Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2017

Show all
  • Organizacja ruchu pociągów w obrębie stacji a oszczędność energii
    • Michał Urbaniak
    • Marianna Jacyna
    2017 Full text PRACE NAUKOWE POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. SERIA: TRANSPORT

    W artykule przytoczono podstawowe zasady organizacji ruchu kolejowego. Wyodrębniono elementy sieci kolejowej oraz wskazano obszar stacji kolejowej jako najistotniejszy z punktu widzenia organi-zacji ruchu dla celów zmniejszenia zużycia energii trakcyjnej z uwzględnieniem rekuperowanej ener-gii. W dalszej części odwołano się do spotykanych w literaturze rozwiązań sterowania czasem posto-ju na stacji oraz sterowania czasem jazdy jako narzędzi umożliwiających maksymalizację wykorzy-stania energii odzyskiwanej w procesie hamowania. Wskazano wybrane ograniczenia, których speł-nienie jest konieczne w przypadku (re)organizacji ruchu kolejowego w obrębie stacji (w tym rozkładu jazdy) dla osiągnięcia rzeczywistych oszczędności.


  • Organizmy modyfikowane genetycznie. Jak bardzo są one szkodliwe?
    • Aleksander Kołodziejczyk
    • Aleksandra Kołodziejczyk
    2017 Przemysł Chemiczny

    A review, with 47 refs., of the methods for genetic changes in plants and animals and their uses for prodn. of food and tech. products and for environmental protection. Some debates on hazards connected with uses of genetically modified organismus were also reported. Uprawa i wykorzystanie organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), szczególnie organizmów transgenicznych wywołują poważne, skrajnie kontrowersyjne emocje. przeciwnicy domagają sie większej ostrożności w uprawie i hodowli MGO, a bardziej radykalni walcza o całkowite wstrzymanie badań związanych z biotechnologia genetyczną.Zwolennicy MGO sa za kontynuowaniem badań nad MGO i podkreślają, że od wprowadzenia do użytku produktów GM w latach 90. XX w. nie zanotowano ani jednego udokumentowane doniesienia o szkodzie wywołanej przez GMO. Przedstawiono sposoby genetycznej modyfikacji organizmów zarówno za pomocą inżynierii genetycznej jak i innymi technikami. Omówiono podstawy biotechnologii genetycznej, jej osiągnięcia, korzyści, jakie niosą GMO i potencjalne zagrożenia z ich strony.


  • Organizmy obecne w osadzie dennym basenów kąpielowych
    • Monika Ancyperowicz
    • Krzysztof Reczkowski
    • Aleksandra Korkosz
    • Jan Hupka
    2017

    Monitorowanie parametrów wody basenowej jest istotne z uwagi na zdrowie osób korzystających z basenu jak i pracowników obsługi. Istnieją trzy źródła materii organicznej: woda dostarczona do basenu, pasywne zanieczyszczenia wnoszone przez osoby kąpiące się oraz zanieczyszczenia organiczne w postaci moczu i kału. Jakość wody w basenach powinna być porównywalna do jakości wody pitnej. Jakość mikrobiologiczna opiera się na tradycyjnych wskaźnikach zanieczyszczenia fekaliami oraz mikroorganizmami takimi jak Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus. Korelacja pomiędzy parametrami norm mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych umożliwia poprawę higienicznych warunków wody w kąpieliskach poprzez określenie parametrów jakości w szybki i łatwy sposób. Badania jakości mikrobiologicznej wody na krytej pływalni zostały przeprowadzone w Trójmieście. Metodą dezynfekcji stosowaną w basenie była dezynfekcja chlorem. Prowadzone badania na osadzie pobranym z dna basenu potwierdziły obecność bakterii z rodzaju Pseudomonas, Staphylococcus oraz z rodzaju Escherichia. Analizie podano 14 prób wody pobranych z odkurzacza wodnego. Bakterie z rodziny Enterobacteriaceae stwierdzono u 11 spośród 14 prób wody. W badanych próbach stwierdzono obecność Escherichia coli. Staphylococcus aureus stwierdzono w 3 z 14 próbek, natomiast bakterie z rodzaju Pseudomonas obecne były w każdej próbie. Analiza prób mikroskopowych wykazała obecność bezkręgowców tj. roztoczy, nicieni, wrotków, orzęsków oraz w okresie letnim, glonów.


