Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2020
Show all-
Wybrane problemy zastosowań układów sterowania i nadzoru sieci ciepłowniczych
- Waldemar Kamrat
W artykule przedstawiono główne problemy zastosowania układów sterowania i nadzoru sieci ciepłowniczych. Scharakteryzowano najczęściej spotykane układy sterowania i nadzoru. Przedstawiono techniczne i ekonomiczne uwarunkowania wdrożenia układów sterowania i nadzoru w ciepłownictwie.
-
Wybrane zagadnienia projektowania, wykonawstwa oraz użytkowania betonowych posadzek przemysłowych w aspekcie ich ścieralności
- Sylwia Świątek-Żołyńska
- Tomasz Majewski
- Maciej Niedostatkiewicz
w artykule przedstawiono najczęściej spotykane problemy związane z projektowaniem, realizacją oraz późniejszą eksploatacją posadzek w aspekcie ich ścieralności
-
Wykorzystanie nowoczesnych koncepcji zarządzania produkcją i jakością w przedsiębiorstwach branży automotive – przebieg i status badań Słowa kluczowe:
- Alicja Bednarek
- Martyna Buławska
- Edyta Hejmann
- Paweł Spychalski
W referacie opisano wyniki badań przeprowadzonych w Firmie A, przedsiębiorstwie branży automotive. Celem było zebranie informacji odnośnie stosowanych systemów oraz narzędzi zarządzania produkcją i jakością, determinantów ich wyboru oraz korzyści i wad związanych z ich wykorzystaniem. Przeprowadzono badania ankietowe wśród kadry za-rządzającej oraz pracowników produkcyjnych, wywiady pogłębione oraz obserwacje. Po wnikliwej analizie, wywnioskowano, że Firma A stosuje hybrydowe podejście do syste-mów i koncepcji zarządzania, wykorzystuje zależnie od potrzeb organizacji wybrane narzędzia zaczerpnięte m.in. z koncepcji Lean Manufacturing oraz normy ISO
-
Wykorzystanie wybranych normatywnych systemów zarządzania w instytucjach szkolnictwa wyższego
- Piotr Grudowski
W artykule przedstawiono wybrane modele systemów zarządzania opisane w normach międzynarodowych możliwe do wykorzystania w instytucjach szkolnictwa wyższego. Systemy te mogą stanowić bowiem korzystną alternatywę dla obarczonych wieloma mankamentami mechanizmów przyjmowanych przez kadrę kierowniczą uczelni w odniesieniu do kluczowych procesów tych instytucji.
-
Wyobrażenia elektryczności na medalach
- Dobrochna Surajewska
- Dariusz Świsulski
Przytoczono przykłady przedstawień wyobrażeń elektryczności, które powstały dla popularyzowania ważnych wydarzeń i uhonorowania osób zasłużonych dla elektryfikacji. Przetransponowanie ze świata zjawisk fizycznych do dziedziny estetyki najczęściej przybierało postać kobiety-bogini. Takie personifikacje występują na medalach z okresu francuskiej secesji a także polskich i niemieckich. Opisano nawiązujący do tej tradycji, wydany w 2019 roku, medal z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
-
Wystawa "Gdynia - Tel Awiw. Odsłona gdyńska"
- Anna Orchowska-Smolińska
Architektoniczny wymiar wystawy ukształtowały będą przede wszystkim znakomite makiety ikonicznych budynków Gdyni i Tel Awiwu. Rytm ich rozstawienia, w sposób intuicyjny prowadzić miał zwiedzających przez prezentowane treści, odwołujące się do różnorodnych form i funkcji architektury modernizmu. Szczególna uwaga poświęcona została podobieństwom i różnicom między oboma miastami, w zakresach: układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły. Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajął także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego Muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowywana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka dra Marcina Szerle oraz architektki i badaczki dr Anny Orchowskiej-Smolińskiej. Gdynia – Tel Awiw. Odsłona gdyńska to współczesne spojrzenie na dzieje obu tak odległych, a równocześnie tak podobnych miast, przez pryzmat ich wyjątkowego dziedzictwa architektonicznego.
