Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Static headspace sampling and solid-phase microextraction for assessment of edible oils stability
    • Justyna Gromadzka
    • Waldemar Wardencki
    2010 CHROMATOGRAPHIA

    Statyczna analiza fazy nadpowierzchniowej i mikroekstrakcja do fazy stacjonarnej z fazy nadpowierzchniowej zostały zastosowane do oznaczenia niskocząsteczkowych aldehydów - markerów procesu utleniania olejów roślinnych. Zoptymalizowano parametry izolacji i ekstrakcji analitów dla obu technik. Wyznaczono granice oznaczalności i wykrywalności oraz powtarzalność dla badanych związków. Obie metody zastosowano w analizie próbek olejów rzepakowych i słonecznikowych.


  • Static puncture resistance of non-woven geotextiles
    • Adam Bolt
    • Angelika Duszyńska
    2010

    Badania cech fizycznych i wytrzymałościowych geowóknin separcyjnych i osłonowych. Analiza wyników badań oporu na przebicie statycze metodą CBR, dla różnych rodzajów geowłóknin, próbek pozyskanych z terenu (po wbudowaniu w nasyp)i kontrolnych.


  • Static stiffness of blades in circular saw
    • Roman Wasielewski
    2010

    W pracy przedstawiono sposób wyznaczania sztywności statycznej pił tarczowych. Przedstawiono również czynniki wpływające na jej wartość.


  • Steady-state characteristics and dynamic response of the PEM fuel cell to unit step change of load
    • Janusz Cieśliński
    • Tomasz Kaczmarczyk
    2010

    Podano opis układu zasilania opartego na dwóch ogniwach paliwowych typu PEM o łącznej mocy 2.4 kW. Zaprezentowano wybrane charakterystyki statyczne i dynamiczne układu.


  • Sterowanie maszyną dwustronnie zasilaną pracującą jako generator w elektrowni wiatrowej przy zapadach napięcia
    • Krzysztof Blecharz
    2010 Full text Acta Energetica

    W artykule przedstawiono problematykę dotyczącą sposobów regulacji mocy maszyny dwustronnie zasilanej pracującej jako generator w elektrowni wiatrowej. Poruszono problem działania generatora w przypadku pojawienia się zakłóceń napięcia po stronie systemu elektroenergetycznego w postaci zapadu napięcia. Zaprezentowano układy regulacji mocy, oparte na modelach multiskalarnych maszyny asynchronicznej, umożliwiające rozszerzenie zakresu nieprzerwanej pracy generatora w przypadku pojawienia się zapadu napięcia na przyłączu elektrowni wiatrowej do systemu.


  • Sterowanie multiskalarne ze wstecznym całkowaniem maszyną indukcyjną klatkową zasilaną z przekształtnika napięcia
    • Marcin Morawiec
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    Referat dotyczy metody sterowania dwukierunkowym przekształtnikiem napięcia zasilającym maszynę indukcyjną klatkową. Przedstawiona idea bazuje na nowatorskiej metodzie sterowania sieciowym przekształtnikiem napięcia, polegająca na bezpośrednim powiązaniu modelu matematycznego maszyny z modelem matematycznym przekształtnika sieciowego. Zastosowana metoda wstecznego całkowania polepsza właściwości dynamiczne układu napędowego.


  • Sterowanie prądowe maszyną indukcyjną zasilaną z falownika prądu
    • Marcin Morawiec
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    W referacie przedstawiono układy regulacji maszyną indukcyjną klatkową zasilaną z falownika prądu. Sterowanie zrealizowano w oparciu o multiskalarny model maszyny indukcyjnej klatkowej sterowanej z wymuszeniem składowych prądu stojana. Jakość opracowanych układów regulacji zweryfikowano za pomocą badań symulacyjnych oraz eksperymentalnych


  • Sterowanie silnikiem z magnesami trwałymi IPMSM zasilanymi z falownika prądu
    • Marcin Morawiec
    • Paweł Stec
    2010

    W referacie przedstawiono układy sterowania silnikiem z magnesami trwałymi IPMSM zasilanym z falownika prądu: sterowanie prądowe oraz sterowanie napięciowe. Struktury układów regulacji są oparte o sterowanie multiskalarne. Wyprowadzono zależności określające zmienne sterujące maszyną. Przeprowadzono badania symulacyjne zaproponowanych układów regulacji.


