Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
100 lat Laboratorium Maszynowego na Politechnice w Gdańsku.
- Dariusz Mikielewicz
- Józef Niegoda
- Andrzej Wróblewski
Wydanie albumowe poświęcone 100-letniej historii Laboratorium Maszynowego na Politechnice w Gdańsku. W opisie omówiono funkcje, jakie pełniło laboratorium w okresie istnienia. Początkowo był to zakład energetyczny zaopatrujący uczelnię w ciepło, energię elektryczną i wodę oraz laboratorium dydaktyczne dla studentów. W ostatnim okresie pełni ono głównie rolę laboratorium dydaktycznego oraz naukowo-badawczego. Część ilustracyjna zawiera unikalne zdjęcia budynku laboratorium, jego elementów architektonicznych oraz zdjęcia maszyn, urządzeń, przyrządów pomiarowych stanowiących wyposażenie laboratorium i schematy z lat 1904-2004.
-
100 lat Laboratorium Maszynowego na Politechnice w Gdańsku 1904-2004.
- Dariusz Mikielewicz
- Józef Niegoda
- Andrzej Wróblewski
Przedstawiono 100-letnią historię Laboratorium Maszynowego na Politechnice w Gdańsku. Omówiono funkcje, jakie pełniło laboratorium w okresie istnienia. Początkowo był to zakład energetyczny zaopatrujący uczelnię w ciepło, energię elektryczną i wodę oraz laboratorium dydaktyczne dla studentów. W ostatnim okresie pełni ono głównie rolę laboratorium dydaktycznego oraz naukowo-badawczego. Część ilustracyjna zawiera unikalne zdjęcia budynku laboratorium, jego elementów architektonicznych oraz zdjęcia maszyn, urządzeń, przyrządów pomiarowych stanowiących wyposażenie laboratorium i schematy z lat 1904-2004.
-
100 lat nauczania politechnicznego w Gdańsku.
- Zbigniew Cywiński
Na tle zdarzeń politycznych i w nawiązaniu do specyfiki technicznej przedstawiono historię nauczania politechnicznego od chwili narodzin niemieckiej wyższej szkoły technicznej w r. 1904. Artykuł nawiązuje do stulecia otwarcia tej uczelni i sześćdziesięciolecia powołania do życia Politechniki Gdańskiej.
-
100 years of the technical university education in Gdańsk 1904-2004.
- Zbigniew Cywiński
Na tle warunków polityczno-społecznych książka przedstawia szczegółowo narodziny i działalność niemieckiej politechniki w Gdańsku w latach 1904-1945 oraz trudne początki Politechniki Gdańskiej po jej uruchomieniu w roku 1945. Angielskojęzyczna wersja książki pozwala na jej upowszechnienie za granicą, gdzie sprawy te nie są znane lub też są naświetlane dość jednostronnie.
-
100 years of the technical university education in Gdańsk 1904-2004.
- Zbigniew Cywiński
Na tle warunków polityczno-społecznych książka przedstawia szczegółowo narodziny i działalność niemieckiej politechniki w Gdańsku w latach 1904-1945 oraz trudne początki Politechniki Gdańskiej po jej uruchomieniu w roku 1945. Angielskojęzyczna wersja książki pozwala na jej upowszechnienie za granicą, gdzie sprawy te nie są znane lub też są naświetlane dość jednostronnie.
-
1.2V low-power four-quadrant CMOS transconductance multiplier operating in saturation region.
- Stanisław Szczepański
- Sławomir Kozieł
W pracy opisano niskomocową strukturę układową liniowego transkonduktancyjnego mnożnika czteroćwiartkowego pracującego w zakresie nasycenia. Układ analizowano z uwzględnieniem standardowego 0,35-mikrometrowego procesu CMOS. Przeprowadzone symulacje przy pomocy programu SPICE wykazały wysoką liniowość w odniesieniu do obu wejść sterujących X, Y. Np. dla sygnału harmonicznego 1 MHz; 0,3Vp-p na wejściu Y uzyskano zniekształcenia harmoniczne poniżej -70,5dB. Przy szumach na wejściu układu równych 0,6[µV/√Hz] poziom zakresu dynamicznego wynosił 52dB dla poboru mocy równego 0,05 mW z 1,2 woltowego źródła napięcia zasilającego.
-
2,4,6-Trimethylbenzamide.
- Maria Gdaniec
- Teresa Olszewska
- Tadeusz Połoński
Analiza rentgenograficzna monokryształu 2,4,6-trimetylobenzamidu wykazała, że cząsteczki imidu oddziałują ze sobą poprzez wiązania wodorowe typu N-H...O=C tworząc motyw C(4). Takie uporządkowanie cząsteczek w sieci krystalicznej jest dodatkowo stabilizowane poprzez słabe oddziaływanie typu N-H...pi pomiędzy atomem syn-H grupy amidowej a pierścieniem aromatycznym. Wzajemne ułożenie grupy amidowej i pierścienia aromatycznego jest prawie prostopadłe.
