Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2006

Show all
  • Zastosowanie techniki GC-FPD do oznaczania związków cynoorganicznych w próbkach osadów dennych pobranych w morskim porcie Gdańsk oraz w morskim porcie Gdynia
    • Krystyna Mędrzycka
    • Aleksandra Dubiella-Jackowska
    • Andrzej Wasik
    • Jacek Namieśnik
    2006 Ekologia i Technika

    Obecność tributylocyny (TBT-tributyltin) w osadach morskich, a w szczególności w osadach portowych wynika głównie z zastosowania tego związku w farbach do zabezpieczania kadłubów statków przed porastaniem przez florę i faunę morską. Związek ten uwolniony do środowiska wodnego ulega kumulacji głównie w osadach dennych. Wydobywanie lub przemieszczanie tych osadów w trakcie prac pogłębieniowych może prowadzić do poważnych zagrożeń dla środowiska. Jest to spowodowane faktem, iż TBT jest silnie toksyczna w stosunku do organizmów żywych. Konieczne jest wiec ciągłe monitorowanie jej zawartości we wszystkich komponentach środowiska, a w szczególności w osadach portowych. W trakcie badań poddano analizie 5 oraz 24 rdzeniowe próbki osadów dennych pobranych odpowiednio w Porcie Gdańsk oraz w Porcie Gdynia na zawartość związków butylocynowych, w tym tributylocyny. Stężenie TBT wahało się od 30,1 ng/g s.m. do 1505,2 ng/g s.m., przy czym najwyższą wartość zanotowano dla próbki pobranej w Porcie Gdańsk. Do oznaczeń mono-, di- oraz tributylocyny wykorzystano technikę GC-FPD. Zgodnie z kryteriami obowiązującymi w Polsce, a które są zbliżone do tych, które stosuje Holandia i Niemcy (wartość graniczna dla tributylocyny wynosi od 240 ppb do 300 ppb) oznaczone poziomy stężeń TBT są niepokojąco wysokie. Przeprowadzone badania potwierdzają, iż do kryteriów chemicznych, stosowanych do oceny zanieczyszczenia osadów portowych, powinno się wprowadzić obowiązek badania zawartości związków cynoorganicznych, zwłaszcza w odniesieniu do urobku z basenów portowych.


  • Zastosowanie techniki spektrometrii mas rozcieńczenia izotopowego (IDMS) w analizie chemicznej
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2006

    Od pewnego już czasu szczególnego znaczenia nabiera technika spektrometrii mas rozcieńczenia izotopowego (ang. Isotope Dilution Mass Spectrometry - IDMS), która staje się klasycznym przykładem pierwotnej metody analitycznej.Technika IDMS jest specyficzną odmianą techniki dodatku wzorca. Specyficzność ta polega na tym, iż w tym przypadku dodawaną substancją jest znana ilość związku, który różni się od analitu jedynie składem izotopowym. W trakcie analizy ilościowej wyznaczane są stosunki sygnałów dla odpowiednich jonów masowych (co najmniej dwóch) uzyskanych w trakcie analizy próbki rzeczywistej, próbki wzorca oraz próbki rzeczywistej z dodatkiem wzorca. Do określenia zawartości analitu w badanej próbce potrzebna jest jedynie znajomość ilości izotopowo znaczonego analitu dodawanego do próbki. Ponieważ ilość dodawanego wzorca można określić stosując jedną z metod pierwotnych (grawimetria lub wolumetria) stanowi to podstawę do zaliczenia techniki IDMS do grupy metod pierwotnych.Technika spektrometrii mas rozcieńczenia izotopowego jako pierwotna technika pomiarowa jest bezpośrednio związana z układem SI i odgrywa niezwykle istotną rolę w zapewnieniu spójności pomiarowej - jest zalecana przede wszystkim w przeprowadzaniu badań certyfikacyjnych. Z tego względu znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w analityce chemicznej a w szczególności w zakresie analityki środowiskowej.W pracy opisano przykłady stosowania techniki IDMS w oznaczaniu analitów w próbkach środowiskowych.


