Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2005
Show all-
Badania i analiza użytkowasystemu OFDM
- Grażyna Perska
- Jacek Stefański
Skonstruowano modem OFDM i wykonano pomiary zbudowanego modelu. Modem przeznaczony jest do wykorzystania w celach dydaktycznych, dlatego skonstruowano go w sposób umożliwiający obserwację i rejestrację sygnałów w kolejnych fazach ich przetwarzania.
-
Badania i opis zjawisk nowego typoszeregu silników hydraulicznych satelitowych z kompensacją luzów.
- Paweł Śliwiński
- Andrzej Balawender
W referacie przedstawiono budowę, działanie i opis zjawisk nowego typoszeregu silników hydraulicznych satelitowych, w których zastosowano kompensację luzów osiowych w celu ograniczenia przecieków przez szczeliny komór roboczych. Typoszereg tych silników opracowany przez firmę Projektowanie Maszyn inż. Bohdana Sieniawskiego obejmuje 13 wielkości chłonności na obrót wału w zakresie od 0,4 do 6,3 dm3/obr. Prace badawcze nad tymi silnikami, finansowane przez KBN, realizowano w Politechnice Gdańskiej we współpracy z Instytutem Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej oraz firmą FAMA w Gniewie (producent). Badania eksperymentalne wielu egzemplarzy prototypów umożliwiły ocenę działania zespołów roboczych typoszeregu oraz zespołu kompensacji luzów z uwzględnieniem różnych wersji wykonania i zastosowania. Zjawiska zostały opisane modelem matematycznym o współczynnikach wyznaczonych z danych eksperymentalnych. W efekcie możliwe było opisanie matematyczne charakterystyk dla całego typoszeregu z uwzględnieniem parametrów oraz własności czynnika roboczego tj., oleju mineralnego lub elmulsji wodno-olejowej
-
Badania jakości transmisji danych w systemie UMTS z wykorzystaniem turbokodowania
- Andrzej Marczak
- Dominik Rutkowski
W referacie została przedstawiona budowa kodera oraz dekodera turbokodu pracującego w oparciu o algorytm SOVA w systemie radiokomunikacyjnym trzeciej generacji UMTS. W dekoderze turbokodu został zastosowany mechanizm redukujący liczbę iteracji. Omówiono i porównano wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji w przypadku zastosowania mechanizmu redukcji liczby iteracji turbodekodera i bez tego mechanizmu. Badania zostały przeprowadzone dla obu kierunków transmisji w wewnątrzbudynkowym środowisku propagacyjnym dla szybkości transmisji 144 kb/s i 384 kb/s
-
Badania jakości transmisji danych z wykorzystaniem turbokodowania w systemie UMTS
- Andrzej Marczak
- Dominik Rutkowski
W referacie została przedstawiona budowa kodera oraz dekodera turbokodu pracującego w oparciu o algorytm SOVA w systemie radiokomunikacyjnym trzeciej generacji UMTS. W dekoderze turbokodu zastosowano mechanizm redukujący liczbę iteracji. Omówiono i porów-nano wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji z za-stosowaniem mechanizmu redukcji liczby iteracji turbode-kodera i bez tego mechanizmu. Badania przeprowadzono dla obu kierunków transmisji w kilku wybranych środowi-skach propagacyjnych.
-
Badania jakości turbodekodowania z mechanizmem redukcji liczby iteracji w systemie UMTS
- Andrzej Marczak
- Dominik Rutkowski
W referacie została przedstawiona budowakodera oraz dekodera turbokodu pracującego w oparciuo algorytm SOVA z zastosowanym mechanizmem redukującymliczbę iteracji w systemie UMTS. Zostały porównanei omówione wyniki badań symulacyjnych przeprowadzonychdla obu kierunków transmisji w środowisku propagacyjnymOutdoor to Indoor & Pedestrian B dla trzech szybkościtransmisji danych 64 kb/s, 144 kb/s i 384 kb/s, w przypadkuzastosowania mechanizmu redukcji liczby iteracji turbodekoderai bez tego mechanizmu.
-
Badania kratownicowej kładki z kompozytu polimerowego zbrojonego włóknem szklanym.
