Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2017
Show all-
Wybrane elementy procesu doboru pracowników
- Michał Tomasz Tomczak
W rozdziale scharakteryzowano wybrane elementy procesu doboru pracowników. Omówiono zagadnienia takie jak m.in: znaczenie profesjonalnego przygotowania do procesu rekrutacji, sposoby dotarcia z ofertą pracy do kandydata, dokumenty rekrutacyjne - CV i list motywacyjny oraz scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej.
-
Wybrane metody optymalizacji podatkowej w sektorze MSP w Polsce
- Paulina Dębniak
Z każdą działalnością gospodarczą związane jest rozliczanie i płacenie podatków zarówno bezpośrednich jak i pośrednich. Jak podaje serwis dla księgowych infor.pl Polscy przedsiębiorcy nie zawsze są świadomi, że pomimo, iż podatki są obowiązkową daniną na rzecz państwa, można legalnie zmniejszyć ich należną kwotę poprzez wykorzystanie narzędzi dostępnych w polskim prawie podatkowym. Narzędzia te popularnie nazywa się optymalizacjami podatkowymi. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja wybranych metod optymalizacji podatkowej dostępnych w Polsce dla sektora MSP. Osiągnięciu niniejszego celu służyć ma przyjęta konstrukcja - w pierwszej części obejmująca krótkie omówienie pojęcia optymalizacji podatkowej i jej istoty, w drugiej natomiast przedstawienie legalnych metod obniżenia zobowiązań podatkowych. Do zrealizowania celu niniejszego artykułu jako metodę badawczą wybrano analizę opisową poprzedzoną przeglądem literatury przedmiotu oraz analizą przepisów polskiego prawa podatkowego.
-
Wybrane metody wzmacniania ceglanych obiektów zabytkowych.
- Monika Zielińska
- Magdalena Rucka
Wzmacnianie konstrukcji murowych stanowi jedno z najbardziej istotnych przedsięwzięć w dziedzinie utrwalania zabytków. Licznie prowadzone badania potwierdzają, że prawidłowo zaplanowane oraz wykonane wzmocnie nie uszkodzonej konstrukcji murowej obiektu zabytkowego pozwala na jego stabilizację i właściwe funkcjonowanie. W artykule zaprezentowano wybrane metody wzmacniania ceglanych konstrukcji obiektów zabytkowych. Przedstawiono techniki wykorzystujące wprowadzanie dodatkowych elementów żelbetowych i stalowych oraz wybrane przykłady zastosowań.
-
Wybrane problemy detekcji zakłóceń w dławiku uziemiającym przyłączonym do punktu gwiazdowego dławika kompensacyjnego
- Krzysztof Dobrzyński
- Jacek Klucznik
- Zbigniew Lubośny
- Stanisław Czapp
W referacie przedstawiono problematykę zabezpieczania dławików uziemiających przyłączanych do punktu gwiazdowego dławików kompensacyjnych stosowanych w liniach wysokiego napięcia, ze szczególnym uwzględnieniem detekcji zwarć wewnętrznych. Przedstawiono analizy modelowe dla rzeczywistego układu oddanego do pracy w 2015, który docelowo ma zostać doposażony w dławiki uziemiające.
-
Wybrane problemy przewidywania odpowiedzi dynamicznej konstrukcji mostowych
- Krzysztof Żółtowski
- Mikołaj Binczyk
- Przemysław Kalitowski
W artykule przedstawiono wybrane problemy związane z przewidywaniem odpowiedzi dynamicznej konstrukcji mostowych.
-
Wybrane przykłady analizy przęseł mostów stalowych
- Krzysztof Żółtowski
- Mikołaj Binczyk
- Przemysław Kalitowski
Pomimo silnego trendu związanego z budownictwem betonowym przęsła stalowe w dalszym ciągu znajdują zastosowanie w Europie i Polsce. W referacie przedstawiono wybrane przykłady historyczne i współcześnie zrealizowanych lub będących w budowie obiektów mostowych. Zwrócono uwagę na odejście od standardowych rozwiązań. Pokazano wybrane przykłady modelowania ostatnio realizowanych mostów. Zwrócono uwagę na nietypowe rozwiązania projektowe.
-
Wybrane sytuacje wpływające istotnie na warunki i możliwości eksploatacji infrastruktury
- Ziemowit Suligowski
Problem wpływu warunków prowadzenia procesu inwestycyjnego na możliwości i warunki przyszłej eksploatacji. Omówiono podstawowe grupy przyczyn powodujących powstanie negatywnych sytuacji budowlanych. Podstawowe błędy procesu inwestycyjnego. Najsłabsze strony procesu. Przeciwdziałanie występującym zagrożeniom. Problem błędu człowieka
-
Wybrane zagadnienia wzmocnienia obiektów budowlanych z zastosowaniem fundamentów palowych
- Kazimierz Gwizdała
Wzmocnienie pali i fundamentów palowych ma istotny wpływ na pracę całej konstrukcji oraz na współpracę obiektu budowlanego z podłożem gruntowym oraz wpływa na redystrybucje sił wewnętrznych.
