Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2014

Show all
  • Poprawa niezawodności silnika przez monitoring i zmniejszenie temperatury pracy
    • Marek Olesz
    2014 Inżynieria & Utrzymanie Ruchu

    W artykule przedstawiono metody pomiaru temperatury izolacji silników oraz sposób wyznaczenia temperatury dopuszczalnej w danych warunkach otoczenia.


  • Poprawa rozdzielczości pomiarów TDOA w radionawigacyjnym odbiorniku DS-CDMA
    • Jarosław Sadowski
    2014 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Referat przedstawia propozycję poprawy rozdzielczości pomiaru różnic czasów nadejścia sygnałów (TDOA) w odbiorniku DS-CDMA do celów radiolokalizacyjnych i radionawigacyjnych przy użyciu pętli śledzenia fazy ciągu rozpraszającego wykorzystującej filtry ułamkowoopóźniające. Opisana jest budowa i funkcjonowanie proponowanego rozwiązania wraz z wynikami badań laboratoryjnych.


  • Porównanie efektywności metod ponownego wykorzystania częstotliwości PFR i SFR w systemie LTE
    • Sławomir Gajewski
    2014 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie przedstawiono porównawcze wyniki badań efektywności metod powtórnego wykorzystania pasma – PFR i SFR w systemie LTE. Porównanie dotyczy zarówno pojemności interfejsów radiowych w przypadku użycia tych metod, jak również osiąganej przepływności dla pojedynczych połączeń. Wyniki badań mogą być użyteczne do oceny efektywności obu metod oraz do projektowania i optymalizacji sieci komórkowej LTE.


  • Porównanie mocy strat energetycznych w pompie wyporowej o zmiennej wydajności określonych bez uwzględnienia bądź z uwzględnieniem mocy ściskania oleju hydraulicznego
    • Zygmunt Paszota
    2014 Full text Napędy i Sterowanie

    Porównano moce strat energetycznych w pompie wyporowej o zmiennej wydajności, określone bez uwzględnienia bądź z uwzględnieniem mocy ściskania oleju hydraulicznego. Ocena mocy ściskania cieczy w pompie stała się możliwa dzięki zastosowaniu, zaproponowanej przez autora, metody określenia stopnia zapowietrzenia cieczy w pompie. W metodzie określenia stopnia zapowietrzenia cieczy w pompie oraz w ocenie mocy strat objętościowych ściskania cieczy zastosowano uproszczony wzór opisujący pole pracy indykowanej strat objętościowych ściskania cieczy w trakcie jednego obrotu wału przy indykowanym przyroście ciśnienia w komorach. Porównano trzema metodami sumę mocy strat objętościowych przecieków i mocy ściskania oraz strat mechanicznych wynikających z przyrostu ciśnienia indykowanego w komorach roboczych.


  • Porównanie normowej nośności wyboczeniowej silosów z blachy falistej z analizą MES.
    • Mateusz Sondej
    • Piotr Iwicki
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2014 Inżynieria i Budownictwo

    W artykule przedstawiono wyniki statycznej analizy wyboczeniowej cienkościennych silosów metalowych o przekroju kołowym. Analizy MES wykonano dla wstępnych imperfekcji geometrycznych o różnym kształcie i amplitudzie. Wyniki analizy dynamicznej porównano ze wzorami normowymi.


  • Porównanie nośności na wyboczenie słupów modelowanych za pomocą elementów belkowych i powłokowych
    • Łukasz Żmuda-Trzebiatowski
    2014 Logistyka

    W artykule przedstawiono porównanie analizy stateczności słupa podpierającego zadaszenie peronu kolejowego przy zastosowaniu modelu prętowego i powłokowego. Konstrukcja o rozpiętości 8 m wykonana ze stali S235 i profilu HEB320 została utwierdzona w podłożu. Obciążenie przyłożono do górnej części słupa. Do oceny stateczności konstrukcji wykorzystano liniowe i nieliniowe analizy statyczne i dynamiczne. Rozważono sprężysty oraz sprężysto-plastyczny model materiału. W wyniku liniowej analizy wyboczeniowej otrzymano różnicę 6,62% między pierwszymi siłami krytycznymi w modelu prętowym i powłokowym, przy czym niższą wartość uzyskano w modelu powłokowym. W analizach nieliniowych można zauważyć podobną zależność – w modelu powłokowym występują mniejsze wartości maksymalnego obciążenia, jakie może przenieść konstrukcja. Różnice sięgają do 6,5% w analizie geometrycznie liniowej w słupie z imperfekcjami bazującymi na pierwszej postaci wyboczenia, a do 25% w analizie geometrycznie i materiałowo liniowej. Artykuł znajduje się na płycie CD dołączonej do czasopisma na str. 11820-118828.


