Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2018

Pokaż wszystkie
  • ZASTOSOWANIE APLIKACJI INTERNETOWEJ W OCENIE JAKOŚCI DOPASOWANIA APARATÓW SŁUCHOWYCH
    • Piotr Szymański
    • Tomasz Poremski
    • Bożena Kostek
    2018 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy opisano zastosowanie aplikacji internetowej do oceny jakości dopasowania aparatów słuchowych. Metoda oceny polega na badaniu ankietowym, uzupełnionym testem rozumienia słów jednosylabowych w polu swobodnym. Opisywana aplikacja internetowa pozwala na przeprowadzenie badania z dowolnego komputera z dostępem do sieci. Dzięki implementacji metody w postaci aplikacji internetowej, można w systematyczny i uporządkowany sposób dokonywać oceny korzyści z użytkowania aparatów słuchowych. Daje też możliwość jej rozszerzenia czy modyfikacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 60% użytkowników uzyskało w ciągu 7 dni zysk z aparatu słuchowego ≥10%, co oznacza efektywne zaopatrzenie. Największy zysk osiągają pacjenci z 2. i 3. stopniem niedosłuchu według skali WHO (World Health Organization).


  • Zastosowanie dolnej granicy Cramera-Rao do analizy granicznej dokładności estymacji położenia w hybrydowym systemie lokalizacyjnym
    • Piotr Rajchowski
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    2018 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W niniejszym artykule analizie poddano graniczną dokładność estymacji położenia obiektu ruchomego w zaproponowanym hybrydowym systemie lokalizacyjnym. Zdecydowano się odejść od podejścia klasycznego – analizy wyznaczonych estymat w odniesieniu do trasy wzorcowej, na rzecz wyznaczenia dolnej granicy Cramera – Rao. Badania symulacyjne przeprowadzono dla metody wyznaczania położenia opisywanej w literaturze oraz zaproponowanej, która daje możliwość zastosowania mniej niż trzech węzłów referencyjnych.


  • Zastosowanie materiałów odpadowych do produkcji biogazów, zwłaszcza biowodoru
    • Karolina Kucharska
    • Edyta Słupek
    • Marian Antoni Kamiński
    2018 Pełny tekst

    Wyczerpywanie paliw kopalnych, będących obecnie głównymi źródłami energii oraz negatywny wpływ produktów ich spalania na środowisko, spowodowały wzrost zainteresowania produkcją biopaliw, jako obiecujących źródeł energii w przyszłości. Biogaz, a szczególnie biowodór, cechuje się wysoką wartością kaloryczną netto w porównaniu z innymi paliwami.


  • Zastosowanie metod eksploracji danych do analizy odpowiedzi czujników gazu
    • Paweł Kalinowski
    2018 Pełny tekst

    Zagadnienia poruszane w niniejszej rozprawie dotyczą zastosowania metod eksploracji danych do analizy odpowiedzi czujników gazu, umożliwiających poprawną identyfikację składu mieszaniny gazowej w elektronicznych systemach rozpoznawania gazu. Elektroniczne systemy rozpoznawania gazu to urządzenia wykorzystujące czujniki gazu oraz odpowiednio dobrane metody analizy danych pomiarowych, zdolne do określenia składu mierzonej mieszaniny gazowej. W pracy skupiono się na dwóch zagadnieniach badawczych. Pierwszym jest zastosowanie metod eksploracji danych do analizy odpowiedzi czujnika elektrokatalitycznego umożliwiające rozpoznanie typu mierzonego gazu na podstawie odpowiedzi czujnika w formie krzywych woltamperometrycznych. Drugim zagadnieniem badawczym było wykorzystanie metod ekstrakcji cech i wielowymiarowej kalibracji na danych pochodzących z matrycy komercyjnie dostępnych, półprzewodnikowych czujników gazu TGS firmy Figaro. Zaproponowane podejście umożliwia zmniejszenie niestabilności odpowiedzi czujników spowodowanych zmianami poziomu wilgotności względnej i predykcję stężenia gazu.


