Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2014

Show all
  • Zagraniczni inwestorzy w chorwackim sektorze bankowym
    • Katarzyna Kubiszewska
    2014 Full text Ekonomiczne Problemy Usług

    Cel - przedstawienie sytuacji w chorwackim sektorze bankowym odnośnie udziału kapitału zagranicznego, jego wpływu na wyniki sektora, jak i strukturę rynku. Metoda badania – Wykorzystane metody badawcze obejmują studia literatury, głównie zagranicznej, oraz analizę danych finansowych oraz raportów Banku Centralnego w Chorwacji. Wyniki – zmiany w prawodawstwie wprowadzone po drugim kryzysie bankowym w Chorwacji doprowadziły do istotnego wzrostu zaangażowania kapitału zagranicznego w krajowym sektorze bankowym. A ten przyczynił się niewątpliwie do poprawy wyników finansowych całego rynku. Jednak kryzys finansowy, który dotarł do regionu kanałami pośrednimi i przejawił się w silnym spadku akcji kredytowej, doprowadził do znacznego pogorszenia się sytuacji w sektorze. Oryginalności/Wartość – Chorwacja jako najmłodszy członek Unii Europejskiej, podobnie jak inne kraje regionu Bałkanów Zachodnich, nie jest częstym podmiotem badań w Polsce.


  • Zagregowana mobilność a poziom nierówności płacowych
    • Karol Flisikowski
    2014 Full text Metody Ilościowe w Badaniach Ekonomicznych

    Praca przedstawia rozważania nad zależnością między poziomem nierówności płacowych a uogólnioną, zagregowaną mobilnością płac. Badania nad zależnością ta stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Dotyczyły one jednak ujęcia mikro z wykorzystaniem indywidualnych danych statystycznych. W niniejszej pracy dokonano weryfikacji wniosków płynących z dotychczasowych badań w tym zakresie, lecz mobilność mierzona jest na wysoce zagregowanych danych, na poziomie sektorów gospodarki.


  • Zagrożenia pieszych użytkowników dróg
    • Kazimierz Jamroz
    • Izabela Oskarbska
    2014

    Pieszy jako uczestnik ruchu drogowego i jego oczekiwania. Prawne uwarunkowania uczestnictwa pieszych w ruchu drogowym. Zagrożenia pieszych użytkowników dróg.


  • Zagrożenia uczestników ruchu drogowego na drogach regionalnych
    • Marcin Budzyński
    2014 Logistyka

    Referat zawiera analizę bezpieczeństwa ruchu drogowego na sieci dróg wojewódzkich. Przedstawiono poziom bezpieczeństwa na tle całej sieci drogowej oraz charakterystykę poszczególnych województw. Przedstawiono ranking województw ze względu na liczby wypadków i ich ofiar oraz wybrane wskaźniki. Zaprezentowano, jakie są najczęściej występujące rodzaje wypadków na drogach wojewódzkich oraz przedstawiono lokalizację wypadków pod kątem odcinka drogi. Podano również przykłady typowych błędów infrastruktury drogowej, szczególnie związanych z ruchem pieszych , otoczeniem dróg i rozwiązaniem geometrii skrzyżowań. Wskazano, że infrastruktura drogowa ma decydujący wpływ na poziom bezpieczeństwa ze względu na brak odpowiednich standardów. Podano również, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu działań naprawczych. Konieczne jest również dalsze prowadzenie badań w tym zakresie w celu dokładniejszego rozpoznania wpływu elementów infrastruktury dróg wojewódzkich na bezpieczeństwo ruchu.


  • Zagrożenie migotaniem komór serca przy odkształconym prądzie rażeniowym
    • Stanisław Czapp
    2014 Automatyka Elektryka Zakłócenia

    Przedstawiono zasady wyznaczania równoważnej wartości skutecznej prądu sinusoidalnego, który ze względu na migotanie komór serca wywoła takie same skutki, jak prąd odkształcony. Przeanalizowano wybrane przebiegi wyprostowane, przebiegi o sterowaniu fazowym oraz przebieg prądu ziemnozwarciowego silnika indukcyjnego zasilanego z przemiennika częstotliwości.


