Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2017

Show all
  • Płeć a perspektywa zatrudnienia po ukończeniu uczelni technicznej - lata 2012-2016
    • Michał Tomasz Tomczak
    2017 Full text Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Śląska

    Kwestia kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego w kontekście zapotrzebowania i wymagań rynku pracy stanowi niezwykle istotny problem analiz teoretycznych, jak i empirycznych. Celem artykułu jest analiza sytuacji zawodowej osób, które ukończyły uczelnię o profilu technicznym. Kluczową zmienną braną pod uwagę w toku analiz porównawczych stanowi płeć. Dane empiryczne pozyskano w rezultacie badania sondażowego metodą CAWI, wśród osób które ukończyły Politechnikę Gdańską. Badanie przeprowadzono pięciokrotnie, w latach 2012-2016, łącznie na próbie liczącej ponad 5 tys. respondentów.


  • Płyny do odladzania i zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów, bazujące na trójskładnikowym ekologicznym układzie glikoli propylenowych i glicerolu.
    • Dzida Marzena
    • Stefan Krakowiak
    • Karolina Czerniejewska
    • Paulina Matusiak
    • Anna Wawryniuk
    2017 Przemysł Chemiczny

    Przedstwiono wyniki badań korozji w zanurzeniu stopów metali i korozji9 powłoki kadmowej na stali w nowym płynie do odladzania samolotów (typI) i nowym płynie zapobiegającym ich ponownemu oblodzeniu (typII). Opracowane kompozycje oparto na ekologicznej, trójskładnikowej mieszaninie glikolu 1,2-propylenowego, 1,3-propylenowego oraz glicerolu.


  • Początek Gdyńskiego Systemu Wodociągowego Wodociąg wiejski w gminie Oksywie w latach 1911 – 1929. Część I.
    • Marian Kulbik
    2017 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedmiotem badań był wodociąg wiejski na Oksywiu z początku XX wieku, jako najstarszy na ziemiach polskich pod zaborami. Po przeprowadzeniu żmudnej kwerendy odtworzono przebieg procesu decyzyjnego jego budowy i eksploatacji. Szczególnie ważkie informacje odkryto w protokołach z posiedzeń Rady Gminnej Oksywia napisanych w języku staroniemieckim w latach 1911 – 1920. W rezultacie ustalono parametry techniczne sieci i urządzeń wodociągowych sprzed ponad 100 lat. Dodatkowo sporządzono reprodukcję konstrukcji budowlanej zbiornika wieżowego na podstawie jego fotografii i informacji z wywiadu środowiskowego. Udokumentowano również powiększenie zasięgu oddziaływania wodociągu przez połączenie w 1929 r. zbiornika wieżowego z istniejącą studnią wierconą na terenie koszar Marynarki Wojennej. Niniejsza wiedza historyczna dokumentuje genezę Gdyńskiego Systemu Wodociągowego.


  • PODATNOŚĆ IMPLANTÓW KARDIOLOGICZNYCH NA BIODEGRADACJĘ – PRZEGLĄD LITERATURY
    • Paulina Dederko
    • Mateusz Woźniak
    • Edyta Malinowska-Pańczyk
    • Hanna Staroszczyk
    • Ilona Kołodziejska
    2017 Acta Bio-Optica et Informatica Medica, Inżynieria Biomedyczna

