Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2007

Show all
  • Programy lojalnościowe jako narzędzie tworzenia i kształtowania relacji z klientami na przykładzie wybranych programów Grupy Hotelowej Orbis
    • Edyta Gołąb-Andrzejak
    2007

    W opracowaniu poruszono problem stosowania programów lojalnościowych w kontekście tworzenia trwałych relacji z klientami. We wstępie zdefiniowano pojęcie programów lojalnościowych i omówiono ich cele. W pierwszej części omówiono teoretyczne podstawy tego zagadnienia niezbędne do późniejszej analizy programów. Dokonano prezentacji najczęściej stosowanych rodzajów programów. Następnie omówiono poziomy budowy programu lojalnościowego i jego elementy składowe. W rozdziale drugim zaprezentowano wybrane programy stosowane przez Grupę Hotelową Orbis. Przedstawiono nazwę programu, jego formę, marki hoteli go stosujące, korzyści dla uczestników oraz uwagi dotyczące programu. Ostatni rozdział stanowi analiza rozpatrywanych programów. Dokonano jej w kontekście spełniania celów, właściwej struktury programu oraz występowania błędów w programie. Opracowanie kończy próba oceny rozpatrywanych programów.


  • Projection framework for hybrid methods derived from finite difference operators in time and frequency domain
    • Michał Wiktor
    • Michał Mrozowski
    2007 IEEE TRANSACTIONS ON MICROWAVE THEORY AND TECHNIQUES

    W artykule przedstawiono ogólną koncepcję tworzenia algorytmów hybrydowych na bazie operatorowego sformułowania metody różnic skończonych. Wykorzystano koncepcję projekcji ortogonalnej w przestrzeni skończeniewymiarowej w celu modyfilacji pierwotnego sformułowania.


  • Projekt robotycznego mikro-nadgarstke dla potrzeb chirurgii laparoskopowej wykonany w technologii MEMS = The project of robotic micro-wrist for the laparoscopic surgery, made in MEMS technology
    • Wiktor Sieklicki
    2007

    Artykuł przedstawia proces projektowania robotycznego mikro-nadgarstka dla potrzeb chirurgii laparoskopowej przy zastosowaniu technologii MEMS (z ang. MicroElectroMechanicalSystems) i oryginalnej architektury 3D o trzech stopniach swobody. Mikro-laparoskopia, inaczej igłoskopia (z ang. needlescoopy), jest obecnie jednym z nowo kształtujących się tematów w dziedzinie robotyki medycznej o perspektywach szybkiego rozwoju. Operacja laparoskopowa może być wykonywana z użyciem narzędzi chirurgicznych znacznie mniejszych niż obecnie dostępne. Implikuje to rozwój mikro-narzędzi z wieloma stopniami swobody o średnicach 1¸2mm wykonanych w technologii MEMS.Projekt mikro-systemu stał się kompletny po wprowadzeniu wielu ograniczeń płynących z technologii produkcji, głównie ze względu na realizację 2D struktur. Wysoka złożoność montażu decyduje o konieczności zastosowania dużej integracji systemów - strukturalnego, wykonawczego oraz sensorycznego. Zastosowanie urządzenia do operacji chirurgicznych wymusza również uwzględnienie biokompatybilności materiałów konstrukcyjnych oraz utrzymania wysokiej niezawodności podczas działania.Mając na uwadze powyższe założenia, artykuł ten omawia kolejne kroki projektowe stworzenia oryginalnego mikro-nadgarstka. Wykorzystano mechanizm o kinematyce równoległej, używając przy tym 2.5D metody wytwarzania. Podstawowe elementy wykonawcze zrealizowane są jako monolityczne odkształcalne struktury o bardzo złożonej geometrii, a kroki prowadzące do uzyskania finalnego ich kształtu oraz rezultaty są przedstawione w szczegółach.


  • Projekt Sachalin 1. Rosja - Daleki Wschód
    • Ziemowit Suligowski
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono podstawowe rozwiązania w zakresie projektu Sachalin 1. Omówiono warunki budowlane i ich wpływ na przebieg projektu. Logistyka, wsparcie, element międzynarodowy.


  • Projektowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej w rozległych instalacjach z wykorzystaniem analizy hydrotermicznej
    • Maria Orłowska-Szostak
    2007 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Opisano podstawy sugerowanych algorytmów postępowania w projektowaniu instalacji ciepłej wody użytkowej w rozległych instalacjach, z wieloma pionami wodociągowymi. Algorytmy te wykorzystują zdefiniowany w artykule matematyczno - hydrotermiczny model cyrkulacji. Część praktyczna artykułu sprowadza się do omówienia istotnych, charakterystycznych cech projektowanych przez autorkę instalacji Omówiono tu, oparte o własne obliczenia, obserwacje i dociekania, cechy charakterystyczne (zalety, wady) pewnych, tradycyjnych i nowszych rozwiązań w zakresie przedmiotowej cyrkulacji, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej rozpowszechnionych schematów jej regulacji.


