Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2017

Show all
  • Obliczanie wartości prądów w przewodach odgromowych linii elektroenergetycznych
    • Jacek Klucznik
    2017

    W monografii zaproponowano nowatorską metodę obliczania wartości prądów płynących w przewodach odgromowych w czasie zwarć, pozwalającą na dobór przewodów odgromowych pod względem wytrzymałości cieplnej. Proponowana metoda charakteryzuje się większą dokładnością i uniwersalnością niż powszechnie stosowane metody, pozwalając tym samym na dobór przewodów odgromowych z mniejszym ryzykiem niepewności. Prezentowana w książce metoda obliczeniowa umożliwia również ocenę ochrony przeciwporażeniowej linii, poprzez wyznaczenie wartości prądów płynących w uziomach słupów oraz potencjałów słupów w trakcie zwarć doziemnych. W monografii zaprezentowano przykłady obliczania rozpływu prądów w przewodach odgromowych dla kilku różnych typów i konfiguracji linii elektroenergetycznych. Rozważane były linie zasilane dwustronnie: linie jednotorowe z pojedynczymi i podwójnymi przewodami odgromowymi oraz dwutorowe. Analizowane były także układy nietypowe – np. układ gwiazdowy (linia z odczepem), linia dwutorowa rozdzielająca się w dwie linie jednotorowe. Rozważane były także linie z przewodami odgromowymi, z których jeden jest standardowym przewodem stalowo-aluminiowym, a drugi jest przewodem zawierającym w swoim rdzeniu włókna światłowodowe. Wszystkie przedstawione w monografii przykłady są bogato ilustrowane wykresami oraz dokładnie opisane. Publikacja kierowana jest do osób i instytucji zajmujących się naukowo lub zawodowo zagadnieniami projektowania i budową linii elektroenergetycznych.


  • Obliczenia konstrukcji dalby odbojowej metodą analizy MES
    • Tomasz Kusio
    • Adam Krasiński
    2017

    Opis założeń i obliczeń MES w programie Plaxis 3D dalby odbojowej terminala gazowego. Przedstawienie danych do obliczeń i schematu obliczeniowego. Prezentacja wyników obliczeń i porównanie ich z wynikami obliczeń analityczno-numerycznych metodą uogólnioną oraz obliczeń klasyczną metodą Bluma.


  • Obliczenie dalby odbojowej metodą uogólnioną
    • Adam Krasiński
    2017

    Opis metody uogólnionej obliczania ustrojów palowych. Zaadaptowanie metody do obliczenia portowej dalby odbojowej terminalu gazowego. Uwzględnienie w obliczeniach współpracy dalby z urządzeniem odbojowym. Przedstawienie wyników obliczeń analityczno-numerycznych i porównanie z wynikami obliczeń klasycznych Bluma.


  • Obniżenie ciężaru podatkowego przedsiębiorcy w świetle polskich przepisów prawa
    • Paulina Dębniak
    2017

    Celem niniejszego opracowania jest wskazanie podejścia do obniżenia ciężaru podat-kowego przedsiębiorcy w polskich przepisach prawa. Osiągnięciu niniejszego celu służyć ma przyjęta konstrukcja - w pierwszej części obejmująca rozróżnienie legalnych i nielegalnych metod obniżania ciężaru podatkowego przedsiębiorców, w drugiej natomiast przedstawienie podejście do instytucji obejścia prawa podatkowego w polskich regulacjach prawnych oraz analiza polskiego orzecznictwa dotyczącego kwestii związanych z obniżaniem ciężaru podat-kowego. Do zrealizowania celu niniejszego artykułu jako metodę badawczą wybrano analizę opisową poprzedzoną przeglądem literatury przedmiotu oraz analizą polskiego porządku prawnego z zakresu podatków i orzecznictwa sądów administracyjnych w tym zakresie.


