Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2013
Show all-
Analiza dokładności pomiarów pulsu na podstawie zarejestrowanej sekwencji wideo obszaru twarzy
- Magdalena Madej
- Jacek Rumiński
Za pomocą prostej kamery internetowej zarejestrowano sekwencje wideo obszaru twarzy, równolegle wykonując pomiar EKG. Sekwencje wideo poszczególnych składowych (R,G,B) uśredniono w następujących obszarach: całej twarzy, czoła oraz policzków uzyskując w ten sposób dla każdego z kanałów RGB serie czasowe odpowiadające wybranym obszarom twarzy. Aby usunąć zakłócenia związane m.in. z oddechem i ruchem zastosowano filtr pasmowy (FIR). Uzyskane serie poddano analizie ICA oraz PCA. Częstotliwość pulsu uzyskano poprzez analizę widmowej gęstości mocy.
-
Analiza dokładności wyznaczania różnicowych opóźnień fazowych w systemie wykrywania spoofingu GPS
- Jarosław Magiera
- Ryszard Katulski
Spoofing GPS jest atakiem polegającym na nadawaniu fałszywych sygnałów do odbiornika GPS, w celu wyznaczenia przez niego nieprawidłowych informacji o położeniu, prędkości i czasie. Istnieje potrzeba opracowania skutecznych metod jego wykrywania. Niniejszy artykuł opisuje metodę opartą na pomiarach opóźnień fazowych w układzie wieloantenowym. Przedstawiono analizę dotyczącą dokładności i precyzji estymacji różnic fazy, ustalono progi detekcji oraz wyznaczono prawdopodobieństwo fałszywego alarmu i prawdopodobieństwo wykrycia.
-
Analiza dokładności zmodyfikowanej metody gradientowej do lokalizacji w wewnątrzbudynkowym systemie radiolokalizacyjnym
- Agnieszka Czapiewska
- Jacek Stefański
- Jarosław Sadowski
W referacie został krótko opisany wewnątrzbudynkowy system radiolokalizacyjny, za pomocą którego przeprowadzono pomiary odległości pomiędzy lokalizowanym obiektem a stacjami referencyjnymi, wykorzystane następnie do estymacji położenia tego obiektu. W dalszej części referatu dokonano analizy porównawczej metod Chana oraz Foya z autorską metodą wyznaczania pozycji na podstawie pomiarów odległości, w której uwzględnia się właściwości wewnątrzbudynkowego środowiska propagacyjnego.
-
ANALIZA DOŚWIADCZALNA I NUMERYCZNA ŚCISKANEGO PROFILU GIĘTEGO NA ZIMNO
- Mateusz Sondej
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań doświadczalnych i numerycznych dwóch kształtowników giętych na zimno stosowanych w silosach z blachy falistej wzmocnionej słupami. Badane elementy ściskano poprzez dodatkowe elementy, które stosuje się w silosach do łączenia słupów na wysokości. Wykonano liniową analizę wyboczeniową oraz nieliniowo geometrycznie i fizycznie analizy numeryczne. Przedstawiono złożony model MES połączenia kształtownika z elementem łączącym, w którym uwzględniono kontakt oraz śruby. Wyniki analiz numerycznych w odniesieniu do badań zestawiono na wykresie w formie zależności siły od przemieszczenia.
-
Analiza dynamiczna trybuny stalowej
- Natalia Lasowicz
- Robert Jankowski
W powyższej pracy przedstawione zostały zalety stosowania trybun stalowych jako wyposażenia stadionów sportowych oraz innych miejsc, które gromadzą ogromną liczbę widzów. Pokazano, że konstrukcje te charakteryzują się wysoką estetyką i podnoszą prestiż widowiska w odróżnieniu do wcześniej stosowanych trybun żelbetowych. Z uwagi na zastosowanie lekkich i smukłych elementów składowych konstrukcji trybuny, masa widzów oraz obciążenia dynamiczne wpływają na zmniejszenie sztywność konstrukcji. Wpływ obciążeń dynamicznym na konstrukcję powinien zostać uwzględniony już na etapie projektowania trybun stalowych.
