Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2015

Show all
  • Zastosowanie nanocząstek materiałów wykazujących właściwości magnetyczne
    • Marta Wierucka
    • Marek Biziuk
    • Jacek Namieśnik
    2015 Analityka: Nauka i Praktyka

    Konieczność uzyskiwania miarodajnych wyników, które będą stanowiły podstawę do określenia zawartości już śladowych ilości analitów, stała się bez wątpienia siłą napędową rozwoju współcześnie stosowanych technik analitycznych, takich jak ekstrakcja do fazy stałej (SPE). W ostatnich latach ogromne zainteresowanie wzbudziło wykorzystanie w technice SPE nanocząstek materiałów o właściwościach magnetycznych (magnetic nanoparticles – MNP). Materiały te wykazują wysoką selektywność wobec szerokiej gamy związków chemicznych o różnej polarności, a już ich niewielka ilość jest w stanie zapewnić wysoki odzysk analitów, nawet z próbek charakteryzujących się dużą objętością. Ponadto, sorbenty przygotowane w oparciu o materiały wykazujące właściwości magnetyczne pozwalają na łatwą i szybką izolację analitów dzięki działaniu zewnętrznego pola magnetycznego. Prostota wykonania, łatwość modyfikacji powierzchni, a przede wszystkim uniwersalność materiałów typu MNP sprawia, że obecnie znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w biotechnologii, medycynie i chemii analitycznej. W przypadku techniki MSPE materiały te zapewniają efektywną izolację i/lub wzbogacenie analitów, często z próbek charakteryzujących się złożonym składem matrycy, takich jak próbki biologiczne, środowiskowe i żywności.


  • Zastosowanie naziemnego skaningu laserowego i przetwarzanie danych : Elementy żelbetowe
    • Patryk Ziółkowski
    • Jakub Szulwic
    • Krystyna Nagrodzka-Godycka
    2015

    Monografia prezentuje wyniki badań nad wykorzystaniem naziemnego skaningu laserowego w pomiarach belek żelbetowych poddawanych niszczeniu. Publikacja składa się z 6 rozdziałów: Rozdział I: Wstęp do zagadnienia. Rozdział II: Zginane belki żelbetowe i mechanizm ich niszczenia. Rozdział III: Technologia naziemnego skaningu laserowego. Rozdział IV: Badania nad naziemnym skaningiem laserowym przy niszczeniu belek żelbetowych. Rozdział V: Naziemny skaning laserowy – analiza wyników. Rozdział VI: Podsumowanie i wnioski końcowe.


  • Zastosowanie obserwatora ATO do filtracji wyników estymacji położenia w napędzie z silnikiem PMSM
    • Maciej Cisek
    • Leszek Jarzębowicz
    2015

    W referacie zaproponowano zastosowanie obserwatora ATO (ang. Angle Tracking Observer) do poprawy dokładności odtwarzania położenia kątowego wirnika silnika PMSM (ang. Permanent Magnet Synchronous Motor) za pomocą estymatora fizykalnego. Opracowano dedykowaną, uproszczoną strukturę ATO. Zaproponowano procedurę doboru nastaw wzmocnień obserwatora w oparciu o model symulacyjny. Skuteczność działania ATO potwierdzono badaniami eksperymentalnymi.


  • Zastosowanie olfaktometrii w badaniach środowiskowych
    • Paulina Kolasińska
    • Tomasz Dymerski
    • Jacek Namieśnik
    2015 Analityka: Nauka i Praktyka