  • obraz olejny120x200 /bez tytułu
    • Jan Buczkowski
    2017


  • Obrazy akustyczne dna morskiego w wybranych akwenach Bałtyku
    • Eugeniusz Kozaczka
    • Grażyna Grelowska
    2017

    Metody akustyczne obserwacji obszarów podwodnych mórz i oceanów stosowane są od początku XX wieku. Początkowo były to echosondy nawigacyjne najczęściej składające się z pojedynczych przetworników. Następnie zaczęto stosować sonary do wykrywania obiektów stanowiących przeszkody nawigacyjne pod woda, które miały głównie zastosowanie w marynarce wojennej. W drugiej połowie XX wieku rozpoczęto konstruowanie urządzeń akustycznych, których obszar obserwacji był znacznie większy niż klasycznych echosond nawigacyjnych czy rybackich. Od tego okresu obserwuje się zastosowanie echosond wielowiązkowych i sonarów bocznych. Urządzenia te pozwalały na obserwację znacznych pasów dna, co ma zasadnicze znacznie w szczególności w badaniach głębokich akwenów. Wyniki z badań stosowane są do wykonywania dokładnych map batymetrycznych mórz i oceanów oraz wykrywania niejednorodności dna morskiego w postaci sztucznych obiektów jak np. wraki, czy też naturalnych jak np. uskoki tektoniczne. W późniejszych latach, tj. na przełomie XX i XXI wieku rozpoczęto również stosować parametryczne echosondy wielowiązkowe i parametryczne sonary boczne. W artykule pokazane zostały obrazy akustyczne dna morskiego Zatoki Gdańskiej i wybrzeży akwenu morza Bałtyckiego uzyskane na podstawie badań własnych . Pozwalają one m.in. dostarczyć aktualnych szczegółów geometrii dna morskiego.


  • Obrazy miasta: Sopot, Gdańsk. Akwarele
    • Jacek Krenz
    2017

    Warto czasem zobaczyć, jak architekci odrywają się od swoich projektów na ekranach komputerowych, by malując przypomnieć sobie, że architektura to w istocie Sztuka Sztuk Wszelkich. Spojrzenie na miasto okiem artysty, z pędzlem w dłoni, pozwala pełniej odczuć jego genius loci - ten niezwykły fenomen realnej przestrzeni bytowania, naszej wspólnej i każdego z nas z osobna, z całą jej inspirującą złożonością i pięknem. Nazwa Trójmiasto to w istocie swego rodzaju uproszczenie, bowiem każde z miast - Gdańsk, Sopot, Gdynia - charakteryzuje specyficzny, wyraźnie odczuwalny urok. A jest jeszcze Oliwa, Orłowo, Kamienny Potok... Projekt Architekci Malują zapoczątkowany został w roku 2016 plenerem w Sopocie. Na poplenerowej wystawie gościliśmy również prace zaprzyjaźnionych kalifornijskich architektów z Santa Barbara. Pomimo znacznej odległości, łączy nas podobne spojrzenie na przestrzeń, estetykę, sztukę.


  • Obserwator prędkości kątowej wirnika maszyny indukcyjnej klatkowej oparty na metodzie backstepping ze ślizgowymi funkcjami przełączającymi
    • Marcin Morawiec
    • Arkadiusz Lewicki
    • Zbigniew Krzemiński
    2017

    W artykule przedstawiono strukturę obserwatora prędkości kątowej wirnika, która jest oparta na rozszerzonym modelu matematycznym maszyny indukcyjnej klatkowej. Funkcje stabilizujące obserwator uzyskano na podstawie metody backstepping. Ponadto zastosowano ślizgowe funkcje przełączające. Przedstawiono badania eksperymentalne.


  • Obtaining of coumarone-indene resins based on light fraction of coal tar.1. Coumarone-indene resins with carboxy groups
    • Mykhailo Bratychak
    • Olena Astakhova
    • Olena Shyshchak
    • Jacek Namieśnik
    • Oresta Ripak
    • Serhiy Pyshyev
    2017 Full text Chemistry & Chemical Technology

    Coumarone-indene resins (CIR) with carboxy groups were synthesized via cooligomerization of unsaturated compounds presented in ligh fraction of coal tar and its fraction boiling out within 423-463 K with the addition of such industrial monomers as styrene, maleic anhydride, glycidyl methacrlate and methacryclic acid. 2,2-azobs 92-methylpropionitrile) in the form of 0,2 M solution in toluene was used as an initiator. The effect of monomers nature, initiator amount, temperature and reaction time on the yield and characteristics of resulted CIR has been determined.


