Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2007
Show all-
The changes of groundwater quality of the ''Czarny Dwór'' intake as a result of the aquifer vulnerability
- Beata Jaworska-Szulc
- Bohdan Kozerski
- Małgorzata Pruszkowska-Caceres
- Maria Przewłócka
The "Czarny Dwór" groundwater intake is one of the main sources of water for Gdańsk. It is situated on the Marine Terrace and exploits mainly Quaternary aquifer, but also Tertiary and Cretaceous. The water is generally of good quality although some undesirable changes were observed in the Quaternary aquifer during almost 40 years of exploitation. The changes are caused by developing urbanization, former high pumping rates and natural conditions such as vicinity of the sea and vulnerability of the aquifer. They are expressed in an increased amount of Cl, SO4, N/NH4 ions and total hardness.
-
The circular chromatic index of some class 2 graphs
- Adam Nadolski
W artykule został wyznaczony cyrkularny indeks chromatyczny dla dwóch rodzin grafów klasy 2. Co więcej, podano nie trywialne oszacowania tego parametru dla snarków Isaacsa i Goldberga. Na koniec artykułu rozważana jest złożoność obliczeniowa problemów związanych z cyrkularnym kolorowaniem krawędzi.
-
The conception of secure and efficient process of migration into IPv6
- Krzysztof Nowicki
- Marcin Rysztowski
- Mateusz Ulasiński
Ze względu na wady rozwiązań opartych o tunelowanie, w pracy zaproponowano koncepcję przejścia z IPv4 do IPv6 nie wymagającą od dostawców usług internetowych wzajemnej współpracy, nie narażoną na ataki związane z przekaźnikami, wzajemnym zaufaniem ISP. W koncepcji tej ograniczono tunelowanie do obszaru jednego ISP. W pracy wskazano istotne elementy ograniczające możliwość i zasadność wprowadzania mechanizmów tunelowania. Wskazano na korzyści jak i ograniczenia wynikające z realizacji zaproponowanej koncepcji.
-
The critical rotational speed of circular saw: simple measurement method and its practical implementations.
- Kazimierz Orłowski
- Jakub Sandak
- Chiaki Tanaka
Producenci pił tarczowych są zobligowani do podawania ich dopuszczalnych prędkości obrotowych. Jednakże, umieszczane przez nich prędkości na piłach są często bliskie prędkościom krytycznym lub je przewyższają. Przecinanie takimi narzędziami może być więc niebezpieczne dla obsługującego. Praca przedstawia prostą metodologię wyznaczania prędkości obrotowych krytycznych pił tarczowych. Badania były prowadzone z wykorzystaniem technik wizyjnych na podstawie testu impulsowego. Wyniki badań porównywano z obliczonymi wartościami teoretycznymi oraz z oznaczeniami umieszczanymi na piłach przez producentów.
-
The crystal and solution studies of glucosamine-6-phosphate synthase from Candida albicans
- Jolanta Raczyńska
- Jarosław Olchowy
- Peter Konariev
- Dmitri Svergun
- Sławomir Milewski
- Wojciech Rypniewski
Określono strukturę krystaliczną domeny izomerazowej syntazy glukozamino-6-fosforanu z Candida albicans w stanie natywnym, oraz w kompleksie z inhibitorem allosterycznym UDP-GlcNAc, fruktozo-6-P, glukozo-6-P oraz analogiem stanu przejściowego reakcji enzymatycznej - 2-amino-2-deoksy-D-mannitolo-6-P (ADMP). Na podstawie wyników badań metodą niskokątowego rozpraszania promieni X (SAXS) wydedukowano przypuszczalną strukturę kompletnej syntazy GlcN-6-P w roztworze. Tetrameryczna cząsteczka może być opisana jako dimer dimerów. Rdzeń białka stanowi tetramer domen izomerazowych. UDP-GlcNAc wiąże się wraz z kationem metalu na powierzchni domeny izomerazowej w dobrze zdefiniowanej niszy. Reszty odpowiedzialne za tworzenie tetrameru oraz za wiązanie UDP-GlcNAc występują tylko w sekwencjach syntazy GlcN-6-P pochodzenia eukariotycznego.
-
The efectiveness of polish economy in comparison with other countries
- Małgorzata Gawrycka
- Anna Szymczak
Ogromne zróżnicowanie rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów we współczesnym świecie rodzi wiele napięć, konfliktów i kontrowersji. Są to problemy nie tylko natury ekonomicznej i społecznej, ale także politycznej. Wiele krajów zaliczanych do słabiej rozwiniętych ma aspirację do zmniejszenia luki rozwojowej w stosunku do krajów bogatszych, poprzez przyspieszenie wzrostu gospodarzcego. Zatem interesujące wydaje sie porównanie poszczególnych gospodarek świata i przeprowadzenie oceny efektywności funkcjonowania gospodarki polskiej w stosunku do wybranych krajów w latach 1995-2005
-
The effect of improved cutting conditions of the circular saw blade on precision of cutting
- Kazimierz Orłowski
- Roman Wasielewski
- Stanisław Szyszkowski
- Edward Wnukowski
W pracy przedstawiono analizę i wyniki badań doświadczalnych dokładności przecinania na dwuwrzecionowej pilarce tarczowej. W warunkach przemysłowych badano piły starej (typ "Multix") i nowej konstrukcji podczas przecinania pryzm ze zmrożonego drewna brzozowego. Ponadto, określono wpływ kinematyki układu przecinania na uzyskiwaną dokładność przecinania.
