Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2008

Show all
  • Ocena zdatności hydraulicznych pomp i silników uruchamianych w niskich temperaturach otoczenia
    • Ryszard Jasiński
    2008

    W referacie przedstawiono metody pozwalające określić parametry prawidłowego rozruchu zespołów oraz układów hydraulicznych w niskich temperaturach otoczenia. Badania eksperymentalne wykonano w laboratorium Katedry Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej.


  • Ocena zdatności hydraulicznych zespołów sterujących uruchamianych w niskich temperaturach otoczenia
    • Ryszard Jasiński
    2008 Full text Diagnostyka

    Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych i modelowych zespołów sterujących układów hydraulicznych (zawór przelewowy UZPP16 firmy PONAR WADOWICE, rozdzielacze 4WEH16C33/6AW220-50 firmy REXROTH i RE2510/101 firmy HYDROTOR, rozdzielacz proporcjonalny PVG 32 firmy SAUER DANFOSS, serwozawór 4WS2EM10 - 45/20B2T315Z8EM firmy REXROTH) w niskich temperaturach otoczenia


  • Ocena zgodności regulatorów automatyki z wymaganiami dyrektyw LVD i EMC
    • Marek Olesz
    • Jarosław Łuszcz
    2008

    Artykuł przedstawia wstępną analizę wymagań normy PN - EN 60730-1 dotyczącej automatycznych regulatorów elektrycznych do użytku domowego. Podana norma ma status normy zharmonizo-wanej i w związku z tym spełnienie jej wymagań umożliwia producentowi wykazanie zgodności wprowadzonego na rynek wyrobu z wymaganiami dyrektyw - niskonapięciowej (LVD) i kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). W artykule szerzej opisano wymagania mające istotny wpływ na poprawne działanie produktu w dłuższym czasie użytkowania oraz podczas krytycznych warunków pracy.


  • Oceny środowiskowe w ochronie zasobów turystycznych i rekreacyjnych przestrzeni
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    2008

    Nowe przedsięwzięcia inwestycyjne, które pojawiają sie w Polsce w dużej liczbie, co jest ułatwione dzięki łatwemu dostępowi do środków unijnych, stanowią często poważne zagrożenie dla potencjału turystycznego przestrzeni. Dowodzi tego słynny przypadek obwodnicy Augustowa przecinającej dolinę Rospudy. Pomimo wielu protestów, planowane są nowe warianty trasy i konstrukcji mostowych przecinających unikatową dolinę Rospudy. Dlatego wciąż istnieje potrzeba ochrony wartości krajobrazowych doliny Rospudy, które determinują jej atrakcyjność turystyczną. System ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ), którego potencjał nie został do tej pory właściwie wykorzystany, powinien pomóc osiągnąć ten cel. W pracy zostały zaprezentowane mankamenty dotychczas przeprowadzanego OOŚ, oraz zakres zalecanych studiów. Rozbudowano wątki problemowe zarysowane we wcześniejszych opracowaniach autorki. Zaprezentowano potrzebę i możliwości lepszego wykorzystywania wiedzy i doświadczenia architektów krajobrazu w planowaniu nowego zagospodarowania, przy wykorzystaniu OOŚ.


  • Ochrona depozytów w bankach i SKOK jako jako element stabilnego systemu finansowego w Polsce
    • Anna Rzeczycka
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    2008 Pieniądze i Więź

    W opracowaniu przedstawiono znaczenie ochrony depozytów w kształtowaniu stabilnego systemu finansowego. Określono rolę BFG w tworzeniu systemu gwarantowania depozytów jako elementu bezpiecznego systemu finansowego w Polsce i na świecie.


  • Ochrona i budowanie potencjału zdrowia funkcjonariuszy służb mundurowych
    • Beata Basińska
    2008

    Celem sympozjum autorskiego była identyfikacja skali i uwarunkowań problemów psychologicznych wpływających na efektywność pełnienia obowiązków służbowych oraz ocena roli psychologów ochronie zasobów osobowych funkcjonariuszy.


  • Ochrona przeciwporażeniowa przy słupach linii wysokiego napięcia
    • Stanisław Czapp
    2008

    W artykule omówiono problematykę oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przy słupach linii wysokiego napięcia. Przedstawiono wymagania aktualnych norm i przepisów. Zaprezentowano przykłady oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej dla wybranych lokalizacji słupów linii.