  • ZAKRES STOSOWANIA DECYZJI TSI PRM (Decyzja Komisji WE nr 2008/164/WE z dnia 21 grudnia 2007r.)W PROJEKTOWANIU POLSKICH DWORCÓW
    • Daniel Załuski
    2014

    Modernizacja każdego dworca musi być realizowana zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi, a dodatkowo powinna być zgodna z przepisami Decyzji TSI PRM, o ile te zostały wprowadzone do polskiego prawa, a nie są sprzeczne z polskimi przepisami budowlanymi lub są przepisem szczególnym tych przepisów. Do dziś w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). nie wprowadzono warunków technicznych dla budynków na obszarze kolejowym, zgodnych ze składnikami z Decyzji TSI PRM. Zatem budynki na obszarze kolejowym, w tym dworce, muszą być projektowane i realizowane zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami budowlanymi, bez uwzględniania składników z Decyzji TSI PRM sprzecznych z tymi przepisami. Zgodnie z orzecznictwem ETS (patrz sprawa 148/78 Tullio Ratti [1979], ECR 1629) „państwo nie może żądać wykonania nałożonego decyzją na jednostkę obowiązku, bowiem nie może powoływać się na własne uchybienie”.


  • Załącznik. Katalog wybranych urządzeń ochrony pieszych (przykłady dobrej praktyki)
    • Kazimierz Jamroz
    2014

    W katalogu przedstawiono zestaw wybranych urządzeń ochrony pieszych. Wyspecyfikowano 24 urządzenia dla pieszych, które scharakteryzowano i opisano w syntetyczny sposób, przedstawiając następujące charakterystyki: schemat rysunkowy urządzenia, warunki stosowania, przykłady zastosowania, poziom kosztów realizacji oraz aspekty pozytywne i negatywne stosowania.


  • Zamek w Człuchowie - funkcja zabytku jako problem konserwatorski
    • Grzegorz Bukal
    • Dzierżko-bukal Iwona
    2014

    Artykuł omawia najważniejsze problemy architektoniczno-konserwatorskie, które wyłoniły się podczas prowadzonej w latach 2009-2012 restauracji i adaptacji pozostałości zamku w Człuchowie, oraz przedstawia wynikające z nich i uwarunkowania projektowe i realizacyjne dotyczące tzw. „wartości funkcji” zabytku.


  • Zamiany w prawie budowlanym 2014 : Uprawniony do instalacji
    • Ziemowit Suligowski
    2014 Magazyn Instalatora

    Zmiany w prawie budowlanym wprowadzone w ramach programu uproszczeń. Nowe zasady nabywania uprawnień. Problemy wynikające z dopuszczenia absolwentów studiów I stopnia oraz techników. Komplikacje w wyniku uproszczeń. Skomplikowanie problemów formalnych odbycia stażu, zagrożenia dla młodego inżyniera.


  • Zanieczyszczenia żywności i ich wpływ na ludzkie zdrowie
    • Marek Biziuk
    2014

    W pracy opisano zanieczyszczenia żywności metalami ciężkimi, fluorkami oraz pestycydami i farmaceutykami, w tym antybiotykami hormonami oraz związkami endokrynnymi. Omówiono również oddziaływanie tych zanieczyszczeń na organizm człowieka.


