Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2013

Show all
  • Wykorzystanie pomierzonych strzałek poziomych do określania istniejącej osi toru
    • Władysław Koc
    • Piotr Chrostowski
    2013 Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    W artykule podjęto kwestię skuteczności wykorzystania wykresu strzałek poziomych do określania rzeczywistego kształtu toru kolejowego. Temat ten jest o tyle istotny, że przez dziesiątki lat wykres ten był wykorzystywany w metodach regulacji osi toru i dopiero od stosunkowo niedawna stracił swoje kluczowe znaczenie. Najnowsze publikacje o charakterze naukowym wskazują jednak, że poruszany temat nie został jeszcze wyczerpany i nadal poszukuje się skutecznych metod transformacji owych wykresów w celu odtworzenia kształtu osi toru. W niniejszej pracy zaprezentowano główne założenia tych poszukiwań, a także przeprowadzono dyskusję dotyczącą wykresów strzałek otrzymanych w wyniku analizy rzeczywistej osi toru, określonej metodą ciągłych pomiarów satelitarnych. W tym celu został opracowany program komputerowy do symulacji pomiarów strzałki poziomej za pomocą uniwersalnego strzałkomierza, różniącego się od dostępnych przyrządów pomiarowych możliwością stosowania bazy pomiarowej o dowolnej długości. Analiza ta umożliwiła określenie rejonów układu geometrycznego, w których długość cięciwy w istotny sposób wpływa na kształt wykresu strzałek.


  • WYKORZYSTANIE SIECI NEURONOWYCH I METODY WEKTORÓW NOŚNYCH SVM W PROCESIE ROZPOZNAWANIA AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ PACJENTÓW DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ PARKINSONA
    • Bożena Kostek
    • Adam Kupryjanow
    2013

    Choroba Parkinsona (ang. PD - Parkinson Disease) zaliczana jest do grupy chorób neurodegeneracyjnych. Jest to powoli postępująca choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Jej powstawanie związane jest z zaburzeniem produkcji dopaminy przez komórki nerwowe mózgu. Choroba manifestuje się zaburzeniami ruchowymi. Przyczyna występowania tego typu zaburzeń nie została do końca wyjaśniona. Leczenie osób dotkniętych PD oparte jest głównie na minimalizowaniu wpływu symptomów choroby.


  • WYKORZYSTANIE SPEKTROSKOPII IMPEDANCYJNEJ DO BADANIA ZANIECZYSZCZENIA GLEB METALAMI CIĘŻKIMI
    • Kamila Mazur
    2013

    Jednym z największym problemów obecnych czasów jest zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi. Z przeprowadzonego studium literaturowego wynika, że w celu określenia stopnia zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi można zastosować metody elektrochemiczne, w tym spektroskopię impedancyjną. Przy czym, w celu zapewnienia odpowiedniej dokładności wykonywanych oznaczeń, należy zmodyfikować procedurę pomiarową oraz opracować odpowiednią konstrukcję układu elektrod pomiarowych. W tym celu należy przeanalizować możliwe mechanizmy transportu jonów metali ciężkich w glebie. Do weryfikacji tych mechanizmów została wykorzystana metoda spektroskopii impedancyjnej.


  • Wykorzystanie systemu komputerowego ALEP-PL w planowaniu rozwoju lokalnych systemów energetycznych
    • Jerzy Buriak
    2013 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Zaprezentowano autorski system komputerowy ALEP-PL, który wspomaga proces planowania rozwoju lokalnych systemów energetycznych. Narzędzie zostało przygotowane z uwzględnieniem metodyki planowania zaawansowanego. System składa się z serwisu internetowego, bazy danych i modułów logiki biznesowej. Serwis internetowy został stworzony w technologii ASP.NET z użyciem środowiska Visual Studio 2010 i serwera baz danych MS SQL Server 2008 R2. Aplikacja pozwala uprawnionym użytkownikom opisywać instalacje odbiorców i wytwórców energii i paliw. Serwis ma na celu definiowanie scenariuszy rozwoju lokalnej energetyki oraz przedstawianie strategii osiągania celów scenariuszowych. Wyniki prezentowane są w sposób tabelaryczny i graficzny. Cele w scenariuszach zostały ograniczone do określenia: zmniejszenia energochłonności, udziału odnawialnych źródeł energii (OZE), redukcji emisji CO2.