    Nieprzyjemne zapachy związane z obecnością w środowisku substancji odorowych (złowonnych) są przyczyną licznych skarg ludności zamieszkującej dany teren. Badania poświęcone odorom występującym w środowisku można przeprowadzić z wykorzystaniem technik olfaktometrycznych. Omówiona w tej pracy technika olfaktometryczna jest jednym z narzędzi wykorzystywanych w ochronie środowiska. Jej zastosowanie umożliwia przeprowadzenie badań dotyczących właściwości zapachowych odorantów w zanieczyszczonym powietrzu. W olfaktometrii środowiskowej wykorzystuje się przede wszystkim metody rozcieńczeń, pozwalające na określenie stopnia rozcieńczenia próbki bezzapachowym powietrzem do chwili, gdy jej zapach przestaje być odczuwalny. W artykule przedstawiono informacje na temat klasyfikacji i obszarów wykorzystywania olfaktometrii w badaniach środowiskowych oraz olfaktometrów, będących narzędziami służącymi do rozcieńczenia badanej próbki gazem obojętnym w celu umożliwienia dokonania obiektywnej oceny zapachu przez zespół oceniających. Ze względu na możliwość przeprowadzania badań w terenie, olfaktometria znajduje szereg zastosowań, szczególnie w analityce środowiska.


  • Zastosowanie pali wierconych wielkośrednicowych w fundamentowaniu obiektów mostowych
    • Kazimierz Gwizdała
    • Adam Krasiński
    2015 Mosty

    Charakterystyka pali wierconych wielkośrednicowych w kontekście zastosowania do posadowienia obiektów mostowych. Opis technologii wykonania i metod wzmacniania nośności pali. Przykłady realizacji z wynikami badań nośności pali.


  • ZASTOSOWANIE POMIARÓW PRĄDÓW UPŁYWOWYCH W DIAGNOSTYCE OGRANICZNIKÓW PRZEPIĘĆ WYSOKIEGO NAPIĘCIA
    • Marek Olesz
    2015 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono metody oceny stanu technicznego warystorowych ograniczników przepięć wysokiego napięcia (WN) stosowane w badaniach laboratoryjnych oraz w eksploatacji bez wyłączania ograniczników z sieci. Analiza metod diagnostycznych została uzupełniona wynikami pomiarów laboratoryjnych prądu upływowego ograniczników WN po wieloletniej eksploatacji w energetyce zawodowej.


  • ZASTOSOWANIE PROCESU ANAMMOX W OCZYSZCZANIU WÓD POOSADOWYCH
    • Dominika Sobotka
    2015

    Niniejszy artykuł przedstawia możliwości biologicznego usuwania azotu z wód poosadowych pochodzących z procesów przeróbki osadów. Otrzymane w połączonym procesie nitrytacja-anammox szybkości usuwania azotu, porównano z osiąganymi w konwencjonalnym procesie nitryfikacjadenitryfikacja. Obserwowana objętościowa szybkość procesu anammox mieści się w zakresie 0,245–0,262 kg N m-3d-1i jest bardzo zbliżona do wartości prezentowanych w literaturze(0,090–0,510 kg N m-3d-1 [7]). W przypadku konwencjonalnych procesów nitryfikacja-denitryfikacja osiągane wartości mieszczą się w zakresie 0,0013 kg N m-3d-1[1] do 3,6 kg N m-3d-1 [5]. Zastosowanie procesu anammox może w znaczący sposób obniżyć koszty ponoszone przez oczyszczalnie ścieków związane z napowietrzaniem reaktorów oraz brakiem konieczności dodatku zewnętrznego źródła węgla, oraz produkcją niewielkiej ilości osadów nadmiernych.


  • Zastosowanie promieniowanie rentgenowskiego w diagnostyce montażu kotew wklejanych
    • Maciej Niedostatkiewicz
    • Jacek Haras
    2015 Materiały Budowlane

    Artykuł przedstawia wyniki pomiarów skuteczności montażu kotew wklejanych wykonanych z zastosowaniem bezinwazyjnej metody diagnostycznej jaką jest promieniowanie rentgenowskie. badania wykonano dla przypadku osadzenia kotew w bloczkach wapienno-piaskowych. Przebadano wpływ lokalizacji miejsc osadzenia kotew na sposób kształtowania się połączenia pomiędzy żywicą a materiałem bloczka. Główny nacisk położono na dobór parametrów aparatu rentgenowskiego-dośiwadczenia przeprowadzono używając medycznego oraz przemysłowego aparatu rengenowskiego


