Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2017
Show all-
Przegląd systemów ładowania elektrycznych osobowych pojazdów i koncepcja dwukierunkowej ładowarki pokładowej
- Piotr Czyż
- Artur Cichowski
Aktualnie trwa intensywny rozwój pojazdów elektrycznych (EV) i hybrydowych typu plug-in (PHEV) z pokładowymi bateriami akumulatorów. Badania w tej dziedzinie skupiają się na maksymalizowaniu sprawności oraz minimalizowaniu masy i objętości systemów ładowania baterii. W artykule przedstawiono podział systemów ładowania osobowych pojazdów typu EV/PHEV. Opisano systemy ładowania przewodowego z podziałem na ładowarki pokładowe i zewnętrzne, systemy bezprzewodowe oraz układy wymiany baterii. Zaprezentowano wady i zalety takich systemów. W artykule autorzy przedstawili własną koncepcję izolowanej, dwukierunkowej ładowarki pokładowej zasilanej z sieci jednofazowej. Do realizacji wybrano dwustopniową topologię składającą się z przekształtników AC/DC (pełen mostek tranzystorowy) oraz DC/DC (wysokoczęstotliwościowy przekształtnik w topologii podwójnego mostka aktywnego). Dodatkowo, ładowarka jest wyposażona w aktywny obwód odsprzęgający w celu minimalizacji objętości kondensatorów w obwodzie pośredniczącym napięcia stałego.
-
Przegląd systemów mieszania cieczy fermentacyjnej stosowanych w biogazowniach
- Stanisław Marks
- Aleksandra Jeżowska
- Kozłowski Kamil
- Jacek Dach
- Barbara Wilk
- Sylwia Fudala-Książek
Wraz z rozwojem sektora energetyki odnawialnej w Polsce, obserwowany jest wzrost produkcji i wykorzystania biogazu. Aktualna sytuacja na rynku odnawialnych źródeł energii oraz planowane zmiany w prawodawstwie, pozwalają przypuszczać, że w najbliższych latach, na terenie naszego kraju powstaną kolejne instalacje biogazowe. Należy jednak pamiętać, że jedną z najważniejszych decyzji na etapie planowania inwestycji biogazowej jest wybór odpowiedniego systemu mieszania cieczy fermentacyjnej w zbiornikach fermentacyjnych. W związku z tym celem niniejszej pracy było przygotowanie analizy aktualnego stanu wiedzy dotyczącego rodzajów wykorzystywanych obecnie systemów mieszania w biogazowniach.
-
Przegląd technik stosowanych do pomiaru potencjału redoks
- Wojciech Chrzanowski
- Klaudia Suliborska
Potencjał oksydacyjno-redukcyjny (redoks) charakteryzuje właściwości danej pary redoks, czyli zdolność, jaką posiada substancja do oddawania bądź przyjmowania elektronów. W ostatnich latach pojęcie to zyskuje rosnące zainteresowanie wśród naukowców, zajmujących się stresem oksydacyjnym. Niniejsza praca stanowi przegląd wybranych technik stosowanych do pomiaru potencjału oksydacyjno-redukcyjnego: w tym miareczkowania potencjometrycznego i woltamperometrii, w szczególności woltamperometrii cyklicznej w badaniach zdolności przeciwutleniającej związków.
-
Przegląd wybranych rodzajów faz stacjonarnych stosowanych w chiralnej chromatografii gazowej
- Agata Miciak
- Grzegorz Boczkaj
Niniejsza praca zawiera przegląd literatury dotyczącej faz stacjonarnych stosowanych do rozdzielania mieszanin związków optycznie czynnych za pomocą techniki chromatografii gazowej. Oprócz faz stacjonarnych komercyjnie dostępnych, tj. pochodne aminokwasów, cyklodekstryny oraz fazy wykorzystujące chelaty metali w pracy scharakteryzowano również nowe – ostatnio opublikowane rozwiązania.
-
Przesłanki i zakres interwencji publicznej w transporcie miejskim
- Krzysztof Grzelec
- Olgierd Wyszomirski
Celem artykułu jest określenie przesłanek i zakresu interwencji publicznej w transporcie miejskim. Podstawą artykułu jest teza, że transport miejski jest działalnością wymagającą interwencji publicznej. Za przesłanki interwencji publicznej w transporcie miejskim uznano użyteczność publiczną tego transportu oraz dążenie do realizacji za jego pośrednictwem celów polityki transportowej i społecznej. Omawiając zakres interwencji publicznej w transporcie miejskim przedstawiono działania i instrumenty umożliwiające sprawne jego funkcjonowanie i rozwój w realizacji celów polityki transportowej.
