Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2013

Show all
  • METODA OCENY DZIAŁANIA MASZYN Z ZASTOSOWANIEM DIAGNOSTYKI TECHNICZNEJ
    • Jerzy Girtler
    2013

    W rozdziale przedstawiono zagadnienie dotyczące analizy i oceny działania maszyn rozumianego w sensie opisowym jako takie przekształcanie w nich energii, które umożliwia uzyskanie energii użytecznej niezbędnej odbiornikowi tej energii do wykonania zadania w wymaganym czasie t. Działanie maszyn w sensie wartościującym zdefiniowano podobnie jak w fizyce, jako wielkość fizyczną wyrażoną iloczynem energii i czasu, którego wartość można przedstawić w formie liczby z jednostką miary nazwaną dżulosekundą [J×s]. Uzasadniono przydatność tak rozumianego działania do opracowania diagnozy eksploatacyjnej dowolnej maszyny przez wykazanie możliwości określenia tego działania w formie analitycznej i w postaci wykresu nazwanego wykresem działania maszyny. Zaproponowano interpretację działania możliwego (DM) i działania wymaganego (DW) do wykonania zadania przez maszynę w wymaganym czasie t i wskazano na przydatność tego rodzaju działań maszyny w diagnostyce. Podano kryteria umożliwiające porównanie działania DM z działaniem DW maszyny w celu rozstrzygnięcia czy jest ona zdatna do wykonania zadania, tzn. czy znajduje się ona w stanie zdatności, który umożliwia wykonanie zadania w wymaganym czasie t. Przedstawiono możliwości zaprezentowania zmian działania w formie jednorodnego procesu Poissona i procesu semi- Markowa. Przydatność praktyczną tak rozumianego działania wykazano na przykładzie okrętowego silnika spalinowego tłokowego stosowanego do napędu statku. Wskazano też, że tak rozumiane działanie może być rozpatrywane z uwzględnieniem sposobów (form) przemiany energii, którymi są praca i ciepło.


  • Metoda określania stopnia zapowietrzenia cieczy w pompie wyporowej o zmiennej wydajności
    • Zygmunt Paszota
    2013 Full text Napędy i Sterowanie

    Autor stwierdza, że istnieje możliwość określania konkretnej wartości współczynnika zapowietrzenia cieczy roboczej w trakcie pracy pompy poprzez znalezienie takiej wartości, przy której przyrost momentu strat mechanicznych w zespole konstrukcyjnym „komory robocze - wał” pompy jest proporcjonalny do momentu indykowanego w komorach roboczych pompy, określonego przy ustalonej wielkości przyrostu ciśnienia w komorach. Ustalona wielkość indykowanego przyrostu ciśnienia, przyjęta w trakcie poszukiwania współczynnika zapowietrzenia cieczy, jest równa nominalnemu ciśnieniu pracy pompy. Przyrost momentu strat mechanicznych, przy stałej wielkości przyrostu ciśnienia jest proporcjonalny do geometrycznej objętości roboczej qPgv pompy, w związku z tym: tylko przy uwzględnieniu współczynnika zapowietrzenia cieczy przetłaczanej przez pompę uzyskuje się w wyniku badań określoną zależność . Zaproponowana przez autora metoda określenia współczynnika zapowietrzenia cieczy roboczej w pompie jest przedstawiona w niniejszym artykulea po raz pierwszy praktycznie zastosowana w ramach prowadzonych przez Jana Koralewskiego badań wpływu lepkości i ściśliwości zapowietrzonego oleju hydraulicznego na wyznaczane straty objętościowe i mechaniczne pompy HYDROMATIK A7V.58.1.R.P.F.00 ].


  • Metoda TrustCritic oceny wiarygodności sklepów internetowych
    • Jakub Miler
    • Tomasz Wnorowski
    2013

    W artykule przedstawiono metodę oceny wiarygodności sklepów internetowych TrustCritic. Powszechnie występujące nadużycia w handlu elektronicznym sprawiają, że zaufanie do przedsiębiorcy staje się kluczowym czynnikiem decyzji konsumentów. Przedsiębiorca narażony jest na niezgodność z prawem, utratę wizerunku i klientów. Artykuł omawia problematykę nadużyć w sferze e-biznesu oraz proponuje wielokryterialny model oceny sklepu internetowego, który obejmuje obszary uwierzytelnienia, kontaktu, prawa, regulacji, etyki, bezpieczeństwa i wizerunku. W modelu zdefiniowano łącznie 31 kryteriów o różnych wagach. Zaproponowano również proces zastosowania metody, który wykorzystuje dedykowane narzędzie informatyczne. Automatyzuje ono część prac, pomaga w ocenie sklepu, oblicza wyniki oceny i pozwala na zgromadzenie ocen w jednym miejscu. Eksperymentalna ocena metody na 5 losowych sklepach internetowych z udziałem eksperta potwierdziła trafność modelu, a badania na 30 witrynach innych sklepów internetowych wykazały wysoką skuteczność automatyzacji oferowaną przez opracowane narzędzie.


