Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Zastosowanie czujników światłowodowych do monitorowania belek żelbetowych i zbiorników stalowych
- Michał Zasada
- Błażej Meronk
- Krzysztof Wilde
treścią referatu jest przedstawienie zastosowania czujników światłowodowych do pomiaru odkształceń kosntrukcji inżynierskich. przedstawiono również opis i rezultaty przeprowadzonego eksperymentu. przedstawiono sposób monitorowania stanu zbiorników stalowych przy użyciu ciągłych czujników światłowodowych.
-
Zastosowanie elektrycznego schematu zastępczego do analizy zmian przepływu krwi w nerce
- Wacław Matulewicz
- Adam Muc
- Mariusz Retkowski
Podano podstawę przedstawiania krwiobiegu w postaci przepływu prądu w zastępczym obwodzie elektrycznym. Zasady te zostały zastosowane do odwzorowania krwiobiegu nerki. Istotą badań symulacyjnych z zastosowaniem obwodu elektrycznego jest opracowanie sposobu identyfikacji przyczyn zmian przebiegu prądu, który odwzorowuje przebieg krwi. Jest to bardzo ważne zagadnienie w przypadku diagnostyki nerki po transplantacji umożliwiającej wykrycie zmian stanu krwiobiegu nerki.
-
Zastosowanie Grafiki 3D do wizualizacji dna morskiego
- Andrzej Chybicki
- Piotr Kociński
- Ewelina Rogala
- Krzysztof Bikonis
- Marek Moszyński
Technologie do wytwarzanie grafiki 3D to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu informatycznego. Znajdują one zastosowanie nie tylko przy tworzeniu gier komputerowych, ale coraz częściej są wykorzystywane w systemach trjwymiarowej wizualizacji danych pomiarowych.
-
Zastosowanie koagulacji kontaktowej do oczyszczania wody podziemnej o podwyższonej barwie
- Rafał Bray
W publikacji opisano wyniki badań technologicznych wody podziemnej charakteryzującej się podwyższoną barwą 30 - 36 mg pt/l, żelazem 0,25 - 0,38 mg fe/l oraz manganem 0,06 - 0,08 mg mn/l. Przeprowadzonie badania technologiczne wykazały, że ujmowaną wodę można oczyszczać metodą koagulacji powierzchniowej. Przebadano kilka koagulantów z grupy żelazowych oraz glinowych. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że koagulanty żelazowe są całkowicie nieskuteczne. Znacznie skuteczniejsze okazały się koagulanty glinowe, jednak pomimo zbliżonego składu chemicznego koagulantów ich skuteczność była różna. Lepsze efekty i przy niższych dawkach uzyskano dozując do wody glinowe koagulanty modyfikowane. W badaniach przeprowadzonych w pełnej skali technicznej tylko jeden z przebadanych koagulantów pozwalał na obniżenie barwy oraz stężeń żelaza i manganu do poziomu zgodnego z polskimi normami. Jednak po dłuższym czasie stosowania koagulacji zaobserwowano okresowe przekroczenia stężenia glinu w uzdatnionej wodzie. Dokładne pomiary wykazały, że stężenie glinu w odpływie z filtra stopniowo rosło w miarę wydłużania się cyklu filtracyjnego. najprawdopodobniej, przyczyną przebicia filtra było wypłukiwanie zatrzymanej wcześniej zawiesiny, będące skutkiem cyklicznej pracy filtra.
-
Zastosowanie metod projekcji w algorytmach różnicowych elektrodynamiki obliczeniowej.
- Michal Wiktor
W pracy przedstawiono koncepcję poprawienia wydajności metody różnic skończonych metodąprojekcji Rayleigha-Ritza w przestrzeniach skończeniewymiarowych. Zastosowano oryginalną koncepcję budowy podprzestrzeni rzutowej, budowanej w oparciu o fizyczne własności rozwiązania. Zaprezentowano przykłady analizy wybranych struktur mikrofalowych.
-
Zastosowanie metod termograficznych w ocenie obrzęku limfatycznego kończyny górnej u chorych po amputacji piersi z powodu raka
- Irena Grobelny
- Jacek Grudziński
- Marek Woźniak
- Mariusz Kaczmarek
- Janusz Jaśkiewicz
- B. Offert
- P. Rak
.
-
Zastosowanie metodologii wnioskowania z bazy przypadków w tworzeniu atrakcyjnych witryn biznesowych
- Piotr Brudło
Przedstawiono podstawowe założenia metodologii wnioskowania z bazy przypadków (ang. Case Based Reasoning). Zaakcentowano możliwości jej wykorzystania w sytuacjach, gdy zawodzą metody o charakterzetypowo analitycznym. Zaproponowano zastosowanie CBR dla uatrakcyjnie-nia biznesowych witryn internetowych w sektorze handlowo-usługowym, a w szczególności dla obsługi niekompletnie sprecyzowanych wymagań stawianych przez klientów. Podano przykład witryny wyboru, a następnie zakupu, prezentu okolicznościowego na określoną okazję. Celem artykułu jest pokazanie, iż podejście typowo praktyczne, nawet bez możliwości całościowych analiz, zwiększa znacznie walory atrakcyjności witryn internetowych, a w rezultacie podnosi ich efektywność ekonomiczną.
