Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2011
Show all-
Ocena poprawności działania algorytmu proof-number search na strukturze digrafu acyklicznego
- Tomasz Goluch
Algorytm proof-number search jest znanym algorytmem służącym do rozwiązywania gier logicznych. Rozwiązanie gry jest jednoznaczne ze znalezieniem optymalnej strategii i pozwala przeprowadzić rozgrywkę w sposób pozwalający na osiągnięcie najlepszego możliwego wyniku. Jedną z największych wad tego algorytmu, naturalnie pracującego na strukturze drzewa, jest wielokrotne rozwijanie identycznych poddrzew gry co prowadzi do nadmiarowego zużycia pamięci. Jednym z możliwych sposobów służących rozwiązaniu tego problemu jest zastosowanie struktury digrafu acyklicznego zamiast drzewa. Może to jednak prowadzić do przeoczenia przez tak zmodyfikowany algorytm pewnych strategii, a to z kolei prowadzi do nieoptymalnej gry. W niniejszym artykule przeprowadzono badania wydajności i poprawności działania tak zmodyfikowanego algorytmu przy wykorzystaniu różnych wariantów gry logicznej "Skoczki".
-
Ocena poziomu wsparcia, teoretycznego i praktycznego, wzorca projektowego MVC w wiodących technologiach internetowych
- Andrzej Sobecki
Przedstawiono główne mechanizmy wspierające rozwój aplikacji zgodnej z MVC. Zaprezentowano wzorcowe rozwiązanie z uwzględnieniem wymagań twórców aplikacji. Scharakteryzowano mocne i słabe strony technologii Symfony PHP i ASP.NET oraz zasygnalizowano brak wsparcia dla oczekiwanych metod wytwarzania kodu. Określono przenośność rozwiązań utworzonych w obydwu technologiach. Technologią zalecaną do tworzenia aplikacji zgodnych z MVC jest szkielet Symfony PHP.
-
Ocena przydatności modelu badania spirometrycznego dla celów diagnostyki mikroangiopatii płucnej
- Maciej Browarczyk
- Renata Kalicka
Według WHO, ponad 220 mln ludzi na świecie choruje na cukrzycę. Część z nich cierpi lub jest zagrożona powikłaniami w postaci mikroangiopatii. Bardzo mało poznana jest mikroangiopatia płucna − upośledzenie funkcji układu oddechowego w wyniku cukrzycy. Brakuje obecnie dostępnej metody wykrywania mikroangiopatii płucnej. Celem pracy jest ocena praktycznej przydatności parametrów modelu badania spirometrycznego, powszechnie stosowanego w praktyce klinicznej, do diagnostyki i binarnej klasyfikacji przypadków mikroangiopatia − brak mikroangiopatii. Przeanalizowano wyniki badania spirometrycznego oraz wyniki modelowania tego badania. Wykonano testy istotności statystycznej dla parametrów modelu badania spirometrycznego. Analiza istotności statystycznej wykazała przydatność parametrów modelu badania spirometrycznego.
-
Ocena rozwiązań konstrukcyjnych elementów posadowienia Mostu M-1 nad Motławą, w ciągu Południowej Obwodnicy Gdańska
- Kazimierz Gwizdała
- Paweł Więcławski
- Andrzej Słabek
Przedmiotem opracowania jest ocena rozwiązań konstrukcyjnych oraz analiza wyników badań statycznych i testów dynamicznych nośności pali prefabrykowanych w podporach Mostu M-1 nad Motławą, w ciągu Południowej Obwodnicy Gdańska.
-
Ocena rozwiązań konstrukcyjnych elementów posadowienia wiaduktów drogowych – WD nad Obwodnicą Południową Gdańska
- Kazimierz Gwizdała
- Andrzej Słabek
- Paweł Więcławski
Przedmiotem opracowania jest ocena rozwiązań konstrukcyjnych oraz analiza wyników badań statycznych i testów dynamicznych nośności pali prefabrykowanych w podporach wiaduktów drogowych – WD nad Obwodnicą Południową Gdańska.
