Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2014

Show all
  • Przedsiębiorczość międzynarodowa jako nowy obszar badań w teorii internacjonalizacji
    • Nelly Daszkiewicz
    2014

    Pomimo iż przedsiębiorczość międzynarodowa (international entrepreneurship) pojawiła się w literaturze przedmiotu w końcu lat 80. XX w., to jej intensywny rozwój rozpoczął się prawie dekadę później, tj. od połowy lat 90. XX w. i trwa do dzisiaj. Obecnie szkoła przedsiębiorczości międzynarodowej rozwija się na pograniczu przedsiębiorczości i biznesu międzynarodowego oraz teorii internacjonalizacji. W niniejszym opracowaniu omówiono szkołę przedsiębiorczości międzynarodowej jako jednego z obszarów teorii internacjonalizacji, przedstawiono typologię modeli umiędzynarodowienia w nurcie przedsiębiorczości międzynarodowej i przybliżono wybrane konceptualizacje teoretyczne.


  • Przedsięwzięcia ze wsparciem unii europejskiej w małych miastach województwa pomorskiego
    • Jacek Sołtys
    2014 Full text Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica

    Przedmiotem prezentowanych badań były projekty wspomagane środkami Unii Europejskiej realizowane w latach 2007–2013 w małych miastach województwa pomorskiego. w ramach: Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. Cele badań obejmowały poznanie struktury przedsięwzięć według ich rodzaju i rozkładu na miasta oraz sprawdzenie, czy wielkość wykorzystywanych środków UE zależy od liczby ludności, położenia i statusu miasta. Nie stwierdzono wielu zależności między tymi cechami. Dokładniej przeanalizowano i usystematyzowano projekty dotyczące przekształceń przestrzeni publicznych.


  • Przeglad metod skanowania w bezprzewodowych sieciach likalnych standardu IEEE 802.11
    • Michał Hoeft
    • Józef Woźniak
    2014 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Procedura skanowania dostępnych sieci bezprzewodowych odgrywa istotną role w trakcie podłączania stacji roboczej do punktu dostępowego sieci IEEE 802.11. Ma ona także istotny wpływ na efektywność przełączania w przypadku zmiany punktu podłączenia do sieci WIFI dla węzłów mobilnych. Prace badawcze wskazują, że procedura ta, realizowana zgodnie ze standardowymi mechanizmami, może być krytycznym czynnikiem uniemożliwiającym spełnienie wysokich wymagań jakościowych (QoS) wrażliwych usług multimedialnych. Przdstawiono przegląd nowych algorytmów skanowania sieci bezprzewodowych, dokonano ich klasyfikacji i porównania wybranych metod z wykorzystaniem eksperymentów symulacyjnych.


  • Przegląd metod monitorowania stanu technicznego tranzystorów mocy
    • Wojciech Śleszyński
    2014 Full text Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono kilka metod monitorowania stanu technicznego tranzystorów mocy, które są lub mogą być wbudowane w układy przekształtnikowe. Celem artykułu jest określenie aktualnego stanu badań na ten temat. Prezentowane metody przeznaczone są do monitorowania istotnych objawów starzenia modułów mocy: rozwarstwiania struktury modułu na skutek termomechanicznego zmęczenia stopu lutowniczego, uszkodzeń połączeń drutowych wewnątrz modułu oraz degradacji izolacji bramkowej.


  • Przegląd możliwości zastosowania systemu wieloagentowego w transporcie
    • Piotr Renkiel
    2014 Full text Transport Miejski i Regionalny

    Inteligentne systemy rozproszone są coraz szerzej stosowane w różnorodnych dziedzinach nauki. Przykładem najprostszego systemu rozproszonego jest organizacja ludzka, która poprzez szereg cech takich jak kooperacja, negocjacja oraz koordynacja jest w stanie wspólnie rozwiązywać rozmaite problemy. System złożony z komunikujących się oraz współpracujących ze sobą agentów jest w stanie osiągnąć zadany im wcześniej cel. Sytuacje, które wymagają rozwiązania problemów o charakterze rozproszonym lub złożonym obliczeniowo, takie jak wyszukiwanie informacji w sieci, zarządzanie sieciami, symulacje rynku, wspomaganie zarządzania w przedsiębiorstwie czy kontrola ruchu lotniczego, ukazują szerokie pasmo możliwości stosowania systemów wieloagentowych. Systemy oparte na agentach mogą znaleźć swoje zastosowanie również w transporcie. Projektowanie systemów sterowania i zarządzania ruchem, modelowanie ruchu oraz planowanie systemów transportowych z użyciem systemów multiagentowych pokazuje możliwości dalszego rozwoju transportu jako inteligentnej dziedziny. W artykule przedstawiono sposób działania systemu wieloagentowego oraz możliwości jego wdrożenia w dziedzinę transportu. Opisano rodzaje agentów, które można zastosować w systemach wieloagentowych oraz przykłady symulacji z ich użyciem. Przedstawiono następujące przykłady: model symulacji ruchu we francuskim mieście La Rochelle; budowa modelu sieci aglomeracji poznańskiej z wykorzystaniem go do symulacji wieloagentowej w środowisku MATSim oraz symulacja systemu zarządzania ruchem na skrzyżowaniach w symulatorze opracowanym przez naukowców z Melbourne. Artykuł kończy krótkie podsumowanie opisujące korzyści płynące z zastosowania systemów multiagentowych i ich przyszłości w dziedzinie ITS.