-
Zastosowanie metody analizy obrazu w określaniu odporności kawitacyjnej materiałów
- Marek Szkodo
Przedstawiono optyczną metodę określania właściwości kawitacyjnych materiału oraz charakterystyki kawitacyjnej stanowiska przy zastosowaniu komputerowej analizy obrazu erodowanej powierzchni uzyskanego w mikroskopie świetlnym.
-
Zastosowanie metody FMEA do oceny procesu technologicznego
- Adam Barylski
Przedstawiono wykorzystanie metody FMEA w ocenie technologii części klasy tuleja. Szczegółowo natomiast omówiono wyniki analizy toczenia zgrubnego i operacji nawęglania.
-
Zastosowanie metody FMEA w ocenie procesu technologicznego = Application of Fmea method to estimation of technological process
- Adam Barylski
Przedstawiono wykorzystanie metody FMEA do oceny technologii części klasy tuleja. Szczegółowo omówiono wyniki analizy toczenia kształtującego, operacji hartowania i odpuszczania oraz obróbki wykańczającej przez szlifowanie.
-
Zastosowanie metody SIX SIGMA do analizy półfabrykatów łożysk ślizgowych turbin parowych
- Włodzimierz Przybylski
- Andrzej Hrynczyszyn
Obecnie w różnych dziedzinach życia, rónież w przemyśle, zaobserwowano coraz większe zainteresowanie zagadnieniami związanymi z metodą usprawniania procesów SIX SIGMA. Podjęto decyzję, aby także podczas produkcji łożysk ślizgowych do turbin parowych przeprowadzić konstrukcyjno-technologiczną analizę półfabrykatów pod względem ich różnorodności, użytych gatunków materiału, cyklu dostawy oraz czasu związanego z dalszym przebiegiem procesu produkcyjnego łożysk. Aby z istniejących procesów wyłonić proces optymalny dla półfabrykatu do łożysk ślizgowych, poddano je badaniom metodą SIX SIGMA.
-
Zastosowanie optycznej tomografii niskokoherentnej do 2-wymiarowego obrazowania cienkich warstw polimerów
- Marcin Strąkowski
- Małgorzata Szczerska
- Maciej Maciejewski
- Ryszard Hypszer
- Jerzy Pluciński
- Bogdan Kosmowski
W artykule omówiono zasadę działania i przedstawiono podstawowe właściwości systemu OCT (Optical Coherence Tomography). Na przykładzie folii polietylenowej przedyskutowano możliwości wykorzystania systemu do badanie wewnętrznej struktury warstwowej obiektów niebiologicznych. Przedstawiono i omówiono wyniki przeprowadzonych badań nad warstwowymi materiałami przeźroczystymi.
-
Zastosowanie plastycznie przerabialnych stopów tytanu w okrętownictwie
- Henryk Bugłacki
- Paweł Kallas
- Monika Smajdor
Celem pracy jest przedstawienie podstawowych informacji o plastycznie przerabialnych stopach tytanu z punktu widzenia ich praktycznego zastosowania w okrętownictwie. Podano skrócone cechy charakterystyczne oraz podstawowe informacje o obróbce cieplnej stopów tytanu. W zakończeniu zaprezentowano stanowisko wybranych Towarzystw Klasyfikacyjnych odnośnie stopów tytanu oraz podano przykłady zastosowań stopów tytanu w okrętownictwie. Wiadomości zawarte w pracy opierają się na doświadczeniu i wiedzy zgromadzonej w Zakładzie Materiałoznawstwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej.
-
Zastosowanie przetwarzania rozmytego w animacji komputerowej
- Piotr Szczuko
- Bożena Kostek
Referat przedstawia projekt systemu ekspertowego do tworzenia animacji komputerowych. Założono, iż wykorzystanie reguł animacji tradycyjnej i przetwarzania rozmytego może przyspieszyć proces tworzenia animacji komputerowych i pozwoli uzyskiwać animacje o wysokiej jakości wizualnej, nie ustępujące anima-cjom przygotowanym w całości przez animatora. Wejściem do systemu jest prosta animacja oraz opis ruchu pożądanego przez użytkownika. Wyjściowa animacja uzupełniana jest o niezbędne fazy ruchu, w celu uzy-skania wersji czytelnej i atrakcyjna wizualnie. Reguły systemu decyzyjnego pochodzą z transkrypcji reguł animacji z języka naturalnego na zdania logiczne oraz z drążenia danych z wykorzystaniem metody zbiorów przybliżonych. Opisano strukturę systemu i sposób jego wykorzystania, procedurę wydobywania wiedzy z animacji treningowych, budowę modułu wnioskowania. System wykorzystany zostanie do stworzenia serii animacji, które ostatecznie w teście subiektywnym porównane będą z animacjami tworzonymi w całości przez animatora.
