Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2013

Show all
  • Wybrane czynniki ekonomiczno-prawne wpływające na wybór miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej
    • Przemysław Banasik
    2013 Pieniądze i Więź

    W myśl przepisów art. 49-55 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które regulują swobodę przedsiębiorczości, przedsiębiorcy uprawnieni są do korzystania z niej w różny sposób. Jedną z cech tej swobody niewątpliwie jest transgraniczność, która wiąże się z wyborem miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Różne są czynniki wpływające na decyzję przedsiębiorcy co do tego miejsca. Część z nich ma charakter ekonomiczny, część zaś charakter prawny. Poza nimi występują również te o charakterze czysto subiektywnym. W artykule autorzy podjęli się omówienia i przeanalizowania wybranych czynników ekonomicznych i prawnych, które wpływają lub mogą wpływać na wybór miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w UE.


  • Wybrane metody badania poziomu metylacji DNA w komórkach eukariotycznych
    • Justyna Podolak-Popinigis
    2013

    Metylacja regionów promotorowych jest jednym z głównych mechanizmów regulacji transkrypcji genów u eukariota. W komórkach ssaczych metylacja DNA zachodzi głównie na reszcie cytozyny występującej w dinukleotydach CpG i jest katalizowana przez metylotransferazy DNA (DNMT1, DNMT3A i DNMT3B) (Turek Plewa, Jagodziński 2005). Mapowanie 5 metylocytozyny w DNA genomowym jest jednym z narzędzi do badania wpływu metylacji na tkankowo-specyficzną ekspresję genów, rozwoju chorób u ludzi, różnicowania komórek, a ostatnio zostało wykorzystane w badaniu epigenetycznych podstaw regeneracji. Wybranie odpowiedniej metody do analizy poziomu metylacji genów jest wyjątkowo ważne. Różne dostępne techniki dostarczają odmiennych informacji na temat metylacji regionów promotorowych genów począwszy od analizy poziomu metylacji pojedynczego genu aż do analizy genomowych profili metylacji DNA poprzez wykorzystanie przeznaczonych do tego celu mikromierzy metylacyjnych. Metody analizy poziomu metylacji DNA generalnie oparte są na 3 podstawowych technikach: immunoprecypitacji metylowanego DNA, trawieniu DNA endonukleazami wrażliwymi na metylację (np. HpaII) oraz konwersji wodorosiarczynowej DNA. Większość istniejących metod stanowi najczęściej modyfikację trzech technik wymienionych powyżej. Ze względu na istnienie dużej liczby metod badania metylacji DNA ważne jest poznanie wad i zalet różnych technik stosowanych do tego celu.


  • Wybrane problemy cyfrowego sterowania pośrednimi przekształtnikami napięcia i prądu
    • Arkadiusz Lewicki
    2013

    W pracy zaprezentowano główne problemy, jakie napotyka się podczas konwersji energii elektrycznej w przekształtnikach energoelektronicznych. Przedstawiono zjawiska, które mają wpływ na dokładność formowania wektorów napięcia i prądu wyjściowego w dwu i trójpoziomowych przekształtnikach napięcia oraz w przekształtnikach prądu i przedstawiono metody ich kompensacji.


  • Wybrane problemy konstrukcyjne przystosowania obiektu zabytkowego do nowej funkcji
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2013 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Artykuł zawiera wyniki analizy możłiwości przbudowy układu konstrukcyjnego budynku w celu przystosowania go do funkcji obiektu handlowego - małej Hali Targowej


  • Wybrane problemy nagniatania tocznego stali twardych ceramiką na tokarce cnc
    • Bogdan Ścibiorski
    2013 IM Inżynieria Maszyn