    Do implantów kardiologicznych należą sztuczne zastawki serca, naczynia krwionośne oraz stenty naczyniowe i stymulatory serca. Wszczepy te umieszcza się w miejscu nieprawidłowo działającego elementu w celu poprawy stanu zdrowia i jakości życia pacjenta. Prawidłowe funkcjonowanie implantów może zostać zaburzone przez biodegradację, która nie jest efektem jednego procesu, lecz skutkiem synergicznego działania wielu czynników natury biologicznej, chemicznej i fizycznej. W pracy scharakteryzowano materiały stosowane do wytwarzania implantów kardiologicznych oraz omówiono procesy biodegradacyjne, na jakie są one narażone w organizmie człowieka. Opisano zagrożenia biologiczne, m.in. reakcje układu immunologicznego i tworzenie stanu zapalnego w miejscu implantacji, ryzyko związane z nadmiernym wykrzepianiem krwi na powierzchni wszczepu oraz działalność drobnoustrojów, zarówno fizjologicznej mikroflory, jak i patogenów, szczególnie niebezpiecznych w przypadku biofilmu. Przedstawiono zagrożenia wynikające z działania związków chemicznych obecnych we krwi i degradację oksydacyjną, związaną z utlenianiem metali lub grup funkcyjnych w polimerach i powstawaniem wolnych rodników. Przybliżono procesy degradacji fizycznej, szczególnie procesu mineralizacji.


  • Podejście nauczycieli akademickich do rozwoju narzędzi e-learningowych na wyższych uczelniach technicznych
    • Tacjana Niksa-Rynkiewicz
    2017 Full text EduAkcja. Magazyn Edukacji Elektronicznej

    Platforma edukacyjna na uczelni wyższej stała się już standardem. Jest wyznacznikiem nowoczesno- ści danej uczelni. Wpływa na jej konkurencyjność. Mimo to, istnieje przekonanie że środowisko nauczycieli akademickich nie jest gotowe do akceptacji nowych środków nauczania. Postanowiono zbadać ten problem. Artykuł zawiera odpowiedź na pytanie jaki stosunek do metod e-nauczania panuje wśród nauczycieli akademickich, nie posiadających informatycznego wykształcenia.


  • PODEJŚCIE WARIANTOWE WE WSTĘPNYM PROJEKTOWANIU STATKÓW Variant methods approach to the preliminary ship design.
    • Artur Karczewski
    • Janusz Kozak
    2017 Full text Mechanik

    Klasyczna metoda projektowania okrętów jest metodą iteracyjną, bazującą na zgromadzonym doświadczeniu ze statków już zbu-dowanych. Natomiast w przypadku statku całkowicie nowego typu, bez „posagu wcześniejszych doświadczeń”, projektowanie polega na opracowaniu szeregu równoległych, wariantowych rozwiązań z wykorzystaniem optymalizacji. Artykuł wskazuje wybrane metody projektowe wykorzystujące optymalizacje, używane we wstępnym projektowaniu statków metodami kla-sycznymi i współczesnymi. Systematyzuje i objaśnia stosowane techniki optymalizujące na tle rozwoju teorii projektowania okrę-tów.


  • Podstawy definiowania procesów IT
    • Piotr Falc
    2017 IT Professional

    Nadmiar wdrożeń ISO9000, które na przełomie XX i XXI wieku były bardzo modne, spowodował u szefów polskich firm przesyt i alergię na słowo „ISO”. Tymczasem jest to skarbnica wiedzy zbieranej przez lata i uporządkowanej w numerowany standard. Znajdziemy tam gotowe odpowiedzi na większość nurtujących organizację pytań. Dla firm wytwarzających oprogramowanie lub świadczących usługi IT swego rodzaju biblią powinna być norma ISO/IEC 12207


  • Podstawy i celowość badań i analiz hydroakustycznych pędników okrętowych
    • Judyta Felicjancik
    • Janusz Badur
    2017

