Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2004

Show all
  • Microorganisms in the air over wastewater treatment plant.
    • Krystyna Kruczalak
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    2004

    Celem pracy było aktywności źródeł emisji mikroorganizmów do powietrza na terenie oczyszczalni ścieków. Stwierdzono iż najwyższe liczebności bakterii występowały w rejonie piaskowników i komór recyrkulacji osadu czynnego. Natomiast liczba bakterii w rejonie komór napowietrzania była zbliżona do tła.


  • Miedziane instalacje - długowieczny materiał.
    • Maria Głowacka
    2004

    Przedstawiono zalety i wady miedzi, jako materiału na rury do przesyłu wody pitnej i grzewczej.


  • "Mity i utopie rewitalizacji.
    • Daniel Załuski
    2004

    We wszystkich miastach europejskich obserwuje się obecnie procesy dezurbanizacji i suburbanizacji. Zmniejsza się też populacja. Jest to punkt zwrotny w rozwoju cywilizacji. Przez ostatnie 150 lat obszary zurbanizowane wchłaniały środowisko naturalne, obecnie obszary zurbanizowane będą na powrót wchłaniane przez środowisko naturalne. W związku z powyższymi zjawiskami coraz uważniej należy wybierać projekty flagowe, stanowiące katalizatory projektów rewitalizacji. Ważna jest wielkość inwestycji, jej lokalizacja, dostępność komunikacyjna, trafność i unikatowość programu funkcjonalnego. Nie wszystkie wielkie inwestycje przyczynią się do rozwoju obszarów rewitalizowanych.


  • Mobbing i jego prawne aspekty w Polsce i wybranych krajach europejskich.
    • Jarosław Ślęzak
    2004

    W artykule przedstwiono charakterystyke zjawiska mobbingu oraz prawne regulacje w systemie prawa polskiego jak i wybranych krajów europejskich ( Szwecji, Francji i Belgii)


  • Mobbing ze strony współpracowników.
    • Przemysław Banasik
    2004

    Przesladowcą(mobberem),oprócz podmiotu zatrudniającego,moze być również inny pracownik.Jest to sytuacja,w której pojawiają sie różne relacje interpersonalne, z którch najważniejszą dotyczą:pracodawcy-mobbera,pracodawcy-mobbingowanego,mobbera-mobbingowanego.W opracowaniu opisano instytucje prawne utrudniajace lub wręcz uniemożliwiające rozwój mobbingu.Szczególną uwagę zwrócono na opisanie instytucji rozwiazania umowy o pracę(zarówno za wprowadzenie,jak i bez wypowiedzenia)oraz uprawnienia związane z nieuzasadnionym lub niezgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy o pracę,ponieważ jeżeli to pracodawca występuje w roli prześladowcy,wówczas osoba mobbingowana również powinna znać powyzsze uprawnienia.


  • Mobing w prawie karnym oraz w prawie wykroczeń.
    • Przemysław Banasik
    2004

    W niektórych przypadkach prześladowniu pracownika będzie towarzyszyć możliwość przypisania prześladowcy odpowiedzialności karnej.Tak będzie w sytuacjach gdy sprawca posłuzy się szczególnie drastycznymi środkami(przemoc,groźba,zniewaga),godząc w dobra tej rangi,co wolność,zdrowie,godność i cześć, czy elementarne prawa pracownicze.Jeżeli prześladowanie przybierze tak ostrego charakteru, iż uznać bedzie trzeba, że wypełnia ono ustawowe znamiona czynu zabronionego,wówczas zastosowanie znajdzie kodeks karny lub kodeks wykroczeń.Najczęsciej występujące przejawy mobbingu będzie można zakwakifikować jako groźbę karalną(art.190 kk)oraz zmuszanie (art.191 kk)


  • Moddeling urban processes based on requirements ofself-organization theory.
    • Tomasz Rozwadowski
    2004

    W artykule przedstawiono ogólne podstawy symulacji rozwoju urbanistycznego w oparciu o modele komórkowe. Nowa teoria, wykorzystująca aparat matematyczny stworzony do badań i modelowania dynamiki układów nieliniowych, rozszerza również możliwości poznawcze i wykorzystanie systemów GIS w szeroko pojmowanym planowaniu przestrzennym. Jej szybki rozwój w ostatnich latach i niezwykłe osiągnięcia w poznaniu procesów rządzących podstawową dynamiką złożonych systemów emergencyjnych czynią z niej jeden z bardziej istotnych nurtów również we współczesnych badaniach rozwoju urbanistycznego i uzasadniają duże zainteresowanie, jakie wzbudza w wielu ośrodkach naukowych na świecie.modele rozwoju urbanistycznego, systemy złożone, automaty komórkowe, teoria samoorganizacji