-
Wystawa indywidualna "Unbinding" w Galerii Stroboskop, Warszawa
- Patryk Różycki
Fizyczne miejsce w jakim znajduje się Stroboskop jest negocjacją między tym co publiczne i prywatne, oferując przestrzeń i dom dla przekraczania oczekiwanych wzorców zachowań. Garaż, przestrzeń stereotypowo marginalna i łączona ze stereotypowym pojęciem mężczyzny, jest przestrzenią dla „ciężkich” rzeczy, takich jak narzędzia i samochody, jest miejscem, w którym rzeczy są ukryte, wyjęte z regularnego, domowego obiegu, którego jądrem jest dom. Dla Rozwiązywania Patryk Różycki przekształcił go w fantastyczną przestrzeń wnętrza głowy, wypełnioną tekstami i tkaninami. Umieścił rzeźby zbudowane z resztek materiałów, fotografie, kolaże oraz skrawki rysunków. Chmury zwisają z sufitu, a rzeczywistość jest w pełni filtrowana przez doświadczenia Różyckiego. Przestrzeń jest przepełniona i przytłaczająca, zarówno fizycznie jak i estetycznie. Jest światem wewnętrznym – zbudowanym i zadedykowanym konsumpcji społeczeństwa. W tej pracy Różycki próbuje rozplątać się z supłów archetypu mężczyzny i poprzez swoje prace go przebudować: ten mężczyzna jest wrażliwy i emocjonalny, ma zdolność budowania intymności, a seksualność i pożądanie, nie są uwikłane w dominację lub subwersję, mężczyzna i kobieta są binarnymi wyrazami ludzkości, a pełne spektrum psychologii i emocjonalności oraz fizycznej prezentacji są ukryte w każdym człowieku. Różycki w akcie spowiedzi dzieli się swoimi pytaniami, marzeniami, lękami, frustracjami, wstydem, sekretami, pragnieniami i wspomnieniami. W akcie nonkonformistycznym stawia czoła i odrzuca wstyd, który tak często jest utrwalany osobiście/prywatnie jak i publicznie/zbiorowo. Ta praca jest jego akceptacją tego co było i obietnicą tego na co ma nadzieję: bardziej wspólnej, queerowej, obejmującej i w pełni uznanej przyszłości dla człowieka niezależnie od jego/ jej płci. Rozwiązywanie Wystawa || Patryk Różycki Stroboskop ul. Siewierska 6, Warszawa (accessible via ul. Dorotowska)
-
Wystawa "Koncepcja obrazu" Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 Gdańsk Nowy Port. Ul. Strajku Dokerów 5, 80-544 Gdańsk
- Dominika Krechowicz
- Jan Buczkowski
- Krzysztof Wróblewski
Wystawa "Koncepcja obrazu - Twórcy Galerii Koło". Prezentacja prac pięciu artystów, twórców galerii "Koło" w Gdańsku (działającej w latach 1995- 2003). Program galerii w dużej mierze krystalizował się wokół koncepcji obrazu, sposobu myślenia wywodzącego się z tradycji myśli konstruktywistycznej i konceptualnej. Specyfika galerii odzwierciedlała rozumienie sztuki charakterystyczne dla piątki artystów, którzy animowali jej działalność. Osoby biorące udział w wystawie: Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz, Maciej Sieńkowski, Krzysztof Wróblewski. Czas trwania wystawy: 6 marca - 28 czerwca 2020.
-
Wystawa "Tadeusz Jędrzejewski - zaangażowany funkcjonalista/ architekt potrzeb"
- Anna Orchowska-Smolińska
Jędrzejewski był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, który od 1928 roku związał się zawodowo z Gdynią. W swojej praktyce zawodowej dostrzegał, analizował i odpowiadał na potrzeby budującej się Gdyni w zakresie teorii i krytyki architektury. Zaprezentowane na wystawie w liczbie ponad 40 inwestycje, stanowiły przekrój architektury nowoczesnej. Projekt wystawy "Tadeusz Jędrzejewski - zaangażowany funkcjonalista/ architekt potrzeb" stawiał sobie za zadanie nietuzinkowe zaprezentowanie wszechstronnych możliwości tego architekta, jego realizacji i życiowych zasad, które mu przyświecały.
-
Wystawa wirtualna efektów pracy studentów w sem. 2. na przedmiocie Projektowanie Architektoniczne.