  • Wykorzystanie systemu skanowania 3D do oceny stanu technicznego nakładek stykowych trakcyjnych odbieraków prądu
    • Sławomir Judek
    • Leszek Jarzębowicz
    2013 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Nakładki stykowe, będące elementami kolejowego odbieraka prądu, bezpośrednio stykające się z przewodem jezdnym sieci trakcyjnej, są ważnym elementem układu zasilania pojazdu szynowego. Nakładki ulegają zużyciu oraz uszkodzeniom. Pogarsza to warunki odbioru prądu, a nawet może skutkować uszkodzeniem sieci i odbieraka. Istnieje więc potrzeba regularnej diagnostyki nakładek stykowych. Zaproponowano zastosowanie do tego celu systemu skanowania z kamerą 3D. Omówiono ideę trójwymiarowego skanowania powierzchni nakładek z wykorzystaniem kamery oraz oświetlacza laserowego. Opisano laboratoryjne stanowisko pomiarowe oraz stanowisko terenowe zamontowane na linii kolejowej. Przedstawiono wybrane wyniki skanowania oraz analizy stopnia zużycia nakładek stykowych. Oszacowano dokładność wyznaczania wymiarów nakładek za pomocą wykonanego stanowiska.


  • WYKORZYSTANIE SZTUCZNYCH SIECI NEURONOWYCH DO ANALIZY ODPOWIEDZI MATRYC CZUJNIKÓW GAZU
    • Ewa Ardanowska
    • Paweł Kalinowski
    • Grzegorz Jasiński
    2013

    W pracy zaprezentowano efekt wykorzystania sztucznych sieci neuronowych w procesie analizy odpowiedzi matryc czujników gazu. Przedstawione zostały podstawy teoretyczne sieci neuronowej jednokierunkowej oraz dwóch algorytmów uczenia tej sieci, następnie została ona wykorzystana do klasyfikacji substancji lotnych na podstawie pomiarów matrycy sześciu rezystancyjnych półprzewodnikowych czujników gazu. Przy użyciu środowiska obliczeniowego MATLAB zbadano skuteczność klasyfikacji gazów dla sieci o różnych architekturach oraz wybrano optymalny wariant. Porównane zostały dwie funkcje treningu sieci. Zbadano wpływ eliminacji poszczególnych czujników na skuteczność klasyfikacji substancji lotnych.


  • WYKORZYSTANIE TERAPEUTYCZNYCH WŁAŚCIWOŚCI KRAJOBRAZU W ARCHITEKTURZE I URBANISTYCE – WYBRANE ZAGADNIENIA
    • Monika Trojanowska
    2013 Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej. Inżynieria Lądowa i Wodna

    Tematyką prezentowanej pracy jest próba znalezienia programu i wskazówek praktycznych do projektowania zielonych przestrzeni terapeutycznych na terenach zurbanizowanych. Na wstępie przedstawiono teorie wyjaśniające wpływ zieleni na człowieka. Następnie wyróżniono różne aspekty terapeutycznego wykorzystania zieleni w mieście. Szczególnie ważna jest rola jaką pełnią parki publiczne w budowaniu więzi społecznych. W dalszej części pracy scharakteryzowano praktyczne wskazówki do projektowania parków miejskich. Dla uzasadnienia opisano doświadczenia związane z projektowaniem krajobrazu na przykładzie parku miejskiego o cechach ogrodu terapeutycznego. Udowodniono, że terapeutyczne cechy krajobrazu można wykorzystać jako nowe narzędzie w projektowaniu tkanki miejskiej.