-
Ocena ryzyka na sieci dróg krajowych w Polsce - program EURORAP
- Kazimierz Jamroz
- Wojciech Kustra
- Małgorzata Romanowska
Europejski Atlas BRD jest narzędziem ułatwiającym: klasyfikację dróg z uwzględnieniem ryzyka, porównanie stopnia ryzyka na sieci dróg poszczególnych krajów, województw, wybór działań poprawiających stan bezpieczeństwa ruchu na drogach, szerokie komunikowanie o ryzyku na drogach za pomocą map, stron internetowych itp.Zaprezentowane wyniki oceny ryzyka na drogach krajowych są przydatne: kierowcom planującym bezpieczna podróż po kraju, przedstawicielom mediów prezentującym i tłumaczącym problemy bezpieczeństwa ruchu drogowego, administracji drogowej w zarządzaniu bezpieczeństwem sieci drogowej oraz politykom do podejmowania decyzji o inicjowaniu i wspieraniu działań strategicznych na rzecz poprawy brd w Polsce.
-
Ocena stanu instalacji uziemiającej w stacjach elektroenergetycznych wysokiego napięcia
- Stanisław Czapp
W artykule przedstawiono wymagania stawiane instalacji uziemiającej w stacjach elektroenergetycznych przez normy i przepisy aktualne, a także przez przepisy, które obowiązywały w latach poprzednich i mogą nadal dotyczyć istniejących, niemodernizowanych stacji. Zwrócono również uwagę na dwie normy dotyczące projektowania oraz sprawdzania stanu instalacji uziemiających w urządzeniach wysokiego napięcia, które pojawiły się w zbiorze Polskich Norm w kwietniu 2011 roku. Zaprezentowano zasady oceny instalacji uziemiającej w stacjach z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przeciwprzepięciowej. Omówiono pomiary rezystancji uziemienia oraz pomiary napięć dotykowych.
-
Ocena stanu instalacji uziemiającej w stacjach elektroenergetycznych wysokiego napięcia
- Stanisław Czapp
Przedstawiono wymagania stawiane instalacji uziemiającej w stacjach elektroenergetycznych przez normy i przepisy najnowsze, a także przez przepisy, które obowiązywały w latach poprzednich i mogą nadal dotyczyć istniejących, niemodernizowanych stacji. Zaprezentowano zasady oceny instalacji uziemiającej z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przeciwprzepięciowej. Omówiono pomiary rezystancji uziemienia oraz pomiary napięć dotykowych.
-
Ocena stanu łożyska nośnego hydrozespołu HZ-2 EW żarnowiec i przyczyn jego awarii w dniach 31.05 i 16.06.2011
- Michał Wasilczuk
- Leszek Dąbrowski
- Michał Wodtke
w pracy przedstawiono ocenę stanu łożyska nośnego hydrozespołu hz-2 EW Żarnowiec i przyczyn jego awarii w dniach 31.05 i 16.06.2011. Przeanalizowano przebieg obu awarii na podstawie zapisów z systemu diagnostycznego. Oceniono konstrukcję łożyska i przedstawiono ocenę przyczyn awarii oraz rekomendacje dotyczące usuwania przyczyn i skutków awarii
-
Ocena stanu organicznych powłok ochronnych w skali mikro za pomocą mikroskopu sił atomowych
- Michał Szociński
Organiczne powłoki ochronne stanowią jeden z najpowszechniej stosowanych środków ochrony antykorozyjnej materiałów konstrukcyjnych. Ich trwałość i czas eksploatacji zależą m.in. od rodzaju materiału polimerowego oraz warunków użytkowania.Wiedza na temat podatności poszczególnych powłok na degradację, mechanizmu niszczenia, miejsc inicjacji procesu degradacyjnego umożliwia prawidłową selekcję powłoki. Jednakże znaczna część technik badawczych stosowanych w dziedzinie powłok ochronnych nie pozwala na wgląd w zachowaniu powłoki w skali mikro. Możliwości takie oferuje technika mikroskopii sił atomowych pozwalajaca m.in na wczesne wykrywanie miejsc inicjacji degradacji organicznych powłok ochronnych.
