Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2011
Show all-
Kontekst oprogramowania z perspektywy jakości technicznej, użytkowej, estetycznej i marketingowej
- Anna Bobkowska
- Marek Weryszko
Referat zawiera analizę i porównanie kontekstu jakości oprogramowania z różnych perspektyw zapewnienia jakości. Uwzględniono następujące perspektywy: wytwarzanie oprogramowania i jakość techniczną, projektowanie interfejsów użytkownika i jakość użytkową, estetykę i wrażenie wywierane przez oprogramowanie, zgodność z prawem oraz jakość marketingową.
-
Kontrola stanu instalacji elektrycznych niskiego napięcia - przegląd aktualnych wymagań w zakresie prób i pomiarów
- Stanisław Czapp
W artykule omówiono zasady wykonywania prób i pomiarów w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany wymagań w tym zakresie wprowadzone przez nowe wydanie normy PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie.
-
Kontrola stanu instalacji elektrycznych niskiego napięcia - przegląd aktualnych wymagań w zakresie prób i pomiarów
- Stanisław Czapp
W artykule omówiono zasady wykonywania prób i pomiarów w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany wymagań w tym zakresie wprowadzone przez nowe wydanie normy PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie.
-
Kontrola stanu wykładzin przeciwkorozyjnych przy zastosowaniu spektroskopii mikrofalowej i metod chemometrycznych
- Andrzej Miszczyk
Przedstawiono nową niedestrukcyjną metodę kontroli jakości nowych wykładzin przeciwkorozyjnych na podłożu metalowym oraz oceny ich stanu w trakcie eksploatacji przy zastosowaniu spektroskopii mikrofalowej w szerokim zakresie częstotliwości od 6,5 do 20 GHz. Uzyskane dane poddawane są obróbce chemometrycznej w celu redukcji danych doświadczalnych i wizualizacji rezultatów. Zaprezentowano podstawy teoretyczne metody oraz przykładowe wyniki uzyskane dla wykładziny gumowej o grubości 10 mm stosowanej do ochrony skrubera w instalacji odsiarczania spalin metoda mokrą.
-
Konwersja autobusów niskopodłogowych na trolejbusy w Gdyni
- Mikołaj Bartłomiejczyk
- Marcin Połom
Artykuł poświęcono budowie trolejbusów we własnym zakresie przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni na bazie nadwozi wycofanych z eksploatacji autobusów.
-
Konwersja średnio- i niskotemperaturowego ciepła odpadowego w energię elektryczną w instalacjach przemysłowych
- Michał Ryms
Zagospodarowanie powstającego w wyniku realizacji procesów technologicznych ciepła odpadowego, zwłaszcza w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, napotyka na wiele problemów, związanych z jego: niską egzergią, znacznym rozproszeniem, dużym zróżnicowaniem parametrów i opłacalnością potencjalnej modernizacji zakładu. Tematem pracy jest próba systemowego podejścia do rozwiązania tego problemu. Punktem wyjścia rozważań było dokonanie studium literaturowego, poświęconego sposobom inwentaryzacji, badania parametrów i wyznaczanie zasobów strumieni ciepła w przemyśle pod kątem jego wykorzystania. Praca obejmuje analizę aktualnego systemu zużycia paliw i energii w Polsce, wskazując potrzebę racjonalizacji użytkowania energii oraz poszukiwania najbardziej ekonomicznych i proekologicznych rozwiązań w procesach przetwarzania energii.Przeprowadzono ocenę możliwych do wykorzystania w warunkach zakładu, opłacalnych ekonomicznie i ekologicznie metod konwersji odpadowego ciepła niskotemperaturowego w energię elektryczną. Otrzymana w ten sposób energia użytkowa, może być wykorzystana w zakładzie lub odsprzedana, wówczas oprócz korzyści ekologicznych poprawie ulegnie efektywność energetyczna, kondycja finansowa zakładu, a w perspektywie obniżenie cen jego produktów. Zwieńczeniem pracy jest opis autorskiego narzędzia wspomagającego proces obliczeniowy projektowania instalacji odzysku ciepła niskotemperaturowego (układów ORC) - programu komputerowego ORCcalc®. Możliwości jego wykorzystania przedstawiono na przykładzie procesu projektowania konkretnej instalacji ORC.