  • Porównanie powierzchni po nagniataniu wybranymi narzędziami z dociskiem hydrostatycznym
    • Piotr Waszczur
    • Michał Dobrzyński
    • Bogdan Ścibiorski
    • Stefan Dzionk
    2014 Full text Mechanik

    W artykule przedstawiono wyniki z badań eksperymentalnych dotyczących oceny wpływu czynników wejściowych i stanu powierzchni obrabianej podczas procesu nagniatania narzędziami z dociskiem hydrostatycznym. Badania dotyczyły obróbki materiału w stanie utwardzonym po hartowaniu. Skoncentrowano się na ocenie wpływu posuwu i prędkości nagniatania oraz wstępnych wartości parametrów chropowatości powierzchni (uzyskanych w wyniku toczenia) na stan geometryczny powierzchni opisanej parametrami chropowatości. W badaniach nagniatania wykorzystano dwa narzędzia, w których elementami nagniatającymi były kulki. W dalszej części przeanalizowano i oceniono wpływ opisanych powyżej czynników i ich interakcji oraz przedstawiono uzyskane wyniki dla poszczególnych układów planu zrealizowanego eksperymentu.


  • Porównanie wybranych europejskich katalogów typowych nawierzchni podatnych i półsztywnych
    • Józef Judycki
    2014

    Analityczne opracowanie wyjaśniające zasady weryfikacji i aktualizacji obliczeń zawartych w nowym katalogu typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych z 2013 roku dostosowanym do współczesnych technologii i materiałów, zwiększonego obciążenia dróg przez ruch drogowy, zmienionych sposobów wzmacniania podłoża, recyklingu materiałów drogowych, ujednoliconego nazewnictwa warstw konstrukcji nawierzchni oraz nowych metod obliczeń konstrukcji nawierzchni. Zawiera również porównanie katalogów typowych nawierzchni z Austrii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii z katalogiem polskim.


  • Porównanie wyników pomiarów mas ziemnych wykonanych metodą skaningu laserowego i GNSS w kontekście inwestycji komunikacyjnych
    • Anna Sobieraj-Żłobińska
    • Aleksander Nowak
    • Jakub Szulwic
    2014 Full text Logistyka

    Pomiary objętości mas ziemnych to jeden z etapów związanych z robotami ziemnymi wynikającymi z planowania i prowadzenia inwestycji na danym obszarze. W przypadku inwestycji drogowych i kolejowych są szczególnie istotne, gdyż dąży się do zbilansowania robót ziemnych. Ważny jest także aspekt logistyczny – taki jak masowe przewozy materiałów sypkich (np. żwir). Zarówno przed jak i po wykonaniu robót ziemnych, niezbędny jest pomiar ukształtowania powierzchni topograficznej. Możemy wyróżnić metody klasyczne (niwelacja siatkowa, niwelacja punktów rozproszonych, niwelacja podłużna i poprzeczna), metody fotogrametryczne, skaning laserowy (naziemny i lotniczy). Wybór metody pomiaru jest głównie uzależniony od rodzaju rozpatrywanego obszaru, a przede wszystkim od jego wielkości. W tym artykule autorzy skupiają się na danych uzyskanych w wyniku pomiarów GPS i skaningu laserowego. Wskazują zalety i wady obu tych rozwiązań w odniesieniu do obliczania objętości mas ziemnych, wskazując na uzyskane dokładności oraz czas poświęcony na pozyskanie i opracowanie danych.


  • Porównanie zasad projektowania oczyszczalni hydrofitowych stosowanych w Europie.
    • Kristian Pierzgalski
    • Magdalena Gajewska
    2014 Rynek Instalacyjny

    w artykule przedstawiono ogólna charakterystykę oczyszczalni hydrofitowych , rodzaje i konfiguracje systemów oraz zachodzące w nich procesy. Porównano zasady projektowania tych systemów (z ograniczeniem tylko do systemów podpowierzchniowych) w krajach, które oprocowały normy i wytyczne oraz porownano je do zasad projektowania w Polsce


  • Porównanie zużycia ściernego wybranych biomateriałów przeznaczonych na komponenty ślizgowe endoprotez stawu biodrowego
    • Katarzyna Zasińska
    • Tomasz Seramak
    • Jacek Łubiński
    2014 Dokonania Młodych Naukowców

    Nadrzędnym wymaganiem stawianym nowoczesnym endoprotezom jest wysoka trwałość współpracujących elementów, przekładająca się na optymalnie długi czas funkcjonowania w organizmie ludzkim. Niestety trwałość obecnie stosowanych endoprotez stawu biodrowego ograniczona jest procesami zużycia tribologicznego, zachodzącymi w podstawowym układzie ruchowym pomiędzy głową, a panewką zaimplantowanej endoprotezy stawu biodrowego [Pawlak i in. 2010], [Wendland i in. 2008], [Kozierski i in. 2010]. W celu porównania zużycia ściernego przeprowadzono badania tribologiczne par trących złożonych ze stali austenitycznej 316LVM i PE-UHMW oraz stopu tytanu nowej generacji Ti13Nb13Zr i PE-UHMW za pomocą tribometru PT-3. Wyznaczenie współczynnika tarcia, analiza profili falistości oraz oszacowanie zużycia masowego próbek pozwoliły na ocenę zużycia ściernego badanych biomateriałów [Zasińska 2012].


