Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2011
Show all-
Wielopoziomowe modelowanie ruchu - koncepcja i doświadczenia praktyczne
- Jacek Oskarbski
- Kazimierz Jamroz
- Wojciech Kustra
- Lucyna Gumińska
Doświadczenia z ostatnich lat na obszarze województwa pomorskiego wskazują, że na obszarze województwa pomorskiego stosowane są różne narzędzia prognozowania i analiz transportowych. Stosowane modele są niekompatybilne, opracowywane przy innych założeniach i co najgorzej produkowane prognozy i wyniki analiz znacznie różnią się między sobą. Biorą to pod uwagę Katedra Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej wyszła z inicjatywą opracowania i wdrożenia zintegrowanego, hierarchicznego systemu prognoz i analiz transportowych. Inicjatywa ta uzyskała poparcie władz wojewódzkich, władz miejskich i instytucji i biur projektów zajmujących się analizami transportowymi i zarządzaniem ruchem drogowym i transportem. W niniejszym referacie przedstawiono charakterystykę stosowanych narzędzi prognozowania ruchu drogowego, doświadczenia z ich stosowania oraz koncepcje zintegrowanego, wielostopniowego systemu prognozowania i analiz raportowych w województwie pomorskim.
-
Wieści z Gdańska
- Tomasz J. Wąsowicz
Informacja o działalności Oddziału Gdańskiego PTF w przeciągu ostatniego roku.
-
Wireless and mobile networking (Foreword)
- Jerzy Konorski
Artykuł zawiera omówienie prac z zakresu technologii sieci bezprzewodowych zamieszczonych na konferencji IFIP WMNC 2009.
-
Wireless Network Selection: A Population Dynamics Approach
- Jerzy Konorski
- Adam Siwecki
W artykule rozpatruje się środowisko wireless multihoming, gdzie terminal bezprzewodowy może w każdej chwili połączyć się z jedną z wielu dostępnych sieci bezprzewodowych. Zwrócono uwagę na rolę informacji zwrotnej z sieci powiadamiającej terminal o bieżącym stanie sieci. Zaproponowano trzy dynamiczne modele wyboru sieci, różniące się dostępem terminala do informacji zwrotnej dotyczących sieci, z którą nie jest aktualnie połączony.
-
Wireless Systems of Threats Monitoring
- Sławomir Ambroziak
- Ryszard Katulski
- Jarosław Sadowski
- Jacek Stefański
The concept of wireless system of threats monitoring with self-organizing network of multipurpose data transfer nodes are presented. Two practical applications of this system are also presented. The first of these is the Global Wireless Monitoring System for Containers, and the second is the Mobile Monitoring System for Gas Air Pollution Measurements. Presented practical applications of the wireless threats monitoring system is a part of a wider security subject matter, which currently has a high priority, both in Poland and in the world.
-
Wirtualni nauczyciele - mrzonka czy przyszłość?
- Agnieszka Landowska
Artykuł dotyczy tematyki inteligentnych systemów uczących, w tym szczególny nacisk jest położony na wizualizowane postaci pojawiające się w systemach zdalnej edukacji (agenty edukacyjne). Artykuł podejmuje próbę definicji i proponuje pewną systematykę agentów edukacyjnych. Zawiera przegląd wirtualnych postaci w zdalnej edukacji i pokazuje, że występują one w różnych rolach: od przewodnika, poprzez współucznia do wirtualnego nauczyciela. Rozważono także przyczyny wprowadzania wizualizacji postaci do środowisk zdalnego nauczania, pokazano, jakie pedagogiczne i psychologiczne przesłanki przemawiają za zastosowaniem personalizowanych inteligentnych mentorów. Rozważono także problemy badawcze, jakie stoją przed twórcami wirtualnych nauczycieli dla kształcenia na odległość.
-
Wirtualny gabinet medyczny
- Konrad Dunst
- Anna Skrzypczak
- Marcin Cieślewicz
- Jerzy Wtorek
W pracy zaprezentowane możliwości opracowanego serwisu Wirtualny Gabinet Medyczny umożliwiającego dokonywanie konsultacji lekarskich bez konieczności opuszczania domu.
-
Wizualizacja przebiegu trasy kolejowej na podstawie pomiarów satelitarnych
- Władysław Koc
- Piotr Chrostowski
W pracy przedstawiono podstawowe założenia opracowywanego w Politechnice Gdańskiej programu komputerowego SATTRACK do wizualizacji, oceny i projektowania trasy kolejowej, dostosowanego do techniki ciągłych pomiarów satelitarnych. Na program składają się cztery, w znacznym stopniu niezależne, moduły. W sposób szczegółowy przedstawiono ukończony już moduł TRACK_VIS, służący do wizualizacji przebiegu trasy kolejowej. Pokazano opis jego funkcjonowania oraz wybrane przykłady pomierzonych układów geometrycznych. Prace nad pozostałymi modułami jeszcze trwają, a w opracowaniu został omówiony ich zakres oraz przyjęta metodyka postępowania.
