Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2011

Show all
  • Model hydrodynamiczny cyrkulacji w instalacjach c.w.u.
    • Ryszard Orłowski
    • Maria Orłowska-Szostak
    2011

    W referacie opisano formalnie poprawny, kompletny model matematyczny cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Przedstawiono oznaczony układ równań dla przykładowej, niewielkiej lecz dostatecznie dużej i kompletnie wyposażonej instalacji. Policzono i zbilansowano liczbę równań i niewiadomych. Wskazano preferowane metody rozwiązywania takiego układu równań. Jest to materiał oryginalny (opracowany przez autorów od początku do końca), do wykorzystania przez potencjalnie zainteresowanych autorów tego typu programów.Referat obejmuje dwa wątki, które można w skrócie nazwać: teoretyczno - obliczeniowym i praktyczno - inżynierskim. Każdy zajmuje prawie dokładnie połowę objętości referatu.Pierwszym spośród tych wątków jest scharakteryzowany powyżej, kompletny opis podstaw modelu komputerowego opisującego cyrkulację ciepłej wody (zadanie typu analizy) poszerzony o algorytm rozwiązywania całego zadania projektowego.Drugi z wymienionych wątków referatu, to podstawy projektowania oraz cechy charakterystyczne (zalety, wady) pewnych, najbardziej znanych, tradycyjnych i nowszych rozwiązań w zakresie przedmiotowej cyrkulacji. Opisano i porównano najbardziej rozpowszechnione schematy regulacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej oraz zasady i możliwości współpracy poszczególnych elementów tej regulacji.W referacie skupiono uwagę na stosunkowo rozległych instalacjach, w dużych budynkach, z co najmniej kilkoma pionami. Takimi są najczęściej np. instalacje w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.


  • Model instalacji napowietrzającej dla celów sterowania - studium przypadku
    • Adam Skiba
    • Robert Piotrowski
    2011 Full text Modelowanie Inżynierskie

    Biologiczne oczyszczanie ścieków stanowi podstawową grupę procesów w oczyszczalni ścieków. Jednym z nich jest napowietrzanie ścieków realizowane z wykorzystaniem instalacji napowietrzającej. Powszechnie uważa się go za jeden z najważniejszych i najdroższych procesów w oczyszczalni ścieków. Model procesu jest potrzebny do szczegółowej jego analizy, zbadania możliwości modyfikacji istniejących lub zastosowania innych metod sterowania. W artykule przedstawiono matematyczny model instalacji napowietrzającej pracującej w oczyszczalni ścieków w Swarzewie. Następnie dokonano jego modyfikacji dla celów sterowania. W badaniach symulacyjnych porównano oba modele i dokonano analizy uzyskanych wyników.


  • Model matematyczny bezpiecznika krótkotopikowego
    • Piotr Leśniewski
    2011 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Analizuje się działanie bezstykowego ogranicznika prądów zwarciowych (CHCL) w oparciu o symulację komputerową. Bezpiecznik krótkotopikowy stanowi główny tor prądowy ogranicznika a jego charakterystyki decydują o własnościach CHCL. W symulacji działania ogranicznika istotnym problemem jest taki dobór modelu bezpiecznika krótkotopikowego, aby pomimo daleko idących zmian jego własności, w czasie działania, od momentu pojawienia się prądu zwarciowego do pełnego wyłączenia, możliwe było prawidłowe sterowanie równoległym łącznikiem półprzewodnikowym. Do analizy działania CHCL użyto uogólnionego modelu opartego na bilansie mocy (czarna skrzynka), przyjmując, że bezpiecznik, zarówno przed rozpadem topika, jak i po zapaleniu się łuku przedstawia w obwodzie pewną przewodność zależną od warunków chłodzenia


  • Model niszczenia zmęczeniowego spawanego połączenia prostopadłych płyt
    • Janusz Kozak
    • Zbigniew Górski
    2011 Full text Przegląd Spawalnictwa