  • Metoda wyznaczania charakterystyki kalibracyjnej do określenia naprężeń własnych
    • Agnieszka Łukowicz
    2013

    W niniejszym artykule przedstawiono metodę wyznaczania charakterystyki kalibracyjnej związanej z określeniem naprężeń własnych w stali DC04 oraz S235, stosowanej do produkcji kształtowników giętych na zimno. W badaniach wykorzystano ferrytyczne właściwości stali konstrukcyjnej, stosując magnetyczną metodę Barkhausena.


  • Metoda zliczania osób w tłumie z zastosowaniem wirtualnej bramki
    • Maciej Szczodrak
    • Georgis Bogdanis
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie przedstawiono koncepcję oraz wyniki realizacji praktycznej algorytmu zliczania osób w tłumie. Zaprezentowano szczegóły opracowanej metody zwanej wirtualną bramką, której działanie wymaga obliczenia przepływu optycznego w obrazie. Zilustrowano możliwości praktycznego zastosowania opracowanego algorytmu do zliczania osób w obszarach o rozmiarach znacznie przekraczających szerokość typowych wejść, gdzie mają zastosowanie inne metody zliczania. Do takich obszarów należą wejścia do dużych obiektów lub wydzielone miejsca przestrzeni, takie jak wejścia na teren imprezy plenerowej. Wykonano eksperymenty z zastosowaniem omawianej metody zliczania osób w przestrzeni otwartej. Otrzymane wyniki pokazują dużą skuteczność algorytmu.


  • Metoda zol-żel jako metoda wytwarzania nadprzewodnika LiTi2O4 domieszkowanego Cu
    • Marcin Stanisław Łapiński
    • Anna Rosławska
    2013

    Tytanian litu (LiTi2O4) jest materiałem, który, ze względu na właściwości nadprzewodzące, w ostatnich latach stał się obiektem badań naukowych na całym świecie. Dotychczasowe badania pokazały, że wśród wielu domieszek, tylko wprowadzenie jonów miedzi do struktury tytanianu litu powoduje zwiększenie temperatury przejścia w stan nadprzewodzący. W niniejszej pracy opisano procedurę wytwarzania i pomiary próbek tytanianu litu domieszkowanego miedzią (LiCuxTi2-xO4). Próbki tytanianu litu domieszkowanego miedzią wytworzono metodą zol-żel. Strukturę krystaliczną wytworzonych proszków badano za pomocą dyfraktometru rentgenowskiego. Morfologię próbek obserwowano przy pomocy mikroskopu elektronowego..


  • Metody analizy energochłonności w przemyśle
    • Izabela Sadowska
    2013 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Artykuł zawiera przegląd stosowanych metod do oceny energochłonności przemysłu.


  • Metody analizy ryzyka podejmowania błędnych decyzji z powodu niepewności pomiarów
    • Wojciech Toczek
    2013

    Referat dotyczy sposobów definiowania ryzyka podejmowania błędnych decyzji z powodu niepewności pomiarów oraz metod jego obliczania. Usystematyzowano rodzaje prawdopodobieństw łącznych i warunkowych stosowanych jako miary ryzyka w kontekście procesów produkcyjnych. Dokonano przeglądu metod obliczania ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem metod Bayesowskich. Zwrócono uwagę na różnice w stosowanych probabilistycznych modelach pomiaru i sposobie wykorzystania twierdzenia Bayesa w europejskiej i amerykańskiej szkole analizy ryzyka.


  • Metody badania właściwości szumowych elementów mocy z SiC
    • Arkadiusz Szewczyk
    2013 Full text Measurement Automation Monitoring

    W artykule przedstawiono metody i układy pomiarowe do pomiarów szumów z zakresu małych częstotliwości diod mocy wykonanych z węglika krzemu. Pomiary prowadzone były przy polaryzacji badanych elementów w kierunku przewodzenia i zaporowym. Opracowano układ automatycznej kompensacji składowej stałoprądowej, który umożliwia obserwację i rejestrację szumów wybuchowych.