-
Wizualizacja struktury Wikipedii do wspomagania wyszukiwania informacji
- Julian Szymański
- Włodzisław Duch
Graficzna prezentacja jest efektywnym sposobem poprawiania interakcji użytkownika z repozytorium wiedzy. Pozwala ona na przejrzyste przedstawienie złożonych struktur i uchwycenie zależności, które nie są widoczne bezpośrednio. Zastosowanie takiego podejścia w wyszukiwaniu informacji pozwala na prezentację danych na wysokim poziomie abstrakcji przy jednoczesnym określeniu ich kontekstu, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość dostępu do informacji.
-
Wizualizacje w nauczaniu matematyki
- Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
- Hanna Guze
Cały czas aktualizowana wiedza jest niezbędnym czynnikiem, który pozwala na poruszanie się we współczesnym świecie. Tylko nowoczesna edukacja jest dzisiaj w stanie zapewnić awans cywilizacyjny młodzieży. Jak widać, dostęp do mediów i właściwe stosowanie nowych technologii są niezwykle istotne nie tylko ze względu na wykorzystanie ich w procesie podnoszenia jakości i uatrakcyjniania kształcenia. Studenci nie mający możliwości nauki za pomocą nowoczesnych narzędzi nie będą mogli w pełni rozwijać umiejętności przydatnych we współczesnym świecie. Izolacja zmniejsza szanse absolwentów szkół na konkurencyjnym rynku pracy. Dostępnych jest wiele programów, które można wykorzystać w trakcie zajęć z matematyki. W artykule przedstawione wybrane z nich. Pozwalają one na skupienie się na rozwiązywaniu złożonych problemów z pominięciem etapu żmudnych obliczeń czy odręcznego szkicowania wykresów funkcji. Technologia informacyjna powinna wspomagać i wzbogacać wszechstronny rozwój studentów, a nauczanie matematyki na uczelni technicznej jest istotnym elementem tego procesu. Pewne zagadnienia omawiane w tym artykule były częścią referatu przedstawionego przez autorki na międzynarodowej konferencji „The International Science Conference: Theoretical and Practical Aspects of Distance Learning – Subtitle: Use of E-learning in the Developing of the Key Competences”
-
Wizualna komunikacja marketingowa w architekturze
- Rafał Janowicz
Komunikacja marketingowa jest pojęciem z zakresu ekonomii, które coraz częściej pojawia się w związku z kształtowaniem architektury, jako przestrzeni współczesnego życia. Z punktu widzenia marketingu bardzo ważny jest produkt: architektura i przestrzeń same mogą stać się produktami, ale przede wszystkim mogą być identyfikowalnym wizualnie opakowaniem dla produktu. Siedziba przedsiębiorstwa czy salon sprzedaży musi być rozpoznawalny - tak jak produkt na sklepowej półce. Budynek, a w szczególności jego fasada, ma sprzedać informację o funkcjach w nim zawartych i przyciągnąć do niego zainteresowanych. Odpowiednio przygotowane założenia przestrzenne stają się bardzo istotnym czynnikiem budującym wizerunek firmy. Komunikacja marketingowa stała się znakiem współczesnego społeczeństwa i architektury. Współczesny świat, do którego obrazu przyczynił się marketing, sprawił, że ludzie nie potrafią rozróżnić potrzeb podstawowych od tych sztucznie kreowanych. Architektura jest wykorzystywana do realizowania koncepcji marketingowych, a więc warto zadać sobie pytanie, jaka jest rola komunikacji marketingowej w architekturze, czy stanowi ona zagrożenie, dla jakości przestrzeni, w jakiej żyjemy i czy potrafimy kontrolować to zjawisko.
-
Własności fotowoltaiczne układów organicznych
- Justyna Szostak
- Małgorzata Makowska
- Grażyna Jarosz
- Ryszard Signerski
- Jan Godlewski
Praca omawia fizyczne podstawy zjawiska fotowoltaicznego w układach organicznych oraz badania tego zjawiska prowadzone na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
-
Właściwie przygotowanie przedsięwzięcia budowlanego głównym czynnikiem osiągnięcia jego sukcesu
- Marek Wirkus
- Ryszard Trykosko
w opracowaniu przedstawiono wyniki analizy czynników sukcesu realizacji wielkiego przedsięwzięcia budowlanego finansowanego ze źródeł publicznych na przykładzie budowy stadionu piłkarskiego w Gdańsku -Letnicy. Przedmiotem analizy była faza przygotowawcza tj. od właściwej inicjacji, którą można datować na przełom 2005 i 2006 roku do podpisania umowy z Generalnym Wykonawcą budowy stadionu. Na tle kolejno realizowanych procesach w przedsięwzięciu, ujętych w wyodrębnionych obszarach tematycznych, zidentyfikowano zdarzenia i czynności wg dat ich wystąpienia w fazie przygotowawczej. Jako obszary tematyczne analizowano przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskiwanie kolejnych pozwoleń, przedstawiono zasady przygotowania i realizacji przetargów na wybór wykonawców prac budowlanych. Przedmiotem analizy były również rozwiązania organizacyjne, które zastosowano przy realizacji projektu. W podsumowaniu zestawiono kilka wytycznych dla przyszłych zarządzających tego typu projektami, tak aby zakończyły się sukcesem.
