Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2018

Show all
  • Zaawansowane algorytmy sterowania i optymalizacji w biologicznej oczyszczalni ścieków typu wsadowego
    • Robert Piotrowski
    2018

    Obiektem zainteresowania jest biologiczna, sekwencyjna oczyszczalnia ścieków (Sequ-encing Batch Reactor – SBR). Jest to złożony system sterowania z powodu nieliniowej dyna-miki, niepewności, wielu skal czasu, wielowymiarowości i braku wystarczającej liczby pomia-rów. Warunkiem koniecznym zachodzenia większości procesów biologicznych jest dostar-czenie bakteriom oczyszczającym ścieki, odpowiedniej ilości tlenu, za pomocą instalacji na-powietrzającej. Napowietrzanie spełnia bardzo ważną rolę w oczyszczalni ścieków. Powietrze dostarczane do oczyszczalni ścieków z jednej strony służy jako pokarm dla bakterii oczyszcza-jących ścieki, z drugiej strony pomaga w procesach mieszania ścieków. Koszty napowietrzania są wysokie i stanowią główny składnik kosztów operacyjnych w oczyszczalni ścieków, dlate-go bardzo ważne jest ich zmniejszanie, z jednoczesną poprawą jakości oczyszczania ścieków. W zakresie sterowania, w praktyce eksploatacyjnej oczyszczalni ścieków w dalszym cią-gu stosuje się proste algorytmy sterowania stężeniem tlenu oparte na regułach i regulatorach typu PI ze stałymi wartościami nastaw. Ze względu na złożoność problemu sterowania i różne punkty pracy są one niewystarczające. Wynika to z faktu, iż zapotrzebowanie na tlen, a tym samym na ilość powietrza dostarczanego przez instalację napowietrzającą, jest zmienne w cza-sie. W pracy dokonano syntezy trzech nowoczesnych, zaawansowanych struktur sterowania. stężeniem tlenu: rozmytego, adaptacyjnego z nadrzędnym regulatorem regułowym i adapta-cyjnego z nadrzędnym regulatorem heurystycznym. W pierwszej kolejności sterowanie oparto tylko na pomiarze stężenia tlenu. Następnie dodano pomiary azotu amonowego i azotanów. Jedną ze struktur sterowania, rozszerzono o optymalizator, w celu optymalizacji pracy reaktora SBR – znalezienia optymalnej trajektorii stężenia tlenu. Przeprowadzono analizę symulacyjną efektywności zaproponowanych struktur i algorytmów sterowania dla różnych warunków obciążeń oczyszczalni ścieków w Swarzewie. Zaproponowane rozwiązania przyniosły znaczą-cą poprawę efektywności oczyszczania ścieków, z równoczesną redukcją kosztów operacyj-nych pracy tego złożonego systemu przemysłowego. Na koniec zaproponowano przykładową sprzętowo-programową strukturę systemu ste-rowania biologiczną oczyszczalnią ścieków, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi.


  • ZAAWANSOWANE SYMULACJE NUMERYCZNE MES DYNAMIKI MOSTÓW Z WYKORZYSTANIEM PROCEDURY EXPLICITE
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Dawid Bruski
    • Karol Grębowski
    • Jacek Chróścielewski
    • Krzysztof Wilde
    2018

    W artykule przedstawiono uwagi na temat dynamicznych symulacji mostów w systemie LS-Dyna. Przedstawiono wybrane wyniki dwóch dynamicznych zagadnień. Pierwszy przykład dotyczy wiaduktu, który został uderzony przez przejeżdżający pod nim pojazd. Drugi odnosi się do projektu betonowej estakady wieloprzęsłowej poddanej trzęsieniom ziemi o różnej intensywności.


