Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Edukacja kadry inżynierskiej i kadry samorządowej
    • Marcin Budzyński
    2010

    Edukacja kadry inżynierskiej, edukacja kadry samorządowej - propozycja zakresu szkolenia.


  • Edukacyjne narzędzie do badania zjawisk zachodzących podczas konwersji AC/CA
    • Marek Blok
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono software'owe narzędzie umożliwiające analizę jakości karty dźwiękowej zainstalowanej komputerze PC opracowane na potrzeby laboratorium przetwarzania sygnałów. Oprogramowanie to w bardzo prostym, powszechnym systemie, jakim jest komputer PC z kartą dźwiękową, pozwala na zapoznanie się z wieloma typowymi problemami praktycznymi spotykanymi przy konwersji analogowo-cyfrowej (AC) i cyfrowo-analogowej (CA).


  • Efektywna metoda selenenylowania z użyciem diselenidu O,O-diizopropylofosforotioilowego
    • Arkadiusz Majewski
    • Witold Przychodzeń
    • Janusz Rachoń
    2010 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Tworzenie wiązania C-Se odbywa się zwykle z wykorzystaniem elektrofilowego bromku fenyloselenenylowego generowanego in situ z diselenidu difenylowego. Fenyloselenenylowanie soli sodowych malonianów, użytych z 10-krotnym nadmiarem, prowadzi do powstawania znaczących ilości di(fenyloselenenylo)malonianów obok głównych produktów mono-selenenylowania. 2-Fenyloselenenylomaloniany wykorzystano m.in. w reakcji rodnikowej addycji do wiązania podwójnego alkenów [Byers J. H., Lane G. C.: J. Org. Chem. 1993, 58, 3355-3360.].W naszej pracowni zsyntetyzowaliśmy 2-(fosforotioselenenylo)maloniany oraz odpowiednie fosfonooctany. Reakcje prowadzono z użyciem diselenidu O,O-diizopropylofosforotioilowego. W początkowym etapie badań uzyskiwaliśmy produkt C-selenenylowania malonianu dietylu z niską wydajnością 22%. Wykazaliśmy, iż powstająca obok selenenylowanego C-H kwasu sól sodowa kwasu O,O-diizopropylofosforoselenotioilowego reaguje z głównym produktem reakcji, co powoduje cofnięcie się reakcji. Skutecznym sposobem na poprawienie wydajności reakcji fosforotioselenenylowania okazało się zastosowanie jodu. Jod utlenia sól kwasu O,O-diizopropylofosforoselenotioilowego do wyjściowego diselenidu. Natomiast w tych warunkach nie następuje utlenieni soli C-H kwasów. W rezultacie wydajność produktów reakcji wzrosła 2-4 krotnie.


  • Efektywne kształtowanie widma radiowego sygnału impulsowego (IR UWB) dla potrzeb wymagań międzysystemowej kompatybilności elektromagnetycznej
    • Jarosław Sadowski
    2010

    W części wstępnej zawarto opis uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych dotyczących transmisji ultraszerokopasmowych, opisana jest także ultraszerokopasmowa technika radia impulsowego. Następnie przedstawiono znane w literaturze sposoby wpływania na kształt widma transmisji impulsowych, zarówno przez dobór nadawanych impulsów jak i zmiany w strukturze czasowej nadawanej sekwencji. Główną część pracy stanowi opis proponowanych nowych metod modyfikacji widma sygnału IR UWB przez zmianę struktury czasowej sekwencji impulsów, wraz z przedstawieniem sposobu wykorzystania tych metod do poprawy kompatybilności elektromagnetycznej sygnału ultraszerokopasmowego w standardzie IEEE 802.15.4a, oraz prezentacja i analiza wyników badań skuteczności modyfikacji widma. Zaprezentowano także wpływ zmian postaci czasowej sekwencji impulsów na jakość odbioru zarówno zmodyfikowanego sygnału impulsowego, jak i sygnałów wąskopasmowych, które mogą podlegać zakłócaniu przez transmisje UWB. Podano także sposoby praktycznego stosowania zaproponowanych metod modyfikacji widma, w oparciu o rzeczywiste informacje o stanie zajętości widma elektromagnetycznego na terenie Trójmiasta. Praca zawiera również autorską propozycję sposobu ujednoliconej oceny uwarunkowań kompatybilnościowych transmisji ultraszerokopasmowych i wąskopasmowych. Dla potrzeb tej oceny wprowadzono nowe pojęcie 'przedziału kompatybilności'.


