Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2007

Show all
  • Innovative Regionen - kreative Metropolen
    • Tomasz Parteka
    2007

    Rola metropolii ulega zmianie.Jako lokomotywy innowacyjnych regionów koncentrują cztery główne kapitały:ludzki,społeczny,gospodarczy i wiedzy.Metropolie wiedzy opisują swój rozwój na modelu TRIPLE HELUX,który generuje najwyższą wartość dodaną w przestrzeni wiedzy.


  • Innovative Regionen - kreative Metropolen
    • Tomasz Parteka
    2007

    Innowacyjne regiony sa ''lokomotywami'' rozwoju. Koncentruja wiedze, nauke, innowacje. Szczegolna koncentracja form innowacyjnych wystepuje w przestrzeni metropolii w powiazaniach kapitalu wiedzy, spolecznego, ludzkiego, instytucjonalnego. Definicja potrojnej helisy (Triple Helix) dotyczy powiazan wiedzy i badan, gospodarki i zarzadzania regionem (governance). Kreatywne metropolie wyznaczaja 3xT: talent, technologie, tolerancja.


  • Innowacje i wiedza - naczelną strategią zmian w infrastrukturze
    • Zbigniew Cywiński
    2007

    Omówiono współczesne potrzeby formowania inżyniera budownictwa oparte na strategii innowacji i wiedzy.


  • Innowacje jako czynnik rozwoju usług w krajach Unii Europejskiej
    • Bogumił Czerwiński
    2007

    Usługi w ostatnich latach stają się coraz ważniejszą częścią gospodarki światowej. Stają się jednoczesnie jednym z ważniejszych czynników rozowju innowacyjności krajów rozwiniętych. Unia Europejska pod tym względem pozostaje stosunkowo słabo rozwiniętym obszarem. W artykule podjęto próbę przeanalizowania zjawiska innowacyjnościw usługach.


  • Innowacje w rozwoju przedsiębiorczości w środowisku akademickim na przykładzie Politechniki Gdańskiej
    • Jerzy Koszałka
    2007

    Omówiono przedsiębiorczość we współczesnej gospodarce rynkowej i rolę innowacji w jej rozwoju. Przedstawiono dotychczasowy stan rozwoju innowacji i przedsiębiorczości w środowisku akademickim na przykładzie Politechniki Gdańskiej. Scharakteryzowano inicjatywy pobudzające rozwój innowacji i przedsiębiorczości w Politechnice Gdańskiej. Określono warunki skutecznego rozwoju przedsiębiorczości w środowisku akademickim w Polsce.


  • Innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw kooperujących z przemysłem okrętowym
    • Marzena Grzesiak
    2007

    Innowacyjność, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, stała się tematem wielu badań i opracowań. Fakt ten spowodowany jest wzrostem wymagań rynku i nasileniem konkurencji związanym, między innymi, z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej. Rozwój gospodarki narodowej warunkowany jest również rozwojem przedsiębiorstw. Poprzez wprowadzanie innowacji przedsiębiorstwa nie tylko stają się bardziej konkurencyjne, ale zwiększają swój potencjał rozwojowy. Jednak, jak wskazują przeprowadzone badania, wśród małych i średnich przedsiębiorstw zdecydowanie mniejszy jest odsetek firm wprowadzających innowacje, niż w grupie dużych przedsiębiorstw. Wynika to najczęściej ze specyfiki działania form sektora MSP. W trudnej sytuacji znajdują się te przedsiębiorstwa, których istnienie i rozwój jest uzależnione od kondycji dużych, najczęściej państwowych, przedsiębiorstw (np. stoczni). W ramach projektu MAYDAY przeprowadzone zostały badania mające na celu, między innymi, wstępną ocenę potencjału innowacyjnego małych i średnich przedsiębiorstw kooperujących z przemysłem okrętowym. Wyniki tych badań zostały przedstawione w rozdziale.


