Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2013
Show all-
Przestrzenne nośniki polskiej pamięci zbiorowejpo1989 roku
- Agnieszka Gębczyńska-Janowicz
Artykuł opisuje kierunki rozwoju przestrzennych nośników pamięci zbiorowej w Polsce po roku 1989.
-
Przestrzeń miejska areną sportu
- Małgorzata Kostrzewska
W życiu współczesnych "mieszczan" ważną rolę pełni czas wolny, który coraz częściej spędzany jest aktywnie. O tym, ile i jak się ruszamy, w pewnym stopniu decyduje przestrzeń, która nas otacza. Czy łatwo jest dotrzeć na pływalnię, do parku, na plac zabaw? Jakie możliwości ruchu daje mi moje osiedle? Ile barier muszę pokonać, by móc pobiegać cy pojeździć na rowerze? Czy w dzisiejszym, zekonomizowanym świecie sport uprawiać można tylko w "galeriach" handlowych? Czy wielkie hale sportowe i stadiony po zakończeniu wielkich imprez są skazane na "wymarcie"? Co mogą zrobić władze publiczne, by animować aktywność fizyczną mieszkańców?
-
Przestrzeń publiczna a przemiany miasta
- Małgorzata Dymnicka
Praca składa się z dwunastu rozdziałów. Pierwsza część ma charakter wprowadzający do problematyki przestrzeni publicznej. W rozdziale drugim autorka przywołuje wybrane i ważne dla przedmiotu badań koncepcje teoretyczne oparte na modelu wieloparadygmatycznym. Rozdział trzeci osnuty jest wokół antycznego wzorca przestrzeni publicznej, który ze względu na niezwykłe bogactwo rozwiązań w tym zakresie wywodzi się właśnie z tego pnia. I do dziś zachowuje swoistą moc normatywną. Kolejna część pracy poświęcona jest problematyczności podziału prywatne–publiczne, nieszczelności granic i widocznego rozhermetyzowania pojęć. W rozdziale piątym autorka przedmiotem dyskursu czyni przestrzeń społeczną, jej pojmowanie oraz odniesienia do przestrzeni publicznych i prywatnych, jej wytwarzanie w dobie globalizacji oraz zagadnienie miejsc trzecich. Kończy ten dyskurs omówienie przestrzeni publicznej jako dobra wspólnego i różnych jego interpretacji, kwestia odróżniania tych dóbr i podejmowanie świadomych decyzji związanych z ich ochroną. Rozdziały siódmy i ósmy poświęcone są ewolucji przestrzeni publicznej w szerokim kontekście przemian cywilizacyjnych i kulturowych. Traktują one o przestrzeniach discours (przestrzeniach protopublicznych, przestrzeniach autoprezentacji, przestrzeniach straconych i o poszukiwaniu ładu). Kolejne dotyczą rozważań o publicznych przestrzeniach otwartych jako miejscach synkretyzmu kulturowego, relacyjności związku natura-architektura, wreszcie o kulturze i sztuce w przestrzeni publicznej z uwzględnieniem różnych form jej obecności. Przedostatni rozdział traktuje o procesach restrukturyzacji współczesnego miasta powiązanych z akumulacją znaków dystynkcji i kolektywnym kapitałem symbolicznym (na przykładzie muzeów, bibliotek, centrów handlowych i osiedli grodzonych). Ostatni rozdział zawiera próbę odpowiedzi na pytania o sferę publiczną na przykładzie Gdańska, o dialektykę pamiętania i zapominania, która konstytuuje się w nowych przestrzeniach publicznych jak Muzeum II Wojny Światowej czy Europejskie Centrum Solidarności.
-
Przetwarzanie emocjonalne i scenariusze jego zastosowania w edukacji i e-edukacji
- Agnieszka Landowska
W pracy zbadano możliwości i celowość zastosowania mechanizmów i narzędzi przetwarzania emocjonalnego w e-edukacji. Wyróżniono i opisano szereg scenariuszy użycia technik afektywnych, zarówno w zastosowaniu komputerów do wspomagania tradycyjnych procesów edukacyjnych, jak i do nauczania za pośrednictwem środków elektronicznych. Jedne z najciekawszych zastosowań dotyczą poszukiwania optymalnej afektywnej przestrzeni uczenia się, która może być zróżnicowana w zależności od zadania i indywidualnej charakterystyki ucznia.
-
Przyczynek do diagnostyki kotew skalnych za pomocą propagacji fal sprężystych
- Magdalena Rucka
W artykule przedstawiono badania eksperymentalne i obliczenia numeryczne propagacji fal sprężystych w pręcie stalowym osadzonym w materiale kompozytowym. W eksperymencie wykorzystano zjawisko propagacji fal generowanych wzbudnikiem piezoelektrycznym i ich bezstykowy pomiar za pomocą wibrometru laserowego. W obliczeniach numerycznych przeanalizowano wpływ modułu sprężystości materiału kompozytowego na charakter fal propagujących w pręcie stalowym. Wykonane badania stanowią pierwszy etap prac ukierunkowanych na diagnostykę ultradźwiękową kotew skalnych.
