Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2017
Show all-
Wpływ rodzaju kwaśnego dodatku do eluentu oraz właściwości fazy stacjonarnej na rozdzielanie średnio i nisko hydrofobowych kwaśnych organicznych związków chemicznych w odwróconych układach faz kolumnowej elucyjnej wysokosprawnej chromatografii cieczowej - RP HPLC
- Marta Glinka
- Paulina Nowak
- Marian Antoni Kamiński
edna z serii prac badawczych nad opracowaniem optymalnych warunków rozdzielania, identyfikacji i oznaczania względnie, średnio i nisko polarnych składników mieszanin organicznych związków chemicznych otrzymywanych z procesu konwersji biomasy lignocelulozowej, lub suszu roślinnego z wykorzystaniem wysokosprawnej kolumnowej elucyjnej chromatografii cieczowej w odwróconych układach faz (RP-HPLC) z elucją izokratyczną, a wówczas gdy okaże się to celowe - do otrzymywania składników w czystej postaci w skali procesowej. Rozdzielane są składniki ekstraktów roślinnych, powstałych w rezultacie ekstrakcji – ługowania metabolitów ze źródeł roślinnych, lub/i ługi powstałe w wyniku hydrolizy, albo fermentacji produktów hydrolizy bio-masy ligno-celulozowej (BMLC)w związku z wykorzystaniem BMLC, po hydrolizie, do otrzymywania ciekłych bądź gazowych biopaliw, szczególnie bio-wodoru, lub bioetanolu, w sprzężeniu z procesami bio-rafinacji. Zbadano wpływ modyfikatora eluentu, takiego jak: HCl, H2SO4, H3PO4, HCOOH, CH3COOH i TFA, dla trzech wybranych faz stacjonarnych typu C18 na bazie żelu krzemionkowego różniących się charakterystyką powierzchni sorpcyjnej pod względem stopnia inaktywacji pozostałościowych grup hydroksylowych (OH) na powierzchni sorpcyjnej. Wykonane badania, których ważniejsze rezultaty prezentuje niniejsza praca, powinny ułatwić dobór optymalnego sorbentu oraz optymalnych warunków możliwie nisko – kosztowego rozdzielania oraz wydzielania w skali preparatywnej i być może, w przyszłości – w skali procesowej określonych składników, lub grup składników badanych i podobnych mieszanin, w procesach bio-rafinacji. Rezultaty badań przedstawione w pracy wskazują, że optymalnym dodatkiem do eluentu spośród kwasów nieorganicznych, jest kwas ortofosforowy (pKa1 = 2,16). Jednak jego zastosowanie ogranicza możliwość stosowania selektywnej detekcji w postaci spektrometrii mas (LC-MS).
-
Wpływ rodzaju zanieczyszczenia powierzchni odlewu ze staliwa LH14 na jakość napoin wykonanych elektrodą otuloną
- Jacek Tomków
- Jacek Haras
Napawanie jest szeroko stosowaną metodą naprawiania powierzchni. Pozwala między innymi na uzupełnienie miejsc, w których uprzednio wystąpiły wżery korozyjne. Techniki napawania wykorzystywane są również do przywracania pierwotnego kształtu zużytych części. W pracy wykonano badania napoin wykonanych elektrodami otulonymi na czołowych powierzchniach cylindrycznych próbek ze staliwa LH14. Proces wykonywano dwoma rodzajami elektrod: Castolin 6601 (przeznaczoną do napawania staliwa) oraz Castolin Xuper NuceloTec 2222 (do łączenia elementów o dużych gabarytach wykonanych ze stali nierdzewnej, staliwa, bądź żeliwa). Niektóre powierzchnie przed wykonaniem procesu celowo zanieczyszczono, bądź napawano nieprawidłową techniką. Miało to na celu wywołanie niezgodności spawalniczych. Próbki poddano następnie badaniom wizualnym oraz penetracyjnym. Po badaniu penetracyjnym wykonano planowanie czoła na głębokość 1 mm. Wynikało to z faktu, iż po naprawach regeneracyjnych następuje najczęściej usunięcie nadmiaru napawanego materiału. Następnie wykonano drugie badanie penetracyjne, które miało na celu wskazanie obecności ewentualnych wad. Wykazano, iż próbki napawane elektrodą przeznaczoną do tego procesu miały o 35 % mniej niezgodności, niż wykonane elektrodą do spawania. Potwierdzono również, iż zanieczyszczenie powierzchni znacząco wpływa na powstanie niezgodności. Cześć z nich miała charakter powierzchowny i nie występowała po typowym dla tej metody naprawczej, usuwaniu nadmiaru materiału.