    Nagniatanie jest obróbką wykończeniową, bezubytkową, polegającą na plastycznym odkształcaniu warstwy wierzchniej przedmiotu. Proces nagniatania jest zazwyczaj stosowany do stali miękkich, aczkolwiek metodę tę wykorzystuje się również do obróbki materiałów twardych, takich jak: hartowana stal, której twardoœć przewyższa wartoœć 40 HRC. Do nagniatania tocznego stali twardych stosowane są narzędzi z łożyskowaniem hydrostatycznym i dociskiem hydraulicznym elementu nagniatającego. Jako element nagniatający stosowane są kulki z materiałów twardych, w tym z takich materiałów jak ceramika. Proces nagniatania twardych materiałów nie został dotąd w pełni rozpoznany, a występujące w nim zjawiska fizyczne charakteryzują się wysokim stopniem złożonoœści. Uwzględniając przy tym zróżnicowanie cech procesów nagniatania dotyczącego takich materiałów, przydatnoœść niektórych materiałów ceramicznych w roli elementów nagniatających w tym procesie może być bardzo ograniczona W artykule przedstawiono porównanie efektów nagniatania powierzchni stali hartowanej z zastosowaniem kulek wykonanych z różnych rodzajów ceramiki technicznej oraz zmian stanu ich powierzchni wskutek procesu nagniatania.


  • Wybrane problemy plastyczności w płaskim ośrodku mikropolarnym
    • Stanisław Burzyński
    2013

    W pracy analizuje się sprężysto-plastyczny płaski ośrodek mikropolarny. Do rozwiązań równań plastyczności wykorzystuje się technikę Closest Point Projection Method. Przedstawiono przykład numeryczny w płaskim stanie naprężenia, zasygnalizowano problem lokalizacji w zadaniach z osłabieniem materiału.


  • Wybrane problemy szlifowania powierzchni płaskich z kinematyką docierania
    • Mariusz Deja
    2013

    W pracy przedstawiono teoretyczne i doświadczalne podstawy szlifowania powierzchni płaskich z kinematyką docierania. Dokonano kompleksowej analizy zastosowanych układów kinematycznych szlifierek. Przeprowadzono eksperymenty szlifowania jednostronnego ściernicami o spoiwie galwanicznym z ziarnami diamentowymi (D107, D64 i D46) oraz z regularnego azotku boru (B107 i B64). Innowacyjność ściernic polegała na zróżnicowanym utwierdzeniu ziaren ściernych w spoiwie niklowym, wynikającym z różnej wysokości warstwy spoiwa niklowego w stosunku do wymiarów ziaren zastosowanych ścierniw supertwardych o numerach 107 i 64 (wg normy ISO 6106-2005). Ściernice wykonano dla trzech wartości współczynnika wysokości spoiwa hs = 35%, 50% i 65%. Oceniono uzyskiwane efekty technologiczne - wydajność szlifowania i wybrane parametry struktury geometrycznej powierzchni WW-PO. Oceniono zużycie CPS z wykorzystaniem mikroskopii stereoskopowej i skaningowej oraz komputerowej analizy obrazu mikro- i makroskopowego. Opracowano metodę pomiaru temperatury przedmiotów obrabianych i ściernic w analizowanych układach kinematycznych szlifowania, przy braku danych literaturowych dotyczących takich pomiarów. Przeprowadzono eksperymenty szlifowania dwustronnego z kinematyką docierania, oceniając uzyskiwane efekty technologiczne. W obu układach szlifowania obrabiano ceramikę tlenkową oraz stal stopową konstrukcyjną 40H po hartowaniu (45 HRC i 54 HRC). Dla szlifowania jednostronnego wyznaczono adekwatne modele matematyczne: osiąganych wartości parametrów chropowatości i falistości powierzchni obrabianych, ubytku materiałowego PO, przyrostu temperatury PO, przyrostu temperatury ściernicy w funkcji czasu szlifowania ściernicami o spoiwie galwanicznym. Dodatkowo szlifowano jednostronnie inne materiały trudnoskrawalne, tj. węglik spiekany G20 i ceramika beztlenkowa SSiC.