-
Ocena stanu technicznego i stopnia bezpieczeństwa elektrowni wodnych na Raduni i Wierzycy
- Wojciech Szudek
- Witold Sterpejkowicz-Wersocki
- Ryszard Dunikowski
Opracowanie zawiera coroczną (w oparciu o dane pomiarowe z 2010 r.) ocenę stanu technicznego i stopnia bezpieczeństwa elektrowni wodnych na rzekach Radunia i Wierzyca, analizę przemieszczeń reperów kontrolowanych, analizę piezometryczną oraz wnioski służące poprawie bezpieczeństwa eksploatacji obiektów hydrotechnicznych.
-
Ocena stanu technicznego młyna rurowego średnicy 3,4m i długości 13.5m oraz weryfikacja wprowadzonych zmian
- Artur Olszewski
- Jacek Łubiński
- Michał Wodtke
Przeprowadzono obszerną analizę wytrzymałościową młyna do mielenia cementu. Opracowano własną metodykę symulowania działania obciążenia. Wyznaczono obszary największych naprężeń. Opracowano zalecenia zmiany geometrii młyna.
-
Ocena stanu trójnika rurociągu pary świeżej ze stali 13HMF metodą emisji magnetoakustycznej
- Bolesław Augustyniak
Zbadano trójnik w rurociągu pary świeżej ze stali 13HM o czasie eksploatacji około 66 tyś. godzin. Mierzono: natężenie emisji magneto akustycznej (EMA), twardość HV, współczynnik tłumienia fal ultradźwiękowych (dB/mm). W przypadku badania EMA do magnesowania użyto grubościenny elektromagnes jarzmowy o adaptowanych ramionach a sygnał napięciowy z szerokopasmowej sondy był filtrowany w celu eliminacji zakłóceń przemysłowych. Porównawcza analiza tych trzech wielkości fizycznych umożliwiła identyfikację obszarów o mniejszym lub większym stopniu zdegradowania mikrostruktury. Wykazano, że odcinki łączników w trójnikach o mniejszej grubości ścianki mogą być bardziej zdegradowane od odcinków o większej grubości ścianki. Te wyniki świadczą o dużym potencjale diagnostycznym opracowywanej metody badania zmian w mikrostrukturze rurociągów pary świeżej wykonanej ze stali 13HMF.
-
Ocena szkodliwości drgań przekazywanych przez grunt na konstrukcję budynku mieszkalnego przy ul. Witosa 10 w m. Damnica oraz osób w nim przebywających w wyniku pracy maszyn pobliskiego tartaku
- Ireneusz Kreja
- Krzysztof Żółtowski
- Andrzej Kozakiewicz
- Marek Szafrański
Tartak Damnica jest jednym z zakładów produkcyjnych firmy Poltarex Sp. z o.o. Na terenie tartaku produkowane jest drewno budowlane, tarcica stolarska oraz deski do wykończeń tarasów i wnętrz. Efektem ubocznym prowadzonych prac (praca maszyn produkcyjnych) są drgania wzbudzone gruntu, które propagują na sąsiadujące budynki mieszkalne. Opracowanie zawiera rezultaty pomiaru i analizy drgań wzbudzonych budynku mieszkalnego położonego w sąsiedztwie tartaku oraz ocenę wpływu tych drgań na konstrukcję budynku oraz osób w nim przebywających.
-
Ocena uziemień odgromowych według aktualnych przepisów normalizacyjnych
- Stanisław Wojtas
- Marek Wołoszyk
W artykule zostały omówione procedury i wymagania stawiane systemom uziemień przez przepisy normalizacyjne z punktu widzenia ich skuteczności w systemie ochrony odgromowej. Podstawą takich ocen są pomiary z zastosowaniem metody udarowej lub wysokoczęstotliwościowej. W przypadku metody udarowej przeanalizowano wpływ czasu czoła udaru testującego na otrzymane wyniki.
