Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2011

Show all
  • Wrzenie na poziomym pęku rur gładkich i z powłoką porowatą. Część I
    • Krzysztof Krasowski
    • Janusz Cieśliński
    2011 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Omówiono układy rur w parownikach płaszczowo-rurowych, wyróżniono typy parowników za względu na zachodzące w nich procesy cieplno-przepływowe, a także wypełnieni płaszcza pękiem rur. Przedstawiono wybrane wyniki badań wrzenia na pękach rur gładkich, na pękach rur o rozwiniętej powierzchni, a także na pękach rur z powłoką porowatą. Zaprezentowano metody obliczania współczynnika przejmowania ciepła przy wrzeniu na pęku rur.


  • Wrzenie na poziomym pęku rur gładkich i z powłoką porowatą. Część II
    • Krzysztof Krasowski
    • Janusz Cieśliński
    2011 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono wyniki systematycznych badań przejmowania ciepła podczas wrzenia wody, metanolu i R141b na pęku rur gładkich i z powłoką porowatą. Badania przeprowadzono dla pęków rur z trójkatnym przestawnym układem rurek o podziałce 1.7d oraz 2d, przy ciśnieniu atmosferycznym i podciśnieniu w zbiorniku pomiarowym.


  • Wsparcie unijne dla sektora MSP w Polsce w perspektywie lat 2007-2013
    • Izabela Richter
    2011

    Fundusze Unii Europejskiej wywierają niewątpliwie korzystny wpływ na rozwój i wzrost gospodarczy państw członkowskich. W okresie programowania 2007 - 2013 Polska jest największym beneficjentem pomocy finansowej z Funduszy Europejskich.Pomoc finansowa jest przyznawana w ramach programów pomocowych zwanych programami operacyjnymi. Każdy program charakteryzuje się innym rodzajem przedsięwzięć i podmiotów, które mogą się ubiegać o wsparcie w ramach założonej pomocy. PO Infrastruktura i Środowisko ma na celu podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski. PO Innowacyjna Gospodarka wzmacnia polską naukę i wspiera współpracę sektora badawczo - rozwojowego i biznesu. PO KL inwestując w kapitał ludzki wspiera zwiększenie zatrudnienia, wykształcenia i zmniejsza obszary wykluczenia społecznego. PO Rozwój Polski Wschodniej wspiera przyspieszenie tempa rozwoju społecznego i gospodarczego w 5 województwach. Dzięki 16 Regionalnym Programom Operacyjnym każde województwo w Polsce może samodzielnie kształtować kierunki rozwoju i wzmocnić własny potencjał zgodnie z lokalnymi potrzebami. EWT promuje współpracę i bezpośrednie kontakty z partnerami z innych krajów. Ze względu na ważną rolę jaką odgrywają w gospodarce przedsiębiorcy sektora MSP podlegają szczególnemu wsparciu w ramach obecnej perspektywy finansowej 2007 - 2013. Środki przeznaczone na wsparcie sektora MSP w Polsce dotyczą różnorodnych typów projektów. Duże wsparcie zaplanowano w zakresie wzrostu innowacyjności w gospodarce, co jest zgodne z założeniami odnowionej Strategii Lizbońskiej. Kluczowe dla projektodawców są również aspekty związane z gospodarką opartą na wiedzy oraz społeczeństwem informacyjnym. Pomoc dla sektora MSP jest również możliwa poprzez pozadotacyjne wsparcie ze środków publicznych ustanowionych przez Komisję Europejską.


  • Wspomaganie procesu wyszukiwania nagrań w repozytoriach muzycznych
    • Bożena Kostek
    2011

    Celem referatu jest przegląd kluczowych zagadnień związanych z automatycznym wyszukiwaniem informacji muzycznej MIR - Music Information Retrieval. W pierwszej kolejności przedstawiono aktualne kierunki badań i rozwiązań systemowych związane z wyszukiwaniem i rekomendacją muzyki. Następnie zaprezentowano eksperymenty przeprowadzone na skonstruowanej bazie muzycznej. Pokazano również propozycję wspomagania procesu wyszukiwania i anotacji utworów muzycznych.


  • Współczesne elektrownie jądrowe
    • Andrzej Reński
    2011

    Przedstawiono i scharakteryzowano stosowane technologie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych ze szczególnym uwzględnieniem zaawansowanych technologii reaktorów energetycznych III oraz IV generacji. Istotny nacisk położono na zagadnienia bezpieczeństwa współczesnych elektrowni jądrowych, zwłaszcza w świetle katastrofy w japońskiej Elektrowni Fukushima, spowodowanej tsunami.


