Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2005

Show all
  • Dynamic simulation as a tool for evaluation of the nitrogen removal capabilities at the "Gdańsk-Wschód" WWTP
    • Jacek Mąkinia
    • Marek Swinarski
    • Karl-Heinz Rosenwinkel
    2005

    Celem badań było przedstawienie możliwości zastosowania złożonego modelu biokinetycznych ASM2d do symulacji procesu usuwania azotu w oczyszczalni ścieków ''Wschód'' w Gdańsku. Szybkość procesów nitryfikacji i denitryfikacji została wyznaczona w warunkach laboratoryjnych za pomocą tzw. testów zlewkowych. Wyniki tych badań zostały wykorzystane do kalibracji modelu, w trakcie której zmieniano wartości tylko 5 parametrów kinetycznych. Model został zweryfikowany w oparciu o wyniki 48-godzinnych pomiarów bezpośrednio w komorach osadu czynnego. Wyniki symulacji pokazały, że tylko niewielka część bakterii fosforowych (32%) jest jednocześnie zdolna do katalizowania procesu denitryfikacji.


  • Dynamics based on six-field theory of shells in the context of energy-conserving scheme
    • Jacek Chróścielewski
    • Izabela Lubowiecka
    • Wojciech Witkowski
    2005

    Praca dotyczy zaproponowanego algorytmu zachowującego energię w całkowaniu równań ruchu powłok sprężystych sformułowanych w ramach teorii sześcioparametrowej. Zawiera podstawowe założenia konieczne do formułowania schematów i podstawowe testy numeryczne. Aproksymacja przestrzenna zagadnienia oparta jest o Metodę Elementów Skończonych zaś aproksymacja w czasie wykorzystuje regułę punktu środkowego. Przykłady analizy dynamicznej konstrukcji powłokowych prezentują możliwości stosowania schematu do obliczeń powłoki gładkich jak i nieregularnych struktur wielogałęziowych.


  • Dynamiczne kształtowanie pojemności w systemie UMTS
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    • Jacek Stefański
    2005

    W pracy przedstawiono wyniki badań symulacyjnych zjawiska przenoszenia pojemności pomiędzy komórkami w tej samej warstwie oraz pomiędzy różnymi warstwami hierarchicznej struktury komórek w sieci UMTS. Wskazano własności systemu umożliwiające dynamiczne kształtowanie jego pojemności w różnych warunkach operacyjnych. Wykorzystanie opisanych mechanizmów może prowadzić do zwiększenia efektywności oraz racjonalizacji wykorzystania zasobów radiowych systemu oraz zwiększenia dostępnej pojemności.


  • Dynamika wód podziemnych w rejonach nadmorskich - wybrane przykłady zastosowania analizy numerycznej
    • Romuald Szymkiewicz
    • Kazimierz Burzyński
    • Wojciech Szpakowski
    2005 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Analiza zmian zasobów wód słodkich na skutek intruzji zasolonych wód morskich wnikających do pierwszego poziomu wodonośnego obszaru ujęcia Lipce. Wpływ przekopu przez Mierzeję Wiślaną na zmiany zasobów wód słodkich.


  • Dynamika wzrostu gospodarczego a stopy procentowe w Polsce w latach 1996-2004
    • Jerzy Ossowski
    2005

    W pierwszej części artykułu przedstawiono teoretyczną koncepcję opisującą związki pomiędzy stopą procentową a dynamiką produktu krajowego. W drugiej części artykułu, na podstawie skonstruowanego i oszacowanego modelu, poddanoweryfikacji opisywane związki oraz przeprowadzono symulację warunkową dynamiki wzrostu produktu krajowego.


  • Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące polityki energetycznej. Cz. II
    • Roman Wichowski
    2005

    W II części artykułu omówiono Dyrektywę 2002/91/EC na temat charakterystyki energetycznej budynków, Dyrektywę 2003/30/EC w sprawie wykorzystania biopaliw lub innych paliw odnawialnych w transporcie, Dyrektywę 2003/54/EC na temat wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku energii elektrycznej, Dyrektywę 2003/55/EC na temat wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku gazu, Dyrektywę 2003/96/EC w sprawie podatków od produktów energetycznych i energii elektrycznej oraz Dyrektywę 2004/8/EC na temat kogeneracji na wewnętrznym rynku energii.


  • Dystorsyjna postać niestateczności osiowo ściskanych kształtowników giętych z usztywnionymi stopkami
    • Czesław Szymczak
    • Włodzimierz Werochowski
    2005