  • Zagadnienia tribologiczne w hamulcu silnika hydraulicznego
    • Paweł Śliwiński
    2018

    Przedmiotem badań był prototypowy hamulec cierny wielopłytkowy do silnika satelitowego SM-0,6 o teoretycznej objętości roboczej 16,7 cm3/obr. Hamulec ten zbudowany był z 27 tarcz ciernych wykonanych z materiału TOLOX oraz z pakietu sprężyn talerzowych zamontowanych w układzie X. Zablokowanie hamulca następuje w skutek siły docisku pakietu sprężyn talerzowych płytek ciernych co następuje w chwili spadku ciśnienia w komorze tłoka hamulca. Przeprowadzono badania momentu tarcia w hamulcu pracującym na sucho, smarowanym wodą, emulsją HFA-E, olejem mineralnym i rzepakowym. Wyniki badań hamulca wykazały, że: a) hamulec nie może pracować na sucho, gdyż temp powietrza w komorze hamulca osiąga wartość 75 oC już po 25 min pracy z prędkością 1500 obr/min; b) hamulec musi być chłodzony ciągłym strumieniem cieczy; c) hamulec jest w stanie przenieść maksymalne obciążenie silnika SM-0,6/20 (Mmax=92Nm); d) moment tarcia w hamulcu ma przebieg sinusoidalny; e) najniższa przeciętna wartość momentu tarcia w płytkach hamulca jest dla przypadku omywania tych płytek olejem mineralnym i rzepakowym i wynosi ok 98Nm.


  • Zagrożenia zewnętrzne w narodowych strategiach bezpieczeństwa Gruzji
    • Krystyna Gomółka
    2018 Full text

    Artykuł porównuje treść dwóch strategii bezpieczeństwa Gruzji i wskazuje na działania podjęte przez państwo w celu zwiększenia bezpieczeństwa


  • Zakładowa Kontrola Produkcji w sektorze MŚP - propozycja metody zarządzania dokumentacją systemu
    • Piotr Grudowski
    • Magdalena Kałużna
    2018 Problemy Jakości

    Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP) to system jakości, który jest obligatoryjny dla producentów wyrobów budowlanych. Powinien on być udokumentowany i nadzorowany. Celem autorów, przyjętym w niniejszym opracowaniu, jest identyfikacja uwarunkowań dotyczących dokumentowania ZKP, analogii pomiędzy ZKP a systemem jakości według normy ISO 9001:2015 i innymi regulacjami oraz wskazanie korzyści i trudności związanych z dokumentowaniem działań i ich wyników. Przedstawiona także została propozycja metody dotyczącej zarządzania dokumentacją systemu ZKP, która – zdaniem autorów – może ułatwić mniejszym organizacjom planowanie i realizację działań w tym zakresie. Propozycja ta oparta jest między innymi na wynikach badań empirycznych, które przeprowadzono, by określić potrzeby i problemy dotyczące ZKP występujące w grupie mniejszych producentów wyrobów budowlanych.


  • Zalety oraz problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą systemów trzcinowych
    • Katarzyna Kołecka
    • Dariusz Rohde
    2018 Rynek Instalacyjny

    Ciekawą alternatywą dla małych i średnich oczyszczalni ścieków może być metoda wykorzystująca systemy trzcinowe do jednoczesnego odwadniania i stabilizacji osadów. Metoda ta posiada wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. Dodatkowo osady po przeróbce w systemach trzcinowych mogą zostać wykorzystane przyrodniczo. Należy jednak pamiętać, że metoda ta, jak każda inna, ma jednak swoje wady i ograniczenia. Błędy na etapie projektowania, budowy czy rozruchu widoczne się dopiero po kilku latach eksploatacji, a jednym z najczęstszych błędów powodujących poważne problemy eksploatacyjne jest zbyt duże obciążenie systemu trzcinowego dawką osadów.


  • Założenia pierścieniowe w strukturze urbanistycznej miast współczesnej Polski
    • Łukasz Bugalski
    2018 Full text

    Tematem rozprawy jest fenomen założeń pierścieniowych, będących charakterystycznym elementem struktury urbanistycznej wielu miast współczesnej Polski. W ramach rozprawy zarysowano szerszy kontekst historyczny i teoretyczny kreacji założeń pierścieniowych, szczególnie wschodnich miast granicznych niemieckojęzycznej Europy Środkowej tzw. długiego xix wieku, procesu ich defortyfikacji oraz związanej z nim ewolucji teorii i praktyki nowoczesnej urbanistyki. Na tym tle nakreślono specyfikę założeń pierścieniowych w strukturze urbanistycznej wielu miast współczesnej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem cezury roku 1945 i jej następstw w kontekście przemian przestrzennych zachodzących na ich obszarze. Na podstawie tego opracowano nowe ujęcie teoretyczne i typologiczne założeń pierścieniowych w strukturze urbanistycznej wielu miast współczesnej Polski, oparte na opisie przemian przestrzennych zachodzących w kontekście kolejno następujących uwarunkowań i paradygmatów urbanistycznych, a także na opisie stanu obecnego elementów urbanistycznych z których składają się te zespoły urbanistyczne. W celu weryfikacji nowego ujęcia teoretycznego i typologicznego przeprowadzono analizę porównawczą założeń pierścieniowych Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Na podstawie tej analizy wykazano możliwe kierunki przyszłych przemian przestrzennych badanych zespołów urbanistycznych.