  • Orłowo - rozwój letniska do końca lat dwudziestych XX wieku. Między historyzmem a modernizmem
    • Maria Sołtysik
    2017

    Tekst stanowi przedstawienie architektury Orłowa - a więc obecnej dzielnicy willowo-letniskowej Gdyni - od początków istnienia osady letniskowej w 1829 roku aż do końca lat dwudziestych XX wieku. Ukazuje przemiany stylowe w architekturze tego okresu, od nurtów historyzmu, poprzez styl dworkowy do wczesnego modernizmu.


  • Osady powstające w systemie kanalizacji deszczowej zlewni zurbanizowanej -przegląd literatury
    • Nicole Nawrot
    • Ewa Wojciechowska
    2017 Full text

    Na terenie zlewni zurbanizowanej nieodzownym elementem infrastruktury technicznej jest system kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Podstawowym zadaniem kanalizacji deszczowej jest bezpieczne odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenu zlewni do odbiornika. Z przepływem ścieków deszczowych bezpośrednio związane jest tworzenie się osadów w całym systemie kanalizacyjnym. Oprócz zawiesiny (w przeważającej części przypadków dla zlewni miejskiej –mineralnej) do osadów trafiają również zaadsorbowane zanieczyszczenia z terenów spływu. Osady tworzą się przede wszystkim w tych elementach systemu kanalizacji deszczowej, w których warunki przepływu ścieków umożliwiają sedymentację zawiesiny – wpusty deszczowe, osadniki, separatory oraz zbiorniki retencyjne. Gromadzenie się osadów może powodować spadek efektywności systemu kanalizacyjnego. Skład osadów zależy przede wszystkim od jakości dopływających ścieków, czyli jest bezpośrednio związany z charakterem i sposobem zagospodarowania zlewni, pośrednio z zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego oraz własnościami opadu jako nośnika zanieczyszczeń. Niestety w Polsce nie ma dotychczas regulacji prawnych dotyczących jakości osadów pochodzących z kanalizacji deszczowej oraz wytycznych ich oczyszczania oraz bezpiecznego zagospodarowania. Niemniej jednak podejmowane są wstępne badania oraz próby klasyfikacji środowiskowej tych osadów, które niewątpliwie zasługują na uwagę, ponieważ z punktu widzenia ochrony środowiska jest to istotny problem, który w niedalekiej przyszłości trzeba będzie rozwiązać. Niniejszy artykuł stanowić będzie przegląd literatury przedmiotu z zakresu charakterystyki osadów pochodzących z kanalizacji deszczowej systemu rozdzielczego, ze szczególnym uwzględnieniem metali ciężkich zdeponowanych w osadach na terenie zlewni zurbanizowanej (miejskiej i przemysłowej) oraz wybranych metod ich zagospodarowania. Zebrano powtarzalne spostrzeżenia dotyczące korelacji pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami zanieczyszczeń, które pojawiają się w ściekach deszczowych, a następnie są deponowane w osadach. Opisano metody mogące służyć do rekultywacji osadów z wykorzystaniem roślin –metody fitoremediacji, wraz z wynikami analizy specjacyjnej poszczególnych metali ciężkich.


  • OSŁONA TERMOPARY CHŁODZONA WODĄ JAKO NARZĘDZIE ZAPOBIEGAJĄCE ZAKŁÓCENIOM ZEWNĘTRZNYM PODCZAS POMIARÓW TEMPERATUR SZYBKOZMIENNYCH SPALIN W KANALE WYLOTOWYM SILNIKA OKRĘTOWEGO
    • Jacek Rudnicki
    • Patrycja Puzdrowska
    • Konrad Marszałkowski
    2017 Full text Journal of Polish CIMEEAC