-
3D Macromodels in the FDTD filter analysis.
- Łukasz Kulas
- Michał Mrozowski
W artykule pokazane jest zastosowanie makromodeli 3D do analizy filtrow metoda FDTD. Makromodele tworzone są w oparciu o opis objętości metodą FDFD, a następnie redukcję równań stanu metodą ENOR. Metoda pozwala na uzyskanie dużych dokładności przy czasie obliczeń zbliżonym do siatki podstawowej.
-
40 - lecie badań kompatybilności elektromagnetycznej w elektrotechnice okrętowej prowadzonych na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.
- Krzysztof Fagiewicz
W artykule przedstawiony został przebieg prac badawczych wykonanych w latach 1962-2003, na Wydziale Elektrotechniki I Automatyki Politechniki Gdańskiej, które dotyczyły problematyki kompatybilności elektromagnetycznej okrętowych urządzeń elektrycznych. Badania obejmowały identyfikację źródeł zaburzeń elektromagnetycznych w obwodach okrętowych urządzeń elektrycznych, propagację i tłumienie zaburzeń w urządzeniach i sieciach elektroenergetycznych statków oraz określenie wpływu zaburzeń na pracę elektrycznych urządzeń okrętowych. Przywołano ważniejsze opracowania wykonane dla przemysłu okrętowego oraz publikacje zawierające wyniki i wnioski z dokonanych badań.
-
50 lat strunobetonów w polskim mostownictwie.
- Henryk Żółtowski
- Krzysztof Żółtowski
- Piotr Żółtowski
Od połowy ubiegłego wieku nastąpił światowy rozwój prefabrykacji elementów betonowych w budownictwie. Trend prefabrykacji ogarnął również budownictwo komunikacyjne, owocując wieloma realizacjami obiektów z betonu sprężonego. W referacie przedstawiono genezę oraz rozwój systemu mostów drogowych wykonanych z zaprojektowanych i wdrożonych przez autora sprężonych, prefabrykowanych belek typu ''Kujan''. Przedstawiono szczegóły pierwszego zastosowania tych belek na przykładzie mostu nad Kanałem Trynka w Grudziądzu z 1955r. oraz obecne realizacje na terenie Trójmiasta. Przegląd poparto dokumentacją fotograficzną oraz wynikami oględzin i oceną trwałości 50 - letnich konstrukcji. System typu ''Kujan'' uznano za sprawdzony i ekonomiczny sposób budowy małych mostów.
-
A concept of the predicting of technical state of devices.
- Janusz Lemski
Przedstawiono możliwości i ograniczenia dotyczące prognozowaia stanu technicznego urządzeń oraz wykazano potrzebę doskonalenia metod planowania ich obsług profilaktycznych. Wskazano możliwość przekształcenia rozkładów szybkości zużywania urządzeń na rozkłady czasu ich poprawnego działania do osiągnięcia stanu granicznego.
-
A convenient synthesis of (S)-O-benzyl-N-tert-butoxycarbonyl-beta-tyrosine.
- Ryszard Andruszkiewicz
- Adam Treder
Opracowano dogodną metodę syntezy tytułowego aminokwasu z aldehydu 4-benzyloksybenzoesowego, kwasu malonowego i octanu amonu. Otrzymany aminokwasu rozdzielono na enancjomery poprzez krystalizację soli diastereoizomerycznej z kwasem L-winowym.
-
A fast high-resolution 3-D Finite Difference Time-Domain scheme with macromodels.
- Łukasz Kulas
- Michał Mrozowski
Zaprezentowano szybki trójwymiarowy wysokorozdzielczy algorytm różnic skończonych w dziedzinie czasu. Zwiększona rozdzielczość osiągnięta została poprzez połączenie standardowego schematu FDTD z makromodelami silnie zagęszczonych objętości stworzonych przez zastosowanie redukcji rzędu modelu. Nowy schemat FDTD z makromodelami jest wyprowadzony. Koszt numeryczny nowej metody jest wyestymowany. Doskonałe wyniki zostały zaobserwowane w trakcie testów numerycznych dla dużych współczynników zagęszczenia.
-
A Framework for Analyzing Trust in IT Systems.
- Janusz Górski
Problem uzasadnienia zaufania do systemów realizowanych w technologiach informacyjnych nabiera coraz większego znaczenia wraz z poszerzaniem zakresu zastosowań takich systemów. W artykule wprowadzono koncepcje 'dowodu zaufania', który stanowi strukturę zawierająca cały materiał dowodowy wraz ze stowarzyszona z nim argumentacja uzasadniająca, ze system jest wystarczająco wiarygodny (w sensie bezpieczeństwa, zabezpieczenia, prywatności lub jakimkolwiek innym). Prezentacji dokonano odwołując się do wyników projektu DRIVE (5 PR UE), w którym wykorzystano to podejście do wytworzenia dowodu zaufania do infrastruktury informatycznej wspomagającej procesy dystrybucji i stosowania leków w środowisku szpitalnym.
