Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2014

Show all
  • Platforma edX - nowe podejście do kursów online
    • Marek Kuciński
    2014 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Współczesne metody nauczania na odległość zmieniają się dynamicznie. Powstają światowe konsorcja podejmujące starania zapewnienia dostępu do edukacji na najwyższym poziomie z wykorzystaniem Internetu. Jedną z takich prób jest platforma edX. Jej rozwój zapoczątkowały niemal 2 lata temu MIT i Harvard. Obecnie zespół liczy już 30 uczelni z całego świata. Renoma ośrodków naukowych biorących udział w projekcie przyciągnęła już ponad 2 miliony kursantów z całego świata. Ogromnymi zaletami platformy są takie aspekty jak: kompleksowe podejście do kształcenia online, obejmujące zarówno wykłady jak i ćwiczenia, czy wirtualne laboratoria. Platforma jest również polem doświadczalnym dla nowatorskich metod weryfikacji wiedzy oraz jej potwierdzania za pomocą wciąż rozbudowywanego systemu certyfikatów. Artykuł podsumowuje opinia dot. możliwości portalu z punktu widzenia studenta i wykładowcy PG.


  • Poczucie zadowolenia z pracy - czy wiek ma znaczenie?
    • Anita Richert-Kaźmierska
    • Katarzyna Stankiewicz
    2014 Full text Przedsiębiorczość i Zarządzanie

    W artykule podjęto tematykę satysfakcji z pracy. Dokonano przeglądu podstawowych aspektów tego zjawiska: sposobów definiowania, znaczenia z punktu widzenia przedsiębiorstwa oraz czynników wpływających na występowanie lub niewystępowanie zadowolenia z pracy. Celem głównym była próba odpowiedzi na pytanie, czy charakterystyki demograficzne pracownika – a konkretnie jego wiek – mają znaczenie dla odczuwania zadowolenia z pracy. Dla potwierdzenia lub zaprzeczenia tak sformułowanego pytania posłużono się wynikami badań przeprowadzonych wśród 856 pracowników organizacji uczestniczących w międzynarodowym projekcie projektu Best Agers Lighthouses – Strategic Age Management for SME in the Baltic Sea Region


  • Podaż technologii vs potrzeby w zakresie technologii: rola instytucji pośredniczących w transferze technologii na Pomorzu
    • Anna Lis
    2014

    Niniejszy rozdział poświęcony jest na omówienie roli instytucji pośredniczących w procesach transferu technologii. Autorka, na podstawie badań przeprowadzonych w trzech grupach podmiotów działających na Pomorzu, obejmujących: instytucje pomostowe (wsparte środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013), klientów tych instytucji oraz losowo dobraną próbę przedsiębiorców przeanalizowała – z jednej strony – podaż technologii i usług proinnowacyjnych (oferowanych przez instytucje pośredniczące), z drugiej zaś – potrzeby w zakresie technologii i innowacji (zgłaszane przez firmy). Uzyskane wyniki wskazują na dość duże niedopasowanie oferty analizowanych instytucji otoczenia biznesu do potrzeb rynkowych. Instytucje te oferują pełen pakiet usług wspierających przedsiębiorczość, rzadko jednak podejmują działania zorientowane na rozwój innowacji i transfer technologii. Autorka prezentuje wytyczne dotyczące dalszych kierunków rozwoju (i ewentualnego wsparcia) instytucji pomostowych, które mogą być wykorzystane nie tylko w odniesieniu do pomorskich instytucji okołobiznesowych, ale do całej infrastruktury wsparcia innowacji i transferu technologii w Polsce.


  • Podejmowanie decyzji w warunkach niepewności przy użyciu sieci Bayesa - przykład zastosowania
    • Magdalena Apollo
    • Emilia Miszewska
    2014 Full text Logistyka

    Podjęty w referacie temat odnosi się do zagadnienia podejmowania decyzji w warunkach ograniczonej informacji. Jako przykład przedsięwzięcia odznaczającego się wysokim poziomem złożoności oraz kompleksowości wykorzystano projekty rewitalizacji. Zaprezentowany w referacie przykład zastosowania sieci Bayes’a stanowi uproszczony problem decyzyjny, mający zobrazować mechanizm działania narzędzia, którego niekwestionowana zaletą jest możliwość uniknięcia kosztownych badań stanu otoczenia, które można zamodelować na podstawie doświadczenia.