  • Positive solutions to fractional differential equations involving Stieltjes integral conditions
    • Tadeusz Jankowski
    2014 APPLIED MATHEMATICS AND COMPUTATION

    In this paper, we investigate nonlocal boundary value problems for fractional differential equations with dependence on the first-order derivatives and deviating arguments. Sufficient conditions which guarantee the existence of at least three positive solutions are new and obtained by using the Avery–Peterson theorem. We discuss problems (1) and (2) when argument b can change the character on [0, 1], so in some subinterval I of [0, 1], it can be delayed in I and advanced in ½0; 1 n I. Moreover in our discussion problem (2) depends on delayed argument a. Examples illustrate the results.


  • Positive solutions to Sturm–Liouville problems with non-local boundary conditions
    • Tadeusz Jankowski
    2014 PROCEEDINGS OF THE ROYAL SOCIETY OF EDINBURGH SECTION A-MATHEMATICS

    In this paper, the existence of at least three non-negative solutions to non-local boundary-value problems for second-order differential equations with deviating arguments α and ζ is investigated. Sufficient conditions, which guarantee the existence of positive solutions, are obtained using the Avery–Peterson theorem. We discuss our problem for both advanced and delayed arguments. An example is added to illustrate the results.


  • Possibilities of using SVC compensators for synchronous generators rotors oscillations damping.
    • Jacek Klucznik
    2014

    The article presents the idea of using static var compensators (SVC) for damping generators rotors oscillations. A novel SVC controller structure is proposed to provide better dynamic performance of the power system. A tests results are shown for proposed controller structure, that was carried out in a three-machine power system model as well as in multi-machine model of Polish Power System.


  • POSSIBILITY OF ASSESSMENT OF OPERATION OF SLIDING BEARINGS IN PISTON-CRANK MECHANISMS OF DIESEL ENGINES WITH REGARD TO LOAD AND TIME OF CORRECT WORK OF THE BEARINGS BY APPLYING ACOUSTIC EMISSION AS A DIAGNOSTIC SIGNAL
    • Jerzy Girtler
    • Wojciech Darski
    2014 Full text Journal of Polish CIMEEAC

    Abstract: The paper presents a possibility of determining (assessing) operation of sliding bearings with multilayer bushings in crank-piston mechanisms of diesel engines. Properties of load and wear, particularly fatigue and abrasive, are characterized in general. Acoustic emission as a diagnostic signal was proved to be useful for detection of the wear of sliding and barrier layers. Results of measurements of acoustic emission parameters, made with AMSY-5, the 12-channel system, manufactured by Vallen GmbH are presented herein. The measurements include such parameters as: the number of discrete emissions determined by counts of EA events, the effective value (RMS), the number and also the rate per unit of time of oscillating above the threshold level (the number of exceeding the threshold level), amplitude of discrete emission signal, rise time, duration time and damping time of discrete emission, power (energy unit) of discrete emission signal. The usefulness of acoustic emission (AE) application as a diagnostic signal for detection of micro-damage in sliding and barrier layers of bearings in crank-piston mechanisms of diesel engines was confirmed


  • Possibility of thermal imaging use in studies of natural convection heat transfer on the example of an isothermal vertical plate.
    • Witold Lewandowski
    • Michał Ryms
    • Hubert Denda
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2014 INTERNATIONAL JOURNAL OF HEAT AND MASS TRANSFER

