Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2015
Show all-
ZWIĄZKI MIĘDZY GROMADZENIEM, UDOSTĘPNIANIEM I STOSOWANIEM INFORMACJI RYNKOWYCH PRZY KSZTAŁTOWANIU NOWYCH PRODUKTÓW
- Dariusz Dąbrowski
Celem artykułu jest określenie związków występujących między gromadzeniem, udo-stępnianiem i stosowaniem informacji rynkowych w kształtowaniu nowych produktów. Do osiągnięcia tego celu wykorzystano dane dotyczące 145 projektów wdrożenia nowych pro-duktów, które pochodziły z próby losowo dobranych krajowych przedsiębiorstw wysokiej techniki, zatrudniających powyżej 49 osób. Analizę danych oparto na modelach równań strukturalnych, w ramach których weryfikowano model pomiarowy i modele strukturalne – z pełną i częściową mediacją. Do omówienia wyników przyjęto ten ostatni model, po zastoso-waniu testu różnicy chi-kwadrat. Okazało się, że gromadzenie informacji rynkowych pozy-tywnie oddziałuje tak na ich stosowanie, jak i udostępnianie przy kształtowaniu nowych pro-duktów. Otrzymane wyniki dotyczące modelu z częściową mediacją wskazały na brak efektu pośredniego między gromadzeniem i stosowaniem informacji przy przyjęciu udostępniania informacji jako zmiennej pośredniczącej.
-
Związki wpływające na smak żywności
- Robert Tylingo
Rozdział opisuje klasyfikację i potencjatory smaków, a także wpływ obróbki surowców na właściwości sensoryczne produktów spożywczych.
-
Zwiększanie dokładności estymacji położenia obiektów w systemie nawigacji inercyjnej poprzez wykorzystanie radiowych pomiarów odległości.
- Piotr Rajchowski
W artykule przedstawiono budowę oraz działanie opraco-wywanego systemu nawigacji inercyjnej wspomaganej radiowymi pomiarami odległości. Przeprowadzone badania miały na celu zwiększenie dokładności estymacji położenia obiektów poprzez opracowanie własnych algorytmów hy-brydowej nawigacji inercyjnej. Rozwiązanie jest przezna-czone do monitorowania poruszających się obiektów w środowiskach trudnych.
-
Źródła i metody badań marketingowych
- Krzysztof Grzelec
Rynek usług transportowych w Polsce odgrywa bardzo ważną rolę w całej gospodarce i szybko się zmienia, dostosowując się do przemian na otwartym rynku europejskim i światowym. Autorzy książki: - określili podstawowe, teoretyczne problemy badawcze z uwzględnieniem gałęziowych rynków transportowych i wybranych segmentów wyodrębnionych struktur; - wskazali na najważniejsze determinanty przemian na rynku usług transportowych i bieżące problemy jego funkcjonowania; - zaprezentowali strategiczne kierunki jego rozwoju z uwzględnieniem uwarunkowań w XXI w. Pozycja jest skierowana do: - menedżerów firm transportowych i zarządzających infrastrukturą; - pracowników administracji oraz studentów uczelni technicznych i ekonomicznych.
-
Żegluga towarowa na Wiśle
- Adam Bolt
Koncepcje rozwoju drogi wodnej WISŁY.Bariery utrudniaące rozwój transportu wodnego i przesłanki przemawiające za aktywizacją dróg wodnychb w Polsce.Propozycja drogi wodnej na Wiśle jako elementu łańcucha transportowego z terminalami kontenerowymi w porcie Gdańskim, Bydgoszczy,Warszawie oraz docelowo w rejonie Krakowa jako elementu przyszłego kanału Śląskiego. Koncepcja centrum logistycznego w Bydgoszczy
-
Żelbetowe skrzynie ażurowe jako elementy konstrukcyjne falochronów morskich. Historia powstania, zastosowania oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne
- Aleksandra Wawrzyńska
W pracy zawarto historię powstania i rozwój konstrukcji falochronów ażurowych z komorą wygaszającą. Duża zdolność pochłaniania energii oraz dobra stateczność całej konstrukcji zadecydowała o znacznej popularności tego typu budowli jako falochronów lub ścian odmorskich. W pracy przedstawiono przykłady rozwiązań konstrukcyjnych oraz zastosowania żelbetowych skrzyń ażurowych z komorą wygaszającą w infrastrukturze portowo-morskiej, wskazując kierunki rozwoju dla tego typu budowli.