-
Wycena przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji finansowej.
- Błażej Prusak
W literaturze przedmiotu poświęcono dotychczas wiele miejsca metodom wyceny przedsiębiorstw. Dotychczas w sposób pobieżny zwracano uwagę na wykorzystanie tych metod do wyceny specyficznych grup przedsiębiorstw. Jedną z takich grup stanowią przedsiębiorstwa, w stosunku do których ogłoszono upadłość, będące w procesie restrukturyzacji bądź zagrożone upadłością. Charakteryzują się one zwiększonym ryzykiem prowadzonej działalności w relacji do podmiotów gospodarczych znajdujących się w dobrej kondycji finansowej, a ich przyszłość uzależniona jest często od skuteczności prowadzonych działań naprawczych. W konsekwencji dobór metod wyceny uzależniony jest od tego, czy podmiot gospodarczy zamierza kontynuować działalność oraz od prawdopodobieństwa uzyskania pozytywnych rezultatów prowadzonej sanacji. Jako tezę artykułu przyjęto, iż zastosowanie uniwersalnych metod do wyceny przedsiębiorstw będących w trudnej sytuacji finansowej wymaga wprowadzenia do nich odpowiednich korekt i dostosowań. Celem artykułu jest omówienie najczęściej stosowanych podejść do wyceny tychże przedsiębiorstw oraz ukazanie kluczowych determinant wpływających na ich wartość.
-
Wyjaśnienie przyczyn korozji rur kotła, wytwornicy pary technologicznej instalacji Olefiny
- Kazimierz Darowicki
- Juliusz Orlikowski
- Agata Jażdżewska
- Łukasz Burczyk
- Andrzej Dul
- Tadeusz Sonneck
Wykonano badania przyczyn korozji rurek wytwornicy pary instalacji Olefiny. Przeprowadzono badania metalograficzne oraz SEM i EDX produktów korozji
-
Wykonanie czujnika LPR oraz dobór materiałów konstrukcyjnych w instalacji wody morskiej
- Kazimierz Darowicki
- Juliusz Orlikowski
- Agata Jażdżewska
- Andrzej Dul
- Tadeusz Sonneck
Wykonano analizę pracy systemu monitorowania korozji, dokonano wymiany czujnika. Zamontowano nowy czujnik z opcją pomiaru kuponowego w celu doboru materiałów konstrukcyjnych do instalacji wody morskiej.
-
Wykonanie ekspertyzy materiałowej w zakresie wytrzymałości betonu oraz składu chemicznego (chlorków) próbek betonowych dla obiektu mostowego w km 191.997 na linii kolejowej nr 7 Lublin-Dorohusk
- Krzysztof Wilde
- Mikołaj Miśkiewicz
- Aleksandra Kuryłowicz-Cudowska
- Elżbieta Haustein
- Jarosław Kondrat
- Łukasz Pyrzowski
Celem opracowania jest przeprowadzenie badań wytrzymałości na ściskanie i określenie klasy betonu wbudowanego w ustrój nośny wiaduktu, a także analiza chemiczna próbek pobranych z konstrukcji.
-
Wykonanie i zastosowanie układów złożonych z miniaturowych (solid-contact) elektrod jonoselektywnych do badań biomedycznych
- Marcin Urbanowicz
W rozprawie doktorskiej przedstawiono konstrukcję i parametry miniaturowych elektrod jonoselektywnych (EJS) użytych do budowy zintegrowanych platform czujnikowych, które mogą mieć potencjalne zastosowanie w badaniach biomedycznych i klinicznych. Wykazano wpływ lepkości roztworu na zakres liniowy pracy EJS oraz wpływ temperatury przechowywania próbek śliny na ich skład jonowy. Praca badawcza obejmowała zaprojektowanie, wykonanie i testowanie nowej EJS czułej na rodanki na bazie pochodnej fosfoniowej kaliks[4]arenu. Niniejsza praca obejmuje również badania dotyczące zastosowania wykonanych platform czujnikowych w medycynie i sporcie. Przeprowadzone eksperymenty dotyczyły: oznaczenia stężenia jonów Na+, K+ i Ca2+ w ludzkim pocie; oznaczenia stężenia Na+, K+ i Ca2+, Mg2+ i Cl- w ludzkiej stymulowanej i niestymulowanej ślinie; oznaczenie stężenia Na+, K+ i Ca2+, Mg2+, Cl-, SCN- i pH w grupie 100 osób. Badania przeprowadzono na grupie 100 osób, zaprezentowane wyniki dotyczą ujęcia statystycznego średnich wartości stężeń badanych jonów ze względu na parametry takie jak płeć, choroby, przyjmowane leki itp. Ostatecznie wykazano, że stężenie wapnia w ślinie kobiet w okresie owulacji jest wyższe niż u kobiet u których nie uchwycono tego okresu oraz u kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.
-
Wykonanie oceny stanu wykładziny chemoodpornej wieży Absorbcyjnej T102 Solinox
- Kazimierz Darowicki
- Stefan Krakowiak
- Michał Szociński
Przeprowadzono szczegółowe badania wykładziny chroniącej wewnętrzną częśc absorbera SO2. Na podstawie wykonanych badań i pomiarów zaproponowano alternatywne metody poprawy jakosci wykładziny.