  • Wybrane sposoby kompensacji negatywnego oddziaływania przestrzeni podziemnej na psychikę użytkownika
    • Kalina Juchnevic
    • Krystyna Pokrzywnicka
    2013 Zeszyty Naukowe: Politechnika Śląska : Architektura

    Treścią artykułu są rozważania na temat trudności i przeszkód w akceptacji (pozytywnej percepcji) występujących podczas spotkania odbiorcy z architekturą tworzoną w przestrzeni podziemnej współczesnego miasta. Nie bez odpowiedzi pozostawiono rodzące się pytanie, z czego wynika społeczna niechęć przed architekturą usytuowaną w przestrzeni podziemnej. Zwrócono szczególną uwagę na dwa aspekty związane z tym zjawiskiem: fizjologiczny oraz psychologiczny. Dostrzeżono także nowy problem badawczy dotyczący określenia, jakimi środkami można skutecznie realizować przyjazną użytkownikowi i bezpieczną podziemną przestrzeń publiczną w innowacyjnym mieście współczesnym.


  • Wydajna fotowoltaika - potencjalne możliwości
    • Jan Godlewski
    2013 Czysta Energia

    ..


  • Wydatki na opiekę zdrowotna a wskaźniki zdrowotne na przykładzie wybranych państw OECD
    • Justyna Kujawska
    2013 Zarządzanie i Finanse

    W artykule przedstawiono korelację pomiędzy wydatkami na opiekę zdrowotną na osobę w $, wydatkami na administrację opieki zdrowotnej i ubezpieczeń w $ per capita a wskaźnikami zdrowotnymi. Z analizy danych wynika że istnieje silna korelacja ujemna pomiędzy wydatkami a wskaźnikiem zgonów i wskaźnikiem śmiertelności niemowląt oraz dodatnia korelacja pomiędzy wydatkami a przewidywana długością życia, silniejsza w wielu państwach dla mężczyzn niż dla kobiet


  • wyKOMBinuj mOst 2013
    • Magdalena Rucka
    • Karolina Burkacka
    2013 Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

    10–12 kwietnia 2013 r. na Politechnice Gdańskiej odbył się konkurs budowy mostów papierowych wyKOMBinuj mOst 2013. Była to już szósta edycja konkursu, organizowanego przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KOMBO działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska) oraz przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Gdańsk.


  • Wykonanie badań wymalowań (w szczególności badań przyczepności) na konstrukcji w Narvie (Estonia) i wyjaśnienie przyczyn obserwowanych uszkodzeń
    • Andrzej Miszczyk
    • Michał Szociński
    • Kazimierz Darowicki
    2013

    Dokonano oglądu wizualnego i wykonano badania normowe na wymalowaniach na obiekcie budowanej elektrowni w Narvie (Estonia). Pobrano również próbki farb stosowanych do wymalowań oraz fragment elementu konstrukcji do badań.


  • Wykorzystane terapeutyczne właściwości krajobrazu w architekturze i urbanistyce : wybrane zagadnienia
    • Monika Trojanowska
    2013 Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej. Inżynieria Lądowa i Wodna

    ..


  • Wykorzystanie algorytmu kompresji sygnału mowy MP-LPC do modelowania przebiegu fonokardiograficznego
    • Grzegorz Redlarski
    • Dawid Gradolewski
    2013 Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono nową metodę modelowania dźwięków serca, która może znaleźć zastosowanie w systemach diagnostyki urządzeń medycznych oraz stanowić podstawę opracowania inteligentnego stetoskopu. Przedstawiona propozycja stanowi rozwinięcie algorytmu MP-LPC wykorzystywanego w kompresji sygnału mowy. Wykazano, że do dokładnego modelowania przebiegu fonokardiograficznego, który pozwala na odwzorowywanie różnorodnych stanów patologicznych serca, a tym samym poprawę jednoznaczności interpretacji wybranych chorób, konieczne jest zastosowanie 24-rzędu mianownika transmitancji. Wykazano również, że celowa jest zmiana sposobu wyznaczania funkcji pobudzenia – w wyniku której, zamiast funkcji cross-korelacji, wykorzystywany jest algorytm genetyczny.


