Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2007

Show all
  • Ochrona pieszych priorytetowym działaniem prewencyjnym na rzecz brd w Polsce
    • Kazimierz Jamroz
    • Joanna Kaczmarek
    2007

    Poziom ryzyka bycia ofiara wypadku drogowego wśród pieszych w Polsce jest bardzo wysoki i należy do najwyższych w krajach UE. W pracy przedstawiono czynniki wpływajace na bezpieczeństwo pieszych na podstawie wstepnych badań prowadzonych na skrzyzowaniach i odcinkach ulic w Gdańsku. Wskazano sposoby poprawy warunków bezpieczeństwa pieszych oraz zawarte w programie GAMBIT 2005 metody zmniejszenia ryzyka pieszego bycia ofiarą śmiertelną w Polsce.


  • Od podstawy programowej do standardów kształcenia
    • Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
    2007 Pismo PG

    Wprowadzenie "nowej matury" w prowadzenie nowej matury w 2005 roku zrewolucjonizowało proces rekrutacji na wyższe uczelnie. Szkoły wyższe nie chciały początkowo rezygnować z egzaminów wstępnych, próbując zmienić ich formułę, jednak w 2006 roku Ministerstwo Edukacji ograniczyło możliwości przeprowadzania takich „testów kompetencji” tylko do nielicznych przypadków. Co roku egzamin maturalny zmienia niektóre ze swoich założeń. Jest to nieuniknione, ponieważ w Polsce nie ma długoletnich doświadczeń w konstrukcji i ocenie egzaminów zewnętrznych. W okresie zanim podstawa programowa oraz standardy kształcenia nie ustalą się w określonych ramach oraz wobec coraz niższego poziomu wiedzy kandydatów na studia i coraz mniejszej liczby godzin z przedmiotów ścisłych, bez aktywnego wykorzystywania przez nauczycieli akademickich najnowszych rozwiązań dydaktyki i metodyki nauczania, nie da się efektywnie kształcić przyszłych inżynierów.


  • Oddziaływanie napięcia na poziom ładunku w obszarze wady polietylenu sieciowanego
    • Marek Olesz
    2007

    W pracy przedstawiono wyniki pomiarów swobodnego ładunku elektrycznego wprowadzanego w obszar drzewka elektrycznego w polietylenie sieciowanym za pomocš oddziaływania różnych rodzajów napięcia - stałego, przemiennego oraz udarów łaczeniowych nakładanych na napięcie przemienne. Na podstawie pomiarów pršdów depolaryzacyjnych stwierdzono przy obu biegunowoœciach udarów łšczeniowych występowanie w obszarze wady ładunków ujemnych.


  • Oddziaływanie napięcia odkształconego na pracę baterii kondensatorów energetycznych
    • Marek Olesz
    2007 Wiadomości Elektrotechniczne

    W referacie omówiono wyniki pomiarów parametrów jakościowych napię-cia zasilającego baterię kondensatorów do poprawy współczynnika mocy cosf w instalacji elektrycznej zakładu przemysłowego wyposażonego w dużą liczbę przekształtników energoelektronicznych zasilających napędy elektryczne. W czasie eksploatacji baterii obserwowano przypadki nadmiernego nagrzewania kondensatorów prowadzące do zmiany kształtu obudowy, aż do rozerwania włącznie. Analiza kształtu prądu pobieranego przez baterię wykazała wysoki poziom 7 – ej składowej harmonicznej prądu spowodowany rezonansem równo-ległym indukcyjności uzwojenia transformatora i pojemności baterii.


  • Oddziaływanie przepięć atmosferycznych na bezpieczniki SN: badania wstępne
    • Łukasz Tłustochowicz
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Obserwowane sš liczne przypadki błędnego działania w czasie burz bezpieczników SN chronišcych transformatory słupowe SN/nn. W artykule przedstawiono wyniki eksperymentów i symulacji wpływu przepięcia atmosferycznego na zachowanie się bezpieczników SN. Zauważono, że udary krótsze niż około 15 ms nie powodujš znacznego zwiększenia całki Joule`a pršdu płynšcego przez bezpiecznik mogšcego doprowadzić do jego zadziałania. Choć w rzeczywistoœci pršdy piorunowe trwajš znacznie krócej, to ze względu na częste wyładowania wielokrotne efekt doœć długiego, zastępczego impulsu nie jest nieuzasadniony. Wyniki eksperymentu laboratoryjnego i symulacji dla transformatora 3–fazowego potwierdzajš możliwoœć nieprawidłowego działania bezpieczników w czasie burz, rejestrowanego w praktyce i potwierdzonego badaniami dla transformatorów 1–fazowych.


