Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2019

Show all
  • XXVIII Aukcja Wielkie Serce
    • Krzysztof Wróblewski
    2019

    Aukcja to wyjątkowa okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej. Kolejny raz będzie można obcować z dziełami artystów, którzy tworzą kanon, są „żywą encyklopedią” grafiki i malarstwa polskiego. Od początku lat 90. ubiegłego stulecia, organizatorzy aukcji szczycą się i zaufaniem najwybitniejszych polskich twórców. Pieniądze z licytacji ich dzieł, jak co roku, przekazane zostaną na rzecz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie.


  • ZAAWANSOWANE SYMULACJE NUMERYCZNE MES DYNAMIKI MOSTÓW Z WYKORZYSTANIEM PROCEDURY EXPLICITE
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Dawid Bruski
    • Karol Grębowski
    • Jacek Chróścielewski
    • Krzysztof Wilde
    2019 Mosty

    Dostęp do mocy obliczeniowej superkomputerów oraz możliwość wykorzystania nowoczesnych systemów, np. takich jak Ls-Dyna, pozwala na uzyskanie niezwykle szczegółowych rozwiązań bardzo skomplikowanych problemów inżynierskich. Zagadnienia te dotyczą zakresu statyki/stateczności jak i dynamiki dla rozbudowanych układów konstrukcyjnych zarówno w zakresie nieliniowości materiałowej jak i geometrycznej. Uzyskanie wiarygodnych wyników w racjonalnym czasie obliczeniowym bez stosowania ograniczeń rozmiaru rozwiązywanego zadania możliwe jest, między innymi, ze względu na użycie jawnego (explicite) schematu całkowania równań. W referacie omówiono metodykę prowadzenia obliczeń dynamicznych konstrukcji w systemie Ls-Dyna oraz wybrane wyniki z analiz numerycznych dla dwóch problemów inżynierskich. Pierwszy z przykładów dotyczy aktualnie wykonywanego obiektu WD-113 w ciągu drogi ekspresowej S6 na obwodnicy Koszalina i Sianowa, w który dwukrotnie podczas budowy uderzył przejeżdżający pod nim pojazd. Celem analizy było wirtualne odtworzenie ewolucji stanu wytężenia i zakresu uszkodzeń wiaduktu generowanego uderzeniem wraz z oceną zaproponowanego sposobu naprawy. Drugi z przykładów dotyczy analizy konstrukcji w strefach oddziaływań sejsmicznych. Wykorzystano tu przykład obiektu V17 zlokalizowanego na obwodnicy Stambułu w Turcji. Celem badań było wskazanie sposobu kształtowania ustroju nośnego, aby oddziaływanie trzęsienia ziemi o bardzo dużej intensywności spełniało wymogi tureckich dokumentów normatywnych.


  • ZABEZPIECZENIE I EKSPOZYCJA MURÓW ZAMKU W CZŁUCHOWIE - DOŚWIADCZENIA I NOWE PROBLEMY
    • Grzegorz Bukal
    2019 Full text Ochrona Dziedzictwa Kulturowego

    Przedmiotem tekstu są problemy techniczne zabezpieczenia i ekspozycji odsłoniętych murów zamku w Człuchowie. Prace nad rewaloryzacją pozostałości zespołu zamkowego rozpoczęto w roku 2007. Celem artykułu jest konfrontacja stanu obiektu przed pracami ze stanem obecnym, próba oceny zrealizowanych rozwiązań oraz ukazanie nowych problemów.


  • Zagrożenia bezpieczeństwa ruchu na przejazdach przez torowisko tramwajowe obok jezdni oraz środki poprawy.
    • Sabina Mateja
    • Joanna Wachnicka
    2019 Full text Transport Miejski i Regionalny

    Artykuł przedstawia analizę konfliktów ruchowych oraz badań ankietowych jako narzędzia do poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach ulic z torowiskiem zlokalizowanym obok jezdni. Jego głównym zamierzeniem jest wyróżnienie roli badań konfliktów oraz opinii użytkowników na tego typu skrzyżowaniach w celu identyfikacji występujących problemów. Przybliżono problemy wynikające z lokalizacji infrastruktury torowej po jednej stronie drogi. Dokonano analizy konfliktów ruchu kołowego i pieszego z ruchem tramwajowym wraz z podaniem najczęstszych przyczyn powstawania sytuacji konfliktowych. Przeprowadzono identyfikację problemów, wpływających na występowanie konfliktów. Pod uwagę wzięto zarówno geometrię układu drogowego, organizację ruchu, jak i zachowania użytkowników drogi. Przedstawiono również przykłady badań konfliktów wykonanych na skrzyżowaniach z torowiskiem usytuowanym obok jezdni. Zwrócono uwagę na badania skierowane do użytkowników drogi, mogących wyrazić opinie na temat korzystania z infrastruktury drogowej. W ostatniej części zaprezentowano przykłady rozwiązań dla zidentyfikowanych problemów, mających na celu poprawę warunków ruchu na danych skrzyżowaniach.