-
Wykorzystanie analitycznych narzędzi zarządzania projektami w kształtowaniu procesów logistycznych na przykładzie działalności Lotos Kolej
- Daniel Kaszubowski
- Lidia Zielińska
Celem artykułu była analiza możliwych efektów zmian w procesie obsługi zlecenia polegającego na organizacji przewozu cystern paliwowych, realizowanego przez przedsiębiorstwo LOTOS Kolej S.A. Głównym kryteriami porównania opracowanych wariantów zmian było skrócenie czasu trwania procesu oraz, tam gdzie to możliwe, minimalizacja kosztów pracy. Do wizualizacji procesu oraz analizy danych wykorzystany został program Microsoft Project. We wszystkich trzech analizowanych wariantach osiągnięto zamierzone skrócenie czasu trwania procesu w zakresie od 7,3% do 15,2%. W jednym z wariantów możliwe jest również zmniejszenie kosztów pracy. Zastosowane narzędzie analityczne wykazało przydatność we wspieraniu decyzji odnośnie kształtowania procesów logistycznych. W praktyce wybór docelowego wariantu modyfikacji analizowanego procesu będzie wymagał jednak szeregu dodatkowych analiz technicznych i ekonomicznych
-
Wykorzystanie infrastruktury systemu ami w monitorowaniu i sterowaniu sieciami niskiego napięcia
- Krzysztof Dobrzyński
- Zbigniew Lubośny
- Jacek Klucznik
- Sławomir Noske
- Dominik Falkowski
W referacie przedstawiono wybrane zagadnienia z prac prowadzonych w ramach europejskiego grantu UPGRID realizowanego przez konsorcjum firm z siedmiu państw europejskich, w tym również z Polski, który dotyczy między innymi optymalizacji pracy sieci niskiego napięcia przy wykorzystaniu danych z liczników AMI.
-
Wykorzystanie liczników AMI w procesie optymalizacji pracy sieci niskiego napięcia
- Krzysztof Dobrzyński
- Zbigniew Lubośny
- Jacek Klucznik
- Sławomir Noske
- Dominik Falkowski
Prezentowany jest opis projektu dotyczącego m.in. optymalizacji pracy sieci niskiego napięcia przy wykorzystaniu danych z liczników AMI. Prace były prowadzone w ramach europejskiego grantu UPGRID, realizowanego przez konsorcjum firm z siedmiu państw europejskich, w tym również z Polski.
-
Wykorzystanie metafor w identyfikacji i kształtowaniu postaw przedsiębiorczych
- Beata Krawczyk-Bryłka
- Katarzyna Stankiewicz
Edukacja przedsiębiorcza odgrywa coraz większą rolę w promowaniu i kształtowaniu zachowań oraz kompetencji przedsiębiorczych młodego pokolenia. W tym kontekście szczególnie podkreśla się znaczenie wykorzystywania nowych, interaktywnych metod i form kształcenia, niezwykle istotnych dla jednego z aspektów edukacji przedsiębiorczej, jakim jest kształcenie kreatywności i proaktywności. Zastosowanie metafor spełnia wymagania stawiane takim metodom, a jednocześnie jest narzędziem umożliwiającym badanie postaw wobec przedsiębiorczości. Dlatego możliwości wykorzystywania ich w edukacji przedsiębiorczej są warte rozpowszechniania.
-
Wykorzystanie narzędzi pracy zdalnej w działaniach Koła Naukowego Konstruktorów Pojazdów
- Piotr Andrzejewski
Niniejszy artykuł stanowi opis działalności Koła Naukowego Konstruktorów Pojazdów, w którego działaniach wykorzystywane są nowoczesne narzędzia pracy zdalnej. Dzięki takiemu podejściu, możliwe staje się wyeliminowanie niedogodnień, z którymi borykano się stosując standardowe, starsze podejście do realizacji zadań projektowych w jednostkach badawczo-rozwojowych. Podane przykłady ilustrują, w jaki sposób powszechny obecnie dostęp do sieci internetowej służy poprawie sposobu prowadzenia projektu, rozliczania go, a także integracji pomiędzy poszczególnymi członkami grup zadaniowych, które występują w ramach projektu. Ponadto, ukazano możliwości prowadzenia edukacji za pośrednictwem serwisów internetowych, gdzie wiedzę przekazuje się w sposób rzetelny, ale jednocześnie łatwy do przyswojenia.
-
Wykorzystanie niwelacji geometrycznej i trygonometrycznej w zakładaniu osnów wysokościowych
- Dagmara Guminiak
- Daria Filipiak-Kowszyk
W rozdziale przedstawiono wykorzystanie niwelacji geometrycznej i trygonometrycznej do zakładania osnów wysokościowych. Omówiono wyrównanie wyników obserwacji metoda parametryczną. Przedstawiono wyniki przeprowadzonego eksperymentu porównującego niwelację geometryczną i trygonometryczną.