Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2007

Show all
  • Numerical aspects of improvement of the unsteady pipe flow equations
    • Romuald Szymkiewicz
    • Marek Mitosek
    2007 INTERNATIONAL JOURNAL FOR NUMERICAL METHODS IN FLUIDS

    W pracy dokonano analizy zaproponowanych w ostatnich latach metod opisu oporów ruchu w przepływie nieustalonym w przewodach pod ciśnieniem. Wykazano,że modyfikacja współczynnika oporów liniowych nie może zapewnić pozytywnych efektów oraz ,że poprawa wyników wykazywana przez autorów modyfikacji wynika z błędu dyfuzji numerycznej generowanej przez metodę rozwiązania.


  • Numerical simulation of the quaternary aquifer groundwater flow of the northern Vistula delta plain
    • Wojciech Szpakowski
    2007 Full text TASK Quarterly

    W pracy przedstawiono wyniki obliczeń krążenia wód podziemnych w czwartorzędowym poziomie wodonośnym rejonu Żuław Gdańskich. Czwartorzędowy poziom wodonośny odgrywa najważniejszą rolę w zaopatrzeniu w wodę aglomeracji gdańskiej. W obliczeniach wykorzystano programy Modflow i Modpath zawarte w pakiecie (GMS 3.1). Odtworzono warunki przed uruchomieniem ujecia Lipce wykorzystując obliczenia dla stanu ustalonego krążenia wody w warstwie wodonośnej. Wyniki te posłużyły jako warunek początkowy do określenia ewolucji leja depresji poziomu czwartorzędowego w latach 1969 - 1985. Obliczono również czasy dopływu wód słonych do ujęcia Grodza Kamienna w trakcie zbyt wielkiej eksploatacji czwartorzędowego poziomu wodonośnego.


  • Numerical simulations of granular material flow in silos with and without insert
    • Michał Wójcik
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2007 Archives of Civil Engineering

    Artykuł omawia wyniki naporu materiału sypkiego podczas przepływu w silosach z i bez wkładek. Obliczenia wykonano wykorzystując sformułowanie ale na bazie prawa sprężysto-plastycznego według druckera-pragera. Zbadano wpływ kształtu i położenia wkładki na wielkość naporu i rodzaj przepływu.


  • Numerical study of the dependence of thermally stimulated currents in disordered solids on initial trap occupancy
    • Władysław Tomaszewicz
    • Piotr Jerzy Grygiel
    2007

    W pracy zaprezentowano numeryczne badania prądów termicznie stymulowanych (TSC) w nieuporządkowanych ciałach stałych o ciągłym rozkładzie stanów pułapkowych. Układ sztywnych równań różniczkowych opisujących prądy został rozwiązany za pomocą algorytmu Geara. Zbadano zależność TSC od początkowego zapełnienia pułapek i czasu rekombinacji nośników. Z badań wynika, że metoda Fritzschego-Ibaraki, ulepszona przez innych autorów, może być stosowana jedynie przy prawie całkowitym zapełnieni pułapek i dużej szybkości rekombinacji nośników. W przypadku małego zapełnienia pułapek bardziej przydatna wydaje się metoda zaproponowana przez autorów pracy.


  • Numeryczna analiza trójwymiarowego przepływu w polimerowym łożysku smarowanym wodą = Numerical analysis of three dimensional flow in water lubricated bearing with polymer bearing bush
    • Paweł Flaszyński
    • Wojciech Litwin
    2007 TRIBOLOGIA

    W referacie przedstawiono wyniki obliczeń łożysk smarowanych wodą w oparciu o metodę CFD - obliczeniowej mechaniki płynów. Wykazano przydatność nowoczesnych narzędzi obliczeniowych do rozwiązywania podobnych problemów.


  • O diagnostyce budowli na podstawie pomiarów drgań
    • Czesław Szymczak
    • Agnieszka Tomaszewska
    2007 Inżynieria i Budownictwo

    W artykule omówiono badania dwóch budowli zabytkowych: wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku oraz dzwonnicy Archikatedry w Wilnie. Celem było określenie zachowania budowli, sprawdzenie integralności ich konstrukcji oraz określenie lokalizacji potencjalnych uszkodzeń. W analizach wykorzystano postaci drgań budowli, wyznaczone na podstawie przyspieszeń pomierzonych w wybranych punktach podczas nieokreślonych wymuszeń środowiskowych.