  • Zanieczyszczenie zlewni rzeki Kłodnicy związkami z grupy kationowych surfaktantów jako przejaw antropopresji terenów przemysłowych
    • Żaneta Polkowska
    • Ewa Olkowska
    • Marek Ruman
    2014

    Zlewnia Rzeki Kłodnicy położona jest na terenie charakteryzującym się występowaniem różnorodnych przejawów działalności człowieka (górnictwo podziemne węgla kamiennego; hutnictwo; elektrownie i elektrociepłownie; zrzuty ścieków odprowadzane bezpośrednio do rzeki). Wpływ gospodarki przemysłowej oraz komunalnej na ten ekosystem obserwowany jest jako zmiany powierzchniowej sieci hydrograficznej rzeki oraz jakości jej wód. Ponadto zanieczyszczenia (m.in. związki organiczne oraz produkty ich metabolizmu, metale ciężkie) wprowadzane są do rzeki wraz z opadami atmosferycznymi, które spadając na obszar silnie zurbanizowany, spływają do sieci kanalizacyjnej i dalej do sieci rzecznej. Powyższe aspekty powodują konieczność prowadzenia badań w celu oceny stopnia zanieczyszczenia ekosystemu Rzeki Kłodnicy poprzez różnego typu ksenobiotyki. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż do tej pory na tym terenie nie były prowadzone badania określające poziomy stężeń analitów z grupy związków powierzchniowo-czynnych (surfaktanty, ZPC). Cząsteczki surfaktantów posiadają specyficzną budowę chemiczną określaną jako amfifilową, co powoduje występowanie różnorodnych właściwości fizykochemicznych (możliwość stosowania w różnych obszarach) tej grupy związków i ich swobodną migrację w środowisku. Stąd istotne staje się monitorowanie poziomów ich zawartości w różnych ekosystemach, by chronić różnorodne organizmy żywe. Szczególnym typem zanieczyszczeń są kationowe ZPC, gdyż charakteryzują się one podatnością na akumulację na powierzchni ciał stałych (w tym bioakumulację) oraz wykazują silne działanie toksyczne względem organizmów żywych. W niniejszym projekcie zaplanowano uzyskanie informacji na temat stopnia zanieczyszczenia wybranych ekosystemów związkami z grupy kationowych surfaktantów w wyniku działalności człowieka. W czasie prowadzonych badań potwierdzono obecności kationowych surfaktantów w ciekłych oraz stałych próbkach środowiskowych pobranych na terenie zlewni Rzeki Kłodnicy.


  • Zaopatrzenie w wodę
    • Ziemowit Suligowski
    • Sylwia Fudala-Książek
    2014

    Zagadnienia zaopatrzenia w wodę. Podstawy funkcjonowania systemów. Przedsiębiorstwo wodociągowe. Zagadnienia ilościowe. Ujmowanie wody, dystrybucja wody. Rurociągi. Materiał, cechy wytrzymałościowe, hydraulika, układy sieciowe, uzbrojenie sieci. Współpraca z podłożem gruntowym. Podnoszenie wody - pompy, pompownie. Zbiorniki sieciowe. Eksploatacja sieci.


  • Zaopatrzenie Warszawy w energię elektryczną vs potencjalny stan wystąpienia deficytu mocy i energii elektrycznej.
    • Waldemar Kamrat
    2014

    Przedstawiono problemy funkcjonowania Warszawy w przypadku wystąpienia deficytu mocy i energii elektrycznej.


  • Zapomniane, zaniedbane, znikające... zabytkowe miejskie ogrody = Forgotten, Neglected, Disappearing... Historic Urban Gardens
    • Katarzyna Rozmarynowska
    2014 Full text Czasopismo Techniczne

    W artykule przedstawiono przyczyny degradacji zabytkowej zieleni miejskiej. Na dwóch gdańskich przykładach pokazano w jaki sposób zabytkowa zieleń jest wypierana ze sfery publicznej. Podjęto próbę określenia sposobów przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom. Artykuł ukazał się w języku polskim i angielskim.