    Odpowiednie regulacje i wytyczne projektowe powinny opierać się na lepszym poznaniu wpływu hałasu na ekosystem morski. Problem badawczy polegający na rozpoznaniu źródeł hałasu został rozwiązywany stosunkowo niedawno. Do tej pory zostały wydane zalecenia i normy dotyczące ograniczenia emisji hałasu podwodnego (ang. Underwater Radiated Noise - URN) przez niektóre rodzaje statków, ale relacja między transportem morskim jako grupą ruchomych źródeł hałasu, a ich wpływem na emisję hałasu podwodnego nie została oceniona jednoznacznie. Niezbędne do tego jest posiadanie modelu oceny tła hałasu, opierającego się na właściwym opisie emitowanego przez statek hałasu podwodnego, zjawiska propagacji dźwięków podwodnych, a także należy wziąć pod uwagę informacje o transporcie morskim za pośrednictwem danych AIS (ilość statków w danym obszarze morskim, prędkość, rodzaj statków i warunki pracy, położenie, kurs). Śruby napędowe, a szczególnie te, na których występuje zjawisko kawitacji, mogą być głównym źródłem URN statku. Należy również wziąć pod uwagę względne znaczenie hałasu śruby w stosunku do wewnętrznych źródeł hałasu statku, takich jak maszynownia, dla różnych warunków pracy. Obecnie nabywa się coraz lepsze umiejętności do przewidywania tego źródła hałasu, m.in. za pomocą prób modelowych oraz dzięki metodom numerycznym, które jednak nadal wymagają rozwoju w tym kierunku.


  • Podstawy projektowania interfejsów użytkownika
    • Witold Malina
    • Mariusz Szwoch
    2017

    Dobry interfejs użytkownika to podstawa sukcesu każdej aplikacji! Poznaj różne sposoby komunikowania się użytkownika z komputerem. Dowiedz się, co w kwestii interfejsu użytkownika oferują współczesne urządzenia i programy Naucz się projektować efektowne i proste w obsłudze interfejsy użytkownika. Interfejs użytkownika to wizytówka każdej aplikacji komputerowej i strony WWW, a także brama zapewniająca dostęp do ich funkcji. Nawet najlepsze, najbardziej wydajne i oferujące największe możliwości oprogramowanie ma niewielkie szanse na rynkowy sukces, jeśli jego interfejs będzie toporny, brzydki lub nieintuicyjny, a używanie go — męczące. Ludzie po prostu lubią korzystać z ładnie i funkcjonalnie zaprojektowanego oprogramowania i chcą to robić w jak najprostszy sposób, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu na naukę. Budowanie przyjaznych interfejsów użytkownika to sztuka, którą zdecydowanie warto opanować, gdy tworzy się oprogramowanie komunikujące się z ludźmi. Pomoże Ci w tym książka "Podstawy projektowania interfejsów użytkownika", wprowadzająca w tę rozbudowaną i interesującą dziedzinę wiedzy. Znajdziesz w niej opis wybranych urządzeń wejścia–wyjścia oraz stosowanych obecnie elementów interfejsów, informacje na temat sposobów tworzenia projektów interfejsów i ich rozwoju, a także praktyczne przykłady zarówno dobrych, jak i złych rozwiązań w tej dziedzinie. Podstawowe informacje na temat UI Sposoby interakcji człowieka z komputerem Graficzne interfejsy użytkownika i ich elementy Rozwiązania multimedialne i multimodalne Zasady projektowania interfejsów użytkownika Możliwości analizy i oceny interfejsów Interfejsy stosowane w VR i AR Dobrze programujesz? Zacznij też dobrze projektować swoje interfejsy użytkownika!


  • Point cloud based surface analysis of prestressed concrete element in exceeded state of serviceability
    • Patryk Ziółkowski
    2017

    By definition, serviceability state is characterized by the fact that despite meeting the requirements associated with carrying capacity, the object is not suitable for use. Serviceability limit state refers to factors, such as durability, overall stability, fire resistance, cracking, excessive vibration. Perfect examples of exceeded serviceability state are the improper vibration of a skyscraper, which inhabitants may suffer from seasickness like ailment, or bridges, which by resonance might be devastated. Among the others, one of important factor is deflection. Deflection rate in serviceability limit state should be restricted due to the applicable standards, Eurocodes, ACI normative, or Model Code. The rapid development of optical imagining methods provided a new tool that might be useful in deflection and deformation measurements of concrete structures. The author proposes a method of surface analysis conducted on point cloud, retrieved from Terrestrial Laser Scanning Survey of the prestressed concrete element in exceeded the state of serviceability.