-
Przydatność badania spirometrycznego w diagnostyce mikroangiopatii płucnej
- Maciej Browarczyk
- Renata Kalicka
Mikroangiopatia płucna jest słabo poznanym upośledzeniem funkcji układu oddechowego w wyniku długotrwałej cukrzycy. Do chwili obecnej nie opracowano prostej i skutecznej metody wykrywania mikroangiopatii płucnej. Celem tej publikacji jest przedstawienie przeprowadzonych badań nad praktycznym wykorzystaniem wyników badania spirometrycznego w diagnostyce mikroangiopatii płucnej. Badanie spirometryczne jest tanie i powszechnie stosowane w praktyce klinicznej, jednak parametry tego badania nie są przydatne do diagnostyki mikroangiopatii płucnej. Nasunęło to koncepcję wykorzystania modelowania badania spirometrycznego. Wyniki badania spirometrycznego (56 pacjentów w tym 16 cukrzyków i 40 cukrzyków ze stwierdzoną klinicznie mikroangiopatią płucną na podstawie podwójnego testu badania pojemności dyfuzyjnej płuc) zostały zamodelowane zmodyfikowaną funkcją gamma. Zidentyfikowane parametry funkcji modelu poddano badaniu istotności statystycznej. Następnie, parametry istotne statystycznie zostały wykorzystane do przeprowadzenia klasyfikacji binarnej brak mikroangiopatii - mikroangiopatia.
-
Przydatność urządzenia zmechanizowanego do wyznaczania trwałości ściernic do przecinania ręcznego
- Henryk Biegalski
W artykule przedstawiono porównawcze wyniki badań trwałości ściernic do przecinania ręcznego, zużywanych na dwóch urządzeniach: z całkowicie ręcznym prowadzeniem przez operatora narzędzia i na urządzeniu zautomatyzowanym symulującym warunki przecinania ręcznego ściernicą. Wykazano, że dla tych dwóch urządzeń nie ma istotnej statystycznie korelacji pomiędzy wartościami wskaźnika wydajności względnej GA, reprezentującego trwałość ściernicy. Stwierdzono ponadto, że współczynniki korelacji pomiędzy rozkładami wartości wskaźników GA są istotne statystycznie dla ściernic zużywanych na jednym rodzaju urządzenia.
-
Przykłady projektów : Projekty inwestycyjne twarde : Projekt budowy zadaszenia trybun areny sportowej w Kozłowie
- Marek Wirkus
W opracowaniu przedstawiono opis przypadku z działalności gospodarczej (ang. Case study) z obszaru działalności inwestycyjnej. Opisano przykład przygotowania i realizacji pro-jektu który zaliczany jest do kategorii „twardych” tj. wynik projektu ma charakter materialny. Przedmiotem opisu i analiz jest projekt budowy zadaszenia trybun areny sportowej w Kozło-wie, który był podprojektem większego projektu, który obejmował przebudowę istniejącego stadionu miejskiego. W miejsce istniejącego stadionu powstał nowoczesny, większy, bardziej komfortowy i funkcjonalny obiekt, który w całości posiada zadaszoną widownię dla 22,5 tys. miejsc siedzących. W opisie projektu zostały krótko scharakteryzowane następujące zagad-nienia składające się na realizację projektu: 1. Karta projektu 2. Zakres projektu 3. Analiza interesariuszy 4. Plan działań oraz terminów w fazie realizacji i w fazie zamykającej projektu 5. Oszacowanie głównych zasobów wymaganych w projekcie 6. Główni dostawcy i podwykonawcy 7. Zagadnienia finansowe w projekcie 8. Plan zarządzania ryzykiem 9. Zarządzanie jakością 10. Zagadnienia organizacyjne przy budowie zadaszenia.
