Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2009

Show all
  • Zasłużeni geotechnicy: Prof. zw. dr hab. Eugeniusz Dembicki
    • Bohdan Zadroga
    2009 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Omówiono 50-letnią działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, organizacyjną i redakcyjną prof. Eugeniusza Dembickiego w zakresie rozwoju szeroko rozumianej geotechniki w kraju i za granicą. Podkreślono zasługi w kształceniu młodej kadry geotechników oraz w kierowaniu i rozwoju krajowych i zagranicznych stowarzyszeń i organizacji geotechnicznych.


  • Zastosowanie całkującego obserwatora Luenbergera w multiskalarnym układzie sterowania silnika indukcyjnego
    • Tadeusz Białoń
    • Arkadiusz Lewicki
    • Marian Pasko
    2009 Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych całkującego obserwatora Luenbergera strumieni magnetycznych silnika indukcyjnego. Przedstawiono model matematyczny obserwatora całkującego, z uwzględnieniem zastosowanego algorytmu całkowania umożliwiającego uniknięcie problemów z kumulacją składowej stałej zakłócającej sygnały mierzone przez obserwator. Jakość odtwarzania zmiennych stanu została oceniona na podstawie jakości działania multiskalarnego układu sterowania wykorzystującego odtwarzane wartości jako sygnały sprzężenia zwrotnego.


  • Zastosowanie chromatografii jonowej w analityce wód spływnych
    • Żaneta Polkowska
    2009

    Transport wody z atmosfery do podłoża zachodzi głównie za pośrednictwem opadów atmosferycznych takich jak deszcz, mżawka, śnieg, grad i inne. Uzupełniającym sposobem depozycji zanieczyszczeń w fazie mokrej są osady atmosferyczne. Procesy depozycji mokrej i suchej zachodzą na powierzchni bardzo różnych obiektów: drzew, roślin uprawnych, pozbawioną roślinności glebę, skały, jeziora i rzeki, po różnego typu powierzchnie sztuczne stanowiące efekt działań ludzkich (dachy budynków, arterie komunikacyjne, hałdy odpadów komunalnych i przemysłowych). Skład chemiczny wody pochodzącej z wszelkich form mokrej depozycji atmosferycznej zachodzącej na podłożu podlega transformacji pod wpływem kontaktu z substancjami znajdującymi się w tym podłożu oraz osadzonymi na nim w wyniku procesu suchej depozycji (wody spływne). W ten sposób w wodzie pochodzenia atmosferycznego, zanim zostanie włączona w kolejne ogniwa obiegu hydrologicznego, może następować zarówno zmiana składników stanowiących zanieczyszczenia jak i ich stężenia. Biorąc pod uwagę specyficzną matrycę zbieranych próbek wód spływnych szczególną uwagę należy zwrócić na dobór technik analitycznych wykorzystywanych na etapie oznaczeń końcowych.


  • Zastosowanie falek do analizy oraz kompresji sygnałów jedno i dwuwymiarowych
    • Piotr Szwangruber
    2009

    Rozdział w pierwszej części zawiera informacje teoretyczne dotyczące krótko-czasowej transformaty Fouriera (sygnały jednowymiarowe) oraz analizy falkowej (sygnały jedno i dwuwymiarowe). Druga część rozdziału zawiera przykłady zastosowań analizy falkowej pokazujące jej potencjał.


  • Zastosowanie iniekcji cementowej pod podstawami pali wierconych posadowionych w iłach pęczniejących.
    • Kazimierz Gwizdała
    • Tadeusz Brzozowski
    2009

    W pracy scharakteryzowano metodę iniekcji pod podstawy pali wierconych wg patentu Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej. Przedstawiono dwa przykłady zastosowania metody dla pali wykonanych w iłach pęczniejących.


  • Zastosowanie iniekcji cementowej pod podstawami pali wierconych posadowionych w iłach pęczniejących
    • Kazimierz Gwizdała
    • Tadeusz Brzozowski
    2009

    W pracy scharakteryzowano metodę iniekcji pod podstawy pali wierconych wg patentu Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej. Przedstawiono dwa przykłady zastosowania metody dla pali wykonanych w iłach pęczniejących.