    W artykule przedstawiono problematykę wpływu zakłóceń ze stanowiska badawczego na wyniki pomiarów temperatur szybkozmiennych gazów wylotowych maszyn tłokowych. Pokazano wykonaną przez autorów niniejszego artykułu osłonę termopary chłodzoną wodą, mającą na celu minimalizację jednego z wymienionych zakłóceń, jakim jest nagrzewanie się obudowy termopary od kanału wylotu spalin, w którym jest zamontowana. Przedstawiono wyniki pilotażowych badań laboratoryjnych przeprowadzonych na silniku wysokoprężnym Farymann typu D10, podczas których zarejestrowano dwa przebiegi temperatur szybkozmiennych spalin w kanale wylotowym: mierzone za pomocą termopary ze spoiną odkrytą w osłonie ceramicznej oraz przy użyciu termopary zgrzewanej do płaszcza dodatkowo chłodzonej wodą. Pokazano także wyniki parametrów dodatkowych, takich jak: ciśnienie spalin w komorze spalania, ciśnienie spalin w kolektorze wylotowym, sygnał GMP oraz obraz z kamery termowizyjnej zarejestrowany podczas badań. Przeprowadzona analiza wyników badań pozwoliła na określenie wniosków istotnych dla dalszych badań diagnostycznych opartych na parametrze, jakim jest temperatura szybkozmienna.


  • Oszacowanie liczby i rozkładu zbrojenia w badanych mostowych konstrukcjach betonowych w ciągu LK 7, LK, 66, LK 68
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Jacek Lachowicz
    2017

    Celem opracowania jest oszacowanie liczby i rozkładu zbrojenia w badanych konstrukcjach żelbetowych. Przeprowadzone zostały badania diagnostyczne z użyciem metody georadarowej oraz ferroscanu. Przeanalizowano oraz przedstawiono szczegółowe skany zbrojenia.


  • OSZCZĘDNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA GOSPODARSTW DOMOWYCH, A FAZY CYKLU ICH ŻYCIA W ŚWIETLE BADAŃ WŁASNYCH
    • Magdalena Licznerska
    • Grażyna Browarczyk-Matusiak
    2017

    Gospodarstwa domowe, aby konsumować muszą zarządzać swoimi budżetami. Znajomość poszczególnych kategorii budżetowych oraz sytuacji finansowej wydaje się być niezbędna, aby podejmować racjonalne decyzje dotyczące majątku i zasobów pieniężnych. Celem niniejszej pracy jest pokazanie sytuacji materialnej polskich gospodarstw domowych. Jedną z głównych metod była ankieta kwestionariuszowa, którą zostało objętych 200 gospodarstw domowych. Badanie zostało przeprowadzone w celu zebrania pełnych i aktualnych informacji na temat poziomu bieżących dochodów, wydatków, oszczędności, sytuacji materialnej oraz sposobów gospodarowania środkami pieniężnymi. Analiza danych umożliwiła dokonanie oceny badanych gospodarstw w zakresie sposobów wykorzystania posiadanych środków pieniężnych. Przeanalizowano także wpływ faz cyklu życia gospodarstw domowych.


  • Oszczędności na armaturze
    • Ziemowit Suligowski
    2017 Magazyn Instalatora

    Jakość armatury w aspekcie trwałości rozwiązania. Charakterystyczne problemy konstrukcyjne. Problem połączeń z rurociągiem. Kompensacja zmian podłoża.


  • Otrzymywanie i charakterystyka funkcjonalnych biomateriałów ksero- i hydrożelowych na bazie chitozanu oraz ocena ich możliwości aplikacyjnych.
    • Szymon Mania
    2017 Full text