-
Przestrzenie architektury. Przestrzeń edukacji
- Agnieszka Kurkowska
Przestrzeń architektoniczną można analizować w wielu równoległych rozwarstwieniach zależnych od rozpatrywanego aspektu lub dokonującego się wydarzenia. Kiedy celem prowadzonych w tej przestrzeni lub w odniesieniu do niej działań jest przekazywanie określonej wiedzy, wartości, idei lub prowokowanie nieprzypadkowych postaw można traktować ją jako przestrzeń edukacji. Założony cel uzasadnia sposób jej formowania lub wykorzystania. W tekście skupiono się, w kontekście architektonicznej przestrzeni edukacji, na przedstawieniu konkretnego działania autorskiego: projektu edukacyjnego. Pełni on nie tylko rolę popularyzatoską w zakresie teorii architektury, ale także ma w swoim założeniu na celu współkreowanie bądź wzmocnienie aktywnych postaw pozwalających na przepływ informacji, emocji i wartości.
-
Przestrzenie architektury w kontekście zamieszkiwania
- Agnieszka Kurkowska
Przestrzeń architektoniczną można analizować w wielu równoległych rozwar-stwieniach zależnych od rozpatrywanego aspektu lub dokonującego się wyda-rzenia. Rozważając proces tworzenia: od idei do formy, poprzez zapis plastycz-ny, mamy do czynienia z przestrzenia kreacji. Związana z nią jest przestrzeń zamysłu odnoszona do ideowych poczynań współodpowiedzialnych za przeka-zywany w obiekcie komunikat. Z przestrzeni tej wywodzą się projekty intencjo-nalne, pozbawione aspektów użytkowych posiadają jednak silny związek z opi-sywanymi tu procesami. Jednak kluczowa w kontekście analizowanej w książce problematyki wydaje się przestrzeń zamieszkiwania. To w niej rozgrywa się zasadnicza część opisywanych procesów, to z niej wynika i do niej przynależy Dom, to w niej rozgrywa się samo zamieszkiwanie. Kiedy celem prowadzonych w tej przestrzeni lub w odniesieniu do niej działań jest przekazywanie określo-nej wiedzy, wartości, idei lub prowokowanie nieprzypadkowych postaw można traktować ją, jako przestrzeń edukacji. Rozpatrywanym obiektem – przedmiotem procesu zamieszkiwania – jest Dom. Oczywistą jego odsłoną jest spełnienie oczekiwanej funkcji wynikającej z ludzkiej potrzeby doświadczenia bezpieczeństwa, ukorzenienia, utożsamienia, czyli zamieszkiwania. Kolejnym aspektem jest przekaz określonych wartości oraz ich stymulacja dzięki istniejącej w obiekcie warstwie symbolicznej i poza-formalnej. Człowiek, poprzez zamieszkiwanie, zabezpiecza zasadniczą, egzy-stencjalną potrzebę schronienia oraz realizuje różnorodne potrzeby towarzy-szące. Dom będąc obiektem mieszkalnym i nośnikiem oraz emanacją wartości reprezentujących mieszkańców stanowi przedmiot i znak tożsamości.
-
Przestrzenne podejście do analizy międzysektorowej mobilności płac oraz zatrudnienia
- Karol Flisikowski
Głównym celem opracowania jest przedstawienie możliwości zastosowania macie‑rzy sąsiedztwa, opartej na odległości ekonomicznej, w prowadzonych przez autora analizach wiążą‑cych międzysektorową mobilność płac oraz zatrudnienia. Obliczenia odległości ekonomicznej oparto na poziomie PKB, natomiast w modelu przestrzennym wykorzystano dane dotyczące ich wybranych determinant, np. wskaźnika nierówności płacowych, przeciętnego poziomu płac, stopy bezrobocia, miernika instytucjonalizmu. Przekrój czasowy analizy uzyskano dzięki zastosowaniu mierników mo‑bilności bazujących na macierzy prawdopodobieństw przejść oszacowanych z użyciem procesów Markowa dla danych zagregowanych. Z uwagi na dostępność jednorodnych, wysoce zagregowanych (do poziomu sektora) danych jedynie dla lat 1994–2010 ograniczono się do przeprowadzenia analizy wyłącznie dla 19 wybranych krajów OECD.