  • Podpory nurtowe – wybrane zagadnienia teoretyczne
    • Kazimierz Gwizdała
    • Michał Szydłowski
    2014 Inżynieria i Budownictwo

    Obliczenia hydrauliczne mostów i transportu rumowiska w rejonie podpór mostowych są przedmiotem wytycznych do projektowania. Metody tam proponowane są oparte na wzorach klasycznej hydrauliki. Przedstawiono inne podejście do obliczeń hydraulicznych, wykorzystujące dwuwymiarowy model przepływu wody. Pokazano numeryczną symulację hydrodynamiki w rejonie podpory mostu na Wiśle koło Kwidzyna. Na jej podstawie oszacowano intensywność ruchu rumowiska i zlokalizowano strefy deformacji dna rzeki. Odniesiono się również do posadowienia podpór mostu głównego na palach wielkośrednicowych średnicy 1800 mm, długości 14,0 do 28 m, z iniekcją cementową pod podstawę.


  • Podstawowe narzędzia lean manufacturing
    • Joanna Czerska
    2014

    Niniejsza książka powstała w oparciu o doświadczenia wdrożeniowe LeanQ Team i samej autorki zdobywane na przestrzeni dziesięciu lat we współpracy z kilkuset firmami. Książka ta jest podręcznikiem dla poczatkujących, ale wierzę, że i doświadczeni praktycy znajdą w niej kilka inspiracji. Pisząc tę książkę starałam się odpowiedzieć na potrzeby tych, którzy zauważyli, że są na rynku konkurencyjne firmy, które uzyskują lepsze efekty, taniej oferują produkty, bo stosują Lean i chcieli by się dowiedzieć co to jest „ten Lean”. iedy bierzesz do ręki książkę o tytule „Narzędzia…” nie zapominaj, że narzędzia te muszą być elementem spójnej całości – szerszej wizji przyszłości przedsiębiorstwa – Twojego lub tego w którym pracujesz. Wykorzystywanie i wdrażanie narzędzi dla nich samych, w celu powiedzenia „Mam! Używam!” nie jest Lean i nie da Ci efektów, które obserwujesz u innych. To dokładnie tak jakbyś kupił sobie wiertarkę i cieszył się jej posiadaniem, a nawet radował się nawierconymi dziurami w ścianach, ale… zapomniał na tych ścianach czegoś powiesić, czegoś co tak naprawdę było celem zakupienia wiertarki i podziurawienia ścian. Moja praktyka pokazuje, że firmy, które wykorzystują narzędzia lean świadomie, tj. wiedzą jakie konkretne efekty chcą uzyskać poprzez ich zastosowanie uzyskują dużo lepsze wyniki „z posiadania wiertarki” od tych, którym nakazano wdrażanie Lean i których rozlicza się z doskonałego stosowania narzędzi. Oznacza to, że zanim zdecydujesz się użyć, któregokolwiek z narzędzi ustal konkretny i mierzalny cel, który chcesz osiągnąć. Po zdefiniowaniu celu rozpoznaj sytuację w obszarze, który chcesz usprawnić – stan istniejący i jego problemy (źródłowe!) pomogą Ci w określeniu listy narzędzi, których powinieneś użyć do jego usprawnienia. Z tego powodu w poszczególnych rozdziałach starałam się pokazać jakie rezultaty można osiągnąć i na jakie problemy może odpowiedzieć każde z opisanych narzędzi. Czytając tę książkę, pamiętaj również, że to nie wszystkie narzędzia, którymi dysponuje Lean oraz, które mogą być w Twojej dyspozycji – wiertarką nie dasz rady wbić każdego gwoździa ;). Daję Ci do ręki garść inspiracji, ale nie zatrzymuj się w poszukiwaniach i ciągłym doskonaleniu swojego warsztatu pracy!


  • PODSTAWOWE TESTY STATYSTYCZNE WYKORZYSTYWANE W TRAKCIE WALIDACJI
    • Piotr Konieczka
    2014

    Na etapie opracowywania wyników pomiarów analitycznych, w trakcie przeprowadzania procesu walidacji wykorzystywane są różnego rodzaju testy statystyczne. Każde wnioskowanie dotyczące wartości otrzymywanych wyników, dotyczących zwłaszcza ich zgodności z wartościami normowanymi, granicznymi, założonymi, obarczone jest pewnym marginesem niepewności. W wystąpieniu zostaną omówione zasady stosowania oraz opisy najczęściej wykorzystywanych testów statystycznych.


  • Podstawy teorii maszyn elektrycznych
    • Wacław Matulewicz
    2014

    W książce przedstawiono podstawowe prawa zjawisk elektromagnetycznych, rodzaje pól magnetycznych, powstawania momentu elektromagnetycznego oraz podstawowe pojęcia z eksploatacji maszyn elektrycznych. Następnie oddzielnie dla transformatorów, maszyn prądu stałego, maszyn asynchronicznych i synchronicznych podano zasady działania, budowy, sposoby obliczeń konstrukcyjnych oraz ich właściwości eksploatacyjne.