  • Zastosowanie technik chromatograficznych do badań charakterystyki fizykochemicznej czystych substancji i mieszanin
    • Dorota Wojewódka
    • Grzegorz Boczkaj
    2015 Camera Separatoria

    W pracy przedstawiono metody wyznaczania charakterystyki fizykochemicznej substancji czystych i ich mieszanin z zastosowaniem technik chromatograficznych. Opisano metodę destylacji symulowanej oraz techniki odwróconej chromatografii cieczowej i gazowej. Przedstawiono metody wyznaczania parametrów rozpuszczalności, entalpii adsorpcji, współczynnika podziału, porowatości, właściwości kwasowo-zasadowych.


  • Zastosowanie trendów przełącznikowych w analizie płac realnych w Polsce
    • Jerzy Ossowski
    2015 Full text Przestrzeń Ekonomia Społeczeństwo

    Streszczenie W początkowej części artykułu zostały przedstawione i omówione informacje o poziomie miesięcznych nominalnych płac (WN) oraz indeksie cen dóbr konsumpcyjnych (ICK) w gospodarce polskiej w latach 1995-2015. Następnie opisano poziomy realnych płac (W) wyrażone w cenach roku 2015. Na bazie tych informacji przedstawiono i przedyskutowano zagadnienia dotyczące rocznych przyrostów płac realnych oraz ich rocznych stóp wzrostu. Prezentacja ta pozwoliła wydzielić podokresy, w których roczne przyrosty płac realnych wykazywały podobieństwo. Ten typ analizy powtórzono przy wydzielaniu podokresów o zbliżonych rocznych stopach wzrostu płac realnych. W następnej części artykułu skonstruowano i oszacowano liniowy model trendu przełącznikowego służący opisowi kształtowania się poziomu płac realnych. W modelu tym, biorąc pod uwagę wyodrębnione podokresy, zastosowano zmienne zero-jedynkowe. W oparciu o oszacowany liniowy modelu trendu przełącznikowego przedstawiono i przeanalizowano przeciętne przyrosty płac realnych dla wyodrębnionych podokresów. W konkluzji stwierdzono, że najniższy przeciętny przyrost płac realnych zaobserwowano w podokresie 2000-2005, obejmującym lata poprzedzające przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Z drugiej strony najwyższy przeciętny przyrost płac realnych zaobserwowano w podokresie 2013-2015, obejmującym lata po światowym kryzysie gospodarczym. W ostatniej części artykułu skonstruowano i oszacowano wykładniczy model trendu przełącznikowego celem opisu dynamiki wzrostu płac realnych. W modelu tym - podobnie jak wcześniej - biorąc pod uwagę informacje o wyodrębnionych podokresach zastosowano zmienne zero-jedynkowe. W konkluzji stwierdzono, że najniższą przeciętną stopę wzrostu płac realnych (1,64%) zaobserwowano w podokresie 2000-2005, obejmującym lata poprzedzające przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Z drugiej strony najwyższą stopę wzrostu płac realnych (5,49%) zaobserwowano w podokresie 2006-2008, obejmującym lata po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej a będące jednocześnie okresem poprzedzającym lata światowego kryzysu gospodarczego. Warto zaznaczyć, że w podokresie 2013-2015, obejmującym lata po światowym kryzysie gospodarczym, przeciętna roczna stopa wzrostu płac realnych wynosiła około 3,71%.


