Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2012

Show all
  • Zastosowanie środków inteligentnych systemów transportu do obsługi imprez masowych
    • Jacek Oskarbski
    2012 Logistyka

    Zastosowanie systemów opartych na środkach telematyki transportu pozwala na bardziej efektywne zarządzanie transportem przez instytucje obsługujące duże imprezy masowe. W referacie scharakteryzowano problemy transportowe, które można rozwiązać dzięki zastosowaniu środkow Inteligentnych Systemów Transportu, koncepcę wykorzystaniatechnologii ITS do usprawnienia działań służb zarządzania ruchem, popartą przykładami wdrożeń w innych krajach oraz uwarunkowania realizacji takiej koncepcji. Możliwość wykorzystania telematyki transportu do obsługi imprez masowych nabiera szczególnego znaczenia w świetle organizacji przez samorządy miast polskich meczów piłki nożnej, które rozgrywane będą w ramach EURO 2012.


  • Zastosowanie techniki dozymetrii pasywnej do pomiaru wielkości strumienia emisji różnego typu składników z materiałów sezonowanych w miniaturowych komorach emisyjnych
    • Mariusz Marć
    • Bożena Zabiegała
    • Jacek Namieśnik
    2012 Analityka: Nauka i Praktyka

    Wyniki badań prowadzonych w różnych ośrodkach wskazują jednoznacznie, że w wielu przypadkach jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest znacznie gorsza od jakości powietrza atmosferycznego (zewnętrznego). Niebezpieczne związki chemiczne występujące w powietrzu wewnętrznym mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ludzkiego organizmu i być przyczyną wielu chorób układu oddechowego i krwionośnego. Obecność szkodliwych związków chemicznych w powietrzu wewnętrznym wynika z faktu, iż są one emitowane z materiałów budowlanych, konstrukcyjnych oraz elementów wyposażenia pomieszczeń zamkniętych. W celu identyfikacji źródeł emisji związków chemicznych, na coraz szerszą skalę stosowane są miniaturowe pasywne komory emisyjne, wykorzystujące technikę pasywną na etapie pobierania próbek analitów emitowanych z badanych płaskich powierzchni materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia pomieszczeń zamkniętych. Tego typu urządzenia mogą stanowić alternatywę w stosunku do czaso- i pracochłonnych badań prowadzonych z wykorzystaniem drogich stacjonarnych testowych komór emisyjnych. W artykule zaprezentowano różnego typu rozwiązania konstrukcyjne w zakresie miniaturowych pasywnych komór emisyjnych wykorzystywanych do oznaczania wielkości strumienia emisji związków chemicznych emitowanych z powierzchni płaskich badanych materiałów.


  • Zastosowanie termowizji jako metody energetycznej w diagnostyce zmęczenia elementów konstrukcyjnych
    • Andrzej Kaczmarski
    2012

    W artykule przedstawiono podstawy teoretyczne oceny stanu zmęczenia materiałów konstrukcyjnych z wykorzystaniem metod energetycznych. Przyrost energii wewnętrznej dostarczonej do materiału skutkuje wzrostem temperatury i jest symptomem diagnostycznym. Wyniki badań wstępnych zaprezentowano i omówiono w niniejszym artykule.


  • Zastosowanie unieruchomionych ciekłych membran z cieczami jonowymi w procesach separacji CO2
    • Monika Joskowska
    • Iwona Cichowska-Kopczyńska
    • Bartosz Dębski
    • Robert Aranowski
    2012 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Przedmiotem pracy jest efektywność przenikania CO2 i CH4 przez ciekłe membrany z cieczami jonowymi osadzonymi na nośnika polimerowych. Jako fazę membranową zastosowano imidazoliowe ciecz jonowe będące kombinacją kationu o różnej długości podstawnika alkilowego oraz różnych anionów [Tf2N][, [TfO],[BF4] i [PF6]. Porównano szybkość permeacji obu gazów w układzie laboratoryjnym, gdzie powierzchnia membrany wynosiła 13cm2.


  • Zastosowanie w warunkach polskich francuskiej metody projektowania nawierzchni asfaltowych o podbudowach związanych spoiwami hydraulicznymi
    • Mariusz Jaczewski
    • Józef Judycki
    2012 Drogownictwo

    Przedstawiono francuską metodę projektowania konstrukcji nawierzchni o podbudowach związanych spoiwami hydraulicznymi oraz próbę zastosowania jej do polskich warunków. Opisano francuską klasyfikację konstrukcji z warstwami podbudowy związanymi spoiwem hydraulicznym oraz sposób wykorzystania praw zmęczeniowych dla różnych typów takich nawierzchni. Podano przykład obliczeniowy dla konstrukcji kompozytowej według metody francuskiej oraz porównawczo według stosowanych w Polsce kryteriów Dempsey'a oraz Instytutu Asfaltowego.