  • Zapotrzebowanie na prywatną opiekę pielęgniarską w Gdańsku
    • Marietta Pilarska
    • Agnieszka Zimmermann
    • Przemysław Banasik
    2014 Full text Problemy Pielęgniarstwa

    Streszczenie Wstęp. Pielęgniarki mogąc prowadzić prywatną praktykę zawodową, spotykają się z nowymi wyzwaniami związanymi z komercjalizacją usług systemu opieki zdrowotnej i potrzebą sprostania wymogom popytu i podaży na prywatne usługi pielęgniarskie. Cel. Celem pracy było zbadanie zapotrzebowania na prywatną opiekę pielęgniarską w Gdańsku oraz dokonanie analizy doświadczeń, obaw i oczekiwań pacjentów. Materiał i metody. W pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego przeprowadzonego w sposób jawny, dobrowolny i gwarantujący anonimowość. Badanie wykonano wśród 100 pacjentów różnych ośrodków leczniczych Gdańska w okresie od października 2012 roku do kwietnia 2013 roku. Wyniki. W pracy wykazano, że istnieje duże zainteresowanie prywatnymi usługami pielęgniarskimi (73% badanych), jednakże w praktyce niewiele osób z nich korzysta (39% badanych). Jako główne przeszkody wskazano na koszt tych usług (68% odpowiedzi) i brak dostępnej dla pacjentów informacji (40%). Pacjenci wykazali niewielką świadomość możliwości prowadzenia przez pielęgniarki prywatnej praktyki zawodowej, tylko 29% skojarzyło dom chorego jako miejsce świadczenia usług. Badania zweryfikowały również oczekiwania wobec prywatnej działalności pielęgniarek. Dla pacjentów ważny jest profesjonalizm zawodowy i sumienność, empatia, dostępność finansowa i dyspozycyjność. Wnioski. Badani mieszkańcy Gdańska zadeklarowali zapotrzebowanie na prywatne usługi pielęgniarskie, ale uważają, że koszt tych usług jest główną przeszkodą w możliwości korzystania z niej. Ważne jest także, że pacjenci odczuwają brak informacji o cenach, wachlarzu usług i dostępności do prywatnych praktyk pielęgniarskich. Fakt ten powinien zostać wykorzystany w celu upowszechnienia w świadomości społecznej roli i zakresu prywatnej działalności pielęgniarskiej.


  • Zarysowanie i nośność przestrzennego układu tarcz zbrojonych ortogonalnie
    • Krystyna Nagrodzka-Godycka
    • Anna Kopańska
    • Kamila Zmuda-Baszczyn
    2014 Full text Budownictwo i Architektura

    W referacie przedstawiono wyniki badania eksperymentalnego przestrzennego układu tarcz z tarczą wspornikową obciążoną po wysokości i tarczą poprzeczną ją wspierającą. Wyniki badania w zakresie zarysowania i nośności przeanalizowano pod kątem udziału betonu w pracy układu tarczowego. Zweryfikowano przydatność wytrzymałości betonu na przecinanie w ocenie nośności.


  • Zarządzanie bezpieczeństwem istniejącej sieci drogowej
    • Marcin Budzyński
    • Kazimierz Jamroz
    2014 Full text Budownictwo i Architektura

    Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury drogowej jest to stosowanie w planowaniu, projektowaniu, budowie i użytkowaniu dróg procedur polegających na systematycznej identyfikacji zagrożeń na drodze, szacowaniu ich ewentualnych skutków dla uczestników ruchu drogowego oraz stosowaniu działań eliminujących zidentyfikowane zagrożenia lub zmniejszających skutki ich występowania mierzone liczbą wypadków, liczbą ofiar rannych i śmiertelnych w wypadkach oraz kosztów wypadków drogowych. Istnieje wiele podejść i metod oraz narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dyrektywa UE 2008/96/WE porządkuje i proponuje listę takich narzędzi. W referacie przedstawiono dwa z nich – klasyfikację odcinków niebezpiecznych oraz kontrolę infrastruktury pod kątem bezpieczeństwa. W końcowej części przedstawiono konieczne kierunki dalszych działań, szczególnie badań naukowych, wspierających zarządzanie istniejącą infrastrukturą drogową.


