Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2009
Show all-
Zastosowanie teorii ograniczeń do harmonogramowania zadań w środowisku jedno i wieloprojektowym
- Jolanta Łopatowska
-
Zastosowanie wybranych metod sztucznej inteligencji do wspomagania projektowania wstępnego statku
- Maria Meler-Kapcia
W pracy przedstawiono hybrydowy system wspomagania projektowania statku oparty na metodologii CBR z wykorzystaniem wybranych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak: system ekspertowy Exsys Developer wraz z logiką rozmytą, relacyjna baza danych Access oraz sztuczna sieć neuronowa ze wsteczną propagacją błędów. System przewidziany jest do wspomagania projektowania wstępnego statku, w którym najczęściej wykorzystuje się projekty wcześniej zbudowanych statków podobnych.
-
Zastosowanie zespolonej pulsacji chwilowej w analizie układów mikrofalowych metodą różnic skończonych w dziedzinie czasu
- Michał Wiktor
- Krzysztof Świder
W artykule przedstawiono alternatywną metodę wyznaczania częstotliwości rezonansowych rezonatorów mikrofalowych na podstawie analizy ciągu próbek odpowiedzi impulsowej otrzymanego w symulacji w dziedzinie czasu (FDTD). Zastosowana metoda, bazująca na zespolonej pulsacji chwilowej (ICF), pozwala na szybką identyfikację dwóch bliskich częstotliwości w przebiegu czasowym, co pozwala skrócić analizę układów o dużej dobroci i rezonatorów dwurodzajowych oraz sprzężonych.
-
Zastosowanie złóż hydrofitowych do oczyszczania ścieków o wysokim ładunku zanieczyszczeń
- Hanna Obarska-Pempkowiak
- Magdalena Gajewska
- Ewa Wojciechowska
Charakterystyka ilościowa i jakościowa odcieków oraz wymiarowanie obiektów hydrofitowych do ich oczyszczania.Charakterystyka i przydatność gatunków rośin hydrofitowych do oczyszczania odcieków.Ocena ewapotranspiracji i bilans wodny dla pilotowych oczyszczalni odcieków zasiedlonych trzciną. Wyniki wstępnych badań jakości odcieków i skuteczności usuwania zanieczyszczeń w pilotowych systemach hydrofitowych.
-
Zaufanie a sieci przedsiębiorstw
- Piotr Dominiak
Rozdział dotyczy analizy wpływu zaufania społecznego na powstawanie i funkcjonowanie sieci przedsiębiorstw. Autor posługuje się rozróżnieniem zaufania kruchego (fragile)i trwałego (resilent). Proponuje też wykorzystanie hipotez sformułowanych przez P. Smitha Ringa do badań nad rolą zaufania w sieciach przedsiębiorstw.
-
Zautomatyzowane pomiary rezystywności i ruchliwości w tlenkach półprzewodnikowych SnO2
- Marcin Stanisław Łapiński
- Jarosław Domaradzki
- Tadeusz Berlicki
- Barbara Górnicka
Rozdział opisuje pomiar rezystywności zmodyfikowaną metodą van der pauwa, oraz ruchliwości nośników metodą hallowską. w pracy opisano stanowisko pomiarowe. zaprezentowano program komputerowy niezbędny do przeprowadzenia pomiarów, a także wyniki pomiarów elektrycznych cienkiej warstwy tlenku cyny. badana warstwa została naniesiona na szklane podłoże metodą rozpylania magnetronowego.
-
Zbigniew Cywinski 80 Jahre
- Jerzy Ziółko
Omówiono działalność naukową i zawodową jubilata w latach 2004-2008 - jest to uzupełnienie obszerniejszego opracowania opublikowanego także w Stahlbau (nr 2/2004) z okazji jubileuszu 75 lat profesora.
-
Zielone stolice Europy
- Monika Arczyńska
- Łukasz Pancewicz
Podsumowanie nowej inicjatywy Unii Europejskiej - ''Zielone Stolice Europy'' (European Green Capital), polegającej na wyróżnieniu miast -liderów we wdrażaniu kompleksowej polityki ochrony środowiska.
