Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Dzieło gdańskich ogrodników
- Katarzyna Rozmarynowska
Artukuł przedstawia proces kształtowania gdańskiej zieleni miejskiej od początku xix do połowy xx wieku. Przybliża sylwetki gdańskich ogrodników oraz pokazuje ramy organizacyjne zieleni miejskiej w Gdańsku.
-
Earthquake-induced pounding between equal height buildings with substantially different dynamic properties
- Robert Jankowski
Zderzenia pomiędzy konstrukcjami budowlanymi podczas trzęsień ziemi mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń czy nawet całkowitego zniszczenia. Celem niniejszego artykuły jest analiza zderzeń pomiędzy budynkami o jednakowej wysokości i różnych parametrach dynamicznych. W artykule przedstawiono wyniki badań numerycznych przeprowadzonych na nieliniowych modelach dyskretnych o skupionych masach z wykorzystaniem nieliniowego modelu lepkosprężystego siły zderzenia w czasie kontaktu. Wyniki te pokazują, iż zderzenia mają olbrzymi wpływ na zachowanie się budowli o mniejszej masie powodując znaczny wzrost odpowiedzi i prowadząc do trwałego odkształcenia spowodowanego uplastycznieniem się konstrukcji. Z drugiej strony zaobserwowano, iż odpowiedź budynku cięższego jest prawie w ogóle niezakłócona przez kolizje pomiędzy budowlami.
-
Edge ranking and searching in partial orders
- Dariusz Dereniowski
Artykuł jest poświęcony problemowi konstrukcji optymalnej (wymagającej minimalnej ilości porównań/zapytań) strategii wyszukiwania elementu w częściowym porządku. W pracy wskazano związki pomiędzy tym problemem oraz uporządkowanym kolorowaniem krawędzi grafów, co implikuje liniowy algorytm dla częściowych porządków o strukturze drzewa. Pokazano również, że znalezienie optymalnej strategii jest problemem obliczeniowo trudnym dla częściowego porządku posiadającego element maksymalny i podano przybliżony algorytm dla tego przypadku.
-
Editorial: Information and knowledge engineering for intelligent systems. Part I
- Edward Szczerbicki
- Thanh Nguyen Ngoc
W pracy omówiono najnowsze dokonania w zakresie inzynierii i zarządzania wiedzą i informacją z perspektywy ich możliwych zastosowań w konstruowaniu systemów inteligentnych
-
Editorial: Information and knowledge engineering for intelligent systems. Part II
- Edward Szczerbicki
- Thanh Nguyen Ngoc
W pracy omówiono najnowsze dokonania w zakresie inzynierii i zarządzania wiedzą i informacją z perspektywy ich możliwych zastosowań w konstruowaniu systemów inteligentnych
-
Education in Biomedical Engineering at the Gdansk University of Technology
- Antoni Zbigniew Nowakowski
-
Edukacja, badania naukowe i innowacje w Unii Europejskiej
- Edmund Wittbrodt
W pracy przedstawiono zagadnienie dotyczące stanu szkolnictwa wyższego, badań naukowych i innowacji w Polsce na tle Unii Europejskiej i świata. Ujęto je także w kontekście Narodowego Planu Rozwoju oraz Komunikatu Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.
-
Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju
- Maria Mendel
- Małgorzata Dymnicka
- Katarzyna Rozmarynowska
- Iwona Sagan
- Sylqwester Zielka
- Małgorzata Puchowska
Rozdział poświęcony jest miejscu szkoły, rozumianej jako przestrzeń spoleczna i architektoniczna, w procesie zrównoważonego rozwoju.
-
Edukacja strzelców wyborowych i snajperów
- Jerzy Ejsmont
W pracy podano definicje strzelca wyborowego oraz snajpera wojskowego i policyjnego. Przedstawiono cechy pożądane u snajperów wojskowych i policyjnych. Omówiono selekcję kandydatów na snajperów oraz zasady szkolenia snajperów. Przybliżono podstawowe zagadnienia z balistyki, które powinny być znane snajperom.