    A new method of infrared (IR) camera use in convective heat transfer studies has been presented. Until now, IR cameras were utilized for temperature field visualizations of flat heated surfaces of solid objects only. Because liquids and gasses do not emit radiation in the infrared range of wave lengths, detection of temperature field in the air was conducted with the use of plastic mesh, which, after heating by hot air, emits infrared radiation visible by IR camera. As the mesh is made from a low conductivity material, it therefore maintains the sharp contours of isotherms without blurring. The radiation from lateral surface of the grid (perpendicular positioned to the heated surface and parallel to gravity) can be recorded by IR camera set perpendicularly to the mesh. From the obtained temperature field and the temperature of heated surface, also measured by the IR camera, temperature gradients on the wall ∂T/∂y|y=0 and their distribution on surface can be found. From these measured gradients and its distribution, the local heat transfer coefficients αx and local Nusselt numbers Nux on the heated surface can be calculated. By integrating the local values of Nux the average value of the Nusselt number Nu, representative for the entire surface, can be obtained. Verification of accuracy of the presented new method has been conducted through three dimensional temperature field visualization studies of free convective heat transfer from an isothermal heat plate. This configuration was deliberately chosen because the vertical plate was the earliest and most thoroughly studied case and its rich scientific documentation is best known and therefore the most reliable. The results, obtained by the use of IR camera, presented in the form of Nusselt–Rayleigh relation Nug = 0.571 Ra^0.25 have a good correlation with the literature data, which testifies the positive verification and utility presented in this new method of convection heat transfer investigation.


  • Possible uses of crisis situation aiding system in virtual world simulation
    • Waldemar Korłub
    • Michał Wójcik
    2014 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Many of the real world crisis situations like spreading fire, hostile units attack, flood, and etc. are commonly used in computer games where a simulation of extensive virtual world is crucial. This paper presents some ideas for possible uses of existing crisis situation aiding system in such environments. Moreover, it shows how this kind of system can be taught during subsequent games with a large number of players. As an example it gives two types of game AI, centralized one and distributed among independent units.


  • Postawy przedsiębiorców wobec rozstrzygania sporów na platformie ODR
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    • Iwona Flis
    2014 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    Artykuł dotyczy tematyki alternatywnych metod rozwiązywania sporów, głównie mediacji w środowisku biznesowym. Skoncentrowano się na analizie postaw i oczekiwań przedsiębiorców wobec internetowej platformy do e-mediacji. Tłem do prezentacji wyników badań własnych z tego zakresu jest model uwarunkowań postaw polskich przedsiębiorców wobec ODR, obejmujący postawy wobec konfliktu, wobec mediacji oraz wobec rozwiązań IT, które omówiono odwołując się do danych zastanych. Analiza opinii wyrażonych przez 112 przedsiębiorców w badaniu ankietowym pozwoliła na sformułowanie wniosku o pozytywnym nastawieniu wobec platformy ODR pod warunkiem, że spełni ona wymagania dotyczące poufności procesu, ochrony danych osobowych i łatwej dostępności. Przedsiębiorcy wskazali spory pomiędzy odległymi stronami i opierające się na wysokiej niechęci wzajemnej oraz trudności w organizacji posiedzeń mediacyjnych jako główne powody ich zainteresowania e-mediacjami


  • Postępy fotowoltaiki - aktualne technologie produkcji ogniw
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2014 Czysta Energia

    Po energetyce wodnej i wiatrowej, fotowoltaika jest trzecią pod względem mocy zainstalowanej technologią, wykorzystującą odnawialne źródła energii. Obecnie technologie fotowoltaiczne można podzielić na trzy grupy: pierwszej, drugiej i trzeciej generacji. Za ogniwa I generacji uważa się te, które wykonane są na bazie krystalicznego krzemu, II generacji - to ogniwa cienkowarstwowe, natomiast trzecią generację stanowią ogniwa, które mają za zadanie przekroczyć barierę Shockleya-Queisser'a sprawności dla pojedynczego złącza. W artykule scharakteryzowano te trzy grupy ogniw.


  • Posttraumatic Orbital Emphysema: A Numerical Model
    • Andrzej Skorek
    • Paweł Kłosowski
    • Łukasz Plichta
    • Dorota Raczyńska
    • Marcin Zmuda Trzebiatowski
    • Paweł Lemski
    2014 Full text Journal of Ophthalmology

    Orbital emphysema is a common symptom accompanying orbital fracture. The pathomechanism is still not recognized and the usually assumed cause, elevated pressure in the upper airways connected with sneezing or coughing, does not always contribute to the occurrence of this type of fracture. Observations based on the finite model (simulating blowout type fracture) of the deformations of the inferior orbital wall after a strike in its lower rim. Authors created a computer numeric model of the orbit with specified features—thickness and resilience modulus. During simulation an evenly spread 14400 N force was applied to the nodular points in the inferior rim (the maximal value not causing cracking of the outer rim, but only ruptures in the inferior wall). The observation was made from 1*10^-3 to 1*10^-2 second after a strike. Right after a strike dislocations of the inferior orbital wall toward the maxillary sinus were observed. Afterwards a retrograde wave of the dislocation of the inferior wall toward the orbit was noticed. Overall dislocation amplitude reached about 6 mm. Based on a numeric model of the orbit submitted to a strike in the inferior wall an existence of a retrograde shock wave causing orbital emphysema has been found.