  • Założenia pierścieniowe w strukturze urbanistycznej miast polskich
    • Janusz Waluszko
    2019 Pismo PG

    Omówienie pracy doktorskiej Leszka Bugalskiego


  • Zanieczyszczenie metalami ciężkimi osadów dennych małych miejskich zbiorników wodnych.
    • Eliza Kulbat
    • Aleksandra Sokołowska
    • Rafał Bray
    2019 Technologia Wody

    W pracy przedstawiono badania zawartości sześciu metali ciężkich (cynku, miedzi, ołowiu, niklu, chromu i kadmu) w osadach dennych zbiorników miejskich zlokalizowanych w Gdańsku. Wyniki wskazują na znaczne różnice w zawartości metali w osadach różnych zbiorników zależnie od ich lokalizacji. Zawartość cynku wahała się w zakresie 31,9÷254,4 mg/kg s.m., miedzi 5,20÷338,5 mg/kg s.m., ołowiu 10,3÷103,7 mg/kg s.m., niklu 5,9÷17,5 mg/kg s.m., chromu 24,0÷278,5 mg/kg s.m i kadmu 0,12÷1,74 mg/kg s.m. Najsilniej zanieczyszczone metalami były osady zbiorników zlokalizowanych na Potoku Oliwskim: zawartość wszystkich badanych metali przekraczała wartości tła geochemicznego. Z pozostałych trzech zbiorników najmniejsze zawartości metali odnotowano w osadach zbiornika „Wileńska”, najwyższe zawartości metali – w osadach zbiornika „Cyganka”. Ocenę stopnia zanieczyszczenia osadów metalami ciężkimi przeprowadzono stosując stopień zanieczyszczenia (Cd), wskaźnik geoakumulacji (Igeo) i wytyczne jakości osadów (SQGs). Ocena oparta na tych metodach wykazała, że osady zostały zanieczyszczone miedzią i chromem. Stężenia tych pierwiastków przekraczały (odpowiednio) nawet 33,8 (zbiornik Kuźnia Wodna) i 25,3 (zbiornik Spacerowa) razy wartości tła geochemicznego. Obliczony stopień zanieczyszczenia osadów (Cd) w przypadku 7 zbiorników klasyfikował badane osady jako ‘znacznie’ lub ‘bardzo silnie’ zanieczyszczone. Na podstawie wartości potencjalnego wskaźnika ryzyka ekologicznego (PERI) oceniono, że metalem powodującym najwyższe zagrożenie dla organizmów wodnych jest kadm.


  • Zaprojektowanie, wykonanie i sterowanie panelem słonecznym
    • Hubert Kazimierz Sawicki
    • Robert Piotrowski
    2019 Rynek Energii

    Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Rynek fotowoltaiki w ostatnich latach znacznie powiększył swój udział w zaspokajaniu zwiększonego zapotrzebowania na energię wszystkich gałęzi przemysłu oraz gospodarek państw. Obecny etap rozwoju technologicznego dąży do maksymalizowania sprawności przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Prężnie rozwijająca się automatyzacja pozwala na budowę układów, które w sposób optymalny, bez ingerencji operatora, zapewnią ustawienie paneli w kierunku słońca. Wobec powyższego, zadaniem układów nadążnych jest śledzenie ruchu słońca w celu zwiększenia dostarczanej energii słonecznej do panelu, co w efekcie prowadzi do maksymalnej ilości pozyskanej energii elektrycznej. W artykule przedstawiony został proces projektowania, wykonania i oprogramowania panelu słonecznego.


