Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2008

Show all
  • Wpływ warunków spawania mokrego elektrodą otuloną na zawartość wodoru dyfundującego w stopiwie
    • Dariusz Fydrych
    • Grzegorz Rogalski
    2008 Przegląd Spawalnictwa

    Mokre spawanie pod wodą znajduje stosunkowo szerokie zastosowanie w praktyce. Poza zwiększoną prędkością stygnięcia złączy najpoważniejszym ograniczeniem spawalności stali w środowisku wodnym jest wysoka zawartość wodoru dyfundującego w stopiwie. W artykule przedstawiono wyniki badań rozpoznawczych wpływu warunków spawania mokrego elektrodą otuloną na ilość wodoru dyfundującego. Dzięki zastosowaniu planowania doświadczeń (plan Placketta - Burmana) zbadano ilościowy i jakościowy wpływ siedmiu wybranych czynników na generowaną ilość wodoru. Analiza statystyczna wykazała, że największe znaczenie ma zasolenie wody, zanieczyszczenie elektrody, biegunowość i natężenie prądu spawania.


  • Wpływ władzy na podejmowanie decyzji i postrzeganie
    • Paweł Ziemiański
    2008

    Artykuł przedstawia, w jaki sposób posiadanie władzy wpływa na podejmowanie decyzji oraz postrzeganie rzeczywistości społecznej. Zaprezentowane są w nim odmienne podejścia teoretyczne, które wskazują zarówno na pozytywne, jak i negatywne efekty posiadania władzy. Należą do nich: silniejsza stereotypizacja, silniejsza tendencja do podejmowania działań bez względu na potencjalne skutki, ale także bardziej abstrakcyjne myslenie i holistyczne widzenie problemów.


  • Wpływ współczesnych obiektów handlowych na strukturę śródmieść.
    • Sławomir Ledwoń
    2008

    Przedmiotem pracy jest analiza oddziaływań współczesnych obiektów handlowych na struktury śródmiejskie w aspektach architektoniczno-urbanistycznych.Punktem wyjścia do rozważań na temat relacji centrów handlowych i dzielnic centralnych miast jest zarysowanie historii ich rozwoju, ustalenie ich cech charakterystycznych oraz elementów odróżniających je od tradycyjnych układów - ulic handlowych.Jako zasadnicze sfery oddziaływania obiektów handlowych na śródmieścia zidentyfikowano wpływ na: elementy funkcjonalne (sieć usługową miasta), elementy urbanistyczno-architektoniczne (zagadnienie kontekstu, jakości i możliwości integracji z miastem), miejską przestrzeń publiczną (jej dostępność i jakość) oraz układ komunikacyjny (obciążenie ruchem indywidualnym). Wynikiem tych badań jest analiza SWOT w podziale na powyższe sfery. Zestawienie to wzbogacono o informacje dotyczące elementów odpowiedzialnych za powstawanie oddziaływań oraz możliwości kontrolowania ich wystąpienia.Końcową część pracy stanowi zestawienie narzędzi kontrolowania rozwoju centrów handlowych w miastach. Wskazuje ono na możliwości stosowania rozwiązań prawnych oraz metody programowania funkcjonalnego i planowania przestrzennego.


  • Wpływ wyboru elementu strukturalnego użytego w przetwarzaniu morfologicznym na skuteczność nowej metody usuwania tła z sekwencji MRI
    • Renata Kalicka
    • Anna Pietrenko-Dąbrowska
    • Seweryn Lipiński
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Zaprezentowano nową metodę usuwania zaszumionego tła z sekwencji skanów MRI. Na każdy skan składają się dwa obszary: przekrój mózgu i tło, oba zawierające szum. Tło powinno być odseparowane i wykluczone z dalszej analizy. Cel ten został osiągnięty dzięki zastosowaniu opisanego algorytmu, aplikującego podstawowe operacje morfologiczne: dylację, erozję, otwarcie i zamknięcie do uprzednio zbinaryzowanych zbiorów MRI. Pokazano rezultaty przetwarzania z użyciem różnych kształtów i rozmiarów elementów strukturalnych użytych w operacjach morfologicznych. Celem było takie dobranie parametrów tych elementów, by opisaną metodę uczynić możliwie uniwersalną i odporną na różnice w wyglądzie i jakości przetwarzanych sekwencji MRI.


  • Wpływ wyjściowego stanu obróbki cieplnej stali o podwyższonej wytrzymałości typu C-Mn na maksymalną twardość strefy wpływu ciepła
    • Krzysztof Szymlek
    • Janusz Ćwiek
    2008 Inżynieria Materiałowa

    Przedstawiono wpływ wyjściowego stanu obróbki cieplnej stali gatunku S355 na maksymalną twardość strefy wpływu ciepła (SWC). Do badań użyto stali typu C-Mn poddając ją trzem rodzajom obróbki cieplnej: normalizowaniu, wyżarzaniu przegrzewąjacemu i ulepszaniu cieplnemu. Następnie na próbkach w różnym stanie wyjściowym wykonano symulowane cykle cieplne spawania z różnymi szybkościami chłodzenia. Badano wpływ stanu obróbki cieplnej i szybkości chłodzenia na maksymalną twardość symulowanych SWC. Zmiany mikrostruktury SWC badano z wykorzystaniem mikroskopu świetlnego i transmisyjnego mikroskopu elektronowego.