    Materiały polimerowe powszechnie wykorzystuje się praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Aspekt ekologiczny związany z utylizacją produktów wytwarzanych na bazie polimerów syntetycznych wywołał bardzo duże zainteresowanie możliwościami zastąpienia ich analogami pochodzenia naturalnego, które uważane są za niemal niewyczerpywalne źródło trwałych materiałów na świecie. Źródłem chitozanu, jednego z czołowych biopolimerów będących obecnie przedmiotem badań naukowych, są m.in. produkty uboczne przetwórstwa morskiego. Stąd ich racjonalne zagospodarowanie jest w pełni uzasadnione. Uzyskane wyniki badań potwierdzają, że chitozan jest odpowiednim surowcem, który z powodzeniem można wykorzystać w projektowaniu i tworzeniu kserożelowych matryc o strukturze i właściwościach wymaganych dla nowoczesnych materiałów opatrunkowych. Co więcej, właściwości użytkowe tworzonych na jego bazie kserożeli, takie jak np. rozpuszczalność, chłonność, parametry tekstury czy właściwości przeciwutleniające lub właściwości przeciwdrobnoustrojowe można modyfikować tworząc kompozyty chitozanu nie tylko z białkami: kolagenem lub żelatyną izolowaną z rybich skór, ale przede wszystkim z fosforylowaną pochodną polimeru, otrzymaną w wyniku jego modyfikacji chemicznej. W pracy oceniono także potencjał aplikacyjny chitozanowego hydrożelu, bazujący na zdolności przekształcania polimeru w formę mikrokrystaliczną. Wyniki badań potwierdzają hipotezę, według której chitozanowy hydrożel, w postaci płaszcza kapsułki tworzonej nowatorską metodą kapsułkowania współosiowego, może wykazywać funkcje ochronne w stosunku do składników żywności na przykładzie olejów jadalnych. Przyspieszone testy starzenia potwierdziły, że przechowywanie oleju lnianego i rzepakowego w hydrożelowej otoczce wykonanej z chitozanu powoduje spowolnienie procesów autooksydacyjnych prowadzących do ich jełczenia. Funkcja ochronna związana z przechowywaniem olejów w formie zakapsułkowanej wynika z działania barierowego hydrożelowej formy polimeru, która skutecznie ogranicza dostęp tlenu do oleju. Wzmożoną funkcję ochronną płaszcza chitozanowego w stosunku do oleju lnianego, w porównaniu z olejem rzepakowym, przypisano właściwościom przeciwutleniającym komponentów kapsułki: chitozanowi oraz olejowi lnianemu. Dowiedziono również, że zastosowanie dodatku przeciwutleniacza do oleju lnianego, przechowywanego w formie kapsułek chitozanowych może wywołać negatywny efekt proutleniający.


  • Otrzymywanie i właściwości materiałów anodowych zawierających nanokompozyty krzemionkowo-węglowe do ogniw litowo–jonowych
    • Beata Wicikowska
    2017 Full text

    Wzrost zapotrzebowania na urządzenia elektrochemiczne do magazynowania i konwersji energii elektrycznej prowadzi do postępu w badaniach nad materiałami elektrodowymi i elektrolitami. W zakresie badań nad nowymi materiałami elektrodowymi do baterii litowo - jonowych (LIB) najbardziej obiecującym wydaje się być krzem. Jednakże krzem podlega drastycznym zmianom objętości w procesie wprowadzania i wyprowadzania jonów litu. Alternatywnym sposobem wytwarzania tego typu materiałów może być wykorzystanie nanokompozytów umożliwiających wyrównanie tak znacznych zmian objętości. W niniejszej pracy przedstawiono ditlenek krzemu (SiO2) jako potencjalny materiał elektrodowy, który w procesie faradajowskim wprowadzenia litu do struktury generuje krzem i krzemiany. Aktywność wytworzonego krzemu i krzemianów powoduje zwiększenie pojemności ładunku nanostruktury w porównaniu z komercyjnymi anodami węglowymi. O aktywności elektrodowej izolatora SiO2 decyduje jego „rozproszenie” w przewodzącym materiale kolektora elektronowego, jakim jest materiał węglowy. W pracy wykorzystano nanostrukturalną krzemionkę dwojakiego pochodzenia: A) Pierwszy rodzaj to aerożel krzemionkowy uzyskana na drodze syntezy chemicznej. B) Drugi rodzaj to krzemionka pochodzenia biologicznego w postaci okrzemków (diatomit) W obu przypadkach dla uzyskania aktywności faradajowskiej nanostrukturalnego ditlenku krzemu należało uzyskać odpowiedni skład kompozytu SiO2-C. W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące sposobu wytwarzania materiałów kompozytowych zawierających a) aerożel krzemionkowy, b) krzemionkę pochodzenia biologicznego i materiał węglowy oraz odpowiednie spoiwo. Dodatkowo przeprowadzono testy kompozytu zawierającego aerożel krzemionkowy w połączeniu z nanostrukturami miedzi. Wszystkie materiały nakładano w postaci cienkich warstw metodą listwy zbierającej lub wylewano na podłoże z folii miedzianej. Otrzymane materiały scharakteryzowano technikami spektroskopowym i elektrochemicznymi.