  • Point cloud in archaeological and historical survey
    • Beata Wieczorek
    • Anna Sobieraj-Żłobińska
    • Adam Tryzna
    2017

    In the last decade the potential of using the point clouds in archaeological research has been noted. Therefore, a number of guidelines concerning aspects of data acquisition (resolution and format) were developed. They also included the way of searching the imaged area to identify archaeological and historical cultural heritage sites. The purpose of this research was to analyze the point cloud for selected woodland survey. Forest areas in Poland and in the world have specific significance to the cultural heritage. They offer a unique way of combining issues associated with cultural assets and environmental issues. Technology of data acquisition and its analysis allows to explore the mysteries of the past, suppressed throughout history by the polish forests. With the right tools, research discoveries in the area can be made. Using geoinformation tools and relevant algorithms, research can be conducted on large areas and in a way previously impossible. In this article for the selected forest area a series of analyzes to detect the important details of the test area were performed. The analyses were based on a combination of lidar data, the traditional aerial photography and historical imagery and forest maps. In result, the localization of the visible structures of the landscape in the form of inventory map was created.


  • Polaron hopping conduction in manganese borosilicate glass
    • Piotr Kupracz
    • Ariel Lenarciak
    • Marcin Stanisław Łapiński
    • Marta Prześniak-Welenc
    • Natalia Anna Wójcik
    • Ryszard Jan Barczyński
    2017 JOURNAL OF NON-CRYSTALLINE SOLIDS

    A study on a novel material - manganese borosilicate glass without alkali metals, was reported. It was found that the obtained samples containing high amount of manganese oxide (60MnO–xSiO2–(40 − x)B2O3, x = 5, 10, 15, 20 and 30 mol%) were amorphous and homogeneous. XPS measurements showed that most of manganese ions are at oxidation level of Mn2 + ions and the mean oxidation level slightly moves toward higher value, with increasing in SiO2 content. The conductivity was described in the terms of thermally activated polaron hopping with a charge carrier centred on Mn ions. It was shown, that the conductivity strongly depends on the mean Mn–Mn distance. Keywords: Electrical property; Oxides; Glass; Polaron hopping


  • Polish Experience of Implementing Vision Zero
    • Kazimierz Jamroz
    • Lech Michalski
    • Joanna Żukowska
    2017 Full text Current Trauma Reports

    Purpose of Review The aim of this study is to present an outline and the principles of Poland’s road safety strategic programming as it has developed over the last 25 years since the first Integrated Road Safety System with a strong focus on Sweden’s “Vision Zero”. Recent Findings Countries that have successfully improved road safety have done so by following strategies centred around the idea that people are not infallible and will make mistakes. The human body can only take a limited amount of energy upon impact, so roads, vehicles and road safety programmes must be designed to address this. Summary The article gives a summary of Poland’s experience of programming preventative measures that have “Vision Zero” as their basis. It evaluates the effectiveness of relevant programmes.


  • Polish experience with cold in-place recycling
    • Bohdan Dołżycki
    2017 Full text IOP Conference Series: Materials Science and Engineering

    Deep cold in-place recycling using cement and asphalt emulsion has been used for reconstruction of existing roads since the beginning of the 1990s. This paper describes the first Polish requirements for mineral-cement-emulsion mixtures. As requirements stated for the strength of the mineral-cement-emulsion mixtures were quite high, most of the mixtures were designed using high amount of cement and aggregate added for the improvement of gradation. The paper also presents selected results of the visual assessment of existing pavements with bases made of mineral-cement-emulsion mixtures. The mixtures used in bases were designed according to the first Polish requirements. On all of the sections numerous reflective transverse cracks were observed. Most of them resulted from very high requirements stated for the strength. Last part of the paper describes the changes which were introduced to the Polish requirements on the basis of conducted field investigations and other past experiences of using mineral-cement-emulsion mixtures in Polish climatic conditions. Newly developed instruction liberalized the requirements stated for base materials and significantly reduced the amount of cement.