  • ZARZĄDZANIE PROCESEM INWESTYCYJNYM PODCZAS REALIZACJI PRACOWNI RADIOLOGICZNYCH Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW PUBLICZNYCH
    • Rafał Janowicz
    • Andrzej Stokwisz
    2018 Full text Przestrzeń Ekonomia Społeczeństwo

    widzenia zagadnień funkcjonalnych, ekonomicznych, epidemicznych, jak również dobra społecznego. Pracownie radiologiczne stanowią współcześnie część placówek medycz- nych (ambulatoriów i szpitali), które wykorzystują je zarówno przy diagnostyce, jak i terapii różnych schorzeń. Prawidłowe zarządzanie procesem inwestycyjnym dla takich przedsięwzięć jest zadaniem wieloaspektowym i skomplikowanym. Podejmowane dzia- łania powinny być racjonalne, uzasadnione ekonomicznie i muszą gwarantować zacho- wanie wymaganej jakości. Celem artykułu jest, w oparciu o przeprowadzone analizy, zdefiniowanie optymalnej z punktu widzenia ryzyka inwestycyjnego metody realizacji tego typu przedsięwzięć przez podmioty korzystające ze środków publicznych w Polsce. W pracy poddano analizie i porównano procedurę „zaprojektuj zbuduj’ i procedurę roz- działu zamówienia na prace budowlane i dostawę urządzenia. Dla potrzeb weryfikacji tez badawczych przyjętych w pracy, zastosowano mieszaną indukcyjno-dedukcyjną me- todę analiz1. Przeprowadzono weryfikację tez, w kolejnych krokach wyodrębniono identyfikację problematyki związanej z zarządzaniem procesem inwestycyjnym w obiektach medycznych oraz zebrano materiał badawczy. Pozwoliło to na przeprowa- dzenie interpretacji wyników badań oraz na weryfikację wniosków. Dla potrzeb zwery- fikowania założeń przyjętych w pracy, zawężono obszar badań do problematyki organi- zacji pracowni radiologicznych, korzystających z dużych i wymagających instalacyjnie urządzeń diagnostycznych i zabiegowych (TK, MRI, PET-CT, angiograf). Na przykładzie zarządzania procesem powstawania takich pracowni poddano analizie uwarunkowania prawne i organizacyjne dotyczące realizacji przedmiotowych przedsięwzięć, które mają wpływ na przebieg procesu projektowego.


  • Zastosowania wybranych technik analizy termicznej w badaniu tworzyw sztucznych
    • Ewa Głowińska
    • Marcin Włoch
    • Janusz Datta
    • Jacek Namieśnik
    2018 Full text Analityka: Nauka i Praktyka

    Metody analityczne oparte na wykorzystaniu technik analizy termicznej były i nadal są bardzo popularne i często wykorzystywane w badaniu tworzyw sztucznych. Techniki te pozwalają na określenie właściwości termicznych materiałów polimerowych takich jak np. temperatura zeszklenia, temperatura i ciepło topnienia, temperatura i ciepło krystalizacji oraz ciepło właściwe. Oddziaływanie wysokiej temperatury na polimery może prowadzić do ich depolimeryzacji oraz degradacji związanej z wydzielaniem małocząsteczkowych produktów rozkładu. Pomiar zmiany masy materiału w funkcji temperatury pozwala na określenie stabilności termicznej tworzyw sztucznych. Do najpowszechniej stosowanych i omówionych w niniejszej pracy technik badawczych należą: różnicowa kalorymetria skaningowa (DSC), analiza termograwimetryczna (TGA) oraz dynamiczno-mechaniczna analiza termiczna (DMTA). Opis omówionych metod badawczych został zobrazowany wybranymi wynikami badań własnych dotyczących wulkanizatów kauczuku naturalnego oraz elastomerów poliuretanowych.