  • Zaufanie do siebie jako jeden z aspektów zaufania w aktywności przedsiębiorczej
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    2015

    Artykuł prezentuje znaczenie zaufania do samego siebie na tle zaufania w relacjach budowanych przez przedsiębiorcę w jego otoczeniu społecznym i biznesowym. Wyjaśniono koncepcję zaufania do samego siebie, odnosząc się do zróżnicowanych typów zaufania, na przykład: kalkulacyjnego, opartego na wiedzy i identyfikacyjnego. Wskazano jego potencjalne źródła i konsekwencje w kontekście budowania własnego wizerunku, podejmowania decyzji i działań przedsiębiorcy wiązanych z zarządzaniem firmą. Przedstawiono związek zaufania do samego siebie z kompetencjami uważanymi za przedsiębiorcze: potrzebą niezależności, motywacją osiągnięć, poczuciem własnej skuteczności, wewnętrznym poczuciem kontroli, umiejętnością rozpoznawania okazji i skłonnością do podejmowania ryzyka. Głównym celem artykułu jest weryfikacja tezy, że zaufanie do samego siebie jest jedną z kluczowych cech, wpisanych w portret przedsiębiorcy. Rozważania teoretyczne wzbogacono wynikami wywiadów przeprowadzonych w grupie przedsiębiorców, które dotyczyły opinii osób prowadzących własną działalność gospodarczą na temat znaczenia zaufania do samego siebie.


  • ZAWARTOŚĆ CUKRÓW W SOKACH DRZEWNYCH Z TERENU PODKARPACIA
    • Maciej Bilek
    • Kinga Stawarczyk
    • Agnieszka Siembida
    • Maciej Strzemski
    • Marcin Olszewski
    • Ewa Cieślik
    2015 Full text Żywność. Nauka. Technologia. Jakość

    Oznaczono zawartość cukrów w sokach drzewnych sześciu gatunków drzew rosnących na terenie Podkarpacia. Materiał doświadczalny stanowiły soki z drzew gatunków: brzoza zwisła in. brodawkowata (Betula pendula Roth.), brzoza omszona (Betula pubescens Ehrh.), grab pospolity (Carpinus betulus L.), klon zwyczajny (Acer platanoides L.), klon jesionolistny (Acer negundo L.) oraz wierzba biała (Salix alba L.). Analizę jakościową cukrów przeprowadzono metodą wysokosprawnej chromatografii cienkowarstwowej (HPTLC), a analizę ilościową – metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej z detekcją światła rozproszonego (HPLC-ELSD). W sokach pozyskanych z drzew z rodzajów: brzoza oraz grab dominowała glukoza oraz fruktoza, a w sokach klonów i wierzby – sacharoza. Średnia zawartość sumy cukrów wynosiła: w sokach grabowych – 0,333 g/100 ml, klonu jesionolistnego – 1,109 g/100 ml, brzozy zwisłej – 0,897 g/100 ml, wierzby białej – 0,672 g/100 ml, brzozy omszonej – 0,475 g/100 ml, zaś klonu zwyczajnego – 1,083 g/100 ml. W soku klonu jesionolistnego oznaczono najwięcej cukrów (1,214 g/100 ml), a w soku grabu – najmniej (0,302 g/100 ml). Jedynie wyniki analizy soku z brzozy zwisłej są porównywalne z sokami brzozowymi pochodzącymi z krajów Europy Północnej i Ameryki Północnej.


  • Zdalny pomiar pradu z możliwością obróbki w FPGA
    • Robert Smyk
    • Maciej Czyżak
    2015 Full text Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    W artykule przedstawiono realizację modułowego systemu pomiarowo-kontrolnegosterującego wariantami zasilania odbiorników 230 V. System umożliwia kontrolępoboru prądu przez urządzenia infrastruktury informatycznej w biurze. Wykrywamoment pojawienia się obniżonego poboru prądu przez urządzenia. Umożliwia toodłączenie ich od zasilania celem obniżenia kosztów zużycia energii. Do pomiaru prąduwykorzystano moduły przetworników scalonych prąd/napięcie. W ramach pracyzrealizowano rozproszony moduł sprzętowy akwizycji i wysyłania danychpomiarowych z transmisją bezprzewodową w standardzie Zigbee, między punktempomiarowym a monitorującym oraz między punktem monitorującym a wykonawczym.Moduł pomiarowy zrealizowano w układzie Altera.