  • Oczyszczanie odcieków z odwadniania osadów ściekowych metoda hydrofitową
    • Magdalena Gajewska
    2008

    Odcieki z mechanicznego odwadniania osadów po procesie fermentacji charakteryzują się bardzo wysokim stężeniem azotu ogólnego i zawiesiny ogólnej. Drugi problem, podczas ich oczyszczania, powodują znaczne wahania stężeń zanieczyszczeń, nawet w przypadku tej samej oczyszczalni. Jedną z alternatywnych technologii jakie mogą być zastosowane do oczyszczania odcieków może być metoda hydofitowa, która z powodzeniem jest stosowana do oczyszczania tak trudnych ścieków jak odcieki ze składowisk odpadów komunalnych.Przestawiona w pracy charakterystyka odcieków powstających w trakcie odwadniania osadów po fermentacji na wirówkach stanowiła podstawę do zaprojektowania pilotowego obiektu do oczyszczania tych odcieków metodą hydrofitową. W pracy podano również charakterystykę oraz spodziewane efekty pracy pilotowego obiektu hydrofitowego przeznaczonego do oczyszczania odcieków.Zaproponowany ciąg technologiczny składający się z dwóch zbiorników wyrównawczych w tym pierwszy pełnić będzie jednocześnie rolę zbiornika napowietrzającego i osadnika oraz sekwencyjnie pracujących złóż z pionowym przepływem powinien zapewnić dogodne warunki do utlenienia azotu amonowego oraz mineralizacji substancji organicznej.Przewidywane efekty podczyszczania odcieków w sekwencyjnie pracujących złożach VF-CW pozwolą na uzyskanie stężenie azotu ogólnego na poziomie stężenia w ściekach surowych doprowadzanych do oczyszczalni.


  • Oczyszczanie płynu pofermentacyjnego a jakość kwasu cytrynowego
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Bogumił Torłop
    2008 Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Przeanalizowano operacje jednostkowe składające się na linię technologiczną kwasu cytrynowego otrzymywanego metodą fermentacji powierzchniowej i oczyszczanego metodą cytrynianową. Wykazano, że dla uzyskania dobrej jakości kryształów kwasu niezbędne jest oddzielanie organicznych szlamów z płynów pofermentacyjnego i pogrzybniowego przed rozpoczęciem obróbki chemicznej.


  • Oczyszczone ścieki źródłem kwasów humusowych w wodach powierzchniowych
    • Janusz Pempkowiak
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    • Dawid Ruta
    2008 Przemysł Chemiczny

    Zbadano scieki po II stopniu oczyszczania, pochodzące z oczyszczalni scieków Jamnok. Koszalina oraz Unieście. Stwierdzono,że zanalizowane, oczyszczone ścieki charakteryzują się zblizonym stężeniem kwasów humusowych i składem pierwiastkowym oraz podobnymi widmami absorpcyjnymi UV (A2/3 ok. 1.7). Widma absorpcyjne VIS wskazuja na większy stopień skondensowania cząstek kwasów humusowych z Unieścia a kwasy humusowe wyizolowane ze scieków róznia się od kwasów humusowych wyizolowanych z wody Wisły.


  • Od Pitota do Reynoldsa. Dziewięć historii o tych, którzy tworzyli hydraulikę.
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2008

    Książka przedstawia dziewięć postaci związanych z hydrauliką, które w sposób znaczący wpłynęły na losy tej dyscypliny. Nie jest to jednak typowe zestawienie dziewięciu biografii w encyklopedycznym wydaniu, lecz próba zasygnalizowania historii dziewięciu osób, których nazwiska często padają w trakcie wykładów i ćwiczeń z hydrauliki, ale praktycznie zawsze w kontekście czysto naukowym - wzorów, praw, definicji, urządzeń, doświadczeń itd. Książka jest próbą zachęcenia Czytelników do nieco innego spojrzenia na hydraulikę, nie tylko jako na naukę, ale raczej jak na pewną historię osób i ich pasji, udanych i nieudanych prób osadzonych w konkretnym czasie i zupełnie innych realiach niż te, w których żyjemy obecnie. To spojrzenie na wiedzę o praktycznych aspektach przepływu cieczy, poznawanych wytrwale na przestrzeni lat za pomocą kolejnych odkryć i wynalazków, by wreszcie dotrzeć do obecnych czasów, w których często komputery i olbrzymia liczba dostępnych programów obliczeniowych zacierają tę czystą hydraulikę w jej prawdziwej istocie.


  • Odbiornik adaptacyjny oraz nowe schematy kodowania w systemie tetra
    • Sławomir Możdżonek
    • Dominik Rutkowski
    2008

    W artykule przedstawiono wyniki badania odbiornika adaptacyjnego dla systemu TETRA, przewidzianego do pracy z modulacjami fazowymi. Zaproponowano także nowe schematy kodowania w systemie z modulacjąπ/8-D8PSK. Przeprowadzone badania symulacyjne dla tych rozwiązań wykazały duże możliwości poprawy jakości odbioru.