  • Zarządzanie relacjami w logistyce
    • Martyna Kostrzewa
    2019

    W niniejszym opracowaniu zaprezentowano podstawy zarządzania w łańcuchach logistycznych wraz z uwzglęnieniem relacji wystepujących pomiędzy jego składowymi a otoczeniem


  • Zastosowanie chromatografii żelowej (chromatografii wykluczania) w badaniach polimerów
    • Ewa Głowińska
    • Patrycja Jutrzenka Trzebiatowska
    • Janusz Datta
    • Jacek Namieśnik
    2019 Full text Analityka: Nauka i Praktyka

    Zastosowanie chromatografii żelowej (GPC)/chromatografii wykluczenia (SEC) w badaniach polimerów i substratów stosowanych w ich syntezie, pozwala na wyznaczenie średniej wagowo i liczbowo masy cząsteczkowej, a także stopnia polidyspersyjności (PD). Są to niezmiernie istotne informacje, kluczowe na etapie planowania syntezy polimeru, w tym także modelowania zespołu właściwości użytkowych wyrobów otrzymywanych z ich udziałem. Praktyczne zastosowanie wyników badań chromatograficznych, w tym średniej masy cząsteczkowej oligomeroli przejawia się szczególnie podczas określenia właściwości przetwórczych, a tym samych parametrów procesu i wymagań aparaturowych. Odnosząc się do polimerów, badania chromatograficzne służą do określenia dystrybucji homologicznych łańcuchów makrocząsteczek, co również związane jest z właściwościami materiału polimerowego jako całości. Możliwość zastosowania techniki GPC/SEC skorelowana jest z zróżnicowaną strukturą polimerów (struktura liniowa, rozgałęziona lub usieciowana). Stąd też konfiguracja aparatury wykorzystywanej do przeprowadzenia pomiarów jest silnie uzależniona od rodzaju badanego tworzywa. Na podstawie wyników badań własnych wskazana jest przydatność niniejszej techniki w badaniach polioli stosowanych w syntezie poliuretanów i glicerolizatów, czyli potencjalnych polioli otrzymywanych w wyniku termo-chemicznej dekompozycji poliuretanów.


  • Zastosowanie czasowo-częstotliwościowej analizy sygnałów dla poprawy właściwości metrologicznych systemów optycznej tomografii koherentnej
    • Maciej Kraszewski
    2019 Full text

    Optyczna tomografia koherentna (OCT) jest metodą obrazowania wewnętrznej struktury obiektów rozpraszających promieniowanie optyczne. Metoda ta wykorzystuje interferometrię niskokoherentą do pomiaru czasu przelotu promieniowania wstecznie rozproszonego od elementów struktury obrazowanego obiektu z rozdzielczością w zakresie od jednego do kilkunastu mikrometrów. Rozprawa dotyczy dwóch rozszerzeń metody OCT. Pierwsze z nich – polaryzacyjna optyczna tomografia koherentna (PS-OCT) pozwala na pomiar stanu polaryzacji promieniowania, co z kolei umożliwia pomiar dwójłomności badanego obiektu. Drugie – spektroskopowa optyczna tomografia koherentna (S-OCT) wykorzystuje czasowo-częstotliwościową analizę sygnału interferencyjnego do jednoczesnego pomiaru czasu przelotu i widmowej gęstości mocy promieniowania. Wykorzystując analizy numeryczne i wyniki eksperymentalne, autor rozprawy pokazuje, że właściwe wykorzystanie techniki S-OCT pozwala na obserwację w obrazie obecności struktur o grubościach mniejszych niż pozwala na to wyłącznie klasyczne przetwarzanie sygnału interferencyjnego. Ponadto, analizując skany OCT warstw polimerowych i ciekłokrystalicznych autor pokazuje, że połączenie metod PS-OCT i S-OCT pozwala na pomiar dwójłomności warstw, wprowadzających między promieniowanie o dwóch ortogonalnych stanach polaryzacji bardzo duże kąty retardacji fazowej (większe niż 180°), co nie jest możliwe przy wykorzystaniu wyłącznie metody PS-OCT.


  • ZASTOSOWANIE FILTRACJI CZĄSTECZKOWEJ DO ESTYMACJI POŁOŻENIA W SYSTEMIE LOKALIZACYJNYM UWB
    • Jarosław Magiera
    2019 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Niniejszy artykuł dotyczy kwestii poprawy dokładności estymacji położenia w systemie lokalizacji wewnątrzbudynkowej, bazującym na radiowych pomiarach odległości realizowanych przez modemy UWB. Proponuje się zastosowanie metody filtracji cząsteczkowej do zmniejszenia błędu wyznaczania pozycji obiektu przy braku bezpośredniej widoczności ze stacją referencyjną. W artykule opisano algorytm filtru cząsteczkowego, jego przykładową implementację oraz weryfikację z użyciem rzeczywistych danych pomiarowych.