-
Wpływ równości nawierzchni podatnej na ich trwałość
- Dawid Ryś
- Józef Judycki
- Piotr Jaskuła
Nierówności nawierzchni powodują odchylenia nacisków osi pojazdów będących w ruchu od nacisku statycznego. Dynamiczne obciążenia pojazdów w większym stopniu wytężają konstrukcję nawierzchni drogowej. Rozkład obciążeń dynamicznych ma kształt rozkładu normalnego i jest opisywany poprzez obciążenie statyczne oraz wskaźniki dynamiczne DI lub DLC. Wraz z pogorszeniem równości i zwiększeniem prędkości średniej pojazdów rosną maksymalne siły dynamiczne wywierane przez osie pojazdów, zwiększa się zatem ich oddziaływanie na konstrukcję nawierzchni. Celem artykułu jest ocena, w jaki sposób oddziaływania dynamiczne pojazdów ciężkich wynikające z równości nawierzchni wpływają na trwałość zmęczeniową nawierzchni. W artykule wyprowadzono współczynniki dynamicznego oddziaływania pojazdów kd i podano je w funkcji równości nawierzchni i średniej prędkości ruchu pojazdów. Wykazano, że pogorszenie równości nawierzchni określone zmianą wskaźnika IRI do granicy klasy A, czyli do IRI = 2,0 w przypadku dróg klasy A,S i GP oraz do IRI = 3,0 w przypadku dróg klasy G, powoduje przyrost wartości współczynnika dynamicznego kd od 9% do 16%. Pogorszenie równości nawierzchni do granicy klasy B (stan zadowalający) powoduje spadek trwałości zmęczeniowej nawierzchni aż o 30%. Oznacza to, że nadanie dobrej równości początkowej nawierzchni oraz jej utrzymanie w trakcie eksploatacji może istotnie wydłużyć trwałość zmęczeniową konstrukcji nawierzchni.
-
Wpływ specyficznych czynników projektów zdrowotnych na jakość efektu końcowego
- Grzegorz Zieliński
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano specyfikę zarzadzania projektami w sektorze opieki zdrowotnej. Zidentyfikowano czynniki wpływające na projekty poprawy jakości w ujęciu kluczowych faz od planowania po ustandaryzowanie przyjętych działań.
-
Wpływ specyficznych właściwości czynnych systemów wodociągowych w Polsce na metodykę pomiarów terenowych i interpretacje ich wyników
- Marian Kulbik
W opracowaniu scharakteryzowano trzy następujące cechy: 1) przewymiarowanie sieci wodociągowej, 2) pozorną chropowatość przewodów z odłożonymi osadami, 3) pulsację ciśnienia w układzie wodociągowym. Następnie wskazano na utrudnienia jakie one powodują w przygotowaniu pomiarów, ich przeprowadzeniu, a niekiedy interpretacji uzyskanych wyników. W efekcie dowiedziono, że normalne warunki eksploatacji nie pozwalają na bezpośrednie pomiary parametrów hydraulicznych, które są niezbędne do tarowania KMP. Konieczne jest przeprowadzenie pomiarów wstępnych, a następnie na podstawie ich wyników opracowanie kompleksowego programu badań terenowych.
-
Wpływ stanu zachowania materiału konstrukcyjnego na nośność zabytkowych drewnianych słupów, w żuławskich domach podcieniowych, z XVIII i XIX wieku.