    Kadłuby statków eksploatowane są w ekstremalnie trudnych warunkach tj. poddawane są zmiennym obciążeniom wynikającym z falowania morza, sekwencji za- i rozładunku, zmian temperaturowych (dzień- noc, zmienne strefy klimatyczna w danym okresie pływania), drgań, itp., a także oddziaływania silnie korozyjnego środowiska. Zmienne obciążenia są powodem występowania zmęczeniowego niszczenia konstrukcji statków. Zapewnienie w trakcie eksploatacji bezpieczeństwa: ludziom, przewożonemu ładunkowi oraz właściwego poziomu ochrony środowiska wymaga przeprowadzania analiz zmęczeniowych na etapie projektowania konstrukcji lub sprawdzenia zapasu trwałości zmęczeniowej eksploatowanej konstrukcji w przypadku wykrycia pęknięcia zmęczeniowego o określonej długości. W pracy zaproponowano dwustopniowy (dwufazowy) model sposobu niszczenia zmęczeniowego węzła obłowego statku. W trakcie badań laboratoryjnych pojawianie się pęknięć zmęczeniowych obserwowano w narożu utworzonym przez skrzyżowanie elementów poszysia lub rejonie spoiny, oraz w tym samym rejonie dla modelu z elementem walcowanym w miejscu połączenia spawanego naroża. Powstałe pęknięcia ujawniały się lub zauważane były przez obserwatorów, po osiągnięciu przez nie długości średnio około 50 mm ( od 35 do 70 mm w zależności od modelu). Dalszy przebieg procesu pękania polegał na ich stabilnym rozwoju w kierunku swobodnych krawędzi mocników. Obok pęknięć w mocnikach (po osiągnięciu przez nich pewnej długości) dało się zaobserwować pękanie środników - po całkowitym pęknięciu mocników pękanie środników przybierało charakter lawinowy. Zatem o całkowitej trwałości zmęczeniowej badanych modeli węzłów obłowych konstrukcji okrętowych decydującym były dwie fazy: a) faza pierwsza - do momentu pojawienia się pęknięcia, którą w możemy interpretować w inżynierskim sensie za fazę inicjacji zniszczenia zmęczeniowego modelib) faza druga - stabilnego rozwoju pęknięć w mocnikach tj. faza propagacji pęknięcia. Znając przebieg zmęczeniowego niszczenia badanych modeli, podjęto próbę opracowania modelu "a posteriori" umożliwiającego analityczne określenie trwałości zmęczeniowej podobnych węzłów lokalnych.


  • Model of heat transfer in the stagnation point of rapidly evaporating microjet
    • Dariusz Mikielewicz
    • Tomasz Muszyński
    • Jarosław Mikielewicz
    2011

    The paper presents investigation in the single water microjet surface cooling producing evaporating film. Reported tests were conducted under steady state conditions. It was proved that the phenomenon is similar to that of pool boiling. Results of experiments were compared with predictions by the model showing a good consistency.


  • Model of ship's magnetic signature
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Paweł Zimny
    • Mirosław Wołoszyn
    2011 Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    Ships made of ferromagnetic metals interfere with Earth's magnetic field in their surrounding. The disturbance of the magnetic field makes possible localization and even identification of the ship, which could determine a threat to the ship. The measurement of the magnetic field around the ship enables to determine its magnetic signature. The paper presents a multidipoles model of the ship magnetic field, which allows to determine parameters of the ship magnetic signature.


  • Model ontologiczny referencyjnego problemu planowania misji inspekcyjnych
    • Grzegorz Bocewicz
    • Adam Czarnecki
    • Zbigniew Banaszak
    2011

    Rozważany problem doboru, alokacji i planowania działań grupy robotów inspekcyjnych w środowisku pomieszczeń zamkniętych sformułowany został w modelu deklaratywnym. Zaproponowany model definiowany przez zbiór zmiennych decyzyjnych charakteryzujących środowisko pomieszczeń zamkniętych z nieruchomymi i poruszającymi się przeszkodami a także flotę robotów mobilnych oraz zbioru ograniczeń wiążących te zmienne, wyrażany jest w postaci struktury klasy - ontologii. Reprezentacja tego typu pozwala rozważać dla danego środowiska różne kategorie pytań, których odpowiedzi uzyskiwane są przy użyciu klasycznych metod programowania z ograniczeniami. Proponowane podejście zilustrowane zostało na załączonym przykładzie.


  • Model Pozyskiwania i Przetwarzania Wiedzy w Zarządzaniu Organizacją Uczącą się
    • Tomasz Sitek
    2011

    W pracy podjęto tematykę rozwoju organizacji uczących się. Jako, że teoria organizacji uczącej nie daje mierników ani narzędzi do badania jej rozwoju autor podejmuje badania w tym zakresie w oparciu o znajomość organizacji informatycznych i istniejących w branży IT formalnych standardów oceny organizacji. Proponuje adaptację istniejących standardów oceny dojrzałości organizacji IT dla potrzeb pomiaru rozwoju organizacji uczących. Głównym celem pracy jest opracowanie modelu pozyskiwania i przetwarzania wiedzy dla potrzeb rozwoju organizacji uczących się. Jego realizacja opiera się na idei adaptacji modelu oceny dojrzałości COBIT jako miary rozwoju organizacji uczącej się. Celem szczegółowym jest opracowanie metod pozyskiwania wiedzy od ekspertów w organizacjach uczących się oraz opracowanie metod przetwarzania wiedzy niedoskonałej.W pracy opisano etapy jego budowy modelu oraz sposób weryfikacji poprzez szereg eksperymentów. Wykazano, że model pozwala na uporządkowane i sformalizowane pozyskiwanie i przetwarzanie wiedzy o wewnętrznych procesach organizacji, co prowadzi do kontrolowanego i ciągłego jej rozwoju.