  • Political Parties in the Digital World
    • Tomasz Janowski
    • Elsa Estevez
    2017

    The aim of this report is to outline how digital technologies and digital media are redefining the way political parties fulfill their role as collective platforms for political participation of citizens, e.g. in relation to the parties’ decision-making processes, communication strategies, funding mechanisms, membership, information sharing, etc. and to highlight the existing international standards and good practices in this area. The report is to inform the revision of the Guidelines on Political Party Regulations, published in 2011 by the Organization for Security and Cooperation in Europe’s Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) and the Council of Europe’s Commission for Democracy through Law (Venice Commission), to promote adequate coverage, including benefits and risks, of new technologies and new media in political party regulations.


  • Polityka, prestiż i odreagowanie. Dom jednorodzinny w okresie transformacji
    • Monika Arczyńska
    2017

    Polskie mieszkalnictwo stanowiło jeden z obszarów odzwierciedlających polityczno-gospodarcze zmiany po 1989 roku. Niespotykana wcześniej wolność wyboru oraz szybki wzrost zamożności przedefiniowały aspiracje mieszkaniowe Polaków. Zanim zniknęła żelazna kurtyna, Polacy żyli w opierającym się na medialnym przekazie przeświadczeniu, że na „mitycznym” Zachodzie każdy posiada dom i samochód. Te wzorce, w zestawieniu z błyskawicznym rozwojem gospodarki wolnorynkowej, stanowiły podwaliny pod silny etos własnego domu i uznanie go za jeden z najważniejszych symboli statusu oraz rekompensatę lat mieszkaniowych niedoborów. Wcześniej, gdy szczyt marzeń stanowiło mieszkanie w bloku, własne domy realizowała nie najzamożniejsza, lecz najskuteczniejsza w pozyskiwaniu gruntu, materiałów budowlanych i siły roboczej grupa. Domy budowano bez kredytów, metodą gospodarczą, przez wiele lat, dla wielopokoleniowej i mało mobilnej rodziny, której model ostatecznie uległ znacznym przekształceniom. W kolejnych latach szala przechyliła się na rzecz siły nabywczej, umożliwiającej zakup wcześniej deficytowych towarów. Naszkicowany przez technika projekt zastąpiła równie mało wyrafinowana katalogowa wersja. Marzenie o własnym domu nie przegrało również z szybko przemijającymi modami na osiedla grodzone czy lofty. Skutek tego zjawiska stanowi masowa realizacja domów jednorodzinnych, które w ostatnich latach stanowią około połowy wszystkich oddawanych do użytku jednostek mieszkaniowych. W tekście zostały przedstawione zmiany następujące pomiędzy okresem niedoborów mieszkaniowych a eksplozją suburbanizacji na przedmieściach polskich miast. Przeanalizowane będzie przejście od racjonalnych, bo związanych z niedoborami mieszkaniowymi, przyczyn rosnącej skali budownictwa jednorodzinnego do kwestii związanych ze statusem - potwierdzenia przynależności do klasy średniej. Przestudiowana zostanie również ewolucja podejścia do tego tematu - od początkowego lekceważenia jego potencjalnej skali do obecnej krytyki zjawiska urban sprawl. Zostaną również postawione pytania o wpływ na te procesy uwarunkowań prawnych związanych z planowaniem przestrzennym i narzędziami finansowymi umożliwiającymi zaciąganie kredytów hipotecznych.


  • POLITYKA RYNKU PRACY WOBEC OSÓB STARSZYCH W POLSCE
    • Marta Maier
    2017 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Rynek pracy w Polsce przechodzi obecnie wiele przemian o charakterze strukturalnym, co związane jest ze zmianami struktury demograficznej ludności, a szczegól- nie ze wzrostem liczby osób starszych w społeczeństwie. Efektem spadku liczby urodzeń i wydłużenia przeciętnego trwania ludzkiego życia jest postępujący proces starzenia się spo- łeczeństwa. Liczba ludności zmniejsza się, a dodatkowo zachodzą bardzo niekorzystne, z punktu widzenia odnawialności pokoleń, zmiany. Zmiany te stawiają przed polityką rynku pracy nowe wyzwania, zmierzające do zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych. Uwzględniając niedobór zasobów pracy, z uwagi na zmiany demograficzne, ważność poli- tyki rynku pracy jest coraz większa. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wpływu zmian struktury demograficznej ludności, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska starze- nia się społeczeństwa, na politykę rynku pracy w Polsce. Do przeprowadzenia badań wyko- rzystane zostały dane GUS oraz Eurostat.