  • Projektowanie filtrów cyfrowych IIR o nietypowych charakterystykach przy użyciu algorytmu ewolucji różnicowej
    • Adam Słowik
    • Michał Białko
    2007

    W artykule przedstawiono zastosowanie algorytmu ewolucji różnicowej do projektowania filtrów cyfrowych o nietypowych charakterystykach amplitudowych. Przy użyciu proponowanej metody zaprojektowano trzy filtry o charakterystykach: liniowo narastającej, liniowo opadającej oraz nieliniowo narastającej. Opisane tą metodą filtry są stabilne a ich charakterystyki amplitudowe spełniają wszystkie założenia projektowe.


  • Projektowanie filtrów OTA C z kompresją wartości chwilowej przetwarzanych sygnałów
    • Waldemar Jendernalik
    2007

    W referacie omówiono podstawowe zagadnienia związane z projektowaniem i realizacją w technologii CMOS filtrów analogowych OTA C z kompresją wartości chwilowej typu pierwiastek kwadratowy (ang. square root domain filters). Przedstawiono również wyniki pomiarów wykonanego w technologii CMOS 0.35mm (AMS) scalonego filtru 6 go rzędu z kompresją typu pierwiastek kwadratowy.


  • Projektowanie i badanie instalacji uziemiających w liniach wysokiego napięcia
    • Stanisław Czapp
    2007

    W referacie przedstawiono zasady projektowania i badania instalacji uziemiających w elektroenergetycznych liniach napowietrznych i kablowych wysokiego napięcia. Przedstawiono wymagania norm i przepisów odnośnie do wykonywania i oceny instalacji uziemiających linii. Zaprezentowano zasady wykonywania i oceny tych instalacji z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przeciwprzepięciowej. Omówiono wpływ sposobu uziemienia punktu neutralnego sieci na wartość prądu ziemnozwarciowego. Zwrócono także uwagę na zagrożenie porażeniowe w liniach kablowych powodowane przez napięcia indukowane.


  • Projektowanie i badanie instalacji uziemiających w stacjach wysokiego napięcia
    • Stanisław Czapp
    2007

    W referacie przedstawiono zasady projektowania i oceny własności ochronnych instalacji uziemiającej w stacjach najwyższych napięć oraz w stacjach SN/nn. Przedstawiono wymagania stawiane instalacji uziemiającej przez aktualne normy i przepisy. Zaprezentowano zakres i metody badań instalacji uziemiającej w stacjach elektroenergetycznych.


  • Projektowanie inteligentnych instalacji elektrycznych z wykorzystaniem programu ETS
    • Stanisław Czapp
    • Michał Porzeziński
    2007

    Jednym z systemów inteligentnych dedykowanych do budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej jest system Europejskiej Magistrali Instalacyjnej KNX/EIB. Jest to system zdecentralizowany pozwalający, poprzez zmianę oprogramowania, na zmianę funkcji i parametrów urządzeń istniejących w danym budynku, bez konieczności przebudowy instalacji. Projektowanie instalacji i programowanie urządzeń odbywa się za pomocą specjalistycznego programu ETS (EIB Tool Software). W pracy zaprezentowano zasady projektowania inteligentnej instalacji elektrycznej z wykorzystaniem programu ETS. Przedstawiono przykładowy projekt wdrożonej instalacji elektrycznej.


  • Projektowanie masztów stalowych z uwzględnieniem potrzeb montażui eksploatacji
    • Krzysztof Dobiszewski
    2007

    Projektowanie masztów stalowych wymaga znajomości metod ich realizacji i wielu zagadnień eksploatacyjnych. Problemy eksploatacyjne występują głównie przy regulacji i wymianie odciągów, zaś najważniejsze problemy wykonawstwa i montażu dotyczą trzonów kratowych masztów. Przedstawione w artykule propozycje rozwiązań konstrukcyjnych odnoszą się do nowych technologii realizacji masztów, mają na celu poprawę ich technologiczności oraz wpływają na obniżenie kosztów realizacji i eksploatacji.


  • Projektowanie, realizacja i eksploatacja attyk budynków mieszkalnych w aspekcie usterek i uszkodzeń cieplno-wilgotnościowych
    • Maciej Niedostatkiewicz
    • Marek Krzaczek
    2007 Przegląd Budowlany

    W artykule przedstawiono w sposób syntetyczny zestawienie najbardziej istotnych zasad projektowania attyk w budynkach realizowanych w technologii tradycyjnej oraz tradycyjnej udoskonalonej. Zamieszczono zestawienie najczęściej popełnianych błędów wykonawczych oraz ich wpływ na rozkład pola temperatur w węzłach stropowo-ściennych. Zaproponowano rozwiązania projektowe ograniczając występowanie useterek cieplno-wilgotnościowech w obszarze attyk.