-
ANALIZA EKONOMICZNA PRODUKCJI WARSTW LICOWYCH PODŁÓG KLEJONYCH WARSTWOWO
- Kazimierz Orłowski
- Adam Walichnowski
W artykule przedstawiono wyniki analiz wydajności liniowej, a także struktury kosztów produkcji, za pomocą cienkich pił na pilarce ramowej wielopiłowei i ta-śmowej, dębowych elementów licowych podłóg klejonych warstwowo. Stwierdzo-no, że przy przecinaniu deszczułek o grubości 4 mm o szerokości mniejszej od 180 mm bardziej wydajna jest pilarka ramowa wielopiłowa, zaś w pozostałych przypadkach widać przewagę wydajności pilarki taśmowej. W obu technologiach przecinania struktury kosztów całkowitych są podobne, a koszty surowca mają udziały największe, przekraczające 80% i różnią się od struktury kosztów typowe-go tartaku europejskiego.
-
Analiza funkcjonalna wybranych geograficznych algorytmów trasowania w sieciach ad hoc
- Jarosław Magiera
Tradycyjne algorytmy doboru tras, znane z sieci przewodowych lub sieci radiowych z infrastrukturą stałą, są nieodpowiednie dla mobilnych sieci ad hoc (tzw. MANET), których topologia ulega częstym zmianom. Generuje to duży ruch pakietów protokołów trasowania. Ponadto, algo-rytmy te nie są skalowalne, gdyż ilość danych o stanie sieci, którą musi przechowywać każdy z węzłów, jest tym większa im więcej aktywnych węzłów jest obecnych w sieci. Rozwiązaniem tego problemu są algorytmy trasowania z wykorzystaniem informacji o geograficznym położeniu węzłów. Niniejszy artykuł stanowi przegląd najpopularniejszych geograficznych metod doboru tras. Rozpatrywane są trzy klasy tych algorytmów: kierunkowego zalewania, zachłanne oraz hierarchiczne.
-
Analiza i wizualizacja aktywności osób na podstawie pomiarów z wykorzystaniem czujnika ruchu
- Jacek Rumiński
- Paweł Wódkowski
- Adam Bujnowski
- Jerzy Wtorek
W artykule przedstawiono propozycję budowy i analizy map aktywności na podstawie danych pomiarowych z czujników ruchu oraz z innych mierników mediów. Utworzono oprogramowanie w PHP, które automatycznie analizuje dane w bazie danych i dynamicznie (dla przekazanych parametrów) tworzy mapę aktywności. W celach testowych wykonano prosty system złożony z platformy Raspberry PI, urządzeń wejściowych oraz dołączanych czujników (np. detektor PIR). Przedstawiono przykłady realizacji map aktywności.
-
Analiza kinematyki docierarek tarczowych
- Adam Barylski
Przedstawiono analizę kinematyki docierania powierzchni płaskich. Omówiono modele standardowych układów kinematycznych docierania jedno- i dwutarczowego. Stan płaskości powierzchni czynnych docieraków ma zasadniczy wpływ na płaskość powierzchni obrabianych. Decyduje o tym złożona kinematyka docierania maszynowego.
-
ANALIZA KONSTRUKCJI I GEOMETRII ŁOŻYSK WZDŁUŻNO-POPRZECZNYCH TURBOSPRĘŻARKI A1.3001 typ 3M65 KONCEPCJA ZMODERNIZOWANEGO ŁOŻYSKA.
- Artur Olszewski
- Michał Wodtke
W wyniku rozpoznania problemu niezadowalającej trwałości łożysk wałka I i II stopnia turbosprężarki oraz wykonaniu analizy obliczeniowej wielu wariantów łożysk promieniowych i osiowych zaproponowano nowe koncepcje łożysk, które odpowiednio zaprojektowane i wykonane powinny zapewnić długotrwałą pracę.
-
Analiza konwencjonalnych nośników energii z biomasą do celów grzewczych. Cz. 1. Charakterystyka problemu oraz metodyka badań
- Grzegorz Redlarski
- Janusz Piechocki
- Adam Kupczyk
- Dominik Ambroziak
W artykule przedstawiono istotę problemu zastosowania konwencjonalnych źródeł energii (węgla kamiennego, gazu ziemnego, oleju opałowego oraz energii elektrycznej pozyskiwanej z krajowego systemu elektroenergetycznego – KSE) w odniesieniu do odnawialnego źródła energii – OZE (jakie stanowi biomasa). Przedstawiona w artykule metodyka stanowi podstawę ilościowej realizacji analizy ekonomicznej i ekologicznej ww. nośników energii, w odniesieniu do różnych stref klimatycznych, zlokalizowanych na terytorium Polski (strefa I – Gdańsk, strefa II – Piła, strefa III – Toruń, strefa IV – Białystok, strefa V – Suwałki). Dodatkowo w sposób szczegółowy przedstawiono obiekt referencyjny, stanowiący typowy, jednopiętrowy domek jednorodzinny. Materiał stanowi pierwszą część tematyczną podjętego problemu.