-
Zintegrowana linia radioterapeutyczna
- Witold Miloch
- Jerzy Wtorek
Zintegrowana linia radioterapeutyczna (ZLR) stanowi złożenie sprzętu i oprogramowania służącego do precyzyjnej radioterapii. W pierwszej kolejności w referacie wyjaśniono różnice pomiędzy teleradioterapią, a brachyterapią, które stanowią podstawowe rodzaje radioterapii. Następnie przedstawiono budowę i funkcje poszczególnych części ZLR: tomografu komputerowego, systemu planowania leczenia, symulatora i akceleratora. W dalszej kolejności przedstawiono typy komputerów sterujących ich pracą. Opis ten zawiera krótką charakterystykę konfiguracji, systemu operacyjnego, sposobu zasilania i komunikacji z pozostałymi komputerami. W referacie przedstawiono także modyfikacje ZLR, które były konieczne do uzyskania zadawalającego poziomu bezpieczeństwa napromienianych pacjentów. Na zakończenie referatu poruszono problematykę rozwoju linii terapeutycznej dla części brachyterapii jak i teleradioterapii.
-
Zjawiska oscylacyjne w układach membranowych
- Maria Szpakowska
Omówiono wybrane zjawiska oscylacyjne występujące w układach homogenicznych i heterogenicznych, ze szczególnym uwzględnieniem oscylatorów membranowych. Wśród nich szerzej omówiono oscylator Teorella składający się z membrany porowatej oraz oscylator z membraną ciekłą i kationowym surfaktantem, które mogą stanowić sztuczne modele złożonych procesów biologicznych. Przedstawiono założenia mechanizmu oscylacji opartego na kinetyce chemicznej w tych ostatnich układach i wykazano, że złożone procesy adsorpcji i desorpcji na jednej z granic fazowych są przyczyną obserwowanych oscylacji potencjału elektrycznego.
-
Zmiany na rynku pierwotnym nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w latach 2002-2007
- Krzysztof Świetlik
W artykule przedstawiono sytuację na rynku piewotnym sprzedaży mieszkań w Polsce w latach 2002 - 2007, ze szczególnym uwzględnieniem procesów, jakie zaszły w latach 2006-2007. Opisano dwie role mieszkania: jako dobra konsumpcyjnego oraz inwestycyjnego. Przedstawiono nową funkcję mieszkań w Polsce, jako elementów rynku finansowego. Ponadto scharaktetyzowano zasoby mieszkaniowe polskich gospodarstw domowych, popyt i podaż mieszkań oraz wynikającą z ich charakteru istotną zmienność cen mieszkań, która została zaobserwowana w latach 2006-2007.
-
Zmiany zasad oceny zagrożenia piorunowego budynków w normalizacji krajowej
- Henryk Boryń
W artykule omówiono zmiany zasad oceny zagrożenia piorunowego budynków w normalizacji krajowej. Wskazano wymagane lub zalecane procedury szacowania zagrożenia piorunowego w kolejnych wersjach przepisów lub polskich norm dotyczących zewnętrznej ochrony odgromowej obiektów budowlanych. W analizie wykorzystano dokumenty przyjęte do stosowania w okresie 1917 - 2009.
-
Znaczenie Internetu w rozwoju mass mediów mniejszości polskiej w krajach nadbałtyckich
- Izabela Borucińska
Wpływ Internetu na szeroko pojęty rozwój mass mediów mniejszości polskiej należy uznać za ograniczony i przejawiający się zróżnicowanym tempem oraz zakresem w odniesieniu do poszczególnych mediów i republik. Tylko na Litwie wszystkie, główne mass media zostały wprowadzone do Internetu, a na Łotwie jedynie audycja radiowa. Internet stanowi platformę dla przekazów tradycyjnych i jego pojawienie się nie doprowadziło do powstania mediów wyłącznie internetowych. Wszystkie one są tworami elektronicznie wtórnymi, choć wzrosła głównie ich atrakcyjność wizualna i dostępność w sensie fizycznym i ekonomicznym dla segmentu internautów. Multimedialne i interaktywne cechy Internetu wykorzystał w największym zakresie dziennik "Kurier Wileński".
