Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Projekt MAYDAY
- Andrzej Szuwarzyński
Rozdział zawiera opis podstawowych zasad realziacji projektów w ramach PIW EQUAL oraz tło realizacyjne projektu MAYDAY.
-
Projektowanie filtrów ułamkowo-opóźniających metodą okien
- Marek Blok
W pracy przedstawiono problematykę projektowania filtrów ułamkowo-opóźniających metodą okien. W projektowaniu filtrów ułamkowo-opóźniających tą metodą można wyróżnić dwa główne podejściaprojektowe: z użyciem okna symetrycznego oraz z użyciem okna offsetowanego. Zastosowanie okien symetrycznych pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki. Umożliwia nawet uzyskanie filtrów optymalnychbądź prawie optymalnych w sensie różnych kryteriów optymalizacji. Metoda okien offsetowanych nie pozwala na uzyskanie aż tak dobrej aproksymacji filtru ułamkowo-opóźniającego. Jednak filtry projektowane w ten sposób oferują lepsze osiągi, gdy zastosujemy je w implementacji algorytmu zmiany szybkości próbkowania.
-
Projektowanie ideału, czyli kilka uwag o strategii szkolnictwa wyższego
- Krzysztof Leja
W artykule pokazano możliwość opracowania strategii uczelni przy wykorzystaniu metody projektowania ideału opisanej przez R. Ackoffa, J. Magidsona i H. Addisona
-
Propagation of elastic waves in shell-like structures
- Arakadiusz Żak
- Marek Krawczuk
- Wiesław Ostachowicz
-
Properties of polyamide 6 and thermoplastic polyurethane blends containing modified montmorillonites
- Michał Strankowski
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
- Maria Gazda
- Józef Haponiuk
Analizie poddano nowy rodzaj mieszanin polimerowych poliamidu 6 z termoplastycznymi elastomerami poliuretanowymi. Mieszaniny wzmocniono poprzez dodatek organicznie modyfikowanych montmorylonitów (Cloisite). Uzyskane układy przebadano metodami termicznymi, dyfrakcyjnymi oraz scharakteryzowano podstawowe właściwości mechaniczne.
-
Proposal of a methodology for the research of clients' demand engaging information technologies
- Krzysztof Turek
- Cezary Orłowski
Many researches on the customer's demands who engage the information technology in the business reveal significant mismatch in customer's expectations and technology vendors' offerings.
-
Propozycja metodologii badań wymagań klientów wykorzystujących technologie informatyczne
- Krzysztof Turek
- Cezary Orłowski
Badania i opracowania dotyczące tematyki analizy wymagań klientów stosujących technologie informatyczne wskazują na istotne niedopasowanie obszaru wymagań klientów szeroko rozumianych technologii informatycznych i wytwórców tychże technologii. [3] Zakładając, że istotnym czynnikiem oceny technologii jest jej zdolność spełnienia oczekiwań i realnych potrzeb klientów (odbiorców). Każde wymaganie przyporządkowane danej technologii może być (i zwykle jest), albo żądaniem zmiany w istniejącej technologii, która prowadzi do jej ulepszenia, albo jest artykulacją założeń dla nowej technologii, która jeszcze nie istnieje. Rozpatrując to zagadnienie na płaszczyźnie dostawca-odbiorca technologii, w kontekście wymagań, można mówić o możliwościach (potencjale) zaspokajania potrzeb, które są domeną dostawcy technologii, a z drugiej strony o biznesowych potrzebach, które są domeną użytkownika.
-
Prostokątne anteny mikropaskowe zasilane przez sprzężenie elektromagnetyczne
- Mateusz Kowalczys
- Włodzimierz Zieniutycz
Praca dotyczy projektowania anten mikropaskowych dla pasma 2.4 GHz, zasilanych przez sprzężenie elektromagnetyczne realizowane poprzez szczelinę we wspólnym ekranie. Przedstawiono wyniki symulacji komputerowych wybranych konfiguracji anten pod kątem poszerzenia ich pasma pracy. Zamieszczono wyniki pomiarów zrealizowanych modeli anten.
-
Protective coatings for stainless steel for SOFC applications
- Sebastian Molin
- Bogusław Kusz
- Maria Gazda
- Piotr Jasiński
W pracy przedstawiono badania związane z warstwami antykorozyjnymi stali nierdzewnych stosowanych w tlenkowych ogniwach paliwowych. Warstwy przygotowana z użyciem prekursorów polimerowych na bazie Y i Co. Użyta stal to Crofer 22 APU.
-
Prototyp modelu transformacji organizacji informatycznych
- Jakub Chabik
- Cezary Orłowski
Celem pracy jest propozycja budowy i wykorzystania modeli transformacji organizacji informatycznych mogących znaleźć zastosowanie w osiąganiu określonych poziomów dojrzałości zgodnych ze standardami CMMI (ang. Capability Maturity Model Integration) Niniejszy tekst opisuje środowisko zaproponowanego przez autorów modelu SITAR (ang Simple IT Transformation AdvisoR). Model ten bazujący na wiedzy i doświadczeniu autorów został zaimplementowany i wykorzystany jako prototyp wspomagania transformacji (ang. proof of transformation concept) wybranej organizacji informatycznej. W artykule opisano strukturę prototypu, technologię implementacji oraz nasuwające się po zastosowaniu prototypu wnioski dla docelowego modelu.