  • Ocena badań kinetycznych procesu denitryfikacji w komorach osadu czynnego z dozowaniem zewnętrznego źródła węgla
    • Magdalena Kaszubowska
    2017

    Związki azotu odprowadzane do środowiska mogą powodować poważne problemy, takie jak pogorszenia jakości źródeł wody, eutrofizację rzek, zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Azot azotanowy może również tworzyć związki potencjalnie rakotwórcze [Yang i wsp., 2012; Kajak, 2001]. W rzekach i jeziorach zachodzą skutecznie naturalne procesy samooczyszczania, jednak nadmierne wprowadzanie do nich ładunków zanieczyszczeń powoduje zaburzenia, a często utratę ich równowagi biologicznej [Jucherski i Nastawy, 2012; Jarosiewicz, 2007]. Ochrona środowiska wodnego stała się poważnym wyzwaniem na całym świecie ze względu na rozwój przemysłu i wzrost liczby ludności. Nagromadzenie różnych form azotu w środowisku wodnym może prowadzić m.in. do problemów zdrowotnych i eutrofizacji rzek [Elefsiniotis i Li, 2006].Efektywne oczyszczanie ścieków jest podstawą funkcjonowania każdej oczyszczalni. W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił postęp w rozpoznawaniu warunków wpływających na skuteczne usuwanie związków biogennych ze ścieków. Przyczyniły się do tego zmiany uregulowań prawnych dotyczące jakości ścieków odprowadzanych do środowiska wodnego. W przypadku dużych oczyszczalni ścieków (wielkości powyżej 100 000 RLM), stężenie azotu ogólnego (Nog)i stężenie fosforu ogólnego (Pog) w ściekach oczyszczonych nie powinno przekraczać odpowiednio 10 mg N/dm3 i 1 mg P/dm3. Uzyskanie wymaganych stężeń związków biogennych możliwe jest w przypadku zapewnienia jak najlepszych warunków procesów denitryfikacji, nitryfikacji i defosfatacji. Nieosiągnięcie wymaganych przepisami niskich stężeń azotu ogólnego wynika przede wszystkim z niedostatecznej efektywności procesu denitryfikacji. Denitryfikacja może być limitowana dostępnością łatwo przyswajalnych związków organicznych w ściekach. W przypadku niewystarczającej efektywności procesu denitryfikacji, możliwym rozwiązaniem problemu jest dodawanie zewnętrznego źródła węgla do komory anoksycznej. Zastosowanie zewnętrznego źródła węgla organicznego w procesie denitryfikacji umożliwia uzyskanie zadawalających efektów usuwania azotu bez konieczności modernizacji, bądź rozbudowy bioreaktorów


  • Ocena badań kinetycznych procesu usuwania azotu z odcieków w procesie nitryfikacji–denitryfikacji w reaktorze typu SBR
    • Joanna Majtacz
    2017

    Istotnym źródłem azotu dopływającego do części biologicznej komunalnychoczyszczalni ścieków są odcieki pochodzące z beztlenowych komór fermentacji osadu.Ilościowo odcieki te stanowią zaledwie 1-2% dopływu ścieków do oczyszczalni, ale ładunekazotu kierowany wraz z nimi do ciągu głównego może wynosić nawet 10-30% ogólnegoładunku azotu. Dzięki zastosowaniu wydzielonych systemów oczyszczania odciekówmożliwe jest usunięcie nawet 90% ładunku azotu amonowego, co w bardzo istotny sposóbkorzystnie wpływa na warunki eksploatacji oczyszczalni. Celem głównym badań było zbadanie kinetyki procesu usuwania azotu z odcieków wkonwencjonalnych procesach nitryfikacji-denitryfikacji oraz wyznaczenie czasu adaptacjimikroorganizmów osadu czynnego do odcieków i zewnętrznego źródła węgla. Porównanorównież wpływ konwencjonalnych (etanol) i alternatywnych (olej fuzlowy) źródeł węgla naprzebieg procesu denitryfikacji. Badania przeprowadzono w skali laboratoryjnej orazpilotowej. Dodatkowo wykonano laboratoryjne badania wpływu azotynów na szybkośćprocesu nitryfikacji–denitryfikacji. Badania wpływu azotynów na szybkość nitryfikacji - denitryfikacji wykazały, że dodatek NaNO2 nie wpłynął na szybkość procesudenitryfikacji. Średnia szybkość NUR w badaniach z dodatkiem i bez dodatku NaNO2wyniosła około 1,4 mg N/(g smo∙h). Jednak dodatek NaNO2 wpłynął na szybkość procesunitryfikacji mierzonego jako szybkość zużycia azotu amonowego. Szybkość nitryfikacji byławyższa w testach bez dodatku NaNO2. Badania adaptacji osadu do odcieków i zewnętrznego źródła węgla w postaci etanoluoraz oleju fuzlowego przeprowadzonego w skali laboratoryjnej w dwóch reaktorachsekwencyjnych (SBR). Do badań wykorzystano osad recyrkulowany i odcieki pochodzące z oczyszczalniścieków Wschód w Gdańsku. Mierzona szybkość denitryfikacji w testach z etanolemwzrastała od wartości 0,6 mg N/(g smo∙h) do 11,1 mg N/(g smo∙h) w 26 dobie badań. Wostatniej serii badań z etanolem, mierzona szybkość NUR wzrastała od wartości 2 do 20,6 mgN/(g smo∙h) w 36 dobie badań. Podobne rezultaty otrzymano w testach z olejem fuzlowym.Szybkość denitryfikacji NUR wzrastała od 0,5 do 11 mg N/(g smo∙h) w 26 dobie badań.Natomiast w ostatniej serii badań mierzona szybkość NUR wzrastała z wartości 1,6 do15,3mg N/(g smo∙h) w 36 dobie badań. Mierzona szybkość nitryfikacji wahała się w przedziale1,7-7,1 mg N/(g smo∙h) w testach z dodatkiem etanolu oraz 0,5-8,8 mg N/(g smo∙h) w testachz dodatkiem oleju fuzlowego.