-
Koopetycja metodą doskonalenia zarządzania współczesną szkołą wyższą
- Krzysztof Leja
W artykule zwrócono uwagę na ewolucję instytucji szkolnictwa wyższegowymuszającą konieczność poszukiwania nowych, niekonwencjonalnych metoddoskonalenia zarządzania współczesnym uczelnią. Przyjmując, że w najbliższych latach konkurencja pomiędzy szkołami wyższymi przeniesie się na poziom sieci międzyorganizacyjnych, zaproponowano implementację koopetycji jako narzędzia wspomagającego zarządzanie uczelnią. Zidentyfikowano klientów, dostawców, konkurentów oraz graczy komplementarnych uczelni. Pokazano, że koopetycja może być pomocna w doskonaleniu zarządzania wiedzą dzięki synergii zasobów współkonkurujących uczelni, dostrzegając również zagrożenia z tym związane. W podsumowaniu stwierdzono, że postrzeganie uczelni jako organizacji uwikłanej w sieć koopetycji jest zasadne, gdyż perspektywa organizacji samodzielnej nie wytrzymuje próby czasu.
-
Korzyści funkcjonowania podmiotów w strukturach klastrowych
- Anna Lis
W niniejszym artykule autorka przedstawiła pozytywne efekty zewnętrzne, uzyskiwane dzięki wspólnej lokalizacji w klastrze, wskazując na aktywne i pasywne oraz popytowe i podażowe korzyści aglomeracji. Autorka skupiła się przede wszystkim na korzyściach związanych z przepływem wiedzy w strukturach klastrowych. Ów proces jest kluczowy dla klastrów, ponieważ stanowi zarazem przyczynę i skutek efektu synergii w klastrach: przepływ wiedzy między przedsiębiorstwami klastrowymi wpływa zdecydowanie pozytywnie na rozwój grona (szczególnie w pierwszych stadiach jego rozwoju); z kolei efektywnie działająca struktura klastrowa posiada lepiej rozwinięte kanały tworzenia i dystrybucji wiedzy, a tym samym zwiększa swoją pozycję konkurencyjną na rynku.
-
Kosztorysowanie robót budowlanych.
- Beata Grzyl
W książce poruszane są m.in. następujące kwestie: analiza kosztów w procesie inwestycyjnym, podstawy prawne kosztorysowania robót budowlanych, metody kosztorysowania oraz forma i zawartość kosztorysu, zasady przedmiarowania i obmiarowania robót budowlanych, obowiązki zamawiajacego i wykonawcy przy sporządzaniu dokumentacji kosztorysowej, kosztorys inwestorski w obszarze zamówień publicznych, zasady zlecania robót budowlanych oraz koncesja na roboty budowlane.
-
Koszty eksploatacyjne sprężarek chłodniczych
- Sławomir Kubiczek
- Zenon Bonca
Wielkością charakteryzującą efektywność sprężarki przy uwzględnieniu jej pracy przy zmiennych parametrach otoczenia jest europejski wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej ESEER (European Seasonal Energy Efficiency Ratio). Wskaźnik ten obliczany jest z uwzględnieniem zmiany temperatury otoczenia, zapotrzebowania wydajności chłodniczej oraz czasu pracy sprężarek w ciągu roku. W artykule przedstawiono przykład doboru sprężarek przeznaczonych do systemów chłodzenia w dużych obiektach handlowych z wykorzystaniem wskaźnika ESEER wraz z próbą oceny kosztów zużycia energii elektrycznej w eksploatowanych instalacjach.
-
Kościoły Wrzeszcza
- Jan Daniluk
- Jakub Szczepański
Historia i architektura budowli sakralnych w Gdańsku-Wrzeszczu.
-
Krajobraz kulturowy wsi jako nośnik mitu
- Anna Górka
Formy krajobrazu kulturowego przenoszą znaczenia. Krajobraz kulturowy jest rodzajem przestrzennej ramy dla pamięci zbiorowej. Estetyczna degradacja krajobrazu to m.in. wynik społecznej ''utraty pamięci''. Równocześnie obserwujemy narodziny wielu komercyjnych, inspirowanych przeszłością, funkcji obszarów wiejskich. Ważne aby objaśniać, jak tożsamość i przeszłość współistnieją w krajobrazie kulturowym wsi i jak go kształtują.
-
Krechowicz - nowe obrazy, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria NCK, Ratusz Staromiejski, 2-29 lipca 2011r.
- Dominika Krechowicz
Druk do wystawy malarstwa, która miała miejsce w lipcu 2011 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Druk zawiera tekst krytyczny autorstwa Dominiki Krechowicz i notę biograficzną w języku polskim oraz jedną kolorową reprodukcję pracy. Wydawcą jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
-
Kriokomory w medycynie
- Anna Wojciechowicz
- Waldemar Targański
Opisano urządzenia do krioterapii ogólnej, w tym różne konstrukcje kriokomór i konfiguracje układów ich chłodzenia. Podano ogólne wskazania i przeciwwskazania do krioterapii ogólnej oraz metody weryfikacji jej skutków.