-
E-egzamin - analiza statystyczna wyników
- Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
- Jacek Stańdo
- Barbara Wikieł
Dnia 4 marca 2008 roku, po raz pierwszy w Polsce, odbył się próbny egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej, przeprowadzany drogą elektroniczną, ''E-egzamin 2008''. Organizatorami egzaminu byli: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna i WSiP. Patronat nad projektem objęli: Minister EN i dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Nietypowy próbny egzamin gimnazjalny pisało w jednym czasie kilka tysięcy gimnazjalistów z 400 polskich szkół. Na 39 pytań z części matematyczno-przyrodniczej uczniowie odpowiedzieć musieli drogą elektroniczną. Specjalnie przygotowany system wybierał uczestników egzaminu ze zgłoszonych szkół, biorąc pod uwagę m.in. liczbę uczniów każdej placówki oraz liczbę dostępnych w niej stanowisk komputerowych. Średnio w każdej szkole egzamin zdawało 8-10 gimnazjalistów. Projekt wywołał duże zainteresowanie mediów. Kilkanaście stacji radiowych i telewizyjnych relacjonowała (także bezpośrednio) "E-egzamin".W pracy została przedstawiona analiza statystyczna zadań z podziałem na duże i małe miasta, płeć, itp.E-EXAM - statistical analysis of resultsOn March, 4th, 2008 took place the first in Poland gymnasium mock exam in math and biology performed electronically, ''E-exam 2008''. The organizers there were: College for Humanistic-Economic Education and the School and Pedagogic Publishing House. The project was held under the patronage of the Minister of Education and the Director of the Central Exam Committee. ''E-exam 2008''" was written by a few hundred pupils at 400 Polish schools. This kind of an exam can be considered as the future possibility for conducting external exams.The paper presents statistical analysis of results of this exam, divided on big and small cities etc.
-
Efektywność konstrukcji stalowych,
- Jerzy Ziółko
Wykazano na efektywności wykonywania obiektów sportowych ze stali. Podano przykłady hali sportowej, zadaszenia trybun stadionu oraz słupów wsporczych linowej kolei górskiej
-
Effect of alcohol consumption on the levels of volatile organohalogen compounds in blood and urine = Wpływ spożywania alkoholu na poziom lotnych związków chlorowcoorganicznych w krwi i moczu ludzkim
- Żaneta Polkowska
- Katarzyna Kozłowska-Tylingo
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono wyniki oznaczania lotnych związków chlorowcoorganicznych w próbkach moczu i krwi pochodzących od dawców w różny sposób narażonych na ekspozycje lotnych związków chlorowcoorgnicznych (styl życia: palenie papierosów, picie alkoholu, przyjmowanie lekarstw czy rodzaj wykonywanej pracy). Do izolacji i wzbogacania analitów z próbek moczu i krwi, wykorzystano technikę analizy fazy nadpowierzchniowej nad cienką warstwą cieczy z samoczynną generacją ciekłego sorbentu (TLHS). Do oznaczeń końcowych zastosowano technikę bezpośredniego nastrzyku próbki na kolumnę chromatografu gazowego wyposażonego w detektor wychwytu elektronów (DAI-GC-ECD). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że stężenia lotnych analitów w krwi jest wyższe niż w wydalanym moczu. Różnica stężeń zależy od właściwości osobniczych organizmu człowieka, środowiska w którym żyje i pracuje oraz nawyków i przyzwyczajeń (spożywanie napojów alkoholowych, palenie papierosów). Zauważono także znaczący wpływ płci na stężenie lotnych związków chlorowcoorganicznych w krwi a nie zauważono w przypadku próbek moczu. Nie zaobserwowano szczególnego wpływu wieku na stężenia tych związków w moczu i krwi.
-
Effect of extracting time and temperature on yeild of gelatin from different fish offal
- Ilona Kołodziejska
- Elżbieta Skierka
- Maria Sadowska
- Wiktor Kołodziejski
- Celina Niecikowska
Celem pracy było określenie optymalnych warunków otrzymywania żelatyny z różnych rodzajów odpadów powstających podczas obróki wstępnej lub przetwarzania surowców rybnych. Wydajność ekstrakcji żelatyny w 45°C z surowych skór łososia i kręgosłupów wynosiła 71-75% oraz 86% ze skór łososia wędzonego. W przypadku skór z marynowanego i solonego śledzia przemianie do żelatyny ulegało w tych warunkach około 100% kolagenu. Optymalny czas ekstrakcji w 45°C wynosił od 15 do 60 min w zależności od rodzaju odpadów. Analiza SDS-PAGE wykazała, że otrzymane żelatyny rybne były znacznie mniej zdegradowane niż żelatyna wieprzowa.