  • Zdalny zintegrowany moduł nadzoru radiowo-wizyjnego
    • Janusz Cichowski
    • Karol Lisowski
    • Piotr Szczuko
    • Andrzej Czyżewski
    2015 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Przedstawiono prace koncepcyjne, badawcze oraz implementacyjne skoncentrowane na praktycznej realizacji sys-temu lokalizacji i śledzenia obiektów z wykorzystaniem kamer wizyjnych i identyfikacji radiowej. Zaproponowano metodę konkatenacji danych w celu zwiększenia dokładno-ści i skuteczności detekcji obiektów. Omówiono założenia projektowe oraz technologie opracowane w ramach rozwi-janego multimodalnego modułu nadzoru. Zaproponowano i przedyskutowano praktyczne zastosowania opisanego systemu.


  • Zdjęcia z fotografii
    • Krzysztof Wróblewski
    2015


  • Zero-visibility cops and robber and the pathwidth of a graph
    • Dariusz Dereniowski
    • Danny Dyer
    • Ryan M. Tifenbach
    • Boting Yang
    2015 JOURNAL OF COMBINATORIAL OPTIMIZATION

    We examine the zero-visibility cops and robber graph searching model, which differs from the classical cops and robber game in one way: the robber is invisible. We show that this model is not monotonic. We show that the zero-visibility copnumber of a graph is bounded above by its pathwidth and cannot be bounded below by any nontrivial function of the pathwidth. As well, we define a monotonic version of this game and show that the monotonic zero-visibility copnumber can be bounded both above and below by positive multiples of the pathwidth.


  • Zespół zabudowy biurowej TENSOR przy ul. Łużyckiej 8 w Gdyni. Operat akustyczny - wytyczne do projektu budowlanego w zakresie akustyki i ochrony przed hałasem z uwzględnieniem przepisów krajowych i kryteriów BREEAM
    • Andrzej Kulowski
    2015

    Opracowano operat akustyczny do projektu budowlanego w zakresie akustyki i ochrony przed hałasem z uwzględnieniem przepisów krajowych i kryteriów BREEAM dla zespołu zabudowy biurowej TENSOR przy ul. Łużyckiej 8 w Gdyni


  • Zintegrowane działania komunikacyjne w internecie na przykładzie marki Żywiec Zdrój Smako-Łyk
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2015 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Artykuł ma na celu ukazanie przykładów angażowania polskich internautów w kampanie komunikacji marketingowej realizowane dla marki Żywiec Zdrój Smako-Łyk. Analizie poddano treści odnoszące się bezpośrednio do marki oraz wybranych kampanii online prowadzonych w latach 2009–2015. W ostatnich latach w Polsce można obserwować coraz więcej kampanii wykorzystujących potencjał, jaki mają w sobie internauci. Cenne pomysły można pozyskać poprzez samo obcowanie ze środowiskiem mediów społecznościowych, obserwację użytkowników oraz analizę zamieszczanych przez nich treści. Jednak aby zaczęli dzielić się swoimi przemyśleniami związanymi z markami i produktami, potrzebna jest zachęta. Stąd też najlepiej w mediach społecznościowych sprawdzają się konkursy i różne formy grywalizacji.


  • Zintegrowany system dyspozytorski dla potrzeb specjalnych
    • Sylwester Kaczmarek
    • Ryszard Katulski
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    • Mariusz Miszewski
    2015

    W publikacji przedstawiono budowę i działanie nowoczesnego systemu dyspozytorskiego, integrującego analogowe i cyfrowe systemy telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej dla potrzeb prowadzenia efektywnego procesu dowodzenia, w którym uwzględniono także sposób wizualizacji danych na podkładzie mapowym w celu zobrazowania aktualnego stanu pola taktycznego.