-
Próba oceny makroekonomicznej efektywności inwestycji w wybranych gospodarkach UE
- Anna Szymczak
Zróżnicowanie krajów pod względem istniejacego poziomu gospodarki, struktury i stopnia zużycia majątku oraz efektywności inwestycji może przyczynić się do dysproporcji w poziomie rozwoju ich gospodarek. W zależności od stworzonych warunków gospodarowania, wysokość stopy inwestycji, konieczna dla osiągnięcia określonego wzrostu gospodarczego, może być zróżnicowana, zarówno w czasie jak i przestrzeni. Warto zatem przeanalizować, jak przebiegał ten proces w Polsce na tle wybranych krajów UE w latach 2000-2006 oraz dokonać próby oceny makroekonomicznej efektywności tych gospodarek, co stanowi główny cel pracy.
-
Próba zastosowania rozkładu Weibulla do analiz strat w ruchu drogowym
- Anita Milewska
- Joanna Żukowska
Przedstawiono próbę zastosowania rozkładu Weibulla do analiz strat (ofiar śmiertelnych) w ruchu drogowym. Postawiono pytanie: czy mogą być one analizowane metodami niezawodności technicznej? A jeżeli tak, to jaka jest interpretacja poszczególnych wielkości i pojęć? Przyjęto, że straty wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania systemu transportu drogowego to śmiertelne ofiary wypadków drogowych. Ekspozycja na ryzyko pojawienia się tych strat jest natomiast określana średnią liczbą pojazdów, jaka rzeczywiście bierze udział w ruchu drogowym.
-
Próbne obciążenie mostu przez Wisłę w Puławach
- Jacek Chróścielewski
- Maciej Malinowski
- Mikołaj Miśkiewicz
Artykuł zawiera opis modelu obliczeniowego, zakres wykonanych badań i wyniki próbnego obciążenia mostu łukowego w Puławach, znajdującego w ciągu obwodnicy miasta. Jest to obecnie największa tego typu konstrukcja w Polsce. Analizę i badania wykonał zespół Katedry Mechaniki Budowli i Mostów Politechniki Gdańskiej.
-
Przebarwienia powierzchni spawanych stali odpornych na korozję
- Jerzy Łabanowski
- Maria Głowacka
Coraz szersze stosowanie stali odpornych na korozję, powszechność procesów spawania tych stali, ale także częste niedocenianie wpływu stanu powierzchni na odporność korozyjną stało się powodem zwrócenia specjalnej uwagi na tę problematykę i przedstawienia opracowania obejmującego zjawiska powstawania przebarwień na powierzchniach złączy spawanych, sposobów ich usuwania, kontroli stanu powierzchni po usunięciu warstewek przebarwionych, oraz sposobów wykończenia powierzchni stali po tych procesach.
-
Przedmowa : Rozwój możliwości leczenia migotania przedsionków
- Franciszek Walczak
- Łukasz Szumowski
- Janusz Siebert
Przedmowa dotyczy różnych postaci migotania przedsionków, i różnego sposobu leczenia: lekami (antyarytmicznymi i antyfibrylacyjnymi, przeciwzakrzepowymi), stymulacją klasyczną, leczeniem chirurgicznym, przedskórną ablacją, resynchronizacją, terapią połączoną, przeszczepem serca.
-
Przedsiębiorczość i zarządzanie w małej firmie - studia podyplomowe
- Julita Wasilczuk
POzycja zawiera propozycję standardu kształcenia na studiach podyplomowych Przedsiębiorczość i zarządzanie małą firmą. Jest to jeden z 13 standardów zawartych w opracowaniu zbiorczym, recenzowanym.
-
Przedsiębiorczość na Pomorzu - analiza jakościowa
- Julita Wasilczuk
Artykuł przedstawia analizę przedsiębiorczości na Pomorzu w oparciu podejście behawioralne. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród 1 584 małych firm określono strategię, cele oraz sposób zarządzania tymi przedsiębiorstwami.
-
Przedsięwzięcia elektroniczne w biznesie
- Piotr Brudło
Opracowano klasyfikację przedsięwzięć internetowych. Pokazano reprezentatywne przykłady. Zaprezentowano aspekty sukcesu rynkowego dla analizowanych przedsięwzięć. Wyszczególniono i scharakteryzowano podstawowe technologie internetowe i informatyczne mogące wspierać szeroko pojęty biznes w Internecie. Zwrócono uwagę na konieczność współpracy z instytucjami finansowymi w celu pozyskiwania środków na rozwój e-biznesu w kierunku dojrzałych przedsięwzięć. Aspekty pozyskiwania kapitału inwestycyjneo podwyższonego ryzyka ukazano z perspektywy amerykańskiej i unijnej. Wyciągnięto wnioski natury praktycznej.
-
Przedsięwzięcia internetowe w biznesie
- Piotr Brudło
Zaproponowano klasyfikację przedsięwzięć internetowych. Zaprezentowano reprezentatywne witryny. Przedstawiono możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej w Internecie. Opisano uwarunkowania dla uzyskiwana wsparcia finansowego od instytucji inwestycyjnych kapitału wysokiego ryzyka. Przedstawiono szereg aspektów specyficznych dla rzeczywistości gospodarczej w Polsce, a następnie wyciągnięto szereg konstruktywnych wniosków natury praktycznej.