    W powyższym artykule przedstawiono przegląd form utraty stateczności kształtowników zimnogiętych o przekroju otwartym z zagięciami. Szczególną uwagę poświęcono dystorsyjnej postaci wyboczeniowej. Za pomocą krzywej wyboczeniowej zobrazowano, w jakim przedziale półfal wyboczeniowych występuje ta postać. Zwrócono uwagę na możliwość wystąpienia niekorzystnego zjawiska, w którym naprężenia krytyczne dla niestateczności dystorsyjnej przyjmują wartości niższe niż dla wyboczenia miejscowego. Zaprezentowano możliwe formy utraty stateczności dla niestateczności dystorsyjnej. Podano ogólne zasady przyjmowania charakterystyki przekroju ze względu na maksymalne naprężenia krytyczne dla tej postaci dla przekroju ceowego. Podano analityczne metody wyznaczania naprężeń krytycznych niestateczności dystorsyjnej.Analizowana postać wyboczeniowa zależna jest od szeregu czynników. Przedstawione metody wyznaczania naprężeń krytycznych mogą służyć do wyznaczania tych naprężeń dla przekrojów stosowanych obecnie w konstrukcjach. W przypadku nietypowej geometrii zaleca się przeprowadzenie analizy za pomocą MES. Normowa metoda wyznaczania naprężeń krytycznych daje w pewnych przypadkach zawyżone wartości naprężeń, w związku z czym zaleca się niezależne sprawdzenie wartości naprężenia krytycznego wg jednej z podanych metod ze wskazaniem na metodę Schafera.


  • Działalność naukowa Politechniki Gdańskiej w dziedzinie hydrotechniki na przełomie XX i XXI wieku
    • Zbigniew Cywiński
    2005

    Omówiono działalność Wydziału Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska PG w pięcioleciu 1998-2002, będącą odbiciem potencjału naukowego Wydziału. Artykuł napisano w związku z Jubileuszowym rokiem Akademickim PG 2004/2005.


  • Działanie podzespołów hydraulicznych w niskiej temperaturze otoczenia
    • Ryszard Jasiński
    2005

    W referacie przedstawiono wyniki badań podzespołów hydraulicznych: silników satelitowych SOK, silników orbitalnych, pomp i silników zębatych, rozdzielaczy suwakowych w warunkach szoku termicznego. Stwierdzono, że w warunkach szoku termicznego może dochodzić do nieprawidłowej pracy podzespołów, szczególnie przy dużej różnicy temperatur oleju i podzespołów w chwili początkowej. Badania podzespołów i układów hydraulicznych w tych warunkach będą kontynuowane. Zastanie stworzona baza danych o wartościach współczynników przejmowania ciepła od oleju do powierzchni obmywanej w zależności od prędkości przepływu oleju dla różnych podzespołów hydraulicznych. Na podstawie tych danych, za pomocą metody symulacji komputerowej, będzie można określić obszary parametrów prawidłowej pracy podzespołów hydraulicznych w warunkach szoku termicznego.Metoda analityczna i symulacji komputerowej mogą być wykorzystane przez projektantów w konstruowaniu podzespołów hydraulicznych i projektowaniu układów hydraulicznych wykorzystywanych w urządzeniach i maszynach pracujących w warunkach niskich temperatur otoczenia.


  • Dziedzictwo techniki - spojrzenie z Gdańska
    • Waldemar Affelt
    2005

    We ''Wprowadzeniu'' omówiono proces wyłaniania się współczesnej doktryny dziedzictwa techniki, przywołując pojęcia: środowisko zbudowane, materialne i niematerilane dziedzictwo kultury, dziedzictwo inżynierii, archeologia przemysłu, rynek dziedzictwa, ochrona autentyczności zabytków. Wskazano współczesne zjawiska: fasadyzm, niebezpieczeństwo dewaloryzacji, lekceważenie wartości kulturowych, zanik różnorodności krajobrazu kulturowego Polski. Omówiono działania podejmowane na Politechnice Gdańskiej od 1993 r. w zakresie popularyzacji dziedzictwa techniki i ich prakytczne efekty. Scharakteryzowano konferencję HOT-GO 4 z 2005 r. Jako aneksy opublikowano ''Wstępne uwagi na temat materialnych i niematerialnych wartości gdańskiego dziedzictwa techniki'' Laurenta Levi-Straussa, wicedyrektora Departamentu Kultury UNESCO, oraz ''Przesłanie uczestników międzynarodowej konferencji Heritage of Technology - Gdańsk Outlook 4 w sprawie światowego znaczenia Stoczni Gdańskiej'' w przekładzie autora.


  • Ecological floating dock
    • Krzysztof Rosochowicz
    • Tomasz Łącki
    2005

    Zaprezentowano efekt końcowy projektu europejskiego grupy EUREKA pn. ''Przyjazne środowiskowo doki pływające''. Przedstawiono konsorcjum realizacyjne projektu, scharakteryzowano zagrożenia ekologiczne, wskazano najważniejsze uregulowania prawne oraz scharakteryzowano projekt proekologicznego doku pływającego SINE 212CD i koncepcję przebudowy doku istniejącego SINE 126 CD. Artykuł zawiera też kompletną bibliografię prac wykonanych w projekcie. Więcej informacji zawiera www.oce.pg.gda.pl/oce2/eureka. Artykuł otwiera serię wybranych publikacji dotyczących różnych problemów rozpracowywanych w projekcie, przedstawionych w dalszych częściach numeru specjalnego.