-
Analiza konwencjonalnych nośników energii z biomasą do celów grzewczych. Cz. 2. Studium przypadku
- Grzegorz Redlarski
- Janusz Piechocki
- Adam Kupczyk
- Dominik Ambroziak
Materiał stanowi kontynuację podjętego przez Autorów problemu. W artykule przedstawiono wyniki analizy ekonomicznej oraz ekologicznej biomasy (pellety), w porównaniu z innymi, powszechnie stosowanymi nośnikami energii (węglem kamiennym, gazem ziemnym, olejem opałowym oraz energią elektryczną wytwarzaną w krajowym systemie elektroenergetycznym – KSE). Powyższą analizę wykonano na przykładzie budynku mieszkalnego, stanowiącego domek jednorodzinny, zlokalizowany w różnych strefach klimatycznych na terytorium Polski (strefa I – Gdańsk, strefa II – Piła, strefa III Toruń, strefa IV – Białystok, strefa V – Suwałki). W oparciu o ww. badania przedstawiono szereg wniosków ukazujących zalety biomasy jako odnawialnego źródła energii (OZE) na tle innych, konwencjonalnych źródeł energii.
-
Analiza mocy chwilowej do celów diagnostyki łożysk.
- Ariel Dzwonkowski
W artykule przedstawiono tematykę dotyczącą diagnostyki łożysk przy wykorzystaniu metody badawczej, opartej na pomiarze i analizie sygnału mocy chwilowej pobieranej przez silnik indukcyjny. Zaprezentowano przykładowe wyniki wykonanych pomiarów w oparciu o zaproponowaną metodę. Na podstawie przeprowadzonej analizy sformułowano wnioski dotyczące możliwości wykorzystania sygnału mocy chwilowej jako symptomu diagnostycznego, przeznaczonego do oceny stanu technicznego łożysk w silnikach indukcyjnych. Omówiono także stanowisko badawcze, na którym wykonywano badania oraz dokonano oszacowania niepewności układu pomiarowego, wykorzystanego do pomiarów mocy chwilowej.
-
Analiza modalna stalowego zbiornika walcowego z dachem stałym przy różnym poziomie wypełnienia
- Daniel Burkacki
- Michał Wójcik
- Robert Jankowski
W branżach technicznych, takich jak przemysł chemiczny czy naftowy, stalowe zbiorniki walcowe są często wykorzystywane do magazynowania produktów płynnych. Z tego względu ich bezpieczeństwo i niezawodność to kluczowe aspekty, ponieważ ewentualne uszkodzenie konstrukcji może prowadzić do poważnych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach nawet do katastrofy ekologicznej. Celem niniejszego referatu jest przedstawienie wyników badań numerycznych obejmujących szereg analiz modalnych dla modelu rzeczywistego zbiornika zlokalizowanego na terenie Polski. Badania przeprowadzone zostały w środowisku Abaqus. Celem wykonanych analiz było wyznaczenie wartości dominujących częstotliwości drgań własnych oraz odpowiadających im postaci drgań przy różnym poziomie wypełnienia substancją magazynowaną (zbiornik pusty, częściowo wypełniony oraz zbiornik całkowicie wypełniony). Wyniki badań wskazują, iż zwiększanie poziomu wypełnienia powoduje gwałtowny spadek częstotliwości drgań własnych, co może mieć istotne znaczenie dla odporności dynamicznej zbiorników poddanych wstrząsom górniczym lub wymuszeniom sejsmicznym.
-
Analiza możliwości implementacji kompetencyjnego modelu kształtowania zespołów projektowych dla centrów kompetencyjnych
- Paweł Madej
- Łukasz Szczygielski
Kolejny artykuł z serii poświęconej integracji środowiska akademickiego i biznesowego, poprzez uruchamianie uczelnianych centrów kompetencyjnych (zespołów ekspertowych powoływanych z pracowników przedsiębiorstw, uczelni oraz studentów)
-
ANALIZA MOŻLIWOŚCI LOKALIZACJI DNW NA PRZYKŁADZIE GMINY MIASTA GDAŃSKA
- Emilia Miszewska
W pracy analizie poddano trzy obiekty hydrotechniczne zlokalizowane w Gminie Miasta Gdańska pod możliwości zacumowania Domów Na Wodzie. Ocenę możliwości przystosowania obiektu hydrotechnicznego przeprowadzono pod kątem stosowanych systemów cumowniczych komunikacji z lądem, dostępności mediów, składowania odpadów komunalnych oraz lokalizacji miejsc postojowych.W wyniku przeprowadzonej analizy wykazano że w Gdańsku brak jest obiektów hydrotechnicznych, które byłby w pełni przystosowane do zacumowania DNW bez poniesienia dodatkowych nakładów w infrastrukturę. Najdogodniejszą z trzech rozważanych lokalizacji na obszarze Gminy Miasta Gdańska jest lokalizacja 1 Motława Centrum.