-
Przykłady projektów: Projekty organizacyjne miękkie : Organizacja wesela Ralfa i Magdy
- Marek Wirkus
W opracowaniu przedstawiono opis przypadku (ang. Case study) realizacji projektu z życia rodzinnego. Opisano przykład przygotowania i realizacji projektu, który zaliczany jest do kategorii „miękki” tj. wynik projektu ma charakter niematerialny. Przedmiotem opisu i analiz było faktyczne wesele Ralfa i Magdy, które miało miejsce w czerwcu 2011 roku. Opis ten, został w pewnych elementach, np. w zakresie kosztów i czasu realizacji, uzupełniony o dane z innych wesel, więc niniejszy opis można uznać za przykład dobrej praktyki w zakresie realizacji tego typu projektów. Opis projektu podzielono na etapy, które odzwierciedlały etapy, które wystąpiły w projekcie. Etap przedprojektowy (inicjacja projektu) obejmował takie działania jak zaręczyny, decyzje o zawarciu ślubu i sporządzenie karty projektów. W ramach planowania projektu opisano takie działania jak sporządzenie struktury podziału prac, oszacowanie kosztów projektu oraz budżet projektu w arkuszu kalkulacyjnym. Przedstawiono też harmonogram główny oraz harmonogram szczegółowy etapu przygotowania wesela Ralfa i Magdy. Sama uroczystość zaślubin i wesela były przedmiotem szczegółowego planowania, a realizacja odbyła się przy założeniu „po zaplanowanych kosztach osiągnąć możliwie najwyższą, jakość ślubu i wesela”. Opis projektu kończy faza zamykania projektu w ramach, której uporządkowano, rozliczono i pozamykano szereg spraw, które wystąpiły w projekcie.
-
Przyrząd i wyniki badań wysokociśnieniowych uszczelek ruchu obrotowego wału hydraulicznych maszyn wyporowych
- Paweł Śliwiński
Duże prędkości poślizgu uszczelki o czop wału (powyżej 2m/s), duże ciśnienie w komorze wału i słabe właściwości smarne cieczy (zwłaszcza wody i stosowanej w górnictwie emulsji HFA-E o stężeniu poniżej 1%) oraz nieodpowiednie wykonanie powierzchni czopa wału powodują duże straty energetyczne w węźle uszczelki, wysoką temperaturę węzła i tym samym przyspieszone zużycie uszczelki. Celem badań było wytypowanie charakteryzującego się największą trwałością skojarzenia wysokociśnieniowej uszczelki ruchu obrotowego wału i materiału czopa wału dla przypadku smarowania wodą – czynnikiem roboczym charakteryzującym się najgorszymi właściwościami smarnymi. W celu przeprowadzenia badań zaprojektowano i wykonano oryginalny przyrząd umożliwiający pomiary wszystkich parametrów węzła uszczelniającego, czyli: prędkość obrotową wału (prędkość poślizgu uszczelki o czop wału), temperaturę w obrębie powierzchni współpracy uszczelki i wału, moment tarcia w węźle uszczelki, temperaturę czynnika roboczego, ciśnienie w komorze uszczelki, natężenie przepływu cieczy i wielkość przecieku w węźle uszczelki.
-
-
Psychologiczna jakość przedsiębiorcy
- Beata Krawczyk-Bryłka
Rozdział prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w grupie osób przygotowujących się do założenia własnej działalności gospodarczej w ramach projektu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości: Biznes na Start 8. Badania dotyczyły predyspozycji psychologicznych osób decydujących się na podjęcie roli przedsiębiorcy oraz rozwoju tych kompetencji w procesie preinkubacji, czyli pierwszym etapie projektu.
-
Publiczne a prywatne finansowanie wielkoformatowych imprez sportowych na przykładzie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej
- Krystian Zawadzki
Niniejszy artykuł składa się z trzech podstawowych części. W pierwszej dokonany został przegląd literatury przedmiotu na temat struktury finansowania wielkoformatowych imprez sportowych i możliwych następstw z tym związanych. W drugiej przybliżono modele finansowania wielkoformatowych imprez sportowych na przykładzie piłkarskich Mistrzostw Europy organizowanych w XXI wieku. W trzeciej badania zostały ogranicone wyłącznie do elementów infrastruktury sportowej i źródeł ich finansowania.
-
Pumping effect measured by PIV method in a multilayer spike electrode EHD device for air cleaning
- J. Podliński
- Anna Niewulis
- Artur Berendt
- Jerzy Mizeraczyk
Dust particles can be harmful for human health when inhaled. Particularly dangerous are submicrometer dust particles, which can contain traces of toxic elements and can easily penetrate into the human respiratory system. Thus, efficient devices for the air cleaning from submicrometer dust particles are needed. Recently, Katatani and Mizuno have proposed an electrohydrody- namic (EHD) device for air cleaning for submicrometer particles. In this paper, we present the flow velocity field patterns in an EHD device for air cleaning, which is similar to that of Katatani and Mizuno. The presented EHD device had a set of the stressed plate electrodes with spike tips and the grounded electrodes also in the form of plates. The parametric studies of the flow velocity patterns in such an EHD device using particle image velocimetry were made by us for a different electrode arrangement.