  • ZASTOSOWANIE APLIKACJI INTERNETOWEJ W OCENIE JAKOŚCI DOPASOWANIA APARATÓW SŁUCHOWYCH
    • Piotr Szymański
    • Tomasz Poremski
    • Bożena Kostek
    2018 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy opisano zastosowanie aplikacji internetowej do oceny jakości dopasowania aparatów słuchowych. Metoda oceny polega na badaniu ankietowym, uzupełnionym testem rozumienia słów jednosylabowych w polu swobodnym. Opisywana aplikacja internetowa pozwala na przeprowadzenie badania z dowolnego komputera z dostępem do sieci. Dzięki implementacji metody w postaci aplikacji internetowej, można w systematyczny i uporządkowany sposób dokonywać oceny korzyści z użytkowania aparatów słuchowych. Daje też możliwość jej rozszerzenia czy modyfikacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 60% użytkowników uzyskało w ciągu 7 dni zysk z aparatu słuchowego ≥10%, co oznacza efektywne zaopatrzenie. Największy zysk osiągają pacjenci z 2. i 3. stopniem niedosłuchu według skali WHO (World Health Organization).


  • Zastosowanie dolnej granicy Cramera-Rao do analizy granicznej dokładności estymacji położenia w hybrydowym systemie lokalizacyjnym
    • Piotr Rajchowski
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    2018 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W niniejszym artykule analizie poddano graniczną dokładność estymacji położenia obiektu ruchomego w zaproponowanym hybrydowym systemie lokalizacyjnym. Zdecydowano się odejść od podejścia klasycznego – analizy wyznaczonych estymat w odniesieniu do trasy wzorcowej, na rzecz wyznaczenia dolnej granicy Cramera – Rao. Badania symulacyjne przeprowadzono dla metody wyznaczania położenia opisywanej w literaturze oraz zaproponowanej, która daje możliwość zastosowania mniej niż trzech węzłów referencyjnych.


  • Zastosowanie materiałów odpadowych do produkcji biogazów, zwłaszcza biowodoru
    • Karolina Kucharska
    • Edyta Słupek
    • Marian Antoni Kamiński
    2018 Full text

    Wyczerpywanie paliw kopalnych, będących obecnie głównymi źródłami energii oraz negatywny wpływ produktów ich spalania na środowisko, spowodowały wzrost zainteresowania produkcją biopaliw, jako obiecujących źródeł energii w przyszłości. Biogaz, a szczególnie biowodór, cechuje się wysoką wartością kaloryczną netto w porównaniu z innymi paliwami.


  • Zastosowanie metod eksploracji danych do analizy odpowiedzi czujników gazu
    • Paweł Kalinowski
    2018 Full text

    Zagadnienia poruszane w niniejszej rozprawie dotyczą zastosowania metod eksploracji danych do analizy odpowiedzi czujników gazu, umożliwiających poprawną identyfikację składu mieszaniny gazowej w elektronicznych systemach rozpoznawania gazu. Elektroniczne systemy rozpoznawania gazu to urządzenia wykorzystujące czujniki gazu oraz odpowiednio dobrane metody analizy danych pomiarowych, zdolne do określenia składu mierzonej mieszaniny gazowej. W pracy skupiono się na dwóch zagadnieniach badawczych. Pierwszym jest zastosowanie metod eksploracji danych do analizy odpowiedzi czujnika elektrokatalitycznego umożliwiające rozpoznanie typu mierzonego gazu na podstawie odpowiedzi czujnika w formie krzywych woltamperometrycznych. Drugim zagadnieniem badawczym było wykorzystanie metod ekstrakcji cech i wielowymiarowej kalibracji na danych pochodzących z matrycy komercyjnie dostępnych, półprzewodnikowych czujników gazu TGS firmy Figaro. Zaproponowane podejście umożliwia zmniejszenie niestabilności odpowiedzi czujników spowodowanych zmianami poziomu wilgotności względnej i predykcję stężenia gazu.