  • Innowacyjność w dziedzinie obróbki drewna. Politechnika Gdańska - wdrożenia na medal
    • Roman Wasielewski
    • Kazimierz Orłowski
    2007

    Przedstawiono szereg opracowań powstałych w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji na rzecz przemysłu przerobu drewna: pilarka ramowa wielopiłowa, urządzenie do sprawdzania tarcicy w sposób ciagły, program symulacji pracy traka, wizyjny kontroler ostrzy pił oraz system identyfikacji zarysu poprzecznego koła pilarki taśmowej. Część z tych opracowań była wyróżniona na międzynarodowych targach wynalazków złotymi i srebrnymi medalami.


  • Inny świat
    • Zbigniew Cywiński
    2007

    Przedstawiono filozoficzne aspekty świata ludzi chorych.


  • Inspiracje muzyczne we współczesnej architekturze.
    • Justyna Borucka
    2007

    W pracy podjęty został temat złożonych relacji pomiędzy architekturą i muzyką oraz udział muzyki - tytułowej inspiracji - we współczesnej praktyce architektonicznej. Głównym zadaniem pracy było zebranie i usystematyzowanie wiedzy na temat podejmowanych prób udziału muzyki w tworzeniu architektury oraz ukazanie nowych sposobów kształtowania przestrzeni, jakie stwarza wykorzystanie muzyki - jako nauki i sztuki - w dziele architektonicznym, oraz roli, jaką dźwięk może pełnić w materialnej formie architektonicznej. Związki między architekturą a muzyką mają długą tradycję w kulturze europejskiej. Nowe, wypracowane w ostatnich latach relacje wykazują silną i wyraźną tendencję scalającą obie dziedziny. Analiza różnorodnych aspektów wizualizacji muzyki w przestrzeni oraz wykazanie interdyscyplinarnego charakteru architektury w jej nawiązaniach do muzyki pozwoliła w efekcie na dostrzeżenie znamiennego, a dotąd słabo rozpoznanego, nurtu przemian współczesnej architektury. Wspomniane analizy pomocne były w stworzeniu kodu estetycznego, potrzebnego dla interpretacji podobnych zjawisk we współczesnej architekturze. Ujęcie wspomnianej problematyki w nowej perspektywie daje przyczynek do poszukiwań nowatorskich rozwiązań projektowych, takich, na przykład, jak próby tłumaczenia kompozycji muzycznych na formy przestrzenne. Takie pojmowanie problemu może być cenne również dla innych sztuk, które dotykają problematyki wizualizacji muzyki. Istnieje potrzeba omówienia tematyki poruszonej w pracy w związku z brakiem opracowań lub marginalnym traktowaniem jej w polskiej literaturze przedmiotu. Praca obejmuje badania współczesnych zjawisk architektonicznych w kontekście relacji między muzyką i architekturą oraz oddziaływania dźwięku i muzyki na odbiór przestrzeni, jak również na jej kreację. Analiza zjawisk bazuje na związkach między dziedzinami. Badania obejmują wybrane dzieła architektoniczne ostatnich kilkunastu lat na tle historycznym, ze szczególnym wskazaniem tendencji scalania obu dziedzin w integralną wypowiedź twórczą. Wspomniano w ograniczonym zakresie, także realizacje z dziedziny muzyki, pozostające w relacji z architekturą. Analizy przeprowadzono w wybranym zakresie merytorycznym i przestrzennym, w którym zasygnalizowano kontekst urbanistyczny, a szerzej omówiono ujęcie architektoniczne. Badaniom poddano zasady projektowania przestrzeni z udziałem medium dźwiękowego oraz formy i sposoby działania (istnienia) muzyki i dźwięku w architekturze. Ponadto szkicowo przedstawiono aspekty sztuki pozawizualnej jako elementu wspomagającego procesy projektowe w przypadku rehabilitacji przestrzeni oraz stymulacji i wzbogacenia istniejącej architektury o dodatkową - dźwiękową - warstwę. Skrótowo omówiono również współczesne osiągnięcia technologiczne umożliwiające syntezę sztuk oraz aspekt jednoczesności percepcji przestrzeni i dźwięku.