  • O kreatywnej roli inżyniera budowlanego
    • Tadeusz Godycki-Ćwirko
    2007

    W artykule przedstawiono relacje inżynier budowlany-architekt w kontekście projektowania, czynniki wpływające na jakość i bezpieczeństwo budowli oraz problem kształcenia kadr technicznych.


  • O metodach obliczania naprężeń poprzecznego ścinania w analizie płyt warstwowych
    • Agnieszka Sabik
    2007

    W pracy omówiono trzy metody wyznaczania profili naprężeń poprzecznego ścinania ze szczególnym zwróceniem uwagi na możliwości ich zastosowania w analizie konstrukcji warstwowych. Praktyczne porównanie analizowanych metod przeprowadzono dla płyty warstwowej typu sandwicz oraz dla płyty kompozytowej o krzyżowym ułożeniu włókien (cross-ply). W obliczeniach zastosowano zastępczy jednowarstwowy model płyty laminowanej, w którym uwzględniono efekt zig-zag oraz warunki równowagi międzywarstwowej.


  • O potrzebie badań wpływów politycznych w samorządzie terytorialnym w Polsce
    • Bolesław Garbacik
    2007

    W pracy określono potrzebę badań wpływów politycznych w samorządzie terytorialnym w Polsce.


  • O wzajemnych relacjach czlowieka, przyrody, ogrodu i miasta.
    • Katarzyna Rozmarynowska
    2007 Full text Estetyka i Krytyka

    tematem artykułu jest zmieniający się w czasie stosunek człowieka do przyrody. autorka rozważa przyczyny ukształtowania się ich wzajemnej dychotomicznej relacji, która z czasem przeniosła się także na wytwory działalności człowieka jakimi są ogród i miasto. następnie przechodzi do problemu znaczenia przyrody w kształtowaniu się idei piękna oraz omawia relacje człowieka i przyrody na przykładzie jego dzieł: ogrodu i w miasta - od starożytności aż do dzisiaj. porusza zagadnienie przyczyn i sposobu pojawiania się przyrody w mieście, krótko omawia najwcześniejsze xix wieczne utopie urbanistycznych (r. owen, j. c. loudon) oraz howardiańską ideę miasta-ogrodu. porusza zagadnienie znaczenia idei modernistycznej dla obecności przyrody w miastach (l. migge, m. wagner, le courbusier). na zakończenie omawia wkład fiedensreicha hundertwassera w ponowne włączenie człowieka w świat przyrody oraz wskazuje na obserwowane od pewnego czasu stopniowe unieważnianie opozycyjnego traktowania natury i kultury.


  • Obiekty akademickie w procesach rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich
    • Daniel Załuski
    2007

    Dla kurczących się miast europejskich coraz trudniej jest znaleźć nową, terenochłonną, a jednocześnie prestiżową funkcję, która wypełniłaby zdegradowane obszary staromiejskie, opuszczone tereny poprzemysłowe czy powojskowe, albo nigdy nie dokończone struktury wielkich osiedli mieszkaniowych. Dlatego coraz rzadziej miasteczka uniwersyteckie realizowane są jako niezależne układy podmiejskie według przebrzmiałych już koncepcji modernistycznych. W wielu miastach zaprzestano też praktyki skupiania dotychczas rozproszonych wydziałów na obszarze jednej dzielnicy. W zamian porządkowana jest struktura poszczególnych wydziałów w ramach samodzielnych kampusów, funkcjonujących w różnych częściach miasta lub aglomeracji (m.in. Uniwersytet Gdański, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Wrocławski). Ośrodki akademickie coraz częściej są postrzegane jako ogromny potencjał rozwojowy zdegradowanych obszarów miejskich, wykorzystywany jako jedno z ważniejszych ogniw katalizy urbanistycznej.


  • Object serialization and remote exception pattern for distributed C++/MPI application
    • Tomasz Maria Boiński
    • Karol Bańczyk
    • Henryk Krawczyk
    2007 LECTURE NOTES IN COMPUTER SCIENCE

    MPI is commonly used standard in development of scientific applications. It focuses on interlanguage operability and is not very well object oriented. The paper proposes a general pattern enabling design of distributed and object oriented applications. It also presents its sample implementations and performance tests.