- Henryk Zobel
- Wojciech Karwowski
- Krzysztof Żółtowski
- Andrzej Kozakiewicz
W artykule przedstawiono konstrukcję kładki dla pieszych wykonaną całkowicie z polimerów. Autorzy przeprowadzili studium mechaniczne konstrukcji kładki. Wykonano model numeryczny i następnie zweryfikowano ten model poprzez próbne obciążenie. Przeprowadzono badania statyczne i dynamiczne. Pomierzono naprężenia i przyspieszenia w charakterystycznych punktach konstrukcji.
-
Badania laboratoryjne nowego przyrządu terenowego: geomechametr
- Eugeniusz Dembicki
- Norbert Kurek
- Jacques Monnet
- Sidi Senouci
Nowe urządzenie do badań gruntu o nazwie geomechametr. Siły ciśnienia spływowego generowane przez przepływ wody wokół sondy pomiarowej. Zmiana składowej pionowej naprężenia na badanym poziomie. Pomiar czterech charakterystyk mechanicznych gruntu: modułu ścinania, kąta tarcia wewnętrznego, współczynnika filtracji i współczynnika konsolidacji.
-
Badania laboratoryjne strat ciśnieniowych w pompie A7V58DR firmy Rexroth
- Grzegorz Skorek
W referacie poruszono tematykę badania strat ciśnieniowych w pompie wyporowej. Przedstawiono dwie metody, w tym nowatorską metodę oceny oporów przepływu w pompie na przykładzie pompy firmy Rexroth. Na podstawie wyników badań przeprowadzono wnikliwą analizę wykonanych dotąd eksperymentów, potwierdzającą słuszność koncepcji.
-
Badania laboratoryjne strat ciśnieniowych w pompie wyporowej
- Grzegorz Skorek
W artykule przedstawiono nowatorską metodę badania strat ciśnieniowych w pompie - metodę uchwycenia początku kawitacji. Metoda opiera się na zjawisku kawitacji, która powstaje w komorze roboczej pompy w trakcie jej połączenia z przewodem dopływowym.
-
Badania laboratoryjne zachowania energetycznego wybranych elementów układu hydraulicznego o sterowaniu proporcjonalnym siłownika zasilanego pompą o stałej wydajności
- Grzegorz Skorek
Celem referatu są wybrane badania związane z określaniem sprawności energetycznej układu hydrostatycznego o sterowaniu proporcjonalnym, zasilanego pompą o stałej wydajności. Referat zawiera opis badań laboratoryjnych prowadzonych na stanowisku badawczym. W pracy przedstawiono zasadę działania stanowiska oraz problematykę badań strat ciśnieniowych w pompie oraz strat mechanicznych w siłowniku.
-
Badania mostu III Tysiąclecia im. Jana Pawła II w Gdańsku w trakcie trzyletniej eksploatacji.
- Maciej Malinowski
- Roman Rutkowski
Prowadzenie badań dużych obiektów mostowych podczas ich wznoszenia jest już regułą w Polsce, natomiast ich stała obserwacja podczas eksploatacji to jeszcze rzadkość. Oddany do eksploatacji 9 listopada 2001 r. most III Tysiąclecia im. Jana Pawła II przez Martwą Wisłę w Gdańsku został poddany stałej obserwacji od 2002 r. Zadanie to powierzono zespołowi Katedry Mostów Politechniki Gdańskiej, który opracował pierwszy tego typu w Polsce system rejestracji efektów dynamicznych warunków je wywołujących. Celem obserwacji jest potwierdzenie poprawności rozwiązań konstrukcyjnych oraz wyciągnięcie wniosków dotyczących projektowania i eksploatowania tego typu mostów. W artykule przedstawiono charakterystykę techniczną zainstalowanego systemu pomiarowego oraz metodologię prowadzonych badań. Pokazano reprezentatywne wyniki pomiarów oraz sformułowano wnioski z blisko 3-letniego monitoringu.
-
Badania nad potencjometrycznymi sensorami smaku
- Maria Szpakowska
- Jakub Szwacki
Przedstwiono badania nad 5-kanałowym sensorem smaku kwasnego, zbudowanym z elektrod z membranami polimerowo - lipidowymi zawierającymi odpowiednie lipidy. Stwierdzono, że sensor ten jest bardzo czuły na zmainy stężenia kwasu cytrynowego, natomiast wykazuje nieco gorszą czułosc na obecnosć kwasu octowego. Stwirdzono dobrą trwałosć membran oraz powtarzalnośc otrzymanych wyników. Wydaje się, że badane układy mogą byc wykorzystane przy budowie potencometrycznych sensorów smaku.