  • Zastosowanie metod nieniszczących w diagnostyce nawierzchni drogowych w rejonie obiektów mostowych
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Jacek Lachowicz
    • Paweł Tysiąc
    • Piotr Jaskuła
    • Krzysztof Wilde
    2018 Magazyn Autostrady

    W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania metod nieniszczących w diagnostyce nawierzchni drogowych jako alternatywę do metod tradycyjnych w celu wyjaśnienia przyczyn powstawania zarysowań poprzecznych nawierzchni w sąsiedztwie obiektów mostowych. Wykorzystano dwie metody skanowania: laserowe w celu szczegółowej inwentaryzacji powierzchni nawierzchni oraz georadarowe (GPR) w celu inwentaryzacji struktury nawierzchni. W wyniku zastosowania skanowania laserowego obszarów w rejonie dylatacji obiektów mostowych, które wykonywano z dokładnością około 3 mm, otrzymano przestrzenną mapę geometrii. Otrzymane wyniki zobrazowano w postaci mapy graficznej oraz przekrojów poprzecznych przedstawiających odchyłki od idealnej założonej w projekcie powierzchni. Skanowanie georadarowe wraz z postprocessingiem miało na celu wykrycie ewentualnych nieciągłości w strukturze warstw nawierzchni powyżej płyty przejściowej. Wykorzystano do tego analizę przewodności poszczególnych warstw. Badania wykonane metodami nieniszczącymi weryfikowano z wykorzystaniem standardowych testów związanych z badaniem i pobieraniem próbek rdzeniowych nawierzchni. W wyniku pomiarów georadarowych i analizy pobranych próbek otrzymano zgodne wyniki. Wskaźniki zagęszczenia poszczególnych warstw były znacznie mniejsze w rejonie przyczółka, niż w odległości kilku metrów od niego. Pomiary wykazały występowanie zarówno błędów projektowych, jak i związanych z budową konstrukcji nawierzchni


  • Zastosowanie metody elementów skończonych w procesie topnienia medium
    • Mateusz Flis
    2018 Full text Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    W artykule przedstawiono wyniki analizy numerycznej procesu topnienia materiału w dwóch modelach cieplnych. Założono, że w rozpatrywanych układach transport ciepła zachodzi wyłącznie mechanizmem przewodzenia. Obliczenia zrealizowano z wykorzystaniem metody entalpowej za pomocą programu ANSYS Fluent. Sprawdzono bilans energetyczny rozwiązania i wykazano prawność otrzymanych wyników.


  • Zastosowanie niskokosztowych czujników PM10 do monitoringu jakości powietrza atmosferycznego
    • Jacek Gębicki
    • Bartosz Szulczyński
    • Tomasz Kołakowski
    2018

    W pracy przedstawiono wyniki testu terenowego przeprowadzonego na terenie Gdańska w okresie od 7 do 24 lutego 2018 w celu wykazania wiarygodności uzyskiwanych wyników za pomocą komercyjnych czujników PM10 działających na zasadzie laserowego licznika cząstek w stosunku do metody odniesienia.


  • Zastosowanie nowatorskich materiałów geosyntetycznych w konstrukcjach oporowych z gruntu zbrojonego
    • Jakub Bryk
    • Remigiusz Duszyński
    2018 Magazyn Autostrady

    Artykuł prezentuje metodę projektowania stromych skarp wznoszonych z gruntów słabo przepuszczalnych, zbrojonych geosiatkami drenującymi. Z analiz przeprowadzonych dla różnej wodoprzepuszczalności gruntu i różnej geometrii skarpy wynika, że pionowy rozstaw i długość zbrojenia mają istotne znaczenie dla stateczności skarpy. Dla gruntów słabo przepuszczalnych, o typowych wartościach współczynników ściśliwości objętościowej oraz konsolidacji, wyznaczono optymalny rozstaw zbrojenia równy 0,5 m. Przy takim rozstawie geosiatka drenująca będzie w stanie wyrównać nadciśnienie wody porach gruntu słabo przepuszczalnego w ciągu 24 godzin. Wykazano również, że przy takim rozstawie wymagana przepuszczalność właściwa zbrojenia jest niezależna od jego długości. Stosowanie zbrojenia, w postaci geosiatek drenujących, o właściwościach wymaganych do rozproszenia nadciśnienia wody w porach gruntu słabo przepuszczalnego, jest ekonomicznie uzasadnione.