-
Ocena wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego projektów infrastruktury drogowej
- Lech Michalski
Działania inżynierskie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (brd) podejmowane mogą być na wszystkich etapach przygotowania inwestycji drogowych. Im wcześniejszy etap, tym łatwiej jest usunąć niekorzystne dla brd czynniki zagrożenia. Współczesne podejście do zarządzania bezpieczeństwem drogowym w Polsce staje się coraz bardziej uwarunkowane wymaganiami stawianymi przez Unię Europejską. Stwarza to korzystne warunki tworzenia dla zastosowań praktycznych metod ocen wpływu planowanej inwestycji drogowej na brd w sieci drogowej znajdującej się w obszarze wpływu planowanej drogi. Bazą merytoryczną dla tych metod są opracowywane obecnie w Polsce procedury i modele ryzyka, uwzględniające ogólne cechy elementów sieci drogowej i otoczenia tych dróg oraz zmiany wielkości i rozkładów natężeń ruchu w długim, na ogół dwudziestoletnim, okresie prognozy.
-
Ocena wpływu stanu wody na Świnie na bezpieczeństwo żeglugi w porcie Świnoujście z wykorzystaniem formalnej oceny bezpieczeństwa żeglugi
- Patrycja Jerzyło
Formalna ocena bezpieczeństwa jest procesem stworzonym na podstawie zaleceń Międzynarodowej Organizacji Morskiej (ang. International Maritime Organization (IMO)) w celu rozwinięcia lub wprowadzenia nowych rozwiązań, które przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. FSA jest adresowana dla konkretnej kategorii statków lub obszarów nawigacyjnych, jak również może być zastosowana do konkretnej morskiej kwestii bezpieczeństwa w celu identyfikowania metod redukcji ryzyka
-
Ocena wpływu wirtualizacji na jakość usługi telekonferencji w systemie VoIP
- Michał Hoeft
- Krzysztof Nowicki
- Tadeus Uhl
Zastosowanie wirtualizacji w systemach informatycznych jest dzisiaj bardzo powszechne. Pod względem ekonomicznym wirtualizacja umożliwia efektywniejsze wykorzystanie zasobów. Dodatkowo w aspekcie technicznym oddzielenie fizycznych zasobów od logicznych instancji pozwala na poprawę niezawodności i dostępności systemu. Separacja między poszczególnymi wirtualnymi maszynami pozwala na zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa. W przypadku systemów cechujących się brakiem wrażliwości na restrykcyjne zależności czasowe (systemy bazodanowe, serwery www), kwestia oczekiwania na dostęp do zasobów może być pomijalna. W pracy przedstawiono ocenę wpływu współdzielenia zasobów w systemach zwirtualizowanych na jakoś usług telekonferencji w systemie VoIP. Zaprezentowano system, w którym przeprowadzono testy oraz omówiono otrzymane wyniki.
-
Ocena zagrożenia rurociągów podziemnych korozją wywoływaną przez prąd przemienny
- Krzysztof Żakowski
Scharakteryzowano interferencje prądu przemiennego na rurociągach podziemnych. Przedstawiono przyjętą w normie PKN-CEN/TS 15280 hipotezę mechanizmu korozji wywoływanej przez prąd przemienny w defektach powłoki rurociągów chronionych katodowo. Omówiono kryteria oceny zagrożenia korozyjnego rurociągów wraz z wynikami badań terenowych, które wykorzystywano przy opracowaniu normy.
-
Ocena zmienności wskaźników dynamiki produkcji wody wodociągowej w aglomeracjach miejskich w latach 1996-2009
- Tadeusz Siuzdak
Dynamika procesu poboru wody wodociągowej w wieloleciu na przykładzie wybranych aglomeracji miejskich. Analiza trendów rozwoju zjawiska.