  • Institutionalization of knowledge sharing in a software development organization
    • Aleksander Kowalczyk
    • Edward Szczerbicki
    2007

    Zaproponowano podejście modelowe do problemu wymiany wiedzy. Omówiono implementację modelu na przykładzie instytucji zajmującej się produkcja oprogramowania komputerowego.


  • Instytucja domniemania kompetencji w prawie polskim, w dobie współczesnych przemian cywilizacyjnych
    • Rafał Majewski
    2007

    Współczesny świat charakteryzuje się bardzo wysokim tempem przemian społecznych, politycznych i kulturowych. Zmieniająca się rzeczywistość wymaga ciągłych przeobrażeń instytucji państwa. Znaczącym wyzwaniem jest stworzenie systemu prawnego na tyle sztywnego by dawał adresatowi poczucie ciągłości i stabilności z drugiej jednak strony stworzenie takich instytucji, które będą stanowiły o rozwoju cywilizacyjnym państwa. Instytucją o szczególnym charakterze jest zasada domniemania kompetencji. Jest to zasada powszechnie stosowana w praktyce legislacyjnej. Opiera się ona na wskazaniu domniemania kompetencji danego organu w określonej dziedzinie. Organy państwa mogą wyrazić wolę państwa z wiążącym skutkiem w oparciu o kompetencje domniemane jeżeli posiadają takie umocowanie w ustawie bądź aktach wyższego rzędu.


  • Instytucjonalizacja etyki organizacji jako technologia zarządcza.
    • Nijole Vasiljeviene
    • Janina Kubka
    2007

    W artykule zaprezentowano i przeanalizowane zostały techniki i programy instytucjonalizacji etyki w organizacji. Sam proces instytucjonalizacji etyki wskazany został jako wazny aspekt zarządzania organizacjami.


  • Integracja technik użyteczności i technik inżynierii oprogramowania w projekcie informatycznym
    • Anna Bobkowska
    • Kamila Grabiec
    2007

    Zagadnienie integracji technik użyteczności i technik inżynierii oprogramowania wynika z obserwacji braku spójności terminologicznej i braku dopasowania metodologicznego technik, które mają zastosowanie do tego samego 'bytu' - do oprogramowania i są stosowane w jednym przedsięwzięciu - w projekcie informatycznym. Celem referatu jest przedstawienie zarysu wyników badań międzynarodowych z obszaru integracji technik użyteczności i technik inżynierii oprogramowania oraz prezentacja wyników badań ankietowych, których celem było zbadanie, jak wygląda pod tym względem sytuacja w Polsce.


  • Integracyjna metoda konstruowania aplikacji
    • Jarosław Kuchta
    2007

    Zaproponowano metodę wytwarzania oprogramowania IMAC, która może stanowić pewien przełom w inżynierii oprogramowania na miarę jaką stanowiło wprowadzenie języków obiektowych zwłaszcza dla aplikacji rozproszonych do zastosowań biznesowych. W metodzie tej proponuje się ścisłe powiązanie analizy, projektu i implementacji w jednym, spójnym środowisku graficznym i stosowanie wspólnego języka modelowania i implementacji IML. Głównym jej celem jest integracja metod modelowania i implementacji a także generacja gotowego kodu działającego programu bezpośrednio z projektu wzbogaconego o szczegóły implementacyjne w tym samym języku IML. Zamieszczono przykłady ilustrujące wybrane elementy tej metody.


  • Inteligencja zespołowa
    • Wojciech Jędruch
    • Rafał Sienkiewicz
    2007

    Przedstawiono przegląd zespołowego przetwarzania informacji, uczenia się i podejmowania decyzji. Omówiono algorytmy ewolucyjne, roju, mrówkowe, immunologiczne, sieci neuronowe, współpracę agentów, modelowanie indywiduowe oraz przykładowe środowisko modelowania zespołowego.