  • Zastosowanie kozłów oporowych na bocznicach kolejowych
    • Zbigniew Kędra
    2009 Full text Logistyka

    Na bocznica kolejowych tory kolejowe muszą być zakończone kozłem oporowym,a obecnie obowiązujące przepisy nakazują uzyskanie świadectwa dopuszczenia do eksploatacji tych budowli. W przypadku powszechnie stosowanych kozłów stałych wymagane jest zastosowanie zasypki Ŝwirowej przed kozłem, w celu zatrzymania składu wagonów. W kozłach samohamujących energia pochłaniana jest przez zderzak lub tarcie wywołane szczękami zacisków zderzaka. W referacie przedstawiono charakterystykę stosowanych kozłów oporowych na bocznicach kolejowych, sposób obliczania zasypki Ŝwirowej i zasady doboru kozłów oporowych.


  • Zastosowanie metod dynamicznych wzmacniania podłoża gruntowego pod nasyp drogowy-Przypadek DK-16 Olsztyn-Barczewo
    • Mariusz Wyroślak
    • Zbigniew Sikora
    2009

    W artykule autorzy opisali metodę wzmocnienia podłoża gruntowego pod posadowienie nasypu drogowego. Metoda jest połączeniem znanych metod: dynamicznej wymiany (DR) oraz metody mikrowybuchów (MW). Metoda została wykorzystana do wzmocnienia i konsolidacji warstw gruntów organicznych o miąższości do 12,5m oraz zagęszczenia pod wodą gruntów mineralnych nasypowych.


  • Zastosowanie modelu sprężysto-plastycznego betonu z degradacją sztywności i nielokalnym osłabieniem do modelowania elementów betonowych cyklicznie obciążonych
    • Ireneusz Marzec
    2009

    Tematem pracy jest numeryczna symulacja zachowania się elementów betonowych i żelbetowych poddanych obciążeniom statycznym i cyklicznym. W analizie wykorzystano model sprężysto-plastyczny z kryterium Rankine'a i Drucker-Pragera, izotropowy model degradacji oraz dwa nielokalne modele połączone sprężysto-plastyczne z degradacją sztywności. Model pierwszy bazuje na pracy Pamina i de Borsta (1999). Połączenie plastyczności i degradacji następuje z wykorzystaniem teorii równoważności odkształceń oraz podziału odkształceń sprężystych i plastycznych w przestrzeni naprężeń efektywnych. Drugi model zbudowano na podstawie prac Carola, Rizzi'ego i Willama oraz Hansena i Willama (2001). Jest to model dwu-powierzchniowy. Powierzchnia degradacji w rozciąganiu zapisana jest z wykorzystaniem tensora sił sprzężonych oraz pseudo-logarytmicznego parametru degradacji Wszystkie zastosowane sformułowania zostały zregularyzowane poprzez wprowadzenie do równań konstytutywnych długości charakterystycznej przy pomocy teorii nielokalnej. Zastosowanie długości charakterystycznej zapewnia uniezależnienie otrzymanych wyników numerycznych od przyjętej siatki elementów skończonych. Symulacje numeryczne przeprowadzono dla elementów betonowych i żelbetowych obciążonych statycznie oraz quasi statycznie. Szczególną uwagę poświęcono zdolności analizowanych modeli do poprawnego symulowania procesów towarzyszących cyklicznemu obciążaniu elementów betonowych. Wyniki numeryczne porównane zostały z danymi doświadczalnymi dostępnymi w literaturze.


  • Zastosowanie obserwatora proporcjonalnego z dodatkowymi integratorami do odtwarzania zmiennych stanu silnika indukcyjnego
    • Tadeusz Białoń
    • Arkadiusz Lewicki
    • Roman Niestrój
    • Marian Pasko
    2009 Maszyny Elektryczne : zeszyty problemowe

    W artykule zaprezentowano obserwator prędkości obrotowej silnika indukcyjnego z dodatkowymi integratorami. Prezentowane rozwiązanie wykazuje znaczną odporność na zakłócenia sygnałów wejściowych estymatora. W artykule zaprezentowano model matematyczny obserwatora oraz jego implementację w strukturze MRAS.