  • Zastosowanie zaawansowanych technik obliczeniowych do analizy odpowiedzi czujników elektrokatalitycznych
    • Grzegorz Jasiński
    • Piotr Jasiński
    • Antoni Zbigniew Nowakowski
    2006

    Czujniki elektrokatalityczne należą do grupy czujników elektrochemicznych ze stałym elektrolitem. Odpowiedź tych czujników zawiera znacznie więcej informacji niż można uzyskać z klasycznych elektrochemicznych czujników amperometrycznych lub potencjometrycznych. Stosowane dotychczas metody analizy odpowiedzi tych czujników nie wykorzystywały w tym względzie w pełni możliwości czujników elektrokatalitycznych. Ponadto kształt odpowiedzi I-V czujnika w przypadku niektórych gazów lub mieszanin kilku gazów jest trudny do interpretacji za pomocą stosowanych dotychczas metod. W pracy tej przedstawimy bardziej zaawansowane podejście polegające na zastosowaniu eksploracyjnych i konfirmacyjnych technik analizy danych oraz sztucznych sieci neuronowych do analizy odpowiedzi czujników elektrokatalitycznych.


  • Zatrudnienie i bezrobocie a dynamika wzrostu gospodarczego
    • Jerzy Ossowski
    2006

    W pierwszej części artykułu przedstawiono koncepcję teoretyczną opisującaą związki pomiędzy dynamiką wzrostu produktu krajowego a stopą wzrostu zatrudnienia i stopą bezrobocia w warunkach zmian nakładów kapitałowych i postępu technicznego. W następnej kolejności przedstawiono model teoretyczny opisujący te związki i sformułowano założenia leżące u jego podstaw. W końcowej części artykułu, na podstawie informacji kwartalnych z lat 1995-2004 dotyczących gospodarki polskiej, oszacowano parametry strukturalne rozpatrywanych modeli. W następnej kolejności dokonano interpretacji oszacowanych wyników i przeprowadzono symulację warunkową stóp wzrostu zatrudnienia i stóp bezrobocia.


  • Zbrojenie tarcz i płyt
    • Marian Cichocki
    2006

    W rozdziale 3.8 podręcznika ,,Podstawy projektowania konstrukcji żelbetowych i sprężonych według Eurokodu 2,, przedstawiono metody obliczania zbrojenia ortogonalnego w tarczach i płytach betonowych, zalecanych w kolejnych wersjach EC-2. Bazują one na teorii plastyczności, przy czym wymiarowanie przeprowadza się dla wydzielonych z konstrukcji elementach płaskich jak: tarcze, ścianki środników bądź płyty (w tym mostowe). Metody wymiarowania nawiązują formalnie do klasycznego modelu kratownicowego Mörscha. Jakkolwiek uproszczony stanowi on w wielu przypadkach podstawę modelowania betonowych elementów zbrojonych, pracujących w stanie zarysowania (Faza II) i w ślad za tym pozwala na ich zwymiarowanie. W rozdziale 3.8.2 przedstawiono sposoby wymiarowania ortogonalnych siatek zbrojenia w tarczach zaś w rozdziale 3.8.3 metodę wymiarowania zbrojenia ortogonalnego w płytach. W obu przypadkach skomentowano od strony teoretycznej procedury obliczeniowe posiłkując się odpowiednimi przykładami (tarcza, płyta czysto skręcana). Zamieszczono również uwagi oparte na wnioskach z badań eksperymentalnych bądź praktyki wymiarowania stosowanej m. in. w projektowaniu płyt mostowych. W końcowym rozdziale 3.8.4 zamieszczono 2 przykłady obliczeniowe dotyczące wymiarowania zbrojenia ortogonalnego elementu betonowego w płaskim stanie naprężenia (tarcza) oraz obciążonego momentami mx, my, mxy elementu płytowego. Z uwagi na przyjęty zakres opracowania odpowiadający treści zapisów w EC-2 pominięto szereg innych sposobów wymiarowania, szczególnie siatek trzywarstwowych, efektywnych w przypadku trudności w ułożeniu zbrojenia zgodnie z kierunkami głównych naprężeń rozciągających (tj. w kierunku trajektorialnym).


  • Zdolność jednostki do kontynuowania działalności w świetle przepisów o rachunkowości i metody jej oceny
    • Błażej Prusak
    2006

    W artykule ukazano w sposób szczegółowy uregulowania dotyczące zdolności jednostki do kontynuacji działalności. Autor nawiązał zarówno do krajowych przepisów (ustawa o rachunkowości, normy wykonywania zawodu biełgego rewidenta), jak i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Ponadto przedstawiono metody oceny jednostek, z punktu widzenia ich zdolności do kontynuowania działalności.


  • Zespołowe kreowanie wyrobu na przykładzie konstrukcji kosiarki do trawy
    • Andrzej Kaczmarski
    • Jakub Kamrowski
    2006

    Artykuł przedstawia proces zespołowego projektowania i wytwarzania zdalnie sterowanej kosiarki do trawy. Kosiarka została wykonana przez członków Koła Naukowego Mechanik Politechniki Gdańskiej w ramach konkursu organizowanego przez firmę Briggs&Stratton. W ogólnopolskim finale członkowie Koła zajęli drugie miejsce i otrzymali cenne nagrody.