  • Projektowanie technologii remontów nawierzchni ulic
    • Józef Judycki
    • Bohdan Dołżycki
    2007

    Projektowanie technologii remontów ulic nie jest łatwe. Utrudnia je m.in. duża liczba zmiennych czynników, które należy w tym przypadku uwzględnić. Ponadto zbieranie niezbędnych danych o ruchu, stanie nawierzchni oraz konstrukcji to procesy, które wymagają dużego doświadczenia.


  • Propagation in a ferrite circular waveguide magnetized through a rotary four-pole magnetic field
    • Jerzy Mazur
    • Mateusz Mazur
    • Edward Sędek
    2007 Progress in Electromagnetics Research-PIER

    Opracowano uproszczony model matematyczny użyteczny do badania zjawisk polowych występujących w falowodzie cylindrycznym magnesowanym czterobiegunowym polem obrotowym. Wykazano, że falowód ten może być wykorzystany jako przesuwnik fazy lub układ zmieniający polaryzację.


  • Properties of glass-ceramic for solid oxide fuel cells
    • Signo Reis
    • Richard Brow
    • Teng Zhang
    • Piotr Jasiński
    2007

    W pracy przedstawiono właściwości krystalicznych pyro- i orto- krzemowych szkieł przygotowanych dla tlenkowych ogniw paliwowych. Zbadano rozszerzalnoność, ubytek masy, zmiany widm rentgenograficznych oraz widm impedancyjnych dla szkieł narażonych przez 60 dni na atmosfere ulteniajacą i redukująca w temperaturze 800C.


  • Propozycje form nauczania języka specjalistycznego na lektoratach dla studentów architektury
    • Ewa Jurkiewicz-Sękiewicz
    2007

    Artykuł przedstawia propozycje metod nauczania języka obcego (hiszpańskiego) specjalistycznego dla studentów architektury oparte na założeniach współczesnej andragogiki. Punktem wyjścia dla opracowania działań nazwanych przez autorkę ''projektami otwartymi'' jest humanistyczny model nauczania dorosłych opracowany przez M.S. Knowlesa.


  • Protection Against Electric Shock Using Residual Current Devices in Circuits with Electronic Equipment
    • Stanisław Czapp
    2007 Full text Elektronika Ir Elektrotechnika

    W artykule przedstawiono problematykę stosowania wyłączników różnicowoprądowych w obwodach z urządzeniami elektronicznymi, które powodują, że prąd różnicowy ma zmienną częstotliwość lub jest odkształcony. Wyniki badań wskazują, że częstotliwość obiegająca od znamionowej oraz zawartość wyższych harmonicznych w prądzie różnicowym niekorzystnie wpływa na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej przy zastosowaniu wyłączników różnicowoprądowych. W artykule poruszono również problematykę stosowania wyłączników różnicowoprądowych w obwodach np. komputerowych, które charakteryzują się znacznym przejściowym i ustalonym prądem upływowym, mogącym powodować zbędne zadziałania zabezpieczeń


  • Protective effect of lysostaphin from Staphylococcus simulans against growth of Staphylococcus aureus in milk and some other food products
    • Piotr Szweda
    • Roman Kotłowski
    • Izabela Chabowska
    • Józef Synowiecki
    2007 JOURNAL OF FOOD SAFETY

    Zbadano skuteczność hamowania rozwoju Staphylococcus aureus w mleku, mięsie wieprzowym i majonezie lizostafyną uzyskaną przez ekspresję genu enzymu ze Staphylococcus simulans w komórkach Escherichia coli. Przeprowadzone eksperymenty wykazały znaczący wpływ lizostafyny na ograniczenie rozwoju Staphylococcus aureus.


  • Protekcja ruchu pakietowego w technice MPLS
    • Grzegorz Bętkowski
    • Sylwester Kaczmarek
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule przedstawiono podstawowe koncepcje techniki komutacji etykietowej MPLS z punktu widzenia obsługi ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów techniki MPLS związanych ze wsparciem inżynierii ruchu, metodami wyznaczania i zestawiania ścieżek komutowanych etykietowo oraz integracją z architekturą DiffServ. Następnie dokonano przeglądu metod protekcyjnych dla techniki MPLS oraz zaproponowano model analizy czasu wznawiania obsługi ruchu tymi metodami. Ostatecznie przedstawiono wyniki badań jakościowych i ilościowych przeprowadzonych na podstawie zaproponowanego modelu analitycznego. Wyniki te potwierdzają, iż metody wznawiania ruchu zaproponowane dla techniki MPLS są w stanie zapewnić wysoki poziom niezawodności obsługi ruchu pakietowego.


  • Próbne obciążenie obiektu
    • Jacek Chróścielewski
    • Maciej Malinowski
    • Roman Rutkowski
    • Krzysztof Żółtowski
    2007

    Rozdział przedstawia analizy numeryczne MES, zakres, metody pomiarów oraz wyniki badań statycznych i dynamicznych mostu przez Wisłę w ciągu obwodnicy Płocka. Pomierzone wartości ugięć, przemieszczeń oraz odkształceń (naprężeń) podczas prób potwierdziły założenia teoretyczne przyjęte w projekcie oraz pracę mostu w zakresie sprężystym.