  • Efektywność odzysku energii w komunikacji trolejbusowej
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    • Zygmunt Giętkowski
    2010

    W artykule przedstawiono analizę możliwości zwiększenia stopnia wykorzystania hamowania odyskowego w trakcyji trolejbusowej.


  • Efektywność wykorzystania zasobów radiowych systemu UMTS a mechanizm przenoszenia pojemności i miękkiego przełączania połączeń
    • Małgorzata Gajewska
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono wyniki badań symulacyjnych dotyczących porównania efektywności wykorzystania zasobów radiowych systemu UMTS. Porównano mechanizm przenoszenia pojemności pomiędzy komórkami, należącymi do różnych warstw hierarchicznej struktury komórkowej, z przypadkiem zastosowania miękkiego przełączania połączeń. Symulowana sieć komórkowa została zaplanowana na cyfrowej mapie miasta Gdańska.


  • Efektywność zasobów pracy w gospodarce polskiej
    • Anna Szymczak
    • Małgorzata Gawrycka
    2010 Pieniądze i Więź

    Budowa gospodarki opartej na wiedzy wymaga zatrudnienia pracowników o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach zawodowych. Dlatego też można przyjąć, iż zasoby ludzkie stanowią jeden z głównych czynników rozwoju współczesnych przedsiębiorstw. Determinują osiągane przez nie efekty gospodarowania oraz przesądzają o wzroście ich pozycji konkurencyjnej na rynku. Celem niniejszego artykułu jest przekrojowo-dynamiczna analiza zróżnicowania efektywności zatrudnienia w gospodarce narodowej oraz próba identyfikacji czynników determinujących tę kategorię ekonomiczną. Wyodrębnienie czynników najsilniej oddziaływujących na stopień wykorzystania zasobów pracy jest istotne z punktu widzenia oceny ex post racjonalności decyzji podejmowanych przez przedsiębiorstwa w gospodarce polskiej w zakresie zatrudnienia. Z drugiej strony - mogą stanowić one wskazówki dla prozatrudnieniowej polityki gospodarczej.


  • Effect of boundary, shear rate and grain crushing on shear localization in granular materials within micro-polar hypoplasticity
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2010

    W artykule przedstawiono wpływ 3 efektów na zachowanie się materiałów granulowanych: warunku brzegowego, prędkości ścinania oraz miażdżenia ziaren. Obliczenia wykonano przy pomocy mikropolarnego prawa hipoplastycznego rozszerzonego o efekt prędkości ścinania i miażdżenia ziaren w oparciu o teorię mechaniki zniszczenia. Szczególna uwagę zwrócono na rozkład lokalizacji odkształceń stycznych.


  • Effect of grain crushing on shear localization in granular bodies within micro-polar hypoplasticity
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2010 Full text Archives of Hydro-Engineering and Environmental Mechanics

    W artykule przedstawiono efekt miażdżenia ziaren na zachowanie się materiału granulowanego podczas ścinania nieskończenie długiej warstwy piasku. Obliczenia wykonano przy pomocy mikropolarnego prawa hipoplastycznego rozszerzonego o efekt miażdżenia ziaren w oparciu o teorię mechaniki zniszczenia. Zbadano wpływ wstępnego zagęszczenia i poziomu naprężeń na strefy lokalizacji.


  • Effect of ground plane size on radiation pattern in IFF/SSR microstrip antenna on thick substrate fed by H type slot
    • Włodzimierz Zieniutycz
    • Mateusz Mazur
    • Mariusz Pergoł
    2010 MICROWAVE AND OPTICAL TECHNOLOGY LETTERS

    W pracy pokazano numeryczne i eksperymentalne wyniki badania wpływu rozmiarówmasy na charakterystyki promieniowania anteny dla zastosowań IFF/SSR, zrealizowanej na grubym podłożu i zasilanej przez szczelinę typu H. Pokazane wyniki dla anteny oryginalnej porównano z wynikami uzyskanymi po zmniejszeniu wymiarów masy (w każdym z kierunków). Pokazano jak dalece można zminimalizować wymiary anteny, przy założonym poziomie listków bocznych.


