Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2019

Show all
  • Wykorzystanie technik analitycznych do oceny emisji lotnych związków organicznych uwalnianych z materiałów polimerowych, jako obiecujące rozwiązania w kontroli ich jakości – Część 1
    • Mariusz Marć
    • Jacek Namieśnik
    • Józef Haponiuk
    • Krzysztof Formela
    2019 Analityka: Nauka i Praktyka

    Dynamiczny wzrost w zakresie wykorzystania szerokiej gamy materiałów polimerowych w produkcji przedmiotów codziennego użytku powoduje, że mogą one znacząco wpływać na rodzaj i ilość związków chemicznych występujących w środowisku zewnętrznym (outdoor), jak i w środowisku wewnętrznym (indoor), takich jak pomieszczenia mieszkalne oraz środowiska pracy (stanowiska pracy). Bardzo istotny wpływ na jakość środowiska wewnętrznego ma czystość użytych surowców oraz warunki przetwórstwa, stosowane podczas produkcji wyrobów na bazie tworzyw sztucznych i/lub gumy. Jednym z co raz to częściej stosowanych rozwiązań w ocenie jakości oraz procesów degradacji materiałów polimerowych jest wykorzystanie technik i urządzeń analitycznych, opartych na wykorzystaniu techniki analizy fazy nadpowierzchniowej do badania emisji związków chemicznych z grupy lotnych związków organicznych.


  • Wykorzystanie technik analitycznych do oceny emisji lotnych związków organicznych uwalnianych z materiałów polimerowych, jako obiecujące rozwiązania w kontroli ich jakości – Część 2
    • Mariusz Marć
    • Jacek Namieśnik
    • Józef Haponiuk
    • Krzysztof Formela
    2019 Analityka: Nauka i Praktyka

    W pracy przedstawione zostały informacje na temat najczęściej stosowanych procedur analitycznych opartych na wykorzystaniu techniki analizy fazy nadpowierzchniowej w trybie dynamicznego pobierania próbek analitów do badania emisji związków chemicznych z grupy lotnych związków organicznych. Rozwiązanie to zostało zaproponowane, jako nowego typu podejście do oceny zmian właściwości fizyko-chemicznych materiałów polimerowych zachodzących podczas procesów ich degradacji. Zestawiono również podstawowe informacje odnośnie rozwiązań umożliwiających zminimalizowanie problemów wynikających z braku zapewnienia odpowiedniej spójności pomiarowej przy zastosowaniu odmiennych typów urządzeń analitycznych w procesie szacowania emisji.


  • Wyłączniki różnicowoprądowe i urządzenia do detekcji zwarć łukowych w ochronie przed pożarem
    • Stanisław Czapp
    2019

    W referacie przedstawiono zasady stosowania wyłączników różnicowoprądowych w ochronie przed pożarem. Podano ich największy dopuszczalny znamionowy prąd różnicowy zadziałania w tej ochronie oraz zwrócono uwagę na przypadki, w których mogą one nie działać, mimo występującego zagrożenia pożarowego. Omówiono również urządzenia do detekcji zwarć łukowych, które są nowym rodzajem zabezpieczeń, zalecanym do instalacji elektrycznych obiektów o zwiększonym zagrożeniu pożarowym.


  • Wymagania dotyczące ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach ładowania pojazdów elektrycznych
    • Stanisław Czapp
    2019

    Rozdział przedstawia problematykę bezpieczeństwa elektrycznego w instalacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Podano wymagania najważniejszych krajowych aktów prawnych oraz najnowszych norm międzynarodowych. Omówiono środki ochrony przeciwporażeniowej oraz zasady sprawdzania takich instalacji.