-
Effect of high pressure of selected bacteria at subzero temperature
- Edyta Malinowska-Pańczyk
- Ilona Kołodziejska
- Edward Dunajski
Celem pracy było określenie przeżywalności wybranych bakterii gramdodatnich i gramujemnych poddanych działaniu podwyższonego ciśnienia w zakresie od 60 do 193 MPa w ujemnej temperaturze. Wrażliwość bakterii na zwiększone ciśnienie zależy od fazy wzrostu w jakiej się one znajdują. Z reguły bakterie gramdodatnie są bardziej odporne na ciśnienie niż bakterie gramujemne. Wykazano, że różnice w odporności pojawiają się nie tylko pomiędzy gatunkami, ale także pomiędzy szczepami w obrębie jednego gatunku. Zaznacza się również tendencja, że mikroorganizmy psychrofilne (i prawdopodobnie termofilne) są bardziej podatne na działanie ciśnienia w ujemnej temperaturze niż mezofilne.
-
Effect of housing geometry on the performance of Chemcatcher passive sampler for the monitoring of hydrophobic organic pollutants in water
- Tomas Lobpreis
- Branislav Vrana
- Ewa Dominiak
- Katarina Dercova
- Graham A. Mills
- Richard Greenwood
Zaprojektowano nową obudowę próbnika typu Chemcatcher, tzw. próbnik typu Chemcatcher drugiej generacji. Większość badań kalibracyjnych przeprowadzono stosując próbnik typu Chemcatcher pierwszej generacji. Dlatego zbadano wpływ obudowy próbnika typu Chemcatcher na jego działanie.
-
Effect of outlet velocity of bulk solids on loads in silos
- Maciej Niedostatkiewicz
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
Artykuł pokazuje wyniki do świadczeń w silosach cylindrycznych z kontrolowanym wypływem. Doświadczenia wykonano z piaskiem. Pokazano wpływ prędkości wypływu na wielkość naporu pomierzonego na ścianie oraz wielkość amplitud.
-
Effect of structure modification with potassium on grains layer creation process and phase transitions
- Joanna Gackowska
- Maria Gazda
- Konrad Trzebiatowski
- Bogusław Kusz
Zbadano szkła germanianowo-ołowiowe i krzemianowo bizutowe. Wartwy metalicznych granul wytwarzano w nich poprzez redukcję powierzchni w atmosferze wodoru. Praca dotyczy wpływu potasu na tworzenie się warstwy granul oraz na procesy topnienia i krzepnięcia granul w trakcie obróbki termicznej.
-
Effect of transglutaminase and EDC on biodegradation of fish gelatin and gelatin-chitosan films
- Katarzyna Sztuka
- Ilona Kołodziejska
Celem pracy było zbadanie podatności usieciowanych folii opakowaniowych z naturalnych polimerów na enzymatyczną hydrolizę. Niemodyfikowane folie żelatynowe były całkowicie hydrolizowane przez pepsynę i proteinazę N oraz w 60% przez pepsynę. Sieciowania przy użyciu transglutaminazy lub EDC zmiejszyło podatność folii na hydrolizę tylko przez pepsynę. Obecność chitozanu w dwuskładnikowych foliach modyfkownych EDC zmniejszyła stopień hydrolizy przez pepsynę i trypsynę, odpowiednio, o 65 i 20% w porównanie z foliami żelatynowymi. Zastosowane modyfikacje nie miały wpływu na degradację folii żelatynowych i żelatynowo-chitozanowych przez proteinazę N.
-
Effect of ZrO2 on corrosion behaviour of chromium coatings
- Svetlana Surviliene
- Anna Lisowska-Oleksiak
- Asta Cesuniene
W celu zbadania wpływu cząstek ZrO2 na zachowania korozyjne powłok chromowych pokryto stal chromem z elektrolitów Cr(VI) z dodatkiem i bez ZrO2. Właściwości korozyjne osadzonych warstw zbadano w elektrolicie 0,01 mol L(-1) kwasu siarkowego plus 0,5 mol L(-1) siarczanu sodu za pomocą metody spektroskopii impedancyjnej i woltamperometrii cyklicznej. Zaproponowano elektryczny obwód zastępczy dla procesu korozji i wyznaczono pęd korozji. Wykazano działanie inhibitorowe cząsteczek ZrO2.