  • Model COST231 Walfischa-Ikegamiego w warunkach systemu dostępowego.
    • Ryszard Katulski
    • Andrzej Kiedrowski
    2004

    W pracy omówiono zagadnienie przydatności modelu COST231 do wyznaczania tłumienia propagacyjnego w systemach dostępowych, w terenie miejskim. Przedstawiono analizę badań wyników tłumienia propagacyjnego w rzeczywistych krajowych warunkach miejskich, porównując wartości tłumienia wynikające z pomiarów z wartościami obliczonymi przy użyciu tego modelu. W podsumowaniu określono jego przydatność do projektowania łącz radiowych w systemach dostępowych.


  • Model diagnostyczny łożysk silnika spalinowego o zapłonie samoczynnym.
    • Piotr Bzura
    2004

    Celem referatu jest zaprezentowanie modelu diagnostycznego łożysk ślizgowych, za pomocą którego można rozpoznawać stany techniczne tego łożyska z zastosowaniem zbioru właściwości oleju smarowego. Następnie przedstawiono plan badań empirycznych umożliwiających badanie procesu niszczenia warstwy granicznej oleju. Smarność tej warstwy ma zasadniczy wpływ na zużycie łożyska.


  • Model elektromechaniczny hydrogeneratora z uwzględnieniem asymetrii wewnętrznych.
    • Andrzej Wilk
    2004

    W artykule przedstawiono model matematyczny hydrogeneratora, który powstał w wyniku prac dotyczących badania wpływu obwodu elektromagnetycznego na poziom drgań elementów maszyny. Istotą modelu jest uwzględnienie asymetrii wewnętrznej dotyczącej uzwojenia stojana, uzwojenia wzbudzenia i szczeliny powietrznej. Uwzględniono zmienność istotnych sprzężeń elektromechanicznych wynikających z drgań giętnych wału.Ze względu na złożoność modelu przyjęto szereg założeń upraszczających. Do istotnych uproszczeń należy zaliczyć przyjęcie liniowej charakterystyki magnesowania żelaza stojana i wirnika. Uwzględniono jednak obwody klatki tłumiącej.W celu opracowania elektromechanicznego modelu dokonano podziału hydrogeneratora na elementy skupione. Sformułowano analityczne funkcje stanu elementów zachowawczych i dyssypatywnych. Wyznaczono funkcję Lagrange'a oraz funkcję dyssypacji Rayleigha we współrzędnych uogólnionych. Wyprowadzono układ równań różniczkowych modelu i rozwiązano go numerycznie.Dokonano analizy wpływu drgań giętnych wału na charakterystyki indukcyjności własnych i wzajemnych w obwodach stojana, wirnika oraz pomiędzy obwodami stojana i wirnika. Dokonano analizy przebiegu napięcia indukowanego w zależności od asymetrii szczeliny powietrznej. Przedstawiono parametryczne zależności pomiędzy modułem wektora mimośrodu oraz jego fazy a widmem napięcia indukowanego.


  • Model elektrowni wiatrowej pracującej na sieć sztywną - badania symulacyjne.
    • Krzysztof Kulesza
    • Zbigniew Krzemiński
    • Krzysztof Blecharz
    2004

    W referacie przedstawiono model matematyczny elektrowni wiatrowej z maszyną dwustronnie zasilaną pracującej w systemie elektroenergetycznym. Opracowany model przy przyjętych założeniach upraszczających, opisano w dwunastowymiarowej przestrzeni stanu. Przedstawiono wyniki badań symulacyjnych pracy elektrowni sterowanej zgodnie ze strategią optymalnego przetwarzania zmiennej w czasie energii kinetycznej wiatru.


  • Model niezawodnościowy okrętowej instalacji sanitarnej w aspekcie ochrony środowiska.
    • Roman Liberacki
    2004

    Przedstawiono probabilistyczny model do oceny niezawodności środowiskowej okrętowej instalacji sanitarnej. Zdefiniowano pojęcie niezawodności środowiskowej instalacji oraz podano wzory, które pozwalają określić jej wartość liczbową.