  • Współczesne krajobrazy pamięci
    • Agnieszka Gębczyńska-Janowicz
    2011 Full text Architektura Krajobrazu

    Założenia pomnikowe są przestrzennymi nośnikami pamięci zbiorowej, wnoszącymi w naturalny krajobraz kompozycje będące wynikiem integracji różnych sztuk plastycznych. Ta wielkoprzestrzenna formuła miejsca pamięci rozwinęła się w polskiej sztuce pomnikowej w latach 60-tych XX wieku. Artyści zainspirowani nowatorskimi koncepcjami projektowymi (min. Formą Otwartą Oskara Hansena) zaczęli kreować przestrzenne wizualizacje pamięci w miejscach istotnych wydarzeń historycznych. Powstały przejmujące założenia pomnikowe na terenach po byłych obozach zagłady takie jak Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince, czy Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku. Architektonicznie zorganizowane zostały również tereny słynnych pól bitewnych (Grunwald, Westerplatte), które stały się inspiracją dla organizatorów wydarzeń nazywanych rekonstrukcjami historycznymi. Krajobrazy pamięci pojawiły się również w przestrzeni polskich miast. Polska kultura może szczycić się realizacjami sztuki kommemoratywnej innowacyjnymi na skalę światową. W XXI wieku forma przestrzennego upamiętniania rozwija się nadal, urozmaicona o nowe elementy wynikające z uwarunkowań kulturowych i nowych doświadczeń w sztuce upamiętniania


  • Współpraca bibliotek w ramach Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego
    • Jolanta Jackowicz-Korczyńska
    2011

    Artykuł omawia złączenie się bibliotek lokalnych w prace zespołów bibliotecznych na przykładzie TZB oraz wskazuje na różne aspekty współpracy w ramach zespołu katalogowania w Narodowym ''Uniwersalnym Katalogu Centralnym NUKAT.


  • Wstępne badania biokompatybilności poliuretanów otrzymanych z udziałem syntetycznego polihydroksymaślanu
    • Joanna Brzeska
    • Helena Janik
    • Marek Kowalczuk
    • Maria Rutkowska
    2011 Full text Engineering of Biomaterials / Inżynieria Biomateriałów

    Celem pracy było oznaczenie sorpcji oleju oraz pozostałości po ekstrakcji wodą i heksanem poliuretanów otrzymanych z udziałem poli{[R,S]-3-hydroksymaślanu. Oceniono także jego wpływu na parametry krwi. Wysoka sorpcja oleju roślinnego przez badane próbki oraz przebieg widm FTIR przed i po ekstrakcji heksanem a także analiza parametrów krwi po kontakcie z próbkami PU wskazują na potencjalną przydatność tych polimerów jako biomateriałów polimerowych, a zatem można je skierować do dalszych badań aplikacyjnych.


  • Wybory strategiczne jako bariera w interakcjach międzykulturowych
    • Małgorzata Rozkwitalska
    2011 Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

    Celem pracy jest zwrócenie uwagi, iż dokonywane przez centralę korporacji transna-rodowej (KTN) wybory strategiczne a także czynniki je determinujące mogą oddziaływać na interakcje międzykulturowe i tym samym przyczyniać się do powstawania barier kultu-rowych w zarządzaniu filiami zagranicznymi. W pierwszej części pracy powyższe związki ukazano na gruncie teoretycznym, w drugiej zobrazowano je odnosząc się do wyników badań autorki.


  • Wybór średnicy i spadku
    • Ziemowit Suligowski
    2011

    Projektowanie kanalizacji przy niskich obliczenieach. Zasady obliczeń hydraulicznych. Zmiana definicji warunku samooczyszczania


  • Wybrane aspekty dotyczące usuwania płyt azbestowo - cementowych
    • Adam Kristowski
    2011 Rozprawy Naukowe i Zawodowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu

    W artykule przedstawiono problemy związane z usuwaniem azbestu z obiektów budowlanych. Przedstawiono stan obecny programu usuwania azbestu, koszt jego usuwania na wybranym przykładzie i wnioski wynikające z przyjętych założeń w tym zakresie na przyszłość.


  • Wybrane aspekty zużycia ostrzy skrawających wykonanych z PcBN
    • Michał Dobrzyński
    • Piotr Marszałek
    2011 Full text Advances in Science and Technology Research Journal

    Obróbka materiałów twardych związana jest z obróbką materiałów o twardości powyżej 50 HRC. Obróbka ta może być obróbką wykończeniową ze względu namożliwość osiągnięcia wysokiej jakości i dokładności przedmiotów obrabianych po tejoperacji. Obróbka materiałów w stanie twardym lub utwardzonym związana jest z zastosowaniem specjalnych narzędzi, które są wykonane z nowych materiałów, takich jak PcBN. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki z badań nad zużyciem narzędzi podczas obróbki toczeniem.