-
PRZESTRZEŃ PUBLICZNA - WYZWANIE WSPÓŁCZESNEJ URBANISTYKI
- Sylwia Rzepnicka
Przestrzeń publiczna jest jednym z najpoważniejszych wyzwań i problemów współczesnej urbanistyki szeroko dyskutowanym również wśród władz miejskich, mieszkańców oraz prywatnych inwestorów. Wielopłaszczyznowy kryzys przestrzeni publicznych wynika z dynamicznych zmian zachodzących w wymiarze fizycznym oraz w wymiarze społecznym miasta. Przytoczone w artykule zagadnienia dotyczące zagarniania przestrzeni przez małe grupy społeczne, zatracania tożsamości przez miejsca, konkurencja świata wirtualnego, brak poczucia bezpieczeństwa i rozluźnienie więzi międzyludzkich to jedne z wielu poważnych problemów do rozwiązania. W jaki sposób tworzyć atrakcyjną alternatywę (nie konkurencję) dla przestrzeni prywatnych, wirtualnych czy dających tak pożądaną aktualnie anonimowość? Jak tworzyć miasta spójne o harmonijnej strukturze przyjaznej użytkownikom? Planowanie przestrzeni w miastach jest coraz bardziej wymagającym procesem angażującym coraz większa liczbę uczestników. Przestrzeń publiczna jest kluczowa dla struktury i życia miasta i stanowi ogromne wyzwanie dla współczesnych urbanistów zarówno ze względu na powstające w obecnych czasach ograniczenia, jak również rosnące wymagania przyszłych pokoleń mieszkańców.
-
Przestrzeń publiczna przyjazna seniorom
- Marek Wysocki
Publikacja omawia zagadnienia projektowania przestrzeni publicznej, które odpowiada na potrzeby seniorów. Osoby starsze, jako członkowie lokalnej społeczności mają prawo do równoprawnego korzystania ze środowiska fizycznego, obiektów i przestrzeni, w których realizowane są usługi powszechne. Za zapewnienie odpowiednich warunków funkcjonowania seniorów w środowisku lokalnym odpowiadają przede wszystkim władze samorządowe. Aktywność seniorów warunkowana jest odpowiednio prowadzoną polityką władz lokalnych, które mogą wprowadzać mechanizmy prawne i zachęty do stosowania rozwiązań przyjaznych seniorom. Istotną rolę odgrywają również projektanci na których spoczywa obowiązek takiego kształtowania rozwiązań, by odpowiadały na zróżnicowane potrzeby użytkowników w zakresie mobilności i percepcji. Realizować to można poprzez wykorzystanie zasad uniwersalnego projektowania, które zostały omówione w publikacji.
-
Przyczepa do pomiaru oporu toczenia opon i nawierzchni drogowych - wybrane zagadnienia
- Grzegorz Ronowski
W artykule przedstawiono zasadę pomiaru współczynnika oporu toczenia opon i nawierzchni drogowych przy wykorzystaniu przyczepy R2 Mk2, skonstruowanej i wykonanej na Politechnice Gdańskiej. Pokazano przykładowe przebiegi dla uzyskanego współczynnika oporu toczenia oraz możliwość tworzenia trajektorii w Google Maps przy wykorzystaniu współrzędnych geograficznych z modułu GPS. W dalszej części omówiono pomiar średniej głębokości profilu nierówności (MPD) za pomocą przyczepy R2 Mk2 i przedstawiono przykładowe wyniki. Na zakończenie przedstawiono innowacyjną, mobilną metodę pomiaru wzdłużnego profilu nawierzchni i zaprezentowano przykładowe wyniki.