  • Zastosowanie wielopoziomowego modelu ruchu dla systemu TRISTAR
    • Kazimierz Jamroz
    • Jacek Oskarbski
    • Lucyna Gumińska
    • Wojciech Kustra
    2012

    W artykule przedstawiono ideę budowy wielopoziomowego modelu ruchu z uwzględnieniem zastosowania środków Inteligentnych Systemów Transportu, które posłużą do zasilania modeli ruchu danymi pochodzącymi z systemów detekcji parametrów ruchu. Połączenie w jedną strukturę modelu wielopoziomowego z Systemem Planowania Ruchu, który jest realizowany w ramach systemu TRISTAR, pozwoli na wykorzystanie danych pochodzących z automatycznych pomiarów ruchu w sferze operacyjnej zarządzania transportem, jak również w analizach planistycznych. Ponadto w artykule skrótowo opisano szereg narzędzi (pakietów) do modelowania procesów transportowych.


  • zastosowanie wielowymiarowego nieliniowego algorytmu predykcyjnego do sterowania stężeniem tlenu
    • Robert Piotrowski
    2012 Full text Napędy i Sterowanie

    W artykule zaprojektowano wielowymiarowy nieliniowy algorytm predykcyjny do sterowania stężeniem tlenu w przepływowej biologicznej oczyszczalni ścieków w Kartuzach. W badaniach symulacyjnych w środowisku Matlab/Simulink przeanalizowano wpływ zmian parametrów algorytmu sterowania na jakość sterowania.


  • Zaufanie starszych użytkowników Internetu na tle zagrożenia wykluczeniem cyfrowym
    • Jacek Wachowicz
    • Paweł Kossecki
    2012 Handel Wewnętrzny

    Gwałtowny wzrost znaczenia rynków cyfrowych oraz postępującą digitalizacją dóbr i usług przy relatywnie niskim wykorzystaniu Internetu przez osoby w wieku 50 i 60 lat wzwyż stwarza potencjalne niebezpieczeństwo ich wykluczenia cyfrowego. Zmiany demograficzne w strukturze wiekowej społeczeństw europejskich, a w tym i polskiego, powodują jednocześnie, że coraz większy odsetek ludności jest w wieku ponad 50 i 60 lat. Zmienia to proporcję osób na rynku pracy powodując konieczność zmian - wydłużenie okresu aktywnego w którym się pracuje. Stwarza to problem, gdyż technologie IT stały się jedną z kluczowych umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Dlatego aby uniknąć dyskryminacji osób w wieku 50 i 60 lat wzwyż na rynku pracy, istotnym staje się zachęcenie ich do wykorzystania tychże technologii. Dla osiągnięcia tego celu istotne staje się poznanie opinii osób w tej kategorii wiekowej w zakresie skutków mniejszych umiejętności posługiwania się komputerem i Internetem, jak również poziomu zaufania, jakim technologie internetowe są obdarzane. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyniki wskazują, że Słuchacze obecnie traktują pod względem zaufania Internet na równi z innymi mediami. W odróżnieniu od obecnej mody nie ufają natomiast mediom społecznościowym. Mimo że nie uważają mniejszych umiejętności w zakresie jego wykorzystania za czynnik wykluczający społecznie, to mają świadomość iż powoduje to zmniejszony dostęp do informacji, usług i kontaktów z innymi ludźmi. Wyniki te mogą pozwolić na lepsze promowanie wykorzystania komputerów i Internetu wśród osób szczególnie powyżej 60 roku życia tak, aby w obliczu konieczności dłuższego pozostawania na rynku pracy móc zagwarantować zrównoważony rozwój społeczeństwa.


  • Zawodność kanalizacji grawitacyjno - ciśnieniowej na obszarze o niskiej intensywności użytkowania
    • Ziemowit Suligowski
    2012

    Hydraulika sieci kanalizacyjnej przy niwielkich obciążeniach. Problemy projektowania kanalizacji na terenach o niewielkiej intensywności użytkowania. Konieczność przedefiniowania pojęć. Propozycje rozwiązań.