-
Badania naprężeń własnych laserowo przetopionej stali X20Cr13
- Marek Szkodo
Przedstawiono badania naprężeń własnych stali X20Cr13 przetopionej wiązką lasera CO2 o dwóch różnych energiach liniowych. Przetapianie wiązką lasera o energii liniowej 16,7 Ws/m3 powodowało większe naprężenia w kierunku prostopadłym do kierunku przetopienia podczas gdy przetapianie z energią 70,8 Ws/m3 powoduje sytuację odwrotną.
-
Badania niezawodności środowiskowej okrętowej instalacji sanitarnej
- Roman Liberacki
Przedstawiono wyniki badań, które wykonano w oparciu o opracowany przez autora probabilistyczny model do oceny niezawodności środowiskowej okrętowej instalacji sanitarnej. Badano jaki jest wpływ poziomu niezawodności poszczególnych elementów technicznych, wchodzących w skład instalacji, na roczną niezawodność środowiskową całej instalacji. Roczna niezawodność środowiskowa oznacza prawdopodobieństwo, że w ciągu roku nie zostaną naruszone wymagania konwencji MARPOL, w wyniku eksploatacji instalacji sanitarnej. Badania zostały przeprowadzone z uwzględnieniem tzw. czynnika ludzkiego. Przyjęto, że okrętowa instalacja sanitarna jest wyposażona w biologiczno - chemiczną oczyszczalnię ścieków typu LK firmy WARMA Grudziądz.
-
-
Badania podwójnego izolatora wykorzystujacego złącza ferrytowych sprzężonych linii mikropaskowych
- Wojciech Marynowski
W niniejszej pracy zbadano możliwości realizacji układu warstwowego izolatora podwójnego. Układ taki jest kaskadowym połączenie dwóch izolatorów wykonanych z cyrkulatorów FCL(Ferrite Coupled Line) zrealizowanych w technice linii mikropaskowych. W ramach przeprowadzonych badań wykonano projekty sekcji FCL oraz pozostałych układów tworzących układ izolatora, a następnie wyznaczono jego charakterystyki rozproszenia. Uzyskane numerycznie wyniki poddano eksperymentalnej weryfikacji. Pomierzony układ izolatora charakteryzował się w paśmie od 9 do 15GHz średnim dopasowaniem około 10dB, izolacją lepszą niż 17dB oraz średnim poziomem strat wtrąceniowych 5dB.
-
Badania prądów upływowych w obwodach z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi
- Stanisław Czapp
W instalacjach elektrycznych zawierających nowoczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne mogą pojawiać się przejściowe i ustalone prądy upływowe o znacznych wartościach. W obwodach z przemiennikami częstotliwości znaczna część prądu upływowego może płynąc przez uziemioną konstrukcję układu napędowego, co powoduje, że pomiar prądu w przewodzie ochronnym nie daje miarodajnych wyników o wartości całkowitego prądu upływowego. W referacie przestawiono wyniki pomiarów prądów upływowych w instalacjach z odbiornikami elektrycznymi i elektronicznymi.
-
Badania progu podwodnego na dnie piaszczystym w numerycznym kanale falowym
- Michał Topolnicki
- Lechosław Bierawski
Podstawy modelowania wzajemnego oddziaływania falowania, przepuszczalnego progu podwodnego i piaszczystego dna z wykorzystaniem numerycznego kanału falowego CADMAS-SURF, rozbudowanego o równania przepływu Darcy z rozszerzeniem Brinkmanna-Frochheimera (DARCY-SURF).Zastosowanie modelu skonczonej cieczy lepkiej ze swobodna powierzchnia w obszarze falowania i progu.
-
Badania stanu ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych z urządzeniami chłodniczymi i klimatyzacyjnymi
- Stanisław Czapp
W artykule przedstawiono wymagania norm i przepisów w zakresie badań instalacji elektrycznych niskiego napięcia zasilających urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne oraz zasady wykonywania pomiarów ochronnych. W części pierwszej przedstawiono prawne aspekty związane z wykonywaniem oględzin, prób i pomiarów. W części drugiej zaprezentowano zasady wykonywania pomiarów przy badaniach odbiorczych i okresowych instalacji. Omówiono pomiary ciągłości przewodów ochronnych, rezystancji izolacji, rezystancji podłóg i ścian, skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania oraz badanie urządzeń różnicowoprądowych.