  • Oblicza gdańskiej wody
    • Ziemowit Suligowski
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Na kanwie konferencji rocznicowej przedstawiono zagadnienia związane z funkcjonowaniem i rozwojem gdańskiej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Znaczenie elementu "wody" dla rozwoju Gdańska. Wartości i zagrożenia


  • Obserwator prędkości silnika asynchronicznego pracującego w układzie z filtrem sinusoidalnym
    • Jarosław Guziński
    2007 Full text Measurement Automation Monitoring

    W układach napędowych z tranzystorowymi falownikami napięcia występująniekorzystne zjawiska wynikające z dużych stromości napięć zasilającychsilnik. Aby ich uniknąć między falownik a silnik włącza się filtrbierny wygładzający przebiegi napięć i prądów silnika. Włączenie takiegofiltru sinusoidalnego powoduje zmianę struktury układu i powoduje koniecznośćmodyfikacji układu sterowania silnika i estymatorów zmiennychstanu układu. W niniejszym referacie przedstawiono układ napędowyw sterowaniu którego uwzględniono filtr sinusoidalny.


  • Obsługa sytuacji wyjątkowych w środowiskach przetwarzania rozproszonego i zespołowego
    • Henryk Krawczyk
    2007

    Przedstawiono główne cechy przetwarzania rozproszonego i zespołowego z punktu widzenia analizy sytuacji wyjątkowych. Zaprezentowano uogólniony model obsługi tego typu sytuacji oraz podstawowe kategorie wyjątków i procedur ich obsługi. Zaproponowano zintegrowane środowisko do przeprowadzania eksperymentów oraz przedstawiono wyniki badań w przypadku mechanizmów obsługi wyjątków w środowisku przetwarzania rozproszonego typu klient/serwer oraz w środowisku przetwarzania zespołowego (negocjacje). Praca stanowi podsumowanie grantu 4T11C 00525.


  • Obtaining ionic forces by the total-energy tight-binding method
    • Jacek Dziedzic
    2007 Full text TASK Quarterly

    Zastosowanie metody ciasnego wiązania w sformułowaniu nieortogonalnym do obliczania sił atomowych w symulacji metodą dynamiki molekularnej pozwala na stworzenie modelu charakteryzującego się lepszą przenośnością, w porównaniu z potencjałami empirycznymi, którymi posługuje się tradycyjna dynamika molekularna. W niniejszej pracy przedstawiono szczegółowo sposób obliczenia pochodnych elementów macierzy Hamiltona i macierzy nakładania występujących we wzorze Hellmanna-Feynmana, pozwalającym wyznaczyć siły atomowe w metodzie ciasnego wiązania w sformułowaniu NRL-TB. Przedstawione wyrażenia poparte są wynikami otrzymanymiza pomocą programu do symulacji metodą dynamiki molekularnej,wykorzystującego siły otrzymywane metodą ciasnego wiązania.


  • Ocena bezpieczeństwa i możliwości realizacji bezprzewodowej sieci dostępu do Internetu w dużej aglomeracji miejskiej
    • Krzysztof Gierłowski
    • Tomasz Gierszewski
    • Tomasz Knap
    • Przemysław Konitz
    • Krzysztof Nowicki
    • Tomasz Torcz
    • Józef Woźniak
    2007

    W rozdziale przedstawiono opracowaną przez autorów (w ramach projektu prowadzonego w Politechnice Gdańskiej) metodologię pomiarów zajętości pa-sma sieci bezprzewodowych standardu 802.11 i zasięgu działania punktów do-stępowych. Omówiono problemy akwizycji, jak też aspekty przetwarzania pozy-skanych danych. Na podstawie pomiarów dokonanych w Gdańsku, przedstawiono wnioski dotyczące oceny bezpieczeństwa i możliwości realizacji bezprzewodowej sieci dostępu do Internetu w dużej aglomeracji miejskiej.


  • Ocena bezpieczeństwa statku uszkodzonego na podstawie oceny ryzyka
    • Mirosław Gerigk
    2007

    W pracy przedstawiono metodologię oceny bezpieczeństwa statków w oparciu o ocenę ryzyka. Opisano model ryzyka i jego podmodele. Przedstawiono kierunki dalszych badań.


  • Ocena działania siłowni okrętowej w aspekcie energetyczno - czasowym
    • Jacek Rudnicki
    2007

    W referacie przedstawione zostało rozwinięcie metody oceny działania siłowni okrętowej w kontekście jej podstawowego zadania, czyli zapewnienia zdolności do ruchu jednostki pływającej, w aspekcie energetyczno - czasowym. Zaprezentowane zostało ogólne podejście do oceny realizacji zadania transportowego (oceny działania siłowni okrętowej) w takim ujęciu, gdzie możliwe jest jednoczesne uwzględnienie wykonywania określonej pracy (podejście energetyczne) oraz czasu, w którym ta praca powinna zostać wykonana.