  • Effect of lipid phase composition on autoxidation of water - in - oil emulsion
    • Halina Szeląg
    • Anna Guzowska
    2010

    W pracy przedstawiono ocenę procesu autooksydacji emulsji W/O ze szczególnym uwzględnieniem składu fazy olejowej emulsji na postęp reakcji. Zbadano również wpływ wybranych antyoksydantów i emulgatorów na stabilność sporządzonych układów emulsyjnych.


  • Effect of neoteric solvents on the activated sewage sludge activity
    • Joanna Klein
    • Marta Markiewicz
    • Justyna Łuczak
    • Christian Jungnickel
    2010

    Ciecze jonowe (ILs) cieszą sie rosnącym zainteresowaniem z uwagi na fakt, iż znajdują coraz więcej zastosowań jako alternatywa dla rozpuszczalników organicznych. W związku z zaistnieniem możliwości zastosowania ILs w nowych czystych technologiach nastała potrzeba zbadania ich toksyczności w stosunku do organizmów żywych i środowiska. Celem badań było oszacowanie wpływu cieczy jonowych na wyselekcjonowane mikroorganizmy osadu czynnego. Przeprowadzono analizę biodegradowalności chlorku 1-metylo-3-oktyloimidazoliowego ([OMIM][Cl]) zgodnie z normą OECD 301 "DOC Die-Away" w celu wyizolowania szczepów odpornych na toksyczne działanie badanej substancji. Próbki pobrane z ostatniej fazy testu a następnie posiano no szalkach Petriego, zawierających agar odżywczy oraz inkubowano. Z otrzymanego wzrostu bakteryjnego wyizolowano poszczególne kolonie i ponownie wysiano na agar odżywczy, w ten sposób wyizolowano poszczególne szczepy bakteryjne. Wpływ cieczy jonowej na wyselekcjonowane organizmy zbadano przez zaszczepienie bakterii do probówek, zawierających bulion odżywczy oraz badaną substancję w stężeniach od 0,2 do 20mM. Właściwości przystosowawcze ww organizmów do badanego związku zbadano również za pomocą testu OECD 301 F "Manometric Repsirometry" test w tych samych stężeniach cieczy jonowej. Ponadto, badane szczepy bakteryjne zidentyfikowano za pomocą sekwencjonowania wyizolowanego DNA genomowego, którego wyniki następnie porównano z bazą danych GenBank. Rezultaty badań wykazały, iż [OMIM][Cl] w stężeniu do 20mM nie wpływa znacząco na wzrost badanych mikroorganizmów


  • Effect of nitrogen doping on TiOxNy thin film formation at reactive high-power pulsed magnetron sputtering
    • Vitezslav Stranak
    • Marion Quaas
    • Robert Bogdanowicz
    • Steffen Hartmut
    • Zdenek Hubicka
    • Milan Tichy
    • Rainer Hippler
    2010 JOURNAL OF PHYSICS D-APPLIED PHYSICS

    The paper is focused on a study of formation of TiOxNy thin films prepared by pulsed magnetron sputtering of metallic Ti target. Oxygen and nitrogen were delivered into the discharge in the form of reactive gases O2 and N2. The films were deposited by high-power impulse magnetron sputtering working with discharge repetition frequency f = 250 Hz at low (p = 0.75 Pa) and high (p = 10 Pa) pressure. The substrates were on floating potential and thermally stabilized at room temperature during the deposition process. Post-deposition thermal annealing was not employed. The chemical composition from x-ray photoelectron spectroscopy diagnostic reveals formation of TiOxNy structure at low flow rate of oxygen in the discharge gas mixture. This result is confirmed by XRD investigation of N element's incorporation into the Ti-O lattice. Decrease in band-gap to values Eg ~ 1.6 eV in TiOxNy thin film is attributed to formed Ti-N bonds. The discharge properties were investigated by time-resolved optical emission spectroscopy. Time evolution of particular spectral lines (Ar+, Ti+, Ti) is presented together with peak discharge current.