  • Model przepływu wód podziemnych w rejonie tunelu pod Martwą Wisłą
    • Beata Jaworska-Szulc
    2011 Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego

    Badania modelowe zostały wykonane w celu określenia wpływu wód podziemnych na tunel drążony w obrębie plejstoceńsko-holoceńskiej warstwy wodonośnej. Z drugiej strony ważne było ustalenie wpływu tunelu na układ ciśnień, warunki przepływu i zasoby czwartorzędowego piętra wodonośnego w sąsiedztwie inwestycji. Wyniki obliczeń pokazują, że tunel w bardzo niewielkim stopniu wpływa na przepływ wód podziemnych. W bilansie przepływu wód nie zaznaczają się żadne zmiany po wprowadzeniu tunelu. W warstwach wodonośnych, przez które przechodzi tunel obserwuje się niewielkie wygięcie hydroizohips (zmiana położenia zwierciadła wody w zakresie od 0,5 do 3 cm). Zastosowanie metody TBM i budowa tunelu bez odwodnień sprawia, że nie ma zagrożeń ilościowych dla zasobów wód podziemnych piętra czwartorzędowego w sąsiedztwie inwestycji.


  • Model transformacji organizacji informatycznej
    • Jakub Chabik
    2011

    W obecnych realiach przedsiębiorstw zmienia się rola informatyki. Tradycyjnie pojmowany dział informatyki był dostawcą technologii i systemów informatycznych. Tak pojmowana organizacja informatyczna dostarczała swojemu macierzystemu przedsiębiorstwu komponentów technologicznych: np. infrastruktury informatycznej: sieci lokalnych, łączy do sieci Internet, systemów klasy ERP (systemy zarządzania przedsiębiorstwem, ang. Enterprise Resource Planning), CRM (systemy zarządzania relacją z klientem, ang. Customer Relationship Management), czy też dedykowanych systemów informatycznych. Zauważono jednak, że w ostatnich latach zmienia się rynek i zmieniają się potrzeby przedsiębiorstw odnośnie informatyki. Okazuje się, że coraz większa dynamika zmian na rynku oraz coraz większe nasycenie funkcjonowania tych przedsiębiorstw środkami informatyki sugeruje potrzebę nowego spojrzenia na sposób i cel funkcjonowania organizacji informatyczych. Macierzysta organizacja nie domaga się już technologii. Oczekuje wsparcia swojego biznesu usługami informatycznymi.Jest to zasadnicza zmiana perspektywy, której organizacja informatyczna musi wyjść naprzeciw. Wymaga to jednak gruntownej przebudowy organizacji informatycznej: od struktur, poprzez procesy biznesowe, usługi, zarządzanie systemami i technologiami, budowę kompetencji, aż po zmianę kultury pracy. Nowy model organizacji nazywa się informatyczną organizacją usługową lub informatyczną organizacją wsparcia. Taka zmiana podejścia w funkcjonowaniu organizacji informatycznej jest warunkiem koniecznym zapewnienia właściwej odpowiedzi na potrzeby macierzystego przedsiębiorstwa. Zmiana ta (transformacja organizacji informatycznej) ma jednak charakter stopniowy i złożony. Powstaje pytanie: czy można proces zmian w organizacji informatycznych w jakiś sposób wesprzeć, aby odbywał się płynniej, prościej, szybciej? W literaturze, w zasadzie poza pozycją, występuje w tym obszarze luka. Brakuje sprawdzonych przepisów, a co więcej - brakuje nawet rozpoczętych programów badawczych. Nieliczne publikacje mają charakter popularny, a nie naukowy. Brakuje rzetelnie zarysowanych doświadczeń przedsiębiorstw, podsumowań, nie mówiąc o formalnych modelach wspierających transformację organizacji.Niniejsza praca powstała, aby wypełnić tę lukę. Wydaje się możliwe; że przy użyciu odpowiednich środków informatycznych można te zmiany wesprzeć w sposób racjonalny i naukowy. Celem pracy jest opracowanie, weryfikacja i adaptacja modelu przekształcenia organizacji informatycznej (działu informatyki lub firmy informatycznej działającej w modelu outsourcingu) z organizacji istniejącej/tradycyjnej - zorientowanej na technologie i systemy - w organizację usługową - zorientowaną na wspieranie procesów biznesowych poprzez dostarczanie rozwiązań oraz świadczenie usług. Bazując na powyższych uwarunkowaniach określono hipotezy tej pracy:Współczesna organizacja jest w dużym stopniu zależna od funkcjonowania swoich aplikacji i infrastruktury informatycznejOrganizacja IT zorientowana na usługi jest lepiej dopasowana do organizacji biznesowej niż organizacja tradycyjna, zorientowana na technologięZdolność świadczenia usług informatycznych można ocenić w ramach modeli dojrzałościZestaw działań koniecznych do zmiany organizacji tradycyjnej w organizację zorientowaną na projekty i usługi może być wspierany modelem zmian nazywanych w pracy modelem transformacji Stosowanie owego modelu pozwoli organizacji informatycznej szybciej i przy użyciu mniejszych nakładów finansowych przejść taką transformację Zastosowanie procedur modelowania rozmytego w budowie proponowanego w pracy modelu, sprawia, że staje się on odpowiedni do wykorzystania w realiach biznesowych tych organizacji.Środowiskiem pracy jest organizacja wsparcia GE Money Bank SA oraz trzech reprezentantów grup informatycznych organizacji wsparcia w Polsce, natomiast kontekstem biznesowym pracy jest fuzja dwu organizacji wsparcia: GE Money Bank i Banku BPH widziana z perspektywy potrzeby transformacji i późniejszej integracji organizacji informatycznych. Pragmatycznym, biznesowym powodem wykonania badań, na których oparto niniejszą pracę, było wsparcie procesów transformacji organizacji wsparcia w połączonym Banku BPH.