  • Przegląd programów 2D oraz 3D do fotogrametrii na przykładzie PC- Rect oraz PhotoModeler
    • Sławomir Sommer
    2014 Logistyka

    W pracy został podjęty temat przeglądu programów do fotogrametrii. Stwierdzono, że lawinowy rozwój informatyki sprawił, że eksperci zajmujący się zawodowo tematem zdarzeń drogowych pozyskali dostęp do specjalistycznego oprogramowania wspomagającego rekonstrukcję wypadków komunikacyjnych. Różnorodność problematyki rekonstruowania zdarzeń drogowych narzuciła konieczność stworzenia eksperckiego oprogramowania specjalnej grupy aplikacji. Zaobserwowano, że obecnie na rynku oferowanych jest wiele programów wspomagających analizowanie wypadków drogowych. W artykule opisano dwa programy: PC- Rect oraz PhotoModeler, które używane są do dwu oraz trójwymiarowego przekształcenia płaszczyzny. Obie aplikacje mają możliwość wykonania transformacji śladów znajdujących się na wykonanych fotografiach z rzutu środkowego do rzutu prostokątnego.


  • Przegląd technologii lokalizowania osób/obiektów w środowiskach zamkniętych
    • Przemysław Falkowski-Gilski
    • Ryszard Katulski
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    2014

    W artykule przedstawiono przegląd wybranych rozwiązań stosowanych do lokalizowania osób/obiektów w środowiskach zamkniętych. Scharakteryzowano metody oparte na technice radiowej, inercyjnej oraz hybrydowej. W podsumowaniu wskazano na przydatność praktyczną opisanych rozwiązań, zwłaszcza do zastosowań specjalnych.


  • Przejazdy kolejowe na modernizowanych i rewitalizowanych liniach kolejowych - przepisy a rzeczywistość
    • Mirosław Jan Nowakowski
    2014 Logistyka

    Przy modernizacji i rewitalizacji dróg szynowych jednym z elementów infrastruktury, wymagającym szczególnej uwagi już na etapie planowania inwestycji, są przejazdy i przejścia w poziomie szyn. Obowiązujące przepisy krajowe pochodzą z lat 90. ubiegłego wieku i w wielu aspektach nie uwzględniają specyfiki najczęściej obecnie występujących na liniach kolejowych inwestycji modernizacyjnych i rewitalizacyjnych. W przypadku linii należących do sieci AGC dodatkowo nie są w pełni respektowane umowy międzynarodowe. Analizując przepisy dotyczące przejazdów kolejowych i skrzyżowań dwupoziomowych linii kolejowych z drogami publicznymi zwrócono szczególną uwagę na te spośród nich, które odnoszą się do minimalnej odległości między sąsiednimi przejazdami i skrzyżowaniami. Przedstawiono przykłady niezachowania warunku minimalnej odległości między sąsiednimi skrzyżowaniami dwupoziomowymi i przejazdami na wybranych liniach podlegających modernizacji lub rewitalizacji. Sformułowano wnioski oraz przedstawiono propozycje zmian w przepisach.


  • Przejścia dla pieszych
    • Kazimierz Jamroz
    • Stanisław Gaca
    • Tomasz Mackun
    • Judyta Rychlewska
    • Joanna Wachnicka
    2014

    Charakterystyka przejść dla pieszych. Zasady lokalizacji przejść dla pieszych. Zasady wyboru rodzaju przejścia dla pieszych. Wymagania techniczne dla przejść dla pieszych. Oznakowanie przejść dla pieszych.