  • Zastosowanie obserwatorów o nieproporcjonalnych sprzężeniach zwrotnych do odtwarzania zmiennych stanu silników indukcyjnych
    • Tadeusz Białoń
    • Arkadiusz Lewicki
    • Marian Pasko
    • Roman Niestrój
    2018

    Zawartość monografii podzielono na dwie zasadnicze części. Pierwsza jest poświęcona ogólnej, uniwersalnej teorii, możliwej do zastosowania nie tylko w przypadku silnika indukcyjnego, ale również innych obiektów obserwowanych, opisanych modelami matematycznymi. Drugą część pracy stanowi opis zastosowania struktur i metod syntezy obserwatorów silnika indukcyjnego.


  • Zastosowanie sieci neuronowych w cyfrowej syntezie dźwięku
    • Szymon Zaporowski
    • Maciej Blaszke
    • Adam Kurowski
    2018

    Rozwój technik związanych z uczeniem maszynowym umożliwia nowe podejście i nowe definiowanie wielu dotychczasowych problemów. Heurystyczne algorytmy stosowane do problemów takich jak klasyfikacja danych w postaci wektorów cech, czy wyróżnianie grup obiektów o podobnych własnościach mogą znaleźć także zastosowanie w takich dziedzinach jak analiza i synteza dźwięków muzycznych. W referacie przybliżone zostały podstawowe zasady projektowania oraz rys historyczny algorytmów bazujących na jednej z metod uczenia maszynowego - sieciach neuronowych. Autorzy przedstawili także przykłady ilustrujące możliwości zastosowania sieci neuronowych w syntezie mowy oraz syntezie i przetwarzaniu dźwięków muzycznych.


  • Zastosowanie techniki szybkich przeskoków częstotliwości nośnej w hydroakustycznym systemie do transmisji danych w wodach płytkich.
    • Jan Schmidt
    2018 Full text

    Celem rozprawy doktorskiej było zbadanie wpływu warunków propagacji fal akustycznych w przybrzeżnych wodach płytkich, na jakość transmisji danych w hydroakustycznym systemie komunikacyjnym wykorzystującym technikę szybkich przeskoków częstotliwości nośnej (ang. fast frequency hopping, FFH). W rozprawie, na podstawie przeglądu literaturowego, przedstawione zostały zarówno komercyjne systemy komunikacji podwodnej dostępne na rynku, jak i systemy będące platformami do ich rozwoju. Omówiony został hydrotelefon HTL-10, którego moduły przetwarzania sygnałów zostały zaprojektowane i oprogramowane przez Autora rozprawy. Urządzenie to stanowiło platformę sprzętową analizowanego i badanego modelu hydroakustycznego systemu cyfrowej transmisji danych. W dalszej części rozprawy przedstawiono charakterystykę kanału hydroakustycznego wraz z opisem parametrów mających szczególnie istotny wpływ na transmisję danych w systemach akustycznej komunikacji podwodnej. Przeprowadzona została analiza wpływu interferencji na sygnał sinusoidalny oraz szerokopasmowy sygnał z modulacją częstotliwości. Sygnały te zostały wykorzystane w symulacji modelu systemu transmisji danych, pracującym w akwenie o płaskim dnie. Ponadto, dla sygnału sinusoidalnego przeanalizowano możliwości jego detekcji w oparciu o analizę dyskretnego widma gęstości mocy odebranego sygnału. W wyniku przeprowadzonej analizy teoretycznej opracowana została koncepcja systemu transmisji danych, w szczególności jego warstwy fizycznej, struktura ramki danych oraz metody modulacji i kodowania kanałowego. Koncepcja została uzupełniona o obliczenia projektowe, które posłużyły weryfikacji struktury systemu i określeniu jego podstawowych parametrów technicznych. Przeprowadzono badania symulacyjne z wykorzystaniem zaprojektowanego systemu oraz modeli kanałów komunikacyjnych, odzwierciedlających warunki środowiska podwodnego. Opisany został model doświadczalnego systemu transmisji danych oraz metodyka badań eksperymentalnych. Wyniki badań eksperymentalnych, przeprowadzonych w akwenie śródlądowym, posłużyły do weryfikacji tezy postawionej w rozprawie.