Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2005
Show all-
Efektywność estymacji położenia terminala ruchomego w sieciach komórkowych III generacji
- Jacek Stefański
W referacie przedstawiono problem wyznaczania położenia terminala ruchomego w sieciach komórkowych, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego programu E112, dotyczącego m.in. wymogów stawianych europejskim operatorom sieci komórkowych w przypadku realizacji usług alarmowych związanych z wywołaniami pod specjalnym numerem 112. Opisano zalecane metody lokalizowania terminala ruchomego w sieciach komórkowych III generacji.
-
Efektywność funkcjonowania wybranych elementów systemu bankowego w Polsce w okresie transformacji. Cz. 1.
- Gabriela Golawska-Witkowska
- Anna Rzeczycka
W artykule scharakteryzowano przemiany, wynikające z uczestnictwa polskiej gospodarki w procesie liberalizacji, globalizacji i integracji. Podmioty na rynku rozpoczęły funkcjonowanie w warunkach konkurencji nie tylko ze strony podmiotów polskich, ale również zagranicznych. Aby utrzymać się na rynku, koniecznością stało się zwiększenie efektywności funkcjonowania. Celem artykułu jest analiza efektywności banków komercyjnych i spółdzielczych w Polsce w procesie transformacji ustrojowej. Wykorzystując analizę wskaźnikową wykazano, .że od roku 1997 banki spółdzielcze charakteryzują się wyższą efektywnością funkcjonowania.
-
Efektywność jako wyznacznik współczesnego marketingu
- Marianna Daszkowska
Każdy sposób postępowania przedsiębiorstw na rynku powinien być oceniany z punktu widzenia ekonomicznej efektywności. Wydatki związane z marketingiem powinny być traktowane jako strategiczne inwestycje zapewniające firmom sukces w długim okresie. Specjaliści ds. marketingu powinni mysleć w kategoriach finansowych.
-
Efektywność mechanizmu HARQ w systemie UMTS
- Krzysztof Malek
W artykule przedstawiono analizę różnych metod mechanizmu HARQ określonego dla szybkiego dostępu pakietowego HSDPA systemu UMTS. Przedstawiono charakterystykę oraz zawarto opis implementacji mechanizmu HARQ w HSDPA. Analizę porównawczą różnych metod mechanizmu HARQ przeprowadzono na podstawie wyników symulacji modelu zrealizowanego zgodnie ze specyfikacją techniczną standardu.
-
Efektywność odbioru rake w interfesjie radiowym wcdma/fdd w łączu w górę
- Rafał Niski
W referacie przedstawiono wyniki badań, przeprowadzonych w oparciu o własne oprogramowanie symulujące pracę systemu UMTS, obrazujące wpływ długo-ści ciągu pilotowego na efektywność odbioru RAKE, dla różnych warunków propagacyjnych w łączu w górę. Ponad-to przedstawiono strukturę ramki dedykowanego kału transportowego DCH oraz formaty ramki kanału sterujące-go DPCCH w interfejsie radiowym WCDMA/FDD systemu UMTS.
-
Efektywność zastosowania systemów informatycznych na przykładzie hurtowni danych
- Maria Sipowicz
Praca składa się z pieciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym omówiono podstawy teoretyczne rozpatrywanego problemu. Rozdział drugi stanowi dyskusja na temat zmieniającej się roli SI w realizacji celów przedsiębiorstwa. Rozdział trzeci porusza problematykę rachunku kosztów i korzyści wynikajacych z ze stosowania SI. W rozdziale czwartym przedstawiono metodologię badania efektywności SI. Rozdział piąty to wyniki przeprowadzonych badań oraz ich analiza.
-
Efektywny 4-węzłowy element skończony o wzbogaconym polu odkształceń w nieliniowej 6-parametrowej teorii powłok.**2005, 144 s. 85 rys. 20 tab. bibliogr. 127 poz. maszyn.
- Wojciech Witkowski
Celem rozprawy doktorskiej było opracowanie efektywnego elementu skończonego, bazującego na technice wzbogaconych odkształceń w nieliniowej 6-parametrowej teorii powłok.Omówiono podstawy mechaniki powłok oraz działania na grupie obrotów SO(3).Wprowadzono i zlinearyzowano zmodyfikowaną zasadę wariacyjną Hu-Washizu.Omówiono techniki interpolacji i akumulacji pol niewiadomych z uwzględnieniem grupy obrotów SO(3).Omówiono koncepcję wzbogaconych odkształceń i przeprowadzono studium literatury pod kątem doboru funkcji wzbogacających.Na tej podstawie zaproponowano cztery autorskie elementy skończone, które poddano testom. Na podstawie badań numerycznych sformułowano wnioski i kierunki dalszych badań.