  • Zdolność roślin do bioakumulacji. Wykorzystanie w fitoremediacji i fitogórnictwie
    • Kinga Kochańska
    • Małgorzata Bodnar
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2012 Analityka: Nauka i Praktyka

    Metale ciężkie stanowią główny składnik skorupy ziemskiej. Występują również jako zanieczyszczenia w różnych typach próbek środowiskowych. Część z nich stanowi składniki niezbędne dla organizmów żywych, ale zarówno ich niedobór jak i nadmiar jest niebezpieczny. Wyniki badań nad wpływem metali ciężkich na organizm ludzki przyczyniły się do wzrostu zainteresowania nad technologiami remediacyjnymi. Technologie te zapewniają możliwość oczyszczania gleby z metali ciężkich w oparciu o naturalne zdolności roślin do pobierania i gromadzenia szkodliwych substancji. W artykule przedstawiono dwie grupy roślin: (1) hiperakumulatorowe - charakteryzujące się zdolnością do akumulacji dużych ilości metali oraz (2) rośliny charakteryzujące się szybkim przyrostem biomasy i kumulacją szkodliwych substancji. Obydwie grupy mogą posłużyć jako skuteczne narzędzie w fitoremediacji i fitogórnictwie.


  • Zero-pole approach to computer aided design of in-line siw filters with transmission zeros
    • Andrzej Jędrzejewski
    • Natalia Leszczynska
    • Łukasz Szydłowski
    • Michał Mrozowski
    2012 Progress in Electromagnetics Research-PIER

    This paper presents a design of a new type of in-line pseudo-elliptic filters implemented in substrate integrated waveguide(SIW) technology. To realize transmission zeros in in-line topology,frequency-dependent couplings were used. Such dispersive couplingswere implemented as shorted stubs. The design process startswith the generation of a suitable starting point. To this end, anapproximation of SIW as a rectangular waveguide is used and a fastelectromagnetic solver based on mode-matching technique is utilized(Wave Wizard). The next step is the optimization process of afilter in a full-wave 3D EM simulator Ansoft HFSS. The Optimizationroutine employs a cost function involving zeros and poles of the rational functions approximating scattering parameters. To increase the speed of convergence, a built-in derivative calculation feature was used and zeros and poles and their derivatives with respect to design parameters were extracted using the vector fitting algorithm. Experimental validation of the method is demonstrated by a third-order filter with asymmetric response and a fifth-order filter with two transmission zeros in addition to an asymmetric response. The experimental results show good agreement between the simulated and measured data.


  • Zespolona pulsacja chwilowa w analizie i konwersji głosu
    • Magdalena Kaniewska
    2012

    Przedstawiona rozprawa doktorska dotyczy badania głosu z wykorzystaniem reprezentacji sygnału mowy za pomocą zespolonej pulsacji chwilowej (ICF od ang. Instantaneous Complex Frequency). Zespolona pulsacja chwilowa opiera się na koncepcji rzeczywistej częstotliwości chwilowej (IF od ang. Instantaneous Frequency), która estymuje częstotliwość sygnału w każdej chwili czasu jako pochodną jego fazy chwilowej. Główną zaletą takiego podejścia w stosunku do metod klasycznych, bazujących na modelu mowy ''źródło-filtr'', jest możliwość lepszego odzwierciedlenia szybkich zmian fazy i częstotliwości sygnału. Przy tym IF równie dobrze nadaje się do opisu sygnałów stacjonarnych i okresowych, jak i niestacjonarnych i aperiodycznych. ICF, oprócz informacji o częstotliwości chwilowej, niesie również informację o chwilowej szerokości pasma sygnału (IB od ang. Instantaneous Bandwidth), która do tej pory nie była wykorzystywana do opisu głosu. Co więcej, ICF stanowi pełną reprezentację analizowanego sygnału, tzn. dysponując jej przebiegiem można odtworzyć reprezentowany przez nią sygnał. Zaproponowane w rozprawie podejście wykorzystuje ponadto faktoryzację sygnału na obwiednię minimalnofazową (MPE od ang. Minimum-Phase Envelope) i fazor dodatnio skrętny (PIFP od ang. Positive Instantaneous Frequency Phasor), nazywaną dalej bifaktoryzacją Voelckera-Kumaresana (V-KB). Jest to reprezentacja sygnału analitycznego alternatywna dla szeroko stosowanej reprezentacji AM-FM, która faktoryzuje sygnał na obwiednię rzeczywistą AM i fazor FM. Wymienione narzędzia pozwalają na potokowe przetwarzanie głosu i opracowanie algorytmów działających on-line.Zasadniczym celem rozprawy była analiza głosu w kategoriach sygnałowych, widziana przez pryzmat ogólnej teorii Voelckera-Kumaresana zespolonej modulacji sygnałów analitycznych, a co więcej znalezienie związków pomiędzy tym nowym opisem, a parametrami klasycznego modelu ''źródło-filtr'' i widmem fourierowskim. Praca ma charakter poznawczy, pogłębiający wiedzę na temat jednego z multiplikatywnych modeli sygnałów, nie stosowanego dotąd w analizie głosu i mowy. Jest ukierunkowana na rozpoznanie właściwości i potencjalnej przydatności reprezentacji sygnałów poprzez ICF oraz czynniki V-KB. W ramach rozprawy opracowano nowe algorytmy analizy sygnału mowy: oceny stopnia minimalofazowości głosek, estymacji częstotliwości podstawowej wraz z klasyfikacją na głoski dźwięczne i bezdźwięczne, dekompozycji sygnału mowy jako sygnału wielokomponentowego oraz estymacji częstotliwości środkowych i szerokości pasm formantów. Wyniki tej analizy były podstawą dla osiągnięcia drugiego celu, jakim jest konwersja (zmiana cech) głosu za pomocą łatwo interpretowalnych modyfikacji ICF czynników V-KB. Założeniem dla opracowanej metody konwersji było uzyskanie jak najbardziej naturalnego głosu i satysfakcjonującej jakości dźwięku, przy zachowaniu treści i struktury czasowej mowy, jak również prozodii i zabarwienia emocjonalnego wypowiedzi.