  • Zastosowanie metod nieniszczących w diagnostyce nawierzchni drogowych w rejonie obiektów mostowych
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Jacek Lachowicz
    • Paweł Tysiąc
    • Piotr Jaskuła
    • Krzysztof Wilde
    2018 Magazyn Autostrady

    W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania metod nieniszczących w diagnostyce nawierzchni drogowych jako alternatywę do metod tradycyjnych w celu wyjaśnienia przyczyn powstawania zarysowań poprzecznych nawierzchni w sąsiedztwie obiektów mostowych. Wykorzystano dwie metody skanowania: laserowe w celu szczegółowej inwentaryzacji powierzchni nawierzchni oraz georadarowe (GPR) w celu inwentaryzacji struktury nawierzchni. W wyniku zastosowania skanowania laserowego obszarów w rejonie dylatacji obiektów mostowych, które wykonywano z dokładnością około 3 mm, otrzymano przestrzenną mapę geometrii. Otrzymane wyniki zobrazowano w postaci mapy graficznej oraz przekrojów poprzecznych przedstawiających odchyłki od idealnej założonej w projekcie powierzchni. Skanowanie georadarowe wraz z postprocessingiem miało na celu wykrycie ewentualnych nieciągłości w strukturze warstw nawierzchni powyżej płyty przejściowej. Wykorzystano do tego analizę przewodności poszczególnych warstw. Badania wykonane metodami nieniszczącymi weryfikowano z wykorzystaniem standardowych testów związanych z badaniem i pobieraniem próbek rdzeniowych nawierzchni. W wyniku pomiarów georadarowych i analizy pobranych próbek otrzymano zgodne wyniki. Wskaźniki zagęszczenia poszczególnych warstw były znacznie mniejsze w rejonie przyczółka, niż w odległości kilku metrów od niego. Pomiary wykazały występowanie zarówno błędów projektowych, jak i związanych z budową konstrukcji nawierzchni


  • Zastosowanie metody elementów skończonych w procesie topnienia medium
    • Mateusz Flis
    2018 Pełny tekst Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    W artykule przedstawiono wyniki analizy numerycznej procesu topnienia materiału w dwóch modelach cieplnych. Założono, że w rozpatrywanych układach transport ciepła zachodzi wyłącznie mechanizmem przewodzenia. Obliczenia zrealizowano z wykorzystaniem metody entalpowej za pomocą programu ANSYS Fluent. Sprawdzono bilans energetyczny rozwiązania i wykazano prawność otrzymanych wyników.


  • Zastosowanie niskokosztowych czujników PM10 do monitoringu jakości powietrza atmosferycznego
    • Jacek Gębicki
    • Bartosz Szulczyński
    • Tomasz Kołakowski
    2018

    W pracy przedstawiono wyniki testu terenowego przeprowadzonego na terenie Gdańska w okresie od 7 do 24 lutego 2018 w celu wykazania wiarygodności uzyskiwanych wyników za pomocą komercyjnych czujników PM10 działających na zasadzie laserowego licznika cząstek w stosunku do metody odniesienia.


  • Zastosowanie nowatorskich materiałów geosyntetycznych w konstrukcjach oporowych z gruntu zbrojonego
    • Jakub Bryk
    • Remigiusz Duszyński
    2018 Magazyn Autostrady

    Artykuł prezentuje metodę projektowania stromych skarp wznoszonych z gruntów słabo przepuszczalnych, zbrojonych geosiatkami drenującymi. Z analiz przeprowadzonych dla różnej wodoprzepuszczalności gruntu i różnej geometrii skarpy wynika, że pionowy rozstaw i długość zbrojenia mają istotne znaczenie dla stateczności skarpy. Dla gruntów słabo przepuszczalnych, o typowych wartościach współczynników ściśliwości objętościowej oraz konsolidacji, wyznaczono optymalny rozstaw zbrojenia równy 0,5 m. Przy takim rozstawie geosiatka drenująca będzie w stanie wyrównać nadciśnienie wody porach gruntu słabo przepuszczalnego w ciągu 24 godzin. Wykazano również, że przy takim rozstawie wymagana przepuszczalność właściwa zbrojenia jest niezależna od jego długości. Stosowanie zbrojenia, w postaci geosiatek drenujących, o właściwościach wymaganych do rozproszenia nadciśnienia wody w porach gruntu słabo przepuszczalnego, jest ekonomicznie uzasadnione.


  • Zastosowanie obserwatorów o nieproporcjonalnych sprzężeniach zwrotnych do odtwarzania zmiennych stanu silników indukcyjnych
    • Tadeusz Białoń
    • Arkadiusz Lewicki
    • Marian Pasko
    • Roman Niestrój
    2018

    Zawartość monografii podzielono na dwie zasadnicze części. Pierwsza jest poświęcona ogólnej, uniwersalnej teorii, możliwej do zastosowania nie tylko w przypadku silnika indukcyjnego, ale również innych obiektów obserwowanych, opisanych modelami matematycznymi. Drugą część pracy stanowi opis zastosowania struktur i metod syntezy obserwatorów silnika indukcyjnego.