  • Wymagania stawiane urządzeniom do detekcji zwarć łukowych w instalacjach niskiego napięcia
    • Stanisław Czapp
    2019 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule zwrócono uwagę na zagrożenie pożarem pochodzące od iskrzenia/zwarcia łukowego w instalacji niskiego napięcia. Przedstawiono podstawowe wymagania normy PN-EN 62606 obejmującej swym zakresem urządzenia do detekcji zwarć łukowych (AFDD). Urządzenia te zaczynają pojawiać się w polskich instalacjach elektrycznych, a w niektórych krajach są już obowiązkowym wyposażeniem wybranych obwodów. Omówiono również charakterystyki działania tych urządzeń oraz zalecenia odnośnie do ich stosowania.


  • Wymagania stawiane urządzeniom do detekcji zwarć łukowych w instalacjach niskiego napięcia
    • Stanisław Czapp
    2019 INPE: Informacje o Normach i Przepisach Elektrycznych

    W artykule zwrócono uwagę na zagrożenie pożarem pochodzące od iskrzenia bądź zwarcia łukowego w instalacji niskiego napięcia. Przedstawiono podstawowe wymagania normy PN-EN 62606, której przedmiotem są urządzenia do detekcji zwarć łukowych (AFDD). Urządzenia te zaczynają pojawiać się w polskich instalacjach elektrycznych, a w niektórych krajach są już obowiązkowym wyposażeniem określonych obwodów i/lub obiektów. Omówiono charakterystyki działania tych urządzeń oraz zalecenia odnośnie do ich stosowania.


  • Wyróżnienie HR Excellence in Research dla PG na następne 3 lata
    • Agnieszka Lendzion
    2019 Full text Pismo PG

    W listopadzie 2019 r. Komisja Europejska przekazała decyzję o utrzymaniu i przedłużeniu prawa do posługiwania się wyróżnieniem HR dla Politechniki Gdańskiej na następne trzy lata, uznając realizację Strategii HR4R PG za systematyczną i zgodną z opisem w planie działań, zaś same działania za cechujące się wysoką jakością.


  • Wysokość progresywnej fali regularnej ulegającej załamaniu przed morską budowlą hydrotechniczną
    • Waldemar Magda
    2019 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Transformacja progresywnej fali regularnej w strefie brzegowej wraz z koncepcją równoważnej fali głębokowodnej. Warunki załamania fali progresywnej. Analiza nomogramów do odczytu: wskaźnika głębokości wody w miejscu załamania fali (poprawa błędnego wzoru) oraz wskaźnika wysokości fali załamującej się przed morską budowlą hydrotechniczną (rozbudowa algorytmu budowy nomogramu poprzez uwzględnienie warunku Miche'a stromości granicznej fali przy ograniczonej głębokości wody).


  • Wystawa indywidualna "Jesteś przewrażliwiona!", Kolonia Artystów - Dolne Miasto
    • Patryk Różycki
    2019

    „Myśli coraz intensywniej o swojej twarzy, której dziewczęca dziecinność czyni go śmiesznym w oczach kobiety, cały jest wcielony w swą dziecinną twarzyczkę, która tężeje, drętwieje i (o, rozpaczy!) czerwieni się!”. Może to banalne, ale Patryk Różycki wciąż dotyka kwestii własnej kondycji i tożsamości. Sam sobie zadaje pozornie naiwne pytania o to, kim był kiedyś i czy tym kimś nadal jest. Drży. Dryfuje pomiędzy skrajnymi stanami emocjonalnymi. Szuka bezpieczeństwa, pewnych punktów stycznych na linii minionych i teraźniejszych wydarzeń. Chce osadzić się na osi czasu. Nie tylko operuje językiem zgodnie z jego przeznaczeniem, ale także komunikuje się poza i ponad nim. Sztuka Różyckiego jest jak gadamerowskie „swobodne mówienie”, czyli pewien strumień, który płynie przy całkowitym oddaniu się rzeczy. Artysta wychodzi sobie z tyłka, zamyka się w solniczce i jednocześnie zastanawia, jak wygląda rzeczywistość z perspektywy liści na drzewie, deszczownicy albo cudzej gumki do włosów. Zamyka się w mikroświecie własnego pokoju-pracowni, gdzie jest aktywny, agresywny w robieniu, wydala sam siebie, rejestruje, uczestniczy i obserwuje. Przepracowuje relacje, spełnia małe marzenia, pozwala sobie na kaprysy. Do tego w sposób maniakalny zbiera wspomnienia. Owe wspomnienia zostają utrwalone w postaci konkretnych wytworów, które zdaniem artysty niosą ze sobą uniwersalne prawdy. Wydawać by się mogło, że Różycki upublicznia prywatność, bo zbyt długo nosił ją w sobie. W dzieciństwie była ograniczona wyłącznie do jego niewielkiego, cherlawego ciała — jedynej przestrzeni, do której nikt inny nie miał dostępu. Wchodził do stodoły znajdującej się nieopodal własnego domu tylko dlatego, by przeżywać intymne chwile. Tak naprawdę Różycki nieprzerwanie zastanawia się nad tym, co warunkuje ontologiczną strukturę jego życia. Rozwleka więc wątki, uporczywie przegląda w oczach innych i w jakimś sensie przekonuje ich, żeby nie rezygnowali z samych siebie. Jest nadwrażliwym autoobserwatorem. Żyje w opowieści, którą tworzy i mieszka w swojej osobistej narracji.