  • Ocena efektywności działalności administracji podatkowej w Polsce na tle wybranych państw
    • Piotr Kasprzak
    • Wojciech Wyrzykowski
    2017 Full text Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie

    Niniejszy artykuł jest próbą oceny efektywności działalności administracji podatkowej w Polsce na tle wybranych państw. W rozumieniu ekonomicznym efektywność aparatu skarbowego mierzymy miarą nakładu środków zużywanych na jego funkcjonowanie i spełnianie ustawowych funkcji. W tym zakresie podstawowym wskaźnikiem jest efektywność poboru podatkowych należności mierzona proporcją ich wartości do kosztów poboru. Polski system podatkowy, można uznać za wzorowany na rozwiązaniach stosowanych w państwach Europy zachodniej. Ponadto, szereg przepisów prawa zostało wdrożonych wprost w ramach procesów harmonizacyjnych po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W związku z powyższym, analizując wskaźniki o charakterze jakościowym i ilościowym oraz zestawienie ich z osiąganymi wynikami państw Europy zachodniej, autorzy dokonali oceny funkcjonowania aparatu poboru podatków w Polsce. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, polski system podatkowy wciąż odbiega od średniej pozostałych państw gospodarek europejskich i światowych. Wśród największych problemów wymienić należy wysoki koszt działalności administracji podatkowej (zarówno w ujęciu nominalnym jak i w porównaniu do PKB czy liczby zatrudnionych osób), dużą uciążliwość związaną z obowiązkiem rozliczania zobowiązań podatkowych przez przedsiębiorców oraz niską jakość decyzji podatkowych mierzonych liczbą ich uchyleń w ramach procesów przed sądami administracyjnymi. Wnioski zostały wypracowane poprzez studia literatury przedmiotu wraz z aktualnymi danymi m.in. Eurostatu, OECD oraz danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów.


  • OCENA EFEKTYWNOŚCI KRÓTKOTERMINOWEGO ZASTOSOWANIA APARATÓW SŁUCHOWYCH Z WYKORZYSTANIEM APLIKACJI INTERNETOWEJ
    • Tomasz Poremski
    • Piotr Szymański
    • Bożena Kostek
    2017

    W pracy przedstawiono opracowanie metody oceny efektywności protezowania osób niedosłyszących aparatami słuchowymi. Metoda polega na badaniu ankietowym opartym na kwestionariuszu oceny APHAB uzupełnionym testem rozumienia słów jednosylabowych w polu swobodnym. Uwzględniono dodatkowe kryteria, takie jak: stopień ubytku słuchu, po-miar liczby godzin i dni korzystania z aparatów słuchowych oraz doświadczenia pacjenta. Metoda została opracowana w celu umożliwienia skutecznego pomiaru dużej grupy osób ba-danych w całym kraju. Przygotowano i opracowano internetową aplikację, umożliwiającą przeprowadzenie badania z dowolnego komputera z dostępem do sieci. Zakres badań i pomiarów został wybrany w taki sposób, aby można było z niego korzystać z wykorzystaniem istniejących zasobów personalnych oraz typowego wyposażenia audiologicznego punktów protetycznych. W opracowaniu uwzględniono specyfikę badanych, pośród których dużą grupę stanowią osoby w podeszłym wieku. Metoda bierze zatem pod uwagę charakterystykę najczęściej wy-stępującego otoczenia akustycznego tych osób oraz ich zdolności percepcyjne. W pracy zawarto przegląd istniejących metod oceny efektywności i skuteczności protezowania aparatami słuchowymi, przyjętą metodologię badania oraz wnioski.