  • Zastosowanie sieci neuronowych w cyfrowej syntezie dźwięku
    • Szymon Zaporowski
    • Maciej Blaszke
    • Adam Kurowski
    2018

    Rozwój technik związanych z uczeniem maszynowym umożliwia nowe podejście i nowe definiowanie wielu dotychczasowych problemów. Heurystyczne algorytmy stosowane do problemów takich jak klasyfikacja danych w postaci wektorów cech, czy wyróżnianie grup obiektów o podobnych własnościach mogą znaleźć także zastosowanie w takich dziedzinach jak analiza i synteza dźwięków muzycznych. W referacie przybliżone zostały podstawowe zasady projektowania oraz rys historyczny algorytmów bazujących na jednej z metod uczenia maszynowego - sieciach neuronowych. Autorzy przedstawili także przykłady ilustrujące możliwości zastosowania sieci neuronowych w syntezie mowy oraz syntezie i przetwarzaniu dźwięków muzycznych.


  • Zastosowanie techniki szybkich przeskoków częstotliwości nośnej w hydroakustycznym systemie do transmisji danych w wodach płytkich.
    • Jan Schmidt
    2018 Pełny tekst

    Celem rozprawy doktorskiej było zbadanie wpływu warunków propagacji fal akustycznych w przybrzeżnych wodach płytkich, na jakość transmisji danych w hydroakustycznym systemie komunikacyjnym wykorzystującym technikę szybkich przeskoków częstotliwości nośnej (ang. fast frequency hopping, FFH). W rozprawie, na podstawie przeglądu literaturowego, przedstawione zostały zarówno komercyjne systemy komunikacji podwodnej dostępne na rynku, jak i systemy będące platformami do ich rozwoju. Omówiony został hydrotelefon HTL-10, którego moduły przetwarzania sygnałów zostały zaprojektowane i oprogramowane przez Autora rozprawy. Urządzenie to stanowiło platformę sprzętową analizowanego i badanego modelu hydroakustycznego systemu cyfrowej transmisji danych. W dalszej części rozprawy przedstawiono charakterystykę kanału hydroakustycznego wraz z opisem parametrów mających szczególnie istotny wpływ na transmisję danych w systemach akustycznej komunikacji podwodnej. Przeprowadzona została analiza wpływu interferencji na sygnał sinusoidalny oraz szerokopasmowy sygnał z modulacją częstotliwości. Sygnały te zostały wykorzystane w symulacji modelu systemu transmisji danych, pracującym w akwenie o płaskim dnie. Ponadto, dla sygnału sinusoidalnego przeanalizowano możliwości jego detekcji w oparciu o analizę dyskretnego widma gęstości mocy odebranego sygnału. W wyniku przeprowadzonej analizy teoretycznej opracowana została koncepcja systemu transmisji danych, w szczególności jego warstwy fizycznej, struktura ramki danych oraz metody modulacji i kodowania kanałowego. Koncepcja została uzupełniona o obliczenia projektowe, które posłużyły weryfikacji struktury systemu i określeniu jego podstawowych parametrów technicznych. Przeprowadzono badania symulacyjne z wykorzystaniem zaprojektowanego systemu oraz modeli kanałów komunikacyjnych, odzwierciedlających warunki środowiska podwodnego. Opisany został model doświadczalnego systemu transmisji danych oraz metodyka badań eksperymentalnych. Wyniki badań eksperymentalnych, przeprowadzonych w akwenie śródlądowym, posłużyły do weryfikacji tezy postawionej w rozprawie.


  • Zastosowanie wyłącznika bezpiecznikowego do formowania impulsu wielkiej mocy
    • Daniel Kowalak
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Mikołaj Nowak
    2018 Pełny tekst Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    W wielu układach fizycznych i technicznych konieczne jest wytwarzanie impulsów wielkiej mocy o krótkim czasie trwania (rzędu ułamków µs). Impulsy te uzyskuje się stosując układy formujące zasilane ze źródła impulsowego wielkiej mocy, o długim czasie trwania impulsu, rzędu kilkudziesięciu µs. Jednym z układów formujących jest bezpiecznik wyłącznikowy. W pracy metodą symulacyjną badano wpływ parametrów bezpiecznika wyłącznikowego na parametry formowanego impulsu. Nie uwzględniono wpływu obciążenia układu forującego na parametry impulsu. Uzyskano istotne wskazówki dotyczące projektowania bezpiecznika wyłącznikowego.