  • Zgrzewanie tarciowe z mieszaniem wewnętrznym zgrzeiny stopów aluminium AW7075-T651 i AW6082-T6 = Friction stir welding of aluminium alloys AW-7075-t651 and AW-6082-t6
    • Jarosław Adamowski
    • Marek Szkodo
    2006

    W pracy przedstawione są wyniki badań nad złączami doczołowymi zgrzewanymi przy użyciu technologii Friction Stir Welding (FSW), wykonanymi z wysokowytrzymałego stopu Al-Zn (AW-7075-T651) oraz stopu Al-Mg2Si (AW-6082-T6) o wysokiej odporności na korozję. Stop AW-7075-T651 okazał się bardziej podatny na obniżenie własności mechanicznych w odniesieniu do materiału rodzimego. Złącza ze stopu AW-6082-T6 wykazały się lepszą plastycznością. Zaprezentowano również mikrostruktury w charakterystycznych strefach złączy FSW.


  • Zintegrowane sterowanie systemami wodociągowymi : struktury i algorytmy. Cz. II
    • Kazimierz Duzinkiewicz
    2006

    W pierwszej części artykułu przedstawiona została dwuwarstwowa struktura zintegrowanego sterowania hydrauliką i jakością w systemach wodociągowych (SW). Wprowadzenie takiej struktury pozwala wypełnić funkcje sterowania zintegrowanego SW i daje gwarancję ich efewktywnej realizacji. Zintegrowane sterowanie SW obejmuje dwa zasadnicze aspekty: sterowanie hydrauliką i sterowanie jakością wody. Pomiędzy procesami hydrauliki i jakości wody występują interakcje, co stanowi przesłankę, by procesy te przy rozważaniu problemu sterowania SW traktować łącznie.


  • Zintegrowany system badań zanieczyszczenia środowiska oparty na wykorzystaniu analityki chemicznej i biotestów = Integrated system for assessment of environment quality based on chemical analysis and biotests/Integrated system for assessment of environment quality based on chemical analysis and biotests/
    • Lidia Wolska
    • Agnieszka Tracz-Sagajdakow
    • Agnieszka Kuczyńska
    • Jacek Namieśnik
    2006 Ecological Chemistry and Engineering A - Chemia i Inżynieria Ekologiczna A

    W ostatnich latach coraz częściej do oceny jakości środowiska wykorzystuje się tzw. narzędzia zintegrowane, czyli połączenie analiz chemicznych z mikrobiotestami. Umożliwić to ma identyfikację potencjalnych źródeł toksyczności w analizowanych próbkach. Niestety, znalezienie wyraźnych korelacji pomiędzy wynikami analiz chemicznych oraz oszacowanymi parametrami toksyczności nie jest prostym zadaniem i nastręcza wiele trudności.


  • Zjawiska wibroakustyczne w asysnchronicznych silnikach klatkowych
    • Dariusz Karkosiński
    2006