- Tomasz Zybała
Powstało wiele opracowań dotyczących zagadnień architektonicznych domów podcieniowych na Żuławach, ale brak na ten temat publikacji dotyczących problematyki techniczno-konserwatorskiej. Niniejszy artykuł jest fragmentem badań prowadzonych obecnie przez autora. Jest pierwszą próbą wykonania analizy statyczno- wytrzymałościowej wybranych, zabytkowych drewnianych podcieni z obszaru Delty Wisły, wraz z opisem stanu zachowania. W tekście zawarto główne cechy wytrzymałościowe drewna, zasady obliczania nośności słupów wg PN EN 1995-1- 1 oraz PN-53/B- 03150. Obliczono przybliżony ciężar przenoszony przez zabytkowe podcienia. W pracy ujęto opis występowania formy i zakresu terytorialnego budownictwa podcieniowego w Polsce. Wyjaśniono cel stosowania tego rozwiązania w budynkach. Przedstawiono rodzaje konstrukcji słupów oraz typologię i historyczny rozwój domu podcieniowego na Żuławach Wiślanych, z jego głównymi cechami charakterystycznymi.
-
Wpływ technologii medycznych na ergonomię współczesnego szpitala
- Rafał Janowicz
- Agnieszka Gębczyńska-Janowicz
We współczesnym szpitalu układ przestrzenny zależny jest w dużej mierze od zastosowanych technologii medycznych. Powstają zespoły pomieszczeń dedykowane urządzeniom zaawansowanej diagnostyki. Sprzęt montowany jest zarówno w nowych obiektach służby zdrowia, jak i w tych które funkcjonują już kilka dekad. Zmiany te wiążą się z zwiększonym zapotrzebowaniem przestrzennym. Sale operacyjne ulegają specjalizacji w zależności od wykonywanych w ich obrębie rodzajów zabiegów. W zależności od planowanych procedur medycznych dostosowywane są ich parametry przestrzenne oraz wyposażenie infrastrukturalne. Wśród najnowszych rozwiązań łączących różne możliwości ciekawym przykładem projektowym są sale operacyjne – hybrydowe. Zaczęły one powstawać jako połączenie funkcjonalności tradycyjnej sali operacyjnej z możliwościami jakie oferowały do tej pory pracownie hemodynamiki. Tym samym na sali operacyjnej powstaje w jednym stosunkowo małym obszarze skupisko zaawansowanych technicznie elementów technologicznych o dużych gabarytach, które do prawidłowej pracy wymagają właściwego ergonomicznie umieszczenia elementów wyposażenia. Niniejszy artykuł dotyczy aspektów ergonomicznych dotyczących projektowania współczesnych obiektów medycznych.
-
WPŁYW TECHNOLOGII UZDATNIANIA WODY NA STABILNOŚĆ BIOLOGICZNĄ WODY PRZEZNACZONEJ DO SPOŻYCIA
- Anna Wilińska-Lisowska
- Emilia Bączkowska
- Katarzyna Jankowska
- Aleksandra Sokołowska
W pracy zaprezentowano wyniki badań laboratoryjnych stabilności biologicznej wody przeznaczonej do spożycia, z pominięciem wpływu sieci wodociągowej. Próbki wody surowej oraz wody po procesach uzdatniania wykorzystane w badaniach pobierano na jednej z Trójmiejskich stacji uzdatniania wody eksploatującej podziemne wody kredowe, trzecio- i czwartorzędowe, charakteryzujące się dobrą jakością mikrobiologiczną oraz podwyższonym stężeniem żelaza i manganu. W celu prześledzenia zmian biologicznych, zachodzących w wodzie, w czasie przebywania w sieciach wodociągowych pobrane próbki poddano inkubacji w temperaturze 10°C i 18°C.
-
Wpływ warunków naturalnych na zobrazowanie dna Zatoki Gdańskiej przy użyciu sonaru bocznego
- Dominika Witos-Okrasińska
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wpływu warunków środowiskowych na dokładność zobrazowania dna morza za pomocą systemów hydroakustycznych. Czynniki naturalne, przede wszystkim falowanie powierzchni morza i niejednorodny rozkład prędkości dźwięku w wodzie, mają wpływ na zmianę toru promieni akustycznych. Choć w obu przypadkach mechanizm zjawisk jest zupełnie odmienny, odgrywają one decydującą rolę w odwzorowaniu dna i obiektów podwodnych. W artykule omówiony zostanie wpływ obu czynników: falowania i refrakcji spowodowanej niejednorodnym rozkładem prędkości dźwięku na dokładność odwzorowania dna za pomocą sonaru bocznego. Zjawiska te powodują, że badania wykonywane w warunkach morskich mogą być obarczone rozmaitymi błędami. Ich analiza może pomóc w otrzymaniu bardziej dokładnych wyników.