-
Efektywny algorytm modelowania kanału radiokomunikacyjnego
- Andrzej Jaszcza
- Dominik Rutkowski
W referacie omówiono efektywny algorytm modelowania kanału radiokomunikacyjnego z zanikami i propagacją wielodrogową. Zaproponowano szybką metodę ważonego próbkowania prążkowej odpowiedzi impulsowej kanału radiokomunikacyjnego. Przedstawiono algorytm generacji sekwencji współczynników rayleighowskich o pożądanym rozkładzie gęstości mocy z wykorzystaniem transformacji FFT. Na podstawie porównania ze stosowanym dotychczas modelem kanału wykazano dużą dokładność i niewielką złożoność obliczeniową nowego modelu
-
Effect of ^11B substitution on the superconductivity of MgCNi3
- Tomasz Klimczuk
- Maxim Avdeev
- James Jorgensen
- Robert J. Cava
W pracy przedstawione zostały wyniki badań strukturalnych (dyfrakcja neutronowa i rentgenowska) domieszkowanego izotopem 11B nadprzewodzącego związku MgCNi3. Granica rozpuszczalności boru została określona ok. 0.16. Wielkość komórki elementarnej wzrasta wraz z domieszkowaniem, jednocześnie x powoduje malenie temperatury krytycznej.
-
Effect of cathode materials on the performance of single chamber solid oxide fuel cell and module
- Fatih Dogan
- Toshio Suzuki
- Piotr Jasiński
- Harlan U. Anderson
W pracy przedstawiono wyniki badań nad jednokomorowym ogniwem paliwowym. Badane były ogniwa przygotowane z różnymi rodzajami materiałow katodowych oraz określana była wydajność ogniwa. Zbudowano i zbadano moduł ogniwa paliwowego jednokomorowego.
-
Effect of glycosoaminoglycans on reconstitution of collagen fibrils
- Maria Sadowska
- Joanna Gutowska
- Małgorzata Malesa
Celem pracy było sprawdzenie efektywności rekonstytucji fibryli i włókien z roztworu kwasu solnego kolagenu skór bydlęcych pod wpływem glikozaminoglikanów (GAGs), wydzielonych z tchawic bydlęcych, w układach o sile jonowej w zakresie 0-0,7 oraz pH 3-8. Stwierdzono, że dodatek GAGs do roztworu kolagenu powoduje natychmiastowe powstawanie włókien, których ilość wzrasta wraz z ilością dodanych glikozaminoglikanów i stężeniem kolagenu. Całkowite strącenie kolagenu z roztworu w postaci fibryli i włókien uzyskuje się przy stosunku masowym suchych preparatów (kolagen : GAGs) wynoszącym 1:0,3 i przy pH 3 pod nieobecność NaCl.
-
Effect of hybrid contactless short-cicruit limiters on power quality
- Piotr Leśniewski
- Łukasz Tłustochowicz
Przedstawiono działanie bezstykowego ogranicznika prądów zwarciowych w oparciu o symulację komputerową. Szczególną uwagę zwrócono na problem jakości dostarczanej energii elektrycznej poprzez ograniczanie zapadów napięcia za pomocą bezstykowego ogranicznika prądów zwarciowych. W modelowaniu elementów systemu elektroenergetycznego i zapadów napięcia, będących skutkiem zwarć wykorzystano program MATLAB z biblioteką Power System Blockset. Wykorzystano model ogranicznika hybrydowego z tranzystorem IGBT. W artykule przedstawiono również wpływ modelu łuku na proces komutacji prądu do elementu półprzewodnikowego. Obliczenia numeryczne i próby rzeczywistego ogranicznika wykonano dla stromości prądu zwarciowego 100 kA/ms.
-
Effect of preconsolidation on pile bearing capacity in model tests
- Lech Bałachowski
- Paweł Kozak
- Eugeniusz Dembicki
Badanie wpływu prekonsolidacji gruntu w badaniach modelowych w komorze kalibracyjnej. Zagęszczone piaski kwarcowe poddano prekonsolidacji przy OCR nie większym od 7. Analiza współczynnika parcia spoczynkowego gruntu. Wpływ wskaźnika prekonsolidacji na nośność podstawy i pobocznicy pali oraz zmiany naprężeń wokół modelu i odkształcenia objętościowe masywu gruntowego.
-
Effect of preparation conditions on superconducting properties of (Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-O glass-ceramics
- Maria Gazda
- Bogusław Kusz
- Jarosław Piętosa
- Anna Bienias
- Roman Puźniak
- Sergio Stizza
- Sergiej Chudinov
- Riccardo Natali
Praca przedstawia wpływ warunków krystalizacji na właściwości nadprzewodzące nadprzewodników wysokotemperaturowych (Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-O otrzymanyh metodą krystalizacji w fazie stałej. Nadprzewodniki otrzymano poprzez wygrzewanie amorficznego materiału o składzie (Bi0.8Pb0.2)4Sr3Ca3Cu4Ox w temperaturze pomiędzy 750°C i 865°C przez czas od 1 minuty do 43 godzin. Najlepsze właściwości, w w tym dużą gęstość prądu krytycznego otrzymano wskutek wygrzewania w 850°C przez 43 godziny.