  • OCENA JAKOŚCI WYBRANYCH POLSKICH WIN GRONOWYCH
    • Elwira Brodnicka
    2017

    Celem głównym badań było opracowanie i zastosowanie sześciokanałowego potencjometrycznego sensora smaku z elektrodami typu All Solid State Electrode (ASSE) do oceny jakości czerwonych wytrawnych win ze szczepu pinot noir, pod względem wybranych wyróżników jakościowych: rocznik, region uprawy, skład oraz zmiany zachodzące pod wpływem dostępu powietrza. Rozprawa doktorska składała się z dwóch części: teoretycznej (rozdz. 1, 2 i 3) oraz części eksperymentalnej (rozdz. 4, 5, 6, 7 i 8). W części teoretycznej omówiono szczepy winorośli do produkcji czerwonych win gronowych uprawianych w Polsce. Zdefiniowano pojęcie jakości wina, przedstawiono klasyfikację i oznaczenia jakościowe win. Omówiono czynniki wpływające na jakość wina, zdrowotne aspekty spożywania czerwonych win gronowych, turystykę winiarską oraz aspekt kolekcjonerski win. Przedstawiono symulację analizy kosztów sprzedaży wina na przykładzie wybranych polskich winnic. Porównano spożycie wina w Polsce z konsumpcją wina we Francji i na świecie. Omówiono metody sensoryczne wraz z mechanizmem działania zmysłu smaku. Scharakteryzowano etapy degustacji wina oraz konsumencką metodę CSI badania jakości. Opisano wybrane metody instrumentalne (metoda absorpcyjnej spektrofotometrii cząsteczkowej, metoda refraktometryczna). Przedstawiono charakterystykę i zastosowanie potencjometrycznego sensora smaku. W części eksperymentalnej przedstawiono fizykochemiczne, sensoryczne i potencjometryczne metody badania win. Badania fizykochemiczne składu wina i obejmowały oznaczanie: kwasowości ogólnej, zawartości polifenoli, zawartości sacharydów oraz % obj. alkoholu etylowego. Na podstawie wyników sześciokanałowego potencjometrycznego sensora smaku można rozróżnić wina z polskich winnic ze względu na region produkcji, rok produkcji, również można odróżnić wina świeżo otwierane od win codziennie otwieranych w celu ich napowietrzenia. Za pomocą sensora można pogrupować wina o zawartości sacharydów odpowiadających winom wytrawnym, półwytrawnym, półsłodkim oraz słodkim. W dysertacji wykazano, że można zastosować ten sensor do rozróżniania czerwonych wytrawnych win różniących się stosunkowo niewielkimi zmianami składu. Jest to innowacyjne podejście, gdyż sensory takie używane były głównie do produktów, w których różnice w badanych cechach były większe. Wnioski wynikające z badań omówionych w tej pracy sugerują możliwość wykorzystania tego sensora smaku do kontroli jakości wina gronowego na każdym etapie jego procesu produkcji.


  • OCENA NOŚNOŚCI ŁAWY FUNDAMENTOWEJ METODAMI NIEZAWODNOŚCI TRZECH POZIOMÓW
    • Kamil Żyliński
    • Jarosław Przewłócki
    2017 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przeprowadzono ocenę niezawodności ławy fundamentowej probabilistycznymi metodami trzech poziomów. Analizę rozpoczęto od wyznaczenia nośności metodą poziomu I, na podstawie Eurokodu 7. Następnie obliczenia wykonywano metodami poziomu II (PEM) i III (symulacja Monte Carlo), uzyskując dużą zgodność. Metodą PEM przeprowadzono analizę ilościową badając wpływ zmienności poszczególnych zmiennych losowych opisujących parametry geotechniczne na niezawodność.