  • Wykorzystanie termografii dynamicznej w ocenie ukrwienia płatów złożonych w zabiegach rekonstrukcyjnych piersi
    • Jerzy Jankau
    • Alicja Renkielska
    • Szymon Kołacz
    • Mateusz Moderhak
    2013 Chirurgia Plastyczna i Oparzenia

    Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik operacyjnych w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi tkankami wła- snymi są zabiegi przy użyciu płata skórno-mięśniowego typu TRAM. Są one obarczone ryzykiem niedokrwiennym. Dlatego dokładne określenie ukrwienia płata jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonego efektu operacji. Spośród licznych metod uzupełniających kliniczną ocenę ukrwienia płatów, wybrano termografię dynamiczną (TD) ze względu na nieinwazyjność, bezkontaktowość i niski koszt badania. Cel Ocena przydatności termografii dynamicznej w ocenie ukrwienia powierzchni płata TRAM. Wyniki WKlinice Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2011–2013 wykona- no 32 zabiegi chirurgiczne z wykorzystaniem TD. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań 11 pacjentek operowa- nych metodą TRAM. Ocenie termograficznej podlegała strefa I i II wg Hartrampfa bezpośrednio przed zabiegiem operacyj- nym, śródoperacyjnie po wypreparowaniu płata, bezpośrednio po zakończeniu operacji, w 1., 7., 30. i 90. dobie po zabiegu operacyjnym. Pomiary temperatury rejestrowane były w dwóch etapach: pierwszy – stan spoczynku, minutowe pobudzenie wysoką temperaturą płata i 3-minutowa obserwacja powrotu do stanu wyjściowego oraz drugi – stan spoczynku, minutowe chłodzenie płata i 3-minutowy powrót do stanu wyjściowego. Uzyskane termogramy były analizowane w Katedrze Inżynie- rii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. Wyniki Spośród 11 pacjentek u 4 zaobserwowano w przebiegu pooperacyjnym martwicę brzeżną skóry i tkanki podskórnej, uwidocznioną w wynikach Termografii Dynamicznej począwszy od badania ródoperacyjnego. U 7 pacjentek nie wystąpiły żadne powikłania, co również przełożyło się na prawidłowe wyniki termo- gramów. Większą zgodność ze zmianami niedokrwiennymi obserwowano w termogramach płata po wcześniejszym jego schłodzeniu, niż po jego ogrzaniu. Wniosk i Termografia dynamiczna może być przydatnym narzędziem oceny ukrwienia płata TRAM na różnym etapie postępowania chirurgicznego.  


  • WYKORZYSTANIE UKŁADU LTC3588-1 DO KONSTRUKCJI ŹRÓDEŁ POZYSKIWANIA ENERGII RESZTKOWEJ
    • Sławomir Tyborczyk
    • Stanisław Galla
    2013 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Przedmiotem j pracy są zagadnienia odzyskiwania energii resztkowej generowanej wskutek mechanicznego odkształcania kryształu piezoelektrycznego oraz za pomocą ogniwa fotowoltaicznego przy zastosowaniu przetwornicy napięcia typu LTC3588-1. Zastosowana przetwornica umożliwia pozyskiwanie energii z różnych źródeł. W ramach referatu przedstawiono wyniki pracy nad mikrozasilaczem, który umożliwiał zarówno współpracę z piezoelektrykami jak i ogniwami fotowoltaicznym


  • Wykrywanie nieruchomego bagażu w obrazach z kamer monitoringu portu lotniczego
    • Grzegorz Szwoch
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie opisano nowy algorytm wykrywania nieruchomego bagażu w obrazach z kamer monitoringu wizyjnego. Obiekty ruchome są wykrywane w obrazie i analizowane pod kątem zmienności pikseli. Obiekty zidentyfikowane jako nieruchome są analizowane przez klasyfikator, który wykrywa bagaż na podstawie deskryptorów kształtu. Dodatkowo eliminowane są fałszywe obiekty, powstające na etapie odejmowania tła. Zadaniem algorytmu jest uzyskanie danych niezbędnych do wykrywania bagażu bez nadzoru, np. w portach lotniczych.


  • Wymagania w zakresie ochrony przeciwporażeniowej w liniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia
    • Stanisław Czapp
    2013

    Przedstawiono wymagania norm i przepisów w zakresie ochrony przeciwporażeniowej w liniach napowietrznych wysokiego napięcia. Podano największe dopuszczalne napięcia dotykowe. Omówiono zasady uziemiania słupów linii napowietrznych oraz problem zagrożenia porażeniowego pochodzącego od napięć indukowanych w liniach kablowych ze współosiowymi żyłami powrotnymi. Zaprezentowano zasady sprawdzania stanu ochrony przeciwporażeniowej w liniach wysokiego napięcia