-
Właściwości betonu impregnowanego kompozycjami epoksydowymi
- Marzena Kurpińska
Zabezpieczając powierzchnię betonu przez impregnację w obiektach drogowych i mostowych, można w znacznym stopniu ograniczyć proces przenikania gazów i cieczy, a tym samym zapobiegać destrukcji. Przedmiotem opracowania jest wpływ własności materiałów impregnacyjnych na właściwości i trwałość betonu. Szczególną uwagę w przeprowadzonych badaniach skierowano na skład kompozycji żywicznych. Sporządzono 160 impregnatów, spośród których wybrano kompozycje spełniające określone kryteria: lepkość, gęstość, głębokość wnikania, czas żelowania. W ocenie efektywności nowych środków ochronnych, przeprowadzono porównanie własności fizycznych próbek impregnowanych oraz nieimpregnowanych, poddanych działaniu środowiska agresywnego.Badania zostały przeprowadzone w Laboratorium Katedry Konstrukcji Betonowych i Technologii Betonu Politechniki Gdańskiej.
-
Właściwości dynamiczne elektrody woltamperometrycznej w dziedzinie częstotliwości i koncepcja metody ich wyznaczenia
- Krzysztof Suchocki
W artykule przeanalizowano zasadę pracy elektrody woltamperometrycznej. Z przeprowadznej analizy wynika, że elektroda woltamperometryczna w przypadku oznaczeń małych stężeń jest przetwornikiem I rzędu. Jej właściwości metrologiczne określa czułość, stała czasowa i częstotliwość graniczna. W artykule zaproponowano metodę pomiaru parametrów dynamicznych na podstawie pomiaru prądu granicznego reakcji elektrochemicznj przebiegajacej na powierzchni badanej elektrody.
-
Właściwości gruntów stabilizowanych spoiwami drogowymi w różnym czasie pielęgnacji
- Waldemar Cyske
- Bartłomiej Jałoszyński
W artykule autorzy szukają odpowiedzi na postawionych sobie szereg pytań, m.in.: czy istnieją środki o właściwościach podobnych do spoiwa, jakim jest cement? Czy konieczna jest wymiana gruntów w sytuacji, gdy stabilizacja tradycyjnymi spoiwami nie zdaje egzaminu? Jakie metody badawcze powinny być zastosowane do określenia przydatności poszczególnych spoiw?
-
Właściwości i zastosowanie termostabilnych proteaz
- Olga Pietrow-Tobiszewska
- Anna Panek
- Józef Synowiecki
Proteazy stanowią największą grupę enzymów spośród dostępnych i wykorzystywanych przemysłowo biokatalizatorów. Wynika to z ważnej roli jaką odgrywają w wielu procesach technologicznych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych głównie dla przemysłu żywnościowego, farmaceutycznego, tekstylnego,garbarniczego czy produkcji detergentów.
-
Właściwości mechaniczne oraz przewodnictwo stałych elektrolitów poliuretanowych w zależności od metody ich otrzymywania i zawartości LiClO4 jako domieszki
- Krzysztof Leszkowski
- Michał Strankowski
- Andrzej Miszczyk
- Józef Haponiuk
Elastomery poliuretanowe, stanowiące polimerowa matrycę badanych układówsyntetyzowano w dwu różnych wariantach z wykorzystaniem jako surowców 4,4'-diizocyjanianu difenylenometanu (MDI), oligo(oksytetrametyleno)diolu (PTMG) i 1,4-butanodiolu(BDO). Otrzymane stałe elektrolity poliuretanowe scharakteryzowano metodą spektroskopiiFTIR-ATR oraz zbadano ich stayczne i dynamiczne właściwości mechaniczne i gęstość. Przewodnictwo jonowe wyznaczono za pomocą spektroskopii impedancyjnej.
-
Właściwości mechaniczne poliwęglanu w różnych temperaturach
- Krzysztof Żerdzicki
W pracy przedstawiono wyniki prób jednoosiowego rozciągania oraz testów pełzania wykonane w różnych temperaturach (-30, 20 oraz 30 st.c) dla próbek poliwęglanu litego. Identyfikacja modeli lepkosprężystych została wykonana oraz zweryfikowana dla wybranych temperatur. Potwierdzono, że temperatura odgrywa większą rolę w zachowaniu się poliwęglanu niż efekty reologiczne. Podczas prób zaobserwowano powstawanie mikrorys w strukturze materiału, co dyskwalifikuje poliwęglan jako materiał konstrukcyjny.
-
Woda deszczowa dobrze zagospodarowana : sposób na retencję
- Ziemowit Suligowski
Zagospodarowanie wód opadowych. Znaczenie elementu retencji w rozwiązaniach. Problemy, konflikty, przegląd możliwości.