  • Effect of steel fibres on concrete behavior in 2D and 3D simulations using lattice model.
    • Jan Kozicki
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2010 Full text ARCHIVES OF MECHANICS

    W artykule przedstawiono wyniki numerycznej symulacji betonu zbrojonego włóknami stalowymi. Beton został opisany w skali mezo jako materiał 3-fazowy przy zastosowaniu modelu sieciowego. Obliczenia wykonano dla rozciągania jednoosiowego. Porównano ze sobą wyniki dwu- i trójwymiarowe.


  • Effect of temperature and gaseous medium on the structure and microhardness of the cobalt base clad layers
    • Hanna Smoleńska
    2010 CHEMICKE LISTY

    Badano wpływ temperatury utleniania na mikrostrukturę i mikrotwardość napawanych warstw ze stopu kobaltu. Warstwy wytwarzano za pomocą napawania plazmowego (pta) na przylgniach zaworów wylotowych wykonanych ze stali x40CrSiMo10-2. Stop kobaltu był poddany utlenianiu w powietrzu w temperaturach od 750 °C to 1100 °C i w gazach wylotowych w temperaturze 750 °C. W wyniku utleniania zaobserwowano zmanę w mikrotwardości warstw. W zewnętrznej części warstwy o grubości ok. 0,3 mm zaobserwowano znaczący spadek twardosci. Im wyższa temperatura utleniania była zastosowana tym większy spadek twardości obserwowano. Pomiar mikrotwardości był bardziej czuły na zmiany stanu napoiny niż obserwacje mikrostruktury.


  • Effect of the saw blade geometry at its static stiffness
    • Karol Duchnicz
    • Roman Wasielewski
    2010 Annals of WULS, Forestry and Wood Technology

    W artykule opisano wpływ wybranych parametrów piły tarczowej wpływających w istotny sposób na jej sztywność statyczną.


  • Effect of the Unit Pressure on the Selection Parameters of Intermetallic Coastings NiAl and Ni3Al after Platic Working
    • Tomasz Dyl
    • Robert Starosta
    • Robert Skoblik
    2010 Solid State Phenomena

    W artykule omówiono wpływ zgniotu na wybrane parametry warstwy międzymetalicznej NiAl i Ni3Al napawanej na stali C45 podanej obróbce plastycznej poprzez prasowanie na zimno.


  • Effect of thermal modification of oak wood on sawdust granularity = Utecaj termicke modifikacije na granulometrijski sastav piljevine
    • Ladislav Dzurenda
    • Kazimierz Orłowski
    • Marek Grześkiewicz
    2010 Full text Drvna Industrija

    W pracy przedstawiono wyniki badania składu granolumetrycznego trocin po przecinaniu na pilarce ramowej wielopiłowej PRW15M drewna dębowego (przed i po obróbce termicznej). Wykazano, że uzyskiwane trociny z drewna po modyfikacji termicznej charakteryzują się większym udziałem frakcji drobnych.


  • Effective and environmental friendly propulsion system for small fishing cutter
    • Czesław Dymarski
    2010

    W pracy przedstawiono opis systemu napędowego małego kutra rybackiego oraz układ napędu i sterowania hydraulicznego wszystkich istotnych jego urządzeń. Zaprezentowany system stosunkowo nowoczesny i efektywny, a przy tym ekologiczny został zainstalowany na małym kutrze rybackim zaprojektowanym na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. We wrześniu 2002 roku kuter rozpoczął regularne połowy na Bałtyku i jak dotąd wyniki jego pracy są korzystne.


  • Effects of climate change on microbial community structure and function in Antarctic Glacier Lagoon
    • Aleksander Świątecki
    • Dorota Górniak
    • Katarzyna M Jankowska
    • Marek K. Zdanowski
    • Piotr Borsuk
    • Magdalena Żmuda-Baranowska
    • Jakub Grzesiak
    2010