Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2011
Show all-
Wybrane zagadnienia dotyczące geosyntetyków stosowanych w drogownictwie
- Angelika Duszyńska
- Adam Bolt
Powszechność stosowania geosyntetyków mogłaby świadczyć, że dogłębnie poznano już ich zalety i nauczono się je wykorzystywać w praktyce budowlanej. Niestety, praktyka dowodzi, że sytuacja nie jest na pewno doskonała - zauważalne są luki w podstawach (mylone są wyroby), a i stosowane rozwiązania konstrukcyjne pozostawiają wiele do życzenia. W artykule przedstawiono stan normalizacji w dziedzinie geosyntetyków, ich prawidłowy podział i funkcje w budownictwie. Omówiono zastosowaniach geosyntetyków przepuszczalnych w praktyce inżynierskiej, kładąc nacisk na projektowanie nasypów drogowych.Projektowanie konstrukcji ziemnych z geosyntetykami napotyka w Polsce zasadniczo na brak norm i przepisów. Te które można odnaleźć w literaturze są niespójne i często wykluczają się nawzajem. Stąd też projekty wykonywane są z pominięciem wielu zasadniczych aspektów.Niezależnie od dziedziny zastosowania i funkcji wyrobu geosyntetycznego, kluczowym elementem warunkującym sukces jest świadomość projektanta, specyfikującego geosyntetyk, które parametry mają podstawowe znaczenie i decydują o powodzeniu. Konieczne jest dostosowanie wymagań, określanych w specyfikacjach dla geosyntetyków do pełnionych przez nie funkcji.
-
Wybrane zagadnienia licencji na oprogramowanie
- Anna Bobkowska
- Damian Zieliński
W rozdziale przedstawione zostały wybrane zagadnienia licencji na oprogramowanie obejmujące uwarunkowania prawne, niejawne elementy licencji, praktykę tworzenia umów licencyjnych i konsekwencje naruszania umów licencyjnych. Zaprezentowane zostały także wyniki badania mającego na celu poznanie poziomu wiedzy, praktyk związanych z czytaniem i rozumieniem licencji oraz opinii użytkowników na temat licencji. Końcowa część rozdziału poświęcona jest refleksji nad rozwiązaniami zidentyfikowanych problemów w kategoriach działań interdyscyplinarnych powiązanych z technologiami informacyjnymi.
-
Wybrane zagadnienia weryfikacji projektów obiektów inżynierskich
- Krzysztof Żółtowski
Artykuł omawia wybrane zagadnienia nadzorów autorskich na przykładzie obiektów nadzorowanych przez zespół autora
-
Wycinki - Krzysztof Wróblewski, 09.07-12.08.2011 Gdańska Galeria Miejska
- Krzysztof Wróblewski
Druk do wystawy malarstwa, która miała miejsce w lipcu 2011 w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Druk składa się z obustronnie zadrukowanej kartki formatu a3 i zawiera teksty krytyczne i notę biograficzną w języku polskim i angielskim oraz 4 kolorowe reprodukcje prac. Wydawcą jest Gdańska Galeria Miejska 1.
-
Wydatki na infrastrukturę stadionową w ramach Euro 2012 i źródła ich finansowania
- Krystian Zawadzki
Opracowanie podejmuje tematykę wydatków na infrastrukturę stadionową i źródła ich finansowania na przykładzie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Autor w pierwszej części opracowania dokonuje analizy porównawczej wydatków na infrastrukturę stadionową oraz struktury ich finansowania (w podziale na fundusze prywatne i publiczne) realizowanych w ramach przygotowań do wielkoformatowych imprez sportowych ostatnich lat: Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Portugalii w 2004 roku, Austrii i Szwajcarii w 2008 roku oraz Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006 roku. Druga część artykułu to charakterystyka wydatków stadionowych i źródeł ich finansowania w kontekście EURO 2012. Autor koncentruje się na obiektach usytuowanych w czterech polskich miastach: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu i opiera się na sprawozdaniach przygotowywanych przez spółkę PL.2012.
-
Wykonanie obliczeń sprawdzających koncepcję procedury zabezpieczenia platformy głowicowej PG-1 podczas naprowadzania platformy Petrobaltic na pozycję platformy PG-1
- Edmund Wittbrodt
- Henryk Olszewski
- Jacek Igor Łubiński
Na zamówienie firmy Lotos Petrobaltic S.A. przeprowadzono wielowariantową analizę obliczeniową układu stabilizacji platformy PG-1 podczas procedury podejścia platformy Petrobaltic. Uwzględniono różne stany morza oraz sposoby realizacji układu elementów zapewniających stateczność poprzeczną platformy.