  • Wymagania zawodowe a wynagrodzenie w subiektywnej ocenie policjantów
    • Izabela Wiciak
    • Beata Basińska
    2013 Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Łódzka

    Celem prezentowanej pracy była ocena związku pomiędzy wymaganiami zawodowymi, związanymi z treścią pracy i organizacją pracy, a otrzymywanym wynagrodzeniem w subiektywnym odczuciu policjantów. Wyniki badania przeprowadzonego w grupie 363 policjantów pokazały, że wymagania organizacyjne, a nie wymagania związane z treścią pracy, wpływają na subiektywną ocenę adekwatności wynagrodzenia. Dla większości policjantów obciążenia związane z wymaganiami stanowiskowymi są równoważone przez zarobki, natomiast wymagania organizacyjne nie są przez wynagrodzenie zbilansowane. Poprawa sprawności zarządzania i doskonalenia organizacji pracy może spowodować wzrost poczucia adekwatności wynagrodzenia wśród policjantów.


  • Wymiarowanie systemów odwadniających drogi zamiejskie.
    • Jerzy Sawicki
    2013 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Omówiono specyfikę zasilania kanałów, odprowadzających wody opadowe. Wskazano na zasadność pominięcia czasu koncentracji terenowej oraz na potrzebę uwzględnienia niejednostajności ruchu. Zaproponowano model fali kinematycznej, sprowadzający się do stosunkowo prostych relacji algebraicznych. Wskazano na niekorzystne konsekwencje nadmiernych uproszczeń modelu obliczeniowego (na przykład stosowanie metody przepływu zastępczego).


  • Wymiary klimatu pracy zespołowej
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    2013 Full text Przedsiębiorczość i Zarządzanie

    Artykuł prezentuje koncepcje klimatu pracy zespołowej jako determinanty zespołowej efektywności i innowacyjności. Zaprezentowano sześć modeli klimatu pracy zespołowej i przeanalizowano główne wymiary klimatu, opracowując na tej podstawie nowy, 5-wymiarowy model, który obejmuje: wsparcie oparte na zaufaniu, popieranie innowacji,odpowiedzialność, wizja i motywacja. Pokazano również kilka narzędzi do pomiaru klimatu pracy zespołowej.


  • Wysokotemperaturowe przewodnictwo protonowe w tlenkach
    • Sebastian Lech Wachowski
    2013

    W artykule przedstawiono przegląda zagadnień związanych w przewodnictwem protonowym w tlenkach w wysokich temperaturach. Omówiono szczegółowo materiały przewodzące protonowo oraz ich potencjalne zastosowanie. Przeanalizowano mechanizmy przewodnictwa protonowego.


  • Wystawa indywidualna - Re.produkcja
    • Karolina Krause-Brykalska
    2013


  • Występowanie azotu organicznego w ściekach oczyszczonych z oczyszczalni komunalnych
    • Krzysztof Czerwionka
    2013 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Celem pracy było zbadanie przemian azotu organicznego w komorach osadu czynnego z biologicznym usuwaniem związków biogennych. Badania wykonano w Komunalnej Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze” w Gdyni. Obejmowały one pomiary stężenia azotu ogólnego i organicznego w ściekach oczyszczonych mechanicznie i ściekach oczyszczonych biologicznie w okresie przed i po zakończonej modernizacji bioreaktorów. Azot organiczny został podzielony na frakcję zawiesinową (z ang. PON), koloidalną (z ang. CON) i rozpuszczoną (z ang. DON) poprzez filtrację przez sączki o wielkościach porów 1.2, 0.45 i 0.1 µm. Średnie stężenie azotu organicznego w ściekach oczyszczonych mechanicznie wahało się w granicach 28-29 gN/m3, i składało się w 58-59% z frakcji zawiesinowej, w 34% z frakcji koloidalnej i w 7-8% z frakcji rozpuszczonej. Wzrost efektywności procesów biologicznego oczyszczania ścieków i usuwania azotu przy jednoczesnym wydłużeniu czasu zatrzymania w bioreaktorach wpłynęło na znaczący spadek stężenia azotu organicznego w ściekach oczyszczonych z 3.4 do 1.4 gN/m3. Jednocześnie zaobserwowano wzrost udziału frakcji rozpuszczonej (DON) z 26 do ponad 40%.