-
A general framework of new subdivision regulations.
- Maciej Pawłowski
Podano prawidłową strukturę nowych przepisów niezatapialności, podkreślając, że wskaźniki niezatapialności są tym samym co uśredniony mnożnik s. Praca analizuje uśrednianie tego mnożnika. Wskazano na związek między wskaźnikami niezatapialności, a średnim stanem morza, które statek może przetrwać.
-
A memoryless direct digital synthesizer based on Taylor series approach.
- Ewa Hermanowicz
- Mirosław Rojewski
W pracy rozważono dwa podejścia do projektowania cyfrowego, kwadraturowego generatora syntezy bezpośredniej (DDS). Pierwsze z nich wykorzystuje małą pamięć na próbki jednego okresu bazowej sinusoidy zespolonej o małej szybkości próbkowania i interpolację tej sinusoidy szeregiem Taylora do docelowej, większej szybkości próbkowania. Drugie jest rozwiązaniem bezpamięciowym z bezpośrednią aproksymacją zespolonej sinusoidy za pomocą szeregu Taylora. W drugim rozwiązaniu, bezpamięciowym, uzyskano poprawę charakterystyk generatora DDS w porównaniu z literaturowymi (większy zakres dynamiczny wolny od prążków obcych). W tym celu zastosowano centralną aproksymację w kolejnych podprzedziałach bazowego interwału próbkowania zamiast literaturowej aproksymacji skupionej na krańcach podprzedziałów. Wyniki zilustrowano przykładami opracowanymi w środowisku MATLAB.
-
A method for determination of fuel oil consumption saving by stepvise differetiating loads on ship diesel engines running in paralel.
- Jerzy Herdzik
- Andrzej Balcerski
przedstawiono metodykę wyznaczania oszczędniości w zużyciu paliwa dla silników pracujących na wspólną sieć w wyniku różnicowania ich obciążeń oraz stosowania metody krokowych zmian obciążenia. znajomość charakterystyk zużycia paliwa poszczególnych silników oraz histogramu rozkładu obciążeńeksploatacyjnych pozwala po zastosowaniu proponowanej metody na wyznaczanie oszczędności w zuzyciu paliwa.
-
A mobile loop order–disorder transition modulates the speed of chaperonin cycling
- Frank Shewmaker
- Michael J. Kerner
- Manajit Hayer-Hartl
- Gracjana Klein-Raina
- Costa Georgopoulos
- Samuel J. Landry
Molecular machines order and disorder polypeptides as they form and dissolve large intermolecular interfaces, but the biological significance of coupled ordering and binding has been established in few, if any, macromolecular systems. The ordering and binding of GroES co-chaperonin mobile loops accompany an ATP-dependent conformational change in the GroEL chaperonin that promotes client protein folding. Following ATP hydrolysis, disordering of the mobile loops accompanies co-chaperonin dissociation, reversal of the GroEL conformational change, and release of the client protein. "High-affinity" GroEL mutants were identified by their compatibility with "low-affinity" co-chaperonin mutants and incompatibility with high-affinity co-chaperonin mutants. Analysis of binding kinetics using the intrinsic fluorescence of tryptophan-containing co-chaperonin variants revealed that excessive affinity causes the chaperonin to stall in a conformation that forms in the presence of ATP. Destabilizing the beta-hairpins formed by the mobile loops restores the normal rate of dissociation. Thus, the free energy of mobile-loop ordering and disordering acts like the inertia of an engine's flywheel by modulating the speed of chaperonin conformational changes.
-
A Model for Low Frequency Noise Generation in MOSFETs.
- Arkadiusz Szewczyk
- Jan A. Chroboczek
Przedstawiono model generacji szumów małoczęstotliwosciowych tranzystora MOS. Model został użyty do symulacji szumów cienkotlenkowych tranzystorów MOS. Wyniki symulacji porównano z danymi pomiarowymi. Zaprezentowano sposób wykorzystania pomiarów szumów m.cz. do wyznaczania niektórych parametrów charakteryzujących tranzystory MOS.
-
A model of ship propulsion systems operating process.
- Jerzy Girtler
Artykuł zawiera opis formalny procesu eksploatacji układów napędowych statków. Model tego procesu został przedstawiony w formie dwuwymiarowego procesu,, którego współrzędnymi są procesy semi-Markowa o skończonych zbiorach stanów. Jeden z tych procesów jest procesem zmian stanów technicznych układów napędowych a drugi „ procesem zmian ich stanów eksploatacyjnych. Zaproponowano także jednowymiarowy model procesu eksploatacji układów napędowych statków.