  • Wykorzystanie analizy kosztów w zarządzaniu szpitalem publicznym
    • Justyna Kujawska
    2013 Full text Przedsiębiorczość i Zarządzanie

    Problemy z finansowaniem opieki zdrowotnej obserwowane są praktycznie na całym świecie. Jako przyczyny wzrostu wydatków uważa się głównie starzenie się populacji, złożoną naturę współczesnych chorób i szerokie wykorzystywanie kosztownych technologii. Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie stają przed trudnym wyzwaniem zwiększenia efektywności, co oznacza kontrolowanie kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości usług. Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy struktury kosztów funkcjonowania dużego szpitala ogólnego, mającego 18 jednostek świadczących zróżnicowane usługi. Struktura kosztów pozwala na porównanie i ocenę poziomu wykorzystania zasobów w poszczególnych oddziałach, jak również jest niezbędna na poziomie kontraktowania usług. Są to informacje istotne dla podejmowania decyzji. Przeprowadzona analiza literatury wskazuje na złożoność uwarunkowań efektywności sektora szpitalnego. Jest wiele czynników wpływających na koszty będących w gestii decydentów (np. właściwa alokacja zasobów) lub poza możliwościami ich oddziaływania (np. wydłużenie czasu pobytu pacjenta wskutek zaistniałych komplikacji).


  • Wykorzystanie HPLC do izolacji i badań czystości antybiotyków peptydowych
    • Marian Antoni Kamiński
    • Mariusz Jaszczołt
    2013

    Przedstawiono metodologię izolacji i badania czystości antybiotyków peptydowych z wykorzystaniem wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC)


  • WYKORZYSTANIE INNOWACYJNEJ METODYKI STUDIUM PRZYPADKU W EDUKACJI BIZNESOWEJ – PROJEKT INNOCASE, LdV, TOI
    • Małgorzata Zięba
    2013 Full text Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    Niniejszy artykuł przedstawia jeden z projektów dydaktycznych realizowanych w ramach programu Leonardo da Vinci, Transfer of Innovations. Projekt ten nosi tytuł INNOCASE – Transfer innowacyjnej metodyki studium przypadku w edukacji biznesowej. W artykule można znaleźć informacje na temat genezy powstania projektu, jego celów, grup docelowych, konsorcjum realizującego projekt, metodologii i planu pracy, a także znaczenia projektu dla Politechniki Gdańskiej.


  • Wykorzystanie metod nieparametrycznych do pomiaru efektywności opieki szpitalnej w Polsce
    • Justyna Kujawska
    2013 Full text Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

    Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania metod analizy wielowymiarowej i metody DEA do oceny efektywności funkcjonowania szpitali, dla których płatnikiem jest NFZ a bezpośrednio jego oddziały wojewódzkie. Wykorzystano syntetyczną taksonomiczną miarę rozwoju Hellwiga oraz metodę DEA, pozwalającą na przeprowadzenie analizy względnej efektywności badanych jednostek. Uzyskane wyniki pozwalają na ustalenie względnej efektywności leczenia szpitalnego w poszczególnych województwach.


  • Wykorzystanie modelowania powierzchniowego w analizie aerodynamicznej pojazdów
    • Andrzej Stojek
    2013

    Praca jest wprowadzeniem teoretycznym do analizy aerodynamicznej pojazdów samochodowych. Zawarto w niej krótki opis zjawisk aerodynamicznych zachodzących wokół poruszającego się samochodu. Zaprezentowaqno model powierzchniowy samochodu wraz z uproszczoną analizą aerodynamiczną wykonaną w programie "SolidWorks". Przedstawiono również własne spostrzeżenia i wnioski oraz wstępne cele przcy doktorskiej.


  • Wykorzystanie obszarów morskich pod zabudowę o przeznaczeniu wielofunkcyjnym
    • Mateusz Gerigk
    2013 Full text Scientific Journal of Gdynia Maritime University

    W artykule opisano możliwości zagospodarowania obszarów wodnych na potrzeby rozwoju obszarów miejskich. W kontekście obecnych uwarunkowań ekologicznych oraz bogactwa zasobów obszarów wodnych budownictwo wielofunkcyjne na wodzie ma duże szanse na rozwiązanie problemów dotyczących braku przestrzeni na lądzie. Wiąże się to z rozszerzeniem tradycyjnego podejścia stosowanego przy projektowaniu o elementy związane ze specyfiką konstrukcji i eksploatacji budynku na wodzie, powiązania tradycyjnego budownictwa i architektury z oceanotechniką, transportem morskim i eksploatacją portów.