  • Oddziaływanie zwarć wyłączanych przez trakcyjne wyłączniki szybkie na sieć SN zasilającą podstacje trakcyjne
    • Robert Kowalak
    2007 Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badań dotyczące oddziaływania na sieć SN zasilającą podstacje trakcyjne występujących po stronie trakcyjnej zwarć wyłączanych przez trakcyjne wyłączniki szybkie zainstalowane w podstacjach trakcyjnych. Przedstawiono poziomy zaburzeń napięciowych w sieci SN towarzyszących tym zwarciom i ocenę oddziaływania tych zaburzeń na zasilane z niej odbiory.


  • Odnowa zasobów górnokredowego piętra wodonośnego w rejonie Gdańska
    • Beata Jaworska-Szulc
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Eksploatowane od ponad 100 lat górnokredowe piętro wodonośne, jest bardzo zasobnym zbiornikiem wód podziemnych. Intensywna eksploatacja w latach 70. i 80. przyczyniła się jednak do znacznej degradacji, zarówno ilościowej jak i jakościowej zasobów tego piętra. Gwałtowna i znaczna redukcja poboru wód niemal natychmiast spowodowała podniesienie ciśnień piezometrycznych, i już pod koniec lat 90-tych obserwowano znaczną redukcję leja depresji na obszarze nizin nadmorskich. Odbudowę ciśnień piezometrycznych w górnokredowym zbiorniku artezyjskim potwierdzają przedstawione wyniki obliczeń modelowych. Ciśnienia piezometryczne na Tarasie Nadmorskim są aktualnie niższe od warunków z przed eksploatacji o kilka metrów. Przy dalszym utrzymywaniu niskiego poboru wód wydaje się możliwe, że w perspektywie kilku lub kilkunastu lat ciśnienia piezometryczne wrócą do poziomu obserwowanego w warunkach naturalnych.


  • Odporne na przekłamania pomiarowe algorytmy estymacji parametrycznej w zagadnieniach diagnostyki systemów
    • Janusz Kozłowski
    • Zdzisław Kowalczuk
    2007

    W pracy rozważa się zastosowanie metod identyfikacji parametrycznej do pozyskiwania użytecznej dla celów diagnostyki informacji. Odpowiednie algorytmy estymacji umożliwiają zarówno śledzenie zmian istotnych parametrów nadzorowanych procesów, jak też wyznaczanie ocen takich parametrów na podstawie informacji niepełnej bądź częściowo zafałszowanej. Analizie poddaje się procesy przemysłowe modelowane za pomocą równań różnicowych oraz liniowych i nieliniowych równań różniczkowych zwyczajnych. Ponieważ klasyczny estymator najmniejszych kwadratów nie nadaje się do przetwarzania danych zawierających błędy grube, zadanie odpornej na przekłamania pomiarowe identyfikacji rozwiązuje się stosując estymator w sensie najmniejszej sumy modułów błędów predykcji. Działanie algorytmów estymacji weryfikuje się drogą obliczeń symulacyjnych.


  • Odrębność Estonii w nadbałtyckiej przestrzeni kulturowo-cywilizacyjnej
    • Jacek Jakubowski
    2007

    W europejskim obrazie regionalnym, uwagę zwraca nadbałtycka przestrzeń kulturowo-cywilizacyjna, którą odnosi się do hegemonicznej rzeczywistości danego obszaru. Wyjątkową wartość stanowi tam dziedzictwo Republiki Estoniik, która jest integralną częścią wspólnoty europejskiej; wskazują na to kraty przeszłości, ład polityczny i gospodarczy oraz aspiracje i dążenie społeczności tam zamieszkujących.


  • Odtwarzanie rezystancji uzwojenia stojana silnika indukcyjnego
    • Karol Lewandowski
    2007

    W artykule przedstawiono koncepcję estymacji rezystancji uzwojeń stojana silnika indukcyjnego. Proponowana metoda oparta jest wektor strumienia stojana estymowany w modelu referencyjnym silnika oraz wektor strumienia stojana wyznaczony w nowym obserwatorze prędkości kątowej maszyny. Prezentowane rozwiązanie wykorzystuje algorytmy dokładnego generowania wektora napięcia wyjściowego falownika. Strukturę układu regulacji oparto na multiskalarnym modelu silnika indukcyjnego. W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych przeprowadzone na falowniku zasilającym silnik indukcyjny o mocy 3kW.