  • Wpływ wymuszeń kinematycznych na pracę wciągarki trałowej
    • Jacek Nakielski
    2008

    Celem pracy było stwierdzenie, czy wymuszenia kinematyczne pochodzące od ruchu statku na fali mają wpływ na prace wciągarki trałowej. W pracy omówiono zbudowany na wydziale kuter rybacki KR-10. Przedstawiono jego podstawowe parametry oraz wstępne pomiary uciągu. Wyznaczono również charakterystyki wciągarki trałowej.Następnie przedstawiono szczegółowo budowę badanej wciągarki trałowej. Pokazano również układ, który symuluje ruch kutra na fali, czyli wywołuje wymuszenia kinematyczne. Na końcu rozdziału znalazły się informacje mówiące o układzie pomiarowym (pomiar ciśnienia, prędkości obrotowej, przemieszczenia i siły).Następny rozdział prezentuje wyniki badań eksperymentalnych. Na początku scharakteryzowano stany pracy dla których przeprowadzono pomiary, jest ich cztery (wydawanie liny; wybieranie liny; wydawanie liny z wykorzystaniem tylko obciążenia zewnętrznego; wydawanie liny z wykorzystaniem napędu i obciążenia zewnętrznego). Następnie opisano wyniki i zaprezentowano je za pomocą wykresów.Rozdział siódmy to obliczenia numeryczne. Pokazano w nim model fizyczny i matematyczny układu trałowego oraz przeprowadzone na modelu matematycznym symulacje numeryczne. Symulacje pokazują jak zachowuje się trał podczas wymuszeń kinematycznych oraz jakie przyjmuje kształty.


  • Wpływ zawracania odcieków z odwadniania osadów ściekowych na pracę oczyszczalni ścieków
    • Magdalena Gajewska
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    2008 Przemysł Chemiczny

    Celem pracy jest ocena wpływu zawracania odcieków na efektywność pracy ciągu technologicznego oczyszczalni oraz jakość oczyszczonych ścieków. Analizowano ilościowe jak i jakościowe zmiany stężeń zanieczyszczeń w tym organicznych, związków biogennych i metali ciężkich. Wykazano m.in. że jakość odcieków powstających w wyniku odwadniania osadów w prasach (OP) była zbliżona do jakości ścieków surowych, a cyrkulacja tych odcieków do ciągu technologicznego miała znikomy wpływ na efektywność oczyszczalni.Cyrkulacja odcieków powstających podczas odwadniania osadów w wirówkach (OW) powodowała:- wzrost stężenia trudnorozkładalnej substancji organicznej w postaci zawiesiny.- wzrost stężenia metali ciężkich we frakcjach labilnych I i II (jonowymiennej i wodorotlenkowej)- wzrost doprowadzanego dobowego ładunku azotu o 9,7 % oraz wzrost dobowego ładunku fosforu o 25,1 % przy jednoczesnym znikomym wzroście ilości ścieków (0,7 %)


  • Współczesna unifikacja życia kulturowego w Regionie Morza Bałtyckiego
    • Jacek Jakubowski
    2008

    Rozpoznając zjawiska i procesy społeczne, polityczne i gospodarcze współczesnego świata zauważa się unifikację ładu kulturowego. Szczególny jej wymiar obrazuje nadbałtycka przestrzeń kulturowa, której odrębność regionalną odnosi się do rzeczywistości hegemonicznej obszaru Morza Bałtyckiego. Ujawniają się przemiany, generowanych przez postęp naukowo-techniczny, kształtujących ład prawny, a przede wszystkim prawa człowieka, wyzwania edukacyjne, świadomość przewartościowań kulturowych. Przemiany globalne wiąże się z ładem europejskim, dziedzictwem przeszłości, jak i teraźniejszością oraz miejscem Regionu Morza Bałtyckiego w rzeczywistości europejskiej i globalnej. Wskazując na procesy przemian, zwraca się uwagę na kształtujący się ład dwubiegunowy; ujawnianie się postępu nowoczesności oraz zagrożeń wynikających z trudności przystosowawczych do zmieniającej się rzeczywistości, trudności ich oswajania, co w konsekwencji nierzadko prowadzi do patologii społecznych.


  • Współczesne kierunki rozwoju innowacji w sektorze usług finansowych
    • Bogumił Czerwiński
    2008

    W coraz bardziej zmieniającej się gospodarce światowej, jednymi z najintensywniej wykorzystujących innowacje są instytucje oferujące usługi finansowe. W artykule przedstawiono uwarunkowania rozwoju innowacji usług finansowych wraz z możliwymi kierunkami rozwoju innowacyjności sektora.


  • Współczesne możliwości analizy statycznej i dynamicznej mostów stalowych
    • Krzysztof Żółtowski
    2008

    W referacie przedstawiono współczesne możliwości analizy mostów stalowych w odniesieniu do komercyjnego oprogramowania inżynierskiego. Podano możliwości i przykłady modelowania struktur przestrzennych różnymi typami elementów. Zaprezentowane przykłady pochodzą z rzeczywistych analiz wykonanych na potrzeby prac badawczych, ekspertyz lub projektów zrealizowanych przez autora i jego współpracowników.