  • METODY DOSKONALENIA SYSTEMU ZARZĄDZANIA ŚRODOWISKOWGO ISO14001 W PRZEDSIĘBIORSTWACH PRODUKCYJNYCH
    • Anna Chmielarz
    2013

    Opracowanie ma na celu przedstawienie problematyki doskonalenia zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W opracowaniu przedstawiono główne wymagania w obszarze doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami ISO14001. Zaprezentowano wybrane metody oraz mechanizmy doskonalenia systemów zarządzania środowiskowego ISO14001 stosowane w praktyce. Dokonano prezentacji autorskiej metody doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego z wykorzystaniem środowiskowego potencjału wybranych narzędzi koncepcji Lean Manufacturing.


  • Metody matematyczne syntezowania źródeł optycznych do interferometrów niskokoherentnych dla zastosowa biomedycznych
    • Małgorzata Szczerska
    2013

    W pracy przedstawiono mozliwosci wykorzystania metod matematycznych w układach interferometrii niskokoherentnej do zastosowan biomedycznych. Metody takie sa wykorzystywane na kazdym z etapów realizacji układów: projektowania poszczególnych elementów, obróbki danych pomiarowych oraz w trakcie walidacji techniki pomiarowej. W pracy przedstawiono mozliwosci optymalizacji parametrów metrologicznych interferometrów niskokoherentnych poprzez odpowiednie kształtowanie charakterystki spektralnej zródła promieniowania optycznego.


  • Metody modyfikacji katod w tlenkowych ogniwach paliwowych
    • Aleksander Chrzan
    2013

    W pracy przedstawiono podstawowe zasady działania ogniw tlenkowych SOFC i kilka najważniejszych metod modyfikacji występujących w nich katod. Opisanymi metodami są: tworzenie warstwy kolektora prądowego, zmniejszenie wielkości ziarna, tworzenie warstwy kompozytowej, infiltracja katody cząstkami innej fazy i tworzenie warstw z gradientem składu fazowego. Metody te umożliwiają: polepszenie szybkości reakcji redukcji tlenu, własności mechanicznych i elektrycznych na styku z elektrolitem oraz zmniejszenie naprężeń w ogniwie. Są one uniwersalne – można je stosować w katodach z dowolnych materiałów, co daje szerokie pole do badań.


  • Metody oczyszczania odcieków z procesów przeróbki osadów w komorach fermentacji
    • Joanna Majtacz
    • Dominika Sobotka
    • Jacek Mąkinia
    2013 Instal

    Odcieki z beztlenowych procesów przeróbki osadu w komorach fermentacji (tzw. wody poosadowe) są istotnym źródłem azotu dopływającego do części biologicznej oczyszczalni ścieków. Odpowiednie oczyszczanie tych wód może więc, w bardzo istotny sposób wpłynąć na warunki eksploatacji oczyszczalni. Konwencjonalny proces usuwania amoniaku za pomocą dwóch faz, tj. nitryfikacji i denitryfikacji, są coraz częściej zastępowane przez jednoetapowy proces, w którym azot amonowy utlenia się bezpośrednio do N2. Proces beztlenowego utleniania azotu amonowego (Anammox), w połączeniu z przeprowadzeniem częściowej nitryfikacji, to rozwiązanie alternatywne, w celu oczyszczanie ścieków o dużej zawartości amoniaku i deficytu węgla organicznego takiego jak, na przykład odcieki z beztlenowej fermentacji osadów (odrzucanie wody) w oczyszczalni ścieków. Celem prowadzonych badań laboratoryjnych było określenie wpływu stężenia azotynów na dwustopniowy proces nitryfikacji – denitryfikacji oraz na proces nitryfikacja – anammox. Badano również wpływ zewnętrznego źródła węgla (etanol, olej fuzlowy) na proces denitryfikacji.


  • Metody poprawy izolacyjności akustycznej warstwowych przegród budowlanych
    • Adam Wawrzynowicz
    2013 Nowoczesne Hale

    Zastosowanie lekkich paneli warstwowych przy budowie hal przemysłowychzwiązane jest z ich dobrymi cechami wytrzymałościowymi, cieplnymi, niskim ciężarem i krótkim czasem montażu.W niniejszym artykule skupiono się na metodach poprawy właściwości akustycznych paneli kompozytowych CSIP. Opisano wyniki badań doświadczalnych i numerycznych oraz sposoby modyfikacji paneli. W analizie wykorzystano model numeryczny metody elementów skończonych (MES), dostępny w komercyjnym programie Abaqus, zweryfikowany na podstawie badań doświadczalnych w laboratorium akustycznym.