  • Zielone dachy
    • Ziemowit Suligowski
    2012

    Prezentacja przykładów rozwiązań norweskich tzw. zielonych dachów. Ograniczenie spływu wód opadowych z powierzchni zurbanizowanych


  • Zielone linie jako doskonalenie jakości usług gastronomicznych z uwzględnieniem orientacji na klienta
    • Małgorzata Szymańska-Brałkowska
    • Grzegorz Zieliński
    2012 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    W niniejszej publikacji autorzy przedstawili badania ukazujące postrzeganie żywności ekologicznej oraz lokali gastronomicznych przygotowujących potrawy wytwarzane z produktów ekologicznych w ramach ''zielonych linii''. Badania uzupełnione zostały o wnioski dotyczące postrzegania żywności ekologicznej na rynku europejskim oraz czynników skłaniających konsumentów do jej zakupu a także zagadnień zwiazanych z bezpieczeństwem żywności.


  • Zintegrowany napęd hydrauliczny w systemie wodowania łodzi ratunkowych
    • Czesław Dymarski
    2012 Hydraulika i Pneumatyka

    W artykule przedstawiono opis i schemat napędu i sterowania hydraulicznego innowacyjnego systemu ewakuacji ludzi z dużego statku pasażerskiego. System ten zlokalizowany na rufie statku obejmuje wyciągi łańcuchowe z zamocowanymi na nich dużymi łodziami ratunkowymi oraz pochylnię z rolkami, a także furto rampę rufową, stanowiącą po jej otwarciu przedłużenie pochylni, po której łodzie zjeżdżają do wody.


  • Zintegrowany system rejestrowania pozycji pojazdów w oparciu o platformę kaskadę z wykorzystaniem strumieni wideo
    • Andrzej Sobecki
    • Marek Downar
    2012

    Zaproponowno sposób wykorzystania możliwości platformy KASKADA. Opisano metodę pozwalającą na wyodrębnienie ze strumienia wideo pozycji pojazdów. Przedstawiono strukturę podsystemów odpowiedzialnych za monitoring. Opisano metodę filtrowania obrazów i sposób ich przesyłania do systemu. Tworzone rozwiązanie wykorzystując dostępne systemy monitoringu może odnajdować położenie pojazdów na podstawie odczytu numerów rejestracyjnych.


  • Złudzenie?
    • Zbigniew Cywiński
    2012 Pismo PG

    felieton


  • Zmiana szybkości próbkowania z użyciem filtrów ułamkowoopóźniających projektowanych oknem offsetowanym z pomocą aproksymacji wielomianowej
    • Marek Blok
    2012 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono problem realizacji algorytmu zmiany szybkości próbkowania z użyciem filtrów ułamkowoopóźniających. Zaproponowano tutaj zastąpić filtry optymalne, filtrami projektowanych metodą okien offsetowanych. Uzyskujemy w ten sposób rozwiązanie pozbawione silnych listki występujące w paśmie zaporowym filtru zbiorczego jednak pojawia się problem realizacji offsetowania okna prototypowego, które zapropono-wano realizować poprzez odcinkową aproksymację wielomianową wstępnie zinterpolowanego okna.


  • Zmiany funkcji przestrzeni portowych
    • Ziemowit Suligowski
    2012 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Transformacje przestrzeni portowych na przykładzie wybranych miast skandynawskich. Otwieranie się miast na wodę, odsuwanie tradycyjnych portów handlowych od ludności. Elementy wody w urbanistyce, wykorzystanie starego taboru. Znaczenie przystani pasażerskich i promowych w centrach, unikanie dominant.