  • Zastosowanie głębokiego uczenia do określania warunków LOS/NLOS w ultraszerokopasmowych radiowych sieciach WBAN
    • Krzysztof Cwalina
    • Piotr Rajchowski
    • Olga Błaszkiewicz
    • Alicja Olejniczak
    • Jarosław Sadowski
    2019 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W niniejszym artykule przedstawiono zastosowanie głębokiego uczenia do określania warunków bezpośredniej widoczności LOS/NLOS w ultraszerokopasmowych radiowych sieciach WBAN. Zaproponowano głęboką, jednokierunkową sieć neuronową, której efektywność działania sprawdzono na podstawie danych pomiarowych w rzeczywistym wewnątrzbudynkowym środowisku propagacyjnym. Uzyskane wyniki jednoznacznie udowadniają zasadność stosowania zaproponowanej metody głębokie-go uczenia w radiowych sieciach WBAN.


  • Zastosowanie metody szacowania kosztów cyklu życia w zarządzaniu infrastrukturą transportową
    • Anna Gobis
    • Kazimierz Jamroz
    • Łukasz Jeliński
    2019 Full text PRACE NAUKOWE POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. SERIA: TRANSPORT

    Zarządzanie infrastrukturą transportową powinno przebiegać w myśl zrównoważonego rozwoju. Należy podejmować działania i czynności, które łączą w sposób optymalny aspekty środowiskowe, społeczne oraz wydatki ponoszone na rzecz infrastruktury. W artykule przedstawiono koncepcję myślenia w cyklu życia uwzględniające powyższe problemy. Praktycznym narzędziem służącym do zarządzania infrastrukturą transportową jest metoda szacowania kosztów cyklu życia, której poświecono dalsze części artykułu. Ważne jest, aby analiza LCC nie generowała większej ilości prac niż korzyści z nich płynących, w związku z tym należy przyjąć odpowiednie założenia przy konstruowaniu metody. Z uwagi na to przy opracowaniu metody należało przyjąć podstawowe założenia, uwzględniające obszerny zakres problemu badawczego jakim jest infrastruktura transportowa. Wynik naukowy niniejszej artykułu stanowi zaproponowany matematyczny model szacowania kosztów cyklu życia. Na końcu przedstawiono praktyczne wykorzystanie zaproponowanej metody przy ustalaniu wysokości kosztów oznakowania poziomego.


  • Zastosowanie metody sztucznych baz w analizie docierania powierzchni płaskich
    • Adam Barylski
    2019 Przegląd Mechaniczny

    Przedstawiono wyniki badań zużycia pierścieni prowadzących w układzie kinematycznym standardowej docierarki jednotarczowej. Do analiz wykorzystano metodę sztucznych baz Vickersa.


  • Zastosowanie regulatora rozmytego do regulacji temperatury w fizycznym modelu pomieszczeń z ogrzewaniem nadmuchowym
    • Jacek Zawalich
    2019 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Jednym z przykładów zastosowania regulatorów rozmytych jest ich wykorzystanie do sterowania instalacją ogrzewania nadmuchowego. W artykule przedstawiono badania modelu obiektu złożonego z jednej nagrzewnicy zastosowanej do utrzymania różnicy temperatur w dwóch pomieszczeniach. Ideą była chęć odpowiedzi na pytanie, czy do sterowania takim obiektem można zastosować regulator rozmyty o właściwościach przybliżonych do regulatora trójpołożeniowego. Wyniki badań potwierdziły zasadność stosowania tego rodzaju regulatora, gdyż jest on w stanie generować impulsy sterujące modelowaną przepustnicą na wlocie do obu modelowych pomieszczeń. Ponadto efektem badań był wniosek, iż można pominąć zadaną wartość temperatury w jednym z modelowych pomieszczeń na rzecz określania tylko różnicy tych temperatur w obu pomieszczeniach.


  • Zastosowanie specjalnego uziemienia żył powrotnych w liniach kablowych SN
    • Michał Matuszak
    • Krzysztof Szuchnik
    • Michał Kołtun
    • Filip Ratkowski
    • Agata Bonczkowska
    2019 Wiadomości Elektrotechniczne

    W artykule porównano metody uziemiania żył powrotnych kabli średniego napięcia. Głównym kryterium oceny poszczególnych rozwiązań było ograniczenie strat w przesyle energii elektrycznej oraz zapewnienie ochrony przeciwprzepięciowej osłon kabli. Na podstawie symulacji kabli zamodelowanych w programie CYMCAP i otrzymanych wyników obciążalności prądowej i strat w linii zaprezentowano metodę krzyżowania żył powrotnych (CB – cross-bonding screens). Przedstawiono przykład realizacji takiego układu na podstawie dostępnych na rynku rozwiązań. Wykonano również model symulacyjny fragmentu sieci SN w programie EMTP-RV w celu oceny ryzyka uszkodzenia muf separacyjnych na skutek przepięć atmosferycznych.