-
Żółte barwniki organiczne w XIX-wiecznych farbach Jana Matejki - identyfikacja substancji barwiących, nośników, oraz wypełniaczy
- Olga Otłowska
- Magdalena Śliwka-Kaszyńska
- Mirosław Wachowiak
- Grzegorz Trykowski
Naturalne barwniki organiczne można znaleźć w wielu obiektach dziedzictwa kulturowego. Identyfikacja substancji barwiących obecnych w farbach historycznych dostarcza istotnych informacji dla wielu specjalistów zaangażowanych w naukę o sztuce. Identyfikacja składu farb pozwala na zastosowanie odpowiednich procedur dotyczących renowacji i konserwacji historycznych dzieł sztuki. Informacje te pozwalają na ich renowację zgodnie z decyzjami ideologicznymi i estetycznymi podejmowanymi przez autorów dzieł. Złożoność składu chemicznego farb, które oprócz barwników organicznych mogą również zawierać pigmenty nieorganiczne, spoiwa i inne dodatki utrudnia izolację i identyfikację poszczególnych składników. Obecnie, istnieje kilka technik analitycznych i metod ekstrakcji oraz identyfikacji barwników organicznych, z których każdy ma swoje ograniczenia. Z tego względu opracowanie uniwersalnej metodyki analizy substancji barwiących farb artystycznych nadal stanowi wyzwanie dla chemików. W niniejszej pracy zaprezentowano protokół analityczny do identyfikacji żółtych barwników z wykorzystaniem chromatografii cieczowej w układzie faz odwróconych sprzężonej z spektrometrią mas z jonizacją przez elektrorozpylanie w ciśnieniu atmosferycznym (LC-ESI / MS). Opracowana metoda została z powodzeniem wykorzystana do identyfikacji głównych składników pochodzących z barwników takich jak Indian Yellow, ekstraktów z rezedy (Reseda luteola L), jagód Szakłaku (Rhamnus) i marzanny barwierskiej (korzenie marzanny) w historycznych farbach olejnych firmy Richard Aines, dawniej Mulard. Analizowane próbki materiałów malarskich należały do XIX wiecznego słynnego polskiego malarza Jana Matejki.
-
Żuraw pokładowy z kompensacją nurzania
- Czesław Dymarski
W artykule przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne oraz schemat napędu i sterowania hydraulicznego żurawia pokładowego przeznaczonego do przeładunku na morzu towarów jednostkowych, w tym także niebezpiecznych. Wymienione uwarunkowania i dodatkowe wymagania dotyczące warunków pracy oraz parametrów geometrycznych, w tym bardzo ograniczonej wysokości żurawia, miały decydujący wpływ na jego konstrukcję i kinematykę, a także na zastosowany układ napędu i sterowania. Bardzo istotną funkcją tego układu jest stabilizowanie ruchów ładunku i tym samym ograniczenie działających na niego dynamicznych obciążeń podczas pracy żurawia na wzburzonym morzu
-
Żuraw pokładowy z kompensacją nurzania
- Czesław Dymarski
W artykule przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne oraz schemat napędu i sterowania hydraulicznego żurawia pokładowego przeznaczonego do przeładunku na morzu towarów jednostkowych, w tym także niebezpiecznych. Wymienione uwarunkowania i dodatkowe wymagania dotyczące warunków pracy oraz parametrów geometrycznych, w tym bardzo ograniczonej wysokości żurawia, miały decydujący wpływ na jego konstrukcję i kinematykę, a także na zastosowany układ napędu i sterowania. Bardzo istotną funkcją tego układu jest stabilizowanie ruchów ładunku i tym samym ograniczenie działających na niego dynamicznych obciążeń podczas pracy żurawia na wzburzonym morzu.