  • Odwzorowanie mechanizmów promowania odnawialnych źródeł energii w modelowaniu rozwoju systemów energetycznych
    • Paweł Bućko
    • Marcin Jaskólski
    2007 Rynek Energii

    W artykule przedstawiono problemy wynikające z konieczności odwzorowania mechanizmów wsparcia odnawialnych źródeł energii w modelu bilansowym, wykorzystywanym do programowania rozwoju systemów energetycznych. Przedstawiono funkcjonujący w Polsce mechanizm promowania odnawialnych źródeł energii, polegający na wtórnym obrocie tzw. świadectwami pochodzenia. Zaprezentowano metodykę uwzględniania tego mechanizmu w modelu prognostycznym. Wyniki badań przedstawiono na przykładzie modelu opracowanego dla obszaru województwa pomorskiego.


  • Odzysk ciepła jako sposób minimalizacji zużycia energii w systemach klimatyzacyjnych
    • Marek Jaskólski
    2007

    Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych obrotowego regeneracyjnego wymiennika ciepła pracującego w warunkach odpowiadających wykorzystaniu go w systemachklimatyzacyjnych typu CAV i VAV. Uzyskane wyniki odniesiono do badań innych autorów. Badania przeprowadzono w katedrze techniki cieplnej, na stanowisku zbudowanym w laboratorium maszynowym Politechniki Gdańskiej.


  • Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.
    • Dominik Staniszewski
    • Waldemar Targański
    2007

    Treść książki podzielono na dwie części. Część pierwsza traktuje o odzysku ciepła z instalacji chłodniczych. W rozdziale 1, na tle teoretycznych podstaw działania parowego sprężarkowego urządzenia chłodniczego, zwrócono uwagę na możliwości pozyskania i wykorzystania ciepła oddawanego przez czynnik chłodniczy w skraplaczu. Ponieważ odzysk ciepła nie może zakłócać podstawowej funkcji urządzenia chłodniczego, jaką jest odprowadzanie ciepła ze środowiska chłodzonego, konfiguracja węzłów odzysku ciepła musi podlegać pewnym regułom. Zestawiono je w rozdziale 2, prezentującym rodzaje wykorzystywanych wymienników i zasobników ciepła oraz sposoby ich włączenia do instalacji chłodniczej. Treść rozdziału wzbogacono o przykłady rozwiązań węzłów odzysku ciepła, wraz ze sterującą ich pracą automatyką.Rozdział 3 koncentruje uwagę Czytelnika na praktycznych zastosowaniach odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, wykorzystywanych w różnorodnych dziedzinach gospodarki. Niemal w każdym przypadku wymagane są konkretne nakłady inwestycyjne na rozbudowę instalacji chłodniczej, jednak w toku jej eksploatacji, często można oczekiwać wyraźnych korzyści finansowych, związanych z redukcją zużycia energii. Ekonomiczny aspekt stosowania odzysku ciepła z instalacji chłodniczych, wraz z konkretnymi przykładami stanowi tematykę rozdziału 4.Część drugą, poświęconą odzyskowi ciepła w układach wentylacji i klimatyzacji, otwiera rozdział 5, w którym podano podstawowe parametry powietrza wilgotnego i zasady posługiwania się wykresem psychrometrycznym entalpia jednostkowa - wilgotność właściwa. W kolejnym rozdziale omówiono procesy zachodzące w urządzeniach do odzysku ciepła, zdefiniowano sprawność odzysku i poruszono prawny aspekt zagadnienia.Rozdział 7 stanowi zestawienie metod odzysku ciepła w układach wentylacji i klimatyzacji oraz rodzajów urządzeń wykorzystywanych do tego celu, wraz z ich charakterystyką techniczną. Umiejscowienie bloków odzysku ciepła w układach wentylacyjnych nie jest kwestią dowolną. Problematykę tą omówiono w rozdziale 8, uwzględniając również kombinowane układy kilku urządzeń do odzysku ciepła. Następnie przytoczono typowe rozwiązania systemów wentylacji i klimatyzacji z odzyskiem ciepła, przeznaczonych dla różnorodnych obiektów. Scharakteryzowano układy automatyki służące do sterowania pracą urządzeń do odzysku ciepła. Rozdział 9 zawiera podsumowanie, dostarczające wskazówek do doboru rodzaju i wielkości układu odzysku ciepła do konkretnego zastosowania.