    Rozprawa jest próbą systematycznego i kompleksowego rozpatrzenia zjawisk wibroakustycznych występujących podczas pracy asynchronicznych silników klatkowych małej mocy. Wychodząc z ogólnego diagramu związków przyczynowo-skutkowych wprowadzono wstępną klasyfikację mechanizmów generowania drgań i hałasu w silnikach. Bazując na przeprowadzonych badaniach wibroakustycznych zweryfikowano hipotezy o ilościowym udziale mechanicznych, wentylacyjnych oraz magnetycznych mechanizmów zjawisk wibroakustycznych w silnikach klatkowych małej mocy zasilanych napięciem sinusoidalnym oraz za pośrednictwem przemienników częstotliwości. Wykazano istotne znaczenie pomijanych dotąd mechanizmów generowania drgań i hałasu w silnikach, w tym istotny udział tarcz łożyskowych w emitowaniu fal akustycznych oraz zjawiska magnetostrykcji przy zasilaniu przekształtnikowym. Poddano ocenie metody badań modalnych i eksploatacyjnych form odkształceń wibracyjnych. Stosując analizę modalną i eksploatacyjną analizę form odkształceń, wykazano różnice pomiędzy formami odkształceń stojana modalnymi a powstającymi podczas pracy silnika. Pokazano, że dominujące składowe widma drgań promieniowych kadłuba nie muszą być związane z największą podatnością struktury mechanicznej stojana na drgania. Wskazano w ten sposób na niezasadność stosowania modeli modalnych dla drgań struktury stojana występujących podczas pracy maszyny. Przytoczono wyniki badań i określono mechanizmy powstawania złożonych form odkształceń osiowych tarcz łożyskowych. Utworzono poliharmoniczny model pola w szczelinie powietrznej silnika obejmujący mimośrodowość magnetyczną i geometryczną wirnika, harmoniczne uzwojeniowe i żłobkowe stojana i wirnika, harmoniczne nasycenia, harmoniczne resztkowe wirnika a także odkształcenia prądu zasilania. Przedstawiono zasady budowy poliharmonicznego modelu naprężeń promieniowych i osiowych oraz liczne wyniki wykonanych przy jego użyciu serii obliczeń dla różnych warunków zasilania silnika Wyprowadzono analityczny uproszczony model dla drgań trzęsących. Wskazano na bardzo dobrą zgodność wyników modelowania drgań trzęsących z wynikami badań statystycznych. Opracowano model analityczny dla drgań gnących i pulsacyjnych stojana obejmujący drgania pakietu stojana z uzwojeniami oraz odkształcenia kadłuba przy reakcji tarcz łożyskowych. Omówiono algorytm modelu dla drgań gnących i pulsacyjnych w zakresie powstawania wymuszonych postaci drgań oraz wzbudzanych własnych postaci drgań. Wyniki przeprowadzonych obliczeń widma prędkości drgań oraz wartości wypadkowej porównano z wynikami badań kilku typów silników zasilanych z sieci oraz za pośrednictwem przemiennika częstotliwości. Zaproponowano diagram rozszerzonego modelu zjawisk wibroakustycznych, którym objęto istotne mechanizmy generowania drgań i hałasu silników, jak osiowe odkształcenia tarcz łożyskowych oraz siły magnetostrykcji. Przedstawiono model symetrycznych odkształceń tarcz łożyskowych i wykonane obliczenia. Przeprowadzono analizę porównawczą akustycznego modelu cylindrycznego maszyny oraz jego modyfikacji. Przeprowadzono ocenę dokładności analitycznego modelu cylindrycznego przez wykonanie obliczeń dla wyznaczonych eksperymentalnie form odkształceń wibracyjnych kadłuba silników oraz porównanie z wynikami badań mocy akustycznej. Przestawiono przykład statystycznej i laboratoryjnej kompleksowej oceny dokładności modeli pola, naprężeń, drgań i emitowania mocy akustycznej. Sformułowano podstawy analitycznego modelu dla składowych widma hałasu emitowanego przez tarcze łożyskowe.


  • Zjawisko ''migracji'' polskich przedsiębiorców do innych krajów Unii Europejskiej
    • Ewa Grzegorzewska-Mischka
    2006

    W rozdziale akcentowano trudności związane z badaniem ''migrujących'' z kraju przedsiębiorców oraz wskazano na ograniczone możliwości uzyskiwania informacji na ich temat, a konkretnie liczb tych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w innych krajach UE.


  • Zlewnia Raduni.
    • Ewa Jasińska
    • Teresa Jarzębińska
    • Wojciech Jerzy Majewski
    • Elżbieta Wołoszyn
    2006

    Załącznik stanowi synteze monografii pt. Charaterysytka Raduni i jej zlewni w świetle ramowej Dyrektywy Wodnej UE, wydanej jako wydawnictwo zwarte IBW PAN w Gdańsku w ramach Projektu Zamawianego pt. Metodyczne podstawy narodowego planu zintegrowanego rozwoju gospodarki wodnej w Polsce.


  • Złożoność obliczeniowa problemu szeregowania zadań w cylindrycznym systemie przepływowym
    • Adam Nadolski
    2006

    W pracy rozważano złożoność obliczeniową problemu szeregowania w cylindrycznym systemie przepływowym. Skonstruowano algorytm wielomianowy dla problemu dwumaszynowego oraz wykazano, iż zagadnienie staje się NP-trudne przy szeregowaniu na trzech procesorach, bądź na dwóch, przy dodatkowym wymuszeniu braku obustronnych przestojów.


  • Zmęczenie złącz spawanych w świetle teorii niezawodności
    • Boshidar Metschkow
    2006

    W referacie przedstawiono metodę umożliwiającą wykorzystanie wyników eksperymentalnych, uzyskanych na próbkach małogabarytowych przy zastosowaniu aparatu matematycznego teorii niezawodności w celu prognozowania zachowania się zmęczeniowego złącz spawanych jako elementu konstrukcji wielkogabarytowej. Podejście to nazwano w skrócie koncepcją niezawodności.