-
Znaczenie turystyki morskiej w podnoszeniu atrkacyjności i konkurencyjnosci regionów nadmorskich (na przykładzie województwa pomorskiego)
- Katarzyna Tubielewicz
Rola turystyki morskiej w rozowju regionu nadmorskiego.Turystyka morska, w tym zwłaszcza żegluga wycieczkowa i promowa stanowi niewątpliwą szansę rozwoju regionu nadmorskiego w aspekcie podnoszenia jego atrakcyjności i konkurencyjności.
-
Znaczenie wolnego wylotu elektrody przy spawaniu drutami proszkowymi
- Tadeusz Piątkowski
- Andrzej Marmołowski
W artykule przedstawiono role i mechanizm wpływu wolnego wylotu elektrody, przy spawaniu drutami proszkowymi (FCAW), na przykładzie złączy kątowych ze spoinami pachwinowymi, na pozostałe parametry, geometrię spoin i własności złączy.
-
Znikające punkty
- Monika Arczyńska
Realizowane obecnie w Wielkiej Brytanii centra obsługi turystów mają być gotowe do 2012 roku w związku z londyńską Olimpiadą. Na czas igrzysk przewidywane jest wzmożenie ruchu turystycznego w całym kraju. Ponieważ kilka najważniejszych atrakcji wpisanych jest na listę dziedzictwa UNESCO, rygorystyczne wymagania planistyczne utrudniały dotychczas realizację nowych obiektów zaplecza turystycznego. Konieczność zapewnienia ich na Olimpiadę przyspieszyła podjęcie ostatecznych decyzji. Projekty wyłoniono w międzynarodowych konkursach architektonicznych. W artykule opracowane są dwa studia przypadku: centrum obsługi turystów przy Stonehenge oraz Giant's Causeway.
-
Zryczałtowane formy opodatkowania- stymulacja rozwoju przedsiębiorczości
- Wojciech Wyrzykowski
Artykuł przedstawia analizę prawną dokonywanych w latach 1992-2008 zmian w polskim ustawodawstwie w zakresie zryczałtowanych form opodatkowania działalności gospodarczej, charakteryzuje efekty społeczno-gospodarcze wypracowywane prze tę grupę podatników, omawia istotę i przyczyny spadku liczby tak opodatkowanych przedsiębiorców oraz wskazuje na potrzebę utrzymania i rozwoju, a nie ograniczania tych form opodatkowywania działalności gospodarczej. Formy zryczałtowane są korzystne zarówno dla podatników jak i samego aparatu skarbowego z uwagi na niskie koszty poboru podatku oraz koszty obsługi rachunkowo administracyjnej u samych przedsiębiorców a ich efektywność podatkowa nie odbiega od form, opodatkowanych na zasadach ogólnych.
-
Zsuwy skarp obiektów drogowych
- Adam Bolt
- Angelika Duszyńska
Przedstawiono charakterystyczne przykłady, powtarzające się na wielu realizowanych obiektach, niestateczności skarp drogowych w wykopie oraz nasypu w szczególnych warunkach geotechnicznych wrażliwych na degradację warstw przypowierzchniowych spowodowaną zmianami środowiskowymi wywołanymi wykonywaniem inwestycji.
-
Zur Entwicklung der Steifigkeitsmatrizen fur dunnwandige Stabe
- Zbigniew Cywiński
On the development of stiffness matrices for thin-walled members
-
Zuschrift zu Kurrer K.-E.: Genius loci des Stahlbaus: Meinz, Gustavsburg und der deutsche Stahlbautag 2008.
- Zbigniew Cywiński