  • Zastosowanie probabilistycznego modelu pomiaru do wyznaczania miar jakości testu
    • Wojciech Toczek
    2009

    Zaproponowano dwie szybkie metody wyznaczania probabilistycznych miar jakości testu na etapie projektowania, opracowane pod kątem zastosowań w testowaniu analogowych układów elektronicznych. Pierwsza analityczna metoda bazuje na dwóch modelach probabilistycznych - modelu pomiaru oraz modelu odpowiedzi układu testowanego na pobudzenie sygnałem testującym. Druga jest metodą Monte Carlo wydatnie przyspieszoną poprzez zastąpienie procesu wielokrotnej symulacji układu testowanego z użyciem modelu o losowych wartościach parametrów, generatorem liczb pseudolosowych o rozkładzie prawdopodobieństwa zgodnym z rozkładem odpowiedzi układu testowanego. Parametry statystyczne rozkładu odpowiedzi układu testowanego uzyskuje się rozwijając funkcję układową w szereg Taylora z uwzględnieniem tylko wyrazów liniowych. Praca zawiera przykład wyznaczenia straty uzysku spowodowanej niepewnością progu komparatora.


  • Zastosowanie przemieszczeniowych pali wkręcanych w podłożu uwarstwionym na przykładzie realizacji obiektu w warunkach gruntowych delty Wisły
    • Kazimierz Gwizdała
    • Adam Krasiński
    2009 Full text Inżynieria i Budownictwo

    Przedstawiono rozwiązanie posadowienia budynku na palach oraz wyniki statycznych badań zastosowanych pali. Zaobserwowano, że pale wkręcane charakteryzują się nietypowymi warunkami wykonania oraz specyficzną pracą w gruncie. Do opisu krzywych osiadania zastosowano analizę z wykorzystaniem funkcji transformacyjnych oraz wyników sondowań CPT. Poprawność rozwiązań projektowych została potwierdzona pomiarami geodezyjnymi osiadań budynku.


  • Zastosowanie regresji liniowej do analizy obciążeń cieplnych
    • Paweł Bućko
    2009 Rynek Energii

    W artykule przedstawiono przykład zastosowania regresji liniowej do wyznaczenia zapotrzebowania na ciepło. Współczynniki prostej regresyjnej wyznaczane są na podstawie analizy regresyjnej danych dobowych o zapotrzebowaniu na ciepło. Prognoza zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje wyznaczone współczynniki i planowane stopniodni w okresie prognozy. Przedstawiono wyniki zastosowania metody do prognozowania obciążeń w przykładowym miejskim systemie ciepłowniczym.


  • Zastosowanie regresji liniowej do analizy obciążeń cieplnych elektrociepłowni
    • Paweł Bućko
    2009

    Zaproponowana metoda analizy zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje wyznaczone metodą regresji liniowej współczynniki i planowane stopniodni w okresie prognozy. Przedstawiono wyniki zastosowania metody do analizy obciążeń w przykładowym miejskim systemie ciepłowniczym. Wykorzystano dane o obciązeniach dobowych i przedstawiono prognozę wygasłą.


  • Zastosowanie reguł rozmytych w komputerowej animacji postaci - wybrane zagadnienia
    • Piotr Szczuko
    2009

    Celem badawczym rozprawy było wykazanie możliwości wykorzystania inteligentnych metod obliczeniowych, głównie logiki rozmytej, w animacji komputerowych postaci. Powstał system pozwalający w sposób półautomatyczny tworzyć animacje płynne i nacechowane stylistycznie. Poprawność wykorzystanego podejścia została zweryfikowana w toku testów oceny z udziałem dużej liczby widzów-ekspertów.


