Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2005

Show all
  • Krótkoterminowe prognozowanie
    • Adam Borowa
    2005

    Nowoczesne algorytmy i techniki sterowania, zwłaszcza te oparte na sterowaniu predykcyjnym, pracują na modelu obiektu bądź procesu, który podlega sterowaniu. W przypadku zintegrowanego, inteligentnego sterowania systemem ściekowym korzystamy z modelu oczyszczalni ścieków. Przydatność takiego modelu do celów sterowania predykcyjnego niezależnie od tego, czy mówimy o modelu typu white-box, grey-box czy black-box, jest uwarunkowana znajomością przyszłych wartości wejściowych (zakłóceniowych).


  • Krystaliczne struktury supramolekularne z udziałem cyklicznych ditioimidów oraz pirydyn
    • Aleksandra Pyszno
    2005

    Inżynieria kryształów z uwagi na możliwość praktycznych zastosowań jest istotną i stale rozwijającą się gałęzią chemii supramolekularnej. Praca dotyczy krystalicznych struktur supramolekularnych powstających z udziałem cyklicznych ditioimidów i pochodnych pirydyny. Wykazuje możliwość występowania w ciele stałym słabych wiązań wodorowych C-H--S


  • Kryteria doboru materiałów dentystycznych=Dental materials choice criteria
    • Stanisław Rymkiewicz
    2005

    Przedstawiono wyniki analizy kryteriów doboru podstawowych materiałów stomatologicznych. Wskazano kierunki rozwoju w tej dziedzinie materiałowej.


  • Kryteria oceny zrównoważonego projektowania architektonicznego
    • Robert Idem
    2005

    Praca opiera się na koncepcji projektowania zrównoważonego w architekturze, opisanej przez A. Baranowskiego, uwzględniającej w swym założeniu zasady zrównoważonego rozwoju. Tematem rozprawy są kryteria oceny tego projektowania w praktyce, a zwłaszcza próba wypracowania nowych, dotychczas słabo określonych kryteriów społeczno-kulturowych. Opisywane kryteria odnoszą się do procesu projektowania i jego efektu końcowego, sama zaś ocena dotyczy specyficznych elementów wpływających na to, by można je było nazwać zrównoważonym (oceny założeń i rozwiązań w aspekcie priorytetów, integralności i całościowości). Poza głównym celem poznawczym, jakim jest sama próba określenia tych kryteriów, celem dodatkowym jest zbadanie zakresu i przydatności istniejących metod i narzędzi oceny środowiskowej struktur przestrzennych. Celem aplikacyjnym jest próba ustalenia zasad postępowania i kryteriów podejmowania decyzji, jako podstaw praktycznego projektowania w polskich warunkach.


  • Kryteria wytrzymałości gruntu na ścinanie w zagadnieniach geotechniki
    • Marcin Cudny
    • Krystian Binder
    2005

    Przedstawiono wpływ zastosowania różnych kryteriów wytrzymałości gruntu na ścinanie w symulacjach numerycznych prostych praktycznych zagadnień geotechnicznych. Obliczenia wykonano metodą elementów skończonych w płaskim oraz osiowosymetrycznym stanie odkształcenia. Wyniki obliczeń porównano oraz poddano krytycznej dyskusji.


  • Krytyczna ocena stanu badań interdyscyplinarnych w inżynierii oprogramowania
    • Anna Bobkowska
    2005

    Rozwiązywanie problemów pozatechnicznych w projektach informatycznych może być ułatwione na skutek zastosowania wyników badań interdyscyplinarnych w inżynierii oprogramowania. W tym rozdziale dokonano krytycznej oceny najnowszych badań z tego obszaru pod względem dojrzałości zastosowanej metodologii badań oraz praktycznej użyteczności wyników.


  • Kryzys walutowy jako wyraz załamania równowagi płatniczej kraju a bezpośrednie inwestycje zagraniczne
    • Małgorzata Rozkwitalska
    2005

    W artykule omówiono istotę kryzysu walutowego. Przeanalizowano na gruncie teoretycznym związki między ryzykiem wystąpienia kryzysu a międzynarodowymi przepływami kapitałów, w tym bezpośrednich inwestycji zagranicznych.


  • Kształcenie na odległość - możliwości finansowania projektów w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
    • Anna Grabowska
    • Katarzyna Grzejszczak
    • Alina Meissner
    2005

    Przedmiotem artykułu jest ukazanie, z jakich źródeł, w ramach funduszy strukturalnych możliwe jest pozyskanie koniecznych środków na realizację projektów z sektora edukacji na poziomie wyższym, w tym na kształcenie na odległość. Zaprezentowany zostanie również projekt KNOW - kształcenie na odległość wspierające rozwój kwalifikacji zawodowych w województwie pomorskim", który jest pierwszym tego rodzaju projektem aplikującym do funduszy strukturalnych przygotowanym przez Politechnikę Gdańską we współpracy z przedstawicielami Akademii Medycznej w Gdańsku, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Uniwersytetu Gdańskiego.