  • Odbiornik adaptacyjny oraz nowe schematy kodowania w systemie TETRA
    • Sławomir Możdżonek
    • Dominik Rutkowski
    2008 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule przedstawiono wyniki badania odbiornika adaptacyjnego dla systemu TETRA, przewidzianego do pracy z modulacjami fazowymi. Zaproponowano także nowe schematy kodowania w systemie z modulacjąπ/8-D8PSK. Przeprowadzone badania symulacyjne dla tych rozwiązań wykazały duże możliwości poprawy jakości odbioru.


  • Oddziaływanie środowiska naturalnego na zdrowie sportowca
    • Maria Szpakowska
    2008

    Sukcesy sportowców zależą od wielu czynników. Jakość pożywienia i środowisko naturalne, w którym prowadzony jest intensywny trening wyczynowy wpływają na zdrowie organizmu. Przedstawiono wpływ najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby na zdrowie człowieka, a w szczególności sportowca. Omówiono wpływ innych czynników jakie mogą występować podczas intensywnych treningów (hałas, drgania, warunki w pomieszczeniu do treningu) na zdrowie sportowca. Bezpieczny dla zdrowia trening wyczynowy powinien odbywać się w nieskażonym środowisku naturalnym.


  • Odporność kawitacyjna stopu SUPERSTON po nadtapianiu laserowym w warunkach kriogenicznych
    • Beata Majkowska-Marzec
    • Waldemar Serbiński
    2008 Inżynieria Materiałowa

    Przedstawiono rezultaty nadtapiania laserowego stopu SUPERSTON w warunkach kriogenicznych i ich wpływ na odporność kawitacyjną. Uzyskane wyniki potwierdzają wzrost odporności kawitacyjnej stopu SUPERSTON po obróbce laserowej w porównaniu ze stopem odlanym.


  • Odpowiedzialność prawna nauczyciela-dyrektora szkoły
    • Elżbieta Walkiewicz
    2008

    Artykuł obejmuje problematykę odpowiedzialności prawnej nauczycieli, dyrektorów szkół i placówek oświatowych podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Zostały przedstawione w nim podstawowe przepisy i zasady działania prawa w zakresie odpwoiedzialniości prawnej w odniesieniu do pracy nauczycieli.


  • Odrębności i wzajemne powiązania systemów bezpieczeństwa transportu
    • Lech Michalski
    2008 Full text Journal of KONBiN

    Każdego dnia w systemie transportowym na świecie ginie ponad 3 tys. osób, z czego większość w wypadkach drogowych. Z punktu widzenia zarządzania bezpieczeństwem, każdy z systemów gałęziowych jest zorganizowany w inny sposób. Dotyczy to baz danych, instytucji zarządzających infrastrukturą transportową i badających wypadki, systemów monitorujących ruch pojazdów, pociągów i statków. Pomimo wielu odrębności w funkcjonowaniu poszczególnych gałęzi transportu potencjalnie istnieją duże możliwości usprawnienia poszczególnych systemów bezpieczeństwa poprzez działania integracyjne i wykorzystanie dobrych doświadczeń krajowych i zagranicznych w całym sektorze transportu.


  • Odzysk energii ze ścieków na przykładzie wybranych oczyszczalni komunalnych
    • Janusz Podstawczyński
    2008

    Przedmiotem pracy jest analiza procesów związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem zasobów energii pochodzących ze ścieków w oczyszczalniach komunalnych. Badaniom poddano zarówno substraty (ścieki surowe) jak i produkty oczyszczania (osady ściekowe, ścieki oczyszczone). Ścieki surowe i oczyszczone analizowano pod kątem przydatności jako zasobów ciepła odpadowego. Osady ściekowe traktowano jako wyodrębnioną ze ścieków organiczno-mineralną fazę stałą, poddawaną stabilizacji celem pozyskania biogazu jako zasobu energii odnawialnej. W analizie uwzględniono procesy termodynamicznej konwersji energii chemicznej paliwa na skojarzoną energię elektryczną i ciepło w układach z biogazowymi silnikami spalinowymi oraz procesy termodynamiczne pozwalające na podnoszenie potencjału energetycznego niskotemperaturowych źródeł ciepła za pośrednictwem pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe ścieków.


  • Odzyskiwanie przestrzeni publicznej
    • Małgorzata Dymnicka
    2008

    Modernizm wyjałowił przestrzenie publiczne ze znaczeń symbolicznych, a okres po modernizmie rozbił dawną jedność funkcji i miejsca. Tym, co charakteryzuje współczesne podejście do przestrzeni publicznych, jest poszukiwanie nowych tematów i doświadczeń stanowiących scenografię dla niestabilnego i multinarracyjnego życia miejskiego.