  • Sterowanie trakcyjnym silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi zagłębionymi w wirniku bez pomiaru wielkości mechanicznych
    • Leszek Jarzębowicz
    2010

    Praca dotyczy zastosowania bezczujnikowej metody sterowania silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi zagłębionymi w wirniku (IPMSM) w trakcyjnym układzie napędowym małej mocy zawierającym sterownik mikroprocesorowy oraz falownik tranzystorowy. Regulacja momentu elektromagnetycznego silnika IPMSM wymaga pomiaru położenia kątowego wirnika. Proponowana metoda jest tzw. metodą bezczujnikową - bez sprzężeń zwrotnych od wielkości mechanicznych. Napędy trakcyjne charakteryzują się specyficznymi warunkami pracy, przez co metodom ich sterowania stawia się wysokie wymagania, szczególnie trudne do spełnienia w układach bezczujnikowych. Opracowano bezczujnikowy układ napędowy, w którym estymacja wielkości mechanicznych jest realizowana poprzez analizę pochodnych prądów fazowych silnika związanych z modulacją napięcia wyjściowego falownika tranzystorowego. Regulacja momentu elektromagnetycznego trakcyjnego silnika PMSM wymaga dokładnej estymacji położenia w całym zakresie osiąganych prędkości. Wiąże się to z zastosowaniem zestawu metod estymacji przełączanych zależnie od prędkości kątowych wirnika.Trzy zaproponowane algorytmy odtwarzania wielkości mechanicznych charakteryzują się nieskomplikowanymi zależnościami matematycznymi. Niezależne wyniki estymacji otrzymywane są co jeden lub kilka okresów PWM, w zależności od metody. Trudność w implementacji estymatorów z proponowanej grupy wiąże się jednak ze złożonym, specyficznym algorytmem pomiaru prądów fazowych silnika. Pomiar musi być wykonywany częściej niż w przypadku układu czujnikowego, a chwile pomiaru muszą być skorelowane z przełączeniami tranzystorów falownika. Opracowanie, implementacja układowa oraz dobór parametrów algorytmu pomiarowego są kluczowymi kwestiami przy realizacji układu bezczujnikowego. Istotnym elementem jest także zapewnienie występowania odpowiedniej sekwencji napięć umożliwiającej regularne pozyskiwanie danych wejściowych estymatora.W układzie eksperymentalnym wykorzystano standardowe elementy stosowane w sterowanych czujnikowo układach napędowych. Jak pokazały eksperymenty, napęd o takiej konfiguracji pozwala na uzyskanie wystarczającej dokładności estymacji do stabilnej pracy w trybie bezczujnikowym, w którym algorytm regulacji momentu elektromagnetycznego silnika korzysta z odtwarzanych wartości położenia wirnika. Podczas opracowywania oraz badań metod estymacji uwzględniono przeznaczenie rozważanego układu napędowego do zastosowań trakcyjnych. Wykonano próby w szerokim zakresie prędkości kątowych wirnika, także w strefie odwzbudzania silnika. Uwzględniono konieczność realizacji rozruchu z dużym początkowym momentem obciążenia. Przebadano układ podczas pracy w trybie hamowania odzyskowego oraz zmiany kierunku obrotów wirnika.Opracowana metoda pozwala na wyeliminowanie przetwornika położenia kątowego w układach napędowych wykorzystujących silniki synchroniczne z magnesami trwałymi.


  • Stocznia i Westerplatte z cyklu: Izoformy (2006)
    • Krzysztof Wróblewski
    2010

    Katalog wystawy sztuki, która miała miejsce w Gdańskiej Galerii Miejskiej w czerwcu 2010 roku. Katalog liczy 40 stron i zawiera teksty krytyczne i noty biograficzne w języku polskim oraz 50 kolorowych reprodukcji prac (informacje o autorze s.30,38). - [ISBN 978-83-929348-1-3]


  • Strategia, czyli jak skutecznie radzić sobie z konkurencją
    • Małgorzata Rozkwitalska
    2010

    Artykuł omawia zasady budowy strategii małej firmy (apteki) oraz rodzaje mozliwych do wykorzystania strategii.