-
Krótkoterminowe papiery dłużne w finansowaniu przedsiębiorstw w Polsce
- Gabriela Golawska-Witkowska
- Anna Rzeczycka
Krótkoterminowe papiery dłużne stanowią jedno ze źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa. Jednocześnie banki komercyjne w procesie dezintermediacji, poszukują nowych sfer działalności. Uczestnictwo w organizowaniu i emitowaniu krótkoterminowych papierów dłużnych, stało się dla nich kolejnym źródłem aktywności gospodarczej, wychodzącym naprzeciw poszukiwaniom alternatywnych źródeł finansowania przez podmioty gospodarcze. W opracowaniu podjęto się określenia zakresu wykorzystania badanych papierów dłużnych w działalności firm.
-
Kryteria oceny rozwiązań funkcjonalno - przestrzennych przestrzeni publicznych, proksemika jako metoda badawcza
- Dorota Wiśniewska
Zdefiniowane zostaną sposoby oddziaływania w relacji człowiek - elementy przestrzeni publicznej, gradacja znaczenia elementów oraz rodzaje działań wpływające na poprawę funkcjonowania i odbioru przestrzeni publicznej dzięki zastosowaniu w procesie projektowania metod proksemiki. Wnioski płynace z analiz posłużą do określenia znaczenia proksemiki dla kształtowania współczesnej przestrzeni publicznej miasta.
-
Krytyczny przegląd założeń metody badań nieniszczących opartej na ''Magnetycznej Pamięci Metalu''
- Marek Augustyniak
Praca konfrontuje założenia metodyki MMM, powszechnie stosowanej w polskich instalacjach energetycznych, z aktualną wiedzą na temat zjawisk magnetosprężystych. Analiza bibliograficzna i rozważania sprzężeń zjawisk mechanicznych i magnetycznych prowadzą do wniosku, że potencjał metody jest przez jej promotorów przeszacowany.
-
Krytyczny stosunek ciśnień b w rozumieniu norm ISO 6358 i ISO 6953
- Szymon Grymek
- Tomasz Kiczkowiak
Jednym z parametrów służących do opisu właściwości przepływowych elementu pneumatycznego jest krytyczny stosunek ciśnień b, zdefiniowany i wykorzystywany w ISO 6358 oraz ISO 6953. Jednak w myśl metod jego wyznaczania opisanych w ISO 6358 i ISO/DIS 6358 definicja ta wydaje się być inna. W pracy omówiono warunki jakie musi spełniać element pneumatyczny, aby wartość b wyznaczona tymi metodami była zbliżona do wartości definicyjnej. Pojawiające się różnice wartości ukazują podane przykłady.
-
Księgozbiór podręczny w Bibliotece Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego - stan obecny a oczekiwania użytkowników
- Kamila Kokot
- Agnieszka Kucharska
W pracy przedstawiono działalność czytelni biblioteki Instytutu Historycznego. Do napisania referatu została wykorzystana ankieta, która składała się z 8 pytań. Została ona przeprowadzona wśród studentów historii, którzy są najczęstszymi użytkownikami czytelni. Ankietę przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2011 r. W sumie zgromadzono 47 ankiet, jednak nie przekłada się to na liczbę czytelników, ponieważ niektórzy odmówili udziału w ankiecie. W badanym okresie czytelnię odwiedziło w marcu 753 studentów, natomiast w kwietniu 512 studentów, co daje razem 1265 użytkowników. Celem pracy jest przedstawienie zasobów czytelni, częstotliwości z niej korzystania oraz zbadanie czy księgozbiór podręczny wymaga poszerzenia i zaktualizowania. Do ankiety dołączone są wykresy obrazujące odpowiedzi użytkowników na pytania. Zawartość księgozbioru czytelni nastawiona jest przede wszystkim na potrzeby studentów, ponieważ pracownicy naukowi mają wolny dostęp do półek w całej bibliotece. Dlatego też przeprowadzając ankietę skierowałyśmy pytania do studentów.
-
Kształcenie w zakresie Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej
- Krzysztof Jan Kaliński
- Marek Galewski
W artykule przedstawiono rozwój kształcenia mechatronicznego na Wydziale Mechanicznym PG w trakcie 3-letniej realizacji studiów I stopnia. Zwrócono szczególną uwagę na realizację przedmiotów: modelowanie układów mechatronicznych, projektowanie mechatroniczne, prace przejściowa i praca dyplomowa. Przedstawiono koncepcję studiów II stopnia.