- Kalina Juchnevic
- Robert Juchnevic
- Dorota Wojtowicz-Jankowska
- Joanna Badach
Wystawa wirtualna efektów pracy studentów w sem. 2. na przedmiocie Projektowanie Architektoniczne. Wystawa została wykonana przez prowadzących, w ścisłej kooperacji ze studentami (którzy byli odpowiedzialni za właściwą prezentację swojej pracy semestralnej w stworzonej przestrzeni wirtualnej Holu Głównego Politechniki Gdaskiej) przy pomocy oprogramowania SketchUp oraz ShapeSpark. Do stycznia 2021 wystawę wirtualną “zwiedziło” niemal 1000 osób.
-
Wystawa zbiorowa "Póki my żyjemy" na 9. Triennale Młodych w Orońsku
- Patryk Różycki
Póki my żyjemy Jesteśmy świadomi zmiany na naszej planecie i czujemy się za nią odpowiedzialni. Dopóki tu jesteśmy mamy głos i możemy zmieniać rzeczywistość. Mamy prawo poruszać wszystkie ważne tematy dotyczące tego kim jesteśmy i jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Wraz z artystami i artystkami tworzymy wystawę opierająca się na sztuce, która jest zarówno reakcją jak i działaniem wobec tego zwrotu. Nasz świat będzie istniał dopóki istnieje człowiek. Przejęcie odpowiedzialności za nasze działania to nasza szansa. Kuratorka: Marta Czyż Artystki i artyści: Yura Biley, Paweł Błęcki, Diana Grabowska, Bruno Althamer, Tymek Bryndal, Patrycja Cichosz, Adelina Cimochowicz, Jakub Danilewicz, Franciszek Drażba, Emilia Dudziec, Karolina Gardzilewicz, Ewa Goral, Tomek Haładaj, Łukasz Horbów, Aleksandra Jagła, Jakub Jakubowicz, Ida Karkoszka, Karolina Konopka, Agata Lankamer, Julia Łukasiak, Katarzyna Malejka, Paweł Marcinek, Gabriela Matuszewska, Maria Nova, Aleksandra Nowakowska, Kolektyw Łaski, Szymon Popielec, Tomasz Paszkowicz, Patryk Różycki, Aleksandra Sarna, Kuba Stępień, Natalia Sucharek, Kacper Szalecki
-
Wyznaczanie osi torów tramwajowych z wykorzystaniem satelitarnego wieloantenowego systemu pomiarowego
- Andrzej Wilk
- Cezary Specht
- Władysław Koc
- Krzysztof Karwowski
- Jacek Skibicki
- Jacek Szmagliński
- Paweł Dąbrowski
- Mariusz Specht
- Marek Zienkiewicz
- Sławomir Judek
- Piotr Chrostowski
- Marcin Skóra
- Sławomir Grulkowski
Niniejszy artykuł nawiązuje do badań, które od 2009 roku prowadzi interdyscyplinarny zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Badania te dotyczą problemu wyznaczania osi toru kolejowego z wykorzystaniem techniki mobilnych pomiarów satelitarnych. Podążając za dynamicznym rozwojem technik GNSS, który można było obserwować w czasie ostatniej dekady, zespół przeprowadzał kolejne doświadczenia nakierowane na opracowanie efektywnej metody pomiarowej. Wykorzystując nabyte w tym okresie doświadczenie, przeprowadzono kolejną kampanię pomiarową na torach tramwajowych w Gdańsku. Nadrzędnym celem tych pomiarów było sprawdzenie, jak w zróżnicowanych warunkach terenowych sprawdzą się nowe założenia dotyczące sposobu mocowania anten oraz ich rozmieszczenia na platformie pomiarowej. Do tego celu wykorzystano dziesięć zestawów odbiorników GNSS oferowanych przez dwóch niezależnych producentów – obecnych liderów na rynku. Wybór poligonu testowego umożliwił analizę powtarzalności uzyskiwanych wyników z wielokrotnych pomiarów w warunkach o zróżnicowanej dostępności sygnałów GNSS. W artykule, w sposób syntetyczny zaprezentowano przebieg przeprowadzonych badań oraz otrzymane rezultaty.