-
Wykorzystanie asfaltu 20/30 do mieszanek mineralno-asfaltowych o wysokim module sztywności
- Marek Pszczoła
Artykuł przedstawia przykłady zastosowań asfaltu drogowego 20/30 do mieszanek mineralno-asfaltowych o wysokim module sztywności. Stosowanie tych mieszanek w Polsce jest efektem stale rosnących obciążeń dróg, głównie poprzez zwiększanie się natężenia ruchu pojazdów ciężarowych. Cechą charakterystyczną mieszanki betonu asfaltowego o wysokim module sztywności jest stosowanie twardszych asfaltów w porównaniu do standardowego asfaltu 35/50 stosowanego do warstwy betonu asfaltowego w podbudowie oraz w warstwie wiążącej. Oprócz stosowania twardszego asfaltu zwykłego 20/30 oraz alternatywnie asfaltów modyfikowanych PMB 10/40-65 lub PMB 25/55-60, również sama zawartość asfaltu w mieszance typu WMS jest wyższa. Przedstawione wyniki badań asfaltów 20/30 oraz ich praktyczne zastosowania do mieszanek typu WMS zostały potwierdzone dobrym stanem technicznym przykładowych konstrukcji nawierzchni.
-
Wykorzystanie AutoCAD Civil3D na zajęciach z modernizacji dróg szynowych
- Mirosław Jan Nowakowski
Podstawowym programem CAD wykorzystywanym w procesie kształcenia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej jest AutoCAD Civil 3D. Autor artykułu postanowił wykorzystać możliwości programu w ramach przedmiotu ''Modernizacja dróg szynowych''. Dokładniejsza analiza wykazała, że zagadnienia związane z projektowaniem nowego przebiegu linii kolejowej są na tyle skomplikowane, że w niektórych aspektach przerastają możliwości programu, a jego wykorzystanie wymaga pewnych kompromisów.
-
Wykorzystanie chromatografii jonowej do oznaczania wybranych zanieczyszczeń w poszczególnych warstwach pokrywy śnieżnej pobranych na terenach górskich - Śnieżnik
- Żaneta Polkowska
- Katarzyna Cichała-Kamrowska
- Marek Błaś
- Ewa Olkowska
- Mieczyslaw Sobik
- Jacek Namieśnik
Wyniki analiz próbek opadów atmosferycznych mogą być źródłem informacji o stanie atmosfery i procesów, które w niej zachodzą. Systematyczne badania składu fizyczno-chemicznego opadów oraz równoległe obserwacje i pomiary parametrów meteorologicznych dostarczają informacji o obciążeniu obszarów leśnych, gleb, wód powierzchniowych i wód podziemnych substancjami deponowanymi z powietrza - związkami zakwaszającymi, biogennymi i metalami ciężkimi tworząc podstawy do analizy istniejącego stanu i oceny skuteczności programów ochronnych. Badania monitoringowe chemizmu opadów atmosferycznych (w tym próbek śniegu) i depozycji zanieczyszczeń do podłoża dostarczają niezbędnych danych o stanie jakości wód opadowych i rzeczywistych wielkościach wprowadzanych ładunków w danym miejscu i czasie oraz informacji o przyczynach tego stanu i dając możliwość określenia tendencji zmian w czasie. Próbki śniegu pobierane były na terenach górskich (Śnieżnik). Zebrane próbki śniegu analizowane były w celu określenia zawartości takich składników jak: aniony: F-, Cl-, Br-, NO2-, NO3-, PO43-, SO42-; kationy: H+, Na+, K+, NH4+, Ca2+, Mg2+; surfaktanty: anionowe (Ksylenosulfonian (Xylen); Siarczan dodecylu (Dodecyl)), kationowe (C12 → chlorek dodecylo-dimetylo-benzylo amonowy, C14 → chlorek tetradecylo-dimetylo-benzylo amonowy, C16 → chlorek heksadecylo-dimetylo-benzylo amonowy ). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że szurfy śnieżne mogą stanowić doskonałe źródło informacji dotyczących składu ilościowego i jakościowego zanieczyszczeń deponowanych w środowisku górskim.