  • Outlier detection method by using deep neural networks
    • Olgun Aydin
    • Semra Erpolat Tasabat
    2017

    Detecting outliers in the data set is quite important for building effective predictive models. Consistent prediction can not be made through models created with data sets containing outliers, or robust models can not be created. In such cases, it may be possible to exclude observations that are determined to be outlier from the data set, or to assign less weight to these points of observation than to other points of observation. Lower and upper boundaries can be created to exclude outliers from the dataset, and models can be created using the data between those boundaries. In this study, it was aimed to propose a different perspective on outlier detection methods by creating upper bounds with the aid of deep neural networks using skewness, kurtosis and standard deviation values obtained from the dataset with trained models.


  • Overall color parameter as a parameter determining the level of oxidation of olive oil
    • Anna Różańska
    • Jacek Namieśnik
    2017 Full text World Scientific News

    Edible fats are an important part of a human daily diet. They have a significant effect on the proper functioning of the human body. During frying, the oil is chemically modified and the fats consumed should have the highest oxidation stability. The subject of the study were samples of olive oil bought at local markets in Gdansk. Samples were heated at 20 °C, 60 °C, 100 °C, 140 °C and 180 °C. The aim of the study was to determine the differences in the level of oxidation of selected edible oils which were heated. Studies were performed using spectrophotometric techniques. The dependence between the level of oxidation of the olive oil samples and the value of the overall color parameter was determined. Based on the results obtained, the lower value of the color parameter overall, means that the oil is more degraded. The used procedure is characterized by an uncomplicated and low cost consuming stage of the preparation of the sample for analysis and also enables rapid analysis.


  • Overview of cooperative communication methods
    • Andrzej Marczak
    2017 Full text Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej

    The paper presents issues related to the cooperative communication in wireless networks. Cooperative com-munication involves the use of mobile terminals as relay stations to improve the transmission quality, improve network performance and reduce energy consumption. It is also possible to use several different data transmission standards. The paper presents the methods used to implement cooperative communication. The types of cooperative communica-tion networks are also presented.


  • Oxygen biosensor based on carbon nanotubes directly grown on graphitic substrate
    • Kamila Sadowska
    • Bartosz Jakub Trawiński
    • S. Dramińska
    • D. Majdecka
    • R. Bilewicz
    • Bogusław Kusz
    2017 SENSORS AND ACTUATORS B-CHEMICAL

    Films of carbon nanotubes were synthesized on the graphitic substrates by CVD method in the presence of catalyst. Two different catalysts were used, that is nickel and iron, supported on graphitic substrates. The as-obtained nanotubes were analyzed by SEM imaging with EDX and Raman spectroscopy. The results revealed their multi-walled morphology. Free radical reaction was carried out in order to chemically functionalize synthesized CNT-forests. Naphthyl moieties were attached to the carbon network and modified electrode served as a platform for the adsorption of redox enzyme – bilirubin oxidase. Electrodes covered with enzyme functionalized CNT-forests were tested as oxygen sensors based on the mediatorless biocatalytic oxygen reduction.


  • Oznaczanie neurotoksyny, β-N-metylamino-L-alaniny (BMAA), w materiale biologicznym
    • Hanna Mazur-Marzec
    • Jacek Namieśnik
    2017 Analityka: Nauka i Praktyka

    β-N-metylamino-L-alaniny (BMAA) jest naturalnie występującym niebiałkowym aminokwasem. W strukturze związku występuje grupa karboksylowa o pKa1 2,1 , pierwszorzędowa grupa aminowa o pKa2 6,5 i drugorzędowa grupa aminowa o pKa3 9,8. Przy fizjologicznych wartościach pH (7,4), w obecności CO2/HCo3-, BMAA tworzy węglanowe addukty (BMAA-α - NCO2 i BMAA-β-NCO2) o działaniu agonistycznym względem receptorów glumatinianu. Efektem jest wzrost międzykomórkowego poziomu Ca w neuronach ruchowych oraz ich niepobudzenie, uszkodzenie i śmierć. BMAA odkryto w 1967 roku w nasionach sagowca Cycas micronesica, z których mieszkańcy wyspy Guam wytwarzali mąkę. Na podstawie wykonanych pomiarów określono , że stężenie toksyny w mace osiągało wartość 250 µg/g. Warunkiem właściwego rozpoznania istniejącego ryzyka oraz skutków narażenia na działanie BMAA jest optymalizacja i walidacja technik ekstrakcji i detekcji. Takie badania powinny być prowadzone niezależnie w kilku laboratoriach z wykorzystaniem certyfikowanych materiałów odniesienia o odpowiedniej charakterystyce metrologicznej.