-
Wpływ wybranych właściwości maszyny badawczej na wynik eksperymentu tribologicznego z tarciem ślizgowym
- Jacek Łubiński
Niniejsza monografia stanowi podsumowanie przekrojowych badań związanych z wpływem właściwości stanowiska badawczego (tribometru) na przebieg i rejestrowane wyniki eksperymentu tribologicznego z tarciem ślizgowym ciał stałych smarowanych cieczą w warunkach tarcia bez efektów smarowania hydrodynamicznego. Autor przedstawia wyniki kompleksowych analiz właściwości dynamicznych stanowiska badawczego w kontekście efektów obserwowanych podczas prowadzonych eksperymentów. Wszystkie analizy zostały przeprowadzone dla tribometrów klasy PT, które potraktowano jako obiekt eksperymentów na równi ze skojarzeniem ślizgowym. W serii eksperymentów tribologicznych wyznaczano charakterystyki sił tarcia ślizgowego w modelowym węźle tarcia. Jako narzędzia wspomagające analizę i interpretację wyników zastosowano metody diagnostyki wibracyjnej. Przedstawiono metodę pozwalającą na wykorzystanie samowzbudnych drgań ciernych jako wartościowego sygnału, dostarczającego dodatkowych informacji o stanie układu z tarciem i wystąpieniu zakłócenia zmieniającego warunki eksperymentu. Dzięki takiemu zabiegowi osiąga się poprawę powtarzalności eksperymentu tribologicznego. Opracowano podstawy nowego sposobu szacowania współczynnika tarcia ślizgowego z uwzględnieniem klasyfikacji wyników na podstawie postaci ruchu elementów maszyny i analizy parametrów drgań towarzyszących tarciu. Przedstawiono charakterystyki tarcia aproksymowane z użyciem wybranych metod. Opracowano podstawy zdyskretyzowanego modelu dynamicznego stanowiska do badań symulacyjnych ruchu stanowiska z wykorzystaniem funkcyjnej charakterystyki tarcia. Zaprezentowane wyniki, ograniczone do jednej klasy maszyn badawczych, mogą stanowić podstawę uniwersalnego podejścia do doświadczalnego wyznaczania charakterystyk sił tarcia ślizgowego w warunkach laboratoryjnych, z uwzględnieniem wpływu właściwości dynamicznych stanowiska badawczego i samowzbudnych drgań ciernych na powtarzalność i odtwarzalność eksperymentu tribologicznego.
-
Wpływ wybranych zdarzeń atmosferycznych na funkcjonowanie zainstalowanych systemów elektronicznych
- Robert Piotrowski
- Emilian Piesik
Artykuł ma na celu przedstawienie zależności przyczynowo-skutkowych zachodzących pomiędzy awariami występującymi w sprzęcie elektronicznym (elektrycznym), a wywołującymi je zdarzeniami atmosferycznymi. Za podstawę analizy posłużyły badania przeprowadzane na zlecenie firmy ubezpieczeniowej, a poddawane były nim urządzenia, zainstalowane w różnych środowiskach, które uległy awarii w określonych warunkach pogodowych. Pierwotne zlecenia miały na celu wyłącznie typową diagnostykę określającą faktyczne przyczyny uszkodzeń, jednakże w trakcie ich wykonywania (dla potrzeb między innym późniejszych badań) sprawdzano również związek pomiędzy zakresem i stopniem tych uszkodzeń, a wpływem różnorodnej konstrukcji oraz przeznaczenia poszczególnych urządzeń.