  • Zastosowanie założeń koncepcji efektuacji w organizowaniu wydarzenia kulturalnego – studium przypadku
    • Paweł Ziemiański
    • Paulina Czaplińska
    2018 Pełny tekst Zarządzanie w Kulturze

    The paper presents how the effectuation model, which stems from the business studies, can be applied as a tool for analysing the activities undertaken as part of culture organisation. The key element of this model involves the control-based approach to the future instead of making predictions about the future. The outline of the theoretical background is followed by the results of the qualitative research, where the answers were provided by the founder of the foundation organising a cultural event. The elicited answers were analysed in terms of their compliance with the effectuation model and the causal model contrasted with it. The analysis demonstrated the legitimacy of using the models to describe the ways of organising cultural events. Furthermore, the conclusions drawn could be food for thought for people who manage such undertakings and face the necessity of dealing with the precarious future.


  • Zastosowanie Zielonej Infrastruktury do ograniczania zanieczyszczenia wód powierzchniowych w zlewni miejskiej
    • Ewa Wojciechowska
    2018

    Wzrost liczby ludności, dynamiczna urbanizacja i wyczerpywanie się zasobów naturalnych są ważnymi problemami, z którymi trzeba się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Jednym z najcenniejszych zasobów jest woda, której zasoby podlegają bardzo silnej presji, szczególnie na terenie miast. Wymaga to pilnego poszukiwania i wprowadzania rozwiązań mających na celu ograniczanie i racjonalizację zużycia wody, ochrony zasobów wody przed zanieczyszczeniem oraz usuwania zanieczyszczeń dopływających zarówno ze źródeł punktowych jak i obszarowych. Do osiągnięcia tych celów powinny być, w miarę możliwości, wykorzystywane technologie charakteryzujące się niskim śladem środowiskowym, wpisujące się w założenia gospodarki cyrkulacyjnej. Takie założenia spełniają obiekty zaliczane do Zielonej Infrastruktury, do których zalicza się m.in. zielone dachy, ogrody deszczowe, oczyszczalnie hydrofitowe, obiekty bioretencyjne (np. muldy chłonne obsadzone roślinnością), które są często stosowane równolegle z takimi elementami jak nawierzchnie przepuszczalne (w celu podniesienia infiltracji do gruntu), zbieranie i ponowne wykorzystywanie wody opadowej czy odzysk ścieków szarych. Przykładem wielofunkcyjnych obiektów doskonale wpisujących się w założenia Zielonej Infrastruktury są oczyszczalnie hydrofitowe, które mogą być stosowane na terenach zurbanizowanych do różnych celów, począwszy od oczyszczania wód opadowych i spływów powierzchniowych z terenów miejskich i komunikacyjnych, poprzez doczyszczanie odpływów z oczyszczalni konwencjonalnych, oczyszczanie ścieków z przelewów burzowych, oczyszczanie odcieków ze składowisk komunalnych oraz fitoremediację zanieczyszczonych osadów dennych pochodzących ze zbiorników retencyjnych. Obiekty hydrofitowe stosowane są również do oczyszczania ścieków szarych, recyrkulowanych w gospodarstwach domowych.


  • Zdolności dynamiczne do budowania chmury wartości w modelach biznesów
    • Tadeusz Falencikowski
    2018

    Obserwacja współczesnych metod tworzenia wartości daje podstawy do wyłonienia nowej logiki ich generowania. Analiza modeli wytwarzania wartości przez przedsiębiorstwa np. sieciowe wykazała, że formułują one chmury wartości. Struktury tych chmur są różnorodne, niejednolite, kłębiaste. Przeprowadzone prace pozwoliły na sformułowanie obrazów wartości generowanych przez twarde komponenty modeli biznesów. Osiągnięcie tych wyników pozwoliło na sformułowanie zdania o zdolnościach dynamicznych potrzebnych do generowania chmur wartości w modelach biznesów.


  • Zespół mieszkaniowy przy ul. 3 Maja 27-31 w Gdyni. Wybitne dzieło architektury modernistycznej w Polsce i jego konserwacja
    • Robert Hirsch
    2018

    Opisywany zespół mieszkaniowy należy do największych kubaturowo obiektów mieszkalnych z lat 30. XX w. w Gdyni. Jest to sztandarowe dzieło architektury modernistycznej w Polsce. W budynku zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, technicznych i materiałowych. Budynek wyróżniał się znakomitym wyposażeniem i eleganckim wykończeniem plastycznym. Od kilkunastu lat trwa proces rewaloryzacji tego zabytkowego budynku, bazujący na współpracy mieszkańców i samorządu miasta.


  • Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej
    • Janusz Cieśliński
    • Agnieszka Lendzion
    • Łukasz Fusiara
    • Krzysztof Karaszewski
    • Kajetan Lewandowski
    2018 Pismo PG

    Politechnika Gdańska realizuje projekt Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej (POWER 3.5) dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia na studiach II i III stopnia, zwiększenie efektywności zarządzania Politechniką Gdańską oraz podniesienie kompetencji kadr. Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2022 roku. Instytucją pośredniczącą w finansowaniu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


  • Zjawisko kawitacji hydrodynamicznej i akustycznej w połączeniu z zaawansowanymi procesami utleniania, jako skuteczne metody oczyszczania ścieków z produkcji asfaltów
    • Michał Gągol
    2018 Pełny tekst

    W pracy doktorskiej przedstawiono wyniki badań nad zastosowaniem kawitacji hydrodynamicznej oraz akustycznej, wspomaganych zewnętrznymi odczynnikami utleniającymi (ozonem; nadtlenkiem wodoru; oraz ich mieszaniną – tzw. odczynnikiem peroxone) do obniżenia ładunku zanieczyszczeń ścieków rzeczywistych z produkcji asfaltów. Przeprowadzono szczegółową analizę zmian zawartości lotnych związków organicznych tlenu i siarki oraz porównano efektywność obniżania sumarycznych wskaźników zanieczyszczenia: CHZT i BZT5. Wykazano, że najskuteczniejszy proces oczyszczania ścieków z produkcji asfaltów oraz ścieków modelowych obejmuje kawitację hydrodynamiczną wspomaganą odczynnikiem peroxone. Uzyskano wysoką efektywność utleniania fenolu i jego pochodnych charakteryzujących się wysoką biotoksycznością. Analiza ekonomiczna procesów oczyszczania wskazała, że kawitacja hydrodynamiczna wspomagana AOPs może stanowić efektywną metodę wstępnego, chemicznego oczyszczania ścieków z produkcji asfaltów, stosowaną przed etapem oczyszczania biologicznego.


  • Zmiany w percepcji jakości kształcenia absolwentów zajmujących stanowiska w obszarze zarządzania projektami
    • Grzegorz Zieliński
    2018

    W niniejszym opracowaniu zaprezentowano badania dotyczące zmian w oczekiwaniach odnośnie jakości kształcenia przez absolwentów zajmujących obecnie stanowiska w zespołach projektowych lub będących kierownikami projektów.


  • Zmienność charakterystycznych zanieczyszczań w procesie oczyszczania wód powierzchniowych zasilanych ściekami opadowymi w systemie hydrofitowym
    • Marzena Stosik
    2018 Pełny tekst

    W ostatnich latach problematyka gospodarowania wodami opadowymi staje się zagadnieniem coraz bardziej wielowymiarowym. W Polsce przeważają systemy kanalizacji rozdzielczej i większość sieci deszczowych odprowadza wody opadowe bezpośrednio do odbiornika, bez jakiegokolwiek oczyszczania, co stanowi poważne zagrożenie dla jakości tych wód. Jest to szczególnie niebezpieczne dla płynących przez miasta małych cieków, dla których gwałtowne zrzuty z systemów kanalizacji deszczowej przekraczają możliwości hydrauliczne, a wprowadzany ładunek zanieczyszczeń stanowi poważne źródło zanieczyszczania. Najbardziej niebezpiecznym w tym przypadku dla środowiska wodnego zanieczyszczeniem jest zawiesina ogólna. Jak wskazuje wielu Autorów to w zawiesinie kumuluje się od 20 do 90% wszystkich zanieczyszczeń, ponadto z frakcją zawiesin drobnych związane są metale ciężkie, które w ten sposób migrują w środowisku. Celem pracy było określenie rozmieszczenia wybranych zanieczyszczeń, oraz zmiany skład zawiesiny i wielkość cząstek zawiesin w wodach potoku zasilanych ściekami opadowymi podczas oczyszczania w systemie hydrofitowym, w różnych warunkach atmosferycznych. Badania prowadzono w latach 2011-2014 w obiekcie pracującym w warunkach rzeczywistych w pełnej skali, składającym się z piaskownika (S1), zbiornika retencyjnego (stawu) (S2) oraz ze złoża hydrofitowego z poziomym przepływem ścieków (S3), który zasilany był wodami potoku Swelina, do którego odprowadzono ścieki opadowe.