-
Żuraw pokładowy z kompensacją nurzania
- Czesław Dymarski
W referacie przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne oraz schemat napędu i sterowania hydraulicznego żurawia pokładowego przeznaczonego do przeładunku na morzu towarów jednostkowych, w tym także niebezpiecznych. Wymienione uwarunkowania i dodatkowe wymagania dotyczące warunków pracy oraz parametrów geometrycznych, w tym bardzo ograniczonej wysokości żurawia, miały decydujący wpływ na jego konstrukcję i kinematykę, a także na zastosowany układ napędu i sterowania. Bardzo istotną funkcją tego układu jest stabilizowanie ruchów ładunku i tym samym ograniczenie działających na niego dynamicznych obciążeń podczas pracy żurawia na wzburzonym morzu.
-
Żywność funkcjonalna- najważniejsze osiągnięcia w zakresie badań i wykorzystania
- Natalia Nosal
- Jacek Namieśnik
W wielu ośrodkach naukowych trwają badania ukierunkowane na poznanie mechanizmów działania składników żywności funkcjonalnej na poziomie ekspresji genetycznej, co stwarza możliwość precyzyjniejszego scharakteryzowania funkcji bioaktywnych składników diety z uwzględnieniem zmienności genetycznej populacji. Daje to w efekcie bardziej wiarygodne wyniki badań naukowych dotyczących wpływu bioaktywnych składników diety na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Dzięki temu rozwija się rynek żywności funkcjonalnej.
-
ИНФОРМАЦИОННО-АНАЛИТИЧЕСКАЯ СИСТЕМА ДЛЯ КОМПЛЕКСНОГО ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО АНАЛИЗА
- Piotr Lorens
- Svetlana Maksimova
- A Zawialow
- Ekaterina Melcova
статье приводится описание программного инструмента, предназначенного для анализа пространственных данных с использованием BI-платформы нового поколения PROGNOZ PLATFORM (РР). Описывается структура хранилища данных, подсистемы мониторинга, моделирования, аналитики и прогнозирования. Приводится набор тестовых параметров и примеры интерфейса Информационно-аналитической системы (ИАС), построенной на основе ГИС и PROGNOZ PLATFORM (РР), показан интерфейс решения тестовой задачи оптимизации. ИАС предназначена для аналитической работы с документами территориального планирования, выполненными в картографических форматах. Функционал системы позволяет анализировать статистические и пространственные данные, принимать обоснованные решения о развитии территории и корректировать градостроительную политику. Работа выполняется при поддержке Правительства Пермского края.
-
Исследование дистанционного зондирования железобетонных структурных элементов с помощью наземного лазерного сканирования
- Krystyna Nagrodzka-Godycka
- Jakub Szulwic
- Patryk Ziółkowski
Современная технология наземного лазерного сканирования (TLS) с помощью геодезических сканеров с диапазоном более 50 метров, способная измерять геометрию структурных элементов с точностью, близкой к 1 мм. Авторы, на основании лабораторных испытаний и собственного опыта, представляют способ, который позваляет оценить, первоначально, железобетонные балки как основной структурный элемент типа наведения мостов, путепроводов, коммерческих зданий. Предметом статьи является анализ возможности оценки деформации и механизмов деградации изгиба железобетонных балок с использованием наземного лазерного сканирования подтвержден фотограмметрическими методами. В статье приведены примеры моделирования изображений, полученных от наземного лазерного сканирования в доступных программах, посвященных работе с облаком точек. Описаны возможности и ограничения лазерной техники, а также определенные условия, в соответствии которых, эти техники могут быть использованы в анализе железобетонных элементов. Приведены процедуры измерения, которые могут быть использованы для определения механики разрушения балок и измерения деформации.
-
ОТТОКАР УЛЬ. IN MEMORIAM
- Robert Idem
Оттокар Уль считается одним из самых влиятельных архитекторов Австрии второй половины ХХ века. Он внес значительный вклад в развитие партисипативных методов проектирования и пост-соборной реформы сакральной архитектуры. Статья освещает его биографию, идеи и проекты, а также и публикации. Кажется, что стоит, чтобы данный архитектор присутствовал в нашей памяти.