-
Wykorzystanie detektora SIFT do georeferencjonowania zobrazowań satelitarnych z sensora AVHRR
- Krzysztof Bruniecki
- Szymon Dąbrowski
- Marek Moszyński
W pracy zaproponowano autonomiczny algorytm georeferencjonownania obrazów satelitarnych bazujący na niezależnym od skali deskryptorze SIFT (ang. Scale-Invariant Feature Transform). Algorytm ma charakter kilkuetapowy, wykorzystujący detekcję punktów kontrolnych, dopasowanie ich do referencyjnej bazy punktów oraz wyznaczenie parametrów reprojekcji. W pracy dokonano także porównania dokładności zaproponowanego algorytmu w zależności od czułości detektora oraz wybranej metryki w przestrzeni wektorów cech. Testowanie algorytmu przeprowadzono dla danych z sensora AVHRR (ang. Advanced Very High Resolution Radiometer), pochodzących z satelitów obserwacyjnych, odebranych za pomocą stacji odbiorczej 1.5m HRPT-Metop umieszczonej na budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
-
Wykorzystanie fazy transformaty STFT do oceny jakości spektrogramu
- Krzysztof Czarnecki
W niniejszej publikacji przedstawiono koncepcję oceny jakości spektrogramu, wykorzystując często marginalizowaną fazę transformaty STFT (ang. Short-term Fourier transform). Spektrograf traktowany jest jako bank filtrów demultipleksujących sygnał. Dla każdego w ten sposób odfiltrowanego sygnału składowego obliczana jest kanałowa pulsacja chwilowa (ang. channel instantaneous frequency) oraz lokalne opóźnienie grupowe (ang. local group delay) nazywane w skrócie odpowiednio CIF i LGD. W zaproponowanym rozwiązaniu jakość zobrazowań określa się bazując na średniej długości tzw. wektora przemieszczenia, którego składowe ortogonalne obliczane są w oparciu o wspomniane ICF oraz LGD.
-
Wykorzystanie innowacji w rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu instytucji finansowych
- Bogumił Czerwiński
W publikacji podjęto próbę przedstawienia specyfiki działalności innowacyjnej wśród instytucji finansowych oraz związków innowacji z koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu. Wskazano zatem cechy wyróżniające zachowania innowacyjne w sektorze usług finansowych oraz kluczowe determinanty rozwoju innowacji w sektorze usług finansowych. Zwieńczeniem pracy jest wskazanie znaczenia jakie innowacje wywierają na praktyczne zastosowanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w działalności instytucji finansowych.
-
Wykorzystanie kapusty białej (brassica oleracea var. capitata) do fitoekstrakcji metali ciężkich (zn, cd, cu, pb) z gleby*
- Marzena Szczygłowska
- Piotr Konieczka
- Jacek Namieśnik
- Renata Bączek-Kwinta
- Jacek Antonkiewicz
Gatunki roślin z rodziny Brassicaceae uważane są za przydatne w fitoremediacjimetali ciężkich z gleby. Przeprowadzone badania mają na celu potwierdzenie zasadności wykorzystaniakapusty białej, odmiany 'Kamienna Głowa' do fitoekstrakcji Zn, Cd, Cu, Pb. Poziomwybranych metali badano w glebie oraz liściach i głąbach kapusty uprawianej na tych glebach,pochodzących z upraw wazonowych (Kraków) oraz polowych (Czapielsk). Zawartość metaliciężkich oznaczano za pomocą wybranych technik AAS (Atomowa Spektrometria Absorpcyjna):z atomizacją w płomieniu AAS (Zn, Cd), z atomizacją elektrotermiczną AAS (Cd, Cu, Pb).Otrzymane wyniki badań potwierdzają możliwość wykorzystania kapusty białej do fitoekstrakcjimetali ciężkich z gleby
-
Wykorzystanie klasyfikatora z dwucentrowymi funkcjami bazowymi do diagnostyki uszkodzeń części analogowych elektronicznych systemów wbudowanych
- Zbigniew Czaja
- Michał Kowalewski
- Romuald Zielonko
Przedmiotem artykułu jest zastosowanie klasyfikatora z dwucentrowymi funkcjami bazowymi do detekcji i lokalizacji uszkodzeń w elektronicznych systemach wbudowanych sterowanych mikrokontrolerami. Przedstawiono szczegóły procedury pomiarowej oraz diagnostycznej z wykorzystaniem klasyfikatora DB zaimplementowanego w postaci algorytmicznej w kodzie programu mikrokontrolera. Omówiono konstrukcję klasyfikatora DB oraz metodę wyznaczania jego parametrów na przykładzie filtru dolnoprzepustowego 3-go rzędu.