-
Przyczółki mostowe wspomagane konstrukcjami z gruntu zbrojonego
- Marcin Cudny
- Angelika Duszyńska
- Kazimierz Gwizdała
- Przemysław Kalitowski
- Krzysztof Żółtowski
W referacie przedstawiono syntezę prac związanych z oceną projektów przyczółków wykorzystujących odciążenie w postaci konstrukcji z gruntu zbrojonego geosyntetykami, realizowanych na drogach ekspresowych S3 i S7. W ramach przeprowadzonych audytów dokonano oceny zastosowanych rozwiązań szczegółowych i materiałów jak również obliczeń zamieszczonych w projektach. Zwrócono szczególną uwagę na przestrzenną prace bloków z gruntu zbrojonego pod obciążeniem ruchomym oraz na wpływ płyty przejściowej. Pracę zakończono zestawieniem wniosków szczegółowych podsumowujących przeprowadzone analizy.
-
Przyczółki mostowe wspomagane konstrukcjami z gruntu zbrojonego
- Marcin Cudny
- Angelika Duszyńska
- Kazimierz Gwizdała
- Przemysław Kalitowski
- Krzysztof Żółtowski
.
-
Przyczółki mostowe z konstrukcją odciążającą z gruntu zbrojonego geosyntetykami
- Angelika Duszyńska
- Marcin Cudny
- Kazimierz Gwizdała
- Przemysław Kalitowski
- Krzysztof Żółtowski
Przegląd najważniejszych cech geotekstyliów i wyrobów pokrewnych, zastosowanych do budowy bloków odciążających ze szczególnym uwzględnieniem ich wytrzymałości długo i krótkookresowej oraz reologii. Określenie obciążeń działających na konstrukcję gruntową współpracującą z przyczółkiem; obciążenia normowe i rzeczywiste. Obliczenia konstrukcji z gruntu zbrojonego współpracującej z przyczółkiem
-
Przydatność wybranych kruszyw mineralnych do sorpcji fosforu podczas doczyszczania ścieków bytowych
- Andrzej Jucherski
- Andrzej Walczowski
- Krzysztof Jóźwiakowski
- Maria Nastawny
- Magdalena Gajewska
Badania przeprowadzono na specjalnym stanowisku z trzema parami kolumn wypełnionych złożami filtracyjnymi poszczególnych materiałów, stosując dla każdego z nich po dwa nominalne obciążenia hydrauliczne: 20 i 40 dm3/d. W trakcie badań wykluczono z dalszych prób materiał nr 2, stwierdzając jego nieprzydatność do praktycznego wykorzystania, ze względu na jego intensywne ługowanie i wypłukiwanie, skutkujące narastającą kolmatacją złóż sorpcyjnych i nieodwracalną niedrożnością instalacji. Dwa pozostałe materiały ocenione pozytywnie, wykazały się zbliżonymi możliwościami w zakresie usuwania fosforu, przy czym w przypadku materiału nr 1 skuteczność sorpcji P-PO43- zmniejszyła się w ciągu roku z blisko 100% w początkowym okresie badań do 86% przy nominalnym przepływie 20 dm3/d i 45% przy nominalnym przepływie 40 dm3/d, a w przypadku materiału nr 3 odpowiednio 90% i 49%. Wskaźnik średniej sorpcji P-PO43- w przeliczeniu na 1 kg wypełnienia złoża osiągnął odpowiednio dla materiałów nr 1 i 3: 6,3 i 6,2 mg/(kg·d), przy przepływie 20 dm3/d oraz 7,80 i 8,30 mg/(kg·d) przy przepływie 40 dm3. Stwierdzono również bardzo wysoką skuteczność usuwania bakterii przez oba materiały. Była ona ogólnie wyższa przy mniejszych przepływach i wynosiła odpowiednio dla E. coli: 93 i 94% przy przepływie 20 dm3/d oraz 84 i 72% przy przepływie 40 dm3/d. Enterokoki były usuwane ze skutecznością wynoszącą odpowiednio: 88 i 90% oraz 83 i 87%. Postępujące wysycanie się materiałów sorpcyjnych skutkujące obniżaniem się ich właściwości sorpcyjnych poniżej 70% jest sygnalizowane zmniejszeniem pH oczyszczanych ścieków. Stwierdzono, że spadek pH do wartości poniżej 8,5 wymaga wymiany materiału sorpcyjnego.
-
Przygotowanie przemysłowego obiektu o stalowej konstrukcji nośnej do remontu po pożarze
- Dariusz Kowalski
W artykule przedstawiono warunki i sposób podejścia do naprawy stalowej konstrukcji nośnej kilkukondygnacyjnego obiektu przemysłowego, który uległ uszkodzeniu w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury pożaru. Omówiono rodzaje badań i sprawdzeń oraz sposób przeprowadzenia kontroli konstrukcji, które stały się podstawą do wydania oceny technicznej o możliwości odbudowy i remontu obiektu, bez jego nadmiernej rozbiórki. Wskazany schemat działania może być wytyczną postępowania w przypadku podobnych zdarzeń.