-
Effect of SiC on the corrosion behaviour of chromium coatings
- Svetlana Surviliene
- Anna Lisowska-Oleksiak
- Vitalija Jasulajtiene
- Asta Cesuniene
Warstwy kompozytowe Cr-SiC osadzono z kąpieli zawierającej Cr(VI) oraz zielony proszek SiC. Zawartość SiC w warstwie chromowej wynosiła od 0,1-0,9% wag. Badania XPS wykazały iż SiC pokrywała warstwa SiO2, która powstała w wyniku utleniania SiC za pomocą Cr(VI). Przeprowadzono badania potencjodynamiczne i badania za pomocą spektroskopii impedancyjnej w celu określenia właściwości korozyjnych warstw Cr-SiC w środowisku kwaśnym. Na podstawie pomiarów impedancji zaproponowano elektryczne obwody zastępcze dla warstw Cr-SiC w kontakcie z elektrolitem. Najlepsze dopasowanie uzyskano dla obwodu:R1(Q1R2)(Q2[R3W]). Wyznaczone parametry charakteryzują korozję próbek. Wykresy Bodego wykazują, że zmiana kąta fazowego z częstotliwością sygnału pobudzającego jakościowo odpowiada procesowi zachodzącemu na granicy faz elektroda/elektrolit. Analiza wyników impedancyjnych wskazuje na wzrost właściwości antykorozyjnych wynikających z obecności cząstek węglika krzemu jako wynik zmian strukturalnych a mianowicie zmiany liczby i ilości porów.
-
Effect of transglutaminase on the solubility of chitosan-gelatin films
- Barbara Piotrowska
- Ilona Kołodziejska
- Katarzyna Januszewska-Jóźwiak
- Anna Wojtasz-Pająk
Celem pracy było zmniejszenie rozpuszczalności folii chitozanowo-żelatynowych w środowisku wodnym o różnym pH, poprzez usieciowanie składników przy użyciu transglutaminazy. Niemodyfikowane enzymatycznie folie rozpuszczały się w temperaturze pokojowej w 86 i 64% odpowiednio w buforze o pH 3 i 6. Ich rozpuszczalność została ograniczona do 19-23% po usieciowaniu polimerów enzymem w stężeniu 0.2mg/ml filmotwórczego roztworu. Enzymatycznie modyfikowane folie były jednakże nadal całkowicie rozpuszczalne w temperaturze 100°C w środowisku o pH 3 i 6.
-
Effect of WC on electroposition and corossion behaviour of chromium coatings
- Svetlana Surviliene
- Vitalija Jasulajtiene
- Anna Lisowska-Oleksiak
- V.a. Safonov
Właściwości warstw chromowych zawierających różne ilości drobin WC zbadano metodą XPS, EPS oraz XRD. Metody te pozwoliły określić morfologię i skład chemiczny powłok. Właściwości antykorozyjne określono dla różnych czasów ekspozycji próbek w elektrolicie zawierającym 0,01 mol L-1 za pomocą metody woltamperometrycznej oraz spektroskopii impedancyjnej. Badania wykazały, że obecność WC w warstwach chromowych otrzymanych z kąpieli zawierających Cr(VI) wspomaga ochronny charakter pokryć antykorozyjnych.
-
Effective length of lightning earthings
- Stanisław Wojtas
Właściwości udarowe systemów ochrony odgromowej obiektów wpływają w decydujący sposób na skuteczność takiej ochrony. Z tego względu pomiary skuteczności uziemień powinny być przeprowadzane przy prądach o parametrach czasowych zbliżonych do rzeczywistych prądów piorunowych. Rezystancja udarowa uziemień jest wyznaczana jako iloraz amplitudy spadku napięcia na uziemieniu i amplitudy prądu w układzie pomiarowym. Opisano procedurę pomiaru i oceny tzw. dłuości efektywnej uziomu.
-
Effects of loading pattern and lubricant pressure influence on bearing alloy fatigue characteristics
- Jan Sikora
- Jan Kłopocki
- Wojciech Majewski
Opisano wyniki testów zmęczeniowych przeprowadzonych dla stopu łożyskowego AlSn (11,3 Cu 1,2) osadzonego na taśmie stalowej. Doświadczalnie określono wartości obciążeń niszczących dla różnych warunków obciążenia: dla obciążeń zginających wahadłowych, dla obciążeń zginających wahadłowych przy równoczesnym działaniu słabego lub zmiennego ciśnienia w komorze olejowej.
-
Efficiency and kinetices of coupled transport of copper Ions Through Liquid Membranes Containing Technical Hydroxyoxime Carries
- Maria Szpakowska
- Otto B.nagy
Badano wpływ różnych parametrów (składu faz wodnych, stężenia przenosnika, rozpuszczalnika organicznego na kinektykę i wydajność transportu jonów miedzi. Dużą wydajność procesu mozna otrzymać uzywając około 10 x mniejszego stężenia przenosanika w n-oktanie niż w przypadku innych rozpuszczalników technicznych.