  • Model tworzenia wartości w logistyce
    • Andrzej Tubielewicz
    • Marcin Forkiewicz
    2011 Logistyka

    Ważnym zadaniem zarządzania logistycznego jest budowanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa na bazie zdolności łańcucha dostaw (łańcucha logistycznego) do tworzenia wartości. Osiągnięcie oczekiwanego poziomu wzrostu wartości w procesach logistycznych wymaga połączenia wartości z użytecznością, szybkością działania i efektywnością kosztową. W pracy przedstawiono model procesu tworzenia wartości w działaniach logistycznych, w którym wyodrębniono fazy procesu dodawania wartości, począwszy od nabycia surowców, a skończywszy na obsłudze posprzedażowej.


  • Modele farmy wiatrowej na potrzeby prognozowania mocy
    • Elżbieta Bogalecka
    • Tomasz Rubanowicz
    2011

    Krótkookresowe (z horyzontem 24-48 h) prognozowanie mocy farmy wiatrowej wymaga adekwatnego modelu uwzględniającego nie tylko wiatr (prędkość i kierunek) jako wymuszenie, ale także inne czynniki jak m.in.: właściwości i układ sterowania elektrowni wiatrowej, przesłonięcie, temperatura, profil pionowy, dynamika wiatru. Modele można podzielić na: fizykalne, statystyczne i behawioralne. W artykule przedstawiono wybrane modele mocy parku wiatrowego: AR, fizykalny i oparty na sieci neuronowej. Skuteczność modeli sprawdzono wykorzystując dane z rzeczywistej farmy wiatrowej.


  • Modele marketingowej komunikacji relacyjnej
    • Anna Drapińska
    2011 Full text Ekonomiczne Problemy Usług

    W artykule przedstawiono nowe spojrzenie na komunikację marketingową wynikające ze zmian w otoczeniu przedsiębiorstw oraz konieczności tworzenia długoterminowych relacji z klientami. Zaprezentowano dwa nowoczesne modele komunikacji relacyjnej. Podkreślono, że stosowane narzędzia komunikacyjne powinny być zależne od fazy, w której znajduje się aktualnie relacja, a także, że interpretacja nadawanych przez firmę komunikatów jest sprawą indywidualną i może być odmienna w przypadku każdego klienta. Wpływa na nią mają różne czynniki, które powinny być brane pod uwagę przy planowaniu i analizowaniu komunikacji marketingowej.