  • Metody redukcji zakłóceń w układach mikroelektronicznych
    • Grzegorz Blakiewicz
    2013

    W pracy zaprezentowano zagadnienia dotyczące redukcji zakłóceń w układach scalonych wykonywanych w technologii CMOS i BiCMOS. Przedstawiono mechanizmy generacji zakłóceń, ich propagacji i oddziaływania na komponenty składowe systemów mikroelektronicznych wykonywanych w formie jednego układu scalonego. Zwrócono uwagę, że głównymi dragami rozprzestrzeniania się zakłóceń w strukturze układu scalonego są globalne sieci zasilające oraz półprzewodnikowe podłoże układu scalonego. Mając to na uwadze zaprezentowano i omówiono szereg metod redukcji zakłóceń pozwalających na zmniejszenie poziomu zakłóceń w sieciach zasilających i podłożu. Ponadto omówiono metody zmniejszające wrażliwości komponentów systemu na zakłócenia przedostające się od źródeł zasilających i wynikające z pasożytniczych sprzężeń z podłożem układu scalonego. Przedstawiono szczegółowe metody projektowania wzmacniaczy operacyjnych o zwiększonej odporności na oddziaływanie zakłóceń pochodzących ze źródeł zasilania. Podano sposób projektowania wzmacniaczy transkonduktancyjnych o poszerzonym pasmie silnego tłumienia zakłóceń współbieżnych przedostających się od podłoża układu scalonego. Zaproponowano struktury regulatorów o małym spadku napięcia, które mogą być całkowicie zintegrowane z systemem mikroelektronicznym umożliwiając filtrację zakłóceń. Podano procedurę projektowania i optymalizacji regulatorów. Omówiono również metody analizy zakłóceń i sposoby modelowania dostosowane do procedur optymalizacyjnych.


  • Metody redukcji zróżnicowania materiałów wejściowych w warunkach wysokiej różnorodności produktów gotowych
    • Marek Wirkus
    • Dariusz Maciągowski
    2013

    Artykuł opisuje zagadnienie związane z negatywnym wpływem wysokiego zróżnicowania materiałów wejściowych w procesach produkcyjnych o wysokiej różnorodności produktów gotowych. W pierwszej części pracy opisane zostało oddziaływanie zróżnicowania materiału na podstawowe mierniki skuteczności procesu produkcyjnego z uwzględnieniem cen zakupu materiałów, kosztów utrzymania zapasów, jakości produktu oraz wydajności maszyn i urządzeń. Następnie na podstawie analizy literatury pokazano sposoby pomiaru poziomu zróżnicowania materiałów. W kolejnej części pracy przedstawione zostały metody minimalizacji zróżnicowania materiałów wejściowych oraz zaproponowano metody redukujące negatywny wpływ tegoż zróżnicowania na mierniki skuteczności procesu produkcyjnego. Praca zakończona jest podsumowaniem, w którym wypunktowane są podstawowe wnioski z przeprowadzonych badań w poruszonej tematyce


  • Metody sztucznej inteligencji do wspomagania bankowych systemów informatycznych
    • Jerzy Balicki
    • Honorata Balicka
    • Waldemar Korłub
    • Jacek Paluszak
    • Mateusz Pastewski
    • Piotr Przybyłek
    • Marcin Zadroga
    • Marcin Zakidalski
    2013

    W pracy opisano zastosowania nowoczesnych metod sztucznej inteligencji do wspomagania bankowych systemów informatycznych. Wykorzystanie w systemach informatycznych algorytmów ewolucyjnych, harmonicznych, czy sztucznych sieci neuronowych w połączeniu z nowoczesną technologią mikroprocesorową umożliwiają zasadniczy wzrost konkurencyjności banku. Dlatego w pracy omówiono wybrane zastosowania bankowe ze szczególnym uwzględnieniem zbliżeniowych kart mikroprocesorowych.


  • Metody Śledzenia Obiektów W Rozproszonych Systemach Monitoringu Wideo
    • Karol Lisowski
    • Andrzej Czyżewski
    2013 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Systemy monitoringu wideo stały się powszechną częścią zarówno przestrzeni publicznej jak również miejsc o ograniczonym dostępie. Nadzór obszaru o dużej powierzchni wymaga rozmieszczenia wielu kamer. Skuteczna analiza przez człowieka dużej liczby obrazów wideo jest praktycznie niemożliwa. Dlatego rozwijane są metody służące do automatycznego przetwarzania wideo ukierunkowanego na analizę kontekstową. W przypadku niepokrywających się pól widzenia kamer znaczenia nabiera również reidentyfikacja obiektów w różnych kamerach. Ten referat koncentruje się na przeglądzie metod śledzenia obiektów pomiędzy kamerami. Docelowo automatyczna analiza ma ułatwić śledzenie sytuacji na dużym obszarze poprzez wskazanie strumieni wideo skojarzonych z pewnymi istotnymi zdarzeniami.