-
Przyjazne aplikacje dla dzieci z autyzmem – e-edukacja na poziomie przedszkolnym
- Agnieszka Landowska
- Michał Wróbel
- Iwona Ruta-Sominka
- Anna Budzińska
Artykuł dotyczy możliwości wykorzystania aplikacji na tablety do wspomagania terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi ze spektrum autyzmu. Przedstawia studium przypadku skutecznego zastosowania e-technologii w kształceniu specjalnym na poziomie przedszkolnym. Artykuł opisuje zestaw aplikacji edukacyjnych o nazwie Przyjazne Aplikacje, których celem jest wspieranie terapii dzieci z autyzmem opartej o stosowaną analizę zachowania. Aplikacje te, konstruowane od kilku lat na Politechnice Gdańskiej we współpracy ze specjalistami z Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku (IWRD), od ponad roku skutecznie wspomagają nauczanie dzieci z autyzmem w przedszkolu specjalnym prowadzonym przez IWRD. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie założeń budowy Przyjaznych Aplikacji oraz ich ocena w praktyce.
-
Przykłady dobrej praktyki w projekcie SP4CE Erasmums+
- Anna Czaja
- Anna Grabowska
- Ewa Kozłowska
- Paulina Pałasz
Projekt SP4CE, czyli Partnerstwo Strategiczne na Rzecz Kreatywności i Przedsiębiorczości (ang. Strategic Partnership for Creativity and Entrepreneurship) jest odpowiedzią na potrzeby zidentyfikowane w komunikacie z Burgii w sprawie ściślejszej europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w latach 2011-2020. W projekcie zaprojektowano i uruchomiono portal SP4CE bazujący na oprogramowaniu WordPress i Moodle.
-
PU Polymers, Their Composites, and Nanocomposites: State of the Art and New Challenges
- Józef Haponiuk
- Krzysztof Formela
The chapter is a review of the polyurethane(PU)-based composites and nanocomposites. The chapter details different components in the manufacturing of PU polymers, composites, and nanocomposites. The different types of glycols, isocyanates, and catalysts that are used for the synthesis of different polyurethanes are discussed. The applications and specialties of polyurethane composites and nanocomposites are also elaborated on.
-
Public Spaces - Coexistence and Participation
- Anna Stasiak
- Dorota Wojtowicz-Jankowska
The paper is an attempt to answer two questions: (1) how to develop positive social relations and citizenship among residents of cities in Poland and (2) howsuitable shaping of public space affects the activation and integration of local residents.The specificity of the post-war process of urbanization in Poland - a country traditionally agricultural - was its political dimension (forced 'nationalisation' of agriculture and industrialization of the country) ignoring the socio-cultural determinants and consequences of this process resulting in disappearance of traditional social bonds. According to forecasts, the number of urban dwellers is expected to grow by the year 2050 and increase up to 70 percent of the population. Such a rapid urban sprawl was not accompanied by appropriate social policies; the result was a low level of social organization and of a sense of citizenship. There are various attempts to change this situation. One of them is the development of a system of urban public spaces, according to the needs and preferences of residents (ie. promotion of physical activity in public areas, introducing elements of art to the common external space, encouraging users to contribute to their surroundings and introducing the appearance of temporary, often cyclical, attractions).Regular interactions between people in public spaces are conducive to developing positive social relationships. Quality and development of the local community is dependent on the quality of space in which it is built. For this reason, attention has been paid to the factors influencing the perception of public space, i.e. geographical and natural conditions, cultural and architectural (arrangement, the availability and condition of these spaces).In the article, the examples of different types of Polish public spaces are described – permanent and temporal recreational spaces (including summer activities and winter attractions). Attempt has also been made to give an answer to the question: who nowadays is a citizen and how to assist in the creation of civil society with a system of public spaces with thoughtful application program. Currently the city, through its scale, deepens the alienation of residents, therefore appears a need for treatments favouring social interaction. The aforementioned spatial actions motivate people to go out and find themselves in the public space. Coexistence is the first necessary step to produce community. ...