  • Przemysłowe zastosowania optycznej tomografii koherentnej
    • Maciej Kraszewski
    2014 Dokonania Młodych Naukowców

    Optyczna tomografia koherentna (OCT) jest nowoczesną techniką obrazowania wewnętrznej struktury obiektów rozpraszających światło. Główne zastosowania OCT należą do dziedziny obrazowania medycznego, jednak prowadzony jest także szereg badań nad przemysłowymi aplikacjami tej metody. Zaletą OCT jest możliwość tomograficznego obrazowania z rozdzielczością rzędu pojedynczych mikrometrów w sposób szybki i nieinwazyjny. W niniejszym artykule przedstawiono podstawy działania systemów OCT wraz z przykładami jej zastosowań technicznych opartych na badaniach wykonanych w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki Politechniki Gdańskiej.


  • Przeniesienie zabytkowej Świątyni z Bożego Pola do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich
    • Aleksander Piwek
    • Antoni Kapuściński
    2014

    Przenosząc świątynię z Bożegopola Wielkiego do skansenu napotkano na problemy historyczne, konserwatorskie i budowlane. Istotne dla jej przenosin stało się poznanie przeszłości zabytku gdyż jego dzieje wpłynęły znacznie na wnętrze. Konieczność zapewnienia dobrego stanu technicznego wymusiło wymianę znacznej części oryginalnej substancji. Stąd poza wieżą zachowano głównie tylko formę obiektu. Jak z tego wynika przy przenoszeniu zabytku należy liczyć się ze znaczną utratą historycznej substancji.


  • Przenośny analizator stężeń gazów toksycznych jako urządzenie działające w rozproszonym systemie pomiarowym
    • Katarzyna Zabrocka
    • Grzegorz Jasiński
    2014

    W artykule opisano koncepcję przenośnego analizatora stężeń gazów toksycznych, który został zrealizowany jako urządzenie przystosowane do pracy w systemie rozproszonym. Przenośny analizator stężeń gazów toksycznych wykorzystując rozwiązania stosowane w nowoczesnych systemach pomiarowych realizuje pomiar odpowiedzi czujników gazu oraz umożliwia prezentację, archiwizację i analizę pomierzonych wielkości.


  • PRZEPUSTOWOŚĆ MAŁYCH CIEKÓW POWIERZCHNIOWYCH NA TERENACH ZURBANIZOWANYCH
    • Jakub Hakiel
    2014

    Ze względu na postępującą urbanizację terenów miejskich, wody opadowe zostają coraz szybciej od-prowadzane do odbiorników, jakimi są zazwyczaj niewielkie cieki powierzchniowe. Wiąże się to ze zwiększonymi przepływami w potokach i gwałtowniejszym przebiegiem wezbrań. Przepustowość koryt jednak pozostaje w większości przypadków niezmienna. Ponieważ powstawały one w wyniku na-turalnych procesów lub też są to konstrukcje wybudowane wiele lat temu, często nie są w stanie przejąć całości wód opadowych. Prawidłowe określenie przepustowości cieku wymaga szczegółowej i wnikliwej analizy, dlatego ważne jest, aby prawidłowo zlokalizować odcinki newralgiczne, które podczas wezbrania mogą stanowić kluczowe dla zagrożenia powodziowego punkty. Ze względu na długość procesów, w wyniku których powstawały rzeki oraz wiele lat ingerencji człowieka w ich kształt, cieki na terenach zurbanizowanych charakteryzuje nadzwyczaj duża różnorodność i dlatego szczególnie ważne jest wykorzystanie odpowiednich metod do analizy hydraulicznej poszczególnych ich części. W pracy dokonano wstępnej analizy przepustowości koryta na przykładzie potoku Strzyża w Gdańsku mającej na celu określenie, dla których odcinków cieku należałoby w pierwszej kolejności dokonać szczegółowych obliczeń. Obliczono wielkości maksymalne przepływów mieszczących się w korycie potoku dla odpowiednio wybranych przekroi oraz dokonano zestawienia ich z przepływami miarodajnymi, w celu prawidłowej interpretacji wyników. W podsumowaniu, na podstawie wyników obliczeń oraz wizji lokalnej, określono wstępnie sposób dalszej analizy przepustowości koryta oraz określono, które z rozpatrywanych odcinków można uznać za newralgiczne.