  • Wybrane aspekty związane z zastosowaniem równania Manninga dla potrzeb szacowania ilości ścieków sanitarnych
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2011 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Prawidłowe oszacowanie ilości ścieków sanitarnych odprowadzanych z danej jednostki administracyjnej jest niezmiernie istotnym zagadnieniem. Odgrywa ono znaczącą rolę zarówno z punktu widzenia poprawnego i efektywnego funkcjonowania systemu kanalizacyjnego, jak i ma swoje przełożenie także na inne zagadnienia, m.in. natury sanitarnej, technicznej, projektowej, ekologicznej, a także kwestie formalno-prawne oraz ekonomiczno-finansowe. Niestety, brak ścisłych uregulowań w kwestii metod określania ilości ścieków stwarza możliwość dość elastycznego podchodzenia do zagadnienia, a tym samym może prowadzić do znaczących zaniedbań, konfliktów między gminami, czy wreszcie błędnych oszacowań, mających bardzo często poważne konsekwencje finansowe. W artykule przedstawiono wybrane aspekty związane z zastosowaniem równania Manninga do potrzeb szacowania ilości ścieków sanitarnych. Metoda ta - choć powszechnie uznawana za niezmiernie prostą i łatwą w aplikacji - przy niewłaściwej interpretacji prowadzi do znaczących błędów w wynikach. Niestety, "życie" dostarcza dowodów, że tego typu błędy zdarzają się w praktyce. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi, zarówno osób wykonujących tego typu obliczenia, jak i ich odbiorców, na niektóre nieprawidłowości w praktycznym zastosowaniu równania Manninga do przypadku szacowania ilości ścieków. Nieprawidłowości te mogą w konsekwencji prowadzić do znaczących różnic w wynikach obliczeń, tym samym potwierdzając fakt, że niekiedy "oczywiste" procedury obliczeniowe w praktyce okazują się bardzo wrażliwe na nieprawidłowe założenia.


  • Wybrane elementy nieliniowej dynamiki struktur kratowych
    • Stanisław Burzyński
    2011

    W pracy jest dyskutowany problem nieliniowej dynamiki struktur kratowych. Zastosowano stacjonarny opis Lagrange'a (ang. Total Lagrange), pokazano silne i słabe sformułowanie dla pręta kratowego, jego aplikację do MES. W zakresie całkowania równań ruchu przedstawiono metodę Newmarka i metodę-a dla problemów liniowych i nieliniowych. Załączony przykład numeryczny ilustruje cechy przedstawionych metod.


  • Wybrane metody ochrony danych w systemie RSMAD
    • Sławomir Gajewski
    • Małgorzata Gajewska
    • Marcin Sokół
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule omówiono wybrane metody kryptograficznej ochrony danych zastosowane w Radiowym Systemu Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych, głównie na poziomie warstw: sieciowej, transportowej, sesji oraz aplikacyjnej tego systemu. Dokonano ponadto identyfikacji potencjalnych zagrożeń oraz przedstawiono wybrane sposoby ochrony przed nimi, jakie zostały zastosowane w tym systemie.


  • Wybrane metody szeregowania danych w sieci IEEE 802.16e
    • Dominik Rutkowski
    • Marcin Sokół
    2011 Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej

    W pracy omówiono wybrane metody szeregowania danych stosowane w sieciach opartych na standardzie IEEE 802.16e (WiMAX Mobile) oraz wskazano ich mankamenty. Przedstawiono również najważniejsze mechanizmy odpowiedzialne za zarządzanie jakością usług oraz przydział zasobów poszczególnym terminalom. Znaczną uwagę skierowano na przyszłościowe kierunki badań w tym zakresie.


  • Wybrane problemy instalacyjne przy stosowaniu wyłączników różnicowoprądowych
    • Stanisław Czapp
    2011

    Przedstawiono klasyfikację wyłączników różnicowoprądowych oraz zasady ich doboru i instalowania w instalacjach elektrycznych. Omówiono czynniki wpływające na prawidłowe działanie wyłączników i zwrócono uwagę na błędy popełniane przy ich stosowaniu. Wymieniono obwody, w których instalowanie wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowe, a w których niezalecane. Zwrócono uwagę na problemy działania wyłączników różnicowoprądowych przy prądach różnicowych odkształconych. Przedstawiono zastosowanie specjalnych konstrukcji wyłączników różnicowoprądowych, jakimi są przenośne urządzenia różnicowoprądowe.


  • Wybrane problemy instalacyjne przy stosowaniu wyłączników różnicowoprądowych
    • Stanisław Czapp
    2011

    Przedstawiono klasyfikację wyłączników różnicowoprądowych oraz zasady ich doboru i instalowania w instalacjach elektrycznych. Omówiono czynniki wpływające na prawidłowe działanie wyłączników i zwrócono uwagę na błędy popełniane przy ich stosowaniu. Wymieniono obwody, w których instalowanie wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowe, a w których niezalecane. Zwrócono uwagę na problemy działania wyłączników różnicowoprądowych przy prądach różnicowych odkształconych. Przedstawiono zastosowanie specjalnych konstrukcji wyłączników różnicowoprądowych, jakimi są przenośne urządzenia różnicowoprądowe.


  • Wybrane przedsięwzięcia inwestycyjne - projekt Lyon Confluence
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    2011

    Artykuł opisuje proces planowania i wdrożenia projektu Lyon Confluence oraz jego wpływ na rozwój miasta i regionu