  • Zmiany w uczelni - ku organizacji hipertekstowej
    • Krzysztof Leja
    2006

    W opracowaniu pokrótce przedstawiono wyzwania stające wobec współczesnych uczelni - organizacji aktywnie współtworzących społeczeństwo wiedzy. Uznano, że obecne struktury organizacyjne uczelni nie sprzyjają efektywnemu przepływowi wiedzy. Zaproponowano zorganizowanie uczelni wykorzystując model organizacji hipertekstowej autorstwa Nonaki i Takeuchiego. W konkluzji uznano, że poszukiwanie nowych rozwiązań organizacyjnych w uczelniach jest konieczne a organizacja hipertekstowa może służyć kreowaniu, doskona-leniu organizacyjnego rozwoju oraz wykorzystaniu wiedzy w uczelni.


  • Zmiany właściwości magnetycznych stali austenitycznych eksploatowanych w kotłach energetycznych = Evolution of magnetic properties of austenite steels exploited at power plant boilers
    • Bolesław Augustyniak
    • Marek Chmielewski
    • Leszek Piotrowski
    • Maria Głowacka
    • Martin J. Sablik
    2006 Materiały i Technologie : roczniki naukowe Pomorskiego Oddziału PTM

    Opisano wyniki badań właściwości magnetycznych stali austenitycznych eksploatowanych w kotłach energetycznych. Wykazano, że warstwa zgorzeliny zawiera składniki ferromagnetyczne (magnetyt). Wykazano, iż materiał rodzimy zawiera fazy magnetyczne. Sugeruje się, iż tego typu właściwość może być wykorzystywana dla diagnozowania stopnia zdegradowania eksploatowanego materiału


  • Zmiany wybranych parametrów fizykochemicznych olejów oliwkowych i oleju rzepakowego w czasie procesu głębokiego smażenia
    • Maria Tynek
    • Ewa Szukalska
    2006 TŁUSZCZE JADALNE

    Badano przemiany zachodzące w tłuszczu podczas procesu głębokiego smażenia. Jako medium smażalnicze stosowano oleje oliwkowe (extra virgin, pomace, sansa) oraz olej rzepakowy. Określano zachodzące w nich zmiany zawartości frakcji polarnej, sumy dimerów i polimerów, wzrost współczynnika załamania światła oraz względne ubytki wagowe i procentowe kwasów 18:1, 18:2 i 18:3. Stwierdzono dobrą korelację pomiedzy przyrostem frakcji polarnej lub przyrostem sumarycznej zawartości dimerów i polimerów a współczynnikiem załamania światła, co można wykorzystać do szybkiej kontroli stopnia polimeryzacji tłuszczu. Przydatność olejów oliwkowych do procesów smażenia w sposób zasadniczy zależy od typu oleju - w przedstawionych badaniach najwyższą stabilność termooksydatywną uzyskano dla oleju pomace. Stabilność termooksydatywna oleju rzepakowego była zbliżona do stabilności oleju oliwkowego extra virgin i sansa. Olej rzepakowy wykazywał najwyższe względne ubytki wagowe kwasów polienowych.


  • Zmienna podczas biodegradacji minimalna prędkość fluidyzacji w bioreaktorze z odwrotną warstwą fluidalną
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Małgorzata Łazarczyk
    2006 Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Stwierdzono, że minimalna prędkość fluidyzacji złoża maleje w czasie biodegradacji butanolu. Zaproponowano zależność umożliwiającą obliczenie minimalnej prędkości fluidyzacji. Określono średnią gęstość aglomeratów nośnik-biofilm oraz grubość biofilmu w czasie wielogodzinnej biodegradacji.


  • Zmodyfikowana metoda monopulsowa w wielowiązkowych filtrach przestrzennych sonarów pasywnycj
    • Wojciech Leśniak
    • Roman Salamon
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Zwiększenie dokładności określania namiaru celu można uzyskać w sonarach stosując metodę monopulsową. W konwencjonalnych sonarach polega ona na wyrównywaniu sygnałów w dwóch sąsiednich wiązkach poprzez obrót anteny. W cyfrowych sonarach wielowiązkowych obrót anteny można zastąpić obliczeniami, które przedstawiono w referacie. Opracowaną metodę poprawy dokładności namiaru pokazano na przykładzie szerokopasmowego sonaru wielowiązkowego z antena linową. Wyznaczono błędy namiaru spowodowane szumami morza. Zaproponowano sposób zmniejszenia błędu systematycznego pojawiającego się przy małych stosunkach sygnału do szumu.