-
Wpływ zawartości środków wiążących na sztywność mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych
- Bohdan Dołżycki
- Mariusz Jaczewski
- Cezary Szydłowski
W artykule podjęto próbę ustalenia, i jest zachowanie się mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych (MCE). Czy pod obciążeniem jest bardziej zbliżone do mieszanek mineralno-asfaltowych (materiały o charakterze lepkosprężystym) czy też mieszanek związanych cementem (materiały o charakterze sprężystym). Przebadano dziewięć mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych o zróżnicowanych kombinacjach obu środków wiążących – cementu oraz emulsji asfaltowej. Podwyższenie zawartości cementu skutkowało bardziej sprężystym zachowaniem się badanej mieszanki (wyższe wartości modułów sztywności oraz niższe wartości kąta przesunięcia fazowego). Podwyższenie zawartości emulsji asfaltowej skutkowało natomiast bardziej lepkosprężystym charakterem (niższe wartości modułu sztywności oraz wyższe wartości kąta przesunięcia fazowego). Pomimo dość istotnych różnic pomiędzy badanymi mieszankami, u wszystkich z nich dominował charakter lepkosprężysty, ze względu na widoczną zależność wartości obu badanych parametrów zarówno od czasu obciążenia jak i od temperatury w której przeprowadzono badanie. Mieszanki te charakteryzowały się dużo mniej lepkim charakterem od mieszanek mineralno-asfaltowych – uzyskany w badaniach kąt przesunięcia fazowego był znacznie niższy niż uzyskiwany przy tych samych warunkach badania dla betonów asfaltowych.
-
Wpływ zbrojenia polimerowymi włóknami rozproszonymi na wybrane właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych
- Piotr Jaskuła
- Marcin Stienss
- Cezary Szydłowski
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań mieszanek mineralno-asfaltowych zbrojonych polimerowymi włóknami rozproszonymi. Ocenie poddano mieszankę włókien zbrojących aramidowo-poliolifenowych pod kątem wpływu ich zastosowania na właściwości niskotemperaturowe i odporności na deformacje trwałe mieszanek mineralno-asfaltowych. Właściwości niskotemperaturowe oceniano na podstawie testu zginania próbek belkowych oraz na podstawie oceny parametrów mechaniki pękania w teście zginania próbek półwalcowych w temperaturze -20°C. Właściwości w wysokich temperaturach tj. od +4°C do +45°C oceniano na podstawie krzywych wiodących modułu sztywności podczas osiowego dynamicznego ściskania. Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić, że zastosowane włókna zbrojące mają potencjał w poprawie właściwości niskotemperaturowych mieszanek mineralno-asfaltowych.
-
Wsparcie Banku Światowego dla Azerbejdżanu w dziedzinie ochrony środowiska
- Krystyna Gomółka
Wieloletnie zaniedbania w zakresie ochrony środowiska spowodowały, ze w Azerbejdżanie znajdują się najbardziej zaniedbane obszary na świecie. Wsparcia finansowego w dziedzinie minimalizacji tych zanieczyszczeń Azerbejdżan szukał w Banku Światowym.
-
Wspomaganie komunikacji w procesie neurorehabilitacji z wykorzystaniem śledzenia wzroku i analizy sygnałów EEG
- Paweł Spaleniak
- Adam Kurowski
- Bożena Kostek
W pracy przedstawiono charakterystykę systemu do wspomagania komunikacji w procesie neurorehabilitacji osób w stanie ograniczonej świadomości. Przygotowana aplikacja komputerowa wykorzystuje metodę śledzenia wzroku wspomaganą analizą sygnału EEG. W pracy podano genezę powstania systemu, scharakteryzowano zaimplementowane ćwiczenia oraz pozostałe funkcjonalności, a także zamieszczono wyniki wstępnych badań dokonanych w kilku polskich ośrodkach terapeutycznych.
-
Współczesne projektowanie mostów
- Krzysztof Żółtowski
W artykule zaprezentowano historyczne i współczesne aspekty projektowania mostów. Uwagę zwrócono na wirtualne, architektoniczne i funkcjonalne modele, które aktualnie zintegrowane są w środowisku BIM.
-
Współpraca sieciowa sądów w Polsce
- Przemysław Banasik
Sądy, podobnie jak inne organizacje publiczne są aktorami życia gospodarczego, jednakże wiedza dotycząca układów sieciowych z perspektywy poziomu organizacji w sądownictwie powszechnym jest fragmentaryczna i niewystarczająca, w tym również zagadnienia związane z usieciowieniem. celem artykułu jest próba uzupełnienia luki poznawczej dotyczącej zjawiska sieciowości w sądach powszechnych z perspektywy poziomu organizacji w ramach relacji heterarchicznych.