-
The effect of structural material on the properties of post-coagulation sludge for fish processing wastewater
- Renata Tomczak-Wandzel
- Krystyna Mędrzycka
Przeprowadzono badania unieszkodliwiania osadów pokoagulacyjnych powstających w czasie oczyszczania ścieków z przetwórstwa rybnego. Osady pokoagulacyjne charakteryzują się wysokim stopniem uwodnienia oraz podatnością na zagniwanie. Do poprawy właściwości osadów wybrano metodę mieszania ich z materiałami strukturotwórczymi: kredą podwęglową, torfem, trocinami oraz bentonitem. W mieszaninach oznaczano zmiany zawartości suchej masy, stężenia azotu ogólnego Kjeldahla oraz azotu niebiałkowego.
-
The effect of the power transmission of the spindle on the position of the circular saw teeth
- Roman Wasielewski
- Kazimierz Orłowski
Na dokładność przecinania ma decydujący wpływ położenie ostrzy piły tarczowej. W pracy analizowano przyczyny i błędy połozenia ostrzy piły w stosunku do przedmiotu obrabianego spowodowane odkształceniem wrzeciona wywołanym przez siły skrawania i siły pochodzące od napędu.
-
The effect of trees in the road crown on road safety
- Marcin Budzyński
W referacie przedstawiono problem występowania wypadków związanych z najechaniem na drzewo. Problem ten występuje w Polsce głównie w województwach północnych i zachodnich, co jest związane ze specyficznymi cechami sieci drogowej tego obszaru. Referat przedstawia negatywny wpływ drzew rosnących w koronie drogi na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz określa metody zapobiegania wypadkom związanym z najechaniem na drzewo. Ze względu na aspekt ekologiczny, związany z wycinką drzew, konieczne jest koordynowanie działań pomiędzy wszystkimi instytucjami mającymi wpływ na kształt drogi i jej otoczenia.
-
The efficiency comparison of ramentaceone isolation from Drosera aliciae plants using normal and reversed phase preparative liquid chromatography technique
- Ewelina Gilgenast-Krasińska
- Grażyna Romanik
- Anita Maciejewska
- Aleksandra Królicka
- Marian Antoni Kamiński
W pracy zaprezentowano optymalne warunki otrzymywania ramentaceonu z chloroformowego ekstraktu z rośliny D. muscipula. Opracowano i przedstawiono dwie procedury otrzymywania ramantaceonu z wykorzystaniem NP-PLC i RP-PLC. Dla produktu o określonej czystości, porównano maksymalny stopień przeładowania kolumny, efektywność procesu wyrażoną jako ilość substancji otrzymanej w jednostce czasu oraz produktywność kolumny, wyrażoną jako ilość substancji o określonej czystości, otrzymanej w jednostce czasu w przeliczeniu na jednostkę przekroju poprzecznego kolumny. Badania wykazały, że korzystniejszą efektywnością i wyższą czystością produktu odznacza się wykorzystanie techniki NP-HPLC.
-
The generalized quasilinearization for integro-differential equations of Volterra type on time scales
- Tadeusz Jankowski
Badano równania całkowo-różniczkowe on ''time scales'' i podano warunkidostateczne na zbieżność metody kwazilinearyzacji do jego rozwiązania. Podano warunki na to, aby zbieżność ta była kwadratową.
-
The immunoregulatory effects of edeine analogues in mice
- Zbigniew Czajgucki
- Michał Zimecki
- Ryszard Andruszkiewicz
Zbadano właściwości immunoregulatorowe kilku, otrzymanych na drodze syntezy, uproszczonych analogów peptydowego antybiotyku edeiny w testach in vivo i in vitro z wykorzystaniem modelu mysiego. Jako związek referencyjny zastosowano edeinę B. Otrzymane peptydy wykazywały efekt stymulacyny na proliferację splenocytów z użyciem konkawaliny, podczas gdy zastosowanie mitogenu powodowało hamowanie proliferacji splenocytów. Peptydy hamowały wytwarzanie czynnika TNF ale nie miały wpływu na wytwarzanie interleukiny 6.
-
The impact of emigration of Polish employees to other countries of the EU on the situation of employers in Poland
- Ewa Grzegorzewska-Mischka
W opracowaniu próbowano przedstawić skutki migracji młodych ludzi po wejściu Polski do UE na polski rynek pracy. Wskazywano też jakie kroki należałoby podejmować, aby pomniejszyć te negatywne skutki.