  • Ocena odporności na pękanie podbudów drogowych z mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych (MCE)
    • Cezary Szydłowski
    • Bohdan Dołżycki
    2017 Full text Materiały Budowlane

    Podbudowy z mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych (MCE) są jednym z wielu materiałów stosowanych do wykonywania warstw nawierzchni w ramach przebudów dróg w Polsce. Mieszanki MCE pozwalają na maksymalne powtórne wykorzystanie istniejących warstw konstrukcyjnych do budowy lub przebudowy nawierzchni. Do wykonania podbudów z MCE stosuje się materiał pochodzący z rozbiórki istniejących warstw (destrukt) bitumicznych, warstw związanych cementem oraz warstw z kruszywa. W celu korekty uziarnienia dodaje się nowy materiał mineralny. Stosuje się dwa środki wiążące – specjalną emulsję asfaltową oraz cement. Odpowiedni dobór kombinacji zawartości środków wiążących jest kluczowy w procesie projektowania mieszanek MCE. Głównym celem badań była próba uszeregowania mieszanek MCE pod względem odporności na pękanie w porównaniu z innymi materiałami do wykonywania podbudów drogowych. Dodatkowym celem było sprawdzenie, czy zmiana proporcji środków wiążących stosowanych do MCE wpływa na odporność podbudowy na propagację spękań. Mieszanki MCE wykonano z sześcioma kombinacjami środków wiążących oraz porównano z materiałami powszechnie stosowanymi w budownictwie do wykonywania podbudów drogowych. Na potrzeby oceny materiałów drogowych pod kątem odporności na pękanie wyznaczono podstawowe parametry mechaniki pękania: odporność na pękanie KIC oraz całkę JC. Badania przeprowadzono na próbkach półwalcowych z zastosowaniem trzech głębokości nacięcia inicjującego spękanie. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że podbudowa z mieszanki MCE jest bardziej odporna na pękanie niż podbudowa z kruszywa stabilizowanego cementem oraz mniej odporna na pękanie niż podbudowa z betonu asfaltowego czy betonu cementowego. Ocena procesu pękania warstw podbudowy z mieszanek MCE może przyczynić się do bardziej świadomego projektowania ich składu, co w konsekwencji pozwoli na budowanie bardziej trwałych nawierzchni drogowych.


  • OCENA PRZYDATNOŚCI WIELOWYMIAROWYCH MODELI DYSKRYMINACYJNYCH DO PROGNOZOWANIA UPADŁOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW HANDLOWYCH
    • Piotr Figura
    • Mateusz Szymczak
    2017 Full text Przedsiębiorstwo & Finanse

    Celem badań była ocena przydatności użycia modeli opartych na wielowymiarowej analizie dyskryminacyjnej do prognozowania upadłości polskich przedsiębiorstw handlowych oraz próba zwiększenia ich sprawności poprzez zmianę wartości ich punktów granicznych. Badaniu poddano modele: E. I. Altmana „B”, D. Hadasik, A. Hołdy oraz M. Hamrola, B. Czajki i M. Piechockiego. Do oceny modeli wykorzystano iloraz szans oraz macierz klasyfikacji przedsiębiorstw. Z przeprowadzonych badań wynika, że poddane analizie modele oparte na wielowymiarowej analizie dyskryminacyjnej nie nadają się do prognozowania zagrożenia upadłości polskich przedsiębiorstw handlowych (w swojej oryginalnej postaci). Z tego względu przy użyciu krzywych koncentracji ROC zmodyfikowano wartości punktów granicznych tych modeli. W efekcie udało się znacząco zwiększyć zdolność tych modeli do prawidłowej klasyfikacji przedsiębiorstw handlowych.


  • Ocena ryzyka uszkodzeń sprzętu elektronicznego z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych
    • Emilian Piesik
    • Robert Piotrowski
    2017 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Problem oceny usterek sprzętu elektronicznego z uwzględnieniem aspektów ubezpieczeniowych jest ciągle aktualny, mimo nowych metod oceny ryzyka awarii. W niniejszym artykule porusza się aspekt finansowy po wystąpieniu awarii urządzeń z punktu widzenia analizy eksperckiej dla firmy ubezpieczeniowej. Postawione tezy zostały poparte przykładem analizy przyczynowo skutkowej wraz z analizą uszkodzeń i błędów w przykładowej instalacji. Zaproponowany został również sposób oceny ryzyka wystąpienia awarii o tych samych przyczynach. W dalszej części artykułu przedstawiona została analiza strat materialnych na skutek wystąpienia awarii oraz analiza kosztów zredukowanych w wyniku przeprowadzonych analiz eksperckich.