  • Kształcenie ustawiczne : potrzeby i możliwości : wyniki badań w branży okrętowej
    • Andrzej Szuwarzyński
    2005

    Publikacja zawiera opis projektu badawczego realizowanego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL będącego częścią strategii Unii Europejskiej służącej wspieraniu inicjatyw mających na celu budowanie warunków do tworzenia rozwiązań sprzyjających utrzymaniu miejsc pracy przez osoby zatrudnione, lecz zagrożone bezrobociem np. z powodu wieku i niedostatecznych kwalifikacji. Przedstawione wyniki badań pilotażowych świadczą o tym, że menedżerowie oraz właściciele firm mają w zdecydowanej większości pełną świadomość konieczności rozwoju swoich firm poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii oraz inwestowania w kapitał intelektualny zarówno swój własny jak i swoich pracowników. Badaniom empirycznym towarzyszy opis strategii kształcenia wypracowany i realizowanym przez instytucje edukacyjne tak w Europie, jaki i w Polsce.


  • Kształcenie w zakresie transportu lądowo-wodnego w Politechnice Gdańskiej
    • Władysław Koc
    • Marek Dzida
    2005

    W artykule przedstawiono przesłanki dla uruchomienia międzywydziałowego kierunku kształcenia: transport w Politechnice Gdańskiej. Wskazano na uwarunkowania związane z wdrażaniem Deklaracji Bolońskiej oraz omówiono zasady opracowywania standardów nauczania. Sformułowano założenia do uruchomienia kierunku trasport opracowane przez komisję powołaną przez dziekanów wydziałów: Inżynierii Lądowej i Środowiska, Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa.


  • Kształtowanie architektoniczne morskich portów jachtowych na przykładzie wybranych miast nadbałtyckich
    • Piotr Marczak
    2005

    Praca w zakresie badawczym analizuje i porównuje podobne krajowe i zagraniczne jachtowe porty morskie z uwzględnieniem trzech etapów: projektowy, w trakcie realizacji i zrealizowane. Wyznacza modele przemian, które mogą stać się pomocnym materiałem przy pracach projektowo - badawczych związanych z projektowaniem i oceną poszczególnych portów jachtowych oraz terenów bezpośrednio lub pośrednio związanych z eksploatacją portu.


  • Kształtowanie architektoniczne nadbudówki na statkach do przewozu kontenerów i samochodów.
    • Jan Netzel
    2005

    W wyniku analizy wybranych typów statków, które były przedmiotem badań rozprawy stwierdzono, że niezależnie od lokalizacji nadbudówki w stosunku do głównych źródeł zagrożeń na statku, ukształtowanie poszczególnych grup pomieszczeń pozwoliło na wykorzystanie standartu użytkowego na dobrym europejskim poziomie w zależności od rozwiązań architektonicznych.


  • Kształtowanie konstrukcji wież ciśnień w zależności od rodzajów podparcia stalowych zbiorników na wodę
    • Ewa Supernak
    2005

    Omówiono zależności między rodzajem zbiornika na wodę a kształtem bryły wieży ciśnień. Analizowano zbiorniki z dnem płaskim, zwisającym, półkolistym, typu Intze, Barkhausenna i Klonne.


  • Kształtowanie konstrukcji wież ciśnień w zależności od typów i sposobów podparcia stalowych zbiorników na wodę
    • Ewa Supernak
    2005

    Omówiono zależności między rodzajem zbiornika na wodę a kształtem bryły wieży ciśnień. Analizowano zbiorniki z dnem płaskim, zwisającym, półkolistym, typu Intze, Barkhausenna i Klonne.


  • Kształtowanie poziomu atrakcyjności inwestycyjnej w polityce rozwoju regionalnego
    • Jan Komorowski
    2005

    W artykule dokonano przeglądu historycznych i współczesnych czynników wpływających na rozwój regionalny. Wykazano, że kluczowym czynnikiem tego procesu jest rozwój gospodarczy. W pacy zestawiono cele polityki regionalnej na poziomie państwa i samorządu terytorialnego. We wnioskach z przeprowadzonej analizy wykazano, iż nadrzędnym czynnikiem dynamizującym postęp w zakresie rozwoju regionu jest atrakcyjność oferty wymiany dóbr i usług, jaką przedkłada region swojemu otoczeniu.