  • Zastosowanie spowalniania wypowiedzi w celu poprawy rozumienia mowy przez dzieci w szkole
    • Adam Kupryjanow
    • Andrzej Czyżewski
    2009

    This paper presents a time-scale modification algorithms that could be used for hearing impairment therapy supported by real-time speech stretching. In this paper the OLA based algorithms and Phase Vocoder were described. In the experimental part usability of those algorithms for real-time speech stretching was discussed


  • Zastosowanie surfaktantów niejonowych do usuwania zanieczyszczeń chloroorganicznych z gleby
    • Sebastian Pastewski
    • Malwina Potkańska
    • Krystyna Mędrzycka
    2009 Full text Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Badano solubilizację micelarną tetrachloroetylenu w roztworach alkilopoliglukozydów (Triton BG10 i AG 6210) oraz przeprowadzono procesy przemywania gleby zanieczyszczonej tetrachloroetylenem przy użyciu roztworów alkilopoliglukozydów oraz oksyetylenowanych alkoholi (Rokanole NL5, NL6, NL8, L7, L10). Uzyskano wartości molowego współczynnika solubilizacji znacznie niższe niż we wcześniejszych badaniach dla oksyetylenowanych alkilofenoli i alkoholi. Zaobserwowano także, że wraz ze wzrostem hydrofilowości surfaktantu (wzrostem średniej liczby grup oksyetylenowych w cząsteczce surfaktantu) nastąpił spadek efektywności przemywania.


  • Zastosowanie systemów hydrofitowych do oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    2009

    Konferencja Sztokholmska w 1992 roku podkreśliła konieczność decentralizacji miejskich sieci kanalizacyjnych i realizacji mniejszych lokalnych sieci łącznie z małymi zdecentralizowanymi oczyszczalniami ścieków. Odziaływanie na środowisko lokalnych obiekótw jest mniejsze. Zainteresowanie tanimi, a zarazem wydajnymi metodami oczyszczania ścieków wzrosło na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z rozwojem zastosowań inżynierii ekologicznej. Jednym z rozwiązań inżynierii ekologicznej jest wykorzystanie ekosystemów bagiennych do oczyszczania ścieków. Współczesne metody są konstruowane w taki sposób, aby symulować i intensyfikować procesy zachodzące w ekosystemie bagiennym.


  • Zastosowanie techniki NIR w analizie jakościowej surowców kosmetycznych i farmaceutycznych
    • Patrycja Ogonowska-Wrosz
    • Jan Mazerski
    2009

    W ramach współpracy pomiedzy Katedrą Technologii Leków i Biochemii Wydziału Chemicznego PG, a zakładem produkcji kosmetyków i farmaceutyków Ziaja Ltd. podjęto prace badawcze nad opracowaniem nowych metod analitycznych stosując spektroskopię w bliskiej podczerwieni (NIR). Metoda ta wykorzystuje absorpcję promieniowania elektromagnetycznego w zakresie 12 000 - 4 000 cm-1 (780-2500 nm). Absorpcja w zakresie NIR pochodzi głównie nod nadtonów i drgań kombinacyjnych wiązań C-H, N-H i O-H. Widmo uzyskane techniką NIR jest unikatowym ''odciskiem palca'' badanej substancji i zależy m.in. od stanu fazowego i postaci krystalicznej składników próbki. Widma uzyskane tą techniką są stosunkowo trudne do bezpośredniej analizy. W calu uzyskania na ich podstawie użytecznych informacji nalezy zastosować odpowiednie metody chemometryczne. Celem prezentowanych badań było opracowanie metod jakościowej analizy wybranych surowców stosowanych w firmie Ziaja Ltd. z wykorzystaniem techniki NIR.Pierwszym etapem pracy było stworzenie biblioteki widm. W oparciu o tą bibliotekę stworzono metody służące do analizy jakościowej (identyfikacji) surowców. Zastosowano w tym celu klasyfikator SIMCA. Przed przystąpieniem do tworzenia metody surowe widma poddano obróbce wstepnej stosując zaawansowane metody chemometryczne, takie jak: transformacja SNV, algorytm Savitzkiego-Golaya oraz algorytm MSC.