  • Model niezawodnościowy turbinowego silnika spalinowego napędu głównego statku.
    • Jerzy Girtler
    2004

    W artykule przedstawiono możliwość zastosowania teorii procesów semimarkowskich do opisu niezawodności okrętowego turbinowego silnika spalinowego. W rozważaniach uwzględniony został silnik dwuwałowy składający się z następujących urządzeń: sprężarki, komory spalania i turbiny wytwornicy spalin oraz turbiny napędowej. Wyprowadzone zostały wzory określające rozkład graniczny procesu zmian stanów technicznych takiego silnika. Rozkład ten stanowią prawdopodobieństwa przebywania turbinowego silnika spalinowego w stanie zdatności oraz w stanach niezdatności wskutek uszkodzenia dowolnego z wymienionych jego urządzeń.


  • Model oddziaływania ścianki pionowej na ruch pojedynczego pęcherzyka
    • Jan Wajs
    2004

    Referat zawiera model siły odpychającej działającej na kulę (model pęcherzyka) przepływającą wzdłuż ścianki pionowej. Stwierdzono, że siła ta ma charakter okresowy. Porównanie zmierzonej i obliczonej wartości tej siły przyniosło zadowalającą zgodność. Poruszane zagadnienie stanowi kontynuację rozważań prowadzonych w ramach pracy doktorskiej.


  • Model predictive controller for integrated wastewater treatment systems.
    • Tomasz Gmiński
    • Mieczysław Brdyś
    • Michał Grochowski
    • Marcin Drewa
    2004

    Sterowanie optymalizujace systemem oczyszczania ścieków (WWTS) pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych przy jednoczesnym spełnieniu narzuconych ograniczeń na wypływające ścieki, jednak wymaga zaawansowanych technologii sterowania. Sterowanie predykcyjne z modelem (MPC) jest bardzo użyteczną technologią sterowania takimi systemami. MPC doskonale radzi sobie z obecnością ogrniczeń na wielkości wyjściowe, wielowymiarowością problemu sterowania, pozwala łączyć i wykorzystywać wiedzą opartą o model z dostępnymi pomiarami. Regulacja MPC odbywa się 'wewnątrz' hierarchicznej struktury sterowania zdekomponowanej funkcjonalnie na trzy poziomy: nadzorujący, optymalizujacy oraz nadążny. MPC operuje na poziomie optymalizacyjnym, który jest dalej zdekomponowany na trzy warstwy reprezentujące różne skale czasowe zachodzących procesów: wolną, średnią i szybką. Artykuł przedstawia strukturę MPC w warstwie średniej. Ponieważ nie jest możliwe efektywne sterowanie tego rodzaju systemami za pomocą jednej, uniwersalnej strategii sterowania, zaprojektowane zostały trzy strategie sterowania. Efektywność sterowania została zweryfikowana i przetestowana na podstawie symulacji oczyszczalni ścieków w Kartuzach (Polska) przy użyciu rzeczywistych danych procesowych. W procesie sterowania, do zmiany strategii sterowania zastosowano, niedawno zaproponowany mechanizm miękkiego przełączania. Copyright © 2004 IFAC


  • Model przepływu wód podziemnych w gdańskim systemie wodonośnym
    • Beata Jaworska-Szulc
    2004 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Gdański system wodonośny jest systemem wielowarstwowym. Obejmuje on kilka poziomów zawartych w trzech piętrach wodonośnych: czwartorzędowym, trzeciorzędowym i kredowym. Dla tak określonego systemu wykonano model przepływu wód podziemnych i określono poszczególne składniki bilansu przepływu.


  • Model przeżywalnych sieci IP następnej generacji.
    • Wojciech Molisz
    2004

    Rozważa się przeżywalne sieci o warstwowej architekturze logicznej IP-MPLS/WDM. Węzły analizowanej sieci mają zintegrowaną funkcjonalność ruterów IP-MPLS w warstwie IP oraz przełącznic optycznych (OXC) w warstwie transmisji optycznej. Przepustowości łączy mogą być tak duże (nawet kilkaset Gbit/s0, że awaria nawet pojedynczego łącza może dotknąć bardzo liczne grupy użytkowników. Dlatego zasadnicze znaczenie ma zapewnienie przeżywalności tych sieci. W pracy rozważa się zadania optymalizacji strumieni informacji (IP), jakie sieć ma przesłać w warstwie optycznej między zadanymiparami użytkowników przy możliwie najmniejszym koszcie, spełnieniu wszystkich standardowych ograniczeń w taki sposób, aby uszkodzenie pojedynczego węzła lub światłowodu nie przeszkodziło w transmisji. Przedstawiono model umożliwiający badanieprzeżywalnych sieci IP oraz przykładowe wyniki symulacji i wnioski.