-
Wykorzystanie kruszywa z ubocznych produktów spalania w budowie dróg
- Waldemar Cyske
Uboczne Produkty Spalania to popioły, żużle i mieszanki popiołowo - żużlowe, które powstają w elektrowniach i elektrociepłowniach podczas produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej. Są pozostałością procesu spalania węgla kamiennego i brunatnego, a wykorzystane są w wielu gałęziach przemysłu. W artykule opisano wykorzystanie UPS do budowy dróg.
-
Wykorzystanie miar dywergencji Csiszara do oecny podobieństwa struktury ludności krajów regionu Morza Bałtyckiego
- Ewa Wędrowska
- Marcin Forkiewicz
Studies of socio-economic phenomena often touch on the issues concerning similarity between demographic structures. The measures usually used in the evaluation of structure similarity or in the investigation of the extent of structural changes are functions of distance metrics of their partial indicators. The study points out the possibility of using Csiszar divergence measures (f-divergences) in the quantification of the extent of similarity of demographic structures and their changes with time using the example of regional statistical data on fourteen territorial units of the Baltic region established at NUTS 2 level.
-
Wykorzystanie modeli systemu energetycznego statku
- Ryszard Arendt
Przedstawiono model generatora synchronicznego oraz węzłów równoległych obciążeń, w których zastosowano wektorową reprezentację zmiennych stanu. Przyjęto założenie o symetrycznym obciążeniu generatora, co umożliwia modelowanie obciążeń tylko dla jednej fazy napięcia. Ze względu na ocenę pojedynczej pracy, jak również analizę stanu jałowego, generator został zbudowany jako źródło napięciowe. Opracowane modele wykorzystano do oceny wymagań towarzystw klasyfikacyjnych dotyczących systemów elektroenergetycznych statków.
-
Wykorzystanie odzysku ciepła z instalacji chłodniczych w przetwórstwie spożywczym
- Waldemar Targański
Przedstawiono ideę, metody realizacji i możliwości odzysku ciepła z układów chłodniczych zainstalowanych w takich obiektach, jak zakłady przemysłu mięsnego. Opisano wymienniki do odzysku ciepła i zbiorniki buforowe do jego akumulowania.
-
Wykorzystanie platform roboczych w konstrukcjach trwałych na przykładzie podbudowy pod zbiorniki na olej napędowy
- Adam Bolt
- Katarzyna Białek-Platova
Platformy robocze są to konstrukcje tymczasowe, które umożliwiają wjazd i pracę ciężkiego sprzętu budowlanego na słabym podłożu. Mogą również pełnić w późniejszym czasie funkcję trwałej podbudowy. W niniejszym artykule opisano przypadek platformy roboczej wykorzystanej przy wykonywaniu kolumn żwirowych KSS pod fundament pierścieniowy zbiorników na olej napędowy. Platforma robocza została wcielona w konstrukcję trwałą jako podbudowa właściwego fundamentu. W związku z istotnością wielkości osiadań, związaną z wrażliwością ustroju statycznego oraz szczelnością projektowanej konstrukcji, wykonano serię obciążeń próbnych i dokładnie pomierzono osiadania.
-
Wykorzystanie platform roboczych w konstrukcjach trwałych na przykładzie podbudowy pod zbiorniki na olej napędowy
- Katarzyna Białek-Platova
- Adam Bolt
Platformy robocze są to konstrukcje tymczasowe, które umożliwiają wjazd i pracę ciężkiego sprzętu budowlanego na słabym podłożu. Mogą również pełnić w późniejszym czasie funkcję trwałej podbudowy. W niniejszym artykule opisano przypadek platformy roboczej wykorzystanej przy wykonywaniu kolumn żwirowych KSS pod fundament pierścieniowy zbiorników na olej napędowy. Platforma robocza została wcielona w konstrukcję trwałą jako podbudowa właściwego fundamentu. W związku z istotnością wielkości osiadań, związaną z wrażliwością ustroju statycznego oraz szczelnością projektowanej konstrukcji, wykonano serię obciążeń próbnych i dokładnie pomierzono osiadania.