  • Strategic risk measures in road traffic = Miary ryzyka strategicznego w ruchu drogowym
    • Kazimierz Jamroz
    2010 Full text Journal of KONBiN

    Ryzyko strategiczne jest ryzykiem długookresowym, związanym z podejmowaniem decyzji długofalowych, przez instytucje zarządzające bezpieczeństwem ruchu drogowego na analizowanym obszarze. Ryzyko strategiczne na sieci dróg wybranego kraju jest niepewnością dotyczącą realizacji celu strategicznego, jakim jest ochrona życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Istotnymi problemami w szacowaniu ryzyka w inżynierii ruchu drogowego jest przyjęcie właściwych miar ryzyka oraz metod jego obliczania lub prognozowania. W referacie przedstawiona jest analiza miar ryzyka strategicznego w ruchu drogowym na poziomie makro.


  • Strategie tworzenia dobrej przestrzeni publicznej w małych i średnich miastach
    • Anna Golędzinowska
    2010

    W ostatnich latach można zaobserwować intensyfikację wysiłków władz małych i średnich miast na rzecz podniesienia jakości ich przestrzeni publicznych. Coraz częściej nowe lub odnowione przestrzenie publiczne tych miast stają się kluczowym elementem marketingu terytorialnego. Artykuł przedstawia różnorodność strategii inwestycyjnych mających służyć stworzeniu przestrzeni integracji o wysokiej jakości. Podstawowe różnice dotyczą przestrzennego charakteru i skali interwencji oraz metod aktywizacji przekształconej przestrzeni. Wynika to zarówno ze zdiagnozowanych potrzeb i możliwości, jaki i aspiracji danego ośrodka.Charakterystyka działań została rozwinięta o studia wybranych przypadków.


  • Strategie zarządzania obszarami śródmiejskimi - kwestia przestrzeni handlu
    • Łukasz Pancewicz
    2010

    Artykuł opisuje strategie zarządzania śródmiejskimi przestrzeniami handlu, m. in. Town Centre Management (TCM) jak i Business Improvement Districts (BID). Artykuł zawiera opis genezy strategii oraz głównych zadań przez nie realizowanych (zarządzanie, marketing, estetyzacja, ochrona). Artykuł kończy spojrzenie na alternatywy dla komercyjnych aspektów BID związanych z zarządzeniem śródmieściem jako strategią aktywizacji społecznej.


  • Straty energetyczne w silniku hydraulicznym obrotowym - definicje i zależności służące ocenie sprawności silnika i napędu hydrostatycznego
    • Zygmunt Paszota
    2010

    Stosowane dotychczas w badaniach naukowych i w praktyce przemysłowej metody oceny strat i sprawności energetycznej obrotowych silników hydraulicznych stosowanych w napędach hydrostatycznych dają błędne rezultaty, ponieważ obarczone są wpływem samych strat na parametry, w funkcji których straty i sprawności są oceniane.Celem pracy było zdefiniowanie w silniku parametrów pracy, rozwijanych mocy, występujących strat i sprawności energetycznej a także pokazanie ich zależności. W oparciu o analizę przedstawionych definicji i zależności, wyciągnięto wnioski dotyczące badań energetycznych silników.


  • Straty energetyczne w silniku hydraulicznym obrotowym - definicje i zależności służące ocenie sprawności silnika i napędu hydrostatycznego
    • Zygmunt Paszota
    2010 Napędy i Sterowanie

    Stosowane dotychczas w badaniach naukowych i w praktyce przemysłowej metody oceny oceny strat i sprawności energetycznej obrotowych silników hydraulicznych dają błędne rezultaty, ponieważ obarczone są wpływem samych strat na parametry, w funkcji których straty i sprawności są oceniane. Celem pracy było zdefiniowanie w silniku parametrów pracy, rozwijanych mocy, występujących strat i sprawności energetycznej, a także pokazanie ich zależności W oparciu o analizę przedstawionych definicji i zależności wyciągnięto wnioski dotyczące badań energetycznych silników.


  • Stresses in the zone of process openings in the shell of a vertical cylindrical steel tank
    • Jerzy Ziółko
    • Ewa Supernak
    • Tomasz Mikulski
    2010 STEEL CONSTRUCTION - DESIGN AND RESEARCH

    W dolnej części płaszcza zbiornika walcowego na ciecze konieczne jest wykonanie różnego rodzaju otworów technologicznych. Artykuł poświęcony jest analizie stanu naprężeń w strefie wzmocnień wykonywanych w sąsiedztwie otworów na rurociągi oraz na włazy wyczystkowe w płaszczu zbiornika. Ponieważ charakter zmian naprężeń, a więc i wzmocnień w strefie obu rodzajów otworów jest różny dlatego artykuł podzielony jest na dwie części, z których każda ma oddzielne wprowadzenie.