  • Kształtowanie przestrzeni dostępnej jako element bezpieczeństwa i integracji osób niepełnosprawnych
    • Marek Wysocki
    2005

    Społeczeństwa obywatelskie, bogate swoją różnorodnoscią poglądów, powinny być szczególnie otwarte na potrzeby wszystkich swoich obywateli, bez względu na ich status społeczny, poglądy poolityczne, jak również ich ograniczenia fizyczne w poruszaniu się. Tworzenie przestrzeni ogólnodostępnej jest warunkiem integracji osób o ograniczonej mobilności, w tym osób niepełnosprawnych. Zagrożenia wynikające z barier przestrzennych w naszzych miastach wpływają na poczucie bezpieczeństwa osób o niepełnej sprawności fizycznej. Ich bezpieczeństwo fizyczne, jak i psychiczne poczucie bezpieczeństwa zalezy w dużej mierze od dostępności przestrzeni miejskiej. Likwidacja barier przestrzennych powinna być koordynowana przez specjalistów różnych dziedzin w ścisłej współpracyz grupami osób niepełnosprawnych.W artykule zostały omówione bariery przestrzenne, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne. Szczególna uwaga została zwrócona na zagadnienia komunikacji, zarówno tej wynikającej z problemów w poruszaniu się osób niepełnosprawnych, jak i komunikacji wizualnej i dźwiękowej.Tworzenie przestrzeni dostępnej winno uwzględniać potrzeby wszystkich grup osób niepełnosprawnych, łącząc aspekty przestrzenne z nowymi rozwiązaniami opartymi na technologiach informatycznych. Jako przykład podany został system komunikacji osób niepełnosprawnych ''Gdaskon'', jako element wspomagający osoby niepełnosprawne w poruszaniu się w przestrzeni miejskiej.Projektowanie przestrzeni, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, bez względu na ich ograniczenia ruchowe, jest wkładem środowiska architektów w kształtowanie otoczenia, które sprzyja integracji osób niepełnosprawnych, osób starszych i wszystkich mających problrmy z poruszaniem się z ludźmi w pełni sprawnymi.


  • Kształtowanie się współczesnych stosunków polsko-estońskich
    • Jacek Jakubowski
    2005

    Rozwój współczesnych stosunków polsko-estońskich i partnerskiej współpracy służy interesom obu państw i narodów, dostrzega się w nich wolę regulacji i normalizacji oraz wzajemnego wspierania na drodze integracji europejskiej. Zauważa się, że w ramach rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego oba państwa będą dążyły do kształtowania i regulowania nowych płaszczyzn sprzyjających dalszej wzajemnej współpracy.


  • Kształtowanie widma sygnału UWB
    • Ryszard Katulski
    • Jarosław Sadowski
    2005

    Opisano zagadnienie kształtowania widma sygnału radia impulsowego UWB, tzn. scharakteryzowano wybrane znane metody wytłumiania okreslonych częstotliwości w tym widmie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ograniczenia użytkowe tych metod. W nawiązaniu do tego przedstawiono propozycję zmian istniejących algorytmów, co umożliwia uzyskanie korzystniejszego przebiegu widma - zarównow poblizu wytłumianej częstotliwości, jak i również w pozostałej części pasma pracy systemu. Przedstawiono wyniki wykonanych porównawczych badań symulacyjnych opisanych metod oraz przeprowadzono analizę ich wyników.


  • Kształtowanie zbiorników stalowych na paliwa płynne
    • Jerzy Ziółko
    2005

    Omówiono historię zmian konstrukcji zbiorników na paliwa płynne w okresie od końca XIX wieku do końca XX wieku. Wskazano, że zmiany konstrukcyjne powstawały nie tylko z poszukiwania mniej materiałochłonnych konstrukcji ale głównie ze względu na oszczędności podczas eksploatacji - zmniejszenie strat od parowania magazynowanych paliw.


  • Kwas stearidonowy C18:4 (n-3) - źródła roślinne i potencjalne znaczenie w żywieniu człowieka
    • Jakub Dzik
    2005

    Przedmiotem publikacji jest omówienie znaczenia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) w żywieniu człowieka, roli kwasu stearidonowego C18:4 n-3 (SDA) w łańcuchu metabolicznym i przedstawienie źródeł olejów roślinnych zawierających SDA. Na celowość stosowania roślinnych źródeł SDA w żywieniu człowieka wskazuje ogólny deficyt długołańcuchowych WNKT n-3 w typowej diecie europejskiej, związany głównie z małą popularnością produktów spożywczych pochodzenia morskiego, szybka konwersja w organizmie SDA do kwasu eikozapentaenowego C20:5 n-3 (EPA) niezależnie od zaburzeń delta-6 desaturazy oraz duże znaczenie fizjologiczne i terapeutyczne EPA.