  • Of Commerce / David Hume ; przeł. Stefan Zabieglik.
    • Stefan Zabieglik
    2007 NOWA KRYTYKA. CZASOPISMO FILOZOFICZNE

    Pierwszy polski przekład eseju Davida Hume'a Of Commerce.


  • Ogniwa estońskich kontaktów z Gdynią. Relacje Alicji Maciejewskiej (1906-1988)
    • Jacek Jakubowski
    2007

    W latach dziewięćdziesiątych XX w. elementem wzmacniającym budzenie się świadomości estońskiego pochodzenia narodowego były przeobrażenia społeczno-polityczne dokonujące się w Polsce i krajach w Europy Środkowo-Wschodniej, a w tym w Estonii. Zauważa się, że we współczesnym obrazie życia społeczności estońskiej w Gdyni ważną rolę pełnią kobiety; podejmują one wyzwanie podtrzymania estońskich więzi, tradycji i kultury; zmierzają do popularyzowania nierzadko emocjonalnej wiedzy o Estonii i Estończykach. Ich organizacyjna aktywność w Gdyni, przejawia się w ramach współpracy z przedstawicielstwem Stowarzyszenia Polska-Estonia.


  • Ograniczenia wirtualnego miernika impedancji opartego na karcie akwizycji danych
    • Jerzy Hoja
    • Grzegorz Lentka
    2007 Full text Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono wirtualny miernik parametrów elementów RLC, zrealizowany w oparciu o komputer PC z zainstalowana kartą akwizycji danych(PCI-6040E) wyposażoną w przetworniki a/c i c/a. Analizowano właściwości metrologiczne miernika zależne od parametrów zastosowanej karty. Przeprowadzono badania symulacyjne błędu pomiaru pojemności uwzględniajace rozdzielczośc i częstotliwośc próbkowania przetwornika a/c oraz jego czas konwersji wpływajacy na przesunięcie fazowe pomiędzy próbkowanymi na przemian sygnałami pomiarowymi. Analizowano także wpływ przecieku widma na dokładnośc pomiaru, spowodowanego nie spełnieniem warunku zbierania próbek w całkowitej liczbie okresów sygnału pomiarowego.


  • Ogrodzone osiedla to zagłada miast
    • Katarzyna Rozmarynowska
    2007

    Autorka zwraca uwagę na pogaraszanie się jakości przestrzeni publicznych , na postepujacy proces ich zawłaszczania i wynikajace stąd zagrożenia dla wizerunku i funkcjonowania miast. docieka przyczyn zjawiska. Zagadnienie ilustruje przykładem powolnej degradacji zespołu dworsko-ogrodowego w migowie.


  • Określanie pozycji tłoka w siłowniku przy pomocy pomiaru przyspieszenia
    • Ryszard Jasiński
    • Michał Ryżejno
    2007 Napędy i Sterowanie

    Elektroniczny czujnik przemieszczenia liniowego dzięki swoim miniaturowym rozmiarom posiada istotną przewagę nad czujnikami obecnie stosowanymi w pneumatyce i hydraulice. Dodatkowo wyróżnia go możliwość realizacji sterowania na podstawie przyspieszeń, którym podlega bezpośrednio obiekt sterowany. Czujnik może znaleźć wiele zastosowań usprawniających procesy sterowania i predykcji uszkodzeń, a także obniżających koszty eksploatacji i zwiększających bezpieczeństwo obsługi.


  • Określanie zapotrzebowania energii przez grupy odbiorników pomocniczych na pogłębiarkach wieloczerpakowych
    • Damian Bocheński
    2007

    W pracy przedstawiono metodę określania zapotrzebowania energii przez odbiorniki pomocnicze na pogłębiarkach wieloczerpakowych. Metoda pozwala określić średnie zapotrzebowanie na energię i odchylenie standardowe tego zapotrzebowania w podstawowych stanach eksploatacji pogłębiarki wieloczerpakowej.


  • On continuity conditions at the phase interface of two-phase elastic shells
    • Violetta Konopińska-Zmysłowska
    • Victor Eremeyev
    • Wojciech Pietraszkiewicz
    2007

    W pracy rozwinięto ogólną nieliniową teorię powłok sprężystych podlegających przejściom fazowym typu martenzytowego. Przedstawione sformułowanie oparte jest na statycznie i kinematycznie ścisłym modelu powłokowym. Uwzględniono gęstośc energii odkształcenia, jak również siły i momenty zadane wzdłuż krzywoliniowego przejścia fazowego. W szczególności otrzymano statyczne warunki ciągłości wzdłuż koherentnego połączenia oraz połączenia niekoherentnego względem obrotów.