-
Współpraca Unii europejskiej z Kazachstanem w zakresie dobrego rządzenia, demokracji, praw człowieka i wsparcia reform instytucjonalnych
- Krystyna Gomółka
artykuł ukazuje wsparcie UE dla Kazachstanu w zakresie przeprowadzania reform strukturalnych.
-
Wstępne badania technologii spawania złączy narożnych ze stali niskoweglowej i nierdzewnej o grubości g=6mm i g=10mm
- Wojciech Kiełczyński
- Andrzej Marmołowski
- Michał Landowski
- Jacek Haras
Celem pracy był dobór parametrów spawania dla spoin narożnych o grubości 6mm i 10mm próbek wykonanych ze stali niskowęglowej S355 i stali nierdzewnej - typu 304 (X6CrNI18-10). Złącza były spawane laserowo, jednostronnie z pełnym przetopem a powierzchnie lica i grani zapewniają uzyskanie szczelności przylegającego elementu uszczelniającego. Próbki zostały dostarczone przez Zleceniodawcę. Próby zostały przeprowadzone na stanowisku spawania laserowego w Laboratorium Spawalnictwa Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania WM PG (źródło ciepła o mocy 6kW, gas osłonowy: Ar, ramię robota firmy Fanuc). W ramach badań wstępnych dobrano parametry spawania laserowego (moc [kW], prędkość spawania (mm/s] oraz wydatek gazu (l/min]) do złączy narożnych: S355 t6,10mm i S304 t6mm. W pracy wykonano badania wizualne, ultradźwiękowe PA (dla sprawdzenia wtopienia) oraz zgłady makrograficzne wybranych przekrojów dla udokumentowania pełnego przetopu w połączeniach. Uzyskano pełne przetopienie we wszystkich próbkach ze stali S355. Jakość powierzchni lica i grani była zróżnicowana. W stali S304 uzyskano pełny przetop tylko dla grubości 6mm. Dla grubości 10mm nie udało się uzyskać pełnego przetopienia (ze względu na stosunkowo niską moc wiązki lasera). Dalsze prace będą kontynuowane w kierunku lepszego, bardziej dokładnego przygotowania krawędzi próbek oraz pozycjonowania i mocowania elementów. spawanych.
-
Wybrane aspekty zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na terenie zurbanizowanym
- Ewa Wojciechowska
- Magdalena Gajewska
- Karolina Matej-Łukowicz
Niniejsza monografia stanowi kontynuację tematyki podjętej w 2015 i przedstawianej w książce pt. „Zrównoważone systemy gospodarowania wodą deszczową” autorstwa Wojciechowska E., Gajewska M., Żurkowska N., Surówka M., Obarska-Pempkowiak H., Wydawnictwa Politechniki Gdańskiej. Zagadnienia związane z gospodarowaniem wodą w przestrzeni zurbanizowanej stanową wyzwania XXI wieku, które muszą być spójne a zatem uzgadniane i planowane przez wiele zespołów interdyscyplinarnych. Z jednej strony woda jest integralną częścią przestrzeni miejskiej, bardzo mile widzianą przez jej mieszkańców. Z drugiej jednak strony postępującą urbanizacja i uszczelnianie powierzchni stwarzają realne zagrożenia podtapianiem części dzielnic i budynków, na które to mieszkańcy miast nie chcą się godzić. Na te i inne wyzwania nakładają się zmiany klimatu oraz udowodniony już niekorzystny wpływ tzw. „miejskiej wyspy ciepła” na komfort mieszkania i zdrowie ludzi. W książce przedstawiono rozwój i zmiany w podejściu do systemów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Scharakteryzowano najnowsze trendy oraz funkcje, jakie powinny spełniać nowoczesne systemy gospodarowania wodą. Przedstawiono przykłady rozwiązań zarówno z ostatnich lat, jak i tych historycznych. Pokazano w jaki sposób można adaptować istniejące rozwiązania do potrzeb i zapewniania różnorodnych funkcji.