  • Parallelization of Selected Algorithms on Multi-core CPUs, a Cluster and in a Hybrid CPU+Xeon Phi Environment
    • Adam Krzywaniak
    • Paweł Czarnul
    2017 Full text Advances in Intelligent Systems and Computing

    In the paper we present parallel implementations as well as execution times and speed-ups of three different algorithms run in various environments such as on a workstation with multi-core CPUs and a cluster. The parallel codes, implementing the master-slave model in C+MPI, differ in computation to communication ratios. The considered problems include: a genetic algorithm with various ratios of master processing time to communication and fitness evaluation times, matrix multiplication and numerical integration. We present how the codes scale in the aforementioned systems. For the numerical integration code that scales very well we also show performance in a hybrid CPU+Xeon Phi environment. Parallelization of Selected Algorithms on Multi-core CPUs, a Cluster and in a Hybrid CPU+Xeon Phi Environment. Available from: https://www.researchgate.net/publication/319449758_Parallelization_of_Selected_Algorithms_on_Multi-core_CPUs_a_Cluster_and_in_a_Hybrid_CPUXeon_Phi_Environment [accessed Sep 25, 2017].


  • Parametry kinematyczne docierarek tarczowych
    • Adam Barylski
    2017 Technika Transportu Szynowego

    W artykule przedstawiono symulację kinematyki docierania powierzchni płaskich. Opracowano modele standardowych układów kinematycznych. Stan płaskości powierzchni czynnej docieraka ma zasadniczy wpływ na płaskość powierzchni obrabianych. Decyduje także o tym stosunkowo złożona kinematyka docierania.


  • Pareto Ranking Bisection Algorithm for EM-Driven Multi-Objective Design of Antennas in Highly-Dimensional Parameter Spaces
    • Adrian Bekasiewicz
    • Sławomir Kozieł
    • Leifur Leifsson
    • Xiaosong Du
    2017 Full text Procedia Computer Science

    A deterministic technique for fast surrogate-assisted multi-objective design optimization of antennas in highly-dimensional parameters spaces has been discussed. In this two-stage approach, the initial approximation of the Pareto set representing the best compromise between conflicting objectives is obtained using a bisection algorithm which finds new Pareto-optimal designs by dividing the line segments interconnecting previously found optimal points, and executing poll-type search that involves Pareto ranking. The initial Pareto front is generated at the level of the coarsely-discretized EM model of the antenna. In the second stage of the algorithm, the high-fidelity Pareto designs are obtained through optimization of corrected local-approximation models. The considered optimization method is verified using a 17-variable uniplanar antenna operating in ultra-wideband frequency range. The method is compared to three state-of-the-art surrogate-assisted multi-objective optimization algorithms.


  • Pareto Ranking Bisection Algorithm for Expedited Multi-Objective Optimization of Antenna Structures
    • Sławomir Kozieł
    • Adrian Bekasiewicz
    2017 IEEE Antennas and Wireless Propagation Letters

    The purpose of this letter is introduction of a novel methodology for expedited multi-objective design of antenna structures. The key component of the presented approach is fast identification of the initial representation of the Pareto front (i.e., a set of design representing the best possible trade-offs between conflicting objectives) using a Pareto-ranking bisection algorithm. The algorithm finds a discrete set of Pareto-optimal designs. Its operation principle is sequential partitioning of the line segments connecting the designs found in the previous iterations, and refining the new designs allocated this way by means of poll-type search involving Pareto ranking. Subsequently, the final Pareto set is obtained by means of response correction techniques. Out methodology is demonstrated using a UWB monopole antenna and compared to state-of-the-art multi-objective optimization methods.