  • Modele spękań zmęczeniowych warstw asfaltowych nawierzchni drogowych w mechanistyczno-empirycznej metodzie AASHTO 2004
    • Józef Judycki
    2011 Drogownictwo

    Artykuł przedstawia modele zmęczeniowe wg metody AASHTO 2004 do spękań typu ''z dołu do góry'' (bottom - up) i ''z góry do dołu'' (top - down). Omawia wpływ grubości warstw i charakteru obciążenia warstwy asfaltowej na spękania zmęczeniowe. Podaje zależności między ilością spękań i szkodą zmęczeniową.


  • Modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych w pompie stosowanej w napędzie hydrostatycznym
    • Zygmunt Paszota
    2011 Full text Napędy i Sterowanie

    Przedstawiono modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych występujących w pompie o stałej teoretycznej wydajności qPt na obrót wału (o stałej teoretycznej objętości roboczej VPt) i o zmiennej geometrycznej wydajności qPgv na obrót wału (o zmiennej geometrycznej objętości roboczej VPgv). Modele mają służyć badaniom laboratoryjnym i symulacyjnym strat energetycznych w pompie umożliwiającym ocenę sprawności energetycznej pompy i sprawności napędu hydrostatycznego.


  • Modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych w pompie wyporowej stosowanej w napędzie hydrostatycznym
    • Zygmunt Paszota
    2011

    Przedstawiono modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych występujących w pompie o stałej teoretycznej wydajności qPt na obrót wału (o stałej teoretycznej objętości roboczej VPt) bądź o zmiennej geometrycznej wydajności qPgv na obrót wału (o zmiennej geometrycznej objętości roboczej VPgv). Modele mają służyć badaniom laboratoryjnym i symulacyjnym strat energetycznych w pompie umożliwiającym ocenę sprawności energetycznej pompy i sprawności napędu hydrostatycznego.


  • Modeling and analysis of the effectiveness of the guard systemswith dynamic graphs
    • Paweł Noga
    2011

    In the following paper it will be presented a new model for analysis (in polynomial time) of the effectiveness of the guard systems. Therewill be presented its practical applications in problems such as searching for the weakest points of the system, planning guards' paths or cameras deployment, switching image from multiple cameras on several monitors, or interception of the intruder. This model is based on describing the guarded facility and guard components as a dynamic graph with weights on the vertices. Algorithm presented in this paper can be used to design devices (for example: system which switches cameras on monitors in the most efficient way) to increase the probability of capturing (detecting) the intruder. The advantages of this model and the algorithm is simplicity of implementation and easiness of modeling guard system, which consists many different elements (for example: cameras, guards, dogs) as a dynamic graph.


  • Modeling by finite element methods of impact of erosion on frequency of normal modes of L-0 blade
    • Łukasz Gołuński
    • Bolesław Augustyniak
    2011 Full text Advances in Materials Science

    After some time of exploitation steam turbine rotors blades in energetic industry they are being eroded and also their frequency of normal modes is changed. Those changes can cause to unwanted shift of blades normal mode frequencies. It is necessary to find quick method of rating changes of frequency in connection of mass loss due erosion. The evaluation of this dependence was made by finite element modeling method using HyperWorks 8.0 software. Geometrical model of blade L-0 with mass of 22 kg and length of 74 cm was used. There were calculated frequencies of the first five modes in function of mass loss along the leading blade edge (up to mass loss of 1,2%). Small losses of weight (around 0,2%) cause similar changes in values (around 0,2%) for all modes but with different types of frequency change (decrease or increase). The frequency decreases for all modes except mode the 3rd. For bigger mass loss an monotonic decrease of frequency was observed in 1st, 2nd, 5th mode and maximum (around +1,5 %) for 3rd mode and minimum (- 0,5%) for 4th mode. For maximum mass loss (1,2%) maximal decrease of frequency was observed in 2nd mode around -2%. Results of this modeling can be used to estimate changes of frequencies caused by erosion in exploited blades when their mass loss is known.


  • Modeling of bearing capacity of footings on sand within stochastic micro-polar hypoplasticity.
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    • Jarosław Górski
    2011 INTERNATIONAL JOURNAL FOR NUMERICAL AND ANALYTICAL METHODS IN GEOMECHANICS

    Analizowano numerycznie efekt wstępnego rozkładu wskaźnika porowatości na wytrzymałość i strefy ścinania w problemach fundamentów na piasku w skali modelowej. Obliczenia wykonano przy zastosowaniu stochastycznej metody elementów skończonych i mikropolarnego modelu hipoplastycznego. Wskaźnik porowatości miał formę skorelowanych pól stochastycznych. Dodatkowo obliczono efekt skali dla 3 różnych szerokości fundamentów.