  • Polityka transportowa w miastach i aglomeracjach
    • Krzysztof Grzelec
    • Olgierd Wyszomirski
    2017

    Transport należy do najważniejszych sektorów gospodarki. Znacząco przyczynia się do wzrostu gospodarczego, a także zapewnia wiele miejsc pracy. Zmiany w funkcjonowaniu współczesnego świata wymuszają zmiany także w polityce transportowej. Autorzy pokazali więc: założenia współczesnej polityki transportowej, paradygmaty rozwoju transportu w Unii Europejskiej, miejsce transportu w koncepcji zrównoważonego rozwoju, korytarze transportowe jako narzędzia polityki transportowej Unii Europejskiej, politykę transportową w sektorze kolejowym, międzynarodowy transport drogowy, rynek transportu lotniczego, funkcjonowanie i rozwój portów morskich, śródlądowy transport wodny, politykę transportową w miastach i aglomeracjach, logistyczne aspekty europejskiej polityki transportowej.


  • Polymer journal bearings behaviour research under limited lubrication and cooling conditions conducted on high torque test rig
    • Agnieszka Barszczewska
    • Wojciech Litwin
    2017

    Polymer journal bearings are frequently used as a water-lubricated bearings of small marine units’ propeller shafts . Choice of these bearings is based on their simple construction and relatively low purchase and maintenance costs. Although properly designed and installed water lubricated bearings may well last for over a decade, rapid wear or failure of these bearings can be observed in practice. Some of these failures may be caused by la ck or limited lubricant’s flow through the bearing e.g. due to inlet chocking by some ocean debris. This leads to overheat especially in the bush material. Author’s latest research indicates that certain bearings continue to work properly despite the absence of lubricant flow. This is due to the low motion resistance levels resulting from low friction. The paper presents follow- up tests of insufficient lubrication of the polymer bearings performed on the new built test rig, which enables to investigate real scale bearings with shaft diameter of 100 mm at high power propulsion (220kW). Thanks to this, the simulated conditions resemble those present on a small ship where the transmitted power is high enough to destroy the bearing completely with melted polymer bush flowing out from the housing.


  • Polymerization of chloro-p-xylylenes, quantum-chemical study
    • Cezary Czaplewski
    • Krzysztof Smalara
    • Artur Giełdoń
    • Maciej Bobrowski
    2017 Full text JOURNAL OF MOLECULAR MODELING

    The p-xylylene monomers of parylene N, C and D have similar high polymerization reactivity. For effective copolymerization processes this fact is basically a draw- back and for instance the copolymerization with styrene doesn't go at all (Corley et al. J Pol Sc 13(68):137­156, 1954). Substitution of terminal hydrogen atoms by chlorine atoms reduces reactivity dramatically. 7,7,8,8-tetrachloro-p- xylylene and 2,5,7,7,8,8-hexachloro-p-xylylene can be iso- lated as yellow crystals. These crystals can be kept without any change in temperature below 0 C, but they polymerize slowly at room temperature. Perchloro-p-xylylene is sta- ble even at elevated temperatures and does not polymerize under any conditions. Both 7,7,8,8-tetrachloro-p-xylylene and 2,5,7,7,8,8-hexachloro-p-xylylene copolymerize with various vinyl monomers, such as styrene and others. In this work the polymerization reactions of different chloro- derivatives of p-xylylene were modeled by means of the DFT method with hybrid correlation functionals (B3LYP and PBE0) and, for comparison, by means of the Hartree Fock methods. We inquired both initiation as well as elongation polymeric reactions for each of the reactants.