  • Inteligentny system przetwarzania testów egzaminacyjnych ISTE
    • Witold Malina
    • Maciej Smiatacz
    2007

    W pracy opisano koncepcję inteligentnego systemu ISTE służącego do edycji i automatycznej analizy testów egzaminacyjnych


  • Interaction of low energy electrons with formic acid monomer, dimer and trimer
    • Leszek Ziemczonek
    • T. Wróblewski
    2007 The European Physical Journal-Special Topics

    Configurations of the formic acid monomer, dimer and trimer are presented. We have calculated the total energies for these structures. We have considered also the negatively charged clusters and discussed the possible pathways of interaction of low energy electrons with monomers and clusters. Calculations have been executed using 6-311G** and 6-311++G** basis sets. The electron affinities of monomer and clusters are presented. Influence of choice of the molecular basis set is also discussed. Only such systematic studies allow to explain values observed experimentally, for example in electron attachment experiments on formic acid [1].


  • Interactions of amphotericin B derivatives with lipid membranes - a molecular dynamics study
    • Jacek Czub
    • Edward Borowski
    • Maciej Bagiński
    2007 BIOCHIMICA ET BIOPHYSICA ACTA-BIOMEMBRANES

    W pracy analizowano oddziaływanie dwóch nisko-toksycznych pochodnych amfoterycyny B (związki SAmE i PAmE) z modelami błon lipidowych. Badania wykonane zostały za pomocą dynamiki molekularnej. Modele błon oprócz fosfolipidów DMPC zawierały odpowiednio cholesterol (model błony zwierzęcej) lub ertosterol (model błony grzybowej). Analiza wyników wykazała, że obie pochodne amfoterycyny B zachowują się inaczej w błonie cholesterolowej i ergosterolowej, co wskazuje na czynniki molekularne, które mogą być podstawą obniżonej toksyczności obu związków.


  • Interactions of antitumor triazoloacridinones with DNA
    • Marcin Koba
    • Jerzy Konopa
    2007 Full text Acta Biochimica Polonica

    W niniejszej pracy zbadano oddziaływanie sześciu wybranych pochodnych triazoloakrydonu z DNA. Analiza wiskozymetryczna pokazała, że związki te interkalują do DNA. Jednocześnie dalsze badania wykazały, że proces interkalacji nie jest istotny aktywności cytotoksycznej tej grupy związków. Badania z wykorzystaniem fibroblastów dowiodły, że jedna z pochodnych triazoloakrydonu, związek C-1305, po uprzedniej metabolicznej aktywacji indukuje tworzenie międzyłańcuchowych wiązań sieciujących w DNA tych komórek. Detekcja tych wiązań była możliwa tylko po obniżeniu poziomu topoizomerazy II w komórkach fobroblastów. Stąd też niemożliwym było oszacowanie wpływu zdolności C-1305 do tworzenia wiązań sieciujących na aktywność biologiczną tego związku.


  • Interakcje składników żywności. Rozdział 7
    • Zdzisław Sikorski
    2007

    Wpływ na interakcje składników żywności w czasie przechowywania i przetwarzania mają struktury komórkowe i subkomórkowe w których te składniki występują, enzymy i inhibitory enzymów, promieniowanie UV i jonizujące, temperatura, ciśnienie, rodniki, aktywne formy tlenu, sensybilizatory, przeciwutleniacze, wielowartościowe kationy, aktywność wody, siła jonowa, kwasowość i lepkość środowiska. Interakcje składników wpływają na barwę mięsa, ryb, skorupiaków, owoców i warzyw, na zapach sera, pieczywa i sosu sojowego, na teksturę mięsa, kiełbas, galaretek i twarogów, na zawartość niezbędnych aminokwasów w produktach poddanych obróbce cieplnej oraz na obecność w żywności N-nitrozoamin, akryloamidu i heterocyklicznych amin aromatycznych.