-
X-RAY DIFFRACTION STUDY OF BISMUTH LAYER-STRUCTURED MULTIFERROIC CERAMICS
- Agata Lisińska-Czekaj
- Dionizy Czekaj
- Barbara Garbarz
- Wojciech Bąk
- Iwona Kuźniarska-Biernacka
Goal of the present research was to apply a solid state reaction route to fabricate bismuth layer-structured multiferroic ceramics described with the formula Bi5FeTi3O15 and reveal the influence of processing conditions on its crystal structure and phase composition. Simple oxide powders Bi2O3, TiO2 and Fe2O3 were used to fabricate Aurivillius-type bismuth layer-structured ferroelectrics. Pressureless sintering in ambient air was employed and the sintering temperature was TS = 900°C, TS = 1000°C and TS = 1040°C. The phase composition as well as crystal structure of ceramics sintered at various processing conditions was examined with powder X-ray diffraction method at room temperature. The Rietveld refinement method was applied for analysis of X-ray diffraction data. It was found that ceramics adopted orthorhombic structure Cmc21. The unit cell parameters of bismuth layer-structured multiferroic ceramics increased slightly with an increase in sintering temperature.
-
Young shoots of red cabbage are a better source of selected nutrients and glucosinolates in comparison to the vegetable at full maturity
- Mariola Drozdowska
- Teresa Leszczyńska
- Aneta Koronowicz
- Ewelina Piasna-Słupecka
- Dominik Domagała
- Barbara Kusznierewicz
Cruciferous vegetables are a valuable source of ingredients with health benefits. The most characteristic compounds of cruciferous vegetables with identified anticancer properties are glucosinolates. Young shoots and sprouts of red cabbage are becoming a popular fresh food rich in nutrients and bioactive compounds. The objective of this research was to determine, for the first time in a comprehensive approach, whether young shoots of red headed cabbage are a better source of selected nutrients and glucosinolates in the human diet in comparison to the vegetable at full maturity. The proximate composition (protein, fat, digestible carbohydrates, fiber), fatty acids profile, minerals (calcium, magnesium, potassium, sodium, iron, zinc, manganese, copper), as well as glucosinolates were examined. The red headed cabbage was characterized by a significantly larger amount of dry matter, and total and digestible carbohydrates in comparison to young shoots. The ready-to-eat young shoots, which are in the phase of intensive growth, are a better source of protein, selected minerals, and especially glucosinolates. The level of some nutrients can be enhanced and the intake of pro healthy glucosinolates can be significantly increased by including young shoots of red cabbage into the diet.
-
Youth Civic Participation in the South Baltic Region. Example of Lithuania, Poland and Sweden
- Krystyna Gomółka
- Izabela Borucińska
- Rimantas Stašys
- Remigijus Civinskas
The aim of this study was to show youth civic participation as a social inclusion element in the Southern Baltic region in need of reinforcement, based on the examples of selected municipalities from Lithuania, Poland and Sweden. The authors focused on the diagnosis of key elements of youth civic engagement at local and cross-border level, taking into account the context of national youth policies and the European Union policy. The problem was highlighted from the perspective of two social groups: adult decision-makers represented by employees of local institutions and young people aged 14–24 from the mentioned SB YCGN project partner's countries. The core part of the monograph consists of the results of quantitative and qualitative studies conducted on the two populations. Their objective was to identify and assess the needs of institutions and young people relating to the stimulation of youth civic participation at local and cross-border levels, youth engagement in decision-making processes, key barriers to civic participation of young people and effective forms and methods of involving youth in active citizenship. The adopted research hypothesis - youth civic participation is an important element of civic society that requires strengthening in Lithuania, Poland and Sweden through bottom-up actions at local communities level, with the central role played by institutions - was confirmed. The institutional environment offers hidden, untapped potential, surpassing that of youth, for initiating and implementing inclusive action, so that the voice of young people in decision-making processes can be heard and taken into account by decision-makers. There were used the research methods: literature, legal and institutional analysis along with quantitative and qualitative studies. The quantitative studies were based on the diagnostic survey method and the electronic survey technique on a sample of 213 institution representatives, and a sample of 1001 respondents aged 14–24 from seven Lithuanian, Polish and Swedish municipalities. The qualitative studies used focus group discussions with the participation of 33 young people and 15 adult representatives of institutions, as well as the method of semistructured individual interviews with 17 adult representatives of youth institutional environment in the SB YCGN project partner's countries.