-
Analiza możliwości realizacji celów strategicznych bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce
- Kazimierz Jamroz
- Lech Michalski
W ciągu ostatniego ćwierćwiecza w Polsce widocznie zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Istotnie do tego przyczynił się program bezpieczeństwa ruchu opracowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej i ich Partnerów. Podstawowym pytaniem stawianym obecnie jest czy istnieją możliwości osiągnięcia głównych celów strategicznych w latach 2013 i 2020? Korzystając z własnego, wielopoziomowego modelu, oszacowano liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych dla czterech scenariuszy i kilku interwencji w okresie między 2012 i 2020 r. Uzyskane wyniki wskazują, że dalszy rozwój społeczno-ekonomiczny kraju oraz zastosowanie najbardziej skutecznych interwencji będzie powodować dalszą systematyczną redukcję ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.
-
ANALIZA MOŻLIWOŚCI WPROWADZENIA USPRAWNIEŃ TECHNICZNO-ORGANIZACYJNYCH W MIEJSKIM ZAKŁADZIE KOMUNIKACJI W STAROGARDZIE GDAŃSKIM
- Daniel Kaszubowski
- Krzysztof Kalkowski
W artykule zaproponowano wielokryterialny model decyzyjny dotyczący wyboru racjonalnego wariantu usprawnień techniczno-organizacyjnych z Miejskim Zakładzie Komunikacji w Starogardzie Gdańskim. Oceniane zmiany mają na celu poprawę efektywności zarządzania flotą autobusów z zachowaniem zasad racjonalnego gospodarowania ograniczonymi środkami inwestycyjnymi. Analizę wykonano z zastosowaniem metody analitycznego procesu sieciowego ANP. Przyjęto dwa warianty decyzyjne: podstawowy i rozbudowany. Różnią się one zakresem niezbędnych zmian w aktualnie stosowanych systemach wspomagających zarządzanie przewozami. Stworzony został model decyzyjny grupujący kryteria ekonomiczne, techniczne i organizacyjne, pozwalające na porównanie obu wariantów pod względem korzyści, szans, kosztów i ryzyka. Pomimo że rozbudowany wariat II uzyskał lepsze oceny w kategoriach korzyści i szans, jako racjonalniejszy w obecnej sytuacji przedsiębiorstwa wskazano wariant podstawowy. Zakłada on wprawdzie zmiany w mniejszym zakresie, ale lepiej uwzględnia istniejące uwarunkowania oraz ograniczenia finansowe. Umożliwia on jednocześnie stopniowe wprowadzanie kolejnych usprawnień, w miarę wzrostu wymagań pasażerów oraz dostępności środków. Jego zaletą jest również usprawnienie pracy Wydziału Ruchu jako podstawowej komórki odpowiedzialnej za jakość oferowanych usług
-
Analiza numeryczna i badania doświadczalne wpływu usytuowania stężeń na nośność wyboczeniową modelu kratownicy
- Marcin Krajewski
- Piotr Iwicki
In the present research the results of experimental test and numerical analyses of a model of a typical truss are presented. The truss linear buckling analysis and non linear static analyses with respect to material and geometrical nonlinearity are conducted. For different stiffnesses and location of braces, the critical load and limit load for the truss are calculated and the threshold bracing stiffness is found. The results of the numerical analysis are compared with the performed experiment.
-
Analiza numeryczna mikrofalowego modułu plazmowego do produkcji wodoru
- Michał Sobański
- Mariusz Jasiński
- Jerzy Mizeraczyk
Mikrofalowy moduł plazmowy (MMP) służy do produkcji wodoru poprzez reforming węglowodorów. W pracy przedstawiono wyniki optymalizacji transferu energii w MMP o strukturze współosiowej zasilanym falowodem WR 340. W omawianym MMP wyładowanie mikrofalowe powstaje pod ciśnieniem atmosferycznym, a częstotliwość pracy wynosi 2,45 GHz. Wyniki analizy numerycznej pokazują,że dla wybranej konfiguracji MMP minimalny stosunek mocy fali odbitej do mocy fali padającej osiąga wartości poniżej 5% w szerokim zakresie zmian położenia elementu strojącego.