  • Model reference method and continuous-time system identification in tuning the PID controllers.
    • Janusz Kozłowski
    2004

    W pracy opisano zagadnienie doboru nastaw sterowników PID w układach regulacji automatycznej. W rozważaniach wzięto pod uwagę zarówno klasyczną strukturę jednopętlowego układu sterowania z regulatorem PID umieszczonym w torze głównym, jak też odmienną realizację I-PD z członem całkującym występującym w torze głównym i sterownikiem proporcjonalno-różniczkującym ulokowanym w dodatkowej pętli sprzężenia zwrotnego. Ponieważ powszechnie stosowane eksperymentalne reguły Zieglera-Nicholsa umożliwiają jedynie wstępny dobór wartości nastaw sterowników, w pracy zaproponowano sposób strojenia regulatorów PID metodą dopasowania odpowiedzi skokowej projektowanego układu zamkniętego do odpowiedzi skokowej przyjętego modelu odniesienia. W opisanej procedurze projektowej wykorzystano algorytm najmniejszych kwadratów oraz metodę filtrów całkujących typu FIR do identyfikacji parametrów ciągłego modelu obiektu sterowania. Dokładność identyfikacji oraz jakość sterowania PID zweryfikowano w numerycznych badaniach symulacyjnych.


  • Model rozmyty zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi.
    • Cezary Orłowski
    2004

    Przedstwiono budowę samonastrajalnego modelu rozmytego zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi, który będzie wykorzystywany do wspomagania wytwarzania systemów opartych na wiedzy. Proponowany model bazuje on na rozwiązaniach opartych na wiedzy oraz teorii systemów dynamicznych i zbiorów rozmytych. W szczegółowej konstrukcji wykorzystano wiedzę dotyczącą zarządzania rzeczywistymi przedsięwzięciami informatycznymi (PATRIC i ECOSIM), która pozwoliła na dostrojenie modelu w zakresie konstrukcji reguł baz wiedzy oraz funkcji przynależności. Wiedzę pozyskaną z realizacji trzeciego z projektów (SUTRA) wykorzystano do weryfikacji rozwiązania, a m.in. do sprawdzenia mechanizmów jego samonastrajania. Zbadano stopień prawdziwości reguł oraz przeprowadzono ocenę reguł niespójnych. Wykorzystano specyfikę przedsięwzięcia informatycznego, polegającą na dokonywaniu zmian w metodach i narzędziach informatyki jedynie w początkowej, głównej i końcowej fazie przedsięwzięcia, co pozwoliło na budowę funkcji przynależności z zastsowaniem metody klasteryzacyjnej. W metodzie tej bada się położenie środków ciężkości klastrów i stosownie do nich modyfikuje się odpowiednie parametry funkcji przynależności. Opracowany model rozmyty stanowi podstawę do konstrukcji systemu wspomagającego podejmowanie decyzji w przedsięwzięciach informatycznych wytwarzania systemów opartych na wiedzy.


  • Model silnika spalinowego w formie grafów wiązań (GW).A model of the IC engine in the form of the bond graph (BG).
    • Marian Cichy
    • Jacek Kropiwnicki
    • Sławomir Makowski
    2004

    Przedstawiono uzasadnienie użycia metody grafów wiązań do do modelowania silnika spalinowego jako źródła energii w systemach energetycznych składających się z elementów o różnej naturze fizycznej, na przykład w pojazdach hybrydowych. Przedstawiono propozycję formalizacji charakterystyki silników spalinowych wynikającą z przyjętej metody modelowania. Analityczną formę charakterystyki przedstawiono jako wielowymiarową funkcję wektorową. Podano przykład aproksymacji charakterystyki silnika z zastosowaniem funkcji sklejanych stosując własne programy komputerowe.