  • Wystawa Rekurancje - Potęgometria w ICS, Gdańsk 2019
    • Patryk Różycki
    2019

    REKURANCJE - POTĘGOMETRIA" - Pierwsza część tytułu wystawy -"Rekurancje” oznacza "poszerzenie granic w celu intensywniejszej aktywności wewnątrz ram". Proces ten realizuje się poprzez akty artystyczne, które można postrzegać jako różnicowanie systemów interakcyjnych na linii artysta - odbiorca; określanie funkcji i celów realizacji dzieła sztuki, badanie wpływu lokalnego środowiska na metodologię i sposób realizacji dzieła sztuki, które może być interpretowane jako środek komunikacji w przestrzeni społecznej. Druga część tytułu wystawy - "Potęgometria" - nawiązuje do pojęć z nauki geopolityce - o modelowaniu i pomiarze potęgi aktorów życia międzynarodowego, która odwołuje się do takich kategorii jak "rozum" i "wola". Realizowana wystawa jest zatem próbą wypracowania modelu działania na styku różnych rodzajów wiedzy, sposobów pozyskiwania informacji i procesu twórczego. Działalność artystyczną można przyrównać do procesu wytwarzania silników. Metafora „wytwarzania silnika” jest analogią, adekwatną do procesu twórczego w obszarze sztuki i dla tytułowych „rekurancji” gdyż jej przedmiotem jest problem wytwarzania „prototypów” w ramach istniejących struktur społecznych i kulturowych.


  • Wytwarzanie cienkich warstw dla tlenkowych ogniw paliwowych metodą pirolizy aerozolowej
    • Dagmara Grudzień
    2019

    Celem pracy doktorskiej były badania cienkich warstw wytworzonych za pomocą pirolizy aerozolowej na potrzeby tlenkowych ogniw paliwowych. Warstwy te miały spełniać funkcje ochronne dla dwóch zastosowań, jako bariera dyfuzyjna między katodą, a elektrolitem oraz jako warstwy ochronne dla stalowych interkonektorów pracujących w różnych atmosferach.


  • Wytwarzanie i badanie związków domieszkowanego tlenku ceru jako anodowych materiałów katalitycznych do tlenowych ogniw paliwowych zasilanych biogazem
    • Jagoda Budnik
    • Jakub Jeziorski
    • Mikołaj Chlipała
    • Beata Bochentyn
    2019