  • Educational resources as digital products
    • Agnieszka Landowska
    • Jerzy Kaczmarek
    2005

    W artykule zaproponowano podejście do tworzenia i dystrybucji materiałów edukacyjnych oparte na znanych rozwiązaniach dotyczących produktów cyfrowych. Szczególnie skoncentrowano się na pracochłonności wykonania materiałów oraz wynikającego z niej kosztu zakupu i ceny materiałów. Zaproponowano miarę rozmiaru obiektów edukacyjnych, która wykazuje korelację z pracochłonnością wykonania obiektów. Zaproponowano także metody dotyczące wytwarzania i dystrybucji obiektów edukacyjnych.


  • Edukacja prośrodowiskowa na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej
    • Waldemar Wardencki
    • Jacek Namieśnik
    2005

    W pracy przedstawiono działalność Wydziału Chemicznego, w szeroko rozumianym pojęciu, ''ochrona środowiska'', ujętym w dwóch aspektach. Pierwszy wiąże się z działalnością dydaktyczną, a drugi z działaniami organizacyjnymi. Prowadzone na wydziale zajęcia dydaktyczne uwzględniają w swoich programach zagadnienia związane z ochroną środowiska od co najmniej 10 lat. Mniej więcej w tym samym czasie, ze względu na specyfikę każdego wydziału chemicznego (operowanie dużymi ilościami odczynników chemicznych) podjęto działania mające na celu prowadzenie właściwej gospodarki odpadami niebezpiecznymi.


  • Efekt skali w analizie elementów żelbetowych poddanych ścinaniu
    • Tadeusz Godycki-Ćwirko
    • Marek Wesołowski
    2005

    W pracy przedstawiono problematykę efektu skali w badaniach elementów żelbetowych na ścinanie, jak również sposób ujęcia tego problemu w aktualnie obowiązujących normach projktowania konstrukcji z betonu, w tym normy europejskiej, polskiej, niemieckiej i amerykańskiej.


  • Efekty dynamiczne podczas opróżniania dużych silosów
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2005

    Artykuł przedstwia wyniki pomiarów dynamicznych, występujących podczas opróżniania dużych silosów, wraz z analizą przyczynowo-skutkową oraz jakościowo-ilościową występujących efektów.


  • Efekty funkcjonowania systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce
    • Artur Maciaszczyk
    2005

    Niniejszy rozdział dotyczy problematyki wdrażania systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce. Autor przedstawia genezę rozwoju systemów zarządzania jakością w Polsce i przedstawia najważniejsze wyniki przeprowadzonych przez niego badań dotyczących efektów wdrażania tych systemów w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Autor formułuje również wnioski odnośnie tego, jak wdrażać systemy zarządzania jakością, aby były one efektywne.


  • Efekty zastosowania zarządzania jakością w przedsiębiorstwach produkcyjnych
    • Artur Maciaszczyk
    2005

    Głównym celem rozprawy było dokonanie identyfikacji i kwantyfikacji efektów związanych z wdrożeniem systemowego zarządzania jakoscią w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz identyfikacja istotnych czynników wdrożeniowych i uwarunkowań, które mogą wpływać na efektywność tych wdrożeń


  • Efektywne i bezpieczne zarządzanie i przechowywanie danych o użytkownikach, usługach i klastrach w systemie BeesyCluster
    • Paweł Czarnul
    • Paweł Buszkiewicz
    • Michał Klawikowski
    • Michał Bajor
    • Anna Banaszczyk
    • Marcin Fiszer
    • Marcin Frączak
    • Jacek Rakiej
    • Katarzyna Ramczykowska
    • Krzysztof Suchcicki
    2005

    Praca omawia problem bezpiecznego, niezawodnego i wydajnego dostępu do danych w ramach systemu BeesyCluster, który stanowi portal dostępowy do rozproszonej sieci klastrów oraz komputerów PC. BeesyCluster umożliwia użytkownikom dostęp do wielu różnych klastrów poprzez WWW/Web Services, jak również zdalne uruchamianie aplikacji z uwzględnieniem systemów LSF oraz PBS, wypożyczanie usług innym użytkownikom i wspomaga pracę grupową. W pracy przedstawiono rodzaje przechowywanych danych, bezpieczeństwo oraz wydajność w dostępie do nich oraz wykorzystany moduł rozproszonej i niezawodnej bazy danych opartej o replikację w MySQL.


  • Efektywność działania wapna hydratyzowanego w betonie asfaltowym
    • Piotr Jaskuła
    2005

    W artykule przedstawiono ocenę efektywności działania wapna hydratyzowanego w betonie asfaltowym na podstawie analizy wyników badań laboratoryjnych i terenowych z odcinka doświadczalnego. Wykonano badania odporności na działanie wody i mrozu, odporności na deformacje trwałe oraz oceny stanu nawierzchni, równości poprzecznej i szorstkości odcinka doświadczalnego, gdzie w dwóch sekcjach odpowiednio wbudowano beton asfaltowy z dodatkiem wapna hydratyzowanego i ciekłego środka adhezyjnego. Stwierdzono, że wapno hydratyzowane może być stosowane w betonie asfaltowym jako alternatywa dla chemicznych środków adhezyjnych.