-
Pylon foundation of a cable stayed bridge at the motorway ring road of Wrocław
- Eugeniusz Dembicki
- Marcin Cudny
- Adam Krasiński
- Krzysztof Załęski
The largest bridge of the motorway ring road of Wroclaw is a cable stayed bridge over the Odra river near Rędzin. Due to hydrogeological conditions of the ground it was not convenient to use standard bored piles of high length. Instead shorter piles were applied with additional improvement by cement injections at the pile toes. This decision was possible by extending ground investigation program and application of numerical modeling of the soil-structure interaction with nonstandard material models of the overconsolidated clayey deposits. Sufficient stiffness and bearing capacity of piles was approved by field tests. Overall performance of the foundation was monitored during construction and after completion of the bridge. Comparison of settlements predicted during design and obtained in the monitoring is presented and discussed.
-
Pyrolysis Process of Whole Waste Tires as a Biomass Energy Recycling
- Michał Ryms
- Katarzyna Januszewicz
- Witold Lewandowski
- Ewa Klugmann-Radziemska
The article is devoted to the description of material recycling of whole waste tires, including a new method of pyrolysis process, resulting in the final products: technically oil fractions (rubber plasticizer of rubber compounds) or diesel fuels (light, medium and heavy), activated carbon, gas fuel and steel scrap. Operational and performance tests of the first version of the pilot plant, consisting of three contributions cooperating with one pyrolytic reactor confirmed that this technology is applicable but has still some flaws and errors, both structural and technological. Usually such errors in the first test of technology development cannot be avoided. This paper describes: pyrolysis processes which occurs in the pilot plant, protected by a patent application design of continuously working prototype installation for recycling of tire and identifies future directions of research in this field.
-
QR CODE JAKO NARZĘDZIE KOMUNIKACJI Z KLIENTAMI
- Magdalena Brzozowska-Woś
Każdą nową technologię użytkownicy muszą zacząć postrzegać jako użyteczną, aby mogła się ona upowszechnić. W ten sposób działania z nią związane stają się codziennością. Jednak oprócz użyteczności dla konsumentów istotna jest też prostota użytkowania technologii. Obie cechy dotyczą technologii mobilnych i związanych z nimi działań określanych mianem marketingu mobilnego . Zalicza się do nich: wysyłanie SMS i MMS, włączanie bluetooth , korzystanie z witryn zoptymalizowanych pod kątem telefonów komórkowych, klikanie w bannery reklamowe dostosowane do mobile Web lub w odnośniki tekstowe, pobieranie różnych aplikacji i instalowanie ich w telefonach, korzystanie z mobile video oraz fotokodów (m. in. QR code). Można zaryzykować stwierdzenie, że fenomen rozwoju technologii mobilnych jest związany w ich użytecznością i prostotą użycia.
-
Quadratic stochastic operators as a tool in modelling the dynamics of a distribution of a population trait
- Krzysztof Bartoszek
- Małgorzata Pułka
Quadratic stochastic operators can exhibit a wide variety of asymptotic behaviours and these have been introduced and studied recently. In the present work we discuss biological interpretations that can be attributed to them. We also propose a computer simulation method to illustrate the behaviour of iterates of quadratic stochastic operators.
-
Quality Evaluation of Agricultural Distillates Using an Electronic Nose
- Tomasz Dymerski
- Jacek Gębicki
- Waldemar Wardencki
- Jacek Namieśnik
The paper presents the application of an electronic nose instrument to fast evaluation of agricultural distillates differing in quality. The investigations were carried out using a prototype of electronic nose equipped with a set of six semiconductor sensors by FIGARO Co., an electronic circuit converting signal into digital form and a set of thermostats able to provide gradient temperature characteristics to a gas mixture. A volatile fraction of the agricultural distillate samples differing in quality was obtained by barbotage. Interpretation of the results involved three data analysis techniques: principal component analysis, single-linkage cluster analysis and cluster analysis with spheres method. The investigations prove the usefulness of the presented technique in the quality control of agricultural distillates. Optimum measurements conditions were also defined, including volumetric flow rate of carrier gas (15 L/h), thermostat temperature during the barbotage process (15 °C) and time of sensor signal acquisition from the onset of the barbotage process (60 s).
-
Quality Modeling in Grid and Volunteer-Computing Systems
- Jarosław Kuchta
A model of computational quality in large-scale computing systems was presented in the previous chapter of this book. This model describes three quality attributes: performance, reliability and energy efficiency. We assumed that all processes in the system are incessantly ready to perform calculations and that communication between the processes occurs immediately. These assumptions are not true for grid and volunteer computing systems. In a grid system, the model must concern performance and reliability of internode network communication. Also availability of data distribution and result collecting processes must be evaluated. In the case of volunteer computing systems we should additionally take into account the probability that calculations may not be completed by the computers belonging to independent Internet users. These systems must ensure resistance to colluding attacks carried out by Internet users (or rather processes run on the infected computers out of knowledge of their users). It also has an impact on system performance and its energy efficiency. Geographical dispersion of calculations in case of grid systems and shifting the cost of increased energy consumption on the Internet users in the type of volunteer computing result in financial profit on energy usage for the system owner.