-
Z cyklu: Cyrkulacje (1), akwarela
- Krzysztof Wróblewski
Rada Miasta Krakowa oraz Prezydent Krakowa objęli honorowym patronatem XXIX Aukcję Wielkiego Serca (Internetową) na rzecz młodzieży niepełnosprawnej. Aukcja rozpoczęła się 16 listopada 2020 r.Czas pandemii spowodował, że aukcja po raz pierwszy w historii odbędzie się w formie internetowej na stronie artinfo.pl. Aukcja będzie trwała prawie dwa tygodnie. W tym roku organizatorom udało się nam pozyskać190 prac od znakomitych artystów. Wśród nich znalazła się akwarela Krzysztof Wróblewskiego z cyklu: „Cyrkulacje (1)”.
-
Zabytkowa infrastruktura kolejowa jako potencjał krajobrazu kulturowego
- Michał Kwasek
W dobie obecnych działań rewitalizacyjnych oraz przemian kolejnictwa, prowadzonych lub przewidywanych w licznych miastach Polski, konieczne jest wskazanie wartości, jakie często niesie z sobą infrastruktura kolejowa. Może się ona stać istotnym elementem przekształcanych przestrzeni miejskich – nie tylko pod względem transportowym. Odpowiednio zaplanowane działania pozwalają uchronić przed destrukcją historyczne obiekty, m.in. wprowadzając do nich nowe funkcje, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczeństwa. W artykule podjęto próbę scharakteryzowania tendencji i dobrych praktyk, a także analizy możliwości w ramach działań rewitalizacyjnych związanych z wykorzystaniem zabytkowej infrastruktury kolejowej
-
Zabytkowy zespół dwóch podziemnych zbiorników wody czystej i ogrodu wodnego przy dawnym Szpitalu Miejskim w Gdańsku – obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny
- Dorota Hryszkiewicz-Kahlau
- Michał Klugmann
W pracy opisano mało dotychczas znany fragment zespołu Szpitala Miejskiego w Gdańsku (dziś GUMed, dawniej też Akademia Medyczna), obejmujący dwa historyczne podziemne zbiorniki wody pitnej z początku XX wieku, oraz założenie parkowe z lat 40., powiązane z nimi funkcjonalnie i tworzące spójny zespół. Najpóźniej na przełomie lat 60/70 wykorzystanie tego obszaru (około 1 ha) wygasło i nie został on ponownie zagospodarowany w szerszej skali (pomijając budowę dwóch nowych zbiorników wody czystej na potrzeby szpitala. Z tego powodu, całość założenia oraz obiekty zachowały się w stanie zbliżonym do pierwotnego (pomijając degradację wynikającą z upływu czasu i lokalną dewastację). Obiekty te - podziemne zbiorniki o pojemnościach 150 i 300 m3, są świadectwem okresu, kiedy na terenie Gdańska powstawały nowoczesne wodociągi, ale jeszcze przed zasadniczą zmianą w dzisiejszych dzielnicach Wrzeszcz/Aniołki, którą zapoczątkowała budowa zbiornika Stary Sobieski, wraz z przepompownią wody (1911), a potem kolejnych obiektów. Dawne zbiorniki wodne są budowlami projektowanymi indywidualnie, reprezentującymi oryginalne rozwiązania projektowe i funkcjonalne. Większy z obiektów prezentuje też wyjątkowy, w skali Gdańska, stopień zachowania oryginalnego wyposażenia. Park leśny założony przy zbiornikach zajmuje obszar około 60 arów, na którym zachowała się czytelna kompozycja przestrzenna powiązana układem wodnym z większym zbiornikiem. Stanowi ciekawe założenie wykorzystujące nadmiar wody retencyjnej do utworzenia miejsca wypoczynku i rekreacji na terenie dużego zespołu szpitalnego Akademii Medycznej w Gdańsku. Park nie mógłby w takiej formie funkcjonować samodzielnie, dlatego jest związany nierozerwalnie z zespołem zbiorników.
-
Zagadkowe obrazki binarne
- Joanna Raczek
Czy wiesz, że za pomocą liczb można kodować obrazki? Dziś odkodujemy i narysujemy takie obrazki, a przy okazji poćwiczymy zamianę liczb z systemu dziesiętnego na dwójkowy, czyli binarny.
-
Zakres stosowania tynków
- Maciej Niedostatkiewicz
- Tomasz Majewski
W artykule podano podział tynków zwykłych ze względu na technikę wykonania, zalecane własności zapraw tynkarskich dla różnych tynków oraz klasyfikacjęwłaściwości suchych mieszanek tynkarskich