  • Strong weakly connected domination subdivisible graphs
    • Magda Dettlaff
    • Magdalena Lemańska
    2010 Full text Australasian Journal of Combinatorics

    Artykuł dotyczy wpływu podziału krawędzi na liczbę dominowania słabo spójnego. Charakteryzujemy grafy dla których podział dowolnej krawędzi zmienia liczbę dominowania słabo spójnego oraz grafy dla których podział dowolnych dwóch krawędzi powoduje zmianę liczby dominowania słabo spójnego.


  • Structural and Electrical Properties of STF Materials for SOFC Applications
    • Mateusz Tołczyk
    • Sebastian Molin
    • Maria Gazda
    • Piotr Jasiński
    2010

    W tym artykule przedstawiono badania tytanian strontu domieszkowanego żelazem. Synteza dwuetapowa była niezbędna do uzyskania czystego fazowo proszku o pożądanych właściwościach. Przewodnictwo elektryczne wykazało właściwości typu zero-TCR dla składu STF35. Poziom przewodnictwa elektrycznego różnił się o więcej niż jeden rząd wartości dla wytworzonych materiałów. Reaktywność chemiczną między YSZ i STF badano w zakresie temperatur 1100-1300°C.


  • Structural properties of hydration shell around various conformations of simple polypeptides
    • Dariusz Czapiewski
    • Jan Zielkiewicz
    2010 JOURNAL OF PHYSICAL CHEMISTRY B

    In this paper we investigate structural properties of water within the solvation shell around the peptide core created by a well-defined conformation of polypeptide chain. The following secondary structures are investigated: linear (straight chain), and three helices PII (polyproline-like), 310, and α. We propose using the two-particle contribution to entropy as a rational measure of the water structural ordering within the solvation layer. This contribution divides into two terms, depending on the peptide−water and water−water interactions, respectively, and in this paper both terms are investigated. The structure of "solvation" water is described by the second term, and therefore it mainly attracts our attention. Determination of this term, however, is not an easy task, requiring some controversial approximations. Therefore, we have transformed this term to the form of some rational parameter which measures the local structural ordering of water within the solvation shell. Moreover, the results of several independent investigations are reported: we adopt the harmonic approximation for an independent estimation of the water entropy within the solvation shell, and we also study structure of the water−water hydrogen bond network, mean geometry of a single hydrogen bond, the self-diffusion coefficients (both translational and rotational) of water, and the mean lifetimes of water−water and water−peptide hydrogen bonds. All the obtained results lead to the conclusion that the local structure of water within the solvation shell changes only slightly in comparison to the bulk one. If so, the measure of local water ordering proposed by us is exploited with the aim to gain the deeper insight on the structural properties of "solvation" water. It has been shown that this parameter can be factored into three terms, which measure translational, configurational, and orientational ordering, respectively. Using this factoring, the ordering map for a precise description of the water local ordering has been built. An interesting correlation is observed: the points on this map lie approximately on the straight line, while the linear conformations clearly deviate from the general tendency. Further analysis of the obtained results allows us to express the supposition that an increasing local ordering of water around given secondary structure corresponds to an increasing relative stability of this structure in aqueous solution. Analyzing the geometry of the water−water hydrogen bond network within the solvation layer, we find some systematic deviations of this geometry from the bulk water properties. We also observe that the alanine peptides (excluding the linear form) disturb the hydrogen bond network in the less range, and in another way than the various conformations of polyglycine, while the linear form of polyalanine behaves very similarly to the glycine ones. Next, investigating the dynamic properties, we also conclude that water near the peptide surface creates a pseudorigid structure, a "halo" around the peptide core. This "halo" is stabilized by slightly higher energy of the hydrogen bonds network: we have found that within this region the hydrogen bonds network is slightly less distorted, the water−water hydrogen bonds are a little more stable and their mean lifetime is clearly longer that that of bulk water. Significant differences between the alanine- and glycine-based polypeptides are also visible. It has also been found that this solvation layer interacts with the polyalanine in another way than with polyglycine. Although in the case of the glycine-based polypeptide this layer slides relatively freely over the peptide surface, for the alanine-based polypeptide this sliding is strongly hindered by the presence of the methyl groups, and this effect is additionally enhanced by a rise in the solvation layer rigidity. Thus, the survey of various dynamic properties allows us to perceive and to explain distinct differences in behavior of water within the solvation shell around both glycine and alanine peptides.