  • Przepustowość przepustu niezatopionego
    • Wojciech Szpakowski
    2014 Drogownictwo

    Podczas przepływu w warunkach niezatopionego wlotu i wylotu w przewodzie przepustu woda tworzyć będzie swobodne zwierciadło. Przepływ bezciśnieniowy w przewodzie przepustu może wystąpić również w warunkach zatopionego wlotu. W pracy porównano wyniki obliczeń przepustowości całego przepustu i samego przewodu o przekroju kołowym i kwadratowym. W warunkach spokojnego ruchu wody, przy braku spiętrzenia na wylocie, o przepustowości obiektu decyduje konstrukcja jego przewodu. W przypadku ruchu rwącego wydatek przepustu zależy od hydraulicznych warunków na jego wlocie.


  • Przestrzenie zieleni miejskiej i ich wpływ na poprawę życia ludzi.
    • Michał Kwasek
    2014

    Głównym przeznaczeniem terenów zielonych, poza funkcją produkcji żywności zarówno w przeszłości, jak i dziś, jest pozostanie przestrzenią służącą odpoczynkowi. Realizacja tego wspólnego dla różnych epok celu jest odmienna. Dysponujemy obecnie środkami pozwalającymi na kształtowanie przestrzeni, która znacznie bardziej niż kiedyś wpływa na psychikę człowieka. Inny jest sposób organizacji terenów zieleni. Odchodzi się od dużych kompleksów ogrodowych, na rzecz mniejszych przestrzeni, które tworzy się głównie okazjonalnie, np. przy rewitalizacji pewnych dzielnic. Znane są ciekawe realizacje powstające na dachach nowych obiektów. Możliwości techniczne są duże. Artykuł jest próbą scharakteryzowania kształtu dzisiejszych przestrzeni zieleni miejskich oraz środków, za pomocą których oddziałują na mieszkańców na tle rozwiązań stosowanych dawniej.


  • Przestrzenne aspekty efektywności hamowania odzyskowego w komunikacji trolejbusowej
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    • Marcin Połom
    2014 Logistyka

    W artykule przedstawiono analizę stopnia wykorzystania hamowania odzyskowego w gdyńskiej komunikacji trolejbusowej. Głównym przedmiotem jest wpływ struktury przestrzennej układu zasilania na efektywność rekuperacji. Wskazano na kluczowe znaczenie topologii układu zasilania na energochłonność transportu.


  • Przetwornica rezonansowa LLC AC-DC w układzie półmostka
    • Grzegorz Kilijański
    • Igor Tokarski
    • Marek Turzyński
    2014 Zeszyty Studenckiego Towarzystwa Naukowego

    W artykule przedstawiono rezultaty prac nad rezonansową przetwornicą AC/DC typu LLC w układzie półmostka o mocy 100W. Układ sterowania przetwornicy został opracowany w oparciu o dedykowany sterownik UCC25600 (Texas Instrumens). W pracy przedstawiono koncepcję przetwornicy oraz porównano właściwości opracowanej przetwornicy z komercyjnie dostępnym układem typu Flyback.


  • Przychody w ujęciu prawa bilansowego i prawa podatkowego
    • Wojciech Wyrzykowski
    2014

    Przedstawiono istotę kosztów i przychodów w prawie bilansowych i podatkowym i implikacje z tego wynikające. Scharakteryzowano różnice trwałe i przejsciowe oraz ich wpływ na ukształtowanie wyniku księgowego podmioty i podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym


  • Przygotowanie inwestycji liniowej w trudnych warunkach
    • Ziemowit Suligowski
    2014 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Budownictwo i Inżynieria Środowiska

    Problemy realizacji inwestycji liniowych w skomplikowanych warunkach. Znaczenie odpowiedniego przygotowania dokumentacji projektowej, w szczególności dokumentacji posadowienia. Znaczenie przetargu ograniczonego i powołania fachowego (obcego) konsultanta na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego. Przykład nieodpowiedniego postępowania.


  • Przyrządy wirtualne w nauczaniu Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów
    • Dariusz Świsulski
    2014 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Artykuł rozpoczyna się wyjaśnieniem pojęcia przyrządu wirtualnego oraz opisem narzędzi do przygotowania takich przyrządów. Następnie przedstawiono szereg przykładów przyrządów wirtualnych, pozwalających w prosty sposób na zapoznanie z działaniem algorytmów przetwarzania sygnałów. Opisano przyrządy wirtualne do zapoznania ze zjawiskiem aliasingu, oknami czasowymi i wygładzającymi, działaniem filtrów w dziedzinie czasu i częstotliwości oraz analizą czasowoczęstotliwościową i falkową.