  • POLAND RULES! - Polska rządzi! Relacja z regat łodzi solarnych Dong Energy Solar Challenge 2014
    • Wojciech Litwin
    2014 Full text Napędy i Sterowanie

    W 2014 r. Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, członkowie Koła Naukowego „KORAB” zwyciężyli w regat łodzi zasilanych energią słoneczną Dong Energy Solar Boats Challenge – Holland 2015. W artykule opisano przygotowania do regat, łódź solarną oraz przebieg regat.


  • Polarization-sensitive optical coherence tomography for ceramic materials inspection
    • Michał Trojanowski
    • Maciej Kraszewski
    • Marcin Strąkowski
    • Bogdan Kosmowski
    • Jerzy Pluciński
    2014 Full text Photonics Letters of Poland

    Ceramics production is looking for a fast, reliable and non-destructive method that can be implemented on site for defect detection and analysis. In this paper we present polarization-sensitive optical coherence tomography (PS-OCT) as a method for defect inspection. Proposed extensions to standard OCT provide additional information for complete characterization of tested object. We compare OCT and microscope imaging that can easily detect enamel layer defects. The object under test is a sample ceramic plate with several defects occurring in production process. Results of OCT imaging show those defects are only in enamel layer without any effect on potsherd layer.


  • Polish- Russian Cooperation of Pomorskie Province
    • Krystyna Gomółka
    2014 Full text EKONOMIA I PRAWO

    Polish-Russian Cooperation of Pomorskie Province commenced in 1999 and was based on the intergovernmental agreements. The new agreement, executed between the authorities of the Pomeranian Province and Kaliningrad Oblast in 2002, provided for cooperation in many areas. The contacts between the partners were dominated by economic cooperation. The Polish-Russian cooperation stopped with Polish accession to the Schengen zone. Cooperation resumed when in 2011 and agreement on small cross-border traffic was signed and then ratified in 2012.


  • Politiceskaja pressa o rosijsko-ukrainskich otnoszenijach i sobytiach w Krymu = Polish press covering russian- ukrainian relations and events in Crimea
    • Krystyna Gomółka
    2014 Историческая и социально-образовательная мысль

    The paper made a review of opinions expressed by the most widely read Polish newpapers on the issue of Ukraine-Russian relations and events in Crimea in the period from early December 2013 till late March 2014. The author has brought to light attitudes to the events in Ukraine perceived while having in mind preserving security of Poland in political, economic and societal aspects. The EC policy towards the Russian Federation and Ukraine is also considered.


  • Politika Polszy po otnoszenju k stranam Juznogo Kawkaza na rubieze XX i XXI wiekow
    • Krystyna Gomółka
    • Izabela Borucińska
    2014

    Celem monografii jest analiza polityki zagranicznej Polski wobec państw Południowego Kaukazu Armenii, Gruzji i Azerbejdżanu. Zakres chronologiczny pracy obejmuje okres od odzyskania niepodległości przez trzy państwa do połowy 2014 r. W pracy scharakteryzowano podstawy prawne, na których budowana jest polityka zagraniczna Polski wobec trzech krajów oraz przedstawiono praktyczne działania w zakresie realizacji polskiej koncepcji przez polski rząd oraz inne podmioty.


  • Polityka Unii Europejskiej wobec Chin w kręgu współpracy i konkurencji
    • Krystyna Gomółka
    • Izabela Borucińska
    2014

    Celem podjętych rozważań była ocena efektywności polityki UE wobec Chin w kontekście obszarów współpracy i konkurencji. Założono , że większość sfer współpracy stanowi jednocześnie płaszczyzny rywalizacji. W dłuższej perspektywie element rywalizacji będzie się nasilał i może doprowadzić do uzyskania przez chiny przewagi w wielu obszarach na światowej scenie. Ilustruje to między innymi przewaga deklaracji współpracy nad wymiernymi jej efektami, wybiórczość pól realnej i owocnej współpracy oraz dominacja interesów gospodarczych nad politycznymi, a także niespójność, niekonsekwencja i i reaktywność w polityce UE. świadczy to o małej skuteczności polityki UE wobec Chin oraz o wzmacnianiu się ich pozycji w międzynarodowej architekturze. Z jednej strony Unia liczy się z tą rosnącą potęgą Chin, co przekłada się na zainteresowanie współpraca i płynącymi z niej korzyściami, a z drugiej strony stara się w pewnym sensie kontrolować wzrost chińskiej siły w międzynarodowym układzie, by chronić własne interesy w procesie konkurowania o globalne wpływy.