-
The improvement and evaluation methods of settling properties of activated sludge
- Renata Tomczak-Wandzel
- Krystyna Mędrzycka
W biologicznych oczyszczalniach ścieków często pojawiają się problemy z sedymentacją osadu czynnego. Złe właściwości sedymentacyjne osadu często powodowane są nadmiernym rozwojem bakterii nitkowatych. W pracy przedstawiono koncepcję poprawy właściwości sedymentacyjnych osadu czynnego, opartą na kontroli parametrów pracy reaktorów SBR - temperatury, stężenia tlenu oraz czasu opadania osadu w komorze.
-
The influence of different acids and pepsin on the extractability of collagen from the skin of Baltic cod (Gadus morhua)
- Elżbieta Skierka
- Maria Sadowska
Zastosowano 5,0 M roztwory kwasu cytrynowego, mlekowego, octowego oraz 0,115 M roztwór kwasu solnego. Kolagen z całych skór ekstrahowano w 4 st.C odpowiednimi kwasami (1 : 6, w/v) w czasie 24, 48 i 72 h. Stwierdzono, że kwas solny jest najmniej efektywnym rozpuszczalnikiem kolagenu spośród użytych kwasów. W zastosowanych warunkach doświadczeń maksymalnie można wyekstrahować kwasem cytrynowym 60 % kolagenu, kwasem octowym i mlekowym około 90 %, natomiwast kwasem solnym zaledwie 18 % kolagenu zawartego w surowcu. Zastosowanie obróbki enzymatycznej skór dorsza bałtyckiego pepsyną zwiększa rozpuszczalność kolagenu w kwasie cytrynowym o 20 %, w kasie solnym o 40 % natomiast w kwasie mlekowym i octowym kolagen rozpuszcza się całkowicie. Maksymalną rozpuszczalność kolagenu w kwasie solnym i cytrynowym, niezależnie od czasu trawienia skór pepsyną uzyskuje się przy stężeniu enzymu 1 % w stosunku do surowca. W przypadku kwasu mlekowego i octowego dodatek już najmniejszego z zastosowanych stężeń enzymu - 0,3 %, pozwala całkowicie rozpuścić kolagen zawarty w skórach. Przeprowadzona elektroforetyczna charakterystyka roztworów kolagenu uzyskanych ze skór bez i po trawieniu pepsyną wykazała, że kwas solny i cytrynowy denaturuje kolagen. Rozpuszczalnikiem natywnego kolagenu okazały się 0,5 M roztwory kwasu octowego i mlekowego.
-
The influence of electrocatalytic toxic gas sensor construction on its performance
- Grzegorz Jasiński
- Piotr Jasiński
- Antoni Zbigniew Nowakowski
- Bogdan Chachulski
W pracy przedstawiono porównanie właściwości elektrokatalitycznych czujników gazów przygotowanych na bazie różnych elektrolitów stałych oraz wykonanych w różnych technologiach.
-
The influence of height-do-diameter ratio on wind load of double-shell cylindrical, vertical tank
- Aleksander Perliński
W pracy zaprezentowano skrót badań modelowych obciążenia wiatrem dwupłaszczowych zbiorników walcowych o różnych smukłościach aerodynamicznych. Przedstawiono wyniki pomiarów przeprowadzonych na dwóch modelach zbiorników z dachem pływającym i stosunku wysokości do średnicy płaszcza 0,45 i 0,25.
-
The influence of height-to-diameter ratio on wind load of double-shell cylindrical, vertical tank
- Aleksander Perliński
W pracy zaprezentowano badania modelowe obciążenia wiatrem dwupłaszczowych zbiorników walcowych o różnych smukłościach aerodynamicznych. Przedstawiono wyniki pomiarów przeprowadzonych na dwóch modelach zbiorników z dachem pływajacym i stosunku wysokości do średnicy płaszcza 0,45 i 0,25.
-
The influence of oscillatory low pressure on bacteria number in groundwater supplied to distribution system
- Rafał Bray
- Krystyna Olańczuk-Neyman
- Aleksandra Sokołowska
Przedstawiono wyniki wstępnych badań laboratoryjnych nad wpływem stałego podwyższonego ciśnienia oraz częstych i gwałtownych jego zmian na liczbę bakterii w wodzie podziemnej. Określono zmiany liczby bakterii heterotroficznych (na agarze R2A) oraz całkowitej liczby bakterii (DAPI) w wodzie podziemnej (w temperaturze 20 st.C w okresie 96 h) poddawanej ciągłemu ciśnieniu 0,6 MPa i porównano z uzyskanymi w wodzie poddanej gwałtownym zmianom ciśnienia w zakresie od 0 do 0,6 MPA.Wykazano, iż stałe ciśnienie nie miało znaczącego wpływu na liczbę bakterii w wodzie, natomiast w wyniku gwałtownych zmian ciśnienia, które przyczyniły się do rozbijania skupisk bakterii, liczba bakterii heterotroficznych wzrosła 1,9 razy. Ponadto całkowita liczba bakterii w wodzie była o około 40% niższa, co może wskazywać na niszczenie wrażliwych komórek podczas działania zmiennego ciśnienia, wskutek gwałtownej dekompresji.