  • Zarządzanie informacyjnym środowiskiem pracy
    • Joanna Szustakiewicz
    2014

    Cel. Niniejsza praca ma na celu wskazanie zależności pomiędzy zróżnicowanym poziomem zaangażowania projektantów w wykorzystanie Design Thinking w projektowaniu usług i kształtowaniu środowiska pracy projektantów a efektami ich pracy. Celem przeprowadzonych badań była identyfikacja czynników środowiskowych stymulujących efektywność pracy projektanta nowej usługi. Metoda/podejście. W środowisku akademickim w trzech grupach przyszłych projektantów i menedżerów projektów przeprowadzono kontrolowany eksperyment, w którym każda z grup realizowała to samo zadanie projektowe, w odmiennym stopniu wykorzystując metodykę Design Thinking. Wyniki. Badania potwierdziły, że elementy kształtujące środowisko pracy proponowane przez Design Thinking korzystnie wpływają na efektywność pracy młodych projektantów. Ograniczenia/implikacje. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu okazały się zgodne z oczekiwaniami autorki w zakresie satysfakcji i lepszego samopoczucia uczestników procesu projektowania. Niestety, niedoskonały okazał się sam pomiar efektywności procesu projektowania dokonywany poprzez odniesienie poniesionych nakładów do jakości i innowacyjności jego wyników. Dalsze prace badawcze powinny dążyć do doskonalenia modelu pomiaru wyników projektowania nowych usług interaktywnych. Implikacje praktyczne. Wskazanie elementów, które mogą istotnie wpływać na efekty pracy pracowników, oraz dostarczenie narzędzia nadającego się do szerokiego zastosowania w biznesie, który wysoko ceni sobie możliwość weryfikacji efektywności nakładów ponoszonych na realizację przedsięwzięć. Oryginalność/Wartość. Zaproponowano nowy model pomiaru efektywności podejścia Design Thinking, wprowadzający do trójkąta zarządzania procesem projektowania usług interaktywnych kategorię innowacyjności.


  • Zarządzanie jakością i innowacyjność w świetle doświadczeń organizacji Pomorza
    • Małgorzata Wiśniewska
    • Piotr Grudowski
    2014

    Przedstawione w tej pracy koncepcje i metody zarządzania potwierdzają, że wykorzystanie orientacji na jakość i w ramach tego na stałe usprawnianie, przynosi pozytywne efekty nie tylko w odniesieniu do procesów produkcyjnych, ale także wszelkiego rodzaju procesów związanych z realizacją usług, w tym działań wspierających procesy operacyjne, we wszystkich obszarach funkcjonalnych organizacji. Szczególnie istotny jest korzystny wpływ tej orientacji na kreowanie, transformację i dystrybucję wiedzy. Nie można jednak nie zauważać potrzeb organizacji związanych z wprowadzaniem niezbędnych zmian. Dlatego też obok przykładów pozytywnych dotyczących Laureatów Pomorskiej Nagrody Jakości przedstawiono diagnozę stanu organizacji pomorskich sugerującą występowanie wielu problemów w obszarze zarządzania, jakości i innowacyjności. Przedstawiony materiał ma pobudzić nowe inicjatywy praktyczne i badawcze i powinien stanowić inspirację do wprowadzania coraz to skuteczniejszych działań związanych z poprawą konkurencyjności organizacji Pomorza.


  • Zarządzanie kapitałami w klastrach: kapitał społeczny, kulturowy, ekonomiczny i symboliczny w strukturach klastrowych
    • Anna Lis
    • Adrian Lis
    2014

    Celem pracy było zaprezentowanie i poddanie pod dyskusję teoretycznej koncepcji analizy przedsiębiorstw klastrowych z wykorzystaniem zmodyfikowanej teorii kapitałów, metodyki badań, zgodnie z którą przeprowadzono pierwszą, empiryczną aplikację tejże koncepcji do grupy przedsiębiorstw składających się na wybrane struktury klastrowe oraz wyników tych badań (wspartych analizą statystyczną) dających pewien obraz istniejących kategorii percepcji rzeczywistości u badanych przedsiębiorców (a na tym tle pierwszych wniosków dotyczących proponowanej koncepcji).