    W ramach pracy wytworzono tlenki ceru domieszkowane Pr, Y, La, Nd i Sm w stosunku 9:1 metodą strącania z odwróconej mikroemulsji. Wytworzone nanokrystaliczne proszki poddano analizie XRD, co dowiodło ich jednofazowości. Następnie, otrzymane tlenki nałożono w formie warstw katalitycznych na anody ogniw paliwowych. Korzystając z mikroskopii SEM, przeprowadzono obserwację powierzchni warstw z domieszką Pr, La, Nd i Sm po wygrzewaniu. Mikrostrukturze warstwy domieszkowanej Pr widocznie różniła się w stosunku do pozostałych, charakteryzując się większą gęstością sieci spękań. W następnej kolejności sprawdzono działanie warstw w czasie pracy ogniwa w biogazie. Na podstawie badania stężenia gazów wylotowych metodą FTIR oraz przeprowadzanych w tym samym czasie pomiarów gęstości prądu uzyskiwanego w układzie, możliwe było porównanie efektywności warstwy Ce0,9Sm0,1O2-δ i Ce0,9Pr0,1O2-δ w zapobieganiu degradacji ogniwa. Warstwa Ce0,9Sm0,1O2-δ pozwoliła na wydajniejsze działanie ogniwa w czasie, co wskazuje na jej przewagę w powstrzymywaniu osadzania się węgla na anodzie.


  • Wytwarzanie i charakterystyka cienkich warstw diamentowych na podłożach ze szkła kwarcowego, w szczególności na światłowodach włóknistych, dla zastosowań w sensorach optoelektronicznych
    • Mateusz Ficek
    2019

    Głównym celem naukowym prac badawczych przeprowadzonych w rozprawie było wytwarzanie i modyfikacja funkcjonalności cienkich, przewodzących warstw diamentowych syntezowanych na podłożach optycznych. W ramach przeprowadzonych badań wytworzono szereg warstw diamentowych o specyficznych właściwościach optycznych i elektrycznych, mających na celu wykazanie możliwości wykorzystania takich struktur dla celów sensorycznych. Do poprawy efektywności wzrostu warstw diamentowych na szkle opracowano oryginalną metodę zarodkowania powierzchni szklanych wspomaganej niskotemperaturową obróbką plazmochemiczną. Światłowodowe sensory optyczne z pokryciem diamentowym wykonanym z użyciem technologii osadzania z fazy gazowej CVD pozwalają wykrywać zmiany współczynnika załamania światła badanego ośrodka. Warstwy te pracują również jako elektrochemiczny materiał elektrodowy pozwalający na detekcję molekuł poprzez procesy utlenienia/redukcji, jak i zmian impedancji. W pracy zaprezentowano nową unikatową technologię osadzania warstw diamentowych na podłożach szklanych w niskiej temperaturze używając systemu liniowej anteny mikrofalowej LA MW PA CVD (z ang. Linear Antenna Microwave Plasma Assisted CVD).


  • Wytwarzanie i wybrane właściwości kompozycji kauczukowych z regenerowaną celulozą.
    • Piotr Koziński
    • Marcin Włoch
    • Adrianna Kozłowska
    • Paulina Parcheta
    • Adam Olszewski
    • Filip Bagiński
    • Janusz Datta
    2019 Full text Elastomery

    Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu regenerowanych włókien wiskozowych (dodanych w ilości 10, 20, 30 phr) jako proekologicznego napełniacza na wybrane właściwości kompozycji na osnowie kauczuku na-turalnego. Dla każdej z wyżej wymienionych proporcji otrzymano materiały wulkanizowane przez 5, 10, 15, 20 minut. Uzyskane materiały poddano statycznej próbie rozciągania, badaniu elastyczności przy odbiciu metodą Schoba, twardości metodą Shore’a oraz pomiarom ścieralności. Wyniki badań zostały porównane z materiałem referencyjnym, który nie zawierał dodatku włókien wiskozowych. Stwierdzono, że wzrost zawartości włókien obniża wytrzymałość na rozciąganie oraz elastyczność przy odbiciu, ale powoduje wzrost twardości, wydłużenia trwałego, wydłużenia przy zerwaniu oraz modułów przy wydłużeniu 100, 200 i 300%.


  • Wytwarzanie powłok hydroksyapatytowych z osłoną biologiczną na stopie tytanu
    • Michał Bartmański
    2019 Full text

    Obecnie powłoki hydroksyapatytowe wytwarzane na implantach ze stopów tytanu nie w pełni spełniają stawiane im wymagania. Charakteryzują się dużą grubością i słabą adhezją do metalicznego podłoża. Ponadto nie posiadają właściwości antybakteryjnych, a tworzenie biofilmu na powierzchni implantu jest jedną z głównych przyczyn odrzucenia implantu i potrzeby jego rewizji. Celem naukowym pracy było określenie wpływu składu roztworu oraz parametrów procesu wytwarzania powłok nanohydroksyapatytowych z nanosrebrem i nanomiedzią na ich skład chemiczny, morfologię, adhezję i właściwości bakteriobójcze, jak też określenie determinant procesu i mechanizmów tworzenia powłoki, jej wiązania z podłożem oraz zdolności zabijania bakterii chorobotwórczych w różnym czasie po wytworzeniu powłoki. Przeprowadzone badania wykonane dla powłok potwierdziły pozytywny wpływ obecności nanocząstek srebra i miedzi przede wszystkim na homogeniczność, właściwości mechaniczne oraz właściwości antybakteryjne. Udowodniono, że powłoki nanoHAp z nanosrebrem i nanomiedzią, w porównaniu z powłokami nanoHAp bez nanometali, charakteryzują się mniejszą liczbą i wielkością pęknięć, mniejszą grubością, wyższymi wartościami twardości i modułu Younga oraz dwukrotnie lepszą adhezją do metalicznego podłoża. Dodatkowo dla powłoki nanoHAp z nanosrebrem i nanomiedzią wykazano długotrwałe uwalnianie nanocząstek metalicznych do roztworu sztucznej śliny oraz zapobieganie powstawania biofilmu na powierzchni powłoki.


  • Wywiezione w 1945 roku książki wracają do Biblioteki Politechniki Gdańskiej
    • Kamila Kokot
    2019 Pismo PG

    Biblioteka PG otrzymała od Uniwersytetu w Bremie 15 woluminów książek, które powróciły na naszą uczelnię po tym, jak zostały z niej wywiezione w styczniu 1945 roku z obawy przed zbliżającym się frontem wojennym.


  • "Wzory Pamięci"
    • Edyta Urwanowicz
    2019

    Fascynuje mnie forma wschodnich kobierców. W swoich pracach podejmuję próbę zrozumienia kultury, która je stworzyła, kultury, która jako środek ekspresji przyjęła estetykę znaków i ornamentów. Tkaniny (w tym także wzory umieszczane na nich) są przedmiotami, których ludzkość używa od wieków. Kobierce tworzone przez mieszkańców Wschodu są wyrazem wyznawanych przez nich wartości i mają głębokie znaczenie symboliczne. Malując motywy ze wschodnich kobierców zaczęłam stawiać pytania dotyczące zawartych w nich tematów. Myślałam o ich pochodzeniu oraz roli poszczególnych znaków. Jak kształty i kolory tworzą znaczenie? Jak często wzory są nośnikiem komunikatu? Czy wartości wyrażone przez skomplikowane wzory i ornamenty mogą być rozumiane współcześnie? Interesuje mnie połączenie znaków i symboli ze słowem pisanym. Zastanawia mnie w jakim stopniu wyraz może zdefiniować przesłanie - pomóc lub przeszkodzić w określeniu znaczenia. Czy znaki i symbole, wyrwane ze swojego kulturowego kontekstu, stają się tylko ornamentem pozbawionym sensu? Rozpatrując formy i motywy będące nośnikami znaczeń, szukam uniwersalnych treści i niepowtarzalnej wymowy. Interesuje mnie świat dawnych wyobrażeń rozumiany jako podpora współczesnej ikonografii.


  • XIII Festiwal Performance Koło Czasu - Toruń 2019
    • Patryk Różycki
    2019

    28 listopada - 1 grudnia, XIII Festiwal Performance Koło Czasu w ramach wystawy "Konstelacje - Poza horyzont" Otwarcie Festiwalu Koło Czasu - 28 listopada, godz. 17:00, finisaż wystawy pt. "Z innej perspektywy" autorstwa Mariana Stępaka w Galerii ZPAP Nurt, następnie od godz 18:00 pokaz wybranych dokumentacji z minionych edycji Koła Czasu wraz z omówieniem kuratora Festiwalu. Działania w ramach Festiwalu Performance – 29 listopada od godziny 17:00 30 listopada od godziny 12:00. 1 grudnia od godziny 12:00 UCZESTNICY FESTIWALU: Natallija Lisouskaya; Victor Petrov (Mińsk); Andriy Helytovych, Yaryna Shumska, Volodymyr Topiy (Lwów); Wojciech Kowalczyk (Bydgoszcz); Krzysztof Kula (Katowice); Łukasz Głowacki (Nałęczów); Patryk Różycki (Warszawa); Bartłomiej Jarmoliński (Łódź); Przemysław Obarski (Bełchatów); Artur Janasik (Cieszyn); Justyna Piotrowska, Natalia Reszka (Nowe Miasto Lubawskie); Maciej Czapliński (Poznań); Oskar Pawełko (Suwałki); Piotr Kumor, Marcin Stachoń, Krzysztof Kulbicki (Tychy); Joanna Chołaścińska, Alicja Kochanowicz, Maciej Kwietnicki; Alina Śmietana, Agata Polny, Magda Górska, Szymon Jankowski, Piotr Dankowiakowski (Toruń). Kurator Festiwalu - Marian Stępak


  • X-Ray Computer Tomography Study of Degradation of the Zircaloy-2 Tubes Oxidized at High Temperatures
    • Bartlomiej Trybuś
    • Jean-marc Olive
    • Nicolas Lenoir
    • Andrzej Zieliński
    2019 Full text Advances in Materials Science

    The investigations of high-temperature oxidation of zirconium alloys, applied for fuel pellets in nuclear power plants, are usually limited to oxidation kinetics, phase transformations and microstructural characterization. The purpose of this research was to characterize the degradation phenomena occurring within oxide layer and at the interface oxide/metal, on internal and external Zircaloy-2 tube surfaces, below and over crystalline transformation temperature of zirconium oxides. The commercial tubes were oxidized at 1273 K and 1373 K in calm air for 30 min and then examined with a technique novel for such purpose, namely a high-resolution X-ray computer tomography. The light microscopy was used to examine the cross-surfaces. The obtained results show that the form and intensity of oxide damage is significant and it is in a complicated way related to oxidation temperature and on whether external or internal tube surface is studied. The found oxide layer damage forms include surface cracks, the detachment of oxide layers, the appearance of voids, and nodular corrosion. The oxidation effects and damage appearance are discussed taking into account the processes such as formation of oxides, their phase transformation, stress-enhanced formation and propagation of cracks, diffusion of vacancies, formation of nitrides, diffusion of hydrogen into interface oxide-metal, incubation of cracks on second phase precipitates are taken into account to explain the observed phenomena.


  • XVII Przegląd Sztuki Survival, wystawa zbiorowa sztuki współczesnej, Wrocław
    • Patryk Różycki
    2019

    Po raz 17. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL – jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. 17. Edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL zlokalizowana będzie przy ul. Wiśniowej 36 we Wrocławiu, więc w budynkach dawnego Szpitala Kolejowego (przedtem Szpitala Żydowskiego), i skupi się na wątkach związanych z uzdrawianiem tkanki urbanistycznej i architektonicznej. W ramach Przeglądu w przestrzeni szpitala zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac artystycznych, realizowanych w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, instalacje dźwiękowe, prace wideo itp.) przez artystów z Polski i z zagranicy. Wystawę główną, na którą składać się będą przede wszystkim prace wyłonione w otwartym konkursie na realizacje artystyczne, uzupełnią projekty specjalne. Kuratorzy i Kuratorki: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Ewa Pluta, Małgorzata Miśniakiewicz Kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek Kuratorka sekcji holenderskiej: Arda van Tiggelen (Stichting VHDG)