  • Polski Pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie
    • Jakub Figel
    • Ksenia Piątkowska
    • Filip Kurasz
    2014


  • Polski plan radionawigacyjny jako istotny czynnik wpływający na bezpieczeństwo w transporcie
    • Cezary Specht
    • Władysław Koc
    • Stanisław Oszczak
    2014 Logistyka

    Z inicjatywy Komisji Nawigacji i Hydrografii Komitetu Geodezji PAN w 2013 roku powołano zespoły, których zadaniem jest przygotowanie propozycji krajowego planu radionawigacyjnego. Niniejszy artykuł jest wstępem do dyskusji nad kształtem polskiego planu radionawigacyjnego oraz określa podstawowy zakres prac niezbędnych do jego realizacji. W artykule zaproponowano zakres zastosowania oraz strukturę dokumentu – Polskiego Planu Radionawigacyjnego. Nie ulega wątpliwości, że brak tego dokumentu wpływa znacząco na organizację, funkcjonowanie wykorzystania tego typu systemów jak również może stanowić czynnik zagrażający bezpieczeństwu transportu w kraju.


  • Polychlorinated biphenyls (PCBs) in bottom sediments: Identification of sources
    • Lidia Wolska
    • Agata Mechlińska
    • Justyna Rogowska
    • Jacek Namieśnik
    2014 CHEMOSPHERE

    Polychlorinated biphenyls (PCBs) can enter the environment from various sources. They are synthetic chemicals and as such are present in the environment mainly as mixtures containing various amounts of PCB congeners. It is therefore difficult to pinpoint the source of PCB emissions into the environment and the pathways along which they migrate there. The situation is different where locating the emission sources of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) is concerned. There is much information in the literature on the molecular markers that can be used to identify the sources of PAH emissions into the environment. Environmental samples like soil or bottom sediments are usually analysed for their contents of both groups of compounds. Therefore, with data on the origins of PAHs to hand, and seeking and comparing mutual correlations, one can attempt to define the probable sources of emission of PCBs. The purpose of this work was to identify the probable PCBs emission sources in bottom sediments using available data, that is polycyclic aromatic hydrocarbon diagnostic ratios. The numerical ratios of pairs of compounds such as fluoranthene/pyrene, phenanthrene/anthracene, fluoranthene/(fluoranthene + pyrene) and chrysene/benzo[a]anthracene are generally used as a tool for identifying and assessing pollution emission sources.


  • Polycyclic aromatic hydrocarbons as test probes to investigate the retention behavior of 1,3-alternate calix[4]arene silica-bonded stationary phases
    • Magdalena Śliwka-Kaszyńska
    • Marek Ślebioda
    2014 JOURNAL OF SEPARATION SCIENCE

    A series of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) of different size and shape has been used to characterize the chromatographic behavior of five calix[4]arene stationary phases in 1,3-alternate conformation synthesized in our laboratory. The selection of linear, fourring nonlinear, and five-ring PAHs gave data on selectivity changes across range of the calix[4]arene columns. Retention of the 12 aromatic solutes has been evaluated at various methanol contents in the mobile phase (70–100% v/v) and column temperatures (20–45C). The thermodynamic parameters underlying the retention mechanisms revealed that each of the five calix[4]arene columns exhibited variation in selectivity and retention of PAHs caused by enthalpy and entropy effects. The calixarene stationary phases substituted with electron-withdrawing groups exhibit enhanced selectivity toward PAHs in comparison to the rest of the investigated columns. The observed divergences are due to differences in solute–stationary phase interactions and originate in – and -electron transfer specific to the analytes and the type of calix[4]arene functionalization at the upper rim, as well as steric and sorption phenomena.


  • Polyurethanes
    • Helena Janik
    • Maciej Sienkiewicz
    • Justyna Kucińska-Lipka
    2014

    The chapter content is devoted to Polyurethanes and consists of the following items: general characteristics of polyurethanes, raw materials used in the synthesis of crosslinked polyurethanes, synthesis and crosslinking reactions of polyurethanes, morphology of liniear and branched PU, manufacturing methods and functional properties.


  • Polyurethanes modified with natural polymers for medical application. Part II. Polyurethane/gelatin, polyurethane/starch, polyurethane/cellulose
    • Justyna Kucińska-Lipka
    • Iga Gubańska
    • Helena Janik
    2014 Full text Polimery

    This paper is a literature overview of biomedical PUR modifications with natural polymers such as starch, cellulose and gelatin. Properties like biodegradability and biocompatibility of modified PUR cause that these materials may be used as wound dressings, tissue scaffolds, tissue implants and also vascular grafts.