-
Zastosowanie psychologicznych metod doboru do służby w Policji
- Beata Basińska
Celem było porównanie przydatności psychologicznych metod diagnostycznych - Minnesockiego Wielowymiarowy Inwentarza Osobowości (MMPI) oraz Inwentarza Osobowości NEO-FFI do oceny predyspozycji zawodowych kandydatów do służby w Policji z uwzględnieniem ich odporności na stres i podatności na uzależnienia. W grupie 39 kandydatów przeważali mężczyźni, z mniejszych miast, mający wykształcenie średnie zawodowe. Kwestionariusz NEO-FFI można uznać za przydatny we wstępnej selekcji kandydatów do służb, jednak brak skal kontrolnych jest znacznym ograniczeniem. Badani posiadali cechy zgodne z oczekiwanymi oprócz czynnika ugodowości, który był na poziomie wysokim. Kwestionariusz MMPI daje lepszą możliwość oceny radzenia sobie ze stresem oraz ujawnia kandydatów symulujących w kierunku lepszego przystosowania.
-
Zastosowanie stalowych paneli typu sandwicz w konstrukcjach okrętowych i oceanotechnicznych
- Ryszard Pyszko
---do uzupełnienia--------------
-
Zastosowanie szablonów Trust Case w pracy z normą BS 7799
- Łukasz Cyra
- Janusz Górski
Trust Case stanowi strukturę danych zawierającą argumentację oraz związany z nią materiał dowodowy uzasadniający, że interesujący nas obiekt (system, infrastruktura, organizacja) posiada wskazane własności. Wykorzystanie Trust Case do analizy i uzasadniania zaufania do systemów IT jest przedmiotem aktywnych badań. Podejście to znalazło zastosowanie w stosunku do systemów związanych z bezpieczeństwem (ang. safety critical), a ostatnio jest również rozwijane pod kątem zastosowań do zabezpieczeń systemów (ang. security critical) jak również do analizy systemów uwarunkowanych prywatnością (ang. privacy critical). Artykuł prezentuje wyniki badań ukierunkowanych na odwzorowanie w strukturze Trust Case wymagań normy BS 7799 pod kątem oceny zgodności rozpatrywanego systemu z wymaganiami zawartymi w normie. Powstaje w ten sposób szablon Trust Case, który stanowi "pojemnik" na materiał dowodowy potwierdzający zgodność z normą i jednocześnie odzwierciedlający strukturę i system pojęciowy normy. W artykule opisano, w jaki sposób powstał taki szablon dla normy BS 7799 oraz omówiono jego potencjalne zastosowania. Przedstawiono również wyniki studium przypadku dotyczącego zastosowania tego szablonu do oceny zgodności z wymogami normy BS 7799 rzeczywistego systemu powstającego w jednej z instytucji międzynarodowych.
-
Zastosowanie szeregów czasowych do analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego
- Joanna Żukowska
Przykład metody modelowania i prognozowania zmian poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w warunkach polskich. Określenie wielkości wpływu wybranych czynników na liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Polsce.
-
Zastosowanie sztucznej inteligencji do identyfikacji groźnych wypadków samochodowych
- Zdzisław Kowalczuk
- Stanisław Mazurek
- Damian Derebecki
- Łukasz Gwardyński
- Paweł Jarzewicz
Ogromna liczba ofiar wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych z tym związanych jest powodem priorytetowego podejścia organizacji światowych do problemu bezpieczeństwa pojazdów samochodowych. Pomimo dużych nakładów finansowych nadal nie powstał system globalnego zarządzania wypadkami. Celem tej pracy jest inteligentny system pokładowy, który na podstawie sygnałów pomiarowych będzie wnioskować o występujących zagrożeniach. W dalszej perspektywie podejmować będzie decyzje zawiadomienia służb ratowniczych, podając pozycję pojazdu oraz przebieg wypadku. W trakcie prac dokonano klasyfikacji zdarzeń drogowych ze względu na ich charakter oraz zaproponowano system przeznaczony do ich identyfikacji. Szczególny nacisk położono na analizę groźnych (złożonych) wypadków o charakterze wywrotek, które mają najwyższy wskaźnik śmiertelności. Wykorzystano technologię MEMS (Micro-Electro-Mechanical Sensors) do pomiaru parametrów kinematycznych; przyspieszeń liniowych i prędkości kątowych. Badania przeprowadzone zostały na dwóch modelach pojazdów (w skali 1:10 i 1:8). Do klasyfikacji wypadków zastosowano elementy Sztucznej Inteligencji: modularne sieci neuronowe i algorytmy genetyczne. Poddano dyskusji podejście analityczne do rekonstrukcji trajektorii ruchu pojazdu jako alternatywnej metody rozpoznawania wypadków.