  • Współczesne muzea w przestrzeni skomercjalizowanej
    • Dorota Wojtowicz-Jankowska
    2008

    O obiektach muzealnych jako miejscach gromadzących i prezentujących rozmaite zbiory możemy mówić od XVII wieku. W tym czasie zaczęły one powstawać dość powszechne jako nowy typ miejskiej budowli. Instytucje muzealne wpływały na popularyzację zbiorów, ale również - a może przede wszystkim - na budowanie wizerunku ich fundatorów. Ponadto ważne okazały się dla podnoszenia społecznej wiedzy, budowania prestiżu narodowego przyczyniając się również do wzmacniania ruchów narodowo- wyzwoleńczych np. w Polsce i czy też na Węgrzech


  • Współczesne muzeum jako miejsce i znak w przestrzeni miasta
    • Małgorzata Rogińska-Niesłuchowska
    2008 Full text Czasopismo Techniczne

    Współczesne muzea przeszły znaczący rozwój jako instytucje publiczne. Ich cechą jest wzrastające zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń służącą edukacji, odpoczynkowi, rozrywce oraz sferze komercyjnej handlu i usług. Muzea projektowane są jako dzieła sztuki, które mają wpływać na atrakcyjność ich miejskiego otoczenia. Przyjmują role urbanistycznych drogowskazów i symboli tożsamości kulturowej.


  • Współczesne obiekty handlowe w przestrzeni miast polskich - diagnoza zjawiska
    • Sławomir Ledwoń
    2008

    Artykuł opisuje i analizuje rozwój obiektów handlowych w Polsce, definiuje podstawowe pojęcia związane z centrami handlowymi oraz przedstawia uwarunkowania prawne ich dalszego rozwoju przestrzennego.


  • Współczesne techniki projektowania [Rozdział 11.1-11.3, 11.9]
    • Jacek Oskarbski
    2008

    Opisano komputerowe pakiety wspomagające planowanie transportu, prognozowanie ruchu.Przedstawiono historię rozwoju projektowania z komputerem oraz możliwości wykorzystania komputera w procesie planistyczno-projektowym oraz metody prognozowania ruchu. Przedstawiono również klasyfikację modeli systemów transportowych.


  • Współczesne technologie wykorzystania biomasy do celów energetycznych
    • Witold Lewandowski
    2008

    Przedstawiono rodzaje i podział biomasy, sposoby jej konwersji w energię elektryczną, termiczną i mechaniczną. Podano przykłady instalacji do zagospodarowania biopaliw w celach energetycznych.


  • Współczesne trendy w edukacji profesjonalistów budownictwa
    • Zbigniew Cywiński
    2008

    Omówiono współczesne tendencje w edukacji inżynierów budownictwa, oparte o pryncypia ''transprofesjonalizmu'', polegające na umiejętnej interferencji wielu dyscyplin.


  • Współczesny obiekt architektury w krajobrazie miasta doby komercjalizacji
    • Małgorzata Zboińska
    2008

    Głównym celem artykułu jest prezentacja wybranych współczesnych metod projektowania obiektów architektury w silnie skomercjalizowanym krajobrazie dzisiejszego ośrodka urbanistycznego. Główną przesłanką dla wyboru tematyki artykułu jest obserwacja, iż budynki w dzisiejszym środowisku miejskim zaczynają pełnić rolę jego aktywnych komponentów, a proces projektowania architektonicznego zaczyna być silnie inspirowany elementami i zjawiskami występującymi w dzisiejszym ośrodku urbanistycznym. Zadaniem artykułu jest także analiza wpływu czynników komercyjnych na współczesne podejścia do kształtowania powiązań bydunków z krajobrazem miasta. Krajobraz ten przedstawiony zostaje na tle współczesnych przemian ekonomicznych, społecznych i kulturowych. Współczesne miasto bowiem to środowisko dynamiczne, wielopłaszczyznowe, wymagające kompleksowego podejścia do przekształcania i projektowania jego struktur. Wspomniany heterogeniczny charakter miasta powoduje, że niezbędna staje się redefinicja metod i podejść do projektowania urbanistycznego i architektonicznego. Pojawia się konieczność nowego rodzaju szerokozakresowej analizy zjawisk miejskich, w której istotne staje się zbadanie wzajemnych relacji i sfer przenikania się poszczególnych programów kulturalnych, publicznych, komercyjnych i prywatnych.


  • Współpraca małych elektrowni gazowych z systemem elektroenergetycznym
    • Paweł Bućko
    2008

    Przedstawiono problemy współpracy źródeł malej mocy z systemami energetycznymi. Scharakteryzowano rolę małych źródeł w systemie. Omówiono problemy wykorzystania małych elektrociepłowni gazowych jako dostawców usług systemowych oraz problemy zapewnienia w systemie odpowiednich rezerw mocy na potrzeby zastąpienia tych źródeł.