  • Zastosowanie sprzężonej metody DSC-TG/QMS w identyfikacji produktów degradacji termicznej bio-polioli poliestrowych
    • Paulina Parcheta
    • Janusz Datta
    2019

    W trakcie prezentacji omówione zostały podstawowe informacje dotyczące syntezy polioli poliestrowych oraz charakterystyki wybranych właściwości fizykochemicznych otrzymanych półproduktów weryfikujących możliwość ich wykorzystania w produkcji określonej grupy wyrobów. Ponadto, przedstawiłam wnikliwą analizę wyników badań stabilności termicznej oraz produktów degradacji liniowych bio-polioli poliestrowych.


  • Zastosowanie standardu IEC 61850 do szybkiej rekonfiguracji sieci SN z wykorzystaniem adaptacyjnej zmiany banków nastaw
    • Mirosław Włas
    • Kacper Chyła
    • Filip Pankowiak
    • Tomasz Bednarczyk
    2019 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W Polsce, operatorzy systemów dystrybucyjnych są zobligowani do zapewnienia ciągłości zasilania u odbiorców końcowych oraz skracaniu przerw w dostawach energii. Obecnie w części sieci dystrybucyjnych polskiego systemu elektroenergetycznego komunikacja odbywa się z wykorzystaniem dyspozytorskiej sieci radiowej TETRA. Porównując ten standard do standardu IEC 61850, zauważyć można, że charakteryzuje się on wolną transmisją danych oraz długim czasem zestawienia połączenia. W artykule przedstawiono wyniki badań otrzymane w procesie rekonfiguracji sieci SN, badania zostały przeprowadzone na stanowisku symulującym sieć SN.


  • Zastosowanie technik instrumentalnych i sensorycznych do oceny jakości powietrza atmosferycznego z uwzględnieniem negatywnego oddziaływania na środowisko związków uciążliwych zapachowo powstałych z osadów ściekowych
    • Hubert Byliński
    2019 Full text

    W ramach realizowanej w trakcie studiów doktoranckich tematyki badawczej, podjęto próbę scharakteryzowania właściwości zapachowych związków organicznych uwalnianych z osadów ściekowych. W tym celu wykorzystano rozwiązania aparaturowe wykorzystujące spektrometrię mas - techniki: dwuwymiarowej chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas, chromatografii gazowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas oraz spektrometrii mas z jonizacją poprzez reakcję przeniesienia protonu. Uzupełnieniem badań przeprowadzonych z zastosowaniem technik instrumentalnych były analizy sensoryczne, przeprowadzone z zastosowaniem techniki olfaktometrii terenowej. Na podstawie przeprowadzonych badań możliwe było określenie zapachowego potencjału osadów ściekowych, poprzez oznaczenie zawartości głównych substancji zapachowych, mogących pełnić rolę markerów uciążliwości zapachowej związanej z przetwarzaniem osadów ściekowych. Wykazano także, iż obecność tych związków może wpływać na pogorszenie stanu zdrowia pracowników oczyszczalni i mieszkańców pobliskich terenów. Przeprowadzone badania wykazały również, iż możliwe jest wykorzystanie informacji dotyczących poziomu emisji lotnych związków zapachowych na poszczególnych etapach przetwarzania osadów ściekowych, w celu opracowywania nowych rozwiązań metodycznych w zakresie minimalizacji ich negatywnego oddziaływania na środowisko.


  • Zastosowanie uchwytów modułowych w operacjach spawalniczych
    • Adam Barylski
    2019 Technologia i Automatyzacja Montażu

    W artykule przedstawiono przykłady wykorzystania uchwytów składanych w wybranych operacjach spawalniczych. Analizowano zaprojektowane oprzyrządowanie przedmiotowe w spawaniu trzech półfabrykatów typu korpus lub dźwignia. W konfiguracji tego